A1 g e a e 0 a Hieuws* 0a Ad?0it0ati0blad voor Zoouwsch-Vlaaadoron. 2 vaten OLIE, ~eene armb vervolgde. No. 4225. Dinsdag: 13 Mei 1^02. 42e Jaargang, Dpsnbars Verkooping. Eagelasd en de Z.-A. Republiet Landbouwberichten. Telegrafische barichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ieder groot ongeveer 165 L., afkomstig van het wrak van het vaartuig Aline. FETJILLETON. TER SEIIZESSCHE (TMRiVT. Per dm maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post. Vooi Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. A.DVERTRR> R N Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken regel manf0,10. Bq directe opgaaf Tan dm meal plaatsmg derzelfde advertentie wordt de p slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend OH WoeB.rt.,- en VrlJdasevoaJ. «Hffe»oo«lerd op fee.Ua.ten, b»J «le V |t« D* Www De Burgemeester van Ter JVeuzen zal op -1 Mei 1902, des middags ten twaalt ure, aan het Rijksmagazijn bij de Westsluis aldaar, in het openbaar verkoopen a coutant Ter Neuzen, 12 Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De correspondent van de y Daily Mail te Pretoria weet te vertellen, dat president Steyn op 'toogenblik alle moeite doet om voor den Oranje- Vrijstaat een spesiale regeling te verkrijgen, waar- door voor zijn land de onafhankelijkheid zou blijven gehandhaafd. Steyn baseert volgens de Daily Mail" deze pogingen op het feit, dat Engeland voor den oorlog tegen den Vrijstaat geen enkele van de grieven had, die tegen Transvaal bestonden. De regeering te Bloemfontein is altijd een model- regeering geweest, wie niets kan worden verweten. Het verdrag van Potchefstroom verplichtte den Vihstaat met Transvaal gemeene zaak te maken, maar dit enkele feit rnocht nist het verlies van de onaf hankelijkheid veroorzaken. Dat is een zonderlinge redeueering, die hier aan Steyn wordt loegeschreven. Het is mogelijk, dat de president van den Vrijstaat probeert, voor zijn land bijzondere gunstige bepalingen te ver krijgen, en, slaagt hij daarin, dan zal zeker zich daarin elkeen verheugen. Maar het is toch bitter onwaarschijnlijk. Waarom heeft de Oranje-Vrijstaat getneene zaak gemaakt met Transvaal Uit de overweging, en de zeer juiste overweging, dat, ala eenmaal de ouafhankelijkheid van Trausvaal was vernietigd, Engeland geen oogenblik aarzelen zou, dan meteeu aan die van den Vrijstaat een einde te maken. En dit bewustzijn, dat de onafhankelijkheid van den Transvaal een levensvoerwaarde was voor den Vrijstaat, rnaakte Steyn sterk om de verantwoordelijk- heid van den oorlog met Eogeland te dragen, nadat de tegenstand van de zwakken en laffen en gemakzuchtigen in zijn land was overwonnea, Ik he'o geen lust linger naar uw onzinnige praatjes te luisteren, antwoordde Blanche, min- achtend. Ik ben mevrouw Percey Grey. Mijn echtgenoot en ik hebben u uooit tevoren gezien. Wij bezitten groote rijkdommen om deze stelhge ontkentsnis de noodige kracht bij te zetten. Wat hebt gij daartegen in te brengen Bewijzen Blanche huiverde bij Myrtle's kreet van tnomf. Bewijzen herhaalde zij op heeschen toon Die hebt gij niet. Heb ik die met Heb nog slechts een weinig geduld. Niet aan n, omdat. ik u te diep veracht, maar aan Percey Grey zal ik de ge- schreveu, onmiskenbare bewijzen toonen, dat hij inijn echtgenoot is, en hetzij hij eerlijk is of trouweloos hij zal het niet durven ontkennen. jjeen dat zal hij niet als ik hem alles zeg. Welk een verfoeielijke macht gij op hem uitoefent weet ik niet, maar ik vrees uw listen met. Wij zulleu zien, riep Blanche buiten zich aelve van woede over de stoutmoedige woorden van de vrouw, die zij gemeend had met een blik te kunnen vernietigen. Zeker, wij zollen zien. Als een beklagens- waardig schepsel, bevend en zonder hoop, ben ik hierheen gekomen. Thans sta ik hier, gereed om voor mijn rechten te strijden om misdaad en huichelarij te ontmaskeren. Genadige Hern-ei, prcfelde Blanche, eou zij maakte hem sterk om weerstand te bieden aan de verlokkingen van uit Londen, waar men hem trachtte te paaien met lieve, zoete woordjes. En voortdurend heeft men smdsdien getracht tweedracht tusschen de Vrijstaters en lransvalers te zaaisn. Bij het beleg van Ladysmith al werd er verkondigd, dat de Transvalers laf en lui warea en de Vrijstaters voor zich al 't werk lieten doen. En zoo vindt, wellicbt het bericht. van de Daily Mail" zqn oorsprong hierin, dat ook nu weer een paging gedaan wordt, om de eenbeid onder de Boeren te verbreken. Als dit zoo is, dan kan men veilig vertrouwen dat die peging mislukken zal. Men zal den no- belen Steyn niet kunnen vangen. De ervaringen, met Engeland opgedaan, zijn daarvoor te bitter. TER NEUZEN, 12 Mei 1902. De Belgische Staatscourant van 7 dezer, bevat het Koninklijk besluit van 10 April 1. 1. waarbij eervol ontslag is verleend aan den heer A. van den Oever, als consul van Belgie te Ter Neuzen. Gedurende zijn langdurig verblijf in Ter Neuzen wist de heer Van den Oever, zoowel in bovenge- noemde betrekking, als in verschillende andere functien, die hij in enkele college's bekleedde, steeds de goede betrekkingen te onderhouden, on genoot hq aller achting. Aan de bijzondere school te Lopik is benoemd tot onderwijzeres mej. P. Wiskerke te Ter Neuzen. Hedennamiddag passeerde alhier op door- tocht naar Gent het Rijuschip, waarop onder een daarop gebouwde tent de geprepareerde walvisch vervoerd wordt, die in op verschillende plaatsen van ons land, laatst in Vlissingen en Middelburg, te bezichtigen was. Het jaarlijksche onderzoek van de verlofgan gers der militie te land in 1902 zal in Zeeuwsch- Vlaanderen 0. D. plaats hebben te Hontenisse: Dinsdag 3 Juni lO1^ uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Bosch- kapelle, Hengstdijk, Hontenisie, Ossenisse en Stoppeldijk. te Hulst: Woensdag 4 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Clinge, Graauw en Langendam, Halst, St. Jansteen en Koewacht. te AxelDonderdag 5 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te A»el, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe. te Ter Neuzen Vrijdag 6 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Ter Neuzen, Philippine en Zaamslag. Zaainslag, 10 Mei. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van de calamitsuze Margaretha-, Kleine Huisaens- en Eendragtpolders aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 80 April 1903, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan boven- genoemde calamiteuze polders (raming f 10380). Hiervoor werd ingeschreven door J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 10264, A. Tholens Dz. aldaar voor 10125, J. de Jonge te Middelburg voor 10047, W. Dekker te Veere voor 10010, A. A. de Wilde te Goes voor 9980, K. de Vos ts Ter Neuzen voor f 9739 en J. F. Adriaan- sens—Polfliet te Walsoorden voor 9561. Het werk is, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, gegund aan den laagsten inschrijver. Philippine, 11 Mei. In de Zaterdagavond alhier gehouden raadsvergaderiog hebben de vier raadsleden die hunne stem hebben uitgebracht op dan heer D. A. de Foeljaeger van Nieuw-NameD, verklaard niet van besluit te zijn veranderd. Koewacht. Alhier is in den Ferdinanduspolder door eenige gegoede landbouwers een commissie gevoraad om het gouden hewelijksfeest van Ch. L. de Weduwe en echtgenoote met bijzonderen luister te vieren. Zij hebben daartoe ook de medewerking van het fanfarengezelscbap yDe Eendraoht' ver- zocht. Wij wenscben den braven oudjes, die geheei hun leven met hard werken hun brood hebben moeten verdienen, een genoegelijken onvergetelijken feest- dag toe. St. Jansteen. Het kind van H. S., dat Vrijdag, terwijl de moeder op het veld werkzaam was, aan den haard in brand geraakte, is reeds Zaterdag- ochtend overleden aan de bekomene brandwonden. Beter is het afgeloopen met den molenaarsknecht, die indertijd van de gaanderij viel. Deze is om zoo te zeggen geheei hersteld en weer aan den arbeid. IJzendijke, 11 Mei. Een vreeselijk ongeluk had gisteren alhier plaats. Twee ledige wagons van de stoomtram stonden op de markt, wachtende om door de locomotief naar de wisselplaats te worden gebracht. Eenige kleine jongens brachten de wagons in beweging en duwden deze in de riehting van de wissel plaats. De zevenjarige P. Ego had het ongeluk tusschen de twee wagons te vallen waar- ons geheim reeds vermoeden zou zij misschien reeds weten, dat bij de man niet ie, die Op dit oogenblik werd er luid aan de huiadeur gebeld. Hij is het, mompelde Blanche, ontroerd. Haar slangenblik rustte bij deze woorden op Myrtle, die verbleekte en zeer aangedaan wa». Het is Percey Grey, zeide Myrtle. Uw blikken verraden, dat gij gaarne deze ontmoeting zoudt verhinderen, maar dat zult gij niet. Zwijg, daar komt hij. Uw wensch zal ver- vuld worden gij zult hem zien. Onbeweeglijk stand Myrtle in het midden van de kamer, het hoofd opgeheven, haar lippen openden zich alaof zij wilde spreken, onstuimig klopte haar het hart. Het besliasend oogenblik was gekomen. Hier kon den man, dien zij zocbt haar niet uit den wfg gaan hij moest haar aanhooren. Blanche, die haar met ijverzuchtigen, verslin- denden blik bespiedde, telde de voetstappen in de gang, die de bibliotheek naderden. Kon ik hem slechts waarschuwen, mompelde zij angstig. Een zacht gekreun leidde haar af van haar voor- nemen om naar de deur te gaan en den binnen- komende voor ts bereiden op de verrassing die hem waehtte. Zij zag, hoe Myrtle wankelde, bleeker en bleeker werd en roerloos ineenzeeg. Ii zwijm gevallen, fluisterde zij, innig ver- heugd. Uitmuntend dat zal ons tijd geven om na tie denken en te handelen. Het was de waarheid. Op het oogenblik der hoogste spanning waarop zij al bare kraehten zou noodig hebben in den strijd met hare laag- hartige vijanden, had de arme Myrtle het bewust zijn verloren, tengevolge van de geweldige over- spanning van de laatste uren. De deur der bibliotbeek werd geopend. Op den drempel stond de man, die in het rijtuig had gezeten, de man op wien Myrtle Blake tever- geefs een beroep had gedaan, dien zij had aange- sproken als haren echtgenoot als Percey Grey. Blanche Vansant bracht, met waarschuwend gebaar, den vinger aan hare lippen. De man zag haar verbaasd aan, zonder dat zijn aandacht getrokken werd door de weerlooze gestalte die achter haar op den grond lag. Terwijl zij zacht de deur achter hem sloot, zeide zij snel en flnisterend Het is niet noodig, dat de dienstboden er iets van bemerken. Wat bedoelt gij Ik was bang dat gij een kreet van verras sing niet zoudt kunnen onderdrukken, als ik u niet eerst voorbereidde. Welke verrassing Deze, antwoordde Blanche, terwijl zij naar de bewustelooze Myrtle wees mevrouw Percey Grey is hier. XIX. De man deinsde ontzet terag, toen zijn oog op Myrtle viel. Hoe is zij hier gekomen? vroeg hij toen op kouden toon. Qij weet wie zij is, nietwaar en gij be- grqpt ook, welk een ramp hare verschijning voor ons kan worden. door een der wielen hem over het hoofd ging, waarop de dood onmiddellijk volgdehet hoofd was letterlijk verpletterd. Het lijk werd bij den veldwachter binnen ge- bracht en de ouders van het kind met het vreesolijke ongeluk in kennis gesteld. De smart van den vader laat zich niet beschrijven bij het aanschouwen van ket verminkte lijk van zijn dierbaar kind. Aan niemand kan in deze de schuld worden gegeven dan aan het roekelooze kinderspel. Het Loo, 12 Mei. Ochtendbulletin. H. M. de Koningin had een zeer rustigen nacht. Alle verschijnselen duiden op een ingetreden herstel. Het 54e Landhuishoudkuudig Congres zal 23 Juni te Zierikzee worden gehouden. De volgende vraagpunten worden behandeld pWaarom is het gewsnscht, dat door alle cooperatieve landbouwverbruiksvereenigingen in Nederland aanbestedingsvoorwaarden worden vaat- gesteld, waaria uniforms bepalingen voorkomen betreffende monsterneming, verpakking der mon sters, garantie en garantievorm, onderzoek en her- onderzoek, speling, korting en boete." (Inleider Dr. A. J. Swaving.) wIa het mogelijk, door rykscontrole in INeaer- land op de bereiding van boter en margarine te geraken tot een oplossing der moeilijkheden, die thans de handel ondervindt bij den invoer van Nederlaadsohe boter in het buitenlaad (Dit punt wordt ingeleid namens de Nederlandsche kamer van koophandel te Londea.) „De noodzakelijkheid van toezicht op den uitvoer van vleesch naar Londen in verband met de vele afkeuringen wegens taberculose (In te leiden als voren.) »ls een vertegenwoordiging van den landbouw nnttig en wensohelijk Zoo ja, welke is de meest wenschelijke organisatie (Inleider de heer H. M. Hartog.) »Wat is de werking der meuwe Boterwet (Inleider: de heer I. Rinkens Borger.) „Het is gebleken, dat onze boerenlsenbanken veel meer depositos ontvangen dan voorschotten uitleenen. Sommigen zien hieria het bewijs, dat die banken voor den Nederlandschen landbouwer overhodig zijn. Is deze conclusie juist?" (Ia- leidsr de heer J. B. Westerdijk.) „Zijn door het Rijk gesubsidieerde voederproeven in de gewone boerderij wenschelijk en, zoo ja, hoe zou daaraan uitvoering kunnen worden ge geven (Inleiderde heer L. I. M. Koert.) Welke waarde hebben tegen woordig de ver schillende motoren voor den landbouw (In leider de heer J. de Koning.) Volkomen. En toch vraagt gij heel kalm, hoe zij hier is gekomen. Zijt gij aiet verbaasd, verstomd? Neee. Dus had gij zooiets verwacht J8( want ik had haar reeds gezien. Wanneer? Een uur geleden. Bel de dienstboden. Een gevoellooze, wreede uitdrukking op zijn gelaat verried, dat hij een vast besluit had gt'- nomen. Blanche Vansant zag hem eemgszins verwonderd aan. Wat gaat gij doen? vroeg zij. Ik zal die vrouw het huis uit laten werpeu, haar uitmaken voor een indringster, haar ver nietigen op het oogenblik, dat zij meende te zegevieren. Zijt gij krankzinnig Neen. Toen zij vanavond aan mijn rijtuig kwam en mij aausprak als Percey haren echtgenoot, ontstelde iktoch behandelde ik haar trotsch en miuachtend. Ik liet doorrijden, alsof werkelijk een brntale hedelaarster was, zooals ik beweerde. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1