A 1 g e a e n Hieuws- ea Adrsrtentigblad voo r Zeeuwsck-Vlaaaderea. GELDLEENING. No. 4224. Zaterdag 10 Mei 1902. Belasting op bedrijfs- en andere inkomstea. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Gemengde berichten. 42e Jaapgaug. Twee duizend vier honderd gulden, TRAMPLANNEN. Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave EEaSTB BLAD. SEliZESSCHE COIIRAST. A B O N NEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Voo Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82). Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. -,;VV *53.. 4 D MTIETi fcK: Van 1 tot 4 regeia 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenii* <<s >r* slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend 1)14 hind rera.bljnt rtnHiiila* U uenadas* ru i rijilai:»vi)nit, altKeiamlecit Ujt l>e«nlBffeu, bij tie Firma J*. <2 A1* PV •ASBF t» te. leatei. B£SdM De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het do.r den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelbnrg, den 6 Mei 1902 invorderbaar verklaard kohier van de belas ting op bedrijfs- en andere inkotnsten dozer gemeente, over bet jaar 1901/2, No. 6, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invovdering, is ter hand gesteld en dat ieder verpiieht is zijnen aansiag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Nenzea, den 7 Mei 1902. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van H O E K maken bekend, dat ten laste dier gemeente zal worden aangegaan eene geldleening groot tegen ten hoogste 4 #/0 's jaars, in aandeelen van Een honderd gulden. Jaarlijks wordt ten minste 300,— afgelost. Storting der aandeelen 31 Mei 1902, met bij- betaling van rente it 4 °/0 sedert 1 Maart jl. Inschrijvingen, vermeldende naam, beroep, woon- plaats, getal aandeelen en bedongen rente v66r of op 15 Mei a. S. in te zenden aan den Burgemeester in gesloten couvert waarop //geldleening." Hoek, 28 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOLFERT, Burgemeester. DREGMANS, Secretaris. (lngezonden). Wij leven in een tijd van steeds verbeterende en steeds toenemende verkeersmiddelen. Nadat ons vaderland in het bezit is gekomen van een, zy het dan ook al niet volmaakt, toch tamelijk <roed spoorwegnet, is thans meer algemeen aan de orde het leggen van zoogenaamde secundaire banenlokaalsporen en tramwegen. Zeeuwsch- Vlaanderen is wel is waar niet verbonden aan het Nederlandsche spoorwegnet, doch dit ge- deelte van ons vaderland, tenminste het voor- malig Vijfde district, is toch door spoorwegen aangesloten aan het groote wereldverkeer. Jammer is het dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet op eene of andere wijze over Nederlandsch gebied aan het Hollandsche spoorwegnet is aangesloten. Zoolang dit niet het geval is blijven de bewoners van deze streek, wat handel en verkeer aangaat, grootendeels afhankelijk van Belgische toestanden en Belgische eischen. Laten wij hopen dat eenmaal ook ons district meerdere "verbinding kan krijgen met het overige gedeelte van ons vaderland. Meerdere verkeerswegen leiden tot meerderen bloei en meerdere welvaart en daarom is elke poging om verbeterde of meerdere middelen van vervoer te verkrijgen, toe te juichen. Elk streven in die richting moet door alle bewoners van deze streek met groote belangstelling wor den waargenomen en dient ten krachtigste te worden gesteund. Doch natuurlijk onder deze voorwaarde dat de voorgestelde nieuwe verkeers- weg eene groote verbetering geeft, dat de offers die de ingezetenen zich getroosten worden ver- golden door de vervulling hunner wenschen. Daarom in de eerste plaats elk plan tot ver betering met waardeering ontvangen, hulde hrengend aan de wakkere mannen die na rijp beraad een plan ontwerpen tot aanleg van een tram in deze streek en nu dit plan aan het oordeel der ingezetenen ter keuring overleggen. Wat zou voor ons district gewensc'nt zijn In elke streek, in elk landsdeel vindt men gewoonlijk een hoofdplaats d. i. eene gemeente die door haar ligging, door haar verbinding met het overige deel van ons vaderland, door haar grootte, door haar marktwezen enz. enz. is aangewezen als het natuurlijke middenpunt van het verkeer. Welnu in de beide Vlaanderen is Ter Neuzen de aangewezen hoofdplaats. Onze stad is de grootste gemeente in Zeeuwsch- Vlaanderen, is waarschijnlijk in de toekomst de aangewezen gemeente voor eene hoogere burgerschoolis door de spoorwegen verbonden met het Belgische, door de provinciale stoom- boot met het Nederlandsche spoorwegnet. Nog vele andere bekende omstandigheden stempelen Ter Neuzen tot hoofdplaats van Zeeuwsch-Vlaanderen en daarom moet een der eerste eischen voor een goed tramplan zijn aansluiten aan Ter Neuzen. Een andere eisch voor een tram is dat hij aandoet die gemeente of gemeenten waar de produkten der streek worden verwerkt of ver- kocht of geleverd. In onze streek is thans Sas van Gent de gemeente die door haar twee suikerfabrieken en door hare veemarkt de plaats is waar de landbouw, de bron der welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen, het meeste belang heeft voor een goed en goedkoop verkeertevens geeft deze gemeente aansluiting aan het spoor wegnet en is zij de aangewezen brug die de beide deelen van Vlaanderen verbindt. Is een maal Sas van Gent door een tram verbonden met andere gemeenten in het Oostelijk deel dan zal een tram naar een der gemeenten in het Westelyk deel veel eerder tot stand komen. Daarom wederom als een der eerste eischen aansluiting aan Sas van Gent. Gemeenschap met een naburig land wordt het beste onder- houden door spoorwegen lokaalsporen en vooral tramwegen zijn in de eerste plaats aangewezen tot verbinding van gemeenten van een en het- zelfde land, en daarom is 't beste het beschik- bare geld in de eerste plaats te besteden voor verbinding van gemeenten in het eigen land en slechts daarna verbinding te zoeken met gemeenten in een naburig land. En dan de verbindingen in eigen land liefst zooveel mogelijk met geld van Nederlanders tot stand gebracht, liever dan die wegen aangelegd met vreemd geld en daardoor ver- beteringen of verandering afhankelijk gemaakt van een vreemdeling. Wij kennen in ons land voorbeelden genoeg van tramwegen, aangelegd met Belgisch geld en waar de Belgische eigenaar doof blijft voor Hollandsche klachten. Ziedaar eenige eischen waaraan, naar onze meening, een tramweg in onze streek zal moeten voldoen. Thans is een tramplan aanhangig van Hon- tenisse over Rapenburg, Zaamslag, Axel naar Selzaete. Voldoet dit plan aan bovengenoemde eischen Tot onze spijt moeten wij deze vraag met neen beantwoordende tram geeft geen ver binding met Ter Neuzen, geeft geen verbinding met Sas van Gent, vindt zijn eindpunt niet in eigen land en wordt (althans zoo schijnt het ons toe, naar wat wij vernamen omtrent den eigenlijken ontwerper, een Belgisch suiker- fabrikant) hoofdzakelyk aangelegd met Belgisch kapitaal. Wel is waar wordt een zijtak naar Sas van Gent in het vooruitzicht gesteld, indien het blijkt dat de bruggen geschikt kunnen gemaakt worden voor den tramweg, doch deze belofte schijnt ons tot heden niet van veel beteekenis. Om deze meening toe te lichten stellen wij het navolgende indien verschillende gemeenten en polders van wie subsidie is gevraagd, deze subsidie eens toestonden onder deze voorwaarde /,Wij keeren de subsidie uit te beginnen in het jaar dat de zijtak naar Sas van Gent in exploitatie is gebracht," wat zou dan het comite van den tram HontenisseSelzaete doen Ja, laat ons aannemen dat sommige gemeenten en polders hun subsidie in dat geval zelfs iets verhoogden, zou het comitd op grond van die toezegging de lijn gaan leggen Wij gelooven het niet, doch zouden 't daarom voor hen die voorstanders zijn van een tram naar Sas van Gent geraden achten de gevraagde subsidie te verleenen onder deze voorwaarde wij beginnen de uitkeering in het jaar dat de zijtak naar Sas van Gent in exploitatie komt." De bewoners dezer streek die aansluiting verlangen naar Ter Neuzen zouden wij raden hesteedt uw geld niet voor een tram die naar Belgie leidt, doch bewaar het tot een comite een aanvraag dost voor een lijn die ook aansluit naar Ter Neuzen want, reken er op, indien ook met uw hulp de thans ontworpen lijn tot stand komt, dan is de hoop op aansluiting met Ter Neuzen grootendeels vervlogen en zullen, o. a. zij die naar Middelburg moeten, slechts langs een omweg en met tijdverlies hun doel bereiken. En ten slotte wat de aanlegkosten betreft een zeer groot deel 350,000) moet komen uit Nederlandsche beurs ala subsidie, doch van waar zal het'175,000 groot aandeelenkapitaal komen Het schijnt ons toe hoofdzakelyk uit een Belgische beurs, en wij vinden dat om bovengenoemde reden minder wenschelijk. Wij juichen ten zeerste de pogingen toe die er thans worden in het werk gesteld ter verkrijging van een tramverbinding, doch wij zouden den ontwerpers in overweging geven, tracht uw plan te wijzigen in bovengemelden zin. En aan hen, aan wie subsidie gevraagd is, zouden wij willen zeggen, wikt en weegt, gehoorzaamt niet aan een oogenblikkelijke opwelling, doch weet wel, dat eenmaal aan de thans voorgestelde lijn subsidie gegeven hebbende, gij het anderen, die een wellicht ook voor u betere lijn willen aan- aanleggen onmogelijk maakt, aan uw verlangen te voldoen. Maandag zond lord Kitchener nit Pretoria weer zijn gewone weekoverzicht. Hij meldt daarin, dat, volgens de van de kolonnes ontvangen be- richten in de laatste week gedood zijn 10 Boeren; 122 werden gevangen genomen, 14 gaven zich over, 106 geweren werden buitgemaakt met 1600 patronen, voorts eenig vee. Kolonel Cooper heeft, met versterkingen, naar Port Nolloth gezonden, de Boeren uit Steenkop verdreven, de eenige goede veisterking op den weg naar Ooikiep. Rochfort heeft in den Vrijstaat, samen met de politie, die in de districten Hoopstad en Bloemhof werkt, kommando's verstrooid. Bruce Hamilton, van de linie Heidelberg Standerton zuidwaarts over de Vaal trekkende, heeft bij de Heilbron-linie 87 gevangenen gemaakt. Colenbrander heeft in het noorden van Trans vaal de krijg8verrichtingen hervat tegen Beijers, wirns macht, zegt Kitchener, sterk geslonken is. Ten weaten van Klerksdorp hebben lan Hamil ton's kolonnes het land schoongeveegd, hetgeen de verdere krijgsverrichtingen gemakkelijker maakt. Alweer die illusie van de doeltrefFendheid der veeg-methode. Die Engelsche legeraanvoerders zijn toch verstokte optimisten. Volgens een bericht uit Kaapstad van 6 Mei waardoor Kitchener's mededeeling over de bezet- ting van Steenkop wordt aangevnld, heeft de kolonne, die tot ontzet van Ooikiep uitgetrokken was, den 27 en 28 April gevochlen bij Steenkop, dat krachtig door de Boeren versterkt was en nu door de Eugelschen bezet is. De Engelschen verloreu in de twee dagen 6 man aan dooden en 8 aan gewonden. Het verlies der Boeren was zwaar. Zij vroegen de Eugelschen om genees- kundige hulp. Varleden week zijn van Kaapstad versterkingen gezonden, zegt het bericht. Te Pretoria acht men het uitzicht op den vrede hoopvol. De afgevaardigden, die de com mando's bezoeken, slagen er in aanmerkelijke mate in, hun goedkeuring te verkrijgen voor onderwerping. De onverzoenlyken zijn vooral De la Rey's mannen. De Daily Telegraph verneemt nit Johannesburg, dd. 3 dezerDe burgers in de vluchtelingen- kainpen schijnen er niet aan te twijfelen of er komt vrede. Te Klerksdorp en in andere kampen aehten zij het zelcer. De militaire autoriteiten zien den toestand eenigszius donker in. Zij ver- slappen niet in de maatregelen voor een nog krachtiger voortzetten van den oorlog. Volgens de Daily Mail beweert men in welin- gelichte kringen, dat bljjkens telegrammen uit Zuid-Afrika de vredesonderhandelingen goed vor- deren. Het aanbod van de Engelsche regeering om den wederopbouw der vernielde boeven te bekostigen maakt een allergunstigsten indruk, terwijl hare weigering ran amnestic voor de rebellen geen ernstigen inrloed heeft. Ingelichte mensehen hier gelooven daarom, dat de afge vaardigden der Boeren den 15 dezer te Vereeuiging den grondslag van den vrede, door de Boereu- leiders gelegd, zullen goedkeuren. De Times verneemt nit Kaapstad, d.d. 6 dezer De keur van de vijandelijke troepen in de Kaapkolonie zijn eenige Transvalers die Smuts vergezelden op zijit vliegenden tocht door de Middellanden en van daar over den spoorweg naar het Westen der Kolonie, waar zij nu zijn. Een afdeeling van den vijand, zijnde vijf of zes commando's, heeft eenigen tijd haar aandacht ge- vestigd op den spoorweg van Port Nolloth naar Ooikiep. Een andere groep eommando's, 300 K. M. ver weg, heeft zijn hoofdkwartier ia het dal van de groote Viachrivier, houdt de blokhuislinie in het oog en bestookt haar bijwijlen. De derde afdeeling van eenige beteekenis is verzameld bij Britstown. In de Middellanden tusschen den grooten Kaapschen spoorweg en den spoorweg naar Port Elisabeth trekken kleine troepjes Boeren in de Camdeboo- en andere bergen in de buurt rond. Kleine onbeduidende troepjes ziju nog in den N.O.-hoek van de Kolonie, terwijl er een groot aantal kleine troepjes in de W. districten ten N. van de blokhuislinie zijn. Bij het oprichten van gebinten voor een boerenwoniug onder Dinxperloo brak het hijsch- touw en kreeg een jonge timmerman uit Varsseveld een der neervallende masten met de katrol op zijn hoofd, tengevolge waarvan hij spoedig overleed. Andere personen, bij dat werk behulpzaam zijnde, kregen meer of min ernstige kneuzingen. De getroffene was het eenige kind van bejaarde ouders. Te Haarlem vervoegde zich in een groenten- winkel een vrouw, die op naam van een dame, eenige groenteu kwam halen. Wijl deze op het oogenblik niet voorhanden waren, zou de groenten- koopman ze in den loop van den dag aan hnis bezorgen. lnmiddels vrceg de bezoekster aan de winkelierster om een muntbiljet van tien gulden te wisselen, waaraan deze voldeed. De bezoekster streek het geld op en zeide dat bedoelde dame het muntbiljet bij de bezorging van de groenten zou medegeven waarna zij zich verwijderde. Doch toen de man, bij de dame kwam, bleek dat alles was verzonnen en dat men met een slimme oplichtster had te doen gehad. Een ingezetene van De Bilt heeft naar het U. D. meldt een hond, die afgerioht is op het vangen van wilde konijuen. Dezer dagen kwam de hond aandragen met een piepjong wild konijntje en sleepte het in het hok, naar elkeen dacbt, om het smakelijk op te peuzelen. Groot was echter de verwondering, toen men vier dagen later het konijntje met de moederhond uit het hok zag komen. Het diertje verkeerde in blakeuden welstand, terwijl de oogjes die nog dich zateu toen het werd gevangen, waren geopend. Vroolijk liep het met zijne nieuwe beschermster het hok in en uit. Spoedig bleek dat het zich te zoogen had gelegd bij de moederhond, die het konijntje gewillig en liefdevol voedde. De moeder hond btschermde haar zuigeling voortreffelijk en ontving iedereen, die een weinig te dicht bij kwam, met woedend gegrom en kwaadaardige blikken. Acht dagen duurde de ideale verhouding tus schen de beide dieren. Zij werd echter jammerlyk op plotselinge wijze door een noodlottig toeval afgebroken. Op een keer dat het konijntje eens vroolijk uit het hok sprong, om op zijn manier eens een wandeling te kunneu maken en vrij te kunnen rondhuppelen, raakte het bekueld tusschen het hok eu den ketting, waarmede de hond vast lag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1