Gemengde berichten. Op het baanvak tusschen Ter Neuzen en Sluis- kil zal eerlang een dubbel spoor worden aarige- bracht, waartoe tusschen het station en den Baau- dijk een strook grond is onteigend. felegrafische barichten. voorzitter der Kamer van Koophandel te Rotter dam, waren uitgebracht S3 stemmenop baron "Van Wassenaer van Rosande was 1 stem uitge bracht. De Provinciale Staten van Limburg hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer F. Coenen te Maastricht met 86 van de 40 stemmen. De Paus verleende aan monseigneur Dr. H. J. A. Schaepman, die thans nog te Rome vertoeft, de hoogste ouderscheiding, die aan een geestelijke kan worden geschonken, door hem te beuoemen tot Protonotarius Apostolicus. Naar »Het Volk" verneemt, heeft de heer Ter Laan thans van den Minister van Binnenlandsche Zaken, in zake zijn beroep tegen zijn ontslag door den Delftschen raad, mededeeling outvangen, „dat er voor tusschenkomst der regeering in deze geene termen bestaan". TEH NEUZEN, 7 Mci 1902. Veorzeker is voor onze gemeente eene heugelijke tijding httgeen wij vernamen dat er sprake is van toenadering tusschen de spoorwegmaat- schappijen Mechelenen GentTer Neuzen en dat de bestaande kwestie 's waarvan onzen handel reeds zoo dikwijls de nadeelen ondervoud, zullen worden opgelost. Mocht dit bewaarheid worden, dan zal er ook des te meer kans bestaan om de hter zoo noodige verbeteringeii aan loskaden enz., voor den handel dringend noodig, te verkrijgen, daar bij gemis aan overeenstemming tusschen de maatschappijen alle andere pogingen tot verbetering vrijwel schipbreuk moesten lijden en zullen ook de maatschappijen zich beter kunnen toeleggen op het nemen van maatregelen in het belang van zichzelf en den handel, terwijl zoowel de Gemeenteraad als de Kamer van Koophandel met meer succes bij de regeering zullen kunnen aankloppen, als zoo'n groot struikelblok is uit den weg geruimd. Aan de exploitatie der spoorwegmaatschappijen zal alsdan uitbreiding worden gegeven. GentTer Neuzen tracht daartoe haar aandeelenkapilaal te vergrooten. Voorzeker zullen vele gemeentenaren met be- langstelling het1 verloop dezer zaak, zoo nauw verbonden met den welvaart onzer plaats, volgen. De gcedereutrein uit Gent, die hier omstreeks half twaalf ure moet arriveeren is gisteren even voor den Baandijk ontspoord, waardoor belangrijke schade aan den weg en het materieel werd toe- gebracht, doch gelukkig geen persoonlijke onge- lukken te betreuren waren, want hoewel de stoker met kracht van de machine op het land werd geslingerd, kwam hij, hoewel vooreerst duizelig, er zonder kwetsureu af, en was weer spoedig hersteld. Hoe het ongeval ontstaan is, zal niet gemakkelijk vast te stellen zijn. Een feit is het, dat even voorbij het wissel, waardoor de trein op een zijspoor werd gebracht, bij een kruispunt een rail is gesprongen, gekromd en door den bodein van den kolenwagen is gedrongen, welke rail twee staaflengten boven den wagen uitstak. Doordat die rail zijn plaats op het baanvak verliet vonden tender en volgende wagens geen gebaanden weg meer en sprong ook de locomotief uit de rails, die in rechtsche richting in 't zand stuitte, terwijl zich links een 4tal wagens opeenhoopteu, die door den opdrang der circa 80 nog volgende wagens ineen en over elkaar werden gedrukt, geheel versplinterd, terwijl een vijfde wagen op de ruine stond. Het overig dee! van den trein, waarbij geladen wagens, bekwam geen schade. Door den stationchef werden aanstonds maat regelen genomen om het daarliggend dubbel spoor, dat geheel versperd was, vrij te maken. Het treinenverkeer werd onderhouden door de reizigers met een trein van- en naar de plaats van het ongeval te vervoeren en hen daar in de respectieve treinen te doen af- en overstappen. Des namiddags arriveerden wegwerkers en werk- lieden uit het atelier van de maatschappij Meche lenTer Neuzen later ook van GentTer Neuzen, om de locomotief en den kolenwagen van den weg te verwijderen en de schade aan den weg te herstellen. Hedenmorgen kon het verkeer weer ongestoord plaats hebben. De ruine van dit spoorwegongeval trok veel bekijks. Maandag werd door de marechaussee ge- arresteerd zekere H. R., reiziger voor den manu- facturier B. alhier, ouder verdeukiug van bedriege- lijke handelingen te hebben gepleegd ten nadeele van zijn patroon. Dinsdag is hij naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht om te worden gesteld ter beschikking van den officier van justitie. Gisteren slaagden te Middelburg voor de onderwijzers-akte o. a. de heeren J. Maas van Ter Neuzen, Th. L. Rademakers van Ossenisse en J. Maarleveld van Aardenburg. Heden slaagde voor het examen vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek de heer J. van Maarleveld fan Aardenburg. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zerland in 1902, komen voor de volgende inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. E. Bonte te St. Kruis, P. J. van Bortel te Schoondijke, I. de Bruijne Iz. te Oostburg, E. A. Calon te IJzendijke, G. A. F. Cortvriendt te IJzendijke, Mr. J. G. van Deinse te Hulst, P. Dieleman Wz. te Axel, C. P. J. Dierick te Koewacht, P. Dregmans te Axel, J. Erasmus te Cadzand, C. C. M. Fassaert te Hontenisse, L. de Feijter te Axel, C. Fremouw te Groede, J. M. de Graaff te Aardenburg, Th. P. F. van Haelst te Stoppeldijk, H. G. Hammacher te Groede, J. F. Hennequin te Sluis, Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, F. C. 0. M. Hombach te Hulst, Jan Huijssen Jz. te Ter Neuzen, J. de Hullu te Cadzand, P. de Kerf te St. Jansteen, L. de Koeijer te Ter Neuzen, A. Kosler te Axel, I. Leenhouts te Zuidzande, I. Luteijn Sr. te Zuid- zande, H. L. J. Maertens te Hulst, C. A. A. F. Pohlman te Hulst, A. Risseeuw Az. te Cadzand, J Risseeuw te IJzendijke, J. Risseeuw I.-Az. te Zuidzande, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, A. T. Rottier te St. Jansteen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, W. C. de Smidt te Schoondijke, I. de Smit te Oostburg, J. F. Temmerman te IJzendijke, P. F. Thomaes te Hoofdplaat, J. Vogelvanger te Hulst, L. F. C. van Waesberghe te Hulst, L. J. M. van Waesberghe-Janssens te Hulst, G. Wieland te Ter Neuzen. Hoek, 6 Mei. Door de vereeniging ,/Doel- matige Samenwerking" alhier is aanbesteed de levering van 59,400 K. G. Chili-salpeter, waarvoor ingeschreven werd door de hearen Adriaanseus-Van Gassen te Kloosterzande \oor 10,40, Arenthals te Hansweerd voor f 10,40, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 10,24 en de heeren A. Wieland en M. Yerbrugge te Ter Neuzen voor f 10,22, aan wien de levering werd gegund. Axel, 6 Mei. Heden had alhier door Burg, en Weth. de herbesteding plaats voor het leveren en plaatsen van schoolmeuhelen en het herstellen en vermaken der bestaande schoolbanken. Ingeschreven werd door de heeren F. Deij voor f 2500, C. van den Broeke voor f 2468, J. K. Vink voor f 2447 en A. J. Cornelissen voor f 2443. Alle inschrijvers wonen te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De begrooting bedroeg 2661,05 Philippine, 6 Mei. In de raadsvergadering van 5 Mei zou men tot de benoeming van een or.derwijzer of onderwijzeres aan de openbare school alhier overgaan. Op de voordracht stonden mej. M. Scheffelaar Klots, en de heeren Roose- veldt en Bockstael. Bij het aflezen der stem- britfjes verkreeg mej. Klots e£n stem en bniten de voordracht om D. A. de Foeljaeger van Nieuw Namen, vier stemmen; 6en briefje was bianco zoodat volgens het gevoelen van velen een nieuwe voordracht zal moeten opgemaakt worden. (Wij zijn het daarmee niet eens. De voordracht voldoet aan den eisch van art. 28 der wet op het lager onderwijs. Daaruit moet de Raad eene benoeming doen. Door de stemming van den Raad, waarbij iemand buiten de voordracht werd beuoemd, welk besluit onwettig is, is o. i. de door Burg, en Weth. aangeboden voordracht niet ver- vallen. Werd er dus. eene nieuwe voordracht opgemaakt, zoo zouden er twee voordrachten zijn, wat niet in overeeustemming met de wet is. Ons werd medegedeeld dat bij reeds voorgekomen dergelijke gevallen de Raad nogmaals werd uit- genoodigd eene benoeming uit de voordracht te doen, en bij voortdurende weigering Ged. Staten, doende wat des Raads is, de benoeming zelf deden. Red.) Koewacht. Bij g legenheid van de kermis gaf de Handboogmaatschappij #St. Sebastiaan" alhier hare gewone jaarlijksche schietiug, vooruit 100 francs. Ondanks de groote schieting te St. Nicolaas, waar honderden schutters heen waren, werden Zondag alhier toch nog 96 schutters ingeschreven. De oppervogel werd geschoten door den heer Ch. de Moor te Zuiddorpe, de zijvogels door de heeren Ed. Pisce te Moerbeke en Ed. Mertens te Overslag, de kallen door de heeren De Vliegher te Moerbeke en H. Puijlaert te Zuiddorpe. Op de schieting van Maandig, vooruit 50 francs waren 60 schutters. Den oppervogel schoot de heer P. Dierick alhier, de zijvogels waren voor de heeren Ant. lJsebaert en Gust. Poppe, beiden alhier. St. Jansteen. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag waren bij den landbouwer P. Sellout een paar kleine varkens gestolen. Deze varkens werden Zondag door zekeren A. van Vlierberghe onder Stekene (Belgie), in een korenveld weder gevonden en zijn Dinsdag (gisteren) door den eigenaar teruggehaald. Men seint ons heden uit St. Jansteen dat uit de weide van Camiel van Acker eene koe gestolen is. Zuiddorpe. De eenige sollicitante voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is mej. A. J. Vooren te Ter Neuzen. Kloosterzande, 3 Mei. Heden had alhier, voor rekening der landbouwers-vereeniging wEigen Hulp," de aanbesteding plaats der levering van 115,500 Kg. cbilisalpeter. Aan den laagsten inschrijver, den heer W. Adriaansens te Groenendijk, werd de levering gegund voor 10,221/, per 100 Kg. Het Loo, 7 Mei. Ochtendbulletin. Nadat de temperatuur gisterenavond slechts een geringe verhooging vertooude, genoot H. M. de Koningin een rustigen nacht en ontwaakte geheel koortsvrij. De algemeene toestand is bevredigend. Dr. Roessingh. L. Pot, arts. Middagbulletin, namiddag 2 uur. Tot op heden geeft de toestand van H. M. de Koningin van- daag aanleiding lot tevredenbeid. Dr. Roessingh. L. Pot, arts. 's (1 ravenhage, 7 Mei. Tweede Kamer. Bij het opmakeu der nomiuatie voor den Hoogeu Raad werd tot eersten candidaat gekozen de heer Nelissen, reGhter te Breda, tot tweeden candidaat de heer Hanlo, officier van justitie te Maastricht en tot derden candidaat de heer Band, advocaat- generaal bij het Hof te Amsterdam. De heer Fock heeft eene interpellatie aange- kondigd omtrent de exploitatie van de handels- inrichtingen te Soerabaya. Bij het voortgezet debat over het wetboek voor mililair strafrecht klaagden de heeren Tydemau en Schaper over de tegenwoordige verouderde onoordeelkundige strafmethode bij het depot van discipline te Vlissiugen en bepleitten de deugde- lijke inrichting van strafklassen. De Regeerings-commissaris erkende de nood- zakelijkheid van verbetering, hetgeen ook beoogd wordt in het ontwerp, dat de inrichting te Vlis- singen wil vervangeu door geheel nieuwe straf- inrichtingen op gansch nieuwe grondslagen. De Minister van Oorlog beloofde bij aanneming van het ontwerp spoedige verbetering. Zaterdag vond men te Middelburg den kleermaker V. liggende op den grond naast een stoel, vrij hevig bloedendehij had twee sneden in den wangeen zijner oogleden was gespleten, en, wat het ergste was, zijn oogbol was gebarsten. Ter verpleging in het gasthuis opgenomen, is het oog Zondagmorgen verwijderd. De patient is thans naar omstandigheden wel. De man lijdt aan vallende ziekte en had een toeval gehad. (M. Ct.) Tijdens een kort onweer, dat Maandagmiddag boven Walcheren gewoed heeft, is de bliksem geslagen in het tolhuis onder de gemeente Aagte- kerke, waardoor eenige schade werd aangebracht. Brand ontstond echter niet. Te Rotterdam werd gisteravond in den Doele een uitvoering gegeven ten behoeve van Transvaal. De postbode J. Michielsen, te IJzendijke is in zijn betrekking hersteld, na tien dagen geschorst te zijn geweest. Zondagmorgen rook de heer P. H. V., bakker aan de Groene Laan te Schiedam, in het vertrek naast zijn winkel een vrij sterke gaslucht. Onvoorzichtig genoeg wilde hij met een lucifer beproeven of het kraantje van zijn lamp openstond. Wat volgde behoeft niet gemeld. Verscheidene ruiten zijn gesprongen, terwijl de heer V. hoofd en handen schroeide. Het te Utrecht vermiste meisje is te Leer- dam teruggevonden. Vrees voor straf moet haar tot dit uitstapje hebben aangezet. Uit Brielle word gemeld Sedert Zondagavond werd de heer G. J. B., bureelambtenaar bij den waterstaat alhier, vermist. Een gevonden hoed deed het vermoeden oprijzen dat hij door een noodlottig toeval te water ge- raakt en verdronken was. In verband met deze onderstelling werd er heden in de buiteuhaven ge- dregd, met het gevolg, dat werkelijk in den na middag zijn lijk werd opgehaald. Zondagavond viel te Delft een korporaal der infanterie van een der trappen in de kazerne, waardoor hij een herseuschuddiug kreeg. Gister- nacht is hij aan de gevolgen overleden. Door middel van valsche sleutels hebben dieven zich Zaterdagavond toegang verschaft tot het kantoor en de woniDg van een handelaar in gummiwaren, den heer Trip, Nassaukade te Amster dam. Lessenaars en kasten werden opengebroken en doorzocht. De heer Trip en zijne vrouw waren uitgegaan. Daar hij gewoon is in zulk gcval zijn geldswaarden in veiligheid te brengen, hebben de dieven slechts wat geld en sieraden kunnen viuden. Zij hadden aan de tuinzijde de deur en de vensters geopend om, ingeval van onraad, te kunnen ontvluchten. Een 13jarig meisje te Heerenveen is aangetast door een niesziekte. Soms nieste zij honderd maal en nog vaker achter elkaar. Zij is nu op genomen in het ziekenhuis te Groningen. Een kanarievogel van iemand te Loosduinen ontsnapte uit zijn kooi en verdween in de bosschen van „Ockenburgh", op bijna een half uur afstand. Den volgenden morgen echter zat het diertje weer in het venster, pikte tegen de ruiten en vloog, toeu men de deur opende, zijn kooi weer binnen. De lentelucht was hem blijkbaar niet bevallen. In eene Friesche gemeente viel dezer dagen het volgende voor. Eene zangvereeniging gaf eene uitvoering de burgemeester had permissie gege ven tot een uur. Toen dit uur geslagen had verscheen de politiedoch de dames en heeren hadden geen zin te vertrekken. De agent wist niet hoe te haudelen. Een der heeren gaf hem den raad den burgemeester om verleuging der permissie te vragen. „Maar menheer slaapi," zei de agent. Echter ten slotte besloot hij toch Z.E.Achtb. maar op te belleu en den toestand mede te deeleu. En, de permissie werd verlengd. Maandagavond is te Scheveningen in zijne woning gearresteerd een brievenbesteller, verdacht vau verduistering van door hem voor de posterijen ontvangen geld tot een bedrag van 600. Te Scheveningen is ingebroken in een timmerloods. Alle kastjes enz. zijn doorsnuffeld. Maar hoewel er een groote voorraad gereedschappen aanwezig was, wordt er niets vermist. Er werd trouwens een briefje gevonden waarop vermeld stond, dat de ongenoode bezoekers niets hadden medegenomen. Men schrijft uit Groesbeek van 5 dezer In het gehucht de Bruuk nabij de Duitsche grens, heeft een ernstig ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. Gisterenavond had in een bekeud bedelaars-logement een vechtpartij plaats, waarbij een Duitscher met de steel vau een bijl op het hoofd werd geslagen. Hedenochtend om vijf uur werd hij gevonden in een sloot in de buurt, nog levend, maar terwijl men bezig was hem andere kleeren aan te doen stierf hij. Reeds zijn twee verdachten gearresteerd, terwijl maat regelen zijn genomen, om zes andere logeergasten 0p te sporen. De zaak is in handen der justitie Men schrijft uit Alkmaar van 4 dezer Gisterenavond gebeurde alhier op het Heiligland een ernstig ongeluk. Zekere K., landman in de Schermer, keerde iu btschonken to stand van de markt hiuswaarts, afgehaald door zijn zoon. Op het Heiliglaud gekomen, naderde het rijtuig de kruising van den weg met de rails der stoomtraua AmsterdamAlkmaar. De afsluitboomen waren neergelaten, wijl de tram in aantocht was. Of de bestuurder hierop niet bedacht was, of dat hij den boom niet zag, hoe het zij, het vurig paard werd niet ingehoudeu, maar hep met vaart op den boom af. Daar voor gekomen. ging het er met een sprong overheen, terwijl het rijtuig aan deze zijde bleef. De tram kwam aan 'tis juist iu een bocht en greep het paard, dat een eindweegs werd meegesleurd, en jtfaarna met een afgereden poot in een aangrenzende sloot geworpen. Het rijtuig werd aangereden en K. er uit geworpen, die ernstig aan hoofd en borst gewond werd, zoodat onverwijld opname in het St. Elisabethsgesticht moest plaats hebben. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De zoon kwam met den schrik vrij, ter wijl het paard zoo spoedig mogelijk werd afgemaakt. De bestuurder verklaart, dat hij de afsluitboomen niet kon zien, wijl het daarbij geplaatste veilig- heidslicht Diet was ontstoken doch de omwonenden verzekeren, dat het licht wel brandde. Men schrijft uit Zutphen Gelijk men zich zal herinneren, vonden de land bouwer B., te Wilp, en diens echtgenoote, een paar maanden geledeu, bij terugkeer van de markt hun vijfjarig zoontje vermoord bij hunne woning liggen. Ofschoon eerst op eene ouurvronw de verdenking viel dit feit gepleegd te hebben, bleek deze spoedig geheel ouschuldig aan de vreeselijke mis- daad te zijn, en vond de rechtbank te Zutphen termen, om den 20jarigen halfbroer van het vermoorde knaapje in hechtenis te nemen, waar- in hij zich nog steeds bevindt. Op last van den officier van justitie is door deskundigen een onderzoek naar de al-of niet-toe- rekenbaarheid van den halfbroer ingesteld, die verdacht wordt het kind gedood te hebben, en dit, naar wij destijds bericht hebben, aan den bewaarder der gevangenis heeft bekend. Het bovengenoemde onderzoek is thans geeindigd en de zaak naar de openbare terechtzitting der, arr. rechtbank alhier verwezen. Een Fransch dorp gebombardeerd. Het schilderachtige dorp Camaret, aan de kust nabij Brest gelegen, is in 1694 reeds eenmaal gebom bardeerd door de Engelschen en Dinsdag 1. 1. ook door de Franschen. Op dieu dag hield het Fransche oorlogschip Bougainville" in de golf van Camaret schietoet'e- ningen, blijkbaar te dicht bij de kust, want af en toe vielen kogels in het dorp, schrik en ont- steltenis brengend onder de argelooze bevolking. Later werden een 12-tal projectielen van 5 a 6 K. G. zwaarte gevonden. De kustwacht deed moeite de //Bougainville" met seinen te waarschuwen doch vergeefs. Het bombardement duurde voort tot na verloop vau een uur de kustwacht er in slaagde het oorlogschip te beduiden, wat er gebeurde. Het vuur hield oen onmiddellijk op. Wonder boven wonder werd niemand gewond. De wolkbreuk die Berlijn veertien dagen geleden geteisterd heeft, zal een heele reeks van processen ten gevolge hebben, waarbij menig huis- heer er slecht zal afkomen. Wat het ouderloopen van kelderwoningen betreft, kunnen zij zich be- roepen op een vis majormaar waar het water

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2