Algemeen x Hieuws* sn Advertentieblad Zeeuwsch-yiaaadorea. Herbesteding. No. 4222. Dinsdair 6 Mei 1902. 42e Jaarganu;. 7 0 0 1 AAHK0KDI8ING. Eageland en de Z.-A. Republiek. EENE ARME VERVOLGDE. herbesteden: Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het leveren, stellen en plaatsen van SCHOOLMEUBELEN voor de in aanbouw zijnde O. L. S. alhier, alsmede het vermaken van de aan wezige schoolbanken FEUILLETON. TER lEIZESSCHE COURAST. A BONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bq aJle Boekhandelaars, Postdirecteurea en Brievcn- bushouders. A B V I S f T S N Van 1 tot 4 regels f 0,4v oor tike.u regei meer 6,10 Bij directe opgaaf van drieraa*.] plaatsing derzelfdr idTerientie woidi are slechts tweemaal berekead. Grootere letters worden naar piaatarnimte berekenu nit Mad vera.liijnt Wuensdaw- en Vrljdairavond, ■ltye«onde.d op Feeatdagen, hlj de Flrma V. J It* Dt UIlif t. iii n n 11 ii ii ii III— hip wiiii iniRi i III in I I ibii ai iiiiii iimi ii iiirwt 1'iiriTMiiiirrmitrn-iiTHMn-niT-nr-iir-iii r-n—immiii—i Burgemeester en Wethouders der gemeente Ter Neuzen brengen ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen op 20 Mei 1902 ranwege de gemeente eene algameene npneming zal worden gehondon van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Neaaen, 5 Mei 1902. Bnrgemeester ea Wethouders voomoemd. J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOEF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag den 6 Mei 1902, des voortniddags te elf uren (Stadstijd), in het Raadhuis: Bestek en teekening zijn, legen betaling ad f 0,50, te verkrijgen ter Gemeente-Secretarie te Axel. Inlichtingen te bekomen bij den architect J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axe], 29 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Seeretaris, J. A. VAN V E S S E M. De militaire ttiestand is onveranderd, aldus werd Woensdag uit Pretoria geseind. Kitchener zet de krijgsverrichtingen niet al te straf door, zooals we weteu, om de bewegiDgen van de aan- voerders van de Boeren niet te belemmeren, terwijl zij met hun burgers over den toestand beraadslagen. Er ziju reeds, zooals vermeld is, tal van bijeenkomsten gehouden. De Wet heeft een bijeenkomst te Bethlehem geleid, en voor het eind van deze week zal hij er weer een in De Wetsdorp houden. Reitz heeft een toespraak gehouden tot het kominando van Beijers. Louis Botha heeft verscheidene vergaderingen geleid in de buurt van Vrijheid. De la Rey is met de kommando's in westelijk Transvaal doende. Op de samenkomst te Vereeniging, die 15 en niet 25 Mei zal worden gehouden, zouden ongeveer 200 afgevaardigden verschijnen. De beslissing 35) Eindelijk bleef zij staan voor een zeer deftig hardsteenen gebouw, zoo mogelijk nog praelitiger dan alle andere, die zij reeds was voorbijgegaan. Hier moet ik zijn, prevelde zij, terwijl zij opzag naar de fcreede marmeren trappen en het nommer boven de buitendeur. Zij aarzelde, de moed scheen haar te ontzinken toen zij een blik sloeg op haar schamele kleeding, en bedacht hoe bleek en ellendig zij er we] moest uitzien. Welke kans bestond er, dat men haar met hare armoedige kleeding en zonder eenige Aanbeveling, een betrekking zou geveu in dit paleis Laat ik het ten iniuste beproeven, zeide zij en trachtte zichzelf eeuigeu moed in te spreken. Al die pracht maakt mij angsiig. Misschien mislukt het, maar dit is mijn laatste poging. Miju hoop ral vervuld worden, of er moet een einde komen aan mijn wanhopigen strijd tegeu het noodlot. Langzaam en met een beklemd hart ging zij de trappen op. Zij raakte den belknop aan, doch als door een elect tischen schok getroffen, trok zij onmiddellijk de hand terug. Want juiat op dit oogeublik was er een licht- straal van de straatlantaarn, die vddr het huis stood op de zilveren naamplaat aan de deur ge- valleu. zal daar waarschijulijk bij meerderheid van stem men genomen worden. Men zal dus niet al te lang meer in onzeker heid zijn. Dat de operaties intusschen niet geheel zijn gestaakt, blijkt uit de volgende berichten. Uit Bloemfontein wordt gemeld Kolonel Rochfort deelt mee, dat veldkornet Bekker doodelijk gewond is op 29 April, en veldkornet Geldeuhuis gewond. En uit Pretoria Kolonel Barker meldt de gevangenneming van Mauie Botha, diens adjndant en 11 anderen op 30 April op ongeveer 25 KM. ten zuidoosten van Frankfort. Manie ia een neef van den kom- mandant-generaal en een van De Wet's bekwaaraste luitenants. Verder blijkt nit de verlieslijst, dat gevochten is 27 April te Zondendrift, 22 April te Devondale, 27 April te Britstown en te Lichtenburg. Met de verzending van nieuwe yeomanry uit Engeland is nu een aanvang gemaakt. Twee bataljons, ongeveer 500 man sterk, ziju te Southampton op de ^Plassy" scheep gegaan. Bovendien neemt het schip ruim 50 man aan- vullingstroepen en munitie mee. De fCity of Vienna" heeft te Southampton ruim 700 man van verschilleDde regimenten van het staaude leger aan boord genomen te Queen- stown koinen er nog ongeveer 400 man van de King's Royal Rifles bij. Wat overigens de berichten betreft, van de groote versterkingsplannen, die de Engelscbe regeering zou hebbeo de bedoeling, om daarmee de du beraadslagende Boeren te intimideeren, is duidelijk en klaar. Volgens een bericht van Reuter Tan St. Helena, van 9 April, is de toestand van de Boerenge- vangenen daar niet gunstig. Er is gebrek aan levensmiddelen en in het kamp van Deadwood zijn verscheidene gevallen van typhus voorgekomen. Tusschen Boeren en buitenlanders wordt nog al eens getwist en de overheden hebben nog weer 45 gevangenen naar 't fort High Knoll gezonden, waar ook Eloff en zijn 4 metgezellen onderge- bracht zijn. Deze menschen worden streng l»e- waakt. Men staat hun .nu eu dan" toe een wandeliug te waken, of naar de kerk te gaan, maar altijd begeleid door een wacht. Generaal Cronje bezoekt nog altijd, vergezeld door een bereden wacht, het kamp van Deadwood zijn gezoudheid is nog altijd goed, maar ziju vronw vertoont sporen van groote geestelijke gedruktheid. Twee Skandinaviers trachtten aan boord van een Noorweegsch schip te ontkomen, Strak staarden hare oogen die plaat aan. Door allerlei aandoeningen als overstelpt, stond Myrtle Blake daar onbeweeglijk en scheen de letters te lezen en te herlezqn. Want de naam, op die plaat gegraveerd, was ,/Percey Grey". XVI. Eindelijk heb ik hem gevonden Deze juic'nkreet weerklonk jubelend in hare ziel. Percey Grey, Percey Greyherhaalde zij telkens en telkens, terwijl zij naar de zilveren plaat keek. Het kan geen toevallige gelijkluidend- heid van naam zijn. Hij is het zelf Percev Grey, mijn echtgenoot 1 Hij zal mij alles op- helderen. O, gezegend toeval, dat mij dezen avond naar dit huis voerde In haar hart was niet de geringste twijfel aan de trouw van den man, dieu zij liefhad. Al de donkere wolkeu van het verleden schenen te ver- dwijnen, haar hoop en vertrouwen op de toekomst herleefden, eu zonder verder na te denken of zich rekenschap te geven van hetgeen zij ging doen, trok Myrtle aan de bel. De deur werd geopend, een huiskuecht stond voor haar. Hij nam haar met een ouderzoekenden blik op. Zooals zij daar voor hem stond, ouaanzienlijk gekleed en aarzelend wat zij zou zeggen, scheen hij haar voor een bedelaarster aan te zien. Wat verlangt gij vroeg hij barsch. Zij kon nauwelijks spreken van opgewonden- heid en ontroering. Als zij geen voile voor het gelaat had gehad, zou hare buitengewone oleek- ■aaar waren opgevangen en naar het kamp terug gezonden. De eerste-minister van Natal heeft aan de wetgevende vergadering de stukken overgelegd van de briefwisselirig met de rijksregeering over de uitbreiding van 't Natalsche gebied. Mocht Transvaal Engelsch worden, dan krijgt Natal de districten Vrijheid, Utrecht ea een stuk van Wakkerstroom, aan den Natalschen kant van den Drakensberg, een vermeerdering met 8000 blanken 50,000 kaffers en 7000 vierkante mijlen. Daaren- tegen neemt het 8400,000 van de Transvaalsche schuld voor zijn rekening en staat het een stuk land langs de kust van Tengoland met Kosibaai aan Transvaal af. Het Handelsblad meldt dat de Minister van Oorlog een aanschrijriug heeft uitgevaardigc bepalende dat, in afwachting van het in werking treden der nieuwe Pensioenwet, die in de Tweede Kamer is aangenomen en naar de Minister vertrouwt ook de goedkeuring van de Eerste Kamer zal verwerren, geen voordracbten tot ont- slag of pensionneering meer moeten worden in- gezonden betreffende officieren, onderofficieren en mindereu, die volgeas de nieuwe wet onder gun stiger bepalingen zouden komen te vallen. Ten gevolge van klachten over veelvuldige overtredingen van de wet op de paardeDfokkerij .1901, inzonderheid wat betreft de dekking door on- of afgekeurde hengsten en de aanprijzing, zij het ook in eenigszins vage bewoordingen, van dergelijke paarden door middel van advertentien in de uieuwsbladen, is door den directeur-generaal, chef der afdeeling landbouw, van het departewent van waterstaat, tot de provincial regelings- commissien voor de paardenfokkerij in de ver- schillende gewesten, eene aanschrijving gericht. Daarbij is verzocht om versehillende opgaven als van uamen en woonplaatsen van personen bij wie thans afgekeurde of ongekeurde hengsten tegen betaling ter dekking beschikbaar staan, en van eigenaren of kouders, die eene merrie door een on- of afgekeurden hengst hebben laten dekken, enz. Bedoelde gegevens zullen ter kennis worden gebracht van de districts-en brigadecommandanlen der rijksveldwacht of marechaussee wie het aangaat, opdat deze beter dan tot dusver in de gelegenheid zijn om tegen de overtredingen van gemelde wet te waken. In verband biermede heeft de Minister aan de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie en divisiecommandanten der kon. marechaus- heid en het schitteren harer oogen zeker 's mans aandacht hebben getrokken. Mijnheer Grey, mijnheer Percey Grey, stamelde zij. Jawel zeker, die woont hier. Ik ik wenschte hem te spreken. Ik kom om om Plotseling zweeg zij weder. Er was in de koude blikken van dien man iets, dat haar tot bezinning bracbt het zou wellicht voorbarig zijn hem eenig vermoeden te geven omtrent haar persoon of het doel van hare komst, alvorens zij Percey Grey zelf had gesproken. Ik heb een advertentie gelezen zeide zij, hopende door middel van deze list te worden binnengelaten. Voor een huishoudster, bedoelt gij P Ja ja. O, in die betrekking is reeds voorzien, zeide de huisknecht op onvriendelijken toon. Hij had de deur reeds half toegedaan. Myrtle liegon den moed te rerliezen en riep angstig Nog een oogenblik als ge zoo goed wilt zyu. Die adverteutie is niet de redeu van mijn tomst. Ik moet mijnheer Grey persoonlijk sprekeu, dadelijk. Niet thuis. Kom dan's morgens. De duivel haal die bedelaarszij weten niet wat zjj willen, mompelde hij, en wierp de deur toe. Zij wankelde, alsof men haar een geweldigen slag had toegebracht. In haar overspannen ge- moedstoestand kwam ds gedachte bij haar op, noguaals te eischen, dat men haar zou binuen see verzocht de districts- ea brigadecommandantea der rijksveldwacht of marechaussee te willen inlichten omtrent de verstrekkiug van boveube- doelde opgaven, en te bevorderen dat de bijzondere aandacht van hen en de onder hen staande tnan- schappeu aan deze aangelegenheid worde gewijd, en dat zoo mogelijk door nauwgezette bewaking van erven, waar zich on- of afgekeurde hengsten bevinden, overtredingen worden geconstateerd, TER NEUZEN, 5 Mei 1902. 't Was j. 1. Vrijdag een blijde dag voor de leerlingen van de school der vereeniging voor Christelijk onderwijs alhier. Des voormiddags hadden ze vacantie en konden zich volop voor- bereiden op 't geen des middags wachtte. De heer J. J. van den Ouden, onderwijzer aan die school, vierde dien dag zijn 25jarig jubile als zoodanig. Onder geleide van hunne onderwijzers togen de kinderen des namiddags, alien in feestgewaad, naar de woning van den jubilaris, om dezen af te halen en naar het schoolgebouw te begeleiden, dat door de zorgen der onderwijzers ook in feesttooi prijkte. Nadat men daar was aangekomen, werd de heer Van den Ouden door het hoofd der school, den heer H. Koelmans, verwelkomd en hem namens de collega's en de schoolkinderan een fraaie hang- lamp en zes stoelen aangeboden. In gepaste woorden dankte de jubilaris voor de hem betoonde belangstelling op dien dag, ook aan de voorzitter der vereeniging, den heer van Herp, voor de tot hem gerfchte woorden. Dat er van leeren dien dag geen sprake meer was, laat z:ch begrijpen, de kinderen passeerden verder den namiddag met het nuttigen van de ververschingen waarop zij werden onthaald, afge- wisseld door het zingen van liederen. Zal de Vrijdag iu de herinnering van den heer Van den Ouden en zijn gezin blijven voortleven, ook de kinderen zullen nog laDg aan deze ge- noeglijke uren denken. Zaterdag werd alhier door de vereeniging „Door eendracht sterk" aanbesteed de levering van 85,000 kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven voor levering tus schen 10 en 30 Mei e. k. door de heeren AdriaanssensVan Gassen te Hontenisse voor 10,50, M. Verbrugge te Ter Neuzen voor 10,32, J. J. van Arenthals te Hansweert voor f 10,32, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 10,19 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 10,16. Voor levering tusschen 15 en 80 Mei e. k. sehreven nog in de heeren AdriaanssensVan Gassen voor f 10,26$ en M. Verbrugge voor f 10,20, alles per 100 K. G. De levering is gegund aan den heer Versluijs. laten, te vorderen, dat men haar zou outvangen onder het dak van haar wettigen echtgenoot. Maar haar lijden had haar geduld geleerd, en Myrtle ging do stoep weder af, en bleef io de nabijheid van hei huis been en weder loopen. Ik moet wachten, prevelde zij. WachteD, tot hij terugkomt. O, hij zal mij ongetwijfeld alles ophelderen zij* verdwijning zijn vestiging in dit huisJa, ja, ik moet geduld hebben, totdat ik hem heb gesproken. Zij was nu buiten het licht van de straatlantaarn gaan staan. Met de oogen strak op het groote heerenhuis gericht, scheen zij de langzaam voort- cruipende minuteu te tellen, terwijl allerlei tegen- strijdige gedachten en aandoeningen haar ziel schenen te bestormen. Eindelijk zag zij, dat een rijtuig met twee prachtige paarden en koetsier in livrei voor het huis bleef wachten. Toen bleef haar blik vol spanning op het huis zelf gericht. Een oogenblik welde er een vlaag van hevige jaloerschheid op in het hart, toen zij angs de helder verlichte borenvensters een vrouwen- gestalte zich zag bewegen, maar zij onderdrukte al hare gedachten, behalve een gevoel van on- zekerheid en hoop, toen de voordeur werd geopend en een man vlug de stoep afstapte. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1