H i N D E R W E T. BIJVOEGSEL Tsr HsuzsnschQ Courant LaridbouwberichterK Dinsdag 29 April i902. No. 4219. I)e nieuvve Suikerpolitiek. Telegrafische berichten. Onder dit opschrift vonden wij in de Res. bode onderstaand artikel opgenonieu, dat wij, in verband met hetgeen over de bietwortelsui- ker verhandeld is, belangrijk genoeg achtten, nu ook onder de aandacht der lezers van onze bietenverbouwende streek te brengen. Indien moeder de vrouw bij haar kruidenier een pond suiker koopt, dan dienen van de centen, welke zij daarvoor neertelt, er maar een 12tal tot betaling van het gekochte, De rest is be- lasting. Zij doet daarmede hetzelfde min aan- gename werk als haar echtgenoot, die zijn penningen bij den Rijks-ontvanger brengt. Alleen heeft de suikerbelasting nog tegen dat zij niet geheel in de schatkist terecht komt, maar een deel, en een groot deel der bij den kruidenier betaalde belastingpenningen in't geheel tegenwoordig nog twee millioen be- stemd zijn voor het dertigtal fabrikanten en het lOtal raffinadeurs in beetwortelsuiker, die in Nederland hun bedrijf uitoefenen. Deze ont- vangen van den Staat voor iederen zak suiker die zij fabriceeren een premie van 1,90 in 1901/1902 en 1,75 in 1902,1903 per zak suiker, mits zij zorgen niet meer te produceeren dan het maximum kilo's waarvoor premie wordt uitgekeerd. Wij hebben dus hier te doen met een pro- tectionistisehe maatregel in den strengsteu zin des woords, waarbij de Staat bijna reehtstreeks als kassier optreedt om het geld van den eenen belastingplichtige te doen overgaan in den zak van den anderen. Er zijn intusschen maar weinige protectionisten die deze politiek op zich zelve zullen verdedigen, en er zijn maar weinig vrjjhandelaren meer, die niet erkennen dat zij in gegeven omstandigheden noodzakelijk is. Van dit laatste ligt de reden voor de hand. Wat hier gebeurt, geschiedt in alle bietsuiker produceerende landen. Overal wordt het gebruik in het land tegengegaan door een hoog recht, en de uitvoer door premien bevorderd. Deze hebben dus al lang opgehouden beschermend te werken. De steun, die Nederland aan zijn suikerproducten verleent, wordt ruim opgewo- gen door den steun, welken andere landen aan hun procudenten schenken. Fabrikanten noch landbouwers profiteeren dus van wat aan hen wordt gegeven. Wie dan het geld opstrijkt Op deze vraag moet het impopulairste antwoord worden ge geven, dat te bedenken is Engeland, en Enge- land alleen. In het eigen land ook elders dan bij ons heeft de bevolking van de premien eer na- dan voordeel. Met name in Oostenrijk en Duitschland hebben zij gediend, om den prijs binnenslands op te voeren. De raffinadeurs hoe zou ons te veel in details doen treden vereenigden zich tot een zoo- genaamd Kartel om de suiker op hoogen prijs te houden in 't binuenland, waar, dank een invoerrecht van 29 Mark, buitenlandsche con cur rentie was uitgesloten. Door de grove winst, die op deze wjjze in 't binnenland werd gemaakt er werd in Duitschland een prijs bedongen van soius 9 hooger dan de normale marktprijs is men in staat met succes te concurreeren tegen de andere producenten in het eene land waarheeu wordt uitgevoerd. Duitschland bij v. produceert 2390,900 ton beetwortelsuiker. Het gebruikt hiervan zelf 850,000 ton welke verkocht worden, dank het Kartel, voor ongeveer 59 millioen gulden boven den gewonen marktprijs. Voor de rest 1,450,000 ton krijgen de raffinadeurs bij uitvoer 2,50 Mark per 190 KG., zoodat men in 't geheel 71,75,0900 heeft, om met andere landen in Engeland te concurreeren en aldnar, dank de winst in 't binnenland gemaakt. zoo noodig zelfs beneden den productieprijs te verkoopen. Zoo eet men goedkoope suiker in Engeland, dank de premien en invoerrechten in andere landen. In 1901 trok de Engelsche schatkist een deel van dit voordeel tot zich. Er werd een invoerrecht geheven op buitenlandsche suiker, zoodat de premien o. a. den oorlog helpen be- talen. Het gevolg bleef niet uit. Het invoer recht leidde tot verhooging van den prijs en tot beperking van het gebruik van suiker in Engeland. Inmiddels nam en door de premien en door den technischeu vooruitgang, die hier zooals overal zijn invloed uitoefent, de voort- brenging van de suiker steeds toe. Vermeerdering van productie bij vermindering van gebruik deed den prijs dalen van /II per 100 Kilo in 1900 tot 8 in 1901 wat, naar een be- rekening van de N. R. Ct., voor Nederland een vermindering van opbrengst per fabriek er zij n er 32 van 100,090 beteekent. De verschillende fabrieken bracliten meer voort clan het aantal zakken suiker, noodig om de maxi- mumpremie te krijgen. De premie, die voor 1901-02 1,90 in dit geval zou hebben be- dragen, daalde daardoor, pondpondsgewijze ver- deeld, tot 1,19. Bij het uitbreken van de crisis door de prijsdaling, hebben de fabrikanten zich,edn uitgezonderd vereenigd, om niet meer dan de 1,142,857 zak droge suiker voort te brengen, waardoor de, maximumpremie per zak en in totaal wordt verkregen. Zeven van de twee en dertig fabrieken zullen, om het doel te bereiken, een jaar stilstaan doch hun aandeel in de premie uitgekeerd krijgen door de 24, welke werken. Een deel der suikerbelasting, dat de fabrieken krijgen, komt dus thans al terecht in zakken van menschen, die niet fa briceeren, uit dankbaarheid dat zij st.il zitten. Hoe ongezond deze toestand ook wezen moge, er zou vermoedelijk geen einde aan zijn ge- komen, indien Engeland, dat ervan profiteert, om een andere reden zelfs niet mede de on- houdbaarheid was gaan gevoelen. Niet alleen konden de Engelsche raffinaderijen den strijd tegen de buitenlandsche bescherming niet volhouden maar en dit is een tweede nadeel dat wjj Nederlanders niet minder gevoelden de kunst- matig beschermde beetwortelsuikercultuur dreig- de de Engelsche en Nederlandsche koloniale rietsuikerteelt met ondergang. Engeland be- hoefde maar te willen om aan dezen toestand een einde te maken. Het had maar te dreigen met een invoerrecht, gelijkstaande aan de premie welke de suikerfabriceerende landen aan hun producten schenken. Op deze wijze zouden de premien zonder invloed zijn op den prijs in Engeland en reehtstreeks in de schatkist komen. Het is deze omstandigheid die, tegen schier aller verwachting, de onlangs te Brussel ge- houden snikerconferentie met een volkomen succes bekroonde en daar een overeenkomst deed sluiten, welke voor onze kolonien, vopr onzen landbouw en industrie en voor de bevolking in 't algemeen, van groote beteekenis is. Met 1 Sept. 1992 worden in de landen welke toetreden Rumenie uitgezonderd deden dit alle Rijken, die op eenigszins beteekenende schaal suiker uitvoeren de premien afgeschaft en wordt van de suiker uit de landen, welke premien blijven verleenen, een invoerrecht geheven gelijk aan het bedrag der premie, die zij uitkeeren. Men heeft het en dit is wel het merk- waardigste hierbij niet gelaten, maar men is tevens tot overeenstemming gekomen, omtrent een maatregel van binnenlandsche politiek met het doel de Kartels tegen te gaan. De con- tracteerende partijen hebben zich n. 1. een zeer groote beperking laten opleggen ten aanzien der invoerrechten. Deze zullen met niet meer dan 9 francs de rechten (d. i. accijnzen) mogen overtreffen, welke van binnenlandsche suiker worden geheven. De geheele overeenkomst moet aan de goed- keuring van verschillende parlementen worden onderworpen. Aan bestrijding zal het daarbij niet ontbreken. In Engeland komen de fabri kanten van biscuits, confituren en jams, die belanghebben bij een lagen suikerprijs, er tegen op. In Frankrijk maken de raffinadeurs en suikerfabrikanten, die omstreeks 109 millioen francs aan premie ontvangen, bezwaar, omdat zij, betrekkelijk primitief ingericht, op belioud van een gedeelte der voordeelen rekenden. Over 't algemeen zal deze tegenstand niet veel bateu, vooral niet. omdat, als deze of gene terugtrekken mocht, de conventie blijft en het middel aan de hand heeft gedaan, om de onwillige tot rede te hrengen. Mede daarom achten wij het in Nederlandsch belang, zoo spoedig mogelijk de conventie goed te keuren. Onze fabrieken behooren tot de beste welke bestaau. Het zal dus niet moeilijk vallen op voet van gelijkheid den strijd voort te zebten nu aan haar mededingsters de voordeelen tot heden geuoten, worden ontnomen. Zij genieten de laagste premie van heel Europa en zijn op den nieuwen toestand, door een geleidelijke vermindering der bescherming, voorbereid. Er komt nog bij, dat Nederland als voogd en vader van Indie te rekenen heeft met de koloniale belangen, welke door de conventie worden gebaat. Oogenblikkelijk staan over dit alles eenige nadeelen. Voor onze boeren zal de conventie zeer zeker in den beginne geen voor deel afwerpen. Zoo zij doel treft, leidt zij tot verhooging van den prijs van de suiker en tot verlaging van den prijs van de bieten. De winst van de fabrikanten komt uit de premien. Willen zij dus niet met verlies gaan werken wat zij in 1991 zelfs nog met behulp der premien deden dan zullen zij hun voordeel elders moeten zoeken. In een opdrijving van deprij- zen van de suiker zal het niet geheel te vin- den zijn, omdat de productie van suiker thans de behoeften al overschrijdt en bij vervallen van de bescherming van de bietsuiker, de riet- suiker als concurrente haar rechten ontneemt. Bij verlaging van de bietenprijs zal in den beginne de bietencultuur weer afnemen. Op den dnur wordt dit intusschen wel anders. Het is te voorzien dat in de verschillende landen wij hopen ook in Nederland"de door het vervallen der premie vrij vallende millioenen zullen gebruikt worden tot verlaging van den suikeraccijns. Gebeurt dit, dan zal de prijs, door het publiek betaalt dalen, ook waar den prijs- door den producent ontvangen, op hetzelfde cijfer blijft of misschien eenigszins stijgt. Een dergelijke daling zal tot vermeerdering van gebruik voeren en aldus tegenover een toene- mende productie een toenemende vraag stellen. Zoo kan dan weldra de beetwortelcultuur wor den tot een loonend bedrijf voor den landbouw, zonder kunstmatige hulp en vooral zonder schade voor den verbruiker. De daling zal mede er toe lei den, dat meer vraag komt voor pro ducten met suiker bereid zooals bij v. jams, die daardoor onder het bereik van het groote publiek komen. Natuurlijk moet dit de vruchtenteelt tot voordeel zijn. Eindelijk staan wij voor het feit dat de boeren ook van den tegenwoordigen toestand het kind der rekening worden, nu de fabrikanten, door het stopzetten van zeven der twee en dertig fabrieken, den omzet kunstmatig beperken. Dit leidt mede tot inkrimping van de beetwortel cultuur en dit zonder hoop op betere tijden in de toekomst. Maar al ware het anders, dan nog zoo Neder land moeilijk anders kuuneu doen dan zoo spoedig mogelijk toe te treden tot de overeenkomst welke desnoods ook buiten ons om kan tot stand komen, om dan tegen ons in naar het zelfde resultaat te voeren. Blijkt deze conventie dan ook aan de landbouwers schade te doen, zoo zal de hulp, die deze regeering gaartie verleenen wil, op andere wijze moeten worden gescbonken. TER NEUZEN, 28 April 1902. Gisleren werd te Gent in de groote zaal fan het Casino de in ons vorig uomaier ver- inelde. zanguitvoering van wege de Koninklijke vereeniging De Melom«uen," gegeven, die door eene van liemde en ver saamgestroomde menigie van circa 4000 hoarders bezocht werd. Voor de zangers en het orkest, sainen 700 i)trsonen slerk, was een podium amphitheaters- gewijze gebouwd. Te 3 ure verscheen 11. K. II. mcvrouw de Gravin van Vlaandereu op het versierde platvorm, terzijde van de zaal, dat geheel met draperien was behangen en speelde het orke9t onder oorver- doovende toejoiohingeu De BrabaQoune," lerwijl II. K. II. door buigiugen danktc voor de haar gebrachte iiuide. Hierua ving aan de uitvoering van //Lucifer," ■iratoriuin iu 3 deelen, wuorden van Emiel Hiel, muziek van Peter Benoit. Een rijk, machtig ouderwerp ligt aan deze compositie ten grondslag, dat in alle nuances fijti is uitgesponnen. En wantieer men dit hoort uitvoeren door zoo'u talrijk koor, begeleid door zoo'n flinjr bezet orkest, dan is men iu den beginne overbluft, dan most men moeite doen z'n ziuuci1 bijeeu te houden, om te genieten van hetgeen ten gehoore wordt gebracht. Mag aan geeu der solisten een woord van lot worden onthouden, in 't bijzonder mag genoemd worden de beer Dons, bas, die de zware parlij van //Lucifer" meesterlijk vertolkte, e ti wieus stem tot op 't laatste oogenblik geen zweem van vermoeieuis verried. Maar ook het orkest en de koreu vallen te roemeu. Er bleek van een deug- delijke sludie, er werd zuiver, verstaaubaargezongen, iets dat bij zoo'n machtig koor wat zeggen "wil. Dat dit resultaat in de eerste plaats te danken is aan de energie en de flinke leiding van den heer O. Itoels, d.iarmu gaf de directie der uitvoering voldoende biijk. Ofscboou op lamelijken afstand van de exceculanten verwijderd, wist de heer Roels door zijn geharen eu rnumiek, als 't ware op deu juisteu tijd in hun middeu te zijn, dAd.r waar 't noodig was en zouder een oogenbiik van weifeling liep het geheele grootsche werk van stapel. Ons dunkt dat de algemeene toejuichingeu van de tairijke hoarders voor het op zoo'n uit- nemende wijze uitvoeren van het kunstgewr^cht meer dan verdiend waren. Na afloop werdeu de diligent, en de solisten aan 11. K. 11. voorgesteld, die eenige oogenblik- ken daarua onder loejuiching der aauwezigeu vertrok. Het. Loo, 28 April. Ochtend bulletin. H. M. de Koningin genoot een rustigen nacht. De koorts bereikt 's avonds niet meer de hoogte van vorige avonden, terwijl de morgenuren koortsvrij verloopen. Middag'-bulletiu. Het beloop der ziekte van H. M. de Koningin beantwoordt volkomen aau het tijdperk der ziekte en vertoont tot nog toe geen enkele complicatie. Prof. Rosenstein. Dr. Roessingh. L. Pot, Arts. Middelbnrg, 28 April. Het lijkje van het alkier sedert vijf weken vermist negenjarig knaapje, is heden namiddag in het kanaal opgevischt. Bij de voorjaarskeuringen van 1902 zijn o. m. toegekend de volgende onderlioudsbijdragen en aanmoedigingsprijzen, respectievelijk aangeduid door O en A. Kring Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) Keuring te Axel, Stieren met 2 breede tanden. Aangev. 3. le O ad 80 ffBotha" van J. de Patter, Axel, 2e ad 48 niet toegekend. Ingevoerde stieren minslens 1 jaar oud. Aan- gevoeril 3. 1" A ad 100 aan wKritzinger" van wed. Jos. Daelumn, Westdorpe, 2e ad f 60 aan //Oswald" van Th. Buijsse, Zuiddorpe. De jongere stieren wareu beter dan de oudere, doch over het algemeen wareu de collecties vroeger op deze keuringsplaats aanmerkelijk beter dan in de laatste jareu. Keuring te Hulst. Stieren met 2 breede tanden. Aangev. 5. 1" O ad 80 aan //Baptiste" van A. Plasschaert, Graauw, en //Jan" van Gust, de Buck, St. Jansteen, 2e ad 48, aau //Leo" van P. J. Boenne, Graauw. Een beste verzameling stieren wat uit de boven- staaude voordracht reeds duidelijk blijkt, daar drie van de vijf stieren eervol worden vermeld. Ingevoerde stiereu, minsteus 1 jaar oud, aangev. 8. le A ad 100 aau //Gust" van J. Aloys Ver- haegen, Graauw, 2e ad J 00 aan „Karel" van Cyril Vael, tlontenisse, //Cesar" van Louis Boel, Hulst, en //Leon" van Gust, de Buck, St. Jansteen. Reserve //Jan" van A. Born, Graauw, eu #Jau" van P. J. Boenue, aldaar. Evenzoo een ztldzame collectie veel belovende stieren. In beide afdeelingen werden voor de dertien aangebodene stiereu 3 eerste prijzen, 4 tweede prijzen en 2 reserveprijzen voorgesteld, wat wel een zeer zeldzaam geval is. Keuring te Kloosterzande. Stieren met 2 breede tanden. Aaugev. 5. 1" O ad f 80 aan'VJan" van Louis van Mol, Hontenisse, 2e ad f 48 aau z/Kruger" van wed. D. de Wael, Lamswaarde, en „Gust" van Louis Stallaert, Hontenisse. Re serve //Emanuel" van J. van Waterschoot, Hon tenisse. Weder een buitengewone qualiteit van stieren, zooals de commissie gewoon is, op deze keurings plaats, die met Schouwen-Duivelaud kan wedijveren, bvieen te zien. (Twee stieren, die een nur na aanvang der keuring nog kwamen, moesten worden afgewezen.) Ingevoerde stiereu minslens 1 jaar oud. Aangev. 5. le ad 100 aan //Cesar" van P.Hiel, Hon tenisse, 2e ad 00 aan //Rembrand" van denzelfden en Bert rant" van Gijsb. van Kampen, Hontenisse. Ook een uitmuntende groep, die bijua Nieuwer- kerk hvertreft, althius zeker daarmede gelijk staat. Kloosierzande blijft voor de commissie een geliefkoosde keuringsplaats, die haar telken jare met vernieuwde belangstelling aautrekt. Kring Zeeuwsch-Vlaanderen (W.D.) Keuring te Oostburg. stieren met 2 breede tanden aangev. 3 leO ad 80 aan //Prosper" van P. B. Modde, Schoondijke, 2e ad 48 aan //Paul V" van 0. Verhage, Zuidzande. Reserve //Rubens" van H. F. Aernaudts, Sluis. Onder de oudere stieren blonk vooral de drie- jarige Prosper van P. B. Modde te Schoondijke uit, die ruimschooto verdient nog een jaar te worden aangehouden, wat ook het voornemeu van den eigenaar is. Ingevoerde stieren minstens 1 jaar oud. Aangev. 2 1° A ad 100 niet toegekend, 2« ad 00 aan //Cornelis David" van I. Risseeuw Tromp, Schoondijke. De jongere stieren waren minder bevredigend dan de oudere. Een vergelijking met de groote en zeer schoone collecties, die zich vroeger presenteerden, wijst niet op een vooruitgaande lqplangstelling, wat de commissie zeer betreuren moet. Keuring te IJzendijke. Stieren met 2 breede tanden. Aangev. 2. D O ad 80 niet toege kend, 2e ad f 48 aan //Oscar" van Ch. Wijffels, IJzendijke. Reserve //Frans" van C. B. Temmer- man Bonte aldaar. Ingevoerde stieren minstens 1 jaar oud. Aangev. 4. le A ad 100 aan //Barnum" van H. J. Sanders, Biervliet, 2a ad 00 aan //De la Rey" vau B. van der Slikke aldaar. Twee dezer stieren waren zeer goed gevormd, de derde liet te wenschen over en was te veel vrouweljjk, terwjjl de vierde door een gebrek ter voortteeling moet worden ontraden. Van de drie ten vorige jare bekroonde stieren, nu drie jaar oud, had vooral //Joubert" van H. Sanders te IJzendijke zich tot een buitengewoon schoon dier ontwikkeld en was een prachtige verschijning Hoe jammer dat een zoo edel dier nu reeds in handen van den slager valt VAN DE VAN Burgemecster en Wethouders van Ter Neuzen, gezien de artt. 6 en 7 dev hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend dat op hedeu ter gemeentc-secretiine ter visie is gelegd eon verzoek van JAN REtNlER HENDRIK DE SMIDT, broodbakker enz., om vergnnning tot bet plaatsen in zijne tegenwoordige bakkerij, staande in de bakkerijstraat, wijk C 24, kadasiraal Beetle 0 2268, eener t-It-cfri'.clic? motor, teneinde de aanwezige kneed- en snijmaobines in working te brengen en dat op Maandag, 12 Mei 1902, des namiddags van 3 tot 4 men, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven oni tegen bet xnaken dier inrichting be- zwaren in to breugen en deze mondeiing of schnftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 28 April 1902. Bargemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgeirieosler. J. L. OOSTERIIOFE, Secretaris. j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5