A 1 g e a e o a Hieuws* ea Admteatisblad 7 o o r 2eeuwsch-71aaade!??a No. 4219. Dinsdag 29 April 1902. "Engeland en de Z.-A. RepnbM. EFJE ARME VERVOLGDE. Gemengde berichten. 42® Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel, FEUILLETON. 32) TER 5EIIZE5SCHE COURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abouneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT itiN Van 1 tot 4 regel* 0*40, Voot elken regel meer 0,18, Bij directe opgaaf Tan driemaaJ plaatsing derzelfde advertenti# yrt slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsniimte berekend. nit vernhljBt JlaHrnlag-, Woemdac en Vrijdaaavond, ■ltfWQBile.il mp Feestdagen, bij de Kirma P. JT. 11* OK MRDK t. Tet Reue. In deze dagen, nu er zoo weinig ernstig nieuws nit Zuid-Afrika komt, worden weer allerlei dwaze geruchten is de wereld gezonden. Zoo, dat een uieuwe republiek door de onverzoenlijke Boeren zou worden gesticht, alsof daarvoor nog ergens een plekje open was in Zuid-Afrika. Alles is er al lang door de Europeesche mogendhedeu ver- deeld, zoo netjes, dat er geen kruimeltje grond meer is overgebleven. Van dezelfde waarde is het bericht, dat presi dent Steyn naar Europa vertrokken zou zijn, om met Kruger te overleggen. De nobele Steyn kan bij de Boeren niet worden gemist, en zijn heen- gaan zou veel hebben van een desertie. Een ander gerucht schrijft aan president Kruger het voornemen toe om alle documenten te doen publiceeren, die betrekking hebben op de jongste vredesonderhandelingen. De stukken zouden den president tegen 15 Mei overhandigd worden door een specialen boodschapper. Ook hiervan zal wel niet heel veel waar zijn en de verzekering, die lord Londonderry gaf in een te Londen uitgesproken rede, dat Louis Botha zijn burgers had meegedeeld, dat de Engelsche regeering nooit hun ouafhankelijkheid zou erkeunen blijft geheel voor zijn rekening. In het Engelsche Lagerhuis heeft Dillon ge- vraagd of de Minister van Oorlog niet zou terug- komen op zijn weigering, een wapenstilstand af te kondigen voor den dunr der vredesonderhande lingen. Brodick antwoordde ontkennend. De kamer van koophandel te Johannesburg heeft een deputatie aangewezen om er bij Cham berlain op aan te dringen dat de Engelsche in- gezeteuen in Transvaal op gelijken voet behandeld worden met de Engelschen in Natal en de Kaap- kolonie, ten aanzien van schadeloosstelling wegens verliezen, in den oorlog geleden. Over de verrassing van Schweizer-Reneke, in 't zuidwesten ran Transvaal, geeft een Reuter- correspondent te Hoopstad eenige bijzonderheden. Onder leiding van kolonel Rochfort vertrok 15 dezer 's avonds uit Bloemhof een strijdmacht, bestaande uit de kolonnes van Western, Carr, Lisson en Bulfin, onder bevel van lord Basing, en Driscoll's verkenners en twee kolonnes politie onder majoor Vaughan. Toen de dag aanbrak, had men, na een gefor- ceerden marsch van 70 K.M. het dorp bereikt. Driscoll's verkenners kregen de taak de stelling XIII. Gij bedoeld Percev Grey. Het zij zoo. Dat is ook mijn plan. Geheel dat ontaarde geslacht verdient den ondergang. Zij hebben het hart uwer moeder gebroken zij hebben mij naar de galeien geslrept en u overgeleverd aan armoede en gebrek. Maar Ansel Grey is mij outsnapt. Vanmorgen heeft hij de stad verlaten en nu ben ik bezig hem op te sporen. Ik zal dag noch nacht rustrn voor ik weder den man onder de oogen heb, die mij en de mijnen zoo onmenschelijk heeft doen lijden. Nu verviel hij in een diep zwijgen eu toen hij eindelijk uit zijn gepeins ontwaakte, meende Myrtle medelijdeu te lezen in den blik, waarmede hij haar aanzag. Wat ik u thans nog heb te zeggen, zou ik ti zoo gaame besparen, maar ik zie helaas, dat gij nog altijd met geheel uw hart blijft denken aan Percey Grey, die uwe liefde zoo onwaardig is. Hij is mijne liefde niet onwaardig. Dat zal ik u bewijzen, Myrtle. Hij heeft u bedrogen. Ik heb de overtuiging, dat hij het was, die u wilde doen verdrinkenook was hij het, die een bedriegster zoud om mijne papieren machtig te worden. Neen, neen. Het is de waarheid. Als ik het n bewjjs, dat hij zijn eed van trouw aan u heeft ge- te bestormen. Twee eskadrons trokken van weers- kanten het dorp om, de overigen deden, onder majoor Driscoll, een rechtstreekschen aanval. Binnen 10 minuten waren alle huizen van het dorp in de macht der Engelschen, zoodat niemand kon ontsnappen. Zoo werden 60 gevangeuen gemaakt, met 50 geweren, 800 stnks vee, 4000 patronen, 35 muiien, 56 wagens en karren en een groot aantal schapen. Onder de gevangenen bevonden zich de kommandaut van Potchefstroom, de landdrost van Schweizer-Reneke, generaal De la Rey's broeder en De Wet's adjudant. Twee Boeren werden gewond, terwijl zij trachttsn te ontsnappen en nog verscheiden gewonde Boeren vond men in de stad. De overrompeling was, zegt de correspondent, goed overlegd; in de grootste verwarring liepen de Boeren, zoe uit hun bed gekomen, ongekleed rond. Desalniettemin is de hoofdmacht der Boeren toch ontsnapt. Men hoore De overige kolonnes trokken het dorp binnen, en de bereden politie, onder lord Basing, ging 200 Boeren achtervolgen, die meu zag wegtrekken met een groot aantal wagens. Twee andere kolonnes volgdeu en dwongen de Boeren, na hen 18 KM. nagezeten te hebben, eenig vee en eenige wagens achter te laten. Er werden nog 15 gevangenen gemaakt. De hoofdmacht der Boeren die een goeden voorsprontr had, maakte zich uit de voeten. De paarden der Engelschen waren te zeer afgemat om de vervolging te kunnen voortzetten. Aldus Reuter's correspondent te Hoopstad. Uit Apeldoorn wordt aan het »N. v. d. D." van Zaterdag geschreven Uit den aard der zaak dringt uit het zieken- vertrek geen ander nieuw dan dat der bulletins naar buitenbehalve enkele vertronwden, wier diensten H. M. de Koningin nu en dan in het ziekenvertrek behoeft, weet ook het personeel weinig meer dan het pnbliek van de omstandig- heden daar binnen. Deze diensten worden bovendien slechts zelden gevergd, daar alle ingredienten ten behoeve van de zieke en hare verpleging in een nabijgelegen vertrek worden aangebracht, waar de dienstdoende verpleegster ze in ontvangst komt nemen. Wat men o. m. verneemt is, dat H. M. in alles veel wilskracht en gelatenheid aan den dag legt. In het Paleis beerscht groote stilte, doch de neerslachtige stemming is geweken, de stellige schonden zoudt gij mij dan niet willen helpen om hem te straffen Zoudt gij dan niet zeggen, dat onze wraak recht- vaardig is? Myrtle werd doodsbleek en wrong wanhopig de handen. Het kan niet zijn 1 klonk het bijna onhoorbaar. Percey Grey is alles wat edel is en trouw. Welnu lees dan. John Blake had een dagblad uit zijn zak ge- haald, gaf het haar over, en wees haar twee be- richten aan op de tweede pagina. Met strakken blik en ingehouden adem las zij het eerste. Het luidde ,/GreyVausant. Gehuwd, ten huize van den heer Ansel Grey, door den Weleerw. Alauson Dorr. Percey Grey en mejuffrouw Blanche Yausant". Haar hart scheen slil te staan, toen zij het tweede bericht las, dat haar vader haar had aan gewezen. wDe heer en raevrouw Percey Grey verlieten heden de stad, op hun huwelijksreis door de zui- delijke staten." Er kwam een waas voor hare oogen zij gevoelde een drukkende pijn in hare kleppende slapen. In hare diepe ellende luisterde zij niet naar haars vaders woorden, die haar in hevige opge- wondenheid toeriep Wraak, mijn kind; daarvoor zullen wij leven, daarvoor willen wij sterven. Groote Heme), wat is dat Een vreeselijk gekraak volgde Zijne woorden verstomden, de waggon kautelde, atond stil, viel over'uiging heeft er plaats gevat dat de Koningin, hoewel nog eenigen tijd aan het ziekbed gebonden, langzaam in herstel zal toenemen. Moge deze overtuiging spoedig bewaarheid worden. De Nederlandsche Vereeniging totbescherming van vogela heeft aan de burgemeestera in de provincie Zeeland aanplakbiljetten gezonden, waarop de be- langrijkate bepalingen zijn vermeld der wet tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw en veeteelt. De Stand, geeft den volgenden wenk, die nuttig kan zijn voor opgeroepenen tot herhalings- oefeuingen, die b. v. op een toelage als kostwinner van hnn gezin aansprak meenen te kunnen maken Bij het inzenden van verzoekschriften voor of door militairen, aan de Koningin en aan den Minister van Oorlog, is het ook ter wille eener spoedige afdoening van de zaak zeer wenschelijk te achten, tevens daarbij duidelijk te vermelden het korps, waarbij de betrokkene dient of laastelijk gediend heeft, zoomede het stamboek- nummer, waaronder men is ingeschreven, welk nummer te vindeu is vooraan in het zakboekje. TER NEUZEN, 28 April 1902. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot onderwijzer aan de christeljjke school te Alblasser- dam, (Kinderdijk) de heer G. P. Buijze alhier. Wat men al niet verzint om het fietsrijders lastig te maken, bleek Zaterdag 1.1. op den april naar de Vlooswijkstraat, de weg naar Hoek. Een uit een groepje bengels van een jaar of 14 liep van achter tegen een fiets aan, zoodat de berijder een leelijke tuimeling deed. Toen de jongen daarop door een ander zijne euveldaad verweten werd, was hij brutaal genoeg te zeggen: »Die stomme boer hoeft me niet omver te rijden" en toen de andere daarop deed blijken, dat hij gezien had, wat er was gebeurd, was het tegenwoord »Nou, wat heb jij daarmee te maken, as ik jou maar niks doe." Toen zich rondom den gevallen fietsrijder een groepje dito's gevormd had, bleek het, dat men al meer dan eens op dergelijke manier was lastig gevallen. Als dat op een goeden dag maar niet eens slecht sfloopt. In het begin dezer maand werd Molenaar's Kindermeel voor de 4« maal bekroond. Deze maal te Roubaix, in Frankrijk, met de hoogste onderscheiding en Gouden Eere-Kruis. Zaamslag, 28 April. In de Vrijdag j. 1. ge- houden raadsvergadering te Zaamslag werd o. m. op zijde en stortte naar beneden. De trein was gederailleerd en ten deele in een diep en donker ravijn gevallenuit de diepte, waar gekwetsten en dooden te midden der verbrijzelde rijtuigen lagen, steeg, tegelijk met den sissenden stoom, een akelig gekerm naar omhoog. XIV. Juist een unr na de ontmoeting bij het graf, waar Percey Grey door den razenden John Blake bewusteloos was neergeveld, stond de onbekende, die beloofd had Blanche Vansant een bezoek te zullen brengen, voor het hnis van den heer Ansel Grey. Percey Grey was echter niet bij hem ook kwam hij niet alleen om Blanche te zien. Hij gaf een hevige ruk aan de deurbel en verlangde ondanks het late unr, den heer des huizes te spreken. Meu Let hem in de bibliotheek, waar hij den ouden man aan zijn lessenaar vond zitten, druk bezig met het nazien van eenige papieren zorg eu angst lagen op zijn verouderd gelaat te lezen. Het is ounoodig het gesprek tusschen de beide mannen in bijzonderheden mede te deelen. Ansel Grey verbleekte, toen hij den oinnentredende herkende. Gij riep hij. Earle Townsend Juist, uw deugniet van een neef, antwoordde de bezoeker, terwijl hij bedaard een stoel nam. Geen verwijten, mijn beste, achteDswaardige oom ditmaal kom ik eens niet om geld. Gij hebt mij reeds bijna geruineerd, gromde de grijsaard. Meuschen, die gevaarlijke geheimen hebben, medegedeeld een ingekomen adres van een 7tal bewoners van het gehucht Reuzeuhoek, om plaatsing aldaar van drie lautaarns, welk adres werd aauge- houden. Nog werd tot een volgende vergadering uitge- steld het nemen van een beslissing in zake het toekennen van subsidie voor een stoomtram Hou- tenisseSelzaete via Zaamslag. Goedgevondeu werd een af- en overschrijving in de begrooting voor 1901 en een beschikking over onvoorziene nitgaven, dienst 1902. Aangeboden werd het verslag van den toestand der gemeente over 1901, welk verslag ter kennis- neming onder de leden van den raad zal worden rondgezonden. Ten slotte werd tot onderwijzeres aan de school te Othene met 7 stemmen benoemd M. van Kampen te BreskensS. C. van Ousten te Aardenburg verkreeg 3 stemmen en A. M. de Vlieger te Zuidzande 1 stem. Koewacht. Reeds meermalen is er, ook in de nieuwsbladen op gewezen, hoe gevaarlijk het is met vunrwapenen om te gaan, vooral bij ge- legenheid van bruiloftsfeesten. Evenals in vele andere gemeenten bestaat ook hier de gewooute jonggehuwden te verwelkomeu door het schieteu met pistolen, geweren soms met kanonnetjes. De vorige week was er op den Heikaut, juist over de grens, een bruiloftsfeest. De pas gehuwden P. de Maeijer en zijn echtge- noote, die een uitstapje naar Ter Neuzen gemaakt hadden, werden 's avonds in de hnwelijkswoning verwacht, waar feest gevierd zou worden. Eenige jongelui stonden de jonggehuwden af te wachten. Eensklaps gaat er een schot af en treft den zoon van B. B., inwoner dezer gemeente, in den arm. De wonde liet zich ernstig aanzien, waarom dade- lijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dokter van Stekene, kwam onmiddellijk mede en midden in den nacht werd de wonde nog ver- bonden. Als eene bijzonderheid mag worden vermeld dat bij den landbouwsr H. Kips alhier, in den tijd van veertien dagen drie koeien hebben gekalfd, welke ieder een tweeling ter wereld gebracht hebben. Van de zes kalveren, welke alle goed gevormd waren, zijn er nog vijf in het leven. Zaterdagmiddag zat op den Nieuwen Binnen- weg te Rotterdam een 12jarige Italiaansche scboorsteenvegersjougen, Angelo Poli genaamd, moeten er goed voor betaien, als zij niet verraden willen worden, antwoordde Townsend luchthartig maar ik heb een verrassing voor n. John Blake leeft nog en is in vrijheid. Onmogelijk stamelde Grey, die doodsbleek werd en huiverde. Toch is het waar. Oom gij staat aan den rand van den afgrond. Wees verstandig en draag zorg, dat die man a nimmer onder de oogen komt. Met enkele woorden gaf Earle Townsend te verstaan, dat hij alles wist, wat zijn oom jegens Blake had misdreven. Langer dan een uur spra- ken zij nog met elkander, en in zijn geweldigen angst scheen Ansel Grey nog verheugd te zijn, dat hij een bondgenoot had gevonden in den man, die hem reeds zooveel geld had afgeperst. Zij beraamden allerlei plannen om Blake om dea tnin te leiden, ja zelfs om hem op geweld- dadige wijze te doen verdwijneu, indien dit nood- zakelijk mocht zijnmaar zooals de lezer reeds weet, bracht John Blake nog dieuzelfden nacht een bezoek ten huize van zijn ouden vijand. Doodelijk beangst voor John Blake's vreeselijke bedreigingen, besloot Ansel Grey den dag nietaf te wachten, maar in allerijl te vluchten. Des morgens was hij verdwenen. Earle Townsend verheugde zich zeer over die vlncht, hij son nu ziju wel- beraamde planneu veel gemakkelijker kunnen ten uitvoer brengen. Hij was gedureude den nacht in het huis zijus ooms gebleven, en toen hij's mor gens naar de bibliotheek ging was het eerste, dat hij daar vond, een brief van den ouden manr geadresseerd aan Percey Grey. (Wordt vervalgd). 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1