A1 g e a e a Hieuws* ©a Admtentieblad voor See uwsch'Vlaaaderoa Onderwijzer, "erne arme vervolgde. No. 4218. Zaterdag 26 April 1902. 42e Jaargang. eu de Z.-A. Republiek. Engeland Gemengde berichten. abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave H 8 H i"R/S'-L' J±i BXj-A-JD- FEUILLETON. TER VEI/iKVSCHE COlIRAST Vooi Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bjj alio Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. iDAHTSti IN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rege meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing damilfde adTertentic slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. rordr mit +lm& ver.«hUnt Maaadag-, Woenad^g- en yr^dagavond. ■»fe"mderJop hij de Klr.nw Vlk IVBf MK»»' Ter lea... Bargemeester en Wethouders van ter NEUZEN, roepen op sollicitanten naar de betrekking van bij het openbaar lager onderwijs in de kom der Het bezit der akte voor de Fransche taal is vereischte, het bezit van andere taalakten strekt tot aanbeveling. De aanvangsjaarwedde bedraagt bij minder dan 5jarigen diensttijd 500,—, met 4 vijfjaarlijksche verhoogingen van 50, tot 20 jaren dienst. Voor het verplicht bezit der akten, vermeld ouder art. 2 I, m, n, pr, en r«* der wet op het lager onderwijs, wordt voor de eerste akte y 100,en voor ieder der volgende 75, boven de gewoue jaarwedde genoten. Gehuwde, of gehuwd geweest zijnde, 28jange onderwijzers genieten f 60,vergoeding huishuur. 1C De stukken kunnen tot en met uiterlijk IN Mei 1902, franco bij den Burgemeester worden ingezonden. Ter Neuzen, 23 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Bargemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Thans is een officieele statistiek openbaar gemaakt van de sterfte in de concentratiekampen. sedert zij werden ingesteld. In Maart bestond de geheele bevolking uit 111,508 blanken. In >t geheel zijn gestorven 14,914 kinderen en 4706 vol wasseneH. De sterfte is in den laatsten tijd verminderd. In October stierven er op da 1000, 394, in Januari 189, in Februari 64 en, volgens de voorloopige gegevens, in Maart 43. Een belangrijke verbetering das. f De correspondent van de h Daily Chronicle te Washington weet eenige bijzonderheden mee te Reelen uit het rapport van kolonel Crowder, die werd belast met het onderzoek naar het vermeende Engelsche kamp te Chalmette. Volgens dezen zegsman verklaart Crowder, dat er in zekeren zin gesproken kan worden van een inilitair station te Port-Chalmette, aangezien 31) XIII. Smeekend en droevig klonken Myrtle's woorden ruw en onverzettelijk lnidde het autwoord haars vaders, toen zij, een uur na het voorgevallene op het graf, weder tot bewustzijn kwam. Hij was met haar naar het huis gereden, waar zij ongeveer een maand hadden gewoond een lief buiteuhuisje in de voorstad en had haar op eeu sofa nedergelegd, terwijl hij vol sombere gedachten en in angstige spanning het oogcnblik afwachtte, waarop zij uit bare bezwijming zou ontwaken. Zijn bleek, door lijden verouderd gelaat bleef oubeweeglijk, toen zij in een vloed van tranen uitbarstte. Hij wachtte, als een marmeren beeld der gerechtigheid, tot de storm van suikken en verwijtingen was bedaard. Toen plaatste hij een stoel tegenover den hare. Ga zitten, zeide hij. Ik heb u iets zeer oelangrijks te zeggen. Zij gehoorzaamde weenend eu met nedergeslagen oogen. Doodsbleek en in stille wanhoop luisterde zij raar al wat hij zeide. Na lange, droevige lijdensjaren, vond ik u eenige weken geleden weder in een eenzaam huisje aan de rivier, welks bewoner, een eenvoudig, goedhartig man, u in een donkeren nacht uit de rivier bad gered. Toen vertelde ik u mijn levens- geschiedenis. Engelsche officieren daar zijn, wel niet in uniform, maar als militairen bij het opkoopen van paarden, muilen en levensmiddelen. Hij zegt, dat deze officieren 45 millioen gulden hebben uitgegeven alle cheques, contracten en aDdere stukken zijn door hen onderteekend in hun officieele hoedanig heid. Wat de beschuldiging betreft, dat Engeland de wet geschonden had door rekruten aan te werven in de Vereenigde Staten, verklaart Crowder, dat er uiets is wat haar stennt. Soms heeft men den officieren een valstrik gespannen, maar zij zijn er niet ingeloopen. Wel hebben eenige lieden dienst willen nemen, om overtocht te krijgen naar Zuid Afrika, met het doel, later naar de Boeren over te loopen dat is hun echter niet gelukt. Aldus de correspondent van de//Daily Chronicle." Uit Brugspruit berichtte Reuter van een groote drijfjacbt, waarbij zeven kolonnes onder Bruce Hamilton het land schoonveegden van de Stander- ton-lijn naar het gedeelte van de Delagoa-lijn, tusschen de stations Van der Merwe en Groot- Olifantsrivier. Over den uitslag van deze drijfjacht had Kitchener reeds in zijn jongste weekoverzicht gesproken. De Boeren waren haar ontweken, zei hij, dus alweer moeite die voor niemendal is geweest. In de Kaapkolonie hebben 17 dezer de districts- troepen van Ladygrey 5 rebellen gevangen genomen. Den volgenden dag viel kolonel Doran bij Graaff Reinet Van Heerden aan, maar deze nam de wijk naar het noordwesten. De plaatselijke troepen van Murraysburg haddeu nabij deze plaats een schermutseling met de Boeren op 10 April. Eeu Boer sneuvelde, twee werden gewond en 5 gevangen genomen Dit is zoowat al het nieuwsmen ziet veel is er niet. Omtrent het gestolen meisje wordt nader uit Rotterdam gemeld, dat de uitgebreide tele- grafische correspondentie door de justitie gevoerd nog niet tot eeuig resultaat heeft geleid, wat de ontdekking van de identiteit van het kind betreft. Er is dan ook voor zoover bekend slechts eeue aangifte van een gestolen meisje en wel eeu dochtertje van den stalhouder L. te Hannover, waarvan het portret bij de politie berust doch geen gelijkenis vertoont met het meisje uit den kermiswagen. Steeds lager liet Myrtle het hoofd zinken, bij de herinnering aan den nacht, toen Blanche Vansant haar aan de golven prijs gaf, en Percey Grey meende, dat zij was verdronken. Het is een wonder, dat gij zijt gered, want het vaartuigje, waarin gij drijvende waart, werd overvaren door een groote boot, ging John Blakz voort. Maar nog grooter wonder was mijn herstel, terwijl ik reeds aan den rand des grafs lag. In dat uur verscheen er een vrouw aan mijn legerstede, die voorgaf, dat zij mijn Myrtle, mijn kind was. Ik vetrouwde haar mijn papieren toe. Zij was gezonden door de familie Grey dat weet ik. - Neen, neen, vadermaar zelfs al is dat zoo, dan heeft mijn echtgenoot daaraau geen deel gehad. Zij zijn alien hetzelfde, zij helpen elkander om mij te vernietigen, en al wat het mijne is, want dat is nu hun belang. Ik herstelde en vond u wederik heb u verteld hoe Ansel Grey mij van alles heeft beroofd en op een valsche aanklacht in de gevangenis liet werpen. Ik liet u belooven, zoolang ik leefde, nooit weder naar Percey Grey om te zien. Ik zeide u, dat ik, indien gij weder tot hem terugkeerdet, ik ook weer zou terugkeeren naar mjn gevangenis en vrijwillig de schande zou dragen, die Ansel Grey had geworpen op mijnen naam. Spaar mij, spaar mij, vader, smeekte Myrtle. Wat ik toen zeide, zeg ik ook thans, vervolgde Blake. Ik zweer, dat ik Ansel Grey zonder genade zal doen lijden, wat hij mij heeft doen lijden, dat ik over zijn familie alle schande zal brengen waarmede hij mij heeft beladen. V erban het werk geweest I Zondag is het meisje andermaal gefotografeerd, toch handelende, daar h. t zich Zatcrdag zeer onhandelbaar toonde en weigerachtig was bij de fotografische opname, blijkbaar onder invloed van de kermisreizigers. Wanneer zich personen of politiebeambten bij den kermiswagen vertoonen wordt het meisje ver- borgen gehouden acbter in den wagen. De fotografien van bet meisje zullen door de justitie worden toegezonden aan de betrokken autoriteiten. Een treurige gebeurtenis bad Dinsdag te Breda plaats te midden van een blij feest. Terwijl een jong paartje zich in den echt liet verbinden zou de moeder thuis alles voor de feestelijke ontvangst en het gastmaal in gereedbeid brengen. Maar toen de bruidstoet in vroolijk gejubel aankwam voor het ouderlijke huis, stond de moeder niet daar om hen met lachende ontroering te ontvangen, nocb opende zij na herhaald kloppen de deur. En toen men eindelijk in angstige onzekerheid was binnengedrongen, vond men daar de oude vrouw liggen dood, plotseling gestorven. Stil eu bedrukt zijn de bruiloftsgasten toen heengegaan en in plaats van schaterend juichen klonk er droef gejammerend weeklagen in het groen kleurig versierde huis. De onderwijzer aan de openbare lagere school te J., in de Friesche gemeente Schoterland, weigerde aan zijne vrouw, met wie hij pas voor eenige weken gehuwd is, den toegang tot de echtelijke woning, orndat zij, naar zijn oordeel, te lang was uitgebleven van eeue wandeling. Nauwe- lijks was dit in 't dorp bekend, of algemeene ver- ontwaardiging maakte zich van de dorpsgenooten meester, en 's avonds werd den held door eene groote schare mannen en vrouwen, eene serenade met ketelmuziek gebracht waarbij vensterglazen werden verbrijzeld en het niet ontbrak aan luide verwenschingen aan 't adres van meester. Onderscheidene ouders maken nu zelf bezwaar om hunue kinderen, die in de klasse van den onderwijzer zijn geplaatst, langer aan zjjn onderwijs te doen deelnemeu, daar hij ook zeer zenuwachtig moet zijn. De bevoegde autoriteit is reeds met een en ander in kennis gesteld. De onderwijzer en zijne vrouw, die zelve onderwijzeres is, staan beideu voor een klasse in de school. Te Charleroi heeft een man, die een hevigen twist had met zijne vrouw, deze ten slotte om haar middel gepakt en haar met alle kracht uit het openstaande raam der kamer van de tweede verdieping op straat geworpen. Zwaar gewond Percey Grey uit uw gedachten. Nooit zult gij hem wederzien. Vanavond zijt gij naar het graf gegaan en hebt hem daar ontmoet. Waag het niet hem weder tegemoet te treden, of laat niemand van dat gevloekte ras mij ooit weer in den weg kemen, want ik zweer u, ik zou hem dooden. John Blake was vreeselijk opgewonden. Myrtle boog het hoofd als een geknakte roos onder zijn vreeselijken haat, jegens de familie, die hem zoo- veel leed had aangedaan zij had den moed niet te antwoorden. Haar vader was overtuigd, dat de bedriegelijke wijze, waarop Blanche ausant zijn papieren was machtig geworden, zoowel als Myrtle's huwelijk met Percey Grey, en al wat er was voorgevallen na den dood harer moeder, slechts deel uitmaakte van een stelselmatig com plot, dat tegen hem werd gesmeed. Toen des middags na het voorgevallene op het kerkhof, John Blake te huis kwam, was hij ernstiger en somberder dan ooit. Myrtle was reeds gewoon geraakt hem zonder iets te vragen te gehoorzamen en zijn beveleu zwijgend op te volgen. Toen hij haar gelastte zich gereed te maken voor een lange reis, ont- stelde zij en verbleekte, en scheen op het punt een bescheiden tegeuwerping te maken. Een enkele blik op zijn onverzettelijk gelaat legde haar echter het zwijgen op, en zelfs toen dienzelfden avond een rijtuig hen naar een spoor- wegstation bracht, deed zij hem geen enkele vraag. Het is nutteloos, zeide zij tot zichzelve. Zijn dorst naar wraak rnaakt hem krankzinnig, maar hij is mijn vader. O, Percey, Percey, zullen de onschuldigen dan door hetzelfde noodlot wor- heeft men de ongelukkige naar het hospitaal ver- voerdde dader is gevlucht. Te Brunswijk zijn een arbeider en zijne vrouw in hechtenis genomen, omdat zij hun eigen, een dag oud kind, levend hebben begraven. De echtelieden bezitten nog zeven levende kinderen. Santos Dumont heeft verteld dat miss Alice Roosevelt zijn belofte heeft om de eerste vrouw te zijn, die een tocht met een van zijn luchtschepen maakt. Hij had de belofte meer uit den grap gedaan, maar Alice Roosevelt nam het ernstig op en Santos Dnmont zegt nu niet meer te kunnen teruggaan. In het Mnsolino-geding gaat alles anders dan in gewone zaken. Een van de advocaten heeft zich beklaagd dat het werk van de verdediging bemoeilijkt wordt, ten deele door de houding van Musolino's zuster, die door middel van de bladen aan de advocaten gebrek aan moed verwijt, ten deele door geschillen die er onder de verdedigers zijn gerezen. Hij verklaarde van de verdere ver dediging af te zien. Dat voorbeeld werd gevolgd door drie andere verdedigers, zoodat er nog slechts 6en advocaat, RufFo, op zijn post blijft. Dat lijkt ook voldoende. Musolino woonde de laatste zittingen niet meer bij. Hij weigerde een voet te zetten op een plaats waar de menschen hem behandelen als een een roover. Te Wittenberg had de bruid van een soldaat die uit China terug was gekeerd, op haren trouwdag een bruidsjapon van Chineesche zijde aan. Het Volksblatt te Halle had in een berichtje hierover de opmerking gemaakt dat deze ^oorlogsherinnering" zeer goedkoop moest geweest zijn. De soldaat diende een aanklacht in tegen den verantwoordelijken redacteur, en daar hij een kwitantie kon overleggen blijkens welke hij de zijde te Tientsin gekocht had, is de onvoorzichtige journalist tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een brand van grooten omvang heeft Maandag- avond te Londen in de City gewoed. De brand ontstond door onbekende oorzaak in een hoeden- wiukel in Borbican en de vlammen grepen zdo snel om zich heen, dat na verloop van een uur twee groote blokken huizen in brand stoDden. De vlammen sloegen tientallen meters hoog in de lucht en tengevolge van de geweldige hitte was het aanvaukelijk onmogelijk voor de brandweer de vlammen met succes te bestrijden. Ten slotte gelukte het, een waren zondvloed van water in de den getroffen als zij die schuldig zijn Zal de tijd ons weder te zamen brengen of zal zelfs ons geluk ten offer gebracht moeten worden aan de wraak voor al het leed, dat mijn vader werd aangedaan Een uur na het vertrek van den trein begon John Blake haar zijn plannen mede te deelen. Hij had, om hiertoe goed de gelegeuheid te hebben, een afzonderlijke coupe genomen. Gisteravond ben ik uitgegaan om wraak en vergelding te zoeken, begon hij. Ik heb den man ouder de oogen gezien, die mij in het ongeluk stortte. Ik heb hem ontnomen wat het mijne was, al wat hij van zijn oneerlijk verworven schatten in zijn bereik had. Toen heb ik hem tot hedenmorgen den tijd gelateu, om mij al wat hij mij nog meer heeft outstolen, tot den laatsten dollar terng te geven. Beschrooind en ontsteld zag Myrtle haren vader aan, wiens gelaat gloeide bij de gedachte aan zijn triomf. Hij bad, hij vloekte, deed beloften en be- dreigingen ik was doof voor alles wat hij zeide. Ik wees hem op de galeien, die hem wachten, voor de misdaad, die hij beging, maar waarvoor hij mij liet lijden. Toen ging ik heen, met den raad, dat hij zich moest voorbereiden op den morgen, dan zou Ansel Grey's schande in de geheele stad bekend zijn. Vader, vader, hebt gij dan geen mede- doogen P jammerde Myrtle. De slag, die op hem uedervalt, zal ook het hart verplettereu van den braven man, die mij lief heeft. (Werdt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1