BIJVOEGSEL Geinengde berichten. Tsr Ksussnschs Courant Dinsdag 22 April 1902. No. 4216. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. EENE ARME VERV0LGDE. Buitenland. in een telegram uit Pretoria van 15 dezer nadere bijzonderheden gegeven. Het bericht zegt Een groote vereenigde beweging, uitloopende in een drijfjacht, is juist in de buurt van Standerton geeindigd. Generaul Bruce Hamilton voerde bet opperbevel. De vleugels stonden onder de kolonels Park, Williams, en Spens. De kolonne bewoog zich uit het noorden, zich uitstrekkeude van de blokhuislinie der Z.-A. politie, van het station Groot-Olifautsrivier op den Delagoaspoorweg, tot het station Val op den Natalspoorweg naar de blokhuislinie van Stander ton, over Ermelo en Carolina naar Wonderfontein op den Delagoaspoorweg. Zuidwaarts trekkende vormden zij een lange linie tot aan den spoorweg. Gister ontsnapten een groot aantal Boeren, een drijfjacht vermoedende, naar het noorden, voor onze linie gesloten was, en een klein aantal slaagde er in door de linie der Z.-A.-politie heen te breken. Ouderwijl trokken Garrat, Nixon, Elliot en Rimington in een lange linie van Volksrust, vlak zuidwestwaarts, waarbij hun rechtervleugel op den Delagoaspoorweg rustte. Bij Standerton zwenkte de linkervleugel plotseling bij het station Val naar de linie, een bocht vormende, die zich op den spoorwpg aansloct. Een gepantserde trein reed hier heen en weer. De zitting der Belgische Kamer van Vrijdag kon, na de onomwonden verklaring der Regeering, gesteund door de Katholieke meerderheid, weinig nieuws meer brengen. Toch was er groote belangstelling en de sociaal- democraten hebben zich in hun vertoogen gehouden binnen de perken eerst Demblon, dan Srneets, dan Furnemont, Anseele en Vandervelde, waarna de leider der Katholieken, Woeste, met een ver klaring voor den dag kwam, dat hij en zijn politieke vrienden een van zin en streven zijn met de regeering alsof iemand dit te dezen aanzien nog kan betwijfelen Dan sprak nog Janson, de vooruitstrevende liberaal ten gunste van gelijk stemrecht, waarmee hij het hart stal der sociaal-democraten en dan kwam het tot de beslis- sende stemming over de vraag of het voorstel tot wijziging van nader aangeduide artikelen der grondwet in behandeling raoest worden genomen en met 84 tegeu 64 stemmen (rechts tegen links) werd in negatieven zin geantwoord Dan verhieven de sociaal-democraten zich van hun zetels en onder hoeden- en zakdoekengezwaai lieten ze het algemeen stemrecht leven, terwijl Smeets een ,/Leve de algemeene werkstaking uitbracht. De regeering heeft een zware verantwoordelijkheid aanvaard, doch blijft de huidige toestand bestendigd door de machthebbers der sociaal-democraten, dan valt een aanzienlijk deel van het te gebeuren staande terug op h&n de openbare orde zal tot elken prijs en onder alle omstandigheden ge- handhaafd worden door het huidige bewind dat de macht in handen heeft 't Is heel anders geloopen dan in 1893 toen de bewegiug van sociaal-democratischen kant onmiddellijk effect had en met die omstandigheid dient rekening te worden gehouden, 't kan niet wel anders I Onder de stakers, die tegen de sluiting der zitting nabij het Kamergebouw stonden opeen- gehoopt, heerschte groote spanning. Toen buiten bekend werd, dat de aanvraag om grondwetsherziening door de Kamer was verworpeu hoorde men geroep van //Weg met Woeste Leve het Algemeen Kiesrecht De socialistische afgevaardigden werden, toen zij uit de Kamer kwamen, door een duizendtal betoogers in optocht naar het Volkshuis gebracht waar Vandervelde het volk bezwoer niet af te wijken van den wettelijken weg. Hij voegde daar- bij, dat hij nog hoop koestert, dat de Koning tusschenbeiden zal komen, om een eind te maken aan de spanning onder het volk. Daarop be- krachtigde de vergadering het besluit van den algemeeuen Raad van de Arbeiderspartij tot voort- zetting van de werkstaking. De vergadering ging, zeer kalm uiteen. 's Avonds werden in alle voorsteden vergaderingen gehouden. In het Tb&Rre Beriot te Elsene, dat stampvol was, spoorden het gemeenteraadslid Hubert en de afgevaardigde Delport aan om te volhardeu bij de werkstaking. Een heftig ge- brul ging op toen de naam Woeste werd genoemd, een daverend gejuich, toen Vandervelde nog even het woord voerde, en eindigde met de woorden #En nu is het woord aan den Koning In de stad bleef alles ruslig. De afwijzing van het verzoek om grondwets herziening door de Kamer heeft te Leuven aan- leiding gegeven tot bloedige tooneelen. De Patriote geeft daaromtrent de volgeude bijzonderheden Van het begin van den avond af voorzag men een levendige opgewondenheid. Tegen halfacht trokken groepen, gewapend met bouten en klink- nagels, door de Stationsstraat, waar zij verscheiden ruiten in cafes en bierhuizen verbrijzelden en een voorbijganger verwondden. De bende verbrak het politiecordon in de rue Tirlemont en wierp de glazen in van het lokaal der Jeune Garde Catholique. Eindelijk, op de Place St. Antoine, gaf de schatterij, in het nauw gedreven door de oproerlingen, vuur, waardoor verscheiden slachtoffers vielen. Er zijn twee lezingeuvolgens beide is het aantal dooden 5, maar het aantal gewonden wordt verschillend opgegeven volgens de eene lezing 12, volgens de andere 20. Het wordt bevestigd, dat de burgerwacht twee salvo's loste. De cijfers, verstrekt door de Leuvensche politie, zijn 5 dooden en 12 gewonden. De tweede losbranding had plaats voor het lokaal der Katholieke vereeni- sin&- Verscheidenen der gewonden zijn doodelijk ge- troffenzij zijn deels naar het hospitaal, deels naar een socialislisch lokaal gebracht. Een bericht van Zaterdagavond uit Brussel meldtDe vreeselijke slachting te Leuven zal dit troostrijke gevolg hebben, dat het einde van de agitatie en de werkstaking er door verhaast is. Hedenmiddag is er dan ook een bijeenkomst geweest van Janson en andere vooruitstrevende afgevaardigden met de leiders der "Socialistische partij, met name Vandervelde. Op deze bijeen komst is het ontwerp van een manifest vastgesteld, dat morgeuochtend aan den algemeenen raad van d£ arbeiderspartij zal voorgelegd worden om een einde aan de werkstaking te maken. Het staat vast, dat de algemeene raad zich haasten zal om dezen stok, hem toegereikt, aan te grijpen, want hij kan de staking niet volhouden. Men heeft uitgerekend, dat er voor het volhouden van de staking een millioen franc per dag noodig is. De ondersteuning uit Duitschland, Frankrijk en elders is maar een druppel water in dien put. Op de vergadering, hedenavond in het Volkshuis gehouden, heeft Vandervelde de tusschenkomst van de vrijzinnige afgevaardigden aangekondigd en te verstaan gegeven dat die tusschenkomst aanvaard zou worden. Er zouden stappen gedaan worden bij den Koning om ontbinding van de Kamer te verkrijgen. Men zegt ook, dat de burgemeesters van de groote steden besloteu hebben om zich tot den Koning te richteu. De burge- meester van Brussel weigert echter beslist mee te doen. Een lid van de Kamer verzekert mij, dat de Zoning de Ministers van Staat tegen morgen bijeen aeeft geroepen. Er zou dan overwogen worden of de ontbinding mogelijk en nuttig is. Ofschoon eze mededeeling bevestigd is, kost 't mij moeite er aan te gelooven. Is zij juist, dan mag men zeggen, dat van deze bijeenkomst de ontbinding niet het gevolg zal wezen. Een ontbinding onder de gegeven omstandigheden en na de plechtige verklaring, in de Kamer door het hoofd van het Cabinet afgelegd, zou een afkeuring van den Soiling tegenover zijn raadslieden zijn en tegelijk ook tegenover de geheele rechterzijde. Brussel, 20 April. Het hoofdbestuur van de arbeiderspartij heeft, na 21/s uur van beraad- slaging, een besluit genomen, om van af de vulgende week algemeen het werk te hervattec. Een manifest zal hedenavond onder het volk verspreid worden om het de beslissing van het hoofdbestuur mede te deelen. Tijdens 't onweer van verleden week Dinadag is in de omstrekea van Vlaardingen een schipper, terwijl hij zijn schuit voorttrok, door den bliksem getroffen. De man viel, zonder terstond opge- merkt te worden, in de vaart, waaruit hij later werd gered. Zijn toestand was echter zeer ernstig. Na het gebruik van erwtensoep, waarin een varkenskop was gekookt, is een gezin in de Laurierstraat te Amsterdam ziek geworden, de man zoo erg, dat hij thans in het Binnengasthuia ligt, de vrouw wat minder, de kinderen gelukkig zoo licht dat ze met behnlp van een dokter alweer op de been zijn. De gezondheidsdienst onderzoekt nu, of de ongesteldheid aan den kop of de erwten is toe te schrijven. Een der bewoners van de Czaar Peterstraat te Amsterdam heeft, volgens de (/Tel.", een onge- teekend schrijven ontvangen, waarin de moorde- naars meedeelden dat zij de begrafenis van de slachtoffers hebben bijgewoond en bij die gelegen- lieid met een agent over den moord hebben ge- sproken, dat zij ongeveer 1900 hadden bemachtigd en wel terug zouden komen om nog meer te halen. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat men hier te doen heeft met een zeer misplaatste grap, zegt het bladmaar men is in de buurt zeer ongerust sedert het bericht de ronde doet dat dit schrijven ontvangen zou zijn. Er is ^nmaal een tijd geweest, dat het groote Ellertsveld, gelegen midden in Drente, een zeer eenzaam en woest oord was. Mea weet nog te verhalen van de euveldaden van Ellert en Brammert, die dat terrein voor hun werkzaamheden hadden uitgekozen. Dat is geheel anders geworden, sedert het Oranjekanaai tot in 't Oosten van Drente is doorgetrokken en omstreeks het jaar 1850 de exploitatie der uitgebreide venen de thans bloeiende veenkolonie Schoonoord in het leven riep. Sedert 1875 is het turfgraven veel verminderd, waardoor als vanzelf minder aan het graven van kanalen werd gedaan. In latere jaren heeft men zich echter veel met landontginning bezig gehouden, waardoor opnieuw de bevolking vermeerderde. Vroeger woeste plekken zijn thans in kleine buurtschappen met bouwland herschapen, zoodat vreemdelingen met verwoudering vragen, waar dat eens zoo uitgestrekte Ellertsveld gebleven is. Zooals wij nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nummer konden melden, zijn de vredesonderhandelingen voorloopig geschorst. De verschillende kommandos zullen over den toestand worden geraadpleegd, zij zullen vertegen- woordigers kiezen, die gezamenlijk zullen beraad- slageD, natuurlijk over de Engelsche voorwaarden die de thans uit Pretoria vertrokken hoofdmanneu meebrengen, al vertelde Baulfour dit in het Lagerhuis niet. Er zullen wel drie weken heengaan, eer de ygedachtenwisselingen" te Pretoria worden heryat, zeide Balfour. Tot zoolang zal men dus weer geduld moeten hebben. Over den aard der voorwaarden is niets zekers bekend. De »Daily Mail" verklaart, in staat te zijn, aan de hand van een ernstige inlichting, mee te deelen, dat de grondslagen voor den vrede iuderdaad te Pretoria zijn gelegd. Het blad beschrijft het verloop der onderhandelingen, die Maandag met Milner aanvingen, aldus De Boeren vroegen om een onmiddellijken wapenstilstand, maar de ministerraad weigerde Dinsdag beslist dit verzoek. De Boeren gaven toe en de beraadslaging begon. Het blijkt nu, dat er nooit sprake is geweest om de voorwaarden der Boeren als grondslag der onderhandelingen in overweging te nemen. Inderdaad brachten de Boeren geen enkel bepaald voorstel ter tafel. Het standpunt van het Engelsche Kabinet was, dat er noch een verdrag, noch een conventie, noch een regeling kon zijn en dat er slechts sprake was van voorwaarden toe te staan door den over- winnaar aan den verslagen vijaud, die zijn onder- werping aanbood. De Boeren drongen levendig aan op amnestie, intrekking van de verbannings- proclamatie, aanstaande wederinstelling van de verautwoordelijke regeering, en zitting voor hen in den Uilvoerendeu Raad, die de militaire administratis moest opvolgen. De Engelsche re geering weigerde Woensdag haar voorwaarden te wijzigen op welke wijze ook. Dit autwoord werd Donderdag aan de Boeren meegedeeld, doch Milner beloofde hun, dat zij fien of twee zetels zouden hebben in dtn Uitvoerenden Raad. Wij meenen te weten dat de Boeren de Engelsche voorwaarden werkelijk aannemen. Er zijn nog slechts enkele onderdeelen zonder aanbelang, die geregeld moeten worden. Tot op het oogenblik hebben de Boerengedelegeerden gehandeld geheel onafhankelijk van de Boerenvertegenwoordigers in Holland. Mogelijk zijn deze mededeeliugen der //Daily News" geheel of gedeeltelijk juist, misschien ook zijn ze van 't begin tot 't einde verzonnen. Want als men nu weet, dat hetzelfde blad inder- tijd een beschrijving gaf, in geuren en kleuren, van den bloedigen gezantenmoord te Peking, welke bloedige gezantenmoord na eenigen tijd bleek in 't geheel niet te hebben plaats gehad, dan ligt het voor de hand, dat altijd het grootste voor- behoud noodig is, bij al wat het blad aan zijn lezers vertelt. Over de drijfjacht van Bruce Hamilton worden FEUILLBTON. 29) 1 XII. Een luide, doordringende vreugdekreet, weer- klonk, en Percey Grey, onbewust van hetgaen er achter hem voorviel, was op de zoo verrasseu- de en liefelijke verschijning toegesneld. Was het aiusbedrog, was het werkelijkheid Haar bleek gelaat hief zij tot hem op, zij strekte de handen naar hem uit, op zachten, roerenden toon acheen zij uitdrukking te willen geveu aan hare innige blijdschap. Blanche Vansant bespiedde dit gansche tooneel, zonder zichzelf in 't eerste oogenblik nog reken- schap te kunnen geveu van hetgeen er voorviel. Groote Hemel zij leeft en nog altijd bemint hij haarprevelde zij eindelijk met tril- lende lippen. Een bloedroode wolk scheen thans de liefelijke en toch voor haar zoo vreeselijke verschijning te omhullen. Geheel hare slechte natuur kwam plot seling in opstand tegen het noodlot, dat haar liefde, fortuin en geluk had doen verliezen op het zelfde oogenblik, toen zij meende zich in een ichitterende overwinning te kunnen verheugen. Dus ben ik gehuwd en toch niet zijne echtgenoote want zij plaatst zich tusschen ens, mompelde zij, als buiten zichzelve, ik zal haar dooden I Met de van juweelen schitterende hand greep zij in haren boezem en haalde een fraai bewerk- ten dolk te voorschijn. De dolk schitterde in het heldere maanlicht, toen zij zich bukte en als een tijgerin gereed stond haar prooi te bespringen. het schoon gelaat bijna verwrongen van haat, wraakzucht en jalouzie. Zottin Een vreemde, onaangename stem siste haar dit woord in de ooren, een sterke hand hield haar pols als in een ijzeren greep omsloten. Dczelfde hand sleurde haar met zich mede onder de scha- duw van een groep seringen. Terwijl zij weer- stand bood en worstelde om zich los te rukken, kon zij haren aanrander niet in het gelaat zien. Laat mij los Wie zijt gij Zwijg en zie wat er verder voorvalt Dit werd op deuzelfden zachtten, doch gebie- denden toon gezegd, terwijl haar aauvaller haar hand nog steeds bleef vasthouden. Tegelijkertijd wees de onbekende, die geheel in een wijden mantel was gehuld, met den vinger naar den grafheuvel op het kerkhof Het aangrijpende tooneel, beschenen door de heldere maan, was veranderd. Op den eenvoudi- geu grafsteen stonden nog steeds die beide gedaan- ten man en vrouw die opnieuw Blanche's gansche aandacht in beslag namen. Door aaudoening als overstelpt, hadden zij el- kander nog niet eenmaal de hand gedrukt. Zij zagen elkander in de oogen, de man met een uit drukking van blijde hoop en verwondering de vrouw min of meer beschroomd en huiverend, doch met een blik vol innige liefde. Doch daar kwam een derde gestalte de stilte van dit plechtig oogenblik verstoren. Plotseling was vauuit het kreupelhout in de nabijheid een man te voorschijn gekomeu. Met een ontzettenden vloek plaatste hij zich tusschen Percey Grey en Cinderella. De maan verlichtte zijn gelaat op het oogen blik, toen hij den hoed afnam. Blanche Vansant deinsde vol ontzetting terug. Genadige Hemelwat moet dit alles be- teekenen P Stil Dat zult gij spoedig vernemen, klonk weder ijskoud de stem van den onbekende haar in de ooren. Kent gij dien man Ja, luidde het angstig uit Blanche's mond. Zijn naam John Blake, de man, die door dien ouden Ansel Grey in het ongeluk werd gestort, de vader van dat meisjede man de man, dien ik alleen in die hut aan de rivier heb achtergelaten, in de meening dat hij dood wasdeze laatste woorden kwamen in haar van schuld bewust ge- moed op, doch hare lippen spraken ze niet uit, want wat er verder voorviel, nam al haar aandacht, al haar denken in beslag. Teruggehaat lid van een geslacht, dat ik gezworen heb te vervolgen tot aan het graf, bloedverwant van een man, die miju leven tot een hel heeft gemaakt weg van het kind, dat ik liever zou zien sterven, dan dat haar de hanc werd gedrukt door den neef van Ansel Grey Hard en dreigend klonken deze woorden uit den mond van den man, die zoo plotseling ten tooneele was verschenen. Heftig greep hij zijne dochter bij den arm, en rukte haar ruw weg van het graf, terwijl zij smeekend de handen naar Percey uitstrekte. Vader, vader, genadeHij is het, Percey, mijn echtgenoot Gevloekt zij het noodlot, waardoor deze band werd gelegd Zwijg Gehoorzaam, of er zal nog iets ergers geschieden. Met een onderdrukten kreet en als vernietigd, liet Cinderella zich door haren vader wegvoeren. Een enkel oogenblik, geheel in verwarring ge bracht door deze plotselinge stoornis, stond Percey als aan den grond genageld. Toen snelde h\j weder naar zijn beminde bruid en naar John Blake, haar vader. Hij had zijn woorden vol toorn gehoord, maar de ware beteekenis er van had hij niet begrepen. Hij zag zijn fonkelend oog, zijn dreigend gelaat, maar begreep niet hoeveel haat, hoeveel wraak zucht daarin lag opgesloten. Myrtle Cinderella, stamelde hij, wie is die man. Hij is mijn vader I E£n woord. Laat mij slechts ^n enkel woord tot hem spreken, smeekte Myrtle. Neen luidde het barsch. Terug zeg ik u nooit zult gij elkander wederzien Gij zult ons niet scheiden riep Percey, terwijl hij beproefde John Blake's sterken arm op zijde te duwen. Doch nu nitte John Blake een kreet zoo door- dringend en geweldig, dat het scheen, alsof zijn woede hem waanzinnig had gemaakt. Schurk schreeuwde hij. Als ge mij nog eens in den weg treed vermoord ik u. (Wordt vervolgd). VAN D! VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5