De Goedkoope Winkel, Ter Neuzen, tbeste adres voor Winkeliers. Portemonoaie's, Portefeuilles, School- en Brieventasschan enz. r»o (-.ofirikoone Winkel. Ter Neuzen, t beste adres voor Winkeliers. P Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Francois Louis Rijnberg Milicien-Verlofgangers Dames en Heer en! L E D E 8 W A 5. i HU Sigarenkokers, SCHOO N M A A K A RTIK ELEN Spiegels, Schilderijen, j Wandversieringen, Vogel- kooien, Vazen, Vazenstellen, I Beeiden, kleine Opscliikjes, I P e Van 16 Getrouwd J. A. DREGMANS, 11 ANDKOFFERS REISK0FF E ItS, CITY-BAGS, roeriertasschen Buitengewone sorteering Geheel nieuwe collectie. Groote voorraad. Huishoudelijke Artikelen, Galantsrien, Kinderspeelgoederen, enz. enz. ENZ. ENZ. ENZ. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 19 April 11.52 Zondag 20 0.17 12.39 Maandag 21 n l.l 1.17 Dinsdag 22 1.37 1.53 2.10 2.26 Donderdag 24 2.42 2.57 Vrijdag 25 3.13 8.30 wikkeling ontstaan. doch alleen plaatselijk* Eoodat het oawaar- schijnlijk is, dat in dit geval daaraan moet worden gedacht. Naar ik van den heor Adnuinistrateur der Centrale vernara worden zekerheidshalve, sedert het gebeurde, de afslniter- geleidingen in de verschillende installaties te Ter Nenzen elk afzonderlijk verlegd. Het zal m. i. aanbeveling verdienen nog verder te gaan, en als beginsel aan te neraen snoer ninimer ineengedraaid aan te brengen en geleidingen daaruit bestaande, ste.ds wbl van elkander gescheiden te houden. Het hier behandelde onderwerp heeft mij aanleiding gegeven enkele metingen op Isolatie-weerstaud te doen in de installatie van het Raadhuis. De resultaten waren zeer bevredigend. Ointrent den algemeenen indruk van de electriciteits-werktn door Concessionaris te Ter Neuzen aangelegd, kan ik kort zijn. Zoowel het gelcidingsnet als het Centraal-station geven blijk van degelijkheid in het ontwerp en zorg bij de uit- voering, terwijl het mij voorkomt, dat de onderneming op zaakkundige wijze word* beheerd. Ik meen door het bovenstaande aan de mij verstrekte opdracht te hebben voldaan en bied u de mij ter hand gestelde stukken hierbij beleeldelijk weder nan. Met verschuldigde hoogachting heb ik de eer te zijn van Uw College, de dw. dr., VAN RIJN. De Voorzitter geeft in overweging dit schrijven te depo- neeren en ter inzage te leggen voor de leden. De heer Visser vraagt of ook niet een onderzoek is inge- steld hoe het staat met het gevaar wanneer de geleiding door den bliksein getroffen wordt Hij meent daaromtrent niets uit het rapport te bebben gehoord. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet direct gevraagd is. De heer Van Rijn vond de geleiding, zooals hij schrijft, vol- doende. Evenwel kwam het nog ter sprake bij de wandeling die spreker des avonds met den heer Van Rijn hield, om den aanleg te bezichtigen, en meende deze, dat Qok daarin goed is voorzien. Op verschillende punten zijn afleidcrs aangebracht en bij de palen, waar dit niet geschiedde, is de geleiding zoodanig geconstrueerd, dat, wanneer deze eventueel door den bliksem getroffen wordt, de dan ontslane vonk wordt afgeleid in den draad, die haar naar den grond ▼oert. De heer Visser verklaart alleen de vraag te hebben gesteld, omdat er in het rapport uiet over gesproken werd, maar verklaart zich thans voldaan. Nadat de Voorzitter nog heeft medegedeeld dat zoo'n zelf- registreerende voltmeter een dnur instrument is, het kost 270 Mark, wordt besloten het rapport te deponeeren. t>. De Voorzitter herinnert dat in de vorige vergadering is gecommittecrd den prijs vast te stellen voor de alsdan in erfpacht uitgegeven gronden. Hij stelt voor den prijs der toen befproken gronden, uitgegeven aan de heeren Solleveld en Van der Hooft, voor stoepen, te bepalen op 8 cent per M2., terwijl de prijs voor de perceelen waarvan het contract moet vernieuwd worden is10 cent voor dat gelegen aan de Nieuwstraat, 5 cent voor dat aan den Roeiersgang en 4 cent voor dat aan de Nieuwediepstraat. Z. h. s. aldus besloten. Met het oog op de wenschelijkheid, dat de erfpachts- contracten zooveel mogelijk gelijktijdig afloopen, wordt be sloten de voornoemde perceelen grond in erfpacht uit te geven tot 1 Jannari 1920, als wanneer ook andere contracten vervallen en het vernieuwen alsdan gezamenlijk kan ge- schieden en daardoor goedkooper is. 2. Benoeming van een onderwijzer De Voorzitter deelt mede dat op de voordracht ter bc- noeming van een onderwijzer met verplichte akte Fransche taal (vucatureFaas) voorkomenJ. C. Eekman te Zalt- Bommel, B. W. Hoog te Arnhem en A. Kuipers te Amsterdam. Tot stemming wordt overgegaan en metalgemeene stemmen beuoemd J. C. Eekman, terwijl het Dig. Best, wordt ge- machtigd den benoemde aan te schrijven dat hij zoo spoedig mogelijk in dienst moet treden. JJ, Behandtling verordening op het herhalingsonderwijs. De Voorzitter brengt in artikelsgewijze behandeling de volgende concept-verordening tot regeling van het herhalings- onderwijs in de gemeente Ter Neuzen Art. 1. Het herhalingsonderwijs heeft ten doel om, met inachtneming van art. 17 der wet tot regeling van het Lager Onderwijs, zooals dat wordt gelezen volgens art 34 der Leerplicht wet, aan hen, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben. de gelegenheid te geven tot bevestiging en voort- zettmg van het onderwijs in die vakken, die in de eerste plaats voor het maatschappelijk leven van groote waarde zijn. Art. 2. Het onderwijs omvat: c, de Nederlandsche taal bhet rekenen c, de kennis der natuur d, het teekenen (voor jongens) e, de nuttige handwerken (voor meisjes). Art. 3. Het onderwijs moet zoo practisch mogelijk zijn. Dat in de Nederlandsche taal dient tot oefening in het maken van eenvoudige opstellen en in het schrijven van biieven, circulates, telegrammen, enz. Het onderwijs in het rekenen omvat vooral aherlciding van maten, munten en gewichten, ook in verband met de gebruiken der omgeving b, toepassing op berekeningen, die in de praktijk van ambacht en bedrijf voorkomen meetkundig rekenen c, het schrijven van rekeningeninrichting van een voudige administrate (1, oplossing uit het hoofd van vraagstukken, aan het dagelijksch leven ontleend, en f, het enkele boekhonden. (Het onderwijs aan de meisjes houdt rekening met hetgeen betrekking heeft op de huishouding en de vrouwelijke hand werken voor haar vervalt, wat onder letter b vermeld is.) Het onderwijs in de kennis der natnnr, waarbij dat in plant- eu dierkunde zeker niet de laatste p'.aats moet inne- men. dient voor een goed deel bepaald te worden door de omgeving. te leiden tot opheldering van velerlei verschijn- sel^n in den (Jauipkring en aan den hemel, en het ver- klaren van tal van verschijnselen, die zieh in het gewone leven voordoen. Het omvat tevens de gezondheidsleer. Het teekenen bepaalt zich niet tot het teekenen van ornamenten sn eenvoudige meetkundige lichamen als vervolg ep hetgeen in de lagere school werd geleerd, maar vooral tot het teekenen en schetsen van eenvoudige voorwerpen uit de dagelijksche omgeving en tot het teekenen van eenvoudige constructies in het platte vlak in verband met hetgeen bij het meetkundig rekenen wordt geleerd. Bij het onderwijs in de nuttige haDdwerken staat het noodzakelijke en het nuttige op den voorgrond n.l. het breien en naaien met stoppen en verstellen alsmede het knippen van onderkleeding. De voornoemde artt. worden zonder opmerkingen goed- gekenrd. Art. 4. Het onderwijs wordt gegeven voor de kom der gemeente in school A en voor Sluiskil in school D. De heer Dees vraagt of het verplichtend is het herhalings onderwijs te geven, ook wanneer blijkt dat de belangstelling daarvoor gering is. zooals b. v. op Sluiskil, school D, waar zich misschien niet veel leerlingen znllen aanmelden. De Voorzitter antwoordt dat de wet het verplichtend stelt. De heer Van den Hoek A1 was het ook dat er zich maar ebn leerling voor aanvneldde. Art. 5. De cursus duurt 3 jaren. Hij begint a. voor de jongens den eersten schooldag in November en eindigt den laatsten schooldag in Februari b. voor de meisjes den eersten Zaterdag in September, en eindigt den laatsten Zaterdag in Mei. De heer Verslnijs acht de Zaterdag voor de meisjes een slecht gekozen dag, daar dan juist de meisjes voor wie het herhalingsonderwjjs moet dienen, op een leeftijd zijn, dat zij in de hnishouding beginnen te helpen, waar Zaterdags meestal juist eenige drukte heerscht. De heer WielandJa, maar het zou in den namiddag knnnen gege en worden, dan zijn die huiselijke werkzaam- heden toch afgeloopen De heer Versluijs is van meening, dat het 'a Woendags des avonds beter zou gelegen vallen. De Voorzitter inerkt op dat Burg, en Weth. oorspronkelijk ook wilden voorstellen om het onderwijs 's avonds te geven, van 4 uur tot half zes, maar daar heeft de schoolopziener aanmerking op gemaakt, omdat het onderwijs aan de meisjes niet na 5 nur mag gegeven worden. Met het oog op de dagschool en de noodzakelijkheid van het luchten der lokalen kan het onderwijs niet vroeger aanvangen ook. De heer Dees gelooft dat, wanneer het onderwijs op prijs gesteld wordt, men er dan ook wel wat voor zal willen opofferen en er altijd tijd voor zal weten te vinden om er gebruik van te maken. De heer Versluijs blijft b|j zijn meening dat de Zaterdag een ongunstige dag is en dat z i. 's Woensdagsavonds voor de meisjes gelegenheid zou knnnen worden gegeven. De Voorzitter en de heer Van den Hoek betoogen dat dit niet kan, daar men dan, omdat vodr 5 nur het onderwijs moet eindigen, niet aan de b|j de wet voorgeschreven 96 nren per jaar zou kunnen komen, al hield men ook 't heele jaar door herhalingsschool. De heer Versluijs merkt op dat volgens de leerplichtwet de schooltijden van meisjes niet om 5 uur behoeven te eindigen, alleen mogen ze volgens art. 34 niet na 5 uur beginnen. De Voorzitter: Nu, maar daar zijn de schoolopziener en de inspectenr het niet mee eens. Wanneer u evenwel een voorsiel wil doen? De heer Wieland Misschien was het 's middags beter De heer Versluijs verklaart in het voorgestelde te berusten, waarna art. 5 z. h. s. wordt aangenomen, evenals de volgende artikelen. Art. 6. Het onderwijs aan de jongens wordt, behalve in de Kerstvacantie, elken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdagnamiddag gegeven van 57 nur. De jaarlijksche cursus moet zoo zijn ingericht, dat in de eerste 96 uren de geheele voor het loopende jaar bestemde leerstof wordt bo- handeld. De overige uren worden bestcmd tot herhaling van het in het loopende jaar behandelde. Aan de meisjes wordt afzonderlijk onderwijs gegeven des Zaterdagsvoormiddag9 van 912 uur, gedurende de maanden September tot en met Mei, behalve in de vacantien met Kerstmis, Paschen en die in September. Voor hen geldt met betrekking tot den jaarlijkschen cursus hetzelfde, als hetgeen daaromtrent voor de jongens is bepaald. Art. 7. De hoefden der seholen A en D zijn, ieder voor hunno school, belast met de leiding en het beheer van hot herhalingsonderwijs. Zij zorgeu dat het onderwijs geregeld, volgens den rooster der lessen, wordt gegeven en regelen in overleg met de onderwijzers den omvang vai het onderwijs in iedere klasie en de leermiddelen, die daarvoor gebruikt zullen worden, behoudeus goedkeuring van Burgemeester en Wethoudersen den Districts-Schoolopxiener. Zij nemen de maatregelen, die zij voor de schooltucht of voor de inwendige huishouding der school noodig aehten. Art. 8. De hoofden der seholen zenden, ieder voor zijne school, binnen vee tien dagen na de inwerkingtreding dezer verordening, het door hon vastgestelde leerplan aan Burge meester en Wethouders, ter goedkeuring van dit college en den Districts-schoolopziener (art. 21 der wet tot regeling van het Lager onderwijs). Art. 9. De Gemeenteraad wijst de onderwijzers aan die met het onderwijs zullen belast worden. Bij voldoende getalsterkte van het onderwijzend personeel kan voor elk vak een onderwijzer worden aangesteld. Art. 10 Zij die hunne kinderen of pupillen aan het herhalingsonderwijs wenschen te lsten deelnemen, moeten zich daarvoor in de maand September, aanmelden bij het hoofd der school, belast met het herhalingsonderwijs, in het deel der gemeente waarin zij wonen. Dit hoofd verzekert zich dat de kinderen, waarvoor toelating wordt verzocht, de zes leerjaren der gewone lagere school hebben doorloopen, en zendt, vddr 15 October, aan Burgemeester en Wethoudsrs, eene lijst, in tweevoud, dier kinderen met vermelding tevens van don naam en voornamen van het hoofd des gezins en van wijk-, straat- en huisnummer. Burgemeester en Wethouders keuren c. q. die ljjst goed zenden het dubbel daarvau, vddr den aanvang van den enrsus aan het hoofd der school terug en gqven aan de ondera of verzorgers der op die lijst voorkomende kinderen schrifteljjk kennis dat deae tot het herhalingsonderwijs zijn toegelalen. Bij vestiging in de gemeente kunnen kinderen, welke, op eeno andere plaats, aan het herhalingsonderwijs hebben deei- genomen, tusschentijds worden toegelaten. De aanvrage en toelating geschiedt zooals voor de gewone toelating is geregeld. Art. 11. De leerlingen zijn verplieht tijdig aanwezig te zijn en hebben zich ten alien tijde ordeljjk te gedragon. Wie bij het begin der lessen niet aanwezig is, wordt als afwezig beschouwd en wordt niet tot de les toegelaten, tenzlj er voldoende redenen van verontschuldiging zijn ter beoor- deeling van het in art. 7 aangewezen hoofd belast met de leiding van het herhalingsonderwijs. Zij mogen buiten het geval van ziekte, geen enkele les verzuimen zonder toestemming van het in de vorige alinea bedoelde hoofd en zorgen in geval van ziekte, dat doze daarvan zoo spoedig mogelijk kennis krijgt. Art. 12. Als een leerling in eene les de orde verstoord, kan een onderwijzer hem uit zijne les verwijderen en hem gelasten zich naar het hoofd van het herhalingsonderwijs te begeveu. Bij herhaalde wanordelijkheii kan een leerling tijdelijk, doch voor niet langer dan 8 dagen, door het hoofd, de deelneming aan het onderwijs worden ontzegd, die daarvau zoo spoedig mogelijk, onder opgaaf van redenen, schriftelijk kennis geeft aau ouders of voogden en aan Burgemeester en Wethonders. Blijft een leerling zich bij herhaling aan wanorde schuldig maken, dan kunnen Bnrgemeester en Wethonders, het hoofd van het herhalingsonderwijs machtigen, hem het verder bijwonen der lessen te ontzeggen. Art. 13. De bepalingen van het vorig artikel zijn ook toepasselijk op hen die zich bij herhaling, zonder geldige redenen, aan schoolvsrzuim -chuldig maken. Art. 14. Deze verordening treedt iu working op den l,n Augustus 1902. Met hare invoering vervallen de bepalingen, vroeger ten opzichte van het herhalingsonderwijs gemaakt. OVERGANGSBEPALING. Bij de inwerkingtreding dezer verordening vervalt tevens het thans bestaande avondschool-onderwijs of de derde school- tijd, met uitzondering van dat op school B. De geheele verordening wordt alsnu z. h. s. aangenomen. 41, Omvraag. a. De heer Wieland vraagt of er thans niet over het verzoek van den heer Visser tot het aanlcggen eener straat moet gesproken worden. De VoorzitterDat verzoek is nog niet bepaald door Burg, en Weth. behandeld, maar als de heer Visser op be handeling in deze vergadering prijs stelt De heer Visser zou liever nog eens uitstellen tot eene volgende vergadering. b. De heer Visser vraagt of de Voorzitter geen inlich- tingen kan verstrekken aangaande de vraag hoe het staat met ooze havenwerken of er nog uitzieht bestaat op het verkrijgen van loskaden. Er is destijds eene commissie be- noemd, waarvan ook de Voorzitter deel maakt, deze heeft, zooals uit de woorden van den Minister bleek, rapport uit- gebracht en de Minister heeft toegezegd een persoonhjk onderzoek te zullen instellen, doch men hoort van niets. Daarom zou spreker gaarne eens vernemen hoe het er mee staat, want als niet tijdig de hand aan 't werk wordt ge stagen, als niet wordt gezorgd, dat bij het voltooid zijn der nieuwe slnis ook voor Ter Nenzen het noodige is verricbt. dan zal de scheepvaart van Ter Neuzen geheel dood zijn, daar er dan geen gelegenheden zijn voor het laden of lossen der booten van de grootte als die dan de sluis znllen kunnen passeeren. Wanneer de Raad er dus iets aan doen kon, zou spreker gaarne zien dat het gebeurde. De VoorzitterIk kan hieromtrent meedeelen dat de bedoelde commissie een rapport heeft ingezonden, doch dat rapport was alleen bestemd voor den Minister. Verder kan ik er niets van zeggen. De commissie is ook al ontbonden. De Minister heeft, na het ontvangen van het rapport, gezegd ik dank jelui, en heeft toen ons mandaat weer afgenomen. In de Kamer heeft Z. Exc. toezegging gedaan, bij de be handeling der vorige begrooting, maar er is tot nu toe geen resultaat van bespenrd. Ik heb dienaangaande ook reeds met onzen afge»aardigde, den heer Hennequin gecorrespondeerd maar daf heeft noch tot niets geleid. De heer Hennequin heeft pas iu Ramer den Minister pertinent afgevraagd hoe het staat, deze heeft daarop geantwoord en na moet men een beetje at- wachten. Ik geloof evenwel niet dat dezaak rust. Ikbenookover tuigd.dat bij het voltooien der nieuwe sluis de vooraienirgenalhier gereed, of bijna gereed zouden moeten zijn. Ik geloof dat het echter beter is dnt de Raad zieh thans nog niet tot den Minister wendt, maar nog wat blijft afwachten, temeer waar vermoedelijk binnenkort toch eene commissie naar den Haag zal meeten om met hooge personen over andere zaken te spreken, als wanneer dan ook de onderhavige zaak met den Minister van Waterstaat zou kunnen besproken worden, dan kan de komst der commissie ook bjj Z.Exc. worden voorbereid. De heer Visser was van meeniag dat de Staatseommissie nog bestond. Hij heeft de zaak ter sprake gebracht omdat alles niet op een korten tjjd zou kunnen gereed zijn. In Gent is reeds alles klaar gemaakt, in Gent is men gereed de schepen te ontvangen. En daarom was het misschien niet kwaad nog eens bij den Minister san te kloppcn. Den heer Harte Rust roest en misschien sturen ze ons ten laatste met een kluitje in 't riet. De Voorzitter kan dat niet aannemen. Daarvoor is de zaak nu reeds te ver gevorderd. Den heer Van den Hoek acht het ook beter de zaak nog wat te laten rusten, daar er toch binnenkort eeno commissie naar den Haag moet. De heer Moes acht het op dezen grond eveneens beter nog wat te wachten. De heer Visser Als er nu werk van gemaakt werd, zou het misschien nog op de aanstaande begrooting kunnen ge bracht worden. Komt het niet op de begrooting voor 1903, dan wordt er 't volgend jaar ook nog niets aan gedaan. Den Minister eens te herinneren was misschien niet kwaad. De heer De Jonge Als er iets kan gedaan worden, dan ho« eer hoe beter De heer MoesMen moet den Minister ook tijd geven, want het rapport is pas ingediend. De Voorzitter merkt ook nog op, dat de tegonwoordige titularis pas als Minister-iB opgetreden en hij dus de zaak weer geheel opnieuw moest bestudeeren, terwijl dat met zooveel zaken het geval is. Na nog eukele opmerkingen wordt besloten op dit oogen- blik geen stappen te doen, doch Burg, en Weth. zullen in dezen diligent zijn, om te handelen als 't noodig is. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. ZEETIJOINGBN. Van 16 tot en met 17 April. B VLAG. Ql 16 Eng. a.s. 17 idem 16 Eng. s.s. 16 Noor. s.s. 17 Eng. s.s. 16 Eng. s.s. idem Duits. s.s. 17 Eng. s.s. 17 Eng. s.s. Van en naar Lading. Astrologer Golfer Voor Ter Veaieo i 2580 Leith 1 1066 Londen stukg. Von Ter Wea«eni Hailing i 2199 Londen Voor Grol I Gyda 3482 Porsgrund Sea Hound 13085 Londen Von Gent t Sea Serpent 2553 Londen Don 2658 Goole Roland 1826 Antwerpen Temp'e 2899 [Shields Voor Selzaetei Alchymist 1079 /Havre tot eu met 17 April werden Oostsluizen alhier 11 binneuvaartuigen afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 6 stukg. hout stukg. stukg. stukg. ledig idem creosoot langs de op- en 13 afgesch ut. Cand. Notaris, EN JOHA p. OGGEL, die mede namens wederzijdsche ouders hunnen hartelijken dank betuigen voor de talrijke be- wijzen van belangstelling bij hun huweiijk onder- vonden. Axel, 17 April 1902. De ondergeteekende verklaart hierbij aan den heer met ingang van heden, volmacht te hebben ver- leend speciaal om zijne belangen waar te nemen in den door hem gedreven wordenden expeditie- handel, daartoe zijne firma te teekenen en te dier lake het verder noodige te verrichten. L. NOLSON, Ter Neuzen, 16 April 1902. De COMMISSARISSEN deronder- linge Veeverzekering-Maatschappij in het voormalig V" district van Zeeland, worden bij dezea opgeroepen ter vergadering om onderling met elkander te bespreken de regeling der tus- schentijdsche schattingen, op Zaterdag 26 April 1902, om half elf, bij den heer P. Koole te Axel. De Commissarissen, J. P. SCUEELE. V. CORTVRIENDT. A BR. DEES. van Ter Nenzen en omstreken. lichtingen van 1895, 1896 en 1897, worden uitgenoodigd tot bijwoning eener gezamentlijke bespreking en onderteekening van een adres aan Z.Exc. den Minister van Oorlog, om te trachten de voorgestelde oproeping tot den werkelijken dienst te voorkomen. Bijeenkomst op Zondag 20 April a. ten huize van P. AUDENAERD te Ter Neuzen, Raandijk, van af 3 ure namiddag. - Iff) T>ilffl>i<*tnfpiifirr Groote sorteering in (van af 80 cents.) en verdere Reisbenoodigdheden. Groote voorraad H Woensdag 23 V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2