A1 g e m e d n Nieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen UMir.M KIIIMi. No. 4215. Zaterdag 19 April 1902. 42e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. aanbesteden: ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave TP. h i J±i IBI_i-A_ID. Het leveren, stellen en plaatsen van SCHOOLMEUBELEN, voor de in aanbouw zijnde o. 1. school alhier, alsmede het vermaken van al de aanwezige schoolbanken. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Til SEBMSCHE COIIRAIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post; Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,821. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDVBRTEfc E S Van 1 tot 4 regeif. 0,40 Voor elken regel meer f 0,10. Bjj directe opgaaf van driemul plaatsing derzelfde adrertentie slechts tireemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsraimte bereltend. Dit blad verMhiJnt HaandSR-, Woentdag- en Vrljdagavonsl, nttiteznnderd op Fee»MA«eii, byde Flrma J. VdM t* Te. Sean- an I nm—I I m i mi mi iiiiiim nil i Bargemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag 29 April 1902, des voormiddags te elf uren (Stadstijd) in het Raadhuis Bestek en teekening zijn, tegen betaling ad f 0,50, te verkrijgen ter Gemeente-Secretarie te Axel. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 22 April e. k., des voormiddags te elf uren (Stadstijd). Inlichtingen te bekomen bij den architect J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axel, 8 April 1902. Burgeineester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Een lid van de jingo-regeering, lord Hamilton de minister voor Indie, heeft het noodig ge- oordeeld, weer eens geducht te gaan snoeven. In een rede, die hij te Acton hield, sprak hij, in verband met de onderhandelingen, van een onverzoenlijke hooding, die Engeland gerust kan aannemen in het besef van zijn ontzaglijke mili- taire macht en herhaalde de verklaring van Salis bury dat geen spraukeltje onafhankelijkheid aan de Boeren zou worden gelaten. Wat heeft dit gesnoef te beduiden Wil het zeggen, dat de regeering bezig is aan de Boeren concessies te doen, en nn onder dit woordgeschetter verbergen wil het weinig glorieuze figuur, dat zij daarmede maakt, na do befaamde blaaskakende proclamaties. Of zou het waar zijn, wat de ^Westminster Gazette" vreest dat de Engelsehe oorlogspartij, die geen oprechte vredesonderhande- lingen wenscht en de mislukking er van hoopt, om de politiek van onvoorwaardelijke onderwer- ping door te drijven, 'topnieuw zal winnen door elken eisch van de Boeren te weigeren. We zullen het spoedig weten. In een korten Kabinetsraad, die Woensdag is gehouden, werden naar gemeld wordt, nadere telegrammen van Milner voorgelezen. Het zal nu zoo lang niet meer onbekend blijven, of men het aan beide zijden over de hoofdpunten nagenoeg eens is. De oorlogsoperaties gaan tot-nog-toe ongestoord haar gang. Te Pretoria is dezer dagen besloten -tot het oprichten van een Pretoriaansch vrijwil- ligerskorps. De leden van dat korps, dat infan- terie, bereden troepen en militaire wielrijders zal omvatter, krijgen geen soldij, maar de regeering zal paarden verschaffen tot den kostenden prijs en het voer zoolang de oorlog duurt. Kitchener seinde Woensdag uit Pretoria Generaai Ian Hamilton meldt, dat den 11" 7 Boeren gedood en 20 gevangen genomen zijn, behalve de reeds vroeger vermelde. Den 12" trok Hamilton oostwaarts in de richting van Klerksdorp. In de beide volgende dagen nam hij nog 61 Boeren gevangen. Kononel Rochefort, met Hamilton samenwerkende, verraste 's nachts een lager te Schweizer-Reneckewaarschijnlijk waren dat Boeren die Hamilton ontweken waren door zijn rechtervleugel om te trekken. Hij nam er 55 gevangen, met wagens en voorraad. Uit Graaff-Reinet wordt van 7 dezer gemeld Bij de hervatting van Kritzinger's zaak voor den krijgsraad werden nog verscheiden getuigen, ge- wezen leden van Kritzinger's kommando, door de verdedigiug opgeroepeu. Daarna ging de raad uiteen tot gister. Toen legde de ambtenaar van het O. M. getuigenis af; hij legde een brief over, door Engelsehe troepen onderschept, waarin Krit- zinger Scheepers beriapt, omdat deze huizen verbrau.I had in het district Camdeboo, en waarin Kritzinger in het algemeen menschlievende gevoelens aan den dag legt. Nadat de verdediger het woord had gevoerd, sprak de krijgsraad het „niet schuldig" uit op alle vier de punten van beschuldiging. De beklaagde werd weggevoerd, maar dadelijk teruggebracht en al de leden van den krijgsraad, ook de ambtenaar van het O. M., schudden hem de band. Te Vlissingen beviel de echtgsnoote van een Belgischen loods Dinsdagavond van een drieling (meisjes). In da vijf jaren van hun huwelijk is nu dit ecbtpaar gezegend met acbt kinderen. Het vorig jaar werd, naast den weg van de stroomtram Breskens-Maldeghem een wielerpad aangelegd, voorloopig van Breskens tot halfweg Schoondijke en Oostburg. Thans is men begonnen met deze baan door te trekken tot Draaibrug (gemeente Aardenburg) en zoo bestaat het voor- nemen dit pad te leggen tot aan de Belgische greus. De fietsers zullen deze verbetering wel toejuichen, want de tegenweordige weg laat nogal wat te weuschen. In een plattelandsgemeente in Noord-Holland zond een vrouw twee rijksdaalders en twee kazen aan het hoofd der school om haar dochtertje te ontslaan van de verplichting, bij de Leerplichtwet opgelegd. Nabij Heerenveen geraakte een 5jarig knaapje in het diepe kanaal. Niemand van de omstaeders had den moed, op die gevaarlijke plek te water te gaan; maar gelukkig verscheen de 16jarige J. van der Laan, die onverwijld in het water sproug en er in slaagde, het kind te redden. Woensdagmiddag is te Rotterdam een glazenwasscher van een derde verdieping gevallen. De man stond in het kozijn, zonder van zijn ladders gebruik te maken. Achterover sloeg hij op de straat, en met gebroken beenen, een dijbeen- breuk en eenige verwondingen aan het hoofd werd hij in levensgevaarlijken toestand naar het ziekeuhuis gebracht. Uit Sleeuwijk bericht men, dat Woensdag- ochtend ten 5 uur de arbeiderswoning van A. D., bewoond door twee gezinnen, een prooi der vlammen is geworden, hoogstwaarschijnlijk door het aanmaken der kachel. Een wonder mag het heeten, dat de kinderen alle gered zijn kunnen worden, wijl het huis met riet gedekt was en de kleinen boven sliepen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, maar wel is de schade voor een der bewoners groot, daar alleen een bed kon geborgen worden. Voor het overige was alles verzekerd. Het vreeselijke noodweer dat Maandag over Berlijn en omstreken woedde, heeft een schade ver- oorzaakt, welke men op verscheidene millioenen schat. Niet alleen zijn kelders en andere bergplaat- sen beneden den beganen grond overstroomd en de goedereu enz. daarin aanwezig, totaal of gedeelte- lijk bedorven door waterschade, maar ook in de hooger gelegen bergplaatsen, waarvan de luiken openstonden, heeft het water enorme verwoestingen aangericbt. In vele woningen drong de neerplassende regen vanaf het bolcon in de kamer door en beschadigde vloerkleeden, meubels enz. In het centrum van Berlijn, n. 1. in de Oberwallstrasse, Spandaner- strasse en Niederwaldstrasse zijn groote voorraden manufacturen door het water aangetast. De be- schadiging raamt men op meer dan een millioen mark. Natuurlijk is ook de schade aan publieke gebouwen, plantsoenen, straten, dijken, groot. Om zich eenigszins een denkbeeld te kunnen vormen van den grooten omvang der overstroo- tniugen diene, dat negen stoombrandspuiten van de Berlijnsche brandweer den geheelen dag en nacbt door en ook Dinsdag nog, bijna onafgebroken, dienst deden tot den afvoer van de watermassa. De werkkracht van deze machines is verbazend te zamen voeren zij 9000 liter per seconde af. Qpmerkelijk is het feit, dat vele riolen door het binnendringende water onbruikbaar zijn geworden. Verscheidene zijn ineengestort. Het proces tegen Musolino, den beruchten Calabreeschen bandiet, is gisteren te Lucca begonnen. Musolino wordt beschuldigd van 7 moordeD, 6 pogingen tot moord en van een groot aantal misdrijven van minder omvang. In zijn verdediging heeft de beklaagde volgebouden, dat bij zijn mis- daden alleen heeft gepleegd, om gerecbtigbeid uit te oefenen. Dit proces wekt algemeene belangstelliDg door geheel Italie. Men verwacht, dat het vonnis niet voor de helft der volgende maand gevald zal worden. In de nabijheid van Washington zijn proeveu ganomen met een systeem van draadlooze telefonie. De proeven slaagden zeer goed en correspondentie werd gewisseld over een afstand van 800 meter door middel van een lichtgolf, die verschaft werd door een electrisch zoeklicht. Een Zwitser, die te Praag woont, had on- langs met eenige vrienden een bezoek gebracht aan zijn vaderland. Op de terugreis begonnen zij om den tijd te korten, te spelen met kaarten, die zij daartoe nit Zurich hadden megenomen. Tosu zij de Bobeemache grens reeds acbter zich hadden en Pilsen gepasseerd waren, werden de niets- kwaads-vermoedenden in hun spel gastoord door een politiebeambte, die plotaeliag de coupe bin- nenkwam. De politieman legde zonder compli- menten beslag op de kaarten en maakte procea- verbaal op. Kort daarna werden de spelers wegens het gebruik van ongestempelde spealkaarten ver- oordeeld tot een boete van 500 kronen. De diplomatieke vertegenwoordiger van Zwitserland te Praag trok zich de zaak aan, doch alleen door gratie van keizer Franz Joseph werd de straf niet toegepast. Vergadering van Donderdag 17 April 1902. Voorzitter de heer J. A P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, De Feijter, Harte, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Grenn, Dees, De Jonge en Verslnijs. Afwezig de heer Van de Velde. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. De Voorzitter schorst de openbare vergadering, welke over- gaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der zitting komt aan de orde 1. Tngekomen stukken. De Voorzitter geeft lezing van het volgende schrijven De WelEd. Achtb .Heeren Burgemeester en Wethouders. Ik heb de eer U in het ondervolgende verslag te doen van het onderzoek, dat ik, ingevolge Uwe opdracht, op 3 en 4 April j.l. heb ingesteld naar de electrische verlichting in de gemeente Ter Neuzen. In de vergadering van Uw college, in den namiddag van 3 April gehouden, werd meer in het bijzonder mijne aan- dacht gevestigd a. op de constantheid van het licht, met name, wanneer de machines te werk staan b. op de omstandigheid, die zich eenige malen heeft voorgedaan, dat een gedeelte der straatverlichting niet brandde of dat een groep avondbranders ook na 10 u. n.m. heeft gebrandeen en ander wordt toegeschreven aan contact tusschen de verschillende geleidingen bij sterken wind c. op de lichtsterkte van de lampen der straatverlichting d. op een ongeval, voorgekomen in de installatie van den heer Donze in diens woonhuis aan de Nieuwstraat, alwaar de electrische geleidingen in brand zijn geraakt. Ik laat hier in de eerste plaats volgen mijne bevinding op deze pnnten. a. De constantheid van het licht. Bij mijn bezoek aan het electrisch Centraal-station in den avond van 3 April, ble'ek mij, dat de machines niet te werk stonden. De stroom voor de straat- en particuliere verlichting werd dus ontleend aan de accumulatorenbatterij en het licht was dan ook absoluut rustig. Ale reden, dat niet, als gewoonlijk, de machines werkten, werd my door den heer Administratenr der Centrale opge- gevenv dat door een ingenienr der gasmotorenfabriek proeven worden genomen om te komen tot een zuiniger gasverbruik der machines en eene jniste mengverhouding van het gas met lucht, wijl de installatie, wat het kolenverbruik betreft, niet voldoet aan de eischen, daaraan bij contract gesteld. De installatie is dan ook nog niet door de Indnstrieele Maatschappij van den leverancier overgenomen. Deze proeven nu worden overdag gehouden. Van zijn voornemen om het werken der machines in den morgen van 4 April bij te wonen heb ik, toen ten 10,45 daarmede nog geen aanvang kon worden gemaakt, afgezien, wijl het mij onder de genoemde omstandigheden doelloos voorkwam een eventneel minder gelijkmatig werken der machines te constateerendie gelijkmatigheid n.l. hangt ten nanwste samen met den gastoelaat en de samenstelling van het mengsel van gas en lucht d. i. met den stand der verschillende kleppen. Te Rotterdam teruggekeerd, heb ik mij tot de Directie der Indnstrieele Maatschappij gewend en ontving van haar de sehriftelijke bevestiging van de bovenbedoelde mededeelingen. Ik merk hier op, dat by gasmotoren door den aard hnnner inrichting nimmer een zoo gelijkmatige gang kan worden verkregen als bij eene stoommachine. Bij de machlige vliegwielen, waarvan de gaskraehtmachines hier zijn voorzien, meen ik echter, dat, wanneer de proef- nemingen -znllen zijn beeindigd, een voldoende rustigheid van het licht kan worden verwacht. b. Contact tusschen de geleidingenby sterken wind, kan het gevolg zijn van te geringen onderlingen afstand daar- tusschen of onvoldoende spanning der draden. Noch het een, noch het ander heb ik te Ter Neuzen kunnen constateeren, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat van bniten af inwerkende invloeden in het spel zijn geweest In andere gemeenten is het herhaaldelijk voorgekomen, dat vliegertouwen, in de geleidingen verward geraakt, bij pogingen om ze vrij te maken, contact veroorzaakten. Vooral bij de geleidingen der straatverlichting, welke bestemd zijn om stroomen van betrekkelijk geringe sterkte te vervoeren en welke dns beveiligd moeten zijn door smeltdraden van geringe capaciteit, is een contact der draden van zeer korten duur voldoende om de smeltdraden te doen doorgaan, waardoor het betrokken gedeelte van het net stroomloos wordt. Naar ik ter Centrale vernam, is het ook voorgekomen, dat de isolatoren, waaraan de geleidingen zijn bevestigd, door de straatjeugd zijn beschadigd, terwijl in de Grenulaan de geleidingen zijn gespannen onder boomen, welker eigenaar niet genegen is toe te laten, dat takken, welke de draden kunnen aanraken, worden weggesnoeid. Hierdoor kan, vooral bij regenweder, stroomovergang worden veroorzaakt, waarvan eveneens het doorsmelten eener zekering het gevolg kan zijn. c. Lichtsterkte van de lampen der straatverlichting. De hoeveelheid lieht, welke eene electrische gloeilamp uitstraalt, is afhankelijk van de onderdom der lamp en de spanning in het net. Bij de hooge temperataur der kooldraad, welke door den stroom gloeiende wordt gehouden, vervluchtigd op den duur een gedeelte dier draad, haar weerstand neemt daarbij toe en bij eenzelfde spanning vermindert de stroomstevkte en daarmede de graad van gloeiing en dns het lichtgevend vermogen, bovendien zetten de vervlnchtigde kooideeltjes zich tegen den binnenwand der ballon als een zwarten neerslag af, welke nog een gedeelte van het licht absorbeert. Het verloop van dit proces en dns het aantal nren, welke een lamp kan branden voor ze vervanging behoeft, is van verschillende omstandighedtn afhankelijk en varieert ook met het fabrikaat. De aehternitgang in lichtsterkte kan alleen in een laboratorinm, langs fotometrischen weg worden nagegaan. In den avond van 3 April j.l. gaven de lampen mij op dit pant geea aanleiding tot opmerking. Gelijk na het bovenstaande duidelijk is, kan het echter zeer wel voorkomen, dat tegen het tijdstip dat de lampen voor v.rnienwing in aanmerking komen, hare liehtsterkte onbevredigend isvooral wanneer de waarneming geschiedt opeen oogenblik, dat de spanning wat laag is. Naarmate een accumulatoren-batterij ontladen wordt, daalt bare spanning. Wanneer deze voor eene nethelft tot pi. m. 222 volt gedaald is, worden 2 reserve-cellen bijgeschakeld, waardoor de spanning met 4 volt wordt verhoogd. De lampenspanning, en daarmede de lichtsterkte der lampen is dus aan eene schommeling van bijna 2 pet. onderhevig. Het ligt voor de hand, dat, zoo in de Centrale verzuimd wordt tijdig reserve-cellen bij te schakelen, de lichtsterkte geheel onvoldoende kan worden. Een eenvoudig middel om de spanning in het net door- loopend te controleeren is gelegen in een zelfregistreerenden voltmeter. Voor het geval de aanschaffing van zulk een instrument van gemeentewege wenschelijk moeht worden geacht, voeg ik hierbij een pryscourant zoomede een diagram, in de Centrale te Almclo verkregen. Ten slotte zij hier nog opgemerkt, dat bij het toegepast model refleetoren, hetwelk alleszins aanbeveling verdient, de stand der lampen n.l. niet gelukkig gekozen isdeze had verticaal moeten zijn, zoodat alleen de ruirate onder het horizontale vlak, door de lamp gedaeht, werd verlieht. Door de terugkaatsing van de huizen aan weerszijden der straten ware dan het licht grootendeels op de straat geworpenthans gaat het gedeelte, dat boven het genoemd vlak wordt uitge- straald, daarvoor verloren. De ten aanzien der straatverlichting nader vastgestelde voorwaarden, waarvan in het laatste lid van art. 20 der Concessie-voorwaarden sprake is, zijn mij niet bekend. Zoo daarin geen bezwaar is gelegen, zou het denkbeeld overweging verdienen eene proef te nemen met de onlangs in den handel gebrachte Nernst-lampen model B, welke in da plaats van kooldraad-gloeilampen knnnen worden gebezigd. Bij eenzelfde stroomverbruik van O. 25 Amphre per lamp is de lichtsterkte, volgens de catalogus van den fabrikant, 34 N.K. Daarbij moet echter, althans voorhands, worden ge- rekend op meerdere kosten voor vernienwiug (van brander? en voorschakelweerstanden), dan thans worden besteed voor vervanging vaa uitgebrande gloeilampen. De prijs van eene complete lamp bedraagt /2,10; die van een brander 0,70, van een weerstand 0.28. Voor zoover de ondervinding strekt, is te rekenen op een nieuwe brander na hoogstens 300 branduren, terwijl dan 1 it 2 weerstanden zullen worden verbruikthet aantal brandnren van eene gewone gloeilamp kan op 600 worden gesteld, (bij 220 Volt. d. Ongeval ten huize van den heer Donze. Naar ik vernam heeft in deze installatie, op verschillende plaatsen tegelijkerlijdvan eenzelfde geleiding de isolatie gebrand of gesmeuld. Dit feit schijnt my alleen hierdoor verklaarbaar, dat te eeniger plaatse, bij v. in een lamphonder, de 2 polen slecht vaa elkander geisolcerd zijn geweest, zoodat een voor de capaciteit der geleiding te groote stroomslerkte is ontstaan alleen dan kan hierdoor brand ontstaan, zoo de smellzekering welke met het oog op dergelijke mogelijkheden de draden beveiligt, te zwaar is, althans niet functioneert. Alleen des- kundige inspectie, onmiddellijk na den brand, zou deoorzaak aan het licht hebben kunnen brengen. De buigzaamheid van snoer wordt verkregen door den geleider te doen bestaan uit een bnudci zeer dunne koper- draden. Zoo bij de fabricatie of verdere bebandeling een dezer draadjes afbreekt, is het mogelijk, dat het de isolatie doorboort, en tevens die van eene daarnaast liggende draad van andero polariteit. In zulk een geval waarvan ik echter nimmer vernam by snoer van de qualiteit van het monster, mij ten Raadhuize als afkomstig van de bedoelde installatie vertoond kan bij slecht contact warmteont-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1