BIJVOEGSEL Tsr Heuzensche Courant Gemengde berichten. Donderdag 17 April 1902. No. 4214. Binnenland. Telegrafische berichten. Buitenland. Troebelen in Belgie. In de laatste dageu doken berichten opomtrent een minder goeden gezondheidstoestarid van H. M. de Koningin. De Staatscourant van gisteren bevatte het vol- gende bericht Hare Majesteit de Koningin is sedert eenige dagen ongesteld en houdt ter wille van een alge- meen gevoel van ziek zijn en lemperatuursver- hoogiug het bed. Dr. Roessingh. L. Pot. Men meldt uit den Haag II. M. de Koningin-Moeder is Dinsdagavond om tien minuten v6or zessen naar het Loo vertrokken. "*Met II. M. reisde in het salonrijtuig mede dr. Roessingh, die hedenmiddag om twaalf uur even uit het Loo hier ter stede was gekomen. Voorts was H. M. vergezeld van een hofdame en van Hr. Ms. thesaurier Jhr. Van Tets. H. M. werd uitgeleide gedaan door Jhr. De Ranitz, intendant van haar huis en den commissaris der Koningin in Zuid-Holland Mr. Patijn, met wien H. M. zich voor het vertrek eenige oogenblikken onder'nield. Men meldt uit Apeldoorn Dinsdagavond om 8,40 plaatstijd arriveerde per gewouen trein, waaraan een sallonwagen was verbonden H. M. dc Koningin-Moeder met gevolg. H. M. werd op het perron hartelijk verwelkomd door Z. K. 11. Prins Hendrik die, vergezeld van Jhr. v. d. Poll en den heer von Engel, in de 1" klasse wachtkamer de aankomst van den trein had afgewacht. Dr. Pot was mede op het perron aanwezig ook de burgemeester van Apeldoorn. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Maastricht (4995 kiezers) zijn gisteren uitgebracht 3986 stemmen; van onwaarde 112. Gekozen is de heer T. Janssen met 2090 stem- men. De heer Mr. E. Sassen had 1784 stemmen. 's Gravenhage, 16 April. Een officieel bulletin van de Staats-couTant meldt Dare Majesteit de Koningin bracht een rnstigen nacht door. Terwijl de koorts blijft aanhouden, is de algemeene toestand voor dit oogenblik bevredigend. Dr. Roessingh. L. Pot. De ongeregeldhedeu te Brussel zijn Zaterdag verkeerd in een opstand in optima forma er zijn dooden gevallen en er is door de manifestanten opgetreden met een volhardiug, op vele plaatseu met een doodsverachting, die het ergste doet vreezen voor de komende dagen, wanneer door de algemeene werkstaking alle arbeiders den geheelen dag op straat gebracht zullen worden. Dat de regeering trouwens op het ernstigste is voorbereid, blijkt wel hieruit, dat het totaal der gewapende macht (politie, gendarmes, schutterij en troepen) Zaterdag 20,000 man bedroeg, welk totaal door versterking uit verschillende garnizoenen is gestegen tot 35,000 man. Bij het eindigen der Kamerzitting was alles nog kalm. Er was geen geschreeuw, geen gefluit, geen gejuich bij het heengaan van tegenstanders of medestanders in de herzieningszaak, alleen werdeu de socialistische afgevaardigden Vander- Velde en Delbastde op eenigen afstand gevolgd door een troepje nieuwsgierigen, waudelaars met vrouwen en kinderen. Nog altijd liepen deze menschen even rustig, toen op de Place Royale een afdeeling agenten aankwam, die onmiddellijk de sabels trok en een charge maakte. De menschen vlnchtten naar alle richtingen, kinderen vielen en schreeuwden. A1 chargeertnde kwamen de agenten ook bij Vandervelde, die rustig doorliep. Het schijnt, dat zij daarin aanleiding hebben gevonden, hem mede te nemen naar het bureau. Daar werd het geval opgehelderd de commissaris van politie maakte zijn verontschuldigingen, de burgemeester, De Mot, die ook daar kwam, voegde de zijne er bij en een oogenblik later wandelden de burge meester en de socialistische leider weg. De aanleiding tot de avondonlusten was even futiel, doch de gebeurtenissen namen toen een ernstiger wending. Het begon, zooals bijna altijd in dergelijke ge vallen. Voor het Volkshuis stonden agenten en gendarmes, daaromheen kwamen zich nieuwsgie rigen scharen. De politie dreef ze wat achteruit en zoodra de agenten terugkeerden naar hun standplaats, kwamen ook de nieuwsgierigen weer naar voren. Zoo bleef het een uur lang vrij gemoedelijk. Toen begon een kwajongen, wien bet verveelde nog langer naar dat heen en weer drijven te zien, de politie uit te jouwen en natuurlijk kreeg hij dadelijk navolgers. Van schreeuwen en fluiten kwam het tot werpen met steenen en toen had men de poppen aan het dansen. De politie en de gendarmes ontruimden de straten en wegen, die uitloopen op het Volkshuis. Er werden eenige arrestaties uitgevoeyl van per- sonen, die revolvers, messen, ijzeren bouten en ploerteudooders droegen. De bewoners moeslen de vensters sluiten, alle openbare etablissementen werden ontruimd. In de Trapslraat werden een twintigtal schoten gelost op de geudarmes, tevens werd met steenen en bloempotten naar hen ge- worpen. Een betooger kreeg een schotwond in den buikeen gendarme werd aan het hoofd gewond. Om halftien begon de politie de Kapelleplaats te ontruimen, waarbij met veel gematigdheid werd opgetreden en de sabels in de scheede bleven. Toen van de menigte uit eehter met steenen werd geworpen, trokken de agenten de sabel en namen zij de revolvers in de hand. Plotseling viel een ijzeren bout naast een inspecteur van politie neer en deed 't vuur uit de straatsteenen springen. De inspecteur schoot zijn revolver af, om de menigte te waarschuwen, doch oumiddeilijk autwoordden de manifestanten met pistoolschoten en steenworpen. De toestand werd meer en meer gespannen. In de Stevensstraat naar de Steenpoort werden door de gendarmes charge uitgevoerd. Ter hoogte van de Alexianeustraat werd op hen ge- schoten. De charges namen toe in aantal en in hevigheid en van alle kauten werd geschoten. Eindelijk, om 10 uur, kregen de gendarmes het in de Hoogstraat zoo benauwd, dat zij, om ruim baan te rnaken, een salvo losten in de richting van de Tempelstraat, van waaruit zij beschoten werdeu. Een betooger werd op de plaats gedood door een kogel tusschen de oogan. Het lijk werd met tal van gewonden naar het St-Pietersgasthuis ge bracht. Een ander werd op 15 meters afstand getroffen door een kogel. De ongelukkige werd sterveud opgenomen door werklieden, die hem in de richting van de Kapelleplaats wegbrachten. De weg werd afgeteekend door een streep bloed. Op den hoek van de Joseph Lebeaustraat had een akelig tooneel plaats. De politie wilde den stervende naar de school in de Rrllebeekstraat breugen, waar zich de ambulance bevindt van de chasseurs-eclavieurs. De dragers weigerden en Tiepen »Naar het Volkshuis!" En eeu akelige strijd ontstond omdien stervende men rukte hem zijn kleeren van het lijf tot eindelijk de politie de overhand hield en het slachtoffer in de Rollebeekstraat werd gebracht. Daar blies hij weldra den laatsten adem uit, daar zijn schedel verbrijzeld was. De vier dragers zijn ter beschikking van het gerecht gehoudeu, dat hen aanstonds ondervroeg. Kort daarna kwam een ander slachtoffer van het geweervuur. 't Was een nog jonge man, getroffen door een kogel in voile borst. Niettegenstaaude dit vreeselijk voorbeeld klonken er nog gedurig revolverschoteu in de Hoogstraat en de omringende straten. De gendarmes richtten hun karabijnen op alle open vensters en dreigden te schieten, indien men ze niet sloot. Op elkeu hoek van de straat hadden samen- scholingen plaats na hun doortocht. Charges volgden ua charges, slagen met ge- weerkolven, sabels, bajonetten regenden gedurig. Men wierp met steenen naar de gendarmes men wierp naar hen met vitriool en verscheidene paardeu kregen brandwonden. Te middernacht werden er schoten gelost op de St. Jansplaats. De politieagenten deden een geweldige charge in de Violetstraat, waar tien personen werden gekwetst. Een agent had een mesteek in de hand bekomen. Een oproer- maker kreeg een revolverkogel in het hoofd, enz. Te 6ea uur werd er nog gevochten aan de Oude Graanhall, waar het slagen regende. Merkwaardig veranderd is sedert Zaterdagavond de houding der socialistische leiders. Wel hebben zij de algemeene werkstaking geproclameerd, maar deden dat als het eenige wettige wapen tegen de bloedige voorvallen, die zij zelf veroordeelen moeten. De taktiek om den strijd weer op wettig terrein te brengen en tot dit doel ook het Volkshuis 's avonds te sluiten, moet oogenschijnlijk de re geering er toe brengen van de ontbinding der Kamers af te zien en Woensdag de discussie over de grondwetsherziening aan te vangen. Op deze wijze alleen kunnen zij weer de medt- werking en de sympathie van alle liberalen en democraten terugwinnen, slechts zoo kunnen zij er toe bijdragen aan de beweging ten gunste va« het algemeen kiesreeht de overwinning te ver- schaffen. Intusschen laat de regeering geen voor- zorgsmaatregelen ongebruiktde geheele post was Zondag in de weer om de officieren van het staande leger en hen die met verlof zijn op te roepen. De algemeene staking is geproclameerd en zoo zal zonder twijfel de rust verder door de militairen bewaard worden. De stad bood Maandagochtend haar gewoon aanzien, slechts bemerkte men op de strategische punten grootere en kleinere afdeelingen der bur- gerwacht. Het belangrijkste nieuws waren de berichten over de werkstaking, in de verschillende industrieele streken. Zooals reeds gemeld heeft het meerendeel der werklieden van al de schoenen- fabrieken te Brussel en te Bergen den arbeid neer- gelegd. De metaalbewerkers verspreidden een manifest waarin de wettigheid der algeuleene werkstaking betooga wordt. Twee duizend me taalbewerkers staken reeds. Talrijke meetings werden 's avonds gehouden, waarop de socialistische leiders tot kalmte aan- maanden. Een klein incident viel tegen half negen in de rue Steenpoort voor. Erustige botsingen bleven uit. De berichten uit de provincie loopen voorna- melijk over de algemeene werkstaking. Slechts hier en daar kwamen opstootjes voor. Te Hoey werden bij een botsing tusschen stakers en gendarmen verscheidene menschen gewond. In de Borinage hebben reeds 18639 werklie den den arbeid gestaakt. Jagers te paard en te voet zijn er heen gegaan om de orde te hand haven. Uit Charleroi wordt gemeld, dat in de meeste mijnen de staking werd geproclameerd. 15000 arbeiders hebben den arbeid neergelegd. Nog komen uit tal van plaatsen in den omtrek van Charleroi berichten, dat ook daar de werklieden der fabrieken staken. Door de gendarmerie werd een charge gemaakt, toen een troep stakers, komende van Charleroi, op den weg naar Bergen onder het zingen van de Marseillaise de ruiten ingooide. De opgewonden- heid is groot. Men verwacht, dat de troepen zullen komen. De staking in de steengroeven van Soignies en Ecaussines is algemeen. Incidenten kwamen niet voor. Een dergelijk bericht komt uit Namen betreffende de staking in de Beueden-Sambre. In drie weverijen te Verviers is het werk ge staakt. De troepen zij a aangekomen om de orde te handhaven zij werden door de socialisten ont- vangen met de kreten yLeve het leger, leve het algsmeen kiesreeht In de metaalfabrieken te Louvain zou, naar men verwachtte, heden de werkstaking uitbreken. 11 het gebied van Luik en Seraing is de staking nog niet algemeen, men verwacht echter, dat deze zich spoedig zal uitbreiden. Omtrent den toestand van gisteren laten we hierouder eukele berichten volgen. Brussel, 15 April. In de Kamer legt Neujean uit naam van de liberale elementen der linkerzijde de volgende verklaring af de liberale elementen der linkerzijde beseffende, dat rechtvaardigheid vrede brengen zal hebben de noodzakelijkheid erkend van de herziening, terwijl zij van den aaavang af alle geweld veroordeelden. Sedert eenige dagen zijn er onlusten losgebarsten op verschillende punten van het land. Het uur is ernstig. Het land wordt bedreigd door een burgeroorlog. De liberale partij is besloten tot de herziening mede te werken, langs den wettelijken weg. Zij zou haar plicht niet vervullen, indien zij haar best niet deed een oplossing te zoeken van de crisis, en deze ligt in een besluit, waarbij aan het geheele land de ge- legenheid wordt verstrekt zijn oordeel uit te spre- ken over den tegenwoordigen toestand en over het kiesrcchtvraagstuk. Dit besluit kan niet wor den voorgesteld als een toege~en tegenover den opstand het getuigt van een ruime opvatting en is overeenkomstig de grondwet. Als de orde hersteld is zal het tijd zijn te onderzoeken, wie verantwoordelijk moet worden gesteld. De libe ralen hebben hun plicht gedaan, ze hebben ver- trouwen in de wijsheid en de vaderlandsliefde van de regeering. De president van den ministerraad antwoordt het recht van ontbinding wordt uilgeoefend door het hoofd van den staat in volkomen vrijheid volgens art. 71 van de grondwet. Geen publiek orgaan is gerechtigd het op recht van initiatief invloed te doen gelden. Ik sta er op het parlement te waarschuwen voor zekere geruchten van toegeven geen er van is in overeenstemming met de waarheid. De liberaal Janson vindt in de woorden van de regeering geen woord, dat nader tot den vrede zou kunnen voeren. Wij vragen Kamerontbinding op grond van den ernst der omstandigheden. Gij verzet u daartegen, maar de Kamer zou door een motie den Koning kunnen verzoeken van ministerie te veranderen. De katholiek Woeste zegt, dat men den burger oorlog heeft uitgespeeld, maar er is geen burger oorlog er zijn menschen met booze bedoelingen. Het is de plicht van alle goede burgers te ver- langen naar herstel van de orde. Gij wilt, dat wij aftreden, maar gij zult uw zin niet hebben. De president verklaart dat het incident is afge- loopende zitting wordt opgeheven. Brussel, 15 April. Tegen 8 uur dreef een onweder vergezeld van een stortregen betoogers en nieuwsgierigen uiteen. Gedurende den avond was het rustig zonder ongevallen. Volgens de Peuple had in den namiddag een aanval plaats door de politie in de Rue de Ligne waarbij 6 personen werden gearresteerd. Op hetzelfde uur werden in de Leuvenstraat 4 man in arrest ge- nomen, van wie er 3 revolvers droegen. Een telegram, uit Marchieune aan de Patriote van 8 uur 30 minuten bericht, dat daar de eene aanval na den anderen wordt uitgevoerd, evenwel zonder dat men zijn toevlucht neemt tot het gebruik der vuurwapenen. Brussel, 15 en 16 April. Sedert verscheiden dagen vertelde men en schreef men in de kranten allervreemdsoortigste dingen over de beweerde wan- klaoken in de verstandhouding van Koning en Ministersde Ministers zelf waren onder elkaar verdeeld en De Smet de Nayer zou als hoofd van het kabinet, verzekerde men, vervangen worden door De Trooz. De Koning, zeide men, won de socialisten deels tevreden stellen, terwijl het ministerie zich daaitegen verzette. De verklaring van De Smet in de Kamerzitting afgelegd maakt een einde aan al die vertelsels. De socialisten hebben niets te hopen van de regeering, die vast besloten is, hun te weigeren, wat ze tegen- woordig eischen. Tegen den avond zag de stad er ietwat somber uit. De bewoners hadden hun winkels gesloten koffiehuizen en andere publieke gelegenheden waren geheel verlaten. In grooten getale stonden politie en burgerwaeht op post op verschillende punten van de stad. Het scheen dat men zich op de ergste gebeurtenissen voor- bereidde, als plotseling een stortregen neerplast, vergezeld van bliksem en donderslagen. In weinige minuten waren de groepen nieuws gierigen, de politie, de burgerwaeht, verstrooid als het woestijnzand alien verstrooid. De regen, om half acht begonnen, duurde om negen uur nog voort. Op d^t oogenblik was hij wat bedaard en er vormden zich enkele groepen in de omstreken van het Volkshuis, maar daar begon het weer te regenen en naar verhouding van de betoogers werd ook de burgerwaeht naar huis gestuurd. Om 8 uur had een volksvergadering plaats in het Hof van Brussel, waar vier der hoofdmannen van de socialisten het woord voerden, met name Van der Velde, die den Koning en de Ministers heftig aaaviel. Hij maande tot kalmte aan en noodigde zijn partijgenooten uit om tegenwoordig te zijn morgen vroeg om half zeven bij de be- grafenis van Pievez, den socialist, die Zaterdag gedood is; Van der Velde stond in voor de goede orde. Talrijke plakkaten zijn hedenmiddag aangeplakt namens verschillende vakvereenigingen, die staken, waarbij voor morgen een verzamelplaats wordt bepaald het koste, wat het wil, we moeten het algemeen stemreeht verkrijgen. Herstal, 15 April. 1500 werklieden van de Fabrique Nationale des Armes de Guerre hebben het werk neergelegd ze zijn kalm. Bergen, 15 April. De werkstaking wordt algs meen in de Borinage, waar het aantal stakers op meer dan 22000 wordt geschatoveral heerscht kalmte. Zondagavond werd zekere H., na een twist in een tapperij, aan den Velperbinnensingel te Arnhem door zijn tegenstander achterhaald en met een scherp voorwerp aan de borst verwond, waar- door hij bewusteloos neerstortte. Zijn toestand is ernstig. De dader is op aan wijzing van eenige burgers gearresteerd. De zaak van den 26jarigen hoedenmaker te Rotterdam, die zijn vader met een mes in de borst zoodanig verwondde, dat deze na eenige oogenblikken overleed, is naar de openbare terecht- zitting verwezen. Hem wordt ten laste gelegd mishandeling, den dood tengevolge gehad hebbende. Door ellende gestorven. In een dwars- straatje van de Wagenstraat te Amsterdam is in zijn woning dood gevonden een man, die sedert eenigen tijd zeer ziekelijk was. In een schamel vertrek, waar de lucht bijna ondragelijk was, lag de man bijna dood op den grondblijkbaar is hij dus door gebrek aan goede verzorging om- gekomen. Te Tilburg is gistermiddag op den Moerge- stelschen weg de voerman R. V., wonende te Best, onder zijn eigen zwaar beladen kargeraakt. De kar ging hem over het lichaam, met het ge volg dat hij weldra overleed. V. laat een vrouw met vijf kinderen na. Een gymnasiast te Batavia, Behr, trapte bij het voetbalspel in een stuk glas. Hij ging, de lessen niet willende verzuimen, met den ver bonden voet naar school. De wond geraakte ontstoken, er kwam koudvuur bij en hij overleed kort daarna. De oude heer Behr was niet lang geleden weduwnaar geworden, en deze zoon was zijn eenig kind. Te Paleiseau zou een proeftocht met een bestuurbaar luchtschip gehouden worden door de heeren Lassagne en Rene Thibaut. Het ellips-vormig vaartuig met een inhoud van 800 kub, meter, was evenals dat van Santos Dumont van motoren voorzien, die op gelijke wijze werken. Toen de ballon voor driekwart gedeelte gevuld was, bleek dat de stijgkracht onvoldoende zou zijn en werd de zware motor door een veel lichtere van 2 paardenkrachten vervangen. Toen men beproefde of de ballon, terwijl de heer Lassagne reeds in 't schuitje zat; ook den anderen reiziger zou kunnen meevoeren, begon de ballon, VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5