A1 g e m e 0 n Uieuws* eu Adverteatieblad voor 2eeuwsch*Vlaaade:e&. No. 4214. gEMEENTESAAD. Openbare Vergadering 11 IF. EENE ARME VERVOLGDE. Engeland en de Z.-A. Republiek. Donderdag 17 April 1902. 42e Jaar^an^. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij tleze courant beboort een bijvoegsel, Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Het leveren, stellen en plaatsen van SCHOOLMEUBELEN, voor de in aanbouw zijnde o 1. school alhier, alsmede het vermaken van al de aanwezige schoolbanken. FEUILLETON. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V I T B N T I E N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel m8er 0,10. Bij directs opgaaf van driema»l plaatsing derzelfde advertentie word slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. ITZ Dtt bled verashljnt HaaBdas-, U oenmlsg- en Vrijdagatvond. attgeionilerd op reendlsgen, bij de Flrma K». J. tAIBi; tm Tt. Wew De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Op en bare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 17 April 1002, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 15 April 1902. De Burgemeester Toornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat door den Raad in zijno vergadering van 10 April j.l. tot Ambteaaar van den Burgerlijken Stand is benocmd de heer JA. de Jonge. Ter Neuzen, 15 April 1902. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester, J. L. OOSTERHOFE, Secretaris. op Donderdag 17 April 1902, des namiddags 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretari9, H. J. VOOREN. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag 29 April 1902, des voormiddags te elf uren (Stadstijd) in het Raadhuis Bestek en teekening zijn, tegen betaling ad 0,50,te verkrijgeu ter Gemeente-Secretarie te Axel. De plecbtigbeid zou in alle stilte voltrokken worden, slechts twee vrienden zouden er als getuigen tegenwoordig zijn. Zy zouden met den trein vau middernacht op reis gaan naar het Zuiden. Ansel Gtej had heimelijk de rest van zijn fortuin in gereed geld omgezet en alle schikkiugen gemaakt om niet meer in de stad terug te keeren, doch van deze, zijn plannen, had hij niets aan zijn neef medrgedeeld. Percey Grey kon een zeker gevoel van zelf verwijt niet onderdrukken en de huwelijksplechtig- heid scheen hem eeu soort spotternij, die hem met weerzin vervuldemaar eindelijk was ook dit voorbij en waren de woorden gesproken, die Blanche Vansant tot zijn vrouw maakten. Op zijn strak gelaat was geen zweem van vreugde te lezen, terwijl zij op zijn arm ge- leund, hem overgelukkig aanzag. Zijn gedachten zwierven ver weg en toen zij alleen waren en zij hare juweelen voor de reis begon in te pakken, liet hij zich in een stoel nedervalle i en boog het hoofd verdiept in droevige gedachten. Zij had last gegeven, dat men haar koffers zon komen halen, en in afwachting dat aan dit beve* zou worden voldaan, nam zij zwijgend plaats op een stoel naast hem en begon met de fijngevormde vingers zachljes op een gitaar te tokkelen, also] xij wilde beproeveu den echtgenoot van een uur nit zijn zonderlinge stemming en weemoedig ge- peins op te wekken. Plaatselijke aanwijziug op Dinsdag 22 April O. k., des voormiddags te elf uren (Stadstijd). Inlichtingen te bekomen bij den architect J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axel, 8 April 1902. Burgemeester en Wethouders voomoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Pretoria, 13 April. De vredesafgezanten zijn Zondag kalin in hun huis gebleveu. Kistell, de predikant van de Vrijstaatsche regeering, die deze te velde heeft vergezeld van het begin van den oorlog af, hield binnenshuis een godsdienstoefe- ning. De la Rey's bejaarde moeder heeft Zaterdag angen tijd met haar zoon gesproken zij waren twee uren samen. Balfour deelde Maandag in het Lagerhuis mede Ons is een hoodschap van de Boeren-leiders door Kitchener overgebracht. Zaterdag is antwoord gezonden op deze hoodschap. Wij verwaehten verdere mededeelingen. Men verneemt, dat de mededeeling, die de Boeren-leiders aan Kitchener hebhen gedaan en die door den laatste aan de Engelsche regeering is overgebracht, op niet veel meer neerkwam dan op een verzoekom vergnnning,om detelegraafkabels te mogen gebruiken, ten einde raad te kunnen plegeu met president Kruger en de gedelegeerden van de Boeren in Enropa aangaande de grond- slagen voor een regeling, die men zich voorstelt aan de hand te doen. Er zijn nog geen volledige of finale voorstellen aan de Engelsche regeering gedaan, als gevolg van de samenspreking te Klerks- dorp. Terwijl Hicks Beach in het Lagerhuis zijn be- grootingsrede hield, werd aan Chamberlain een kabeltelegram overhandigd, dat, naar men reden heeft om te geloovea, betrekking had op de vredesonderhandelingen. Naar de //Daily Mail" uit Johannesburg ver neemt, hebhen de Boeren Maandag een couferentie gehad met Milner te Pretoria, waarbij Kitchener tegenwoordig was. Volgens het blad zullen Kitchener en Milner te zamen de vredesonder handelingen voeren, die thans begonnen zijn. Milner heeft de voorstellen van de Boeren aan Chamberlain overgeseind. In het Lagerhuis Maandag over de toekomstige Hoe weinig kende hij haar listige natuur hoe slecht begreep hij hare veinzerij. Bij de herin- nering aan alles wat zijn oom hem had medege- deeld, en werkelijk meeuende dat deze vrouw hem vurig liefhad, legde Percey streelend, bijna lief- kozend, zijn hand op haar hoofd hij kreeg innig medelijdeu met haarplotseling echter scheen hij hevig te ontstellen. Tot heden was zijn houdiug tegenover haar steeds teruggetrokken geweest, hij had haar steeds met stille toegeeflijkheid bejegend en zij had daarin berustmaar nu was hij in heftige out- roering opgesprongen, en bleek en in verwarring staarde hij naar een voorwerp, dat op een tafeltje lag en waarop tot heden zijn aandacht nog niet was gevallen. Het was een armband van zeer eigeuaardig maaksel. Op het eerste gezicht schrikte hij hevig, plot seling kwarn er een smartelijke herinnering bij hem op, een vreeselijk vermoeden deed hem duizelen, ouwillekeurig sloot hij een oogenblik de oogen. Op schorren, trillenden toon vroeg hij aan Blauche die hem sprakeloos aanstaardet Die armband? vauwaar komt die? is hij van u Haar bekoorlijk gelaat werd beurtelings doods- bleek en vuurrood. Hare gedachten gingen terug maar den nacht, waarin Myrtle Blake in de golven der rivier was verdwenen toen antwoordde zij op schuwen, angstigeu toon Ja, hij behoort unij. Scherp en onderzoekend zag hij haar in de oogen. En de andere uitgaven sprekende, zeide Hicks Beach Ik heb ho.ip op een gnnstigen uitslag van de samenspre- iingen tnsschen de Boerenaanvoerders, maar kan mij bij een gelegenheid als deze niet laten leideu door zulke verwachtingen. Niets zal waarschijn- ijk den vrede meer bevorderen in de tegen- woordige crisis dan vastberadendheid van onzen rant om als onze verwachtingen ongelukkigerwijs niet verwenzenlijkt mochten worden, den oorlog tot een gelukkig einde te brengen, tot welken prijs ook. (Toejuichingen). Ofschoon het een kostbare zaak is, oorlog te voeren, is het ook tostbaar om hem te eindigen. Men zal mij mis- schien vragen, wat er gebeuren zal als de vrede binnen enkele weken gesloten wordt. Wij zullen dan gratiflcaties aan de troepen moeten geven en eene aanmerkelijke stnjdmacht in Zuid-Afrika moeten handhaven. Wij zullen dan ook maat- regelen moeten nemen voor nieuwe kolonisatie van onze kolonies, de hoeven moeten opbouwen en opnieuw van vee moeten voorzien niet alleen de hoeven van hen, die onze vrienden zijn ge weest, maar ook van hen, die stoutmoedig en eerlijk onze vijanden zijn geweest en van wie wij onze vrienden hopen te maken (toejuiahingen) indien vrede gesloten wordt op bevredigende, duurzame en veilige voorwaarden. Het Huis zal ongetwijfeld grootmoedig zijn in deze aangelegen- leden. Voor dit jaar wordt het tekort geraamd op 546 millioen gulden. De Minister stelt voor, het tekort te dekken door schorsing van de amortisatie, verhooging van de inkomstenbelasting, verhooging van het zegelrecht op cheques, divident- bewijzen en zichtwissels, heffing van een invoerrecht op mais, meel en bleem van meel, alsmede door het sluiten van een leening. De vorm waarin de leeuing van 384 millioen gulden zou worden uitgeschreven, zou later bekend gemaakt worden. De opbrengst van de nieuwe belasting wordt geschat op 60 millioen gulden, de uitgaven voor den aorlog gedurende de drie laatste jaren op 384 millioen. Het besluit tot invoering van een graanrecht is door het Lagerhuis goedgekeurd met 254 tegen 135 stemmen. Een correspondent van het Hbl. te 's Graven- hage meldt Naar aanleiding van de beweging, die op Dien heb ik verloren. Blijf een oogenblik hier Zijn stem was koel en streng geworden. IJlings liep hij naar zijn eigen kamer. Blanche hoorde hem reeds terugkomen. Zijne voetstappen klon- ken haar in de ooren als de voorboden van haar doemvonnis. Met een onderdrukten angstkreet viel zij in een stoel neder. Zij bedekte het gelaat met de han- den en kromp huiverend ineen. De andere bracelet. Dien heb ik op dien avond aan de rivier verloren. Zou hij hem ge vonden hebhen zeide zij, wanhopig de handen wringend. Op dat oogenblik trad Percey de kamer weder binnen. In zijn hand had hij een armband, volkomen gelijk aan dien anderen, waarop toe- vallig eenige oogenblikken geleden, zijn oog was gevallen. Uit zijn gelaat sprak eeu vreeselijk vermoeden in geheel zijn houding wa? hij een streng, on- buigzaam rechter, die een misdadiger ter verant- woording roept. Hetzelfde zij zijn volmaakt hetzelfde, hoorde de doodelijk ontstelde jonge vrouw hem prevelen. Blanche, gij zegt dat deze armband van u is. Dan is de andere ook vau u. Ik vonc hem op de plaats, waar de eenige vrouw die ik ooit heb liefgehad, door een noodlottig toeval of door een misdadige hand den dood vond. Bij deze woorden streden doodelijke vrees en gloeiende ijverzucht bij Blanche om den voorrang Op den avond toen Myrtle Blake voor mijne oogen is verdronken, en een verradelijke vijanc mij bijna van het leven beroofde, heb ik dien t getouw wordt gezet tegen de oproeping der ichting 1895, hebben wij ons tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek ons te willen mededeelen of Zijne Exellentie voornemens was op eenigerlei wijze aan de geopperde bezwaren tege- moet te komen. De Minister, die zoo juist van een korte af- wezigheid buiten Den Haag was teruggekeerd eu dns nog geen tijd had gehad om de quaestie op zijn gemak en in alle onderdeelen te beschouwen, antwoordde ons dat de last, waarover men zich beklaagde, voortvloeide uit de wet zelve maar dat de middelen om dien last te verlichteD, ook in die wet waren te vinden, namelijk in het vierde en in het laatste lid van artikel 113. Het lag voor de hand, dat van hier bedoelde bepalingeu in 't bijzonder jegens de liehting 1895 een royaal gebruik zou worden gemaakt. Over de quaestie of wellicht ook door een bijzondere interpretatie de bezwaren zouden kunnen worden opgeheveu, wenschte de Minister zich nog niet uit te laten. Een' der sociaal-democratische leden der Tweede Kamer zal verlof vragen, den Minister van Oorlog te interpelleeren over de oproeping van de lieh ting 1895 voor de herhalingsoefeningen. TER NEUZEN, 16 April 1902. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; benoeming van een onder- wijzerbehandeling verordening op het herhalings- onderwijs. Gisteren werd alhier door den heer A. Hamerlinck aanbesteedhet bouwen van een jurger woonhuis alhier, met bijlevering van de daartoe benoodigde bouwstoffen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. A. Rijnberg voor f 5439, W. P. Nieuwelink voor f 5418, P. L. Bogaert voor 5399, P. J. de Bree voor 5375,60, J. Kolijn voor 5315, F. C. Herrebout voor f 5310, A. C. Rijnberg voor f 5222, M. Wisse voor f 4800 en C. Jansen voor f 4787. Bij het Zaterdag gehouden eindexamen der winterlandbouwschool te Goes werd o. m. het di ploma verworven door T. C. M. de Ridder van Ter Neuzen. armband gevonden. Ik bewaarde hem als een kleinood, meenende, dat bij aan haar had toebe- hoord. Spreek thans Als het uw armband is, hoe is hij daar gekomen Vrouw, vrouw! gij kunt mij niet misleiden. Ik lees het in uwe oogen gij weet meer van die vreeselijke ge- beurtenis gij zijt er bij tegenwoordig geweest! Hij had hare handen gegrepen en scheen haar met de oogen te willen veraliuden. In dit oogen blik vau hevige ontroering vergat Blanche Vansant zichzelve. De onsterfelijke liefde van dezen man voor het meisje, dat zij zoo innig haatte, was te veel voor haar grenzelooze ijverzucht. Ja, ik was daar en ik zag haar sterven. Vol verrukking zag ik haar den dood te gemoet gaan want ik had u meer lief dan zij Haar stem werd scherp en opgewonden, geheel hare houdiug verried hare geweldige obtroering. Mijn hand was het, die de boot prijs gaf aan den stroom uit liefde tot u werd ik mis- dadig. Genade genade Ach, Percey, mijn echtgenoot zie mij slechts eenmaal met liefde aan, want zelfs mijn ziel bracht ik voor u ten offer. Eindelijk had de waarheid haren weg gevonden de waarheid, die Percty verbleekend deed terugdeinzen die hem sprakeloos en als aan den grond genageld deed staan, terwijl die vrouw in hare vreeselijke opgewondeuheid, in onsamen- hangende woorden eu op hartstochtelijken toon, het geheele droevige verhaal deed, van alles wat zij reeds had gedaan om zijne liefde deelachtig te worden. (Wordt vervolgd). i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1