Buitenland. Onlusten in Belgie. Gemengde berichten. gegeven eens op het Amstelveld en bij de kooplu' in de zijstraten van de Sint Antonies Breestraat te gaan snuffelen. Men kan daar in den regel voor een appel en een ei de hand leggen op een mouwvest en een uniform pantalor. Maar er waren er in de vergadering, die bedenkende dat Abram pleegt te weten waar men best den mosterd haalt, met bezorgdheid vroegen, of deze reqnisieten vdor de fatale inspectie niet bedenkelijk in prijs zouden stijgen, nu daarnaar plotseling zooveel vraag zou komen. Een lastig geval Verblijdend is in deze beweging, dat klaarblijkelijk zoo zeer velen dier jonge mannen zich in de maatschappij reeds zoo degelijk hebben gevestigd, dat een gedwongen uitbreken voor den tijd van eeue maand een ramp zou worden, niet voor henzelven alleen, maar ook voor jonge gezinnen, welker weivaart van hunnen stagen arbeid afhankelijk is. TER NEUZEN, 14 April 1902. 't Leek Zaterdagmorgen, dat de studenten van de polytechnische school te Delft, gekomen om Zeeuwsche waterwerken te bezichtigen, ook eens van den Zeeuwschen nevel zouden profiteeren en huu tocht daardoor veel gevaar liep verstoord te worden. Maar 't liep mee. De mist verdween en't was als 't ware zomerweer toen de heeren bier ten 11 ure arriveerdeu en aan de ponton verwelkomd werden door de heeren J. Nelemans en A. 1 h. de Groot, ingenieurs bij 's Rijks waterstaat. Van daar ging men 't allereerst naar de West- buitensluis, waar de aandacht van het gezelschap werd gevestigd op de aldaaf bestaande waaier- deuren, die, naar we vernamen, aan weinig sluizen gevonden worden. Ook werd getoond, hoe deze deuren werken. Niettegenstaande het water in de sclmtkolk aanmerkelijk hooger stond dan in de haven, werden de deuren gedeeltelijk geopeud, en werd bewezen dat zij aan een grooten waterdruk kunnen weerstand bieden, door ze weer bij na dicht te draaien en dan, door tegendruk van het water op de wa>Lrs te laten sluiten. Daarna ging het verder naar het terrein van van den lieuwen sluisbouw. Op de plaats ge komen, werd het gezelschap ontvangen door den aannemer, den heer De Clercq, en daalde men af in den gegraven sluisput, waarin het heiwerk, de fundeeriug voor de metselwerken, voor een groot deel verricht is en waaraan, naar het bleek, reeds enorme massa's hout verwerkt zijn. Door de genocmde ingenieurs en den aannemer werd cmtrent een en ander inlichtingen verstrekt en werden zoowel de werken, als de heimachines bezickligd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de plaats waar de fundeeringaanleg voor de nieuwe uitwateringsluis van de om te leggen westelijke waterleiding is voltooid, werden verder de aan het kanaal liggende stukken graniet, bestemd voor de sluis, bezichtigd en toog men daarna naar de door de aannemer volledig ingerichte ateliers voor het timmer- en smidswerk. Vooral de draaibank en den stoomhamer in laatstgemelde werkplaats trokken zeer de belangstelling. Nadat hierna nog een nabij het kanaal opgestelde heistelling en de daarbij staande *ijzeren man" waren in oogenschouw genomen, maakten velen gebruik van de welwillend door den heer De Clercq in zijne daar staande woning het ge zelschap aangeboden ververschingen. Met de prov. boot van 1,55 keerden de circa 60 studenten, die, zooals we in ons vorig nurnmer vermeldden werden begeleid door de hoogleeraren W. K. Behren*, S. G. Everts en H. de Vries Broekman, terug. Hedeu werd alhier door den kapiteiu, eerst aanwezend-ingen eur der genie te Bergen op Zoom, op het bureel van den opzichter van For tificatien aanbesteed 1°. Het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en te Elle- woutsdijk (raming /3150). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren JG. J. Balkenstein voor 3275 en M. Verschelling voor f 3135. 2°. Eeue verving van militaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk (raming 500). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. H. Kiel voor 575 en J. Kroou voor 550. 3°. Het doeu van herstellingen en voorzieningen aan zeeweringen, kanaalboorden en bruggen te Ter Neuzen (raming 5195). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein voor f 5260 en J. Simons voor 5180. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. De malroos J. Klaassen, die Vrijdag na zijn val in het ruim van het stoomschip //Ann Webster" in hopeloozen toestand naar het zieken- huis werd gebracht, is Zaterdagnacht overleden, bijna 54 jaren oud. Gisterenmorgen is het stoomschip Coblenz van de Bremer Lloyd, komende van Hamburg en bestemd voor Antwerpen met stukgoederen, beoosten onze haven, nabij het wrak van de Maggie Macnair, op het strand geloopen en blijven zitten. Onder het oog van een talrijke schare nieuws- gierigen, die, door het zomerweer naar buiten gelokt, naar den kolosses een kijkje kwamen nemen, werd het stoomschip, door het van Antwerpen komende stoomschip nSaxen" derzelfde maatschappij en met assistentie van een zestal sleepbooten weer vlot gesleept en vervolgde het de reis naar Antwerpen. Een onaangenamen en minder gerusten nacht hadden de passagieTS, die gisteren avond met de laatste boot uit Ylissingen naar hier vertrokken. Door mist overvallen, ankerde de boot ter hoogte van Borssele en vernachtte men daar met een paar zeekasteelen tot naburen. Men begrijpt, dat de ougeveer 20 passagiers blij waren hedenmorgen vasten grond onder de voeten te krijgen. Met ingang van 1 Mei a. s. is benoemd tot kommies-ontvanger te Kapellebrug de hoofd-kom- mies A. van de Zande, sectiechef te Sas van Gent. Sluiskll. Zaterdagavond is door het bestuur van het muziekgezelschap alhier, besloten om dit jaar deel te nemen aan het festival te Hulst in Juli en te Bouchaute den 15 Juni a. s. Aan het laatstgenoemde festival zijn slechts 12 muziekgezelschap pen uitgenoodigd waaronder ook dat te Sluiskil. Wei een bewijs van sympathie en een eer voor ons muziekgezelschap. Hulst, 14 April. Van wege de naamlooze vennootschap stoomtraoaweg ^HulstWalzoorden werd heden alhier aanbesteed de levering van 3 locomotieven en wisselstukken ten behoeve van genoemde onderneming. Aannemer is geworden de firma Henschel Zoon te Cassel voor f 40175,04. Overslag. De vorige week is een nieuw uur werk op den toren geplaatst, dat voor onze parochie eene groote aanwinst mag heeteu. Het is geplaatst en geleverd door den heer L. Maire, van Gent, en is volgens het allernieuwste systeem vervaardigd. Volgens contract mag het niet meer dan 1 minuut per maand verloopen. De radereu zijn niet gegoten, maar gesneden, wat volgens deskundigeu een waarborg is voor deugdelijkheid en nauwkeurigheid. De koopsom is nu reeds voor het grootste deel bijeengebracht door de ingezctenen der parochie Overslag, niet door inschrijvingen, maar door eene wekelijkscbe bijdrage van 10 centiemen, door welwillende personeu elken Zondag opge- gehaald. Door onderlinge samenwerking is hier in het laatste drietal jaren veel goeds tot stand gebracht eerst is eene nieuwe kerkklok gekocht, daarna is de fanfaren opgericht en nu is de parochie ver- rijkt met een schoon uurwerk. Zoo ergens, dan wordt hier het spreekwoord //Eendracht maakt macht" bewaarheid. Koevvacht. De //heeren" met de notitiehoekjes a /1,10 zijn, naar wij vernemen, hier bijzonder gelukkig geweest. Velen werden door de mooie woorden en schoone beloften zoodanig verleid, dat zij zelfs meer dan een boekje kochten. Zij, die geen gulden bezaten, doch slechts 50 cts konden missen kregen ook een boekje. De heeren zouden later wel om de rest komen. Hoe lief toch van hen om zelfs de armste menschen de k&us te geven om ,spoedig rijic te worden." De lui schijnen zelf over hunne werkzaamheden in deze gemeente recht tevreden geweest te zijn. In een herberg verklaarden zij ten minste, dat de menschen op Koewacht toch zoo goed waren en uit louter genoegen veTteerden zij in die herberg een zestal guldens. De dieven, die in den laatsten tijd onze gemeente met een nachtelijk bezoek vvereeren" zijn niet erg gelukkig. Verleden week werden op den Heikant een paar verjaagd, die bezig waren het kippenhok van den klompenmaker A. M. te ledigen in den nacht van Zaterdag op Zondag werd een ander, die heel gewoon een varken uit het hok van den landbouwer P. D. haalde, in zijne bezigheden gestoord. Hij moest het varken dat reeds in een zak op zijn rug hing, laten vallen en ijlings de plaats poetsen. St. Jansteen, 13 April. Het spijt mij, dat ik de vorige week eene groote fout maakte in een klein bericht. Terwijl ik Donderdagavond bezig was een bericht te schrijven voor uw blad vernam ik, dat Fien de Mulder, dit is Levinus Engels, van den molen gevallen was. In de meening verkeerende dat Fieri bij den heer Buijsrogge wootide schreef ik in dien zin daarover een berichtje. Den volgenden dag merkte ik het abuis en ik heb toen nog getracht per telephoon de fout te herstellcn, doch dat draadbericht schijnt te laat gekomen te zijn en zoo is de fout blijven staan in de Courant van Zaterdag. Waarheid is, dat het accident voorviel op den molen van den heer Van den Broeck, in pacht bij den molenaar P. de Booij Het geval heeft zich als volgt toegedragen De knecht reefde de zeilen. De lijn van een der zeilen brak daarbij en de man zette zich toen achterwaarts sehrap, om niet achterover te vallen Zijn voet schijnt uitgegleden te zijn, zoodat hij daarmede buiten den raud der gaanderij kwam en dus naar beneden schoot. Aldus zijn evenwicht verloren hebbende, steunde hij zich met den rug tegen de oinheining, welke bezweek en hem van eene hoogte van dertig voeten naar beneden deed storten. Wonder boven wonder heeft de man er het leven niet bij ingeschoten. Hij viel joist aan die zijde van den molen, waar het zachte gras van het weiland hem voor een wissen dood be- loeden kon. Het dochtertje van den molenaar vond hem kermende en handenwringende van pijn, waarschijnlijk eenige minuten na den val. De dokter verklaarde, dat geeue breuken, noch uit- of inwendige verwondingen en verbloedingen onmiddellijk gevaar doen vreezen. De toestand van den man is dan ook vooruitgaande en wij mogen dus zeggen, dat het goed vergaan is, ofschoon wij in overweging geven, om de bedoelde gaanderij van eene stevige ijzeren ballustrade te voorzien, die tegen weer en wind bestand is. Dat zou toch zooveel niet kosten als het leven van een mensch waard. is. Van het treurige naar het aangename is slechts eene schrede. Er openbaart zich hier in verband met het bekende verzoek van het raadslid Staal, in den gemeenteraad gedaan, om de kermis in over- eenstemming met een oud raadsbesluit op een meer geschikt tijdstip te laten plaats hebben eene beweging om de kermis iets te vervroegen en die te laten beginnen op 24 Juni, als dit een Zondag is, of anders 's Zondags daarvoor. En dit wel om verschillende redenen Primo, omdat. het eigenaardig is, dat de kermis met den historischen dag der kerkwijding zooveel mogelijk samenvalt. Secundo, omdat het in de toekomst vooral zeer in ons voordeel zal wezen, dat onze kermis niet met die van Kloosterzande samenvalt. De stoom- tram toch van Hulst naar Walsoorden zal, als de kermissen gelijk plaats hebben, heel de stad van Hulst naar Kloosterzande voeren. Komt onze kermis daarentegen 's Zondags te voren, dan krijgen wij onze bezoekers uit stad en land van Hulst in dubbelen getale door dienzelfden stoom- tram, die er spoedig zijn zal. Tertiomaar waarom de opsomming nog verder doorgezet. Ik weet zeker, dat ik er geen woord bij moet voegen om gelijk te krijgen. Ten slotte nog de mededeeling, dat bij den landbouwer P. Dierick in den nacht tu schen Zaterdag en Zondag een varken gestolen is. Biorvliet. Wijl het met de oesterteelt in den Brakman niet naar wensch ging, besloot de oester- maatschappij l'Union te lerseke de cultuur te staken. Vrijdag is alles, wat tot die cultuur behoorde, in het openbaar verkocht, als duikers, masten, palen, planken, ziften, dakpannen enz., en natuurlijk met veel verlies voor de ondernemers. Duikers die 70 a 80 gulden gekost hadden, werden geveild van 10 tot 16 gulden. Het houten zomerhuis, dat tijdens de veiling rondom in het water stond, gold 25 gulden. Succes op de onderneming ware niet alleen voor de maatschappij maar ook voor de bevolking te Biervliet meer geweuscht geweest. De straatbetoogingen, in de meeste Belgische steden op touw gezet door de sociaal-democraten om het algemeen kiesrecht met evenredige ver- tegenwoordiging te verkrijgen, zijn voortgezet en het blijkt dat de overheid lang niet rekent op een spoedigen terugkeer van orde en rust. De Minister van Biuuenlandsche Zaken heeft althans den burgemeester van Brussel doen weten, dat, indien heden de rust niet was hersteld, het bestuur over de stad zal worden toevertrouwd aan de militaire autoriteit. In verband daarmede staat ongetwijfeld het feit, dat in de steden nabij Brussel de garnizoenen versterkt zijn en vele regimenten gereed staan om op het eerste bevel naar Brussel te worden vervoerd, terwijl naar de mijncentra, waar de staking zich uitbreid of op het punt staat uit te breken, sterke troepenafdeelingen zijn gezondeu Met het oog op Vrijdagavond te verwachten wanordelijkheden, w.aren te Brussel buitengewone maatregelen genomen. De burgemeester had ver gaderingen en samenscholingen van meer dan 10 personen op sjtraat verboden. In het Paleis des Academies werden 300 man troepen gereed gehouden, in de Cercle artistique 150 man in het Raadhuis 100, in de gemeentelijke schoo in de rue de Rollenbtek 100, in de beurs 250 terwijl de politiepostenallerwegen waren verdubbeld Het bleef rustig tot halfacht. Toen begon het nabij het Maison du Peuple roerig te worden In het gebouw werd door de socialisten een meeting gehouden en de politie, artilleristen en schutters, die het plein vdor het Maison du Peuple bezet hielden, lieten het publiek toe. De groote zaal, die ruim 3000 personen kan bevatten was propvol. De socialistische Kamerafgevaardigden Defnet en Destree spraken de vergaderden toe en maanden aan, geen betoogingen te houden voor a. s. Dinsdag den dag, waarop de behandeling van het grondwetsherzieniugsvoorstel in de Kamer begint en de staking voor die herziening zal uit breken. Voor het Maison du Peuple groeide de menigte die geen toegang kon krijgen, inmiddels ocrust barend aan. De politie trachtte te vergeefs de menschen te doen doorloopen, zoodat ten slotte met de sabel gechargeerd werd Nabij den Grand Sablon werd geschoten en een arbeider werd ge vaarlijk gewond. In de rue de Rollenbeek, waar inmiddels oak botsingen hadden plaats gevonden werden eveneens verscheidene personen gewonc Alle gewonden werden ter verpleging naar de ambulance in het Maison du Peuple gebracht. Om halftien trok een troep betoogers door de rue Haute naar de Steenpoort. De agenten voerden een charge uit, waarbij een oude man een sabelhouw over het hoofd kreeg. Inmiddels deelde de socialistische afgevaardigde Vauderveldo in de meeting in het Maison du Peuple mede, dat er buiten gevochten werd. De ver gaderden, met Vandervelde aan het hoofd, snelden naar buiten en werden door de politie naar de place de la Chapelle gedreven. Hier sprak Vander velde hen toe en raadde aan, batsiugen met de politie te vermijden. Op hetzelfde oogenblik voer den de agenten weer een charge uit. Vandervelde werd door een agent beetgegrepen, doch weer los- gelaten. Voortdurend weerklonken revolverschoten. In de rue Haute werd ook gevochten. Hier arresteerden de agenten in het wilde weg, ieder die hun in den weg liep. Alle personen, in wier bezit wapenen werden gevonden, werden naar de politiebureaux gebracht. In de rue d'Or werd het socialistische ge- meenteraadslid Delbastee bij een botsing met de politie door een sabelhouw aan den arm gewond. Tegen 10 uur, toen de gendarmes aanstalten maakten, de place de la Vieille-Halle-au-Ble te ontruimen, gingen plotseling de lantaarns uit in de rue Montague-des-Geants. De schutterij, die hier optrad, werd met revolverschoten uit de ver- diepingen der huizen ontvangen. De schutters weken terug. Een officier kreeg een schampschot aan den hats. De bevelvoerende kolouel dreigde de huizen te zullen laten beschieten, als het vu- ren niet ophield. Tegen 11 uur had een hevig incident plaats in de rue Haute een politieagent werd getroffen door 2 revolverschoten, die door een groep be- toogers waren gelost. Om half twaalf liet de politie het Maison du Peuple ontruimen. Een luitenant der artillerie werd door een steenworp aan het hoofd gewond. In de rue de I'Escalier werden elk oogenblik revolverschoten gelost. In de rue des Alexiens heeft een betooger een sabelhouw opgeloopen in een vechtpartij. Het parket nam de personen, die in den loop van den avond gearresteerd zijn, in verhoor. Omstreeks middernacht was alles kalm. Het sociaal-democratische gemeenteraadslid Hu bert is voomemens a.s. Dinsdag in den Brusselschen raad te interpelleeren over het feit, dat de politie met revolvers gewapend is geworden. In de andere steden van Belgie is het grooten- deels kalmer gebleven. Te Antwerpen en te Gent, waar een geweldige menigte aan het station de terugkeerende Kamerleden weer stond optewach- ten, om te manifesteereu werden de Katholieke afgevaardigden door zijdeuren uit het station ge- laten, zoodat de betoogers vergeefs wachtten en ten slotte uiteengingen. In het centrumbekken, waar de staking zich voortdurend uitbreidt en het aantal stakers reeds is gestegen tot 15,000, is htt gisteren heet toe- gegaan. Behalve te Bracquegnits, heeft een ernstige botsing plaats gehad bij Houdeng-Goegnies. Vierduizend werkstakers wachtten er in den middag aan het station HoudengGoegnies de Vlaamsche werklieden op, die werken in de kolen- mijnen van Bois de Luc en Ressaix. Twintig gendarmes wilden den omtrek van het station ontruimen, doch de stakers boden tegenstaud. De gendarmes chargeerden de menigte, waarop de stakers met steenen wierpen en schoten. Een agent van politie werd gewond. Onverwijld rukte een peloton jagers te paard aan, dat den omtrek van het station schoonveegde. Bij de aankomst van den trein, die de Vlaam sche werklieden aanbracht, herhaalden zich dezelfde tooneelen. De gendarmes hadden verschillende plaatsen, de jagers te paard de straten bij het station HoudengGoegnies bezet. Er werd op- nieuw geschoten, waarop ook de gendarmes vuur gaven. Er zijn vele gewonden. Een melkmeisje, dat toevallig voorbijkwam, werd gedood door een karabijnkogel. Camille Payen, de 24jarige voorzitter van de z/Jeune Garde socialiste" te La Louviere kreeg eeu revolverschot door het hoofd en werd doodelijk gewond. In het geheel werden 17 personen gewond. Te Luik is eveneens gevochten en met revol vers geschoten. Aan beide zijden zijn eenige per sonen gewond. Men verwachtte dat heden de algemeene werk- staking in de Borinage zou uitbreken en men vreest ernstige ongeregeldheden. Reeds hebben betoogers hier en daar deuren ingetrapt, ruiten verbrijzeld en andere gewelddaden gepleegd. Te Sneek viel een boom, die bijna geveld was, om en doodde een Bjarig meisje. De kapper die in de meening verkeerde dat een gedeelte van den wortel nog vast zat, rusie even van den arbeid, om zijn boterham te eten pas zat hij of de boom srnakte neer en verbrijzelde het hoofd van de kleine. Twee andere kinderen werden licht gewond. In de Rotterdamsche diergaarde werden ver leden week drie jonge leeuwtjes geboren, maar de moeder heeft ze alle drie dood gemaakt. Der- halve korte vreugde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2