A 1 g e m e e a Nieuws- ea Adverteatieblad voor Zooawsch'Vlaaadorea HNiiMpm.. 4213. Onderwijzer Dinsdag: 15 April 1U02. 42® Jaar^anp'. BENE ARME VERV0LGDE. Engeland en de Z.-A. Republiek. aanbesteden: Binnenland. 0. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Het leveren, stellen en plaatsen van SCHOOLMEUBELEN, voor de in aanbouw zijnde o 1. school alhier, alsmede het vermaken van al de aanwezige schoolbanken. FEUILLETON. TER flfElIZENSCHE (MEANT ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Xoor Belgie 1,40. Voor Amerik* 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. D V E R T F t M Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie worth slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimt* berekend Dit bind venahtjnt ISaanilag-, Woensdag- en Vrijdavavond, ■ttfeinnderd np Feealdageii, bij de Firms P. J. VAI DE (IVilV is Trr Neaies Bargemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen op sollicitanten naar de betrekking van bij bet openbaar lager onderwijs in die gemeente. De aanvangsjaarwedde bedraagt bij minder dan 5jarigen diensttijd 500 met 4 vijfjaarlijksche verhoogiiigen van f 50 tot 20 jaren dienst. Voor het bezit der akten, vermeld onder art. 2, 1, m, n, p, r, en rt>is der wet op het lager onderwijs, wordt, wanneer het geven van onderwijs in die vakken verplicht is, voor de eerste akte 100 en voor ieder der volgende 75 boven de gewone jaarwedde genoten. Gehuwde, of gehuwd geweest zijnde, 28jarige onderwijzers genieten f 60 vergoeding voor huis- huur binnen de kom en 50 daarbuiten. De stukken kunnen tot en met uiterlijk I Mci 1002, franco bij den Burgemeester worden inge- zouden. Ter Neuzen, 14 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag 29 April 1902, des voormiddags te elf uren (Stadstijd) in het Raadhuis Bestek en teekening zijn, tegen betaling ad 0,50, te verkrijgen ter Gemeente-Secretarie te Axel. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 22 April e. k., des voormiddags te elf uren (Stadstijd). Inlichtingen te bekomen bij den architect J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axel, 8 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. 26) Ik stond verbaasd welk een klein bedrag dit was, want mijn fortuin was, door slecht beheer, grootendeels versmolten. Ik ben nog gewikkeld in een zeer gewaagde speculatiedoch hij heeft hedenuacht mijn geld uit de brandkast gestolen en biermede is de laatste kans mij ontnomen, om weder een rijkman te worden, en kan ik zelfs niet aan mijn verplichtingen voldoen. Het is het noodlothet is de vergeldingDe neef, dien ik zoo liefheb, zal een bedelaar zijnhij zal mijn misdaden vernemen, hij zal mij hateu en den man, die mij heeft bestolen, durf ik niet vervolgen. Wie is die man Een neef, die zoo sterk op Percey gelijkt, dat zij broeders schenen te zijn, iemaud, dien ik om zijn slechte levenswijze heb verstooten die thans mijn geheimeu weet en daarmede zijn voor- deel wenscht te doen. Ansel Grey verborg het gelaat in de handen, terwijl Blanche's oogen peinzend op hem gericht bleven. Eindelijk verbrak zij het stilzwijgen, met de woorden: Ik kan u helpen. Tracht Percey Grey te bewegen mij te huwen en dadelijkverlsat met ons de stad, neern mede wat gij nog van uw Het bericht van een Londensch financieel blad, dat „de Engelscbe en de Boerenvertegenwoordigers" het eens geworden waren over de vredesvoor- waarden, is blijkbaar een beurs-manoeuvre geweest. De geruchten zijn officieel tegengesproken. Bal four heeft in het Engelsche Lagerbuis verklaard, dat er geen tijding uit Znid-Afrika was ontvangen, en er uit den aard der zaak" ook nog geen tijding kon zijn. In dezelfde zitting heeft den afgevaardigde O'Kellv gevraagd, of Kitchener gemachtigd was, andere voorwaarden, dan onvoorwaardelijke over- gaaf, aan te bieden. Brodrick antwoordde, dat hij daaromtrent niets zeggen kon. Dus Kitchener heeft weer bepaalde instrncties gekregen. Want ware dit niet het geval, wat voor reden zou er dan zijn voor deze boute weigering, om eenige mededeeling te doen Toen Gerald Balfour dezer dagen te Leeds sprak, riep iemand uit het publiek //Wn moesten den Boeren voorwaarden aaubieden, niet zij ons", waarop door Balfour werd geantwoord ,/Ik meen, dat onze voorwaarden vrijwel bekend zijn", en gaf hiermee te kennen, dat men nog altijd bereid is, vrede te sluiten op de voorwaarden, die reeds vroeger werden aangeboden. Waarom gaf Brodrick ook nu dit antwoord niet Dezer dagen is weer een drijfjacht beeindigd. Het was de laatste in den Oranje-Vrijstaat. En het resultaat is alweer schitterend geweest. De kolonnes vertrokken van verscbillende punten aan den spoorweg, vrijwel dezelfde streek schoonvegend als vroeger in het noordoosten van de kolonie, meldt Reuter. Bij deze gelegenheid bewogen zij zich van west naar oost en eindigden bij de Drakensbergen. Deze krijgsverrichtingen werden aanmerkelijk belemmerd door het buiten haar oevers treden van de Wilgerivier, die onzen voortgang verhin- derde en de Boeren in staat stelde, weer achter de kolonnes te komen. Het resultaat der drijfjacht was de gevangennemiiig van een zestigtal, terwijl bij het doorzoeken van de kloven, vooral bq de Drakensbergen, een hoeveelheid vee gevonden werd. Kolonel Rimington maakte een duizental stuks vee buit. Kolonel Garratt, tusschen Vrede en Standerton trekkende, nam den 7" acht Boeren gevangen. Uit Carnarvon, in de Kaapkolonie, wordt van 5 dezer gemeld, dat kolonel Bethune ten noorden van Vosburg door een Boerenmacht aangevallen is, maar dat de aanvallers met verlies van 3 dooden, 3 gewonden en 3 gevaugenen verdreven werden. Bethune vervolgde de Boeren. •MMmBBaammammmmmmmmmw fortuin kunt redden, dan zal ik u de middelen verschaffen om uw verliezen te herstellen en weder rijk te worden als voorbeen. Gij Ansel Grey zag haar onthutst en ongeloovig aan. Alvorens te autwoorden, haalde zij een pakketje te voorschijn, dat zij bij zich droeg. Het was het geld, dat Bryce Williard haar had toevertrouwd. Beloof het mij, riep zij nu. Hier is het geld, het mijne, het uwe, maar ik moet de vrouw van Percey Grey worden. De oude man sloeg een begeerigen blik op het pakket en strekte er gretig de handen naar uit. Ik beloof het. Ik zweer hetriep hij, on- stuimig. Nog denzelfden avond vemam Percey, dat Blanche Vansant zijn oom van den ondergang had gered en welk offer daarvoor van hem werd verlangd. Eindelijk Het was Blanche Vansant, die vol blijde ver- rnkking en triomf dit woord sprak, met een hoogen bios op de waugen en van vreugde scbit- terende oogen. In dezen opgewonden toestand stond zij voor den spiegel en rangschikte hare ravenzwarte haren die haar betooverend gelaat zoo fraai omlijstten. In dat eene woord lag de vervulling van al haar hoop, het welslagen van haar goed overlegde j Ook te Rhenostervlei hebben de Boeren aan gevallen en eenige mannen van majoor Corbett gewond. Door den eersten secretaris van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, den heer H. W. J. A. Schook, is een verslag opgemaakt uit de ant- woorden op vraag 9 der vragenlijst voor den staat der verrichtingen van het N. O. G. Over de werking der leerplichtwet hebben vele afdeelingen zich niet nitgesproken de eene omdat de gegevens niet voldoende en zeer verschillend warende andere omdat de wet te kort werkt, weer andere omdat de wet niet besproken werd op de vergadering of omdat zij op een latere vergadering besproken zal worden en eindelijk een 30tal zonder opgaaf van redenen. Een 130tal afdeelingen spraken zich wel uit. O. m. uit Zeeuwsch-Vlaanderen, waaromtrent wij aan het verslag, dat te uitvoerig is om in zijn geheel door ons te worden opgenomen het een en ander ontleenen. Uit Hulst en Axel kwam bericht dat het ver- zuim in dien kring niet was afgrnomen, bebalve te Clinge, waar het aanmerkelijk verminderd was. De berichtgevers uit Hulst en Axel -meenden dat ook daar een goede uitvoering der wet veel ten goede zou uitwerken, maar dis uitvoering liet te wenschen over. De afdeeling Axel verklaarde dat door de arrondissements-schoolopzieners in die streken de hand slecht aan de wet gehouden wordt. Ter Neuzen, waar de wet reeds een weinig ten goede werkt, wil de werkgevers, die leerplichtige kinderen in dienstbetrekking nemen, strafbaar stellen. Die afdeeling zou ook politiemaatregelen willen tegen onwillige kinderen, daar onder de bootwerkersbevolking vele ouders niet bij machte zijn een behoorlijk toezicht op hun kroost te houden. De dit jaar te houden drie-jaarlijksche synode der Geref. kerken in Nederland, waar o. m. de kwestie der samensmelting van de Theologische faculteit der Vrije Universiteit met de Theolo gische school te Kampen aan de orde komt, zal aanvangen op Dinsdag 12 Augustus. Te Cadzand heeft zich de vorige week een commissie gevormd van zes leden onder voor- zitterschap van den heer dr. W. H. Weeda, predikant, om daar en in de omgeving de bevor- dering der Zondagsrust ter hand te nemen. In een circulaire riep zij alle neringdoenden op, om plannen. De list had gezegevierd, het gtduld had haar tot overwinnares gemaakt. Een maand na den dag, waarop zij Ansel Grey in staat had gesteld zich van den ondergang te redden, met het geld, dat zij van Williard had ontvangen, had zij als Percey's bruid het toppunt van haar geluk bereikt. Hoe was dat alles gekomen P Het scheen een droom die overgang van wanhoop in blijdschap, de toestemming van Percey Grey om spoedig te trouwen, als gevolg van de overeenkomst, die zij met zijn oom had aangegaan. Toen de grijsaard aan Percey had medegedeeld in welke groote finaucieele moeielijkheden hij verkeerde toen hij in min of meer duidelijke woorden er op had gezinspeeld, dat hij door Blanche's tusschenkomst voor schande en oneer was bewaard gebleven toen gevoelde hij dank- baarheid, zelfs achting voor haar opoffering en toewijding. De eerste toespeliDg van zijn oom op een huwe- lijk had hem verbaasd. Ernstig en zelfs met een gebaar van weerzin verzocht hij Ansel Grey daarop niet weer terug te komen. Zijn hart was dood, hij kon niet meer beminnen hij wilde nooit trouwen. Dit alles zeide hij met groote beslistheid, zonder het geringste vermoeden hoe er werd samenge- spannen om hem van besluit te doen veranderen. Dag aan dag begon zijn oom steeds ernstiger op het huwelijk aan te dringen, terwijl Blanche's over 't sluiten van winkels en molens op Zondag te beraadslagen. Donderdagavond is deze vergadering gehouden. Aan het einde daarvan verbonden zich 8, om vanaf 20 April te sluiten; terwijl 4 den raad in ernstig beraad namen. Er bestaat bovendien nog kans, dat ook anderen het goede voorbeeld zullen volgen. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. In een der vergaderzalen van het Bondsgehouw der diamantbewerkers heeft Zaterdagavond een samenkomst plaats gehad van miliciens der lichting 1895, die, gelijk men weet, waarschijnlijk dezen zomer onder de wapenen zullen worden geroepen. Deze vergadering diende om tot overeenstemming te geraken omtrent eene gemeenschappelijke actie tegen 's Ministers voornemen over het gansche land. In de eerste plaats werd een comite van zcven man benoemd, dat niet alleen voor de Amster- damsche miliciens zal optreden, maar de ziel zal worden der gansche landelijke beweging. Voor- zitter, secretaris en penningmeester van dit comite zijn Meinard, Merks en De Broeder. In de onderscheidene provincien en groote ge- meenten zullen tot het verzamelen van handteeke- ningen voor een petitie sub-commissie's worden gevormd. Voor de opstelling van het rekwest heeft men hulp gevondeu bij een rechtsgeleerde alhier. Het rekwest werd aan de druk bezochte vergadering voorgelezen. Het is gericht tot den Minister van Oorlog. Men vestigt de aandacht van Z. E. op de schade, die de miliciens van 1895, 1896 en 1897 zullen ondervinden, indien zij nogmaals voor den tijd van eene maand onder de wapenen worden geroepen. De meesten toch zijn man en vader of kostwinners voor ouders, drijven eigen zaken of zijn in dienstbetrekking, en zouden, indien de Minister zijn voornemen ten uitvoer legde, zeer groot gevaar loopen, door verlies van betrekking of verloop der zaken tot broodeloosheid en armoede te vervallen. De gel- delijke vergoeding, bij de wet bedoeld, kan niet opwegen tegen de te lijden schade, en buitendien meent men, dat de oproeping dezer oude lichtingen in strijd is met de bedoeling der Militiewet, daar ds verlenging vau den diensttijd volgens de nienwe wet verband houdt met de verkortiug van den tijd, gedurende welken de miliciens onder de wapenen worden gehouden, en de miliciens van 1895, 1896 en 1897 niet van inkorting van dien termijn hebben geprofiteerd. Het rekwest werd vastgesteld, en men deed vervolgens eenige zaken af ter voorbereiding der beweging, waartoe nu de eerste stoot is gegeven. In deD loop der discussie viel ook een enkel woord over de nadereude, door vele miliciens van 1895 niet meer verwachte uitrustingsinspectie, in de maand Juni a. s. te houden. Het bleek dat velen hun militaire plnnje, mitsgaders den z/spekzak" met toebehooren, reeds kwijt waren, en nu in nood zaten. De gemoedelijke raad werd bleek en droevig gelaat hem vervulde met innig medelijden. Al deze pogingen bleven eindelijk niet zonder de zoo gewenschte uitwerking. Zijn hart werd week onder de smeekbeden van den oom en Blanche's schijnbaar zieleleed. Hij besloot haar zijn hand en naam aan te bieden, omdat zij zich zooveel aanspraak had verworven op de dank- baarheid der familie. Hoewel zijn eigen leven hem doelloos toescheen, meende hij het hare nog te kunnen verhelderen, en de laatste levensjaren te veraaugenamen van den oom die altijd zoo goed voor hem was geweest. Gij verlangt, dat ik een verbintenis zal aan- gaan, waartegen mijn gevoel zich verzet, had hij tegen zijn oom gezegd. Het is of i< mijzelven verkoop aan een vrouw, voor wien ik niet de minste liefde gevoel. Maar de oude Ansel Grey was niet van zijn geliefkoosde plannen af te brengen, en met de gedachte, dat de plicht deze opoffering van hem vorderde en dat het leven voor hem tech niet droeviger kon worden dan het reeds was, nu Myrtle was heengegaau stemde hij in het huwelijk. (Wordt Tsrvolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1