Ter Neuzensche Courant. 12 April 1902. 42^ Jaargang. Stemrecht-agitatie in Belgie. Gemengde berichten. No. 4212. Buitenland. Telegrafische barichten. T^WIEIECD^Kl BXiA-JD. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ^fa^^ J render Vliet op/ 2750. TER NEUZEN, 11 April 1902. Een 60tal studenten van de polytechnische school te Delft, maken onder leidin^ van de professoren voor de waterbouwkunde, de heeren W. K. Behrens, S. G. Everts en H. de Vnes Broekman, een excursie naar Zealand, tot het bezoeken van versehillende nieuwe waterstaats- werken. O. m. worden bezocht de tramhavens te Numansdorp en Zijpe, terwijl het gezelschap morgen voormiddag alhier zal arriveeren om de sluis werken te bezichtigen. Heden slaagden te Middelburg voor het examen in de nuttige haudwerken de dames A. H. van Borssum Waalkes van Ter Neuzeu en II. M. le Grand van Zuidzande. Heden arriveerde alhier de justitie uit Middelburg, vergezeld van den offtcier van gezond- heid den heer Butuer, om een onderzoek in te stellen, naar de oorzaken van den dood van het te Sluiskil overleden meisje, dat volgens gerucht door een jongen met een klomp tegen het hoofd zou zijn geslagen. Genoemde jongen was, met anderen als getuige, ook hier aanwezig om ver- hoord te worden. De lijkschouwing, verricht door den heer Butner en den heer Bujze, arts alhier, bracht aan het Iicht dat het kind aan de door den geneesheer geconstateerde ziekte en niet tengevolge van eemg uiterlijk geweld was overleden. De matroos J. Klaassen, varende op de aan de loskade alhier liggende Eng. stoomboot Ann Webster, had hedenvoormiddag het ongeluk, terwijl hij uit het ruim klom, mis te trappen en terug in 't ruim te vallen. llij werd, aan het hoofd verwond, opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was bij het afdrukken van dit bericht hopeloos. In aansluiting met de waarschuwing voor- komende in bet vorig nummer diene het volgeude. De vorige week werd deze en omliggende gemeenten bezocht door twee heeren," die notitieboekjes verkochten. Deze notitieboekjes, welke misschien eene innerlijke waarde hebben van 2 cts werden verkocht voor 1,10. De kooper echter geniet het voorrecht deel te nemen aan eene gratis- verloting van met minder dan 10502 prijzen trekkende op de 372,te staatsloterij, terwijl de 369,t* pas aan het trekken is. De boekjes zijn uitgegeven door de enderneming ,,Eendracht maakt macht" gevestigd te Antwerpen en Rot terdam en werden gedrukt bij P. J. Casie, Schelde- straat 14. De naam van de plaats is wvergeten. De //heeren" die bijzonder goed konden praten maakten de lui wijs, dat zij door het koopeii van aulk een boekje een groote som kregen om in eens rijk te worden, terwijl de hoogste prijs volgens de trekkingslijst in het gunstigste geval fr 1000 bedraagt. De boekjes zijn behalve eenige blaadjes, bedrukt door het reglement der onderneming ,Eendracht maakt macht, welke zich ten doel stelt door aankoopen van een notitie- boekje a fr. 2 kans te geven op groote prijzen en geldsommen. Vele lui te Koewacht en ook te Zuiddorpe en Overslag kochten van deze boekjes en genieten nu het groote voorrecht #kans te hebben spoedig rijk te worden." Of deze kans niet wat duur betaald is, laten wij in het midden, doch wij geven in overweging zich eerst eens tweemaal te bedenken voor men tot het koopen van die boekjes overgaat. Zooals men weet, zullen de miliciens der lichting 1895 nog eens voor eenige weken onder de wapens moeten komen. Om zooveel mogelijk door samenwerking de Regeering van dat plan te doen afzien en dat besluit in te trekken, ■worden er te Amsterdam en Rotterdam vergade- ringen gehouden door miliciens van genoemde lichting. Naar men verneemt, heeft ook alhier lemand het initiatief op zich genomen om de miliciens van 1895 in Zeeland aan te sporen zich aan te sluiten bij die uit Holland. Een der socialistische leden van de Kamer, zoo meldt ,/Het Volk," heeft pogingen in 't werk gesteld den Minister te bewegen af te zien van die oproeping. Hij wees daarbij op het onverwachte der oproeping; hoe niemand daarop kan zijn vooi- bereidhoe menigeen zijn plunje al van de hand had gedaanwelk een verwarring en schade deze indienst-treding aan tal van gezinnen zou berok- kenen. De Minister scheen voor deze bezwaren niet ongevoelig, en zou eerstdaags zijn definitief besluit meedeelen." Hoek, 10 April. In den loop van den morgen ontving de heer P. Rinders alhier langs telegra- fischen weg zijne benoeming tot onderwijzer in de gemeente Naaldwijk en kort daarop^ langs denzelfden weg eene dergelijke benoeming te Loosduinen. De heer R. heeft dus maar te kiezt-n, wat tegenwoordig wel eene witte raaf mag heeten. Zelfs maakt het voorafgegane den indruk alsof beide gemeenten elkander deze vlieg trachtten af te vangen. Er is ook zoo'n schaarschte aan krachten Intusschen, we wenschen den heer R. van harte goluk. Onverwacht een drietal mardchaussees aan de deur te krijgen geeft aliijd eene eigenaardige gewaarwording. Hedenavond overkwam dit ver sehillende ingezetenen van deze gemeente, waarvan de oorzaak gelegeu was in het feit, dat zij van eenen koopmau spiegels g-kocht hadden, terwijl deze in de afgeloopen week failliet verklaard schijnt te zijn. Voor sommige eigenaars der mooie spiegels zal er dus wel een klein beetje van de aardigheid af zijn. Zaamslag, 10 April. Nadat heden aan een jong paartje het huwelijk was voltrokken werden deze per rijtuig huiswaarts gebracht. Onverwachts echter liep het j.aard met rijtuig en passagiers de sloot in, waarbij gelukkig geen ongelukken voor- vielen, terwijl alleen eenige schade aan het rijtuig was toegebracht. Koewacht. In de aangrenzende Belgische ge meente Stekene hebben zich twee gevallen van pokken voorgedaan, waarvan een nog al ernstig. Daarom zal in de openbare scholen de volgeude week gelegenheid zijn tot enteu en herenten. Gouwsluis bij Alfen a/d Riju, 10 April. Heden is van de werf van den Heer D. Boot alhier met goed gevolg te water geloopeu een staalijzeren motorboot //de Louise' genaamd, groot 30 last voor rekening van den beurtschipper P. J. Hermans te Walzoorden. Daarna is de kiel gelegd voor een dito motor- boot, groot 40 last, voor rekening van de firma J. van Ierschel en Co. te Leur bij Breda. Beide motors worden geleverd uit de fabriek van D. W. van Reunes te Utrecht. Hulst. De uitslag van den biljardwedstrijd in Het schip de admiraal" a'hier, waaraan 32 spelers uit de omliggende en deze gemeente deelnamen, is als volgt geweest Eerste prijs, J« Ericot en L. Tricot, Hoist. Tweede prijs, C. Dierick, Koewacht, en Ch. van Geijsel, Hulst. Derde prijs, J. Kips, Koewacht en A. van Kemseke, Hulst. Vierde prijs L. de Theije, Hulst en P. Bogijn, Hulst. St. Jansteen. Bij den landbouwer B. van Acker ontstond Dinsdag brand in de groote schuur. Spoedig door een der kinderen bemerkt, werd om hulp geroepen, de buren snelden toe en het was vooral aan de kordaatheid van Joh. de Cock, die zich op de brandende strooschelf begaf, te danken, dat men het vuur met verscheidene emmers water meester werd. De schade is uiterst gering. Woeusdag legde de deurwaarder uit Hulst beslag op esn viertal paarden van een ambulanten paardenkoopman, weike de dieren bij den landman De Caluwe en den facteur Viuck gestald had. Donderdagochtend bleek het dat een drietal paarden gestolen waren. Het mocht echter de marechaussde gelukken ze terug te vinden bij een voermau in de Ellestraat (Belgib). De dieren zijn duidelijk weer met behulp der Belgische politie in beslag genomen. De knecht van den molenaar J. P. Buijs rogge, viel Donderdag van de gaanderij van den moleu. Zijn toestand die zich eerst hoogst ernstig liet aanzien is verbeterd. openbare dronkenschap bij vierde herhalingtot heeht. van drie weken. Onlalagen van recltlsvervolginff I. H,. veld- arbeider te Hoek, ter zake van leerplichtwetovertreding. Londen, 11 April. Volgens //Central News" is alhier heden uit Pretoria beiicht ontvaugen, dat Steyn, De Wet en Botha in den vrede be- willigen en de Engelscbe voorwaarden aannemen, zoodat de vrede zal gesloten worden. Zitting van 11 April 1902. Veroordeeld zijn: J. G., wed. A. d. F„ werkvrouw te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der leerplichtwet tot eene boete van O.SO. subs. 1 dag hechtenis J B J d G., veldarbeiders te Hook, M. D., koehouder, A V veldaibeider te Zaamslag, F. P., visscher te Philippine, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag D g J g Teldarbeiders te Axel, L. R., werkman te Philippine, J. d. B, J. d. B., J. d. B., veld arbeiders te Hoek, ter zake als voren ieder tot eene boete van ft, sabs. I dag hecht. A. v. C., jager te Axel, ter zake als voren; tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. K. B., koopman, L. S., J. d. B., veldarbeiders, alien te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. R. M. d. G., dienstmeid te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. W. J. P. O., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van het rijdon met eene velocipede zonder signaaltoestel en zonder lantaarn, tot eene boete van t 1, subs. 1 dag hecht. C. d. J., W. S., I. H., T. H., arbeiders, alien te Hoek, ter zake van het loopen over een anders grond zonder daartoe gerechtigd te zijn; ieder tot eene boete van /l.subs. 1 dag hecht. voor elke boete. L. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpviseh tot eene boete van 1, snbs. 1 dag hecht. Tf. D. v. W., schippersknecht te Ter Nenzen, ter zake van het terwijl men in staat van dronkenschap verkeert eens anders veiligheid bedreigentot eene boete van 5, subs, 5 dagen hecht. J. W., arbeider te Ter Nenzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van 1, subs. 1 dag. hecht. J. L. D., visscher, J. C. D., schippersknecht, J. O., werkmaa, I. P. d. S.,' werkman, F. S., werkman, I. B. D., bootwerker, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. C. S., wagenmaker, A. J. B., werkman, beiden te Philippine, H. P., schippersknecht te Meppel, T. D., schippersknecht te Zwijndrecht, J. J. R., grondwerker te Damme, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. voor elke boete. D. W. C. d. J., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling tot 2 boeten van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. P. J. Mzonder beroep te Ter Neuzen, ter take van Reeds geruimen tijd is in Belgie de stemrecht kwestie aan de orde. De zittingen der Kamer gaven reeds dikwijls rumoerige tafereelen te aan- schonwen. Tijdens de Kamer geen zittingen hield werden in alle groote steden monsterbe- toogingen gehouden, voor het verkrijgen van enkelvoudig algeraeen atemrecht, die doorduizenden werden bijgewoond. De zittingen der Kamer zijn weer begonnen. Zij zijn kalm, maar de onrust schijnt naar buiten te zijn overgewaaid. Deze week bevonden zich in Brussel Republi- keinsche Spaansche afgevaardigden, welke Dins- dagavond eene meeting bijwoonden in het Maison du Peuple. Woensdagmorgen kregen zij van den algemeenen veilligheidsdienst het bevel om Belgie te verlaten. Des middags om een uur vertrokken zij naar Parijs, Socialistische troepjes, voorafgegaan door het roode vaandel, vergezelden hen tot aan het Gare du Midi, waar zij bij hun vertrek luide werden toegejuicht. Koning Leopold kwam terzelfder tijd in Brussel terug en is dadelijk van den toestand op de hoogte gesteld door een manifestatie van socialisten, diejuiat bij zijn aankomst ook aan het station waren tot het geven van een nitgeleide aan de Spaansche republikeinsche afgevaardigden. Toen de manifes- tanten daar de koninklijka automobiel zagen staan, bleven ze wachten, en toen de koning uit het station kwam en instapte, was hij dicht omringd door een menigte met roode vlaggen die hem luid hetVive le suffrage universeltoeriep. Het zal een onbehaaglijk oogenblik voor den koning zijn geweest maar de bestuurder van de automobiel wist met een bewonderenswaardige handigheid het voertuig te midden van de men- schenmassa in beweging te brengen zonder onge lukken te veroorzaken, en spoedig was de koning uit het gezicht. Wij laten hier verder versehillende berichtvn volgen die een blik geven op den heerschendeu toestand. Brussel, 9 April. Een troep betoogers die op weg waren naar Schaerbeek randden drie agenten van polit'e aan in een koffiehuis dat zij plunderden. De betoogers schoten op de agenten die gewond werden. De Brusselsche Etoile deelt de volgeude bij- zonderheden mee over de plundering van het koffiehuis. De betoogers, gaande in de richting van het plein Liedts, gooiden de ruiten der straatlantaarns in 3 agenten van politie, die voor hen uit gingen naar Schaerbeek werden bestookt met steenen de agenten trokken hun revolvers, welk voorbeeld de betoogers volgden, die toen verwoed op de agenten losschoten. De agent Hoffeld kreeg een kogel in de hartstreek, een andere kogel kwam de mond binnen en het rechter oog weer uit. Zijn collega's moesten vluchten, daar ze hun patronen verschoten hadden en terwijl de ongelukkige, die was neergevallea, met steen- worpen en trappen werd afgemaakt, vervolgden de betoogers de twee andere agenten, waarvan een ontkwamde andere Berlandt, aan den schouder gewond, vluchtte in een koffiehuis in de Keizerstraat, waar hij zich op den zolder verschool. De socialisten bestormen het huis pluuderen en vernielen alles, meubels, glazen, flesschen de lamp vliegt iu brand en de vlammen deelen het vuur aan de overblijfselen der meubels mee. Voor den brand treden de betoogers terug en het terrein wordt verlaten. De agent Hoffeld werd zieltoogende gevonden in een goot, het hoofd een bloedmassaeen kogel had de long doorboord, het hoofd vertoonde 4 diepe wonden, lijn ribben waren gebroken. De troep socialisten wendde zich toen naar het gare du Nord, waar ze op een politiemacht stootte. Vele re vol verschoten werden gelosteen inspecteur van politie werd gevat en neergesmeten geheel bebloed aan de aausnellende collega's slechts is het te danken dat hij gespaard bleef. Een charge van de gendarmes te paard deed de wilde bende uiteenstuiven. In Luik kwamen de afgevaardigden Woensdag avond terug. Aan het station stond een menigte om hen op te wachten, klaar om een manifestatie op touw te zetten. De politie, in zeer sterke ge- tale, dreef de menigte terug. Een hevig gevecht ontstond. De agenten sloegen met de blanke sa- bel. De socialistische afgevaardigde Troclet, die aan het hoofd der troep liep, werd aan de beenen verwond. In het midden der stad kwam^ het weer tot een treffen met de politie, die uit de handen van een der manifestanten de roode vlag wilde losrukken. Open luchtmeetingen werden ge houden, waar Demblon en Henaux het woord voerden. Een in aanbouw zijnd huis werd ge- planderd. Steenen werden meegenomen, om ruiten in te gooien. Twee politie-agenten werden gewond. In Gent was het kalm aan het station zoo lang de gewone politie optrad. Plotseling kwa men SO gendarmes onder bevel van een kapitein Toen werd het mis. De katholieke afgevaardig den werden uitgefloten, en om hen voor erger te behoeden, werden zij naar huis gebracht door meer dan honderd gewapende agenten. In een vechtpartij werden vele menschen gj. wond. Een zeer ernstig. In Antwerpen was het betrekkelijk kalm. De socialisten hielden een meeting in ban gebonw, de clericale afgevaardigden werden uitgefloten, maar tot handtastelijkheden kwam het niet. De Katholieke jonge garde was daar in groote getale aan het station aanwezig om des noodig de afge vaardigden hunner partij bij hunne terugkomst te beschermen. In La Louviere was het nog niet mooi genoeg met een dynamietaanslag. De mijnwerkers, meer dan 1250 in getal, staakten het werk. Een ge- gronde vrees bestaat er dat deze staking over zal slaan naar andere mijnen. In kleine steden zelfs, zooals Enghien en Ar- lon hebben manifestation plaats gehad. Over het geheele land zijn tegen Zondag mee tings uitgeschreven. Met het oog op de onlusten die zich zouden kunnen voordoen heeft de minister van oorlog gelast de miliciens van de lichtingeu 1898 en 1899 bij 14 regimenten infanterie, van het le en 2e regement jagers te voet, die van 1898 bij de regimenten karabiniers en grenadiers onder de wapens te roepen. De miliciens moeten zich zonder verwijl bij hun korpsen aanmelden. De gendarmen van alle brigades moeten zich voor de eerste oproeping gereed worden. Donderdagnacht is te Amsterdam weder een afschuwelijke misdaad gepleegd. In perceel 37 in de Czaar Peterstraat woont sedert eenige jaren de winkelier in kruidenierswaren P. Brouwer, 60 jaar oud en zijn nichtje Johanna Brouwer, oud 24 jaar. Brouwer was sedert eenigen tijd verlamd door zenuwtoevallen en reed »ls hij nit moest, in een wagentje. Toen 'aochtends 7 uur het dienstmeisje Betje Peelman den winkel wilde binneugaan, vond zij de deur nog dicht, die anders reeds geopend was. Zij liep door een zijpoortje binnen en vond de beide menschen badend in hun bloed met snij- wonden aan den hals. Vreeselijk ontsteld liep het meisje bij den buurman den heer C. van Dekken, binnen en toen werd ontdekt dat alles dooreen lag en hier een afschuwelijke misdaad was geplesgd. De daders zijn vermoedelijk uit een gang in de Conradstraat over eenige loodsjes op de binnen- plaats van perceel 85 en toen verder gekomen. De moordenaars lieten alle gouden en zilveren voorwerpen achter, eehter namen zij alle gelds- waarile mede. De bovenbewoners hebben niets van de misdaad bespeurd. Reeds v66r 2 uur in den nacht moe ten de .moorden gepleegd zijn op dat uur ver- liet de oude bovenbewoonster haar bed om naar de weersgesteldheid te zien. Politie en justitie zijn druk in de weer de zaak te onderzoeken. Vorgadering van Donderdag 10 April 1902. Vooriitter de heer J. A. P. Geill. burgemeester. Aanwezig de heeren Van den Hoek, De Feijter, H.rte, Wieland, Van der Hooft, Grenn, Van de Volde en De J Afwezig de heeren Moes, Visser, De Koeijer en Dees, met kennisgeving. Na opening der vergadering worden gelezeu de notulea der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Beeediging ens. van het gekosen lid van den Jlaad, de heer P. J Persluys. Nadat de heer Veriluijs, op uitnoodiging van den Voor zitter, ter vergadering is gekomen, legt hij in diens handen de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hierna den heer Verslmjs gelnk met zijn benoeming en hoopt dat in hem zal gevonden worden een man die ijverig zal arbeiden voor het welzyn van de gemeente en hare belangen steeds zal lioog houden. De leden geven bl\jk van instemming met deze woorden. De heer Versluijs darkt den Voorzitter voor de tot hem eerichte woorden en de leden voor de instemming daarmee betoond. Hij zal zieh zooveel mogelijk kwijten van de taak die op hem rust, en hoopt bij het vervullen daarvan allcr steuD te mogen onder vinden. Alsnu neemt do heer Ver8lui}9 zitting. De Voorzitter schorst de openbare zitting welke overgaat in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der zitting komt orde: 3. Inaehomen stukken. Een schrijven van het Bnrgerhjk Armbestnuv van Ter Neuzen, dd. 5 Maart 1902, waarbij wordt toegezonden de rekening van gemeld college over 1901, met debeschc.dea. De ontvangsten hebben bedragen 4902,00, de n^gaven f 5025,43, en is er alzoo een kwaad slot van 122,83. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze rekening te goeder tijd in behandehng te nemen l, Versehillende beschikkingen van Gedep. Staten van i i'.j dd 1 Maart 1902, op bezwaarschriften tegen den hoofdelij'ren omslag, waarbij zijn verlaagd Y.P Stassevan pen aanslag minimum inkomen /3500 naar 2750, M. een aans y 2750j P. A. van Hove van f 9M0 n»« 2750' A Bal Ta" ,{2750' 3250 11 van f 2750 naar /"2500, F. A. de Doelder van J. Jansen Rbken van 2750 naar 2250 Fd ^Brecrfs van >3500 naar 2750; gehandhaafd is do Aangenomen voor yan Zeeland, dd. X MC't ?9602 "S wordt medegedeeld dat de de gemeente het i^r' *900 133,SSi te veel heeft genoten als voor. schot in thi gewone kosten van het lager onderwys. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5