Landbouwberichten. Gemengde berichten. Axel, 8 April. Id de heden gehouden ver- oadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Capelle," werd tot dijkgraaf herbenoemd de heer A. P. de Mul. Rilland-Bath, 9 April. Voor het oeverver- dedigingswerk aan den calamiteuzen Zimmerman- polder is minste insclirijver, in massa, de heer J. Jansen te Ter Neuzen, voor 42140. Aan de Vereenigingen voor Land en Tuinbouw in NederLnd is de volgende circulaire verzonden De Commissie van ad vies voor Landbouwbelangen, Afd. B., der Ned. Patroons-VereeBiging ,/Boaz", van oordeel dat, komt de door de Regeering toegezegde Landbouw-vertegenwoordiging tot stand deze alleen dan voor den Laudbouw vrucht kan afwerpen zoo de Vertegeuwoordigers gekozen worden door en uit de land- en tuinbouwers zelve die het bedrijf voor eigen rekening beoefenen of een bepaalden tijd beoefend hebben, noodigt alle Land- of Tuinbouwvereenigingen zonder onderscheid van eenige politieke, kerkelijke of godsdienstige richting die dit gevoelen met hen deelen uit, hiervan kennis te geven aan hunnen Secretaris, den heer Chr. Rupke te Waddinxveen, met opgave van adres en aantal leden hunner Vereenigiug ten einde zoo noodig gezamelijk die stappen te doen die tot verwezenlijking van dit beginsel kunnen leiden. De regeering heeft, volgens de schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gr. C., het voor- nemen om, zoodra 't oogenblik gekomen zal zijn om officieel door middel van een extra-Staats- couraut den volke kond te doen dat H. M. de Koningin met Godes hulpein de maaDd September de geboorte van een Prins of Prinses tegemoet ziet, de bedienaren van den godsdieust uit te noodigen Haar in hun gebeden te gedenken en van den Hemel een gelukkigen afloop der ge- beurtenis af te smeeken, terwijl tevens, of als gevolg daarvan, vermoedelijk in alle kerken van welke gezindten ook, speciale bidstonden zullen worden uitgeschreven. Alle reisplannen voor den zomer zijn opge- geveu en, hoewel dit niet stellig vaststaat, is toch he', plan, om zoo de omstandigheden er naar men hoopt geen beletsel voor zijn, tegen einde Augustus naar Den Haag terug te keeren, opdat 'tjonge Prinsje of Princesje in de residentie worde geboren. Op 22 April komt de voile maan hier te lande totaal verduisterd op De eclips eindigt omstreeks 8 uur en de kern- schaduw der aarde verlaat de maanschijf een uur later. Wanneer het helder weer is zal't kunnen gebeuren, dat men de zon even boven den hori zon in het Westen en tegelijkertijd de totaal verduisterde maan in het Oosten kan waaruemen. Wei staat de aarde tusschen zon en maan in, maar door de straalbreking in den damknng (die nabij den horizon een halven graad bedraagt worden zon en maan nog juist boven den horizon gezien, wanneer zij eigenlijk daaronder zijn, terwijl de totaal verduisterde maan (door breking en terugkaatsing in den dampkring der aarde) licht genoeg ontvangt om als een roodgekleurde schijf zichtbaar te zijn. Zulk een verschqnsel dat wel eens met den overigens vrij dwazen naam van vhorizont»le eclips" wordt aangeduid, behoort voor een bepaalde plaats op aarde tot de zeldzaamheden, schrijft de heer Van de Stadt in de yArnh. Ct.' Zekere v. d. H. te St. Oedenrode kreeg bij het scheren een klein wondje, waarop hij, om het, bloeden tegen te gaan, een stukje papier van een tabakzak legde. Zijn hoofd zwol op, de ontboden geneesheer constateerde bloedvergifting en spoedig daarna is de man overleden. Nabij Purmerend is in het Noorhollandsch Kanaal het lijk gevonden van den sedert 5 No vember van het vorige jaar vermisten veekoop- man K. II. van Graft. Zaterdagmiddag werd een cavaleriepaard van een manoeuvreerenden troep aan den Rijs wijkschen weg te 'sGravenhage zoo hevig door een oubeladen hooiwagen aangereden, waarbij een paar uitstekende balken het beest in de zijde troffen, dat het dier na eenige wankelende passen ter aarde stortte en spoedig daarop bezweek De huzaar, welke daarbij eeu onverwachte grond tuimeling deed, kwam er gelukkig met weinig letsel af. Zondagmiddag werd door de politie te Naaldwijk onder hevig verzet aangehouden een milicien-verlofganger, schipper van beroep, die reeds ongeveer anderhalf jaar geleden voor een maand onder de wapenen moest komen, doch aan de oproeping geen gevolg had gegeven en zich sedert meestal in het buitenland had opgehouden. De aanhouding geschiedde bij het uitgaan der R. K. kerk en werd door het publiek niet zeer welwillend opgenomen, zoodat tegen eenige per- sonen, die weigerden der politie hulp te verleenen, procesverbaal werd opgemaakt. Onder geleide van een rijksveldwachter werd de milicien per Jram naar 's Gravenhage gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is diefstal gepleegd in de diamantslijperij van den leer Littwer in de Dijkstraat te Amsterdam. De dieven moeten met de inrichting der fabriek terdege bekend zijn geweest en ook met het code-woord van het letterslot der brandkast. De cast is geopend gevonden zonder dat een spoor van braak was te bespeuren. Ongeveer 100 KG. doppen, waarin de diamant wordt vastgezet om geslepen te worden, zijn ontvreemd, benevens eenige partijtjes losse steenen. Men meent te mogen besluiten, dat meer dan £en misdadige de haDd in het spel heeft gehad, aangezien een zoo groote voorraad doppen niet door een man is te vervoeren. Ook hebben de dieven een sluitboom van de deur der machinekamer verwijderd, wat alleen kon geschieden door iemand die met de inrichting dier sluiting bekend was. Het onderzoek der politie heeft nog niet tot ontdekking der daders geleid. Sedert eenigen tijd kon men in de Raadhuis- straat, nabij de Singelbrug te Amsterdam eeu oud, gebrekkig vrouwtje zien staan, dat, met een doosje lucifers in de hand, door haar deernisvollen toestand het medelijden van de voorbijgangers terecht traehtte op te wekken. Des nachts hield zij haar verblijf in een der bedelaarslogemenljes van den Duivelshoek. Maandag is zij op straat in ziekelijken en hoogst hulpbehoevenden staat door de politie aangetroffen en naar het gasthuis vervoerd, waarschijnlijk om daar te stervea. Dat zal dan het slot wezen van een aan wissel- vailigheden zeer rijk leven, want de bedelende vrouw is niemaDd anders dan de eens zoo wel- bekende millioenenjuffrouw, Jannetje Struyk, die, toen zij een en twintig jaar geleden door gefin- geerde millioenen overal in het land van zich spreken deed, zeker niet gedacht zal hebben, dat dit het einde zou zijn. Een uitgestelde trouwpartq Op een dorp in de provincie Utrecht zou Vrijdag jl. een paartje in den eeht treden. Bruid en bruidegom wachtten daarvoor echter nog op de toestemming van hun respectievelijke papa's. De vader van den bruidegom was daartoe op den dag des huwelijks van elders overgekomen, die van de bruid eveneens, deze zou echter op het ge- meentehuis op het bruidspaar wachten. De plechtigheid zou om twaalf aur plaats hebben en ruim een uur van te voren was de vader van de bruid aanwezig. Nadat de man een poosje had gewacht, begon hij merkbare teekenen van ongeduld te vertoonen. Hij gaf te kennen dat hij nog kippen en eieren voor de markt moest inpakken en weinig tijd had. Als ze om halftwaalf er nog niet zijn, ga ik weg riep de ongeduldige vader uit en of men hem op het gemeentehuis al aan het verstand traehtte te brengen dat hij tot twaalf uur had te wachten, het baatte niet. Is 't ook niet voldoende, als ik even op de secretarie ga zeggen, dat ik goed vind dat mijn dochter gaat trouwen vroeg de man weer. Neen, zulks ging niet. Het werd halftwaalf en of men al praatte of niet, papa deed zijn woord gestand. Hij pakte e-n voorbijgaande tram en met zijn pet vaarwel zwaaiende, riep hij Ajuus hoor, zeg maar dat ze een anderen dag kiezen, als ik met de kippen doorkom, dan zal ik wel even komen aanloopen Klokslag twaalf uur, zooals bepaald was kwam het bruidspaar met familie ten gemeentenhuize aan, doch kon onverrichter zake terugkeeren, terwijl ook de kerkelijke inzegeDing moest worden uitgesteld. De jongelui wachten nog steeds tot pa met de kippen doorkomt. Een pukkie met een dubbel vel. Aan boord van een Kanaal-stoomboot is onlangs het volgende gebeurd. Op het schip bevond zich een dame met een buitengewoon vetten pukhond, wat niet zoo heel vreemd is, daar pukhonden meestal aanleg vertoonen tot zwaarlijvigheid, vooral wanneer zij geknuffeld worden in damesschooten. Bij aankomst te Dover scheen de dienstdoende douane-ambtenaar veel belong te stellen in het pukkie. Terwijl hij den onschuldig uitzienden koffer van zijn meesteres onderzocht, scheen de ambtenaar meer aandacht te hebben voor de be- wegingen van het hondje, dan voor zijn werk. Ten slotte zei hij tot de dame „Wat een prachtige hond is datIk hou erg veel *-an pukken. Zoudt u hem even op de toonbank willen zetten, dan kan ik hem beter zien De overige passagiers, die op de vrijlating van hun bagage wachtteu, werden ontstemd over deze tijdverspilling, maar hun ontstemdheid verkeerde spoedig in verbazing, toen de dame, in plaats van te doen, wat haar verzocht was, vlug haar pukkie in de armen nam en door de menigte een goed heenkomen zocht met achterlating van haar koffer. Doch een politieman, die van een en ander getuige geweest was, was haar te vlug af en bond en dame werden aangehouden en binnen het douanekantoor gebracht. Toen zij weer te voorschijn kwamen, was er veel veranderd. Pukkie was geslonken tot op de helft van zijn vorige afmetingen, terwijl de douane- ambtenaar zegevierend stond te zwaaien met een vahche huid, waaronder voor verscheidene duizendeu francs kostbare kant zorgvuldig gewonden waren geweest. om het echte lichaam van den hond. Een hevige ontploffing, die zeer ver werd gehoord, had gisterenavond ongeveer 10 uur plaats in de Berlaimontstraat te Brussel, waar de kantoren zijn gevestigd van de Nationale Bank. De ont ploffing had plaats op het dak van de loge van den concierge, naast het hek, waardoor men in de kantoren komt. De schade is onbeteekenend eenige stukken ziuk werden van het dak gescheurd en eenige stukken puiu in de straat geslingerd, maar er werd niemand getroffen. Naar het eerste onderzoek te oordeelen, schijnt het zeker, dat men hier met een misdaad te doen heeft. De Bank wordt door geen enkelen schild- wacht bewaakt. De daders van den aanslag hebben een helsche machine op het dak van de portiersloge, dat slechts vier meter hoog is, gegooid. Een buurman zag het ding rooken en spoedig daarna volgde de ontploffing. Men houdt het er voor, das het toestel met dynamiet geladen was, want de uitwerking der ontploffing wa^ slechts opper- vlakkig en voorbijgangers roken een sterke kruit- lucht. De justitie stelt een onderzoek in. Uit Geneve wordt gemeld, dat een Zwitsersche uurwerkmaker, David Perret genaamd, te Marin bij Neuchatel, een uitvinding heeft gedaan, waardoor waarschijnlijk een revolutie in de uurwerkindustrie zal ontataan. Het is een horloge, dat door electriciteit wordt gedreven en de speciale eigenschap van dit uur- werk is wel de accuratesse waarmee het loopt. Het werd door deskundigen onderzocht en het bleek, dat het in vijf weken slecht 7110 van een seconde verliep. De deskundigen te Neuchatel verklaren dat het horloge de vergelijking kan doorstaan met den besten chronometer. Het uurwerk lijkt op een gewoon heerenhor- loge, kost 144 gulden en loopt vijftien jaar zonder opgewonden te worden. Niet alleen te Amsterdam maar zelfs te Kazan is een particuliere nachtwakersvereeniging opgericht. Eenige ingezetenen hebben met een soort cooperatieve vereeniging een contract gesloten waarbij de laatste op zich neemt de stad gedurende den nacht te bewaken. De vereeniging is verautwoor- delijk voor de diefstallen, die in de huizen worden gepleegd en betaalt de geleden schade volgens een bepaald tarief terug. Een 12jarig meisje te Parijs, Georgette genaamd heeft twee vrijers Georges en Auguste die iets ouder zijn dan zij. Gisteren ontstond twist tusschen de beide medeminnaars en ten slotte keerde hun toorn zich tegen Georgette, die zij uitscholden. Het meisje liep naar huis, greep er een flesch met zwavelzuur gevuld, en wierp den inhoud in het gezicht harer aanbidders. Georges is afschuwelijk verminkt en zijn toestand is zorgelijk. Georgette is gearresteerd. In het dorpje Ferriere (Frankrijk) wilde een SOjarige grijsaard, die alleen woonde, zijn kachel aansteken, toen de slecht bevestigde kachelpijp omviel. De man wilde de pijp weer op haar plaats brengen maar daarbij vatten zijn kleeren vlam, en toen de buren op zijn hulpgeroep kwamen toeloopen, was hij reeds ten deele verkoold. Spoedig daarna overleed hij onder hevige pijuen. Een industrieel uit Haren, de heer George Lacroin, laat een kasteel bouwen te Dreghem in Belgie. Bij het graven voor het leggen van de fundeering, ontdekten de werklieden een aantal geraamten en een groot aantal wapenen. Men gelooft dat het de overblijfselen zijn van Hollandsche soldaten die in den oorlog van 1830—1831 op die plaats gesneuveld zijn. Het Berlijnsche gemeenteraadslid Kaufmann is gek geworden, en naar een gesticht te Schoe- neberg ozergebracht. De heer Kaufmann was reeds sedert eenige maanden zeer zwaarmoedig. ,/Mijn verkiezing tot tweeden burgemeester van Berliju heeft het einde van mijn leven bedorven", zeide hij tot zijn vrienden. Sedert de Keizer had geweigerd zijn verkiezing te bevestigen en de afdoening der loopende zaken aan het Raadslid Voigt werd toevertrouwd, was Kaufmann diep geschokt. Zijn toestand is zeer erustig. Hij moet geheel afgezonderd worden. De /Figaro" publiceert een e:genaardig ge- val van katalepsie, dat in Frankrijk bekend is onder den naam van //de slaapster van Tbenelles". MIle Marguerite Bouyenvaldie den 29 Mei 1864 geboren is, heeft sedert 18 jaar en 10 maanden geen voedsel noch zelfs e^n druppel water tot zicb genomen. Zij ligt in een armoe- dige hut, door haar moeder verpleegd. Haar gelaat heeft een lijkkleur, haar tanden zijn op elkaar geklempt en haar mond is drooghet kloppen van het hart is nauwelijks hoorbaar maar zeer regelmatig. Gedurende 5 jaar achtereen is haar kunstmatig voedsel toegediend. Naar men wil is deze kataleptische slaap het gevolg van een onhandige magnetische proef. In de groote zaal van het seminarie te Rome waren Vr^dag de koorzangers van de Six- tijnsche kapel bezig composities uit te voeren voor een sterke gramofoon, waarmee eenige Amerikauen een reis door de Vereenigde Staten wilden maken, toen plotseling brand ontstond. Draperien en gordijnen werden vernield en de gramofoon werd ernstig beschadigd. De schade wordt hegroot op 20,000 lire. De groote beteekenis van de overeenkomst, welke Marconi heeft gesloten met de Canadeesche regeering, spreekt duidelijker wanneer men bedenkt dat het tegenwoordig telegramtarief van Canada naar Groot-Brittannie is 25 dollarcenl per woord. Slaagt dus het Marconi-station op Nieu w-Schotland, dan zal men voorlaan tusschen Engeland en Canada voor slechts 10 cent per woord kunnen seinen, terwijl perstelegrammen voor 5 cent per woord worden overgebracht. Niet alleen is de onder- neming dus belangwekkend uit een wetenschap- pelijk oegpuntzij geeft ook een aanzienlijke verlaging van telegramkosten tusschen Engeland en zijn koionie. In de wateren van Tunis is de bemanning van het Grieksche schip //Anastasie" dezerdagen aan het muiten gestagen. De kapiteiu seinde om hulp aan een militairen post op de kust, maar toen een detachement aan boord van de //Anastasie" kwam, hadden vier der muiters reeds de vlucht genomen in £en der booten. Men meent, dat zij verongelukt zijn, daar de zee onstuimig was en er een hevige wind stond. Een vijfde muiter werd gearresteerd en aan zijn consul uitgeleverd. Een vreeselijk drama is in de dessa Mangoe, in Pasoeroean, afgespeeld. Een inlander had twee dochters en een zoon. De twee meisjes ziju beautes, zooals maar zelden onder de Javaneu worden aangetroffen. Het was daarom niet te verwonderen, dat de vader berhaaldelijk lastig gevallen werd met aanzoeken om de hand van ziju dochters. De partijen, die zich aanbodeo, vond hij echter niet geschikt, en daarom sloeg hij de huwelijksaanzoeken steeds af. Waar zooveel kapers op de kust zijn, meende hij te recht een wakend oog op ziju dochters te moeten houden. Onlangs werd hij 's nachts wakker en zag een man de kamer van ziju dochters binnengaan fluks nam hij een ijzeren koevoet, volgde den indringer en sloeg hem met £dn slag de hersenpan aan gruis. Van schrik en wanhoop werd hij echter half kraukziunig, toen hij later merkte, dat hij zijn eigen zoon had dood- geslagen, die 'teen of ander uit de kamer zijn*r zusters had willen halen. Omtrent de ramp op een voetbalveld te Glasgow, waarvan we in ons vorig nummer in 't kort melding maakten, wordt nader geschreven Een groot onheil, waarbij vier personen direct zijn gedood, en meer dan honderd, deels hopeloos gewond, had Zaterdagmiddag in Ibrox Park te Glasgow plaats, bij den International Association voet.balwedstrijd tusschen Engeland en Schotland. Voor het spel begon, was het publiek over de heiuing op het veld gedrongen, waardoor het uilzicht van de gereserveerde plaatsen al werd belemmerd. Om het spel te kunnen laten aan- vangen, moest het publiek de menschen van het terrein verwijderen, maar een paar minuten na den aftrap braken de toeschouwers epnieuw van alle kanten door en vulden met duizenden het veld, waardoor de wedstrijd onmogelijk werd ge- m&akt. Ten slote maakte de bereden politie eeu charge over het terrein om dat schoon te vegen. Ongelukkigerwijs stortte toen onder de opdringende massa een deel vau de tribunes over een lengte van honderd voet in, en de menschen vielen over elkaar tusschen de planken, sommigen van 60 voet hoog. Bij de paniek raakten bovendien velen onder den voet. Stukken van het amphitheatre werden gebruikt als berries om den gewonden naar het paviljoen te dragen, dat weldra vol was, waarna de ongelukkigen achter op het veld uitgestrekt in afwachting van doctoren enambulances, die gelukkig weldra verscheneu. Te vier uur waren veertig personen met rib-, been- en armbreuken onder medische behaudeling, terwijl een zestig anderen mede voorloopig werden verbonden. Ilet moet een ontzettend gezicht ziju geweest, dadelijk na het instorten, die kermende massa in de diepte te zien liggen te midden van de brokken van vloeren en heiningen en aanvankelijk durfde Biemand zich te wagen op den rand van het deel der tribune dat nog stond, uit vrees dat het mede zou bezwijken. Maar toen men zag, dat geen verder gevaar dreigde, gingen dadelijk velen de ongelukkigen helpen, en toen vonden zij reeds dadelijk twee lijken, en stervenden onder de ge wonden. Het publiek voor den wedstrijd was niet minder dan 60,000 personen sterk. Om de aandacht van deze menigte af te leiden werd, op verzoek van autoriteiten, de wedstrijdspoedighervat, en inmiddels werden rijtuigen en brancards en zelfs wagens ontboden, om de slachtoffers naar de gasthuizen en hun woningen te voeren. Maar de wedstrijd zou onder deze omstandigheden uietgelden. Te zes uur waren alle gewonden vervoerd 's avonds stierf nog een jonge man in het hospitaal. Dat brengt het aantal dooden op vier. GEM E ENTER A AD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 8 April 1902. Tegenwoordig de heeren P. van Fraaijenhove, W Dielema* Pz. P. Dekker Fz., L. Lamaitre, J. Smies, h. Dekkeriz., M Wolfert, C. N. Jansen van Rosendaal en D. J. Uggel, leden en J.'A. van Vessf-m, secretaris. Atwezig met mondelinge kenmsgeving de heer P. Dregmam. en zonder kennisgeving de heer 1' van Hoeve. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen e» onveranderd goedgekeurd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2