A 1 g e m e 9 n Hieuws- en Advertentieblad voor Seeuwscb-Tlaanderen. een Onderwijzer, No. 4211. Donderdag: 10 April 1902. 42® Jaara;an2:« Engeland en de Z.-A. Republiek. EENE ARME YERV0LGDE. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave FEUILLETON. VEimSIM COURAST. A BONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. i D V? 8 T Jt i ft Van 1 tot 4 regels /0,4b, Voor elken rajjei meet f 0,10. Bq directs opgaaf van driemaal plastaing dwselfde adrertentia word slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend ISlt bind venebtjat Hssnilag-, Woenidas- en Vrijdayavond, ■ltgeionderil op FeetMagen, blj de Firms 1". J I'll DI livni t. r., Kenne* Bij het openbaar lager onderwijs te PHILIPPINE wordt gevraagd op een jaarwedde van f 500 (minimum), of eene onderwijzeres met aanteekening voor de nuttige handwerken, op een jaarwedde van f 525 (mini mum) in dienst treding op 1 Mei a. s. Toe- zending van atukken voor 15 April. Burgemeester en Wethouders vao»Philippine, CAMMAERT, Burgemeester. V. N. VOERMAN, Wethouder. Toen Kitchener melding maakte van het gevecht bij Driekuil, deelde hij mee, dat De la Rey en Kemp en andere aanvoerders vruchteloos hun mannen aauspoorden, den aanval te hernieuwen de Boeren hadden te zwaar geleden. Daaruit zou men opmakeo, dat de nederlaag aan de zijde van de Boeren geweest was, ofschoon de voorzichtige en ODduidelijke redactie van het bericht dit niet waarschijnlijk maakte. De verlieslijsten wijzen het dan ook anders uit. De verliezen van de Boeren worden opgegeven te zijn 137 man aan dooden en gewonden, terwijl de eerste Engelsche verlieslijst er komen altijd nog eenige aanvullingen bij reeds opgeeft 3 officieren en 24 man gedood, 16 officieren en 131 man gewond, dat is samen 174. Wanneer men nu bedenkt, dat de Engelsche troepen bezig waren de Boeren te achtervolgen, dat de Boeren zijn weggetrokken na een gevecht, waarbij de Engelsche verliezen 't zwaarst waren, dau is het duidelijk, aan welke zijde het voordeel geweest is. Ook het gevecht bij Boschmanskop op SI Maart is hevig geweest. Volgens de eerste opgaaf hadden de Eugelschen daar 20 dooden en 56 gewonden, wat de manschappen betreft. Er zijn 2 officieren gesneuveld waaronder een majoor, en 5 gewond, van wie 4 ernstig. De verliezen der Boeren zijn nog niet opgegeven. Zie, tegenover znlke feiten is het vermakelijk te lezen, hoe dagbladcorrespondenten een voortdureud grootere vredesbeweging onder de Boeren ontdek- ken. 't Lijkt er wat naar De Australische regeering heeft dan ook op- roepingen gedaan voor vier nieuwe bataljons voor Zuid-Afrika; zij zullen „Australische-Gemeenebest- ruiterij" genoemd worden. Kriuinger is vrijgesproken. Daar hlijkt nu, Gij zijt dus voornemens de stad te verlaten Ja, totdat dezs zaak is afgeloopen, indien ik tenminste i.iet wordt gearresteerd. Mocht dit echter het geval zijn, dan moet gij mij beloven, dat gij het geld zult gebruiken om mijn invrijheid- stelling eu die van Bartels te bewerkeu. Dat beloof ik, zeide zij, zonder echter eenig gewicht aan die belofte te hechteB, en haar hart klopte triomfantelijk, nu zij Williard's vermogen in haar bezit had en nog meer van zijn geheimen wist. Welk een inacht zou zij thans over hem hebben. Ga nu heen, dan zal ik later trachten te ontsnappen. Ik heb u dien brief gezonden, zonder dat het werd opgemerkt, misachien gelukt het mij ook de politie te ontwijken. Zoodra ik kan, zal ik n schrijven. Tegelijkertijd zult gij mij -uwe planum betreffeude Percey Grey.... Ik heb geeu plannen viel zij hem in de rede. Vaarwel! Zij verliet de kamer, haar medeplichtige stelde volkomen vertrouwen in haar. De detectives vieleu haar niet lastig en zonder eenige moeie- lijkheden kwam zij weder ten huiie van den heer Ansel Grry. Veertig duizend dollars monpelde zij, -terwijl zij de twee pakketjes, die Williard haar had gegeven, in een kabiuet wegsloot. Nu heb wat die rechtspraak van de Engelsche krijgsraden in Zuid-Afrika waard is. Want Kritzinger heeft zich niet anders gedragen dan Scheepers, en als de op hem toegepaste doodstraf rechtvaardig ge weest was, dan had ook Kritzinger moeten worden veroordeeld. De regeering had hem daarna gratie kunnen verleenen, doch een techtbank heeft enkel te doen wat recht is. Maar na den elechten indruk, dien de terecht- stelliug van Scheepers overal maakte, en na het vlijmende antwoord, dat De la Rey met de vrij- lating van Methuen daarop gaf, heeft men dezen nieuwen moord niet aangedurfd eu verklaarde Kritzinger onschuldig Tot dusver heeft onzekerheid bestaan, bij welk Boschmanskop op 1 April het ernstige gevecht met de kolonne-Lawley plaats had. Het blijkt nu bij Springs, in Transvaal te liggen, ten oosten van Johannesburg dus. Bij het gevecht hebben de Boeren vooral het 2d" regiment garde-dragonders diuig onderhanden genomen en een aautal man schappen cr van gevangen gemaakt, wat men in de officieele berichten verzweeg. De verliezen in dit gevecht en dat bij Driekuil worden overigens alreeds verbeterd. Bij die van Driekuil is het totaal nu 3 officieren gesneuveld 16 gewond, SO man gesneuveld en 145 gewond. Voor Boschmanskop zijn de cijfers 2 officieren gesneuveld, 5 gewoud, 14 man gesneuveld, 10 aan hun wonden bezweken, en 54 gewond. In zijn gewone weekoverzicht meldt Kitchener uit Pretoria t Sedert 31 Maart rapporteerden de kolonnes dat er 17 Boeren gedood, 6 gewond, 107 gevangen genomen zijn en 31 zich overgegeven hebbenverder zijn genomen 95 geweren en 2240 patronen. De kolonnes van French zijn niet slaags geweest. De Boeren in het westen van de Kaapkolonie zijn ternggetrokken en in het noorden is een klein kommando uit de Middellanden in de richting van Barkley-Oost getrokken. Sedert den 31 Maart zijn de kolonnes, die in het westen van Transvaal opereerden, niet in gevecht geweest. {Commandant Erasmus is bij Boshof gesneuveld. De nieuwe regeering heeft verklaard te willen overgaau tot afschaffing der Staatsloterij, maar geleidelijk, omdat men collectauten en debitanten ik de middelen in handen om mijn plannen ten uitvoer te brengen. Bryce Williard is thans geheel in mijn macht en zijn vrees voor de politie zal hem ver van de stad verwijderd houden, totdat ik mijn doel hebt bareikt. Dan vrses ik hem niet meer. De toekomst kwam haar zoo helder voor. Doch zij kon in de verste verte niet veronderstellen, dat er in het houten huisje aan de rivier iets was voorgevallen, dat niemaud hun had verraden. Daar waren Percey Grey en Myrtle Blake man en vrouw geworden en juist dit zou al hare gelief- koosde plannen verijdelen. IX. Terwijl Blanche bezig was hare strikken te spanner), lag een van hare slachtoffers op den raud dei grafs, onbewust van hetgeen er om hem voorviel. Lange nachten lag Percey Grey ijlende op zijn Lgerstede en des daags keerde ook het bewustzijn niet terug. De dagen werden weken eu de toestand was nog steeds dezelfde. Als hij de oogeu opendeen zijn oom vol anstige bezorgdheid hem aanzag, of een lichte, slanken vrouwengestalte zich over hem heenboog, was er geen spoor van herkeuniug in die doffe oogeu te oDtdekken. Slechts nu en dan kwam er eenige beweging in die witte lippen en stamelde hjj de geliefde namen ^Cinderella Myrtle" en de zwakke vin- gers scheoen te zoeken naar den handdruk van haar, die hij verloren had. In zulke oogenblikken fronste Blanche het voorhoofd en fonkelden hare oogen van ijverzueht :-*et op eens hun middel van bestaan mag ont- uemen. De #N. R. Ct.", de geschledenis der Staats loterij in herinnering brengende, juicht dat voor- nemen der Regeering toe, want zij vindt de argumenten van de voorstanders der Staatsloterij weinig zwaarwichtig. Tegen het voornaamste van die argumenten, dat de Staatsloterij het beste middel is- om de burgers af te houden Tan gewaagde Beurs-speculatien en verderfelijk hazardspel, brengt zij het volgende in het middpn Juist onder het tegenwoordige regime is het Beursspel schrikbarend toegenomen. Met veel meer recht zou men de stelling kunnen verdedigen, dat de loterij eea leerschool is voor nog gevaar- lijker spel. Men begint een kansje te wagen bij de door den Staat in het levea geroepen kantoren. De speelzucht wordt zoodoende aangemoedigd. Aldoende leert men. Die in de loterij gelukkig zijn geweest, gaau dikwijls hun geluk ook elders beproeven. Om aan het Beursspel deel te uemen, moet men althans nog over eenig kapitaal kunnen heschikken. De loterij is echter zoo ingerieht, dat ook de kleine man, die slechts een paar gulden kan wegleggen, een kansje kan wagen. Ja zelfs hebben werklieden, die niet dau met de grootste moeite enkele stuivers kunnen hesparen, door combinatie of door het nemen van een klassikaal lot, het middel gevonden om toch mee te spelen. Aangenomen echter dat andere loterijen en publiek hazardspel nog veel gevaarlijker is, dan sou men toch verwacht hebben,. dat men tegelijk, met behoud der Staatsloterij, althans tot wering van het audere kwaad strenge bepalingen zou hebben gemaakt; maar hoewel daaraan wel eens is gedacht, is er tot beden nog niets van gekotnen. En meu behoeft zich daarover niet te zeer te ver- wonderen. Zoolang de Staat, door voor zijn Tokening te laten speleB, self het sleehte voor- beeld geeft, staat hij zwak tegenover auderen, die dat voorbeeld volgen. Ook ontkent de *N. R. Ct." dat het spelen in de Nederl. Staatsloterij minder gevaarlijk of sehadelijk is dan het spelen in andere loterijen. Want niet alleen is alles er bij de Staatsloterij op berekend om ook uit de kleinste beurzen munt te slaan voor de schatkist, maar ook zijn de kansen op winst bij onze Staatsloterij al zeer gering Van de 21,000 loten verliezen er 16,795; 1565 krijgen hun inzet precies terug; 2130 winnen een enkelen gulden; zoodat er niet meer dan 510 loten overblijven, die een prijs en innigen haat, zelfs jegens het meisje, dat zij dood waande. Geduld, geduld zou zij dan haar onstuimig kloppeud hart wel willen toefluisteren. Eens zal hij haar wel vergeten dan zal hij loch de mijne zijn, zij het door list of door algeheele toewijding. En zeker er was geen liefderijker verpleegster. Het 8cheen alsof Blanche Vansant geheel met het verledene had afgedaan en slechts gedachten had voor het eenige doel haars levens, de liefde vau den man, ter wille van wien zij zooveel schuld op haar geweten had geladen. Van het begin af had de geneesheer hoop ge geven, dat Percey ten slotte zou herstellen. De wond aan het hoofd had tijdelijk de hersens aan- gedaan, maar dit zou, zeide hij, spoedig beter worden, en werkelijk, op zekeren morgen opende de lijder de oogen, en was hij weder tot bewust zijn gekomen. Wij zullen niet stilstaan bij hetgeen er de volgende week plaats had. Wij zouden dau slechts het lijdeu hebben te beschrijven van een diepbe- droefde, die gevoelt, dat alle hoop en alle vreugde voor hem is verloren. De toekomst was hem volkomen duister. Hij deed zijnen oom geen enkele vraag wat kon die weten van hetgeen er in dien vreeselijken nacht aan de rivier was voorgevallen? Hij had niet'tgeringste vermoeden, welk aandeel Blanche daarin had. Slechts ver- vuld van zijn geheim, van het noodlot, dat zijn geliefde jonge vrouw zoo ontijdig had weggerukt, verrees Percey Grey eindelijk van het ziekbed, als een man voortdurend gemarteld door de vreese- lijke herinnering aan dien droevigen huwelijksnacht. trekken van eenige beteekenis. Toch is die be- teekenis voor niet raeer dan 31 loten een prijs boven f 1000. Kocht iemand alle loten, dan verloor hij f of (aangezien er elk jaar drie loterijen gehouden worden) 1,019,475 per jaar. Laatstgenoemd bedrag zon de jaarlijksshe winst voor de schatkist zijn-, indien de Staat niet een deel daarvan mosst uitkeeren aan de collectanten en hunne helpers, zocdat de sohatkist in werke- lijkheid niet meer dan f 641,000 per jaar uit deze bron van inkomsteu geniet. Dat een zoo groot deel van de winst niet in de Staatskas terecht komt, maar in de beurzen van tussehenpersonen, vindt de N. R, Ct. een reden te meer om aan deze loterij een einde te maken. Met de Staatsloterij speculeert het Rijk zoo eindigt de #N. R. Ct." niet alleen op de speelzucht, maar ook op de onkunde zijner burgers. Als de burgers hun belang goed begrepen, zouden zelfs de speelzuchtigen onder hen aan een loterij, waarbij de winstkansen zoo ongunstig zijn, niet meedoen. Maar de enkele hooge prijzen, en meer in het bijzonder de honderdduizend, benevelen het verstand. Besluit men morgen aan den dag nog de helft meer loten uit te geven, maar in het aantal prijzen geea verandering te brengen, en alleen den prijs vm 100,000 tot 500,000 te verhoogen, zonder esnigen twijfel zou de lust om mee te spelen nog veel grooter worden, of schoon de winstkansen aog veel ongunstiger zouden zijn dsn thans. Een van alien moet toch den hoogsten prijs trekken, zegt het domme publiek, en waarom, vraagt de door hartstocht verblinde speler, zou ik niet even goed de gelukkige kunnen zijn als iemand anders? Op die speelzucht en op die onkunde te specn- leeren is een den Staat onwaardig bedrijf. TER NEEZEN, 9 April 1902. Men verzoekt ous het publiek te waarschuwen voor het koopen> van loten van eea tweetal lieden, welke, onder voorspiegeliug van flinke prijzen, loten trachten van de hand te zetten, welke zullen trekken op de in het volgende jaar te houden 872" staatsloterij, doch welke weinig vertrouwen zouden verdienen. Genoemde personen hebben in omliggende plaatsen reeds met die loten gewerkt en werden gisteren te Westdorpe gearresteerd, onder verdenking van oplichterij, en voor den luitenant der marechaussee te Sas van Gent geleid. Zij moesten evenwel worden vrijgelateu, daar de politie tegen hunne handelingen machteloos staat. Men zij evenwel op aijne hoede. Slaiskil, 9 April. Een zesjarig meisje alhier werd de vorige week hij ongeluk aan het hoofd getroffen door een klomp, die een groote jongen wegwierp. Den volgenden dag werd het kind ziek, hals en keel zwollen zoo erg op, dat genees- kundige hulp moest ingeroepen worden. Deze mocht echter niet baten. Het meisje overleed gisteren. In de dagen van zijn herstel kwam zijn edele natuur dikwijls boven en betuigde hij in vriende- lijke woorden aan Blanche zijn dankbaarheid voor hare toewijding gedurende zijne ziekte. Doch dit was slechts een uiting van vriendschap. Zijn hart was begraven in het verledene en hij vermoedde zelfs niet, welk een hartstochtelijke vreugde hij door deze zwakke betuigingen van dankbaarheid opwekte bij zijne schoone verpleegster, die wachtte en hoopte. Met Ansel Grey had zij niet meer gesproken over zijn geheimen, die zij in haar bezit had en de macht, die zij daardoor over hem had ge- kregen. Tusschen die twee scheen een zwijgende over- eenstemming te bestaan. De oude man begreep, dat zij zijn hulp zon inroepen, wanneer de tijd daarvoor gekomen was, en hij was besloten haar trouwe bondgenoot te zijn, en zich aan al hare voorwaarden te onderwerpen, nit vrees, dat zij misbruik zou maken van hare bekendheid met zijn verleden. (Wordt vervolgd),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1