A 1 g e m e 8 a Hieuws* on Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaadersa een Onderwijzer, No. 4210. Dinsdag 8 April 1902. GEMEE5TERAAD. Zon~ sn PaGStdagsn. EFNE ARME YERVOLGDE. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. 428 Jaartr ang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave FEUILLETON. De achtste lichting der militie TER SMZEKSCHE COIIRAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brieven- bushouders. A D HTEMlU: Van 1 tot 4 regela 0,4o Voor elken regel meei f 0,10. Bij directe opgaaf Ytn driemaal plaatsing derzelfde advertentie word® slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimts berekeno DU klad verickyat taMdac, WoennlaK- en V rijv..n.l, ■Ityexomlerd op Keewt.l »m en, I»1J .It- Klr.na f. M Vt» «>K »v 'f. De Burgemeester der gemecnte TER NEUZEN raaakt bekend, dat Openbare V ergadering vau den Getneenteraad is belegd tegen Donderdag den lO April 1903, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 7 April 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van de gemeente I ER NEUZEN0 gelet op het besluit van Heeren Gedepnteerde btaten van den 15den Jnli 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende mededeeling van Konings verlangen, dat de Ingeieteneu lun de bepalingen der wet van den l"«n Maart 1815 (Staats- blid no. 21), betrekkelgk de viering van Zon- en feestdagen, jnarlijki zullen worden heiinnerdbrengen mitsdien den inhoud van voormelde wet ter tennis van da Ingezeteion deier Gemeente, luidende ala volgt Art. 1. Dat op Zondagen, en op toodanige Godsdienstige Feestdagen als door de Kerkgeiootschappen van de Christelyke Godsdienst dezer Landen algemcen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen niogen verricht worden welke de Godsdienst zoude kunnen atoren, manr dnt in het algemeen ••eene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, ala wanneer de Plaatselijke Regeermg daarto* echriftelijke toestemmiug zal geven." Art. 2. .Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eet- waren, geene Itoopwaren hoegenaamd op markten, atraten of openbare plaatsen aullen mogen worden uitgestald of ver- kocht, en dat Kooplieden en Winkeliers hanne waren met znllen mogen uitstallen noch met opene denren verkoopen." Art. 8. Dat, gedurende den tijd voor de openbare Godsdienst- oefenin'g beatemd, de deuren der Herbergen en andore plaataen, alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve blnnen een besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelf'den tijd, geener- h.nde spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plamti hebben." Art. 4. Dat geene openbare vermakelykheden, zoo als Schouw- burgen publieke Danapartijen. Concerten en Harddrnverijen, op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke Besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mita niet dan na hot volkomen eindigen van alle Godsdienst- oefeningen." Art. 5. .Dat de Plaatselijke Politie zorg zal dragen, teneinde alle fcinderljjkc bewegingen en gerncht in de nabijheid der ge bouwen, tot de openbare Eeredionst beatemd, en in het algemeen allea wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zjjn, voor te komen of te doen ophouden". Art. 6. »Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van peranon en omatandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan nijf m tmntig gulden, of met eene gevangenis van niet langer dan drte 28) Voor het fpgeuwoordige echter wijdde Blanche Vansant al hare gedachten, al hare wilskracht aan de zorg voor Percey Grey. Gedurende dien geheelen nacht en den volgenden dag waakte zij onophoudelijk aan zijn legerstede. De bewusteloosheid was gevolgd door zware ijlende koorts. Blanche's donkere oogen verrieden hoe weimg wroeging en spijt zij gevoelde, hoeveel ijverzucht en haat zij nog koesterde, zelfs jegens de doode, wanneer Percey's bleeke lippen den dierbaren naam van het vertnoorde meisje noemden Den volgenden avoDd guig zij, bijna uitgeput van inspanning, de gang door naar hare kamer, toen een dienstbode haar een brief ter hand stelde. Van Bryce Williard, prevelde zij,- terwijl zij haastig naar hare kamer ging, wat kan hij mij te schrijven hebben Het was een kort briefje en slordig met potlooc geschreven. Het luidde als volgt ffKom hedenavond aan het onderstaande adres Door toedoen van Bartels ben ik in groote moeielijkheden geraakt en daar moet gij mij uithelpen". Langen tijd zat zij over dit schrijven na te denken. Toen besloot zij hoe afgemat zij ook was aan het verzoek gevolg te geven. Een unr later stond Blanche Vansant voor het huis, dat Bryce Williard in zijn briefje had genormd. Het bleek een slecht onderhouden, dagen, voor de overtreders die buiten slant mochten zijn deze boete te betalen." -- Art. 7. »Dat bij een tweede overtrading de boete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, en de Herbergen of andere publieke plaatsen, voor een maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen alledaarmede niet overeenkomstige Provinciale of Plaatselijke Regleraenten en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Burgemeester en Wethouders de aandacht der Ingezetenen op de voorschreven bepalingen vestigende, noodigen dezelve tevens uit, om door eene stipte inachtnemitig derzelve, tot de nuttige en wijze bedoelirgen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand liiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aan- geplakt, waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Ter Neuzen, den 4 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris, Bij het openbaar lager onderwijs te PHILIPPINE wordt gevraagd op een jaarwedde van 500 (minimum), of eene ouderwijzeres met aanteekening voor de nuttige land werken, op een jaarwedde van 525 (mini mum) in dienst treding op 1 Mei a. s. Toe- zending van stukken voor 15 April. Burgemeester en Wethouders van Philippine, CAMMAERT, Burgemeester. V. N. VOERMAN, Wethouder. Het telegram vau Lord Kitchener uit Pretoria, d.d. 8 dezer, over Driekuil, luidt in zijn geheel als volgt ^Generasl Walter Kitchener meldt uit Driekuil, in West-Transvaal, dat hij den 31 Maart Cookson en Keir van die plaats uitzoud om naar de Harts- rivier een verkenoing te doen. Zij kwamen spoedig op het spoor van kanonnen en voerdeu al rijdende 13 K.M. lang een gevecht, het spoor door struik- gewas volgeade. Op de open vlakte uitkomende, kwamen de grootelijks versterkte Boeren op onze vleugels aan en dwongen onze troepen een ver- dedigende stelling in te nernen. Terwijl de Boeren dichtbij waren verschansten onze troepen zich haastig. Een gevecht volgde totdat de vijand aan alle zijden teruggedreven werd. De la Rey, Kemp en andere aauvoerders trachtten vruchteloos hun rnannen aan te sporen den aauval te her- nieuwen. Vijftienhonderd Boeren namen aan het vervallen gebouw te zijn in &n der armoedigste wijken van de stad. Eenige rnannen aan den ingang staarden haar nieuwsgierig aan, maar zij hoopte, dat men haar gelaat onder hare dichte voile niet zou kunnen ouderscheiden. Toen zij ten slotte de kamer vond, waar zij verwacht werd en eindelijk was binnengelaten verrieden Williard's voorzorgen in het opeuen vau de deur, zijn herhaalde blikken uit het venster, ziju bleekheid en onrustige houdiug, dat er iets buitengewoons was voorgevallen. Wat is er gebeurd vroeg Blanche gejaagd, want haar verontrust geweten hield ook haar voortdurend in een soort van spanning. Waarom hebt gij mijne hulp gevraagd? Ik ben in groote moeielijkheden. Er is geen tijd te verliezen. Wij hebben hoog spel gespeeld en het resultaat was zeer in ons nadeel. Het meisje Cinderella, is dood mijn plannen met haar zijn dus volkomen mislukt. Wat Percey Grey betreft Hier viel Blanche hem in de rede. Waarom wildet ge hem dooden? vroeg zij, terwijl haar stem beefde vau otiderdrukte veront- waardiging en ontroering. Moest ik mij dan door hem laten dooden Hij viel op mij aan als een tijger, toen ik hem aan den oever der rivier ontmoette en getuige was, hoe dat meisje het slachtoffer werd van zijn onbezonnenheid. Hij had haar plaats doen nemen in een boot die niet goed was vastgelegd In Blanche's donkere oogen kwam een uit drukking van groote voldoening. Zij ademde vrijer. Williard had geen vermoeden, dat het gevecht deel, maar zij hadden te zwaar geleden en Irokken weg naar het N. W. en Z. Onze verliezen zijn ook zwaar. De verliezen zullen afzonderlijk gemeld worden. Het 28e be- reden voetvolk hield zich uitstekend. De Cana- deesche jagers onderscheidden zich vooraleen afdeeling, onder luiteuant Bruce Carrutbers, hield haar post tot alle man gesneuveld of gewond waren. De jagers van de rijdende artillerie toonden groote koelbloedigheid. Zij lieten de Boeren tot op 200 tree naderen en verdreven ze toen met een gestadig geweervuur." Officieel wordt gemeld, dat in 't gevecht met Oe la Reij de verliezen der Engelschen waren 3 officieren gedood, 16 gewond, 24 man gedood, 131 gewond. In het gevecht met De la Rey bij Driekuil op 31 Maart verloren de Boeren 137 man aan dooden en gewonden. Den 2 April berichtte Reuter uit Kroonstad )e la Rey en Kemp zijn bij president Steyn. Waar? Dat is niet nader gebleken. Het bericht ijkt niet bijzonder waarschijnlijk, nu wij welen, dat een of twee dagen te voren door deze aan- voerders een zoo ernstig gevecht is geleverd in t Westen van Transvaal. Tenzij de president ook daar mocht geweest zijn. In het Oosten zit men daarbij ook niet stil. Uit Durban wordt tenminste gemeld, dat er ijverig gewerkt wordt aan de rerdediging van Natal. )at is dus noodig. Troepen zijn naar het noorden gezonden. Blokhuisreeksen strekken zich vanaf Ladysmith uit. Behalve de burgerwachten, die onder de wapens zijn geroepsn, is een oproep gedaan om 500 vrij- willigers. Ten noorden van de Toegela is het verkeer gestaakt en wie noordelijker dan Colenso wil reizen, moet voorzien zijn van een pas. In zake den moord, door Australische officieren op Boeren gepleegd, verklaart het ministerie van Oorleg, dat uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat 5 officieren in Januari door een krijgsraad te Pietersburg veroordeeld zijn, als zijnde schuldig bevonden als bewerkers, of deelnemers, bij twaalf moorden. De luitenants Handcock en Morant, schuldig bevonden aan moord, zijn ter dood ver oordeeld. De vonnissen zijn bekrachtigd en vol- trokken. Dezelfde officieren zijn ook beschuldigd van moord op den geestelijke Hesse. Ofschoon de verdenking zwaar was, dat Handcock en Morant in opgewondenheid de daad hadden begaan, waren de gegevens niet voldoende geacht om een over- tuigend bewijs te vormen. van de boot haar schuld De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, door de Gedep. Staten, aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat hem uit de indertijd ontvangen rapporten betrefFende de werkloosheid met name dis tijdens het winterseizoen is gebleken dat deze dikwijls een veel grooteren omvang aanneemt dan noodig zou zijn, doordat men op vele plaatsen bij voorkeur al het benoodigde werk in een bepaald jaargetijde doet verrichtenook dat, 't welk binnenshuis zou kunnen geschieden en waarbij men dus weinig of niet van de weersgesteldheid afhankelijk is. Verdeelde men het werk naar den aard doelmatig over de verschillende jaarge- tijden, dan zou de gelegenheid tot arbeiden regel- matiger voorkomen. Voorts wijst de Minister er op, dat ook zonder noodzaak bij aanbesteding van werk de termijn van opleveriDg doorgaans zoo kort mogelijk wordt gesteld, hetgeen dan tijdelijken overvloed van werk verschaft, gevolgd door groote schaarschte, en dat dikwijls terstond niet noodzakelijke werken wor den ondernomen in tijden van overvloed van werk. De Minister verzoekt den gemeentebesturen, met bovenstaande opmerkingen, voor zooveel noodig, rekening te willlen houden en in het vervolg te streveu naar of bevorderlijk te zijn aan een doelmatige verdeeling. Omtrent de in de laatste dagen besproken vraag of de verlofgangers der lichting van 1895 w&l of niet onder de wapenen zullen worden geroepen, wordt van bevoegde zijde het volgende gemeld Uit de begrootingsstukken voor dit jaar is duidelijk en klaar te zien, dat het in de bedoeling ligt van de regeering om dit jaar alle verlof gangers der lichting van 1895 onder de wapenen te roepen, die in het volgend jaar hunnen verderen zevenjarigen dienst bij de landweer zullen moeten vervullen, dat zijn derhalve de miliciens bij de regimenten infanterie, hospitaalsoldaten, vesting- artillerie, pautserfortartillerie, pontonniers en genietroepen. De reden waarom, in tegenstelling met vroegere jaren, de oudste lichting opgeroepen is, wordt aldus verklaard Werd onder de vroegere wet de oudste lichting in het volgend voorjaar ontskgen, thans moet zij nog zeven jaar dienst doen bij de landweer. Het is dus natuurlijker, dat men in het laatste jaar van den dienst bij het leger hunne militaire noodlottig wegdrijven was. Ik was buiten mijzelven van woede, toen Percey Grey met Myrtle Blake was verdwenen, juist terwijl ik haar in mijne macht meende te hebben, ging Williard voort. Zoodra ik eenigszins hersteld was van den hevigen slag, dien hij mij had toegebracht, haastte ik mij het rijtuig te achtervolgen, waarin hij met het meisje was ontvlucht. Ik zag haar naar de rivier gaan en daar wcrden wij handgemeen. Toen ik de haven- politie zag komen, verwijderde ik mij om Bartels te zoeken. Hij was verdwenen, maar een uur daarna wist ik om welke reden. Blanche luisterde met groote belangstelling Noch zij, noch Williard wist iets van de huwelijks- voltrekking tusschen Percey Grey en Myrtle Blake. Uit Williard's verhaal bleek, dat hij te laat was gekotnen, om er getuige van te zijn of er iets vau te vernemen. Darrell, die mij met Bartels geholpen had om mijn plannen ten opzichte van het meisje ten uitvoer te brengen, kwam echter eenige uren later op mijn kamers, ging Williard voort. Hij verkeerde in een hevige opgewondenheid. Ik heb het u nog niet gezegd, maar den laatsten tijd deden wij met ons drieen belangrijke zaken van zeer particulieren aard. Wat bedoelt gij vroeg Blanche, wier uieuwsgierigheid zeer was geprikkeld. Bryce Williard gaf haar een wenk om te zwijgen, stond op, liep zeer zacht naar de deuren luisterde oplettend. Toen ging hij naar de vensters en keek op de straat. Hij scheen overtuigd, dat niemand hem zou zien of beluisteren, want nu ging hij naar een hoek van de armoedig gemeabi- leerde kamer, tilde een plank op en haalde twee gesloten pakjes te voorschijn. Bartels is gearresteerd, en Darrell is met moeite hetzelfde lot ontsnapt, hij heeft thans de stad verlaten, zeide Williard. Wij waren ge- zamenlijk bezig geld te maken, maar de politie moet Bartels bespied hebben, en waarschijnlijk mij ook. Hoe het zij, Darrell verzocht mij op hunne kamer te komen en deze twee pakjes in bewaring te nemen. Ik kwam. Toen ik heenging, zag ik verscheidene rnannen in de buurt, die ik als dedectives herkende. Misschien zoeken zij mij op 't oogenblik nog niet, want ik heb mij in deze laak op den achtergrond gehouden, maar zij w»*ten waar Bartels zijn kamer had en hebben er mij gezien. Wanneer ik uitga, zullen zij mij misschien staande houden en onderzoeken en of ik heenga of niet, de kamer zal hier zeker doorzocht worden. Verder! zeide Blanche, ongeduldig. Zij mogen de pakketten hier niet vinden. Neem ze mede en berg ze op een veilige plaats. Blanche Vansant nam ze aan, doch vroeg Wat is de inhoud Dat is een pakje met valsche bauknoten. En het andere Het resultaat, van onze speculatie een bedrag van meer dan veertig duizend dollars. Blanche hoorde dit met heimelijke verrukking, hare oogen schitterden hebzuchtig, bij de vermel- ding van zulk een aanzienlijk bedrag. Ik vertrouw het u toe, totdat ik zonder gevaar hier weder kan terugkeeren, zeide Williard^ (Wordt rervolgd),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1