No. 4207. Ter Neuzensche Courant. 29 Maart 1902. 42- Jaargang. Bin nenland. Gemenffde berichten. TWBBDB BLAD. Kantongerecht te Ter Neuzen. o Het Dagblad meldt Van hoogst vertrouwbare zijde gewerd ons de heugelijke tijding, waarvan men in gezaghebbende kringen geen gehcim meer maakt, dat H. M. de Koningin zich iu belangwekkende omstandig- heden bevindt. De gewichtige gebeurlenis zou in September worden tegemoet gezien. Men meldt De rijke aanwassen ten oosten van den Slaak- dam, in eigendom toebehoorende aan het Domein, de ambachtsheerlijkkeid St. Phillipsland, en een particulier, zullen voorloopig nog niet worden ingedijkt het plan om een gedeelte er van, ter grootte van 500 H. A., dit jaar of in 190-j in te dijken, schijnt opgegeven. Een afwachtende houding aan te uerneu tot ook de naakte alikken hooger gelegen en begroeid ziju, moet financieel voordeeliger zijn. TEIl NEUZEN, 28 Maart 1902. lloek, 27 Maart. De vereeniging ,/Doelmatige Sameuwerking" heeft heden, ten huize van den heer J. Drabbe, aanbesteed de levering van 48500 K.G. chilisalpeter en van 49200 K.G. super- phosphaat van 18 Voor het laatste waren de iuschrijvers de heeren Adriaansens-Goethart te Walsoorden voor f 11,97, P. J. Scheele voor f 11,89, A. Wieland voor f 11,85 en P. J. Versluijs voor 11,79, de drie laatsten wonende te Ter Neuzen. Voor de chilisalpeter werd inge- schreven door de dieeren A. Wieland voor f 3,85, P. Adriaansens f 3,33, P. J. Verslaijs voor f 3,83 en P. J. Scheele voor f 3,23. Aan de beide laagste inschrijvers werd de levering gegund. ZiiHinslag, 27 Maart. Zooals bekend is, zijn de pogingen ten vorigen jare alhier gedaan, om een geschikte lijkkoets aan te schaffen, niet met een gunstigen uitslag hekroond geworden. Thans zullen opnieuw door een tweetal personen de noodige stappen gedaan worden, om een zoo noodig vervoermiddel aan te schaffen. Bij de vagtatelliug van de kiezersl. 1902-1903 op 22 Maart 11. bedroeg het aantal kiezers voor de Twecde Kamer en de Provinciale Staten 522 en voor den gemeenteraad 512. Ten vorigen jare waren deze eijfers 511 voor de Tweede Kamer, 510 voor de Provinciale Staten en 499 voor den gemeenteraad. Axel, 25 Maart. Op de heden gehouden prijskamp op het billard waren acht en twintig mededingers. Uitgeloofd waren drie prijzen waar van de eerste prijs werd behaald door de heeren L. Fricot van Hulst en B. de Boy van Ter Neuzen, de tweede prijs werd behaald door B. Eemaar van Zaamslag en Al. Vermast van Spui, de derde prijs werd behaald door H. Moens van Hulst en A. Kesbeke van Absdaele. Boschkapelle. In de vorige week werd de omstreeks 50jarige zoon van den heer D., land- bouwer in den Gainpenschen hoek, begraven. De vader trok zich dit ongeluk hard aan, en zijn sukkelende toestand vereruerde plotseling dermate, toen hij de doodkist voor zijn zoon zag binnen- brengen, dat hij ook Zondag den laatsten adem uitblies. St. Jansteen, 28 Maart. Heden nacht is bij den landbouwer Aloys Schuerinan een varken geatolen. Het dier is dicht bij het erf geslacht den kop en de ingewanden heeft men laten liggen. St. Jausleen. Tegen zekeren J. P. uit Hulst, verdacht van het stelen van spek ten nadeele van den landbouwer F. Pieters op het Groot Eiland, is door de politie alhier, proces-verbaal opgemaakt. Koewacht. Bij de vaststelliug van de kiezers- lijst 1902 1903 bleek, dat er voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten juist evenveel kiezers waren als verleden jaar, namelijk 281. Voor den gemeenteraad bedraagt het aantal 271 tegen 259 in het vorige jaar. Woensdag verspreidde zich hier het ge- rucht, dat in de aangrenzende gemeente Stekene eeD geval van schijndood was voorgekomen bij een kind, dat reeds in de kerk gebracht was om van daar naar het kerkhof vervoerd te worden. Bij onderzoek bleek, dat de zaak verkeerd was voor- gesteld. Ziehier hoe het geval zich had toege- dragen Een kind van ruim een half jaar was gestorven. Het lijkje werd in de kerk gebracht en men wacht'e op den geestelijke, die het grafwaaris zou geleiden. Eensklaps klonk het geschrei van een kind door het stille kerkgebouw. leder snelde naar bet kistje meenende, dat daar het geluid vandaan kwain. In zeuuwachtigen haast werd het deksel er van afgeschroefd en wat zag men? Het kind lag koud en stijf. Er was geen teeken van leven te bespeuren. Weldra kwain men tot de ont- dekking dat men zich vergist bad. Het geschrei was voortgekomen van een kind, dat ten doop werd gehouden. Het deksel werd natuurlijk weer dicht geschroefd en de begrafenis had op de gewone wijze plaats. Zitting van 27 Maart 1902. Vcroorileeld zijn: I. D. K. V., nijveraar te Ant- werpen, ter zake van overtreding der boterwet, tot eene boete van 15, snbs. 5 dagen hechtenis. L. M. d. M., landbouwer te Zaamslag, ter zake van spoor- wegovertreding, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. A. D., A. K., R. v. T., veldarbeiders te Axel, ter zake van het laten loopen van kippen op bezaaiden grondieder tot eene boete van f 0,50. subs. 1 dag hccht. voor elke boete. C. V., landbouwer te Assenede, ter zake van overtreding van het reglemeut op de wegen en voetpaden in Zeeland, tot eene boete van 1, snbs. 1 dag hecht. J. V., arbeider te Sas van Gent, ter zake van overtreding der jachtwettot 2 boeten elk van 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete met verbeurd'erklaring en bevel tot uit- levering en vernieling van het geweer of betaling der waarde ad f 10, subs. 2 dagen hecht. L. D., suikerbakker te Winckel, C. 1' koperslager, A. M., monteur, beiden te Selzaete, ter zake van het rijden op een velocipede zonder lantaarn, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. B V., spoorwerker, P. B. C., grondwerker te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpdieren, ieder tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hecht. voor elke boete. I. K., landbouwer, C H., W. K., J. H., veldarbeiders te Axel, D. d. Id. en J. d. H., veldarbeiders te Hoek, E. d. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der leerplichtwet, ieder tot eene boete van f l,subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. v., garnalenvisscher te Ter Nouzen, ter zake als voren tot 2 boeten van f 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. J. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs I dag hecht. D. R., schilder te Zaamslag, C. v. S., winkelier, J. L., molenaar, beiden te Axel, ter zake van overtreding der ijkwet, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. P., winkelier te Axel, ter zake als voren; tot 2 boeten van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A. B., koopman te Eeekloo, ter zake als vorentot 3 boeten van f 1, subs. 1 dag hecbt. voor elke boete. C. v. H arbeider te Axel, K. L. N., schippersknecht te Philippine, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecbt. voor elke boete. L. d. B knecht, D. J. K., werkman, beiden te Hoek, ter zake van opcnbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. C., schippersknecht, J. B. D., bootwerker, C. P. K., sloeproeier, I J. M., varensgezel, D. v. H., bootwerker, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. F. V. schipper te Sas van Gent, P. F. S., klompen- maker, P. B., vrachtrijder, beiden te Clinge, A. d. W., leurder te Eeekloo, L. v. H., metselaar te Sas van Gent, A. J. v. E., voernian tc Westdorpo, A. d. G., arbeider te Hoek, I. d. L., J. v. O., werklieden, H. O., landbouwer, alien te Axel, ter zake als voren ieder tot eene boete ran f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. C. M.. bootwerker te Ter Neuzen, J. D., werkman te Zaamslag, J. d. K., dienstknecbt te Hoek, ter zake als voren ieder tot eene boete van 3, subs, 3 dagen hecht. voor elke boete. N. P., vischkooper te Gent, ter zake als voren tweemaal gepleegd tot *2 boeten van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. M. A. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren vijftnaal gepleegdtot 5 boeten elk van f 3, snbs. 2 dagen hecht. voor elke boete. A S., sjonwer te Ter Neuzen, ter zake als voren, twesnrwl gepleegd, bij eerste herhaling; tot 2 boeten van f 5, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap tweemaal gepleegdtot 2 boeten van f 3, snbs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. J. M., gepensionneerd Oost-Indisch militair tc Ter Neozen, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde her haling; tot eene hecht. van 2 weken Wrijsestprolsen i S. v. L., zonder beroep te West- durpe, ter zake van drankwetorertreding. Onlslagen van redi«svervol»r«ns I C. v. Y., veldarbeider te Ter Neuzen en L H., veldarbeider te Hoek, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. Te Surhnisterveensterheide (Fr.) heeft een man zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde met een mes niet minder dan 18 woudeu aan rug en hals toegebracht. Haar toestand is ernstig. De dader poogde daarna zelftnoord te plegen, wal verijdeld werd. Dinsdagavond is er te Wormerveer een moordaanslag gepleegd. Een zekere J. P. M. kwam in beschonken toestand bij J. van H., meesterknecht van den aannemer S., om werk. Deze wees hem af, waarop M. een groot mes trok, dat hij blijkaar voor dit doel had gekoeht, en v. H. daarmee te lijf wilde. Hij raakte de vrouw, die inmiddels op het gerucht was toegesneld, aan de hand, en verwondde die deerlijk. Inmiddels schoten eenige buren toe en twee agenten van politie, die hem weldra onschadelijk maakteu. Het mes is in be- slag genomen. In de cellulaire gevangenis te Breda is op het oogenblik geen plaatsje onbezet. Zij die daar nog eenigen tijd moeten doorbrengen, worden elders in een gevangenis gesloten, of moeten waehten op //beter tijden". Bij een der bankinstellingen te Amsterdam werden een'ge dagen geleden door een vreemdeliug papieren van waarde iu bewaring gegeven, waarop hij ongeveer 5000 in voorschot ontving. Het waren aandeelen iu de Schweizer Centralbahn. Pas was dit geschied, of bij de politie kwam be- richt van de llussische regrering dat eenebelangrijke diefstal was gepleegd en de vermoedelijke daders hier ter stede verblijf moesteu houden. Bijzonderheden omtrent dezen diefstal zijn de volgende. Bij de weduwe Rosina Brunschwig te Iretakow (Rusland) diende de 18jarige Bella Time als dienstmeisje. Deze kreeg kennis aan zekeren Honne Zowrek Flattau, gehuwd, die het rneisje wist over te halen hare meesteres le bestelen. Bella wist papieren van waarde tot een bedrag van francs 120,000 te bemachligen en met Flattau en zijne famillie te vluchten. Toen hij het gelds- waardig papier in zijn bezit had, liet hij het rneisje in den steek. Zij werd 19 Maart. te Halle aan de Saale aangebouden door de politie als zij tide zonder middel van bestaan en bekende wat er geschied was. Zij sprak toen ook als haar vermoeden uit, dat Flattau naar'Amsterdam was uitgeweken. Dit vermoeden was, zooals gebleken is, juist, en nu wordt door de recberche gezocht naar Flattau, die waarschijnlijk noch hier vertoeft. Op zijne aanhouding is een premie gesteld door de Russische regeeriug, daar hij in het bezit moet zijn van zeer veel geld, vermoedelijk eveneens door oplichting verkregen. Flattau reist in gezelschap van twee vrouwen en een kind. Het tweejarig kindje van Geert Beukema te Groningen schreide eergistermorgen omdat het koude voeten had. De moeder deed een warme test in den kinderstoel en ging daarna even uit de kamer. Toen ze terugkwam stond het kindje in lichte laaie. De moeder bluschte het vuur, doch kreeg zelf ernstige brandwonden. Het kleine kindje was hevig gebraud aan hoofdje, halsje, armpjes en beentjes. Dr. Outs, diespoedigontboden was, verklaardde, dat het niet buiten gevaar was_ Een berichtje, dat een goeden raad bevat z/despereerd nimmer Te Wormerveer werd een 3jarig kind vermist. Na eenig zoekeo vond de moeder het in een sloot, waaruit het schijnbaar levenloos werd opge- haald. Maar door langdurig toepassen van de voorschriften voor de behandeling van drenke- lingen mocht het haar gelukken, de levensgeesten weder op te wekken. Op gemoedelijke en door haar eenvoud veiligste wijze werd voor eenige dagen voor 2 millioen aan goud door ons land vervoerd. Een postbeambte men zegt een ,/besteller", maar in elk geval een man alleen zette zijn negen- tieu inandjes met goud in een goedereuwagen en ging er toen zelf bij zitten. Te Esschen kwamen drie gendarmen met gela- den geweren het vrachtje overnemen. Uit Steenbergen meldt men Een ongeveer 9jarig rneisje, dat gistermiddag op weg naar school was te Lepelstraat, wilde nabij de halte Yossenjacht waarschijnlijk op een der achterste melassewagens van de in beweging zijnde tram springen, die van de halte Vogelenzang kwam. Het kind viel, en kreeg den wagen over het hoofd, zoodat het deerlijk vermiukt, dood bleef liggen. Te Laren (Gooiland) werd een briefkaart verzonden, waarvan het adres luidde: uAan den bemiude van miju zuster die te Amsterdam op een kamer woont met een student en een hond, achter mijn broer in de Helmerstraat." In weerwil van de bekende scherpzinnigheid van postbeambten by het opsporen van ouduidelijke geadresseerden, is deze briefkaart als //onbestelbaar" teruggekomen. Verleden week werd zekere L. B. uitOud- Gastel gearresteerd verdacht van mishandeling op zijn kind van ongeveer vijfiien maauden. Hier- omtrent meldt nu het D. v. Ndbr. De vrouw was niet tbuis, zoodat de vader op het kind moest passen. Het schijnt daarop lastig te zijn geworden. De man moet toen, in zijn drift, het kind tusschen de knieen hebben gezet en 't zoo geweldig daartusschen gekueld, dat er eenige ribben ziju gebroken. Een paar dagen later stierf 't kind. Maandag werd te Alfen a. d. Rijn een oppassend ongeveer 80 jareu oud zijnd echtpaar, waarvan de man stokdoof en zoo ziekelijk is, dat hij op een bed uit da woning moest worden ge- drageu door den deurwaarder uit hun woning gezet. Daar zaten de oudjes, en waar nu heen Een andere woning was niet te krijgeu en het gemeentebestuur trekt zich het lot van dergelijke stumperds niet aan vroeger had men daar nog een weeshuis, dat in dergelijke gevallen een toevluchtsoord was, doch de Raad heeft dat opge- heveu. De man is nu wel bij een der bureu ingedragen en ook de vrouw vertoeft daar, doch van die naastenliefde, die beschamend is voor het gemeente bestuur, kan toch ook niet lang gebruik gemaakt worden. Eu dan huu meubeltjes Het was waarlijk een droevig gezicht tijdens de donderbui en regenvlagen, die zich boven de gemeente ontlastteu, de vrouw te zien te midden barer poovere bezittingen. Hoewel er weinig of geen aanwijzing was voor 't opsporen van de inbrekers van den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, is toch een spoor gevonden en ziju twee personen aangehouden, op wie sterke vermoedens rusten. De achtergelaten elekirische zaklantaren werd nl. door verschillende personen herkeud als het eigendom vau een be- kenden inbreker, die gevangeu ziten kort voor de iubraak was dat lampje ter reparatie gegeven door de twee nu gearresteerden. Uit Hatert schrijft men aan de Geld. Eenige avonden lang zijn de bewoners van het gehucht wHulsen" verontrust geworden door de verschijning van eeD zeldzaam iets. Een licht dook ter plaatse. waar vroeger het wijdvermaarde kasteel van Hulsen stond, op en zweefde over velden en weiden tot het om circa elf uur weer verdween. Iederen avond lokfce het meer toe- schouwers met bange harten, die telkens vreemdere verklaringen vonden. De eene buurvruuw be- weerdo, bet was een ,/dwaaliieht", dat not a bene gedoopt moest worden, een ander wilde, dat het de geest was van een oud ridder, die geen rust in zijn graf kunnende vinden, op zijn voormaiig riddergoed kwam spoken. Kort en goed, het was er niet „richtig" totdat een koene durfal ontdekte, dat daar alle avonden twee of drie mannen met een lichtbak kwamen om vogels te vangen. En nu is het met spoken gedaan. Wegens hevigen sneeuwval is in Zwitserland het verkeer over ds bergpassen grootendeels ge- stremd. Verscheiden postwagens zijn in de sneeuw blijven steken. Santos Dumont is nu in Louden en zal zija ballon nl. de herstelde ballon, waarmee hij den Deutschprijs heeft gewonnen, eu den val te Monte-Carlo heeft gemaakt, opstellen in het Cristal Palace. Yoor den tijd van de krouing hoopt hij nieuwe vluchten te m.ken. Hij is nog even geestdriftig als ooit. Als ge met hem praat, zegt de //Daily Mail," steekt ziju enthousiasme u zoo aan, dat ge bijna gelooft dat het drijven van een motor in de lucht nog minder gevaarlijk is dan op een macadamweg. Dumont zal in April naar Amerika gaan, om de bijzonderheden te bespreken van den wedstrijd voor luchtvaart met een prijs van 200,000 dollar, uitgeloofd door de St. Louis-tentoonstelling. Een uitdaging, door een Amerikaanschen uit- vinder tot hem gericht voor een wedstrijd met ballons te Chicago, wordt door hem niet aauvaard. Hij saeenl eerst van den ander eenig bewijs (e mogen vragen van ziju bekwaamheid in de vlieg- kunst. Een uitvinder heeft een toestel uitgevonden voor het dooden van ratten en muizen door middel van electriciteit. Het toestel is een eeuvoudige val, waardoor een stroom vau 60 a 80 volt spanning wordt geleid. Een akelige ontdekking heeft men gedaan iu de citadel Fuerza-Sanliago in Spanje, sen onderaardsche gevangenis, waarin men afdaalt langs een trap. Men heeft daar een aanlaal mensche- lijke geraamten gevonden belast met zware ketenen, anderen aan een kruis genageld, terwijl in een ander vertrek een volledig marteltoestel stond. Naar aanleiding van deze vondst wordt herinnerd aan de onderdrukking van den opstand van 1896 toen de gouverneur Sarjento in een nacht zest'g politieke gevangenen in een eel opeenpakte met 't gevolg dat zij stikten. Het wordt echter be- twijfeld of de verantwoordelijitheid van deze nieuwe ontdekte gruwelen nu nog vast te stellen is. jet is bekend dat toen herhaaldelijk marteling is toegepast. De postzegelverzamelaars ziju in groote op- schuddiug gekomen door de mededeeling dat op een aantal van de nieuwe postzegels van 3 pfennig abussievelijk Dfeutsches Reich staat, in plaats van Deutsches Reich. Na de fout bekend is geworden, verwacht men dat de platen wel spoedig vernietigd zullen worden en de foutdrukken ont- zaglqke prijzen zullen opbrengen. Kolonel Hanna, die al eens in de Daily News geprotesteerd heeft tegen het doodsehieten van Boereuofficieren, die Kaffers, door de Engel- schen tegen hen gebruikt, laten lerechtstellen, teekeut nu in dat blad verzet aan tegen de be- wering van Brodrick, in het Lagerhuis afgelegd, als zouden Boeren, in khaki gevaugeu genomen, volgens het beschaafde oorlogsgebruik den kogel verdienen, en het toepassen van dat //beschaafde gebruik" door Kitchener. Hij doet dat met woorden van nu wijlen veldmaarschalk Sir Neville Chamberlain. In een, brief geschreven drie maanden voor zijn dood, heet het//Niemaud kan er meer tegen zijn dan ik, dat Boeren gestraft worden voor het dragen van khaki. Waarin zoudeu onze soldaten anders gestokeu ziju dan iu de kleeren van hun verslagen vijand, als zij twee jaar lang van alle hulpbronnen buitenslands afgesneden waren." z/Hierhebben wij, helaas," vervolgt kolonelHanna, twee nitnemende militairen vierkant tegenover elkaar staande op een punt, dat de eer van hun land raakt. De een brengt de Boeren om het leven, wijl zij khaki dragen, de andere zegt, dat zij met zich in khaki te steiceii geeu misdrijf begaan. De eerste is een geueraal, wiens naam na den slag van Omdoerman een niet te benijden vermaardheid kreeg de andere een veldmaarschalk, wiens naam meer dan een halve eeuw lang in Indie in aller mond was en die stierf met onbe- vlekte eer". Voor de Paaschgenoegeus van de Londenaars heeft een ondernemend syndicaat in den tuin van het Crystal Palace te Londen een nieuwe inrichting gemaakt, een imitalie vau de Niagara stroom- versuellingen, welke men kan afvaren. Van een verhooging en te midden vau een //Cana- deesche decoralie", begint de boot met een vrij vlugge vaart, om eensklaps een waterval af te schieten. Dan snelt ze langs rotsen en door grotten, om haar wilden loop te eiudigeu in een kaltnen vijver. Nog nooit heeft men zoo iets ondervonden, zeggen de ondernemers. Ieder, die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5