Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. KO E R S VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per£ HET GELD. 48,05 a 48,07^ ZEET1JD1NGEN. Van 24 tot en met 25 Maart. a a DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 27 Maart 3.38 8.54 Vrijdag 28 4.11 4.26 Zaterdag 29 4.43 4.59 Zondag 30 u 5.17 5.36 Maandag 31 v 5.58 6.21 Dinsdag 1 April 6.48 7.20 Woensdag 2 u 7.58 8.42 tie Heer J. P. VAN DE SANDE, na een kortstondig lijden was overleden. en seven kinderen. II ij is gehuwd met een weduwe met 6 kinderen en werd dezer dagen nog verblijd door de geboorte van eeu zoon. Te Chaam stierf voor ongeveer 14 dagen een weduwe, die met haar kinderen iu een alleeti- staand huisje waonde. Na de begrafenis werd den kinderen door het armbestuur een tehuis be- zorgd en bleef het hnis onbewoond. Zaterdagjl. werd het huis opgeredderd en ontdekte men in een kamer achter een hoop vodden' een kistje, waaria een kinderlijkje. Onmiddellijk werd de politie in kenuis gesteld en constateerde dat het kind ongeveer 20 dagen oud was en waarschijnlijk door verstikking om het leven is gebracht. De politie uit Breda stelt een onderzoek in. Men schrijft uit Haarlem Om een einde te maken aan de ratten plaag, die zoowel in de z. g. Beek, een gedempt water dat overwulft is, en in de riolen aan de Bakenessergracht heerscht, worden sedert eenige tijd proe'en genomen om ratten te infecteeren met een serum van het instituut Pasteur te Parijs. Die ratten sterven daaraan en worden dan, in stukken gesneden, als voedsel toegeworpen aan hun natuurgeuooten in de Beek en de Bakenesser gracht. Wat aangaat de laatste, slagen de proeven goed, maar in de Beek, waarop een drietal slagerijen uitloopen, vinden de beesten te veel ander lekkers dan dat zij zich aan de overblijfselen hunuer broeders en zusters vergasteu. Wie 't er uit haalt, is knap. Een als heer gekleed persoon maakte Zondagmiddag in een koffiehuis aan de Boekhorststraat te's Graven- hage, een vertering van ongeveer f 5. Eerst een potje bier, daarna een cognacje, toen eeu diner met een fijne flesch. Toen 't echter op betalen aankwam bleek de man slechts 4 centen rijk te zijn. De politie werd gewaarschuwd en de man op het commissariaat herkend als een oude bekende een aan lager wal geraakte mar- kies, die er zijn werk van maakt zich in hotels en restaurants te goed te doeu ten koste van de eigenaars dier inrichtingen. Bij de politie te Utrecht vervoegden zich Maandagmorgen niet minder dan 7 peraonen met het verzoek om uaar een Rijkswerkiurichting te worden opgezonden. Onder hen was er een, die betere dagen had gekend, namelijk een gewezen notaris. Deze had zich eenige jaren in een goede standplaats mogen verheugen, doch was tengevolge van mislukte speculates zoodanig in verval geraakt, dat hij ten slotte het bijltje er bij moest neerleggen en zijn ontslag vroeg. Van dat oogenblik af zocht de man zijn troost bij de flesch, doch verergerde zijn toestand daarmede zoodanig dat vrouw en kinderen bij een bloedverwant een toevlucht zochten en hem zijn eigen weg lieten gaan. Waarheen die weg zou leiden, was welte voorzien. De anderen wareu reeds meermalen 64u zelfs 12 malen in die inrichting geweest en daaruit eerst een paar weken geleden ontslagen. Thans echter nu hun uitgaanskas was verteerd, wenschten zij niets liever dan er maar zoo spoedig mogelijk weder heen te gaan. De Amsterdamsche inbrekers hebben ingezien dat 't veiliger is, bij dag dan des nachts in te breken. Dan toch zijn de straten verlaten en vallen zij eer in 't oog, als een politieagent bij toeval juist in de buurt mocht zijn. Zij doen 't nu als 'top straat nog levendig is en dasrdoor hun bewegingen niet meer de aandacht trekken dan die van gewone menschen. Gekleed als //heer" met een jas aan en een hoed op, kan zoo een meneer, die gewoon een sleutel uit den zak haalt en daarmede een huisdeur opendraait, inbreken terwijl een agent er bij staat. Op die wijze is Vrijdagavond ingebroken aan den N -Z. Voorburgwal, schuin tegenover het politieposthuis. In dat gebouw, dat na kantoor- tijd onbeheerd is, zijn de magazijnen der firma van Lohe en Co., grossiers in hoeden. Een der firmanten, die de gewoonte heeft, 's avonds eens te komen zien of alles in orde is, deed dit nu ook omstreeks 10 uur. Nauwelijks had hij de deur geopend, of hij meende verdacht gestommel te hooren in het kantoor. Hij trok de deur weer dicht en begaf zich op straat op hetzelfde oogenblik, vluchten drie //heeren" uit den kelder ingang en verwijderden zich zoo snel zij konden door de Wijde Sleeg. Bij onderzoek bleek, dat de brandkast bij het slot opengeboord en een binneokastje daarin ge- forceerd was. De inbrekers waren overvalien vdor zij met hun arbeid gereed waren zij hadden de laden van een schrijftafel geopeud en den iuhoud onderzocht, maar geen tijd om alles wat zij reeds buit verklaard hadden mede te nemen. Twee bakjes met zilver en een aantal postzegels stonden blijkbaar gereed. Het eenige dat zij in hun overhaaste vlucht hebben kunnen meenemen, was een portefeuille, waarin ongeveer 150 aan bank- papier was. In het kantoor werd een volledige verzameling inbrekers werktuigen gevonden, waarbij ook een elektrisch zaklichtde inbrekers waren naar de eisschen des tijds voor hun bedejjf ingericht. 't Is aan een toeval te wijden dat dat de buit niet grooter geweest is. Juist Vrijdag had de firrna ongeveer f 1700 uit de braDdkast ge nomen. Een drama, dat in de geheele Belgische militaire wereld ongetwijfeld groote ontsteltenis zal teweegbrengen, heeft Zondag in het Cartografisch Instituut te Brussel plaats gehadnl. de dood van generaal Hennequin, directeur van dit instituut. Tegen kwart over elven had de ordonnans van den generaal, terwijl deze zich gereed maakte om te vertrekken, hem even verlaten. Tien minuten later werd in de kamer van den generaal een geweldige knal gehoord. De ordon nans, die kwam toesuellen, vond zijn chef op den vloer uilgestrekt, den schedel verbrijzeld door een geweerschot. De minister van oorlog werd on middellijk met het geval in kennis gesteld. Men heeft geen enkel stuk kunnen vinden waaruit de motieven van dit drama zouden kunnen worden afgeleid. Generaal Hennequin, oud-koloDel van den gene- ralen staf, was sedert eenige jaren als generaal gepensioneerd. Onder zijn bestuur waren iu het Cartografisch Instituut belangr^ke verbeteringen aangebracht. Hij was 65 jaar oud, kommandeur Tan de Leopold-orde benevens van de Congo-kroon. Hij was een der bekwaamste Belgische officieren hij heeft belangrijke wetenschappelijke studies gepubliceerd in de ^Biographie Nationale", uit- gegeven door de Koninklijke Aeademie van Belgie. Sedert 20 jaar stond de overledene aan het hoofd van het Militair Cartografisch Iostituut. Verontrustende berichten komen nog steeds over de cholera in Mekka. Het aantal pelgrims, op 't oogenbl'k in die stad, wordt op 210,000 geschat. De cholera woedt onder hen reeds op verschrikkelijke wijze. Dagelijks zijn er 2 a 800 doeden. Men vreest voor de verspreiding van de epidemie, wanneer de pelgrims weer in Djeddah Komen, om scheep te gaan naar hun vaderland. Een schilder, wonende in de rue Oambromie te Parijs, en zijn moeder zijn plotseling krank- zinnig geworden. De beide ongelukkigen braken al hun meubelen stuk, wierpen ze op een hoop, gingen er op zitten en staken alles in brand. De buren trapten de deur in en rukten de krank- zinnigen van hun gevaarlijke zitplaats. Het duurde drie uren, voor men zich van hen kon meester maken. Nieuwe oplichterij. Een associatie van bekwame werklieden in 't goudsmidsvak, vermoedelijk in Duitschland ge- vestigd, maakt tegenwoordig zeer fraai van een waardeloos metaalmengsel ^massief gouden" ringen der horlogekettingen, die dan met een duo laagje goud worden bedekt, waarna de keur, uitgesneden uit goedkoope echt gouden voorwerpen, er zeer behendig in word gesoldeerd. Een /r/heer" heeft met deze fabrikaten in den lateren tijd te Amsterdam verscheideu winkeliers beetgenomen, die ze voor goad van hem kochten na nauwkeurig de keur met een loupe te hebben bekeken. Men zij dus gewaarschuwd. Te Parijs is Zaterdagavond brand ontstaan in de werkplaatsen van een kartonfabrikant in de rue Turenne, nadat de werklieden reeds naar huis wareu. Niettegenstaande de groote voorra- den licht brandende stoffen, die er in lagen opgehoopt, wist de brandweer te voorkomen, dat het geheele gebouw afbrandde. Aangrenzende huizen hadden echter ook veel te lijden. De schade word begreot op een millioen francs. Twee politie-agenten, een brandweerman en eeu 68jarige dame werden gewond. De geheele stad Bingen verkeerde Maandag in de grootste opwinding. Eeu op den Rochusberg gelegen kruitmagazijn van de firma Bretz en Huff is in de lucht gevlogen. De luchtdrukking was zoo gewddig, dat in het aangrenzende gedeelte der stad, hoofdzakelijk in de Mainzer Strasse, geen ruit is heel gebleveneenige huizen hebben zelfs nog grootere schade geleden. De knal werd uren in 't rond gehoordgelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De ont- ploffing is waarschijnlijk aan boos opzet te wijteu. Naar een later bericht meldt, heeft de out- ploffing grootere schade aangericht, dan men aanvankelijk dacht. Behalve een dienstmeisje, dat zwaar gewond naar het hospitaal werd vervoerd, zijn ook nog twee personen, die met een schip stroomafwaarts voeren, zwaar gekwetst. De wijn- bergen dragen tot voorbij Rudesheim de sporen van de verschrikkelijke verwoesting. In't geheel werden 60 centenaars buskruit de lucht inge- slingerd. De schade bedraagt verscheideue honderd- duizenden marken. In het ruirn van het met kolen geladen Fransche driemastschip //Chili" heeft nabij Ouessant een ontploffing plaats gehad, waarschijnlijk tengevolere van de ontwikkeling van gas uit de kolen, al- thans de ontploffing vond plaats, toen drie man- nen der equipage met een brandende lamp iu het ruim afdaalden. De drie mannen zqn ernstig gewond en liggen nu in het hospitaal te Saint- Nazai re. Er wordt op het oogenblik een hevige strijd gevoerd tusschen twee syndicated van tabaks- fabrikanten de Imperial Tobacco Company, een Engelscb, en de American Tobacco, een Ameri- kaansch syndicaat. De eerste biedt 10,000 pond st. per jaar, als men niet meer bij haar concurrente koopt en de Amerikaansche maalschappij wil 200,000 pond st. onder haar afnemers verdeelen en vier jaar lang zonder winst zaken doen, als men uitsluitend bij haar koopt. 40 Londensche firma's weigeren nu de tabak der Engelsche maatschappij te verhandelen. Drie Poolsche gymnasiasten te Posen, alle drie om en bij de zestien jaar oud, hebben zelfmoord begaan buiten de stad. Eeu ervan is dood, een ander doodelijk gewond teruggevonden. Men ver- moedt dat zij wanhopig waren over hun slechte rapporten. Te Ness, een dorp in het N. van het eiland Lewis, iu het hooge noorden van Schotland wordt strijd gevoerd om het bezit van een kerk. Het eiland Lewis telt van drie tot vierduizend inwoners, meest visschers. De kerk zou gebruikt wordeu door de Vereenigde Vrije Kerk, maar anderen verzetten zich daartegen en barrikadeerden de kerk. Een kanonneerhoot bracht politie op het eiland en die brak de deuren open. Gisteren zou er onder bescherming der Konstabels dienst worden gvhouden. In het Engelsche Hoogerhuis is een com- missie benoemd, die belast is met de wetten op het wedden bij wedrennen te herzien. In een der jongste zittingen der commissie werd de meening gehoord van den predikant Horslev, die o. a. opmerkte Als een zekere persoonlijkheid wilde ver- klaren, dat zij nooit meer op wedrennen zou ver- schijnen, waar gewedt wordt, zou het wedden verdwijnen. Ik begrijp u niet, antwoordde de voorzitter der commissie. Ik bedoel den koning, verklaarde, Horsley. In het postkantoor te Straatsburg zijn twee zakken gestolen, waarvan de eene een bedrag van 16,000, de andere een van 20,000 mark inhield. Later vond men voor een waarde van 24000 mark aan effecten terug in een brievenbus. Het overige bedrag ontbreekt nog. De dader is gearresteerd. Het is een postbode. Het gestolen geld is in zijn bezit gevonden. Uit den postwagen van een spoortrein is tusschen Augsburg en Munchen een postzak met 5500 mark gestolen. //Reynold's Newspaper" maakt een brief openbaar van een Engelschen luitenant, die onder Methuen bij Tweebosch streed en die de nederlaag daar voornamelijk wijt aan 't slechte gehalte der Britsche rekruten. z/Toen ik nog sergeant was, schrijft hij, moest ik hun rij-les geven. Arme schooiers, ik had dikwijls met hen te deen. Half uitgehongerde, zwakke, jonge mannen, die in Engeland niet te gebruiken waren zij zijn uitgezonden als voedsel voor het kruit van de Boeren of, wat erger is, om aan de dysenterie heen te gaan. Uit een bezending van 720 jongens (ik kan ze niet anders noemen), die bier in October aankwamen, had er geen e£n vroeger op een paard gezeten, en toch zijn ze allemaal bij de Imperial Yeomanry inge- deeld, tegen 3 gulden per dag. Zeer weinigen weten een karabijn te hanteeren, en het was mijne aangename taak, ze te leeren rijden op een on- gezadeld paard. Het zou alles heel koddig zijn geweest, als het niet voor velen had gelijk gestaan met den dood of blijvende ongeschiktheid. Drie dagen werden mij toegestaan om ze tot //onver- vaarde ruiters" te maken. De africhting, waaraan zij onderworpen werden, was zoo straf en zoo aanhoudend, dat vier van de vijf uit die bezending snel een breuk hadden. In ouze hospitaal-tent hier liggen er niet minder dan 33 jonge kerels met een dubbele breuk. Zij zullen invalide zijn voor hun leven. Ik hoor dat er honderden anderen in de overige hospitalen hier liggen. Ook de paarden, die naar Zuid-Afrika ver- scheept worden, komen daar, volgens den brief- schrijver, in een allertreurigsten toestand aan. //Van 280 paarden, die gister met den trein aankwamen, waren er 72 dood, en er moesteu er nog 47 afgemaakt worden." Een hevige storm, vergezeld van hagel en onweersbuien heeft over Spanje gewoed. Te Sevilla liepeu de straten onder water. De bliksem sloeg in die stad op verscheidene plaatsen in de electrische geleiding voor de tram. De schade in de stad eD de omgeving is zeer groot. Te Utrera zijn vier personen door den hagel gewond. Te Ubada lag de hagel 50 centimeter hoog in de straten. Er vielen hagelsteenen van 250 gram gewicht. Tot groot vermaak van de bnitenlandsche humoristisehe bladen, werd voor eenige jaren in ons laud een jongeling vrijgesproken, die zich de vrijheid had veroorloofd, een hem bekoreude josge dame op straat een kus te geven. In Amerika heeft men nooit zoo lichtvaardig over deze uiting van teedere gevoelens geoordeeld, en thans is men ook in Italie het ernstig karakter gaan inzien van klaplooperij op de zachte lippen van een jonge schoone. Het gerechtshof van Cagliari heeft een student, die bij het uitgaan der kerk een jonge dame gekust had, veroordeeld tot niet minder dan zes maanden gevangenisstraf. Te Poplar, in Engeland zou Donderdag een 28jarige zeeman zijn 18jarig broertje voordoen, hoe hij met een revolver moest mikken. Hij nam daartoe een revolver, die hij ongeladen waande, legde aan op het hoofd van den knaap, drukte af en de jongen viel dood op den grond. De revolver was geladen geweest. De zeeman was zoo getroffen door het ougeluk, dat hij de revolver laadde en zich twee kogels door het hoofd schoot. Te Athene is eeu man op de vlakte verschenen, die beweert, dat hij ruim 6 maandeu kan leven zonder eten of drinken en boveudien, zoolang hij wil buiten slaap kan. Deze wondermensch heet Koustas en is 45 jaar oud. Hij bcgon al op zijn vijfde jaar te vasten. Op een nacht werd hij plotseling wakker en sedert heeft hij naar hij zegt nooit meer behoefte aan slaap gehad. M 12,It H 12,10 3 VLAG. NAAM. MJ. Van eii naar Lading. 24 25 21 Noor. s.s. Eng. i.i, Eng. s.s. idem idem Eng. sch. Vuor Ter Keninn Balder I 3185 Greaker Golfer i 1066 Londen Voor dent hout ledig Armourer Tadorna i 3730 Liverpool Ouse 2158 Goole Bival i 300 I Par Van Kent i I 299 Londen 2017 Manchester stnkg. 1 idem idem pijpaarde macadam Eng. barge Mystery Van 24 tot en met 25 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 19 binueuvaartuigen op-en 17 afgeschutdoor de Westsl. 1 op- en 1 afgeschut. I Zoo de Heere wil en zij leven, hopen op Vrijdag 28 Maart a. s., onze geliefde ouders, behuwd- en grootonders FRED. v. d. YOORDE J5N ADR. SCHIEMAN, hunne 40jarige echtvereeniging te herdenken. Dat ze nog lang mogen gespaard blijven is de wensch van hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleiuiinderen. Ter Neuzen. P. v. d. HOOFTV. d. Voorde. Zaamslag. G. F. DE BOKXV. d. Voorde. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig lijden mijn geliefde echtgenoot JACOB PIETER VAN DE SANDE, onderwijzer alhier, iu den ouderdom van ruim 82 jaren. Slechts 9 maanden mocht ik het geluk smaken met hem te zijn vereenigd. Mede namens wederzijdsche familie, Wed. J. P. VAN DE SANDEScheele. Ter Neuzen, 25 Maart 1902. Gisteren morgen ontvingen wij de treurige tijding, dat onze geachte en beininde Directeur, Allen, die hem tijdens zijn werkzaam leven hebben gekend, zullen beseffen, hoe smartelijk ons dit verlies treft. Namens het Best, der Gemengde Zangver. z/Tot Nut en Genoegen," W. D. DE VRIES, Voorzitter. Ter Neuzen, 26 Maart 1902. Voor de bewijzeu van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader en behuwdvader, betuigen wij onzen hartelijken dank, Ter Neuzen, 26 Maart 1902. Uit aller naam, Wed. A. F. VAN DUIJZE. Voor de vele blijken van belang- stelling ondervonden bij het overlijden van mijne geliefde echtgenoote, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. KOOLE. Wed. KOOLEVerheijke. C. N. KOOLE. L. KOOLE. Ter Neuzen, 26 Maart 1902. Onzen hartelijken dank aan alien die ons hunne deelneming betoonden bij het overlijden van ons geliefd dochtertje Amelia Pieternella. Ter Neuzen, 26 Maart 1902. W. J. BOS. H. BOS—Gijsel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2