A 1 g e m e e n Kieuws' 9a Adrertentieblad vooi 299UWS9fc*VUaaderej. No. 4204* Zaterdag 22 Maart 1902. 42® Jaargang. Gemengde berichten. Voor eene bio em. Mengelwerk. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave IDIEIRJDIE] BLAD. NEUZEKSCHE COURAIT. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij mile Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. A D V I ft T V Van 1 tot 4 regels 0,40. Bij directe opgaaf van driemaai slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsnmnir beret regfci m lerseifc iVt 0,1 V tdverteoti* o Oft blad Temhljat WveoailM- en Vrljdaaa.oad, ■Itne.on V ril op y«ertd»nen, l>»J de Flrma P. J. tdl OB MMBi Tn Weuei- TER NEUZEN, 21 Maart 1902. De alhier Woensdag gehouden vergadering ter bespreking van het houden van een festival alhier, was niet druk bezocht. De aanwezigen waren ecbter van meeDing dat men daarnit evenwel nog niet moest afleidei dat het aan instemming met het id^e zou ontbreken, op grond dat verschillende niet aanwezige persoien het plan met instemming hadden begroet. Eene voorloopige commissie werd benoenad, die zal onderzoeken of voldoenden steun is te verkrijgen voor het geven van een internationaal festival, voor harmouie-, fanfare- en xanggezel- schappen, op 15 Aug. aanstaande. Naar aanleiding van den, de vorige week bij den beer A. H. Donze voorgskomen brand, welke moet ontstaan zijn door een defect aan de leiding voor electrisch licht, waren we, met eenige heeren contractanten, Vrijdagnamiddag door den Directeur uitgenoodigd tot een bezoek aan de Centrale, om eenige proefneaaingen bij te wonen. In een bijgebouwtje was daarvoor eene installatie aangebracht, zooals deze in verschillende particu- liere huizen bestaat. De directenr, de heer Van Kampen, sprak als zijn meening uit dat de brand bij den heer Donze, een gebeurtenis die in zijn 20jarige loopbaan als electricien nog Dimmer was voorgekomen, moet ontstaan zijn door een defect aan de geleidingsdraden naar den afsluiter loopende, dat het omhulsel der draden, zijnde gummi en geweven katoen is stuk gegaan en dat de draden, die ineen gedraaid zijn, daardoor contact hebben gekregen. Dan springen vonkjes •ver, de heer Van Kampen toonde dit aan, en tevens dat deze grooter worden wanneer de koorden vochtig zijn, en die vonkjes kunnen brand ver- oorzaken. Uit de proef bleek evenwel dat de vonkjes den draad niet spoedig doen branden. De heer Van Kampen zeide dan ook dat het gebrek in de leiding bij den heer Donze reeds vele uren moet hebben bestaan, alvorens brand kon ontstaan. Hoe het defect is ontstaan is moeilijk uit te maken, doch de heer Van Kampen toonde aan dat er met de leidingsdraden heel wat geweld kan gedaan worden, zonder dat de draden contact krijgen. Bovendien zoo'n ongeval zal alleen voorkomeu bij een defect in de zijlijnen naar den afsluiterkrijgen de draden van de hoofdgeleidiug contact, zoo knappen de stoppen van de loodverzekeriug en het contact is verbro- ken, zoodat er geen stroom meer in de leiding kan komen. Met herhaalde proeveu werd daarvan het bewijs geleverd. Om nn een zeldzaam voorkomeud geval als bij den beer Donze voor de toekomst geheel onmoge- lijk te maken, zullen alle geleidiugen naar de afsluiters afzonderlijk worden aangelegd, zooals trouwens reeds bij enkele in den laatsten tijd aangeslotenen was geschied. Hulsl, 20 Maart. Het muziekgezelschap „De Harmonie" vierde heden een groot en zeldzaam feest. Het herdacht haar lOOjarig onafgebroken bestaan. Geen wonder dat zulk een feest met luister gevierd werd. De concertzaal de »Graanbeurs", het lokaal der vereeniging was prachtig versierd. Aan de wanden hingen tropheen en draperien waardoor de groote zaal een verrukkelijk aanzien kreeg. Vooral trok de aandacht twee oude vaandels, eigendom der vereeniging. De eene draagt het jaartal 1836, het andere, dat veel ouder schijnt, heeft geen jaartal. De zaal was tot 5 uur voor het publier toegankelijk. De ingezetenen toonden hunne ingenomenheid met het feest door het bezoeken van het lokaal eu het uitstekeu der vlaggen. Om 10 uur kwam het bestunr met de leden in het vereenigingslokaal samenwaarna eene muzikale wandeli»g door de stad gemaakt werd. 's Avonds om 6 uur begon de groote plechtigheid in de zaal. Het muziekgezelschap bood namelijk aan al zijn leden en honoraire leden een feestmaal- tijd aanwaartoe ook het hoofd der gemeente «n de voorzitter der zangvereeniging Apollo en en de fanfare Vlijt en Volharding waren uitge noodigd. Bij dezen maaltijd zat de gezelligheid voor en meuig glas werd geledigd op den voortdurenden vooruitgang der vereeniging. Middelburg, 21 Maart. Heden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteedhet bouwen van eene woning voor den bewaarder met bergplaats voor goederen op het voormalige fort //de Ruyter" te Vlissingen. Raining f 3600). Laagste inschrijver hiervoor was de heer J. de Buck te Middelburg voor 3719,85. Een verslaggever van de //Matin" te Parijs heeft een ondervinding opgedaan, die veel bespro- ken wordt. Hij bad zich aangeboden om de waarde van de nieuwe hondenafdeeling te ooderzoeken, welke door de politie opgericht is om menschen uit de Seine te redden. Mel een reddingsgordal gewapend en in gezelschap van een leger van verslaggevers, ging hij naar de Tournelle-brug, trok ziju jas uit en sprong in de rivisr. ln- tusschen waren honderden menschen aan den oever der rivier verzameld en de opschudding was zeer groot tot men den zwemaer zag opdui- ken en zich naar den kant zag bewegen. Toen de hondenbewakers het hoofd van den man zagen, gaven zij den dieren bet sein in het water te springen. Ze sprongen echter kwispel- staartend in het rood en hielden het geheel klaarblijkelijk voor eeD grap. Niets kon hen bewegen, in het water te gaan. De waaghalzige verslaggever kwam echter in gevaar, want hij zwom langzaam en een stoomboot naderde met groote snelkeid. Eiudelijk werd hij door een reddingsboot opgehaald. De hondenbewakers werden uitgelachen en bespot. Maar zij veront- achuldigden zich, zeggende dat de heuden nog niet genoeg training gehad haddeu en dat ze zeker begrepen hadden, dat hun hulp in werkelijkheid niet noodig was. Een minister bijna in arrest. Eenigen tijd geleden, vertelt de Gaulois, op een avond in het schemeruur, werd een schildwacht bij het ministerie van financien te Parijs opgeschrikt. Eeu man van een jaar of veertig, fatsoeulijk ge- klced, trachtte uit het gebouw te onisnappen, door over het hek te klimmen dat aan die zijde er langs loopt. Dadelijk loopt de schildwacht toe met gevelde bajonet. De andere klimt kalm voort. z/Heidaar roept de schildwacht. ,/Ik ben M. Caillaux, de minister van financien en z/Jij de de minister Vertel dat een ander En de schildwacht, trouw aan zijn consigne, maskt zich gereed zijn gevangene bij den kraag te pakken en naar de wacht te brengen. Plotseling kornt er echter een concierge te voorschijn, en toen bleek dat het werktlijk de minister was De zaak was heel eenvoudig. Hij was laat gebleven, wilde door een zij-uitgang weg, maar merkte dat het hek dicht was en hij den sleutel niet bij zich had. Daar hij nog betrekkelijk jong is en een goed gymnast, had hij geprobeerd over het hek te klimmen. De Elektrotechnische Rundtchaa vermeldt een nieuwe toepassing van het electrisch licht bij de sponsenvisscherij. Tot nog toe was de in het water heerschende duisternis een groot beletsel bij het uitoefenen van dit op zich zelf reeds moeielijk bedrijf. De duikers aan de kusten van Florida zijn nu op het denkbeeld gekomen electrisch licht bij hun bedrijf toe te passen. Zij gebruiken zeer sterk lichtgevende booglampen die hen in staat stellen de beste soorten spons uit de diepste lagen te verzamelen. Tengevolge hiervan brengt nu de vangst het dubbele op van vroeger eu is de duiker in staat steeds eene keus te doen uit de beste soorten en slechts die te verzamelen, welke de grootste waarde hebben. De graaf van Vlaanderen heeft besloten niet meer uit jagen te gaan op de jachtdomeinen in de nabijheid van Verviers. Het jachtterrein wordt verhuurd voor 50,000 aan Brusselsche jachtgezelschappen, welk bedrag door den graaf zal worden besteed aan sanatoria voor longlijders, aan werkverschaffing eu aan het verstrekken van vergoeding voor de schade, door de talrijke herten op het jachtterrein teweeggehracht. Ook zal een groot park bij bet jachtveld te Verviers worden aangelegd. De broeder des Konings bezat al langen tijd dit jachtrecht, maar in de laatste jaren maakte bij er nooit gebruik van. De kunstbloemen-industrie mag zich in Saksen in een steeds toenemenden bloei rerheugen. Volgens het //Journal of the Society of arts" produceeren verscheiden groote fabrieken te Dresden een enorme hoeveelheid, maar de voornaamste fabrieksplaats is Sebnitz, een stad van 8500 inwoners, dicht bij de Boheeinsche grens. Tegen- woordig zijn er 480 fabrieken van kunstbloemen, bladen, planten, vruchten enz., in bet district Dresden, waarvan 330 te Sebnitz en omliggende dorpen en 100 te Dresden en zijn voorsteden. 10,000 personen vinden in dezen handel een bestaan, voor het grootste gedeelte vrouwen. Pens, een sociaal-democratisch lid van den Rijksdag, is dezer dagen voor een prins aangezien. Peus reisde van Dessau naar Berlijn ea had plaats genomen in een coup£ eerste klasse in bet voorste gedeelte van den treiu, prins Eduard van Anhalt- Dessau zat in het achterste gedeelte. Uit Dessau was naar Wittenberg, waar de reisigers in den trein naar Berlijn moeten overstappen, geseind dat prins Edward meereisde, en eenige spoorweg- ambteuaren wachtten hem due daar op, om hem naar zijn trein te geleiden. Te Wittenberg zag men Pens, toen hij uit ziju coupe siapte, voor den prins aan, en men noodigde hem dus onder diepe en eerbiedige buigingen tot overstappen nit. Eerst toen Peus de ambteuaren toeroep Mijne heeren, u vergist u, de man dien u hebben moet, zit in het achterste gedeelte", bemerkteu zij hun vergissing en liepen den prins ijlings na. Deze had intusschen reeds zelf zijn weg gevonden. Markies De Kergauen, afstammeling van een oud adelijk geslacht, zou in het huwelijk treden met Yolande, dochter van den graaf De Clairville, wiens stamboom even hoog en ver reikte. De huwelijkspleehtigheid was juist afgeloopen. Onder het vroolijke klokkengelui verliet het jonge paar de kleine landelijke kerk. Het landvolk juichte het bruidspaar toe: z/Lang leve de Markieslang leve zij tie vrouwe Yolande! God zegene het bruidspaar!" De kerk van het dorp Clairville stond op een hoogen bevalligen heuvel. Naast de kerk lag het kerkhof. Daarheen voerde een smal, kron- kelend voetpad. Rijken en armen, voornamen en geringen, levenden en dooden alien moesten dien weg gaan om in 't kerkje op het kerkhof te komen. Onder het gejuich der menigte, die de hellingen van den heuvel bezette, daalde het aanzienlijk gezelschap het voetpad af tot de plek, waar de rijtuigen wachtten. De bruidegom, aangenaam getroffen door de geestdrift en zichtbare blijdschap van het volk, fluisterde zijn jeugdige gade toe tfGe ziet, ge- liefde, hoe dierbaar gij aan al deze menschen zijt. Zij zullen je nooit vergeten. Misschien zijn zij wel boos op mij, omdat ik je van hen wegneem." Yolande glimlachte bij die woorden en wendde zich tot haar vader met het verzoek1 Is van daag zoo'n heerlijke dag, vader willen wij den weg naar huis niet liever te voet afleggen z/Zeker, lieve, als ge dat gaarne doet," ant- woordde de graaf. Zoo ging men te voet door het dorp naar het slot Clairville. Aan den arm van haar echtgenoot bleef Yolande nu hier dan daar stilstaan bij eene arme hut, door haar met gevulde handen zoo menigwerf bezocht, om de oude en zwakke lieden, die aan den optocht naar de kerk geen deel hadden kunnen nemen, maar de bruid nog eenmaal wenschten te zien, de hand tot afscheid te drukken. Voor ieder had zij een vriendelijk woord en tevens een milde gift. Juist was men buiten het dorp aan een smal gedeelte van den weg gekomen, toen opeens eene hindernis het jonge paar en de gasten tot stilstaan noopte. Een lijkstoet versperde den weg. Een jong meisje werd grafwaarts gedragen. Achter de lijkbaar schreed langzaam, met gebogen hoofde, 't aangezicht in de handen ge- borgen, een ernstig, somber man een beeld der wanhoop. Bij 't ontmoeten van den bruiloftstoet wilden de dragers terugkeeren om plaats te maken doch de man achter de lijkbaar hief het hoofd op en staarde woest naar de vroolijke schaar, die in haar rijke, sehitterende kleedij en met de lachende gezichten zijne diepe smart scheen te honen. ,/Vooruit"riep hij met trillende stem den dragers toe. Daarbij namen zijn ge- laatstrekken een zoo bittere, hatelijke uitdrukking aan, als wilde hij al die fijne heeren en dames met zijn blikken verpletteren. De dragers bewogen zich niet van de plek. Daar schreed de graaf De Clairville naar voren en sprak op ernstigen toon//Hebt eerbied voor de dooden, mijne vrienden. Laat ons teruggaan en plaats maken voor de lijkbaar." Onverwijld werd aan die woorden gevolg gegeven, en de lijkstoet trok het gezelschap voor bij, dat zich eerbiedig langs den weg had geschaard. Toen de bruid vernam, dat de overledene in den bloei harer jaren was weggerukt, werd zij door deze tegenstelling pijnlijk getroffen. Zjj nam een takje oranjebloesem uit haar bloemen- ruiker en legde het stil op de lijkkist. De sombere man, die achter de baar liep, zag het; zijn gelaat helderde even op; toen verborg hij het gezicht weder in zijn handen en snikte. /,Wie is die man", vroeg de bruidegom. Men wist niet meer dan dat hij een vreem- deling was, die voor weinige dagen een ledig huisje buiten het dorp betrokken had met zijne doodzieke zuster. Hij schijnt deze zeer lief gehad te hebben. Intusschen trok de bruiloftstoet verder, terwijl nu het blijde, heldere gelui der kerkklokken in doffe, sombere klaagtonen was veranderd, toen de lijkstoet den feestlijk versierden ingang der kerk naderde doch coorbij trok naar de rustplaats der dooden. Wie was die jonge dame", vroeg de vreem- deling aan een der dragers, toen hij het kerkhof verliet. z/Dat. is freule De Clairville, sinds een uur gravin De Kergouen", werd hem geantwoord. ffMoge zij langer leven dan mijne zuster en steeds gelukkig zijn", fluisterde hij en liep door. Twintig jaren zijn sedert dien dag verloopen. Over Frankrijk was de revolutie losgebroken. Te Parijs heerschte het schrikbewind. De guillotine verrichtte iederen dag haar werk. Het bloed vloeide bij stroomen. Niemand was zeker van zijn leven. De Conventie had vernomen, dat de stad Nantes vele vijanden van de republiek telde en er eene samenzwering werd gesmeed. Zij zond er Carrier, een harer leden, heen om gericht te houden en de Republiek te verdedigen. Voor Carrier, door de histone als de bloed- hond der Conventie gebrandmerkt, deed de guillotine haar werk niet vlug genoeg. Hij heeft 4000 gevangenen, twee aan twee aan elkander gebonden, in de Loire doen verdrinken. Op zekeren dag, dat hij zitting hield, riep de deurwaarder //Henri de Kergouen Een jongeling van achttien jaren ongeveer trad voor zijn rechtbank. z/Gij zijt beschuldigd", luidde de aanklacht, z/tegen de republiek te hebben samengespannen." Onbevreesd zag de jongeling Carrier aan en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 7