A 1 g e m e e n Kieuws* an Adverteatieblad uwsch'Vlaaadsrea, voor GELDLEENING. 30,000, No 4204. Zalerdag 22 Maart 1902. Z 8 6 MHQM&l WIM&m* Toestemming tot Buitenlandsche Zeevaart en tot verblijf Buitenslands. Gageland en de Z.-A. RepnbM. Gemengde berichten. 42* Jaar^an#. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave BBRSTB BIjAD. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhnrg. ^T«W^TS«3iKCTmflg^gfcgESflS TER NElIZENftCHE COCRANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b\j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V I t» 1 H, N 1 K N Van 1 tot 4> regels 0,40. Voor elken regal meer /0,10. Bij direct® opgaaf van driemaai plaatsiug derselfde advertentie wordt da pr$» slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. ■Sir bluil ventkijai ilnanilag-, Wuenrdag. en Vrijdaaavoad, altseianderd op Feestdasen> blj de Firms Is. Jf- V A ISatinv ir Ttgr Sieasen Burgemeester en Wethouders der Gemeente TER NEUZEN Tes'igvn er de aandacht op van wien het aangaat, dat bg de Militiewet 1901 (Staatsblad N°. 212 van 1901) is bepaald a. dat de ingelijfden bij de militie te land niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandiche zeevaart worden toegelaten zonder schriflclijke toe- stemming vanwege den Minister van Oorlog (art. 116); 4. dat de verlofgauger van d« militie te land zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gednrende drie achtereenvolgende maanden bnitenslands mag ophonden (art. 123) c. dat de manschappen der zeemilitie, die zich met verlot bevinden, zich zonder toestemming van den Minister van Marine niet langer dan gedurende drie achtireen- volgende maanden bnitenslands mogcn ophoaden (art. 145, ecrste zinsnede) d. dat aan de manschappeu der zeemilitie, die zich met verlof bevinden, in gewone tijden vergunning tot uit- oefening van de buitenlandsche zeevaart en visscherij wordt rerleend, en dat zij zonder die vergnnning niet tot eene verbintenis tot nitoefening van de buitenlandsche zeevaart worden toegelaten (art. 145, tweede en derde zinsneden) e dat de verlofganger van de militie te land of van de zeemilitie, die art. 123 of art. 145 der wet niet naleeft, in werkelijken dienst wordt geroepen en daarin gedurende ten hoogsle twee maanden wordt gejmuden (aft. 124). In rerband met hetgeen hierboveu onder a cn b is vermeld, wordt tevens medegedeeld, dat de Minister van Ooriog bij brief van 29 Jarsnari 1902, VIW« afdeeling, N°. 5, da Commissarissen der Koningin in de provincien heeft gemachtigd: 1°. Om in gewone tijden aan de ingelijfden bij de militie te land, die zich krachtens art. 118 der wet met verlof bevinden of die krachtens art. 114 der wet in het genot zUn van uitstcl of verlenging van uitstel van eerate- oefening of van verb ijf onder de wapenen, vo «r zooveel zij aan den Commissaris der Koningin hebben aangetoond in de geiegendheid te z\jn om het beroep van zeevarende bnitenslands nit te oefenen, namens den Minister de vereischte schriftelijke toestemming tot het doen van eene buitenlandsche zeereis te geven. Deze toestemming wordt verleend steeds onder gehoudenheid van den belanghebbende om zich by zijne terugkomst van de reis dadeiyk bij den Burgemeester zijner woonplaats aan te melden, en voor slke volgende zeereis eone nieuwe vergnnning te vragen. Bij uitzondering op dien regel kan aan lien, die het beroep van zeevarende wenschen uit te oefenen op stoomschepen, welke een geregelden dienst op vreemde havens onderhouden, worden toegestaan meer dan een reis te doen met schepen van dezelfde lijn tot een gezameniyken duur van ten hoogste zes maanden en onder gehoudenheid, zich, na afmonstering van het schip, in elk geval na de laatste reis binnen bedoelde zes maanden, aan te melden bij den Burgemeester hunner woonplaats. De voorschreven toestemming mag echter niet worden rerleend indien de verlofganger, vddr of tijdens zijn aanvragc, in werkelijken dienst is opgeroepen en het zich laat voorzien, dat hij niet van de reis zou zijn teruggekeerd voordat hij in werkelijken dienst nioet opkomen. 3» Om in gewone tijden aan ingelijfden bij de militie te land, die zich krachtens art. 118 der wet met verlof bevinden of die krachtens art. 114 der wet in het genot zijn van uitstel of verlenging van uitstel van eerste- oefening of van vetblijf onder de wapenen, en die zich voor langer dan gednrende drie achtereenvolgende maanden in den vreemde in Europu wenschen op te houden, hiertoe namens den Minister de vereischte toestemming te ver- leenen voor ten hoogste twaalf achtereenvolgende maanden, niits hun daarbij do verplichting worde opgelegd om te zorgen dat bun adres steeds bij den Burgemeester tunner woonplaats bekend zij en om op de eerste oproeping, hetzij voor den werkelijken dienst, hetzij voor zooveel de in art. 118 der wet bedoelde verlofgangcrs aangaat voor het jaarltjksch onderzoek, bier te lande terug te keeren. De sub 2°. vermelde, aan den Commissaris der Koningin gegevon bevoegdheid geldt ook ten aanzicn van beJoelde ingelijfden, die zich tot het nitoefenen van de kust of haring- visscherij builenslands wenschen op te houden de toestemming hiertoe mag dan echter 9lechts strekken voor niet langer dan zes maanden. Veor zooveel betreft de verlofgangers krachtens art. 118 der wet, kan bij alle hierboven bedoelde toestemmingen (evens, hetzij uitstel, hetzij vrijstelling van het jaarlijksch onderzoek, worden verleend, al naar gelang de omstandigheden, ter heoordeeling van den Commissaris der Koningin, dit noodig of wenschelijk maken. Zij, die eene to stemming, als onder 1". of 2". is vermeld, wenschen te bekomen, moetrn zich hiertoe schriftelijk wenden tot den Commissaris der Koningin in de provincie, waarin zij hunne woonplaats hebben. De aanvrage kan op ongezegeld papier worden geschreven. De door den Minister verstrekte machtiging heeft geen betrekking op ingelijfden bij de militie te land, die in het .genot zijn, hetzij van tijdelijk verlof, hetzij van verlof tot nudere oproeping Verzoekschrilten van ingelijfden bij de militie te land om toestemming tot verblijf gednrende langer dan drie achtereen volgende maanden in lnnden buiten Europa uioeten rcchtstrecks aan den Minister van Oorlog worden gezonden. Zij kunnen evenzeer op ongezegtld papier worden geschreven. Ter Nenzen, den 20 Mnart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Bnrgemeester. J. L. OOSTKRHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat ten laste dier gemeente wordt aan- gegaan eene geldleening groot rentende ten hoogste vier ten honderd in het j'aar. De leening wordt verdeeld in 40 aandeelen, ieder groot 750,te slellen op naam of aan toonder en af te lossen, te beginnen in 1903, met ten minste ££n aandeel. Storting der aandeelen 1 Mei 1902. De inschrijvingsbiljetten, vermeldende naam, beroep en woonplaats van den inschrijver, het aantal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven, de bedongen jaarlijksohe rente ten honderd en opgaaf of de ohligatie op naam of aan toonder wordt verlangd, enderteekend en in gesloten couvert, waarop //Inschrijving Geldleening" in te leveren bij den Burgemeester voor 1 April eerstkomende. Axel, den 18 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De Britsche regeering heeft groote plannen. In Missouri plaatste ze een order voor de levering van 12,000 paarden, in maandelijksche lereringen van 500. Twee jaren lang zullen er dus uit Amerika worden betrokken. En voor Zuid-Afrika Met die paarden heeft't Britsche gouvernement orerigens wat te stellen. Kitchener vraagt er maar steeds meer. Nu heeft hij weer een brief geschreven, waarin hij zegt *Ik heb de grootste moeite ter wereld om de mannen die ik krijg, van paarden te voorzien. Zend mij geen bereden mannen meer, tenzij ze weteu hoe ze hun paarden moeten verzorgen, want ik kan niet gedurig voort- gaan, mannen van paarden te voorzien, waarvoor niet zorg wordt gedragen." Lord Roberts, die zoo'n beetje weten kan wat zoo'n klacht van een opperbevelhebber in een moeizaam land beteekent, heeft nu't zijne gedaan om z'n opvolger in Zuid-Afrika in deze te helpen. Hij heeft bij een inspectie over nieuwe troepen, die weldra uit Ierland naar Zuid-Afrika zullen vertrekken, een toespraak gehouden, waarin hij den mannen aanbeval, vooral goed voor hun paarden zorg te dragen. Als ze 't nu nog niet doen Het telegram uit Volksrust, waarin gemeld werd, dat de Engelschen de prachtige wilde paarden, op hun marsch daarheen doodschoten, uit vrees dat ze den Boeren in handen zouden vallen, zegt dat aan niet minder dan 350 dieren dit lot ten deel viel. Schoon toch, zulk een oorlog. Behalve veel paarden, hebben de kolonnes van Plumer, volgeus het hericht in de //Daily Mail" ook overvloed van wild in de buurt van Volks rust gezien. Deze dieren hadden alle, voor de groote drijfjachten van de Engelschen uit, de wijk genomen naar de vallei van de Vaal. Eindelijk nog dit dieren berichtje, om daarna weer tot de wilde beesteu terug te keeren De Minister van Oorlog heeft lord Kitchener telegrafisch verzocht, een strenger toezicht te willen houden op het gebruik van trek- en lastdieren en verklaard dat de regeering bepaald opziet tegec de groote kosten van een vernieuwing van het paar den materiaal. Generaal Bruce Hamilton's kolonne jaagt de Boeren onder Botha achterna, doch staat tegenover de gewone taktiek van den vijand om zich terug te trekken iu de uiterst moeilijke en wilde bosch- en bergstreken. De Boeren zijn voorbij Nikuzi getrokken, zich verspreidende in kleine troepjes en aldoor schietende. //Vrijdagavond maakten onze bereden troepen," zoo zegt de correspondent "»n de -Daily Tele graph", //een achterwaartschei omcirkelenden marsch, door een bijna onmogelijk terrein. Een deel van de troepen, bestaande uit Johaunesburg- sche Mounted Rifles, steeg af eu maakte een marsch van tien mijlen te voet. Het stelsel van concen- tratie werkte uitstekend en bij het aanbreken van den dag hadden de troepen twintig man gevangen genomen, behalve een half dozijn gewonden. Er werden vier gesneuvelden geteld en velen waren gewond. //De meest belangrijke gevangenneming was die van //Cherry" Emmett, die met zijn ordonnans werd gegrepen door kolonel Stewart's tamme Boeren. Emmett is een bekende kommandant en een groote vriend van Botha." Uit de verliezenlijst blijkt, dat er 2 officieren gewond, I man gedood en 9 man gewond zijn van de Zuid-Afrikaansehe politie op 15 dezer nabij Walfontein aan de Vaal. De rechlbank heeft in hare zitting van 21 Maart de volgende vonnissen nitgesproken 1°. K. W. H., oud 17 j., 2°. A. A. FL, oud 19 j., bootwerkers te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk en wederspannigheid ieder ver- oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. S. H., oud 20 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtcnis. In zake J. S., oud 29 j., boer*nknccht te Ter Neuzen, op 21 Febr. 1902 wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevaugenisstraf en daarvan in verzet gekomen, is het vonnis voormeld bekrachtigd. Bij de familie is, naar gemeld wordt, be- richt outvangen van het overlijden van Klaas Boes, die II Augustus 1894 te Schagen twee vrouwen op gruwelijke wijze heeft vermoord. De moordenaar moest zijn leveuslange straf te Leeu- warden ondergaan. Eeu knaapje te Deveuter van nog geen drie jaar, dat door zijn moeder alleen thuis was gelaten, speelde in dien tjjd met een emmer, waarin eenig vuur. De kleederen van den kleine vatten vlim, waardoor de kleine aan een zijde bijna werd verkoold. In deerniswekkenden toestand is het naar het ziekenhuis overgebracht. Aan de Polytechuische school te Delft wordt op zoo grove manier gestolen dat de commissie tot behartiging der studiebelangen alle ingeschreveuen heeft medegedeeld, dat zij den raad van bestuur eene opgave zal doen toekomen van al wat gestolen wordthet aan den raad voornoemd overlatende maatregelen tegen dit kwaad te nemen. De commissie roept daartoe de medewerking in van alle ingeschrevenen. Sedert jaren woont in perceel 5 aan de Vijzelgracht te Amsterdam de heer A. Barrau, schoenwinkelier. De heer Barrau had omstreeks twee uur Zondagmiddag zijn winkel zorgvuldig gesloten en was met zijn familie uit wandelen gegaau niemand bleef in huis achter. Omstreeks vier uur kwa iu de familie thuis en nadat de voor- deur was geopend, zag men dadelijk dat er onge- wenscht bezoek was geweest. De geldlade in detoonbank bleek opengehrokeu, eu het daar aanwezige geld gestolen. Achter en boven den winkel was letterlijk alles door elkaar geworpen en onderzocht, en de daar staande lin- nenkast en secretaire blijkbaar met een »halfduims" beitel opengebroken. Beddegoed was uit elkaar getrokkeu, maar een sommetje geld in een doekje gebonden, en verborgen onder een van de bedden, werd door den bezoeker of de bezoekers niet op- gemerkt. Eveuwel werd vrijwat, voor den heer Barrau van waarde, gestolen, vooral omdat het familiestukken betreft. In dit geval mag zeker gezegd worden dat de inbraak brutaal is. In de eerste plaats is de gracht op Zondagmiddag, klaarlichtendag, druk be- zocht. Ten tweede is op de voordeur een luid klinkende bel, die zeer duidelijk wordt gehoord ia de belendende perceelen en is er nog een be- woond sousterrain. De bewoonster van het belendende perceel, mevrouw Putman, heeft een persoon langs het huis zien loopen in den tijd dat de braak moet zijn geschied, en geeft op dat die persoon was gekleed in donkere jas, met liehte broek en met een deukhoed op. Merkwaardig is, dat iemand die in de buurt woont, naar hij te midden van een groepje nieuwsgierigen op de gracht voor perceel 5 vertelde, een persoon achter het echtpaar Barrau in de Vijzelstraat heeft zien loopen, ook in helder witte broek gestoken. De Bijbel, waarop Koning Eduard VII bij gelegenheid van zijn kroning den eed zal afleggen, is op het oogenblik bij den binder. Hij is in groot kwarto-formaat en zal rijk gebonden worden in reod marokijn. De hoeken en de rug van het boekdeel zullen worden beschermd door gouden versierselen. Op den omslag staat het monogram E. R. VII met de koBinklijke kroou er boven, geheel van goud gemaakt, eu met kostbare steenen bezet. Deze kroningsbijbel, die f 5000 zal kosten, zal na de plechtigheid het eigendom worden van den aartsbisschop van Canterbury. Een glijdende berg Te Theize in het Rh6ne-dal in Frankrijk doet zich een merkwaardig natuurverschijnsel voor. Tengevolge van zware regens in de vorige maand zijn de onderaardscha lagen onder een berg aldaar uitgeslepea door het water, en eon duel van den berg la Carriere is nn aan 't glijden gegaan, wijngaarden en bouw- landen met zich meenemeud en de buizen in de onnaiddellijke omgeving met veruieling bedreigend. De bewoners hebben de wijk genomen in de na- burige dorpen. Volgena de Gazeta Gdanska zou zich iu een Poolsch stadje het volgende geval hebbeH voor- gedaan Zekere schoolmeester beging de onvoor- ziehtigheid om aan zijn meid, die bij de fontein stond om water te balen, ieta in het Poolsch te zeggen. Een zijner collega's hoorde het en stelde er de overheid mede in kennis. Tot verantwoor- ding geroepen, werd de schoolmeester disciplinair met een boete van 30 mark gestraft. Volgens de Evening News is de kok, die het diner had aangenomen bij het van stapel loopen van 't Duitsche Keizerjacht te New-York geruineerd. De liefhebbers van rariteiten hebben 2000 messen, lepels, vorken, zoutvaatjes enz. van den feestdisch meegenomen, te zamen een bedrag vertegenwoordigende dat den cuisinier, Rupert Fritz, niet kan bijspijkeren. Hij heeft zich failliet ver klaard en zijn ontslag genomen als kastelein van de Liederkransclub. Een grijsaard van 74 jaar te Berlijn, die zijn 22jarige schoondochter het leven verbitterde met de betuigingen van zijn liefde, joeg haar Dinsdagochtend, loen zij opnienw te keunen gaf dat zij niets van zijn voorstellen wilde weten, twee revolverkogels door het lijf en maakte zichzelf daarna van kant met een scbot door de slapen. De jonge vrouw is zwaar gewond in het hospitaal opgenomen. Vreedzame groote manoeuvres. Als ieder jaar houdt het Leger des Heils in Engeland ook thans groote manoeuvres, die scht dagen duren. Zij bestaan in onthoudingsdaden ten voordeele van de oorlogskas. Een week lang drinken de heilsoldaten thee zonder suiker, rijden zij niet met den omnibus enz. Het op die wijze uitgespaarde geld, dat voor dit jaar 100,000 pond sterling bedraagt wordt in de kas gestort. Een herbergier in da Krausnickstrasse te Berlijn kwam in den nacht van Zondag op Maan- dag tot een ouaangeuame ontdekking. Zijn hond wekte hem nit den slaap en, toen hij langzamerhand tot bewustzijn kwam, rook hij een sterke gaslucht. Hi] vond de gaskranen openstaan, en zijn vrouw was er met alle diugen van wsarde en zijn geld van doorgegaan. Gisteren heeft men de kwaadwil- lige echtgenoote met haren handlanger in hechtenis genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1