(iemengde berichten. Er is in den laatsten tijl reeds veel ge- achreven en gesproken over de nachtelijke dief stallen in de oftgeving, die stseds ongestraft bleven daar het niet mogelijk was de bedrijvers in handen te krijgen. Dit laatste kan niet gezegd worden de schuld te zijn van onze rijkspolitie, daar deze te gering in aantal is, om met gunstig gevolg een zoo uitgestrekt terrein te bewaken. Dat het hun echter leed doet, steeds van misdrijven te hooren en ondanks hunne surveillauce geen daders te kunnen ontdekken, zal zeker ieder begrijpen. Met verdubbelden ijver werd dus uitgezien, ter wijl ook, in den laatsten tijd voor zoover het klaine aantal manschappen dit toeliet-, met ver- schillende patrouille's die onderling voeling hielden werd gesurveilleerd. En thans heeft men twee kippendieven in handen. In den nacht van 15 op 16 Maart was de commandant der brigade uit Axel met den mare- chaussee Lambrechts uit Axel verdekt opgeateld aan den weg van Kijkuit naar de Belgische grens, toen zij vier mannen zagen naderen, die, blijkens hnn omvang iets onder de kleeren verborgen moesteu hebben. Toen dezen waren gekomen ter hoogte van hunne schuilplaats, grepen zij er slk een vast, waarop de twee anderen het hazenpad kozen, met achterlating van hun buit. De door den commandant gearresteerde ging gewillig mede, doch de marechaussee Lambrechts ondervond aanstonds hevig verzet. Zijn arrestant schopte, sloeg, beproefde hem de oogen uit te drukken en ging woest te keer, om los te komen, doch kon Diet aan de stevige vuist van L. (hij had maar £eu hand te zijner beschikking, daar hij ook zijn karabijn moest vasthouden) outkomen. De worsteling duurde al circa 20 minuten en zoowel L. als zijn arrestant waren zeer veimoeid, toeD de brigade-commandant uit Hulst met een marechaussee, die zich in den omtrek ook op post bevonden, ter plaatse kwam en het verzet van den kippenliefhebber nu spoedig gebroken was. Men ontnam aan de dieven, dis Belgen bleken te zijn, hun buit, die zij tusschen hun kleeren hadden verborgen, en klopte deu stationchef te Kijkuit op, om een zak te bekomen tot berging van het pluimgedierte. Daama werd het tweetal geboeid en den buit, door de vier politiemannen naar Axel vervoerd en in den amigo gestopt, tot het overdenken hunner bedreven zonden. Naar men zegt hebben zij het pluimgedierte bij een landbouwer in de Lange dreef onder Axel weggekaapt, uit het kippenhok na eerst het slot van de deur verbroken te hebben. Beide personen zijn Belgen, wonende te Stekene en Clinge en hebben met onze justitie nog eene rekening te vereffenen voor andere feiten. Ook de twee ontsnapten zijn aan de politic bekend. Het is te hopen voor de houders van pluim gedierte dat bedoelde lui geruimen tijd voor de maatschappij onschadelijk worden gemaakt. Men meldt uit Aardenburg dd. 14 Maart In eene bijeenkomst, grootendeels bestaande uit veldarbeidsrs en daartoe bijeengeroepen door de heeren G. Hofstede, H. J. Dingemans en J. van den Berg Hzn., werd besloten eene vereeniging op t« richten van veldarbeiders in bet voormalig 4" district van Zeeland. Doel dezer vereeniging is, verbetering van het lot van den werkman, en van den veldarbeider in het bijzonder. Staande de vergadering werd een reglement ontworpen en een voorloopig bestuur gekozen. Deze vereeniging is de eerste van dien aard in Zeeuwsch-Vlaanderen's W. D. Sas van Gent, 17 Maart. Gisterenavond had in de herberg van den heer A. Claeijssens de tweede vergadering plaats tot stichting van een werkliedeubond. De heer Vanhalst leidde ook deze vergadering ten aanhoore van een 7Otal opge- komenen, waaronder thans personen van verschil- lenden rang en standtot ous leedwezen zagen wij echter geene werkgevers. Met het oog op het reeds vele geschrevene over den bewusten bond, meende de heer Vanhalst dat het doel van den bond door een ieder nog niet goed begrepen was, waarom hij dit in 't kort nog eens met duidelijke woorden aangaf en voorlezing deed van 't concept-reglement. De in de zaal aanwezige werklieden, 50 in getal, lieten zich als werkend lid inschrijven, benevens een tiental personen als eereleden en donateurs. Hierna werd overgegaan tot kiezing van een definilief bestuur, waarbij gekozen werden tot voorzitter de heer P. Malotaux, tot ondervaorzitter de heer P. IJsebaert, tot le secretaris de heer H. L. Vanhalst, tot 2e secretaris de heer H. d# Betue, tot le penningmeester de heer D. van den Berg, tot 2e penningmeester J. Gijzelman, tot commissarissen van het bestuur de heeren G. Versluijs en P Hamelijnck, tot commissarissea van orde de heeren P. de Groff en A. Stouthamer. Deze laatste werd gekozen in de plaats van den heer C. Amelnnxen die voor de benoeming bedaukte met de opmerking niet in het bestunr te willen zetelen met een persoon die hem niet aanstond. Wij vereerden deze bedanking, maar laakten ten zeerste zijne kwetsende opmerking als in strijd met het voorgelezene concept-reglement, daar alle partijschap of persoonlijkheden in ver- gaderingen moeten worden ter zijde gesteld. De benoeming van een bode werd uitgesteld tot -een volgende vergadering. Een daverend applaus viel den heer Vanhalst ten deel, die zijne pogingen thans met goed succes bekroond zag. Koctvacht. De heer C. A. v. d. Bilt, die het vorige jaar de akte van ouderwijzer behaalde, is thans beuoeuad als ouderwijzer aan da openbare school te Manderveen (gemeenlo Tubbargen.) Zondag heerschta er eene grootc drukte en levendigheid op het Zand alhier. De jeugdigs fanfarenmaatschappij //De Eendracht" deed hare eerste muzikale wandeling door een gedeelte der gemeente en ieder was nieuwsgierig eens te hooren, wat de jeugdige vereeniging in de drie maanden van haar bestaan, had kunnen aanleeren. De verwachting was natuurlijk niet hoog geapannan. Toen echter de werkende leden, gevolgd door eere- en contribueerende leden, al spelende kwamen aangewandeld, was elk weldra verbaasd over de vorderiigen, die zij in zoo'n korten tijd gemaakt hadden. Zij speelden achtereenvelgens een drietal verschillende pas-redouble's en tot slot werd zelfs het ,/Wien Neerlandsch bloed" uitgevoerd. Dat de ijverige muzikanten luide werden toegejuicht, behoeft voorzeker niet te worden vermeld. St. Jansteen. Zaterdagochtend 15 Maart. Buiten onstuimig weer. Loeiende wind en regenvlagen beproeven hunne krachten op deuren en ramen van het oude, solide gemeentehuis, dat echter pal staat als eene steenrots in de branding. Een enkel windstootje mag zich, vergezeld van zijn bondgenoot, gedeeltelijk doorwerken tot in het trapportaal daarboven achter eene dubbele rij dikke muren zitten de heeren hoog en droog bijeen de belangen der ingezetenen te behartigen. Zooals men be grijpen zal, is er vergadering van den gemeenteraad en alvorens een verslag daarvan te geven moet ik den heeren mijn compliment maken over hunne trouwe opkomst bij zulk hondenweer. Er ontbrak niemand op het apel. Een groot contrast met de geweldigheid der natuurverschijnselen leverde de kalmte ter raads- zitting op. Op rustigen loon wordt er lezing ge- daan van de notulen der vorige vergadering en van de ingekemen stukken. Er wordt weinig en dan nog fluisterend zacht gesproken en alles gaat vlug om eens eene gemeenplaats te gebruiken z/onder den hamer van deu voorzitter door." Dezelfde stemming blijft heerschen, als er een voorstel ter tafel komt tot onderhandschen verkoop van ongeveer vijf vierkante roeden (Gentsche maat) gemeentegrond aan den heer A. T. Rottier. Burgemeester en Wethouders stellen voor om den grond en bloc van de hand te doen voor f 150, alle daarmee in verband staande kosten voor rekening van den kooper. De heer Van de Goore oppert het idee om den grond in erfpacht te geven, wat hij beter zou vinden dan verkoopen. De Voorzitter zegt, dat er geen sprake is van erfpacht. Er is gevraagd om te koopen. Ook de wethouder Van der Pluijm herhaalt, dat er een voorstel aan de orde is om den grond te verkoopen, waarop het raadslid Van de Goore heel leuk antwoordt dat men toch het recht heeft om de aanvrage van de hand te wijzen. De Voorzitter vindt het in zijne verdere be- strijding van het idee des heeren Van de Goore niet de moeite waard, om zoo'n klein perceel, dat maar vijf kwartjes per jaar in de gemeentekas kan brengen, in erfpacht te geven. Als nu de heer Van der Pluijm den man met het nieuwe idee op den man af gevraagd heeft of de grond hem een dubbeltje per roe waard zou wezen, verklaart deze ziends dat niemand hem bijvalt op eene desbetreffende vraag door den Voorzitter gedaan, van een bepaald voorstel af te zien. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter vraagt aan den heer Rottier, die als secretaris nog in functie en dus aanwezig is 1 April a. s. trcedt Z.Ed, af om plaats te maken voor zijn zoon of hij op de gestelde voorwaarden den grond wil aanvaarden en krijgt van dezen ten antwoord, dat hij spoedig (binnen een dag of vier) sohriftelijk zijn besluit zal meedeelen. Daama legt de nieuwbenoemde secretaris en ontvanger, de heer H. P. J. Rottier, in handen des voorzitters de vereischte eeden af, terwijl bij de gebruikelijke //rondvraag" de heer Staal nog even het woord neemt, om den wensch ait te spreken, dat de kermis op den bepaalden tijd plaats hebbe n. 1. op den daarvoor vroeger bij Raadsbesluit bestemden dag, zijnde 's Zondsgs voor 24 Juni (St. Jan). Met forsche stem, ieder woord duidelijk uitsprekende, motiveert hij zijn voorstel met het oog op de belangen der neringdoenden. De voorzitter stelt voor de zaak aan te houden tot eene volgende vergadering, opdat belanghebben- den gelegenheid hebben zich in deze te uiten. Dit wordt goedgevonden, de zitting gaat in cent geheime over en Uw correspondent naar huis. Het weder is intusschen wat opgeklaard. T% Vlissingen wordt sedert eenige dagen een 22jarig meisje, M. G. Bekker, van beroep violiste, vermist. Den 8en Maart verliet zij de ouderlijke woning zonder daarin terug te keeren. Men vermoedt dat haar een ongelak overkomen is. Men meldt uit Vlissingen Dezen nacht is een matroos bij het aflossen van de wacht, in een stoombarkas, op de reede voor het oorlogsschip Stein, te water gevallen en verdronken. Het lijk is alhier aangespoeld en naar het gasthuis gebracht. Het vertrek der Stein is daar- door uitgesteld. Te Rotterdam wordt morgen de veetrBtaon- stelling gehouden door de Holl. Maatschappij van Landbouw. Reeds heden waren aangekomen kolossale Paasc'.,- ossen en dito runderen, vooral- uit Noord-Brabaut en uit het spoeling-distriet van Overschie en Schiedam. Tegelijk wordt op het terrein aan de veemarkt een paardententoonstelling gehouden. Aan de Rotterdamsche gasfabriek zijn heden de cokes afgeslagen. Ongeklopt is de prijs 50 cents per mud. Gistermiddag ia in Tivoli te Rotterdam Papuss uit zijn glazen kist gehaald. De man was nog springlevend en nuttigde met smaak zijn diner na 8 dagen en 7 nachten te hebben gevast. De recette was hem te Rotterdam tegeu gevallen. Hij had meer bezoek verwacht. Door den storm sloeg Zaterdag op den Kralingschen Plas een schuit om. De schipper wist zich te redden op een plank en werd nog bij tijds uit zijn netelige positie gered, daar hij bewusteloos was geworden. Dat er bij een spoorweg-maatschappij heel wai oud ijzer afvalt, afkomstig van gebroken assen, gesloopte wagens en afgekeurde wielbanden, blijkt uit de hoeveelheid, die door de H. IJ. S. M. in £en jaar tijds vergaderd werd en nu te koop wordt aangeboden 1,225,000 kilogram. Men meldt uit Zaandam In de nu afgeloopen week heeft de vlektyphus zich alhier niet uitgebreid, want de slechts vier nieuwe gevallen van Maandag tot en met Zaterdag (van welke patienten er een overleed) hebben voor eene gemeente van 22,000 zielen uit den aard der zaak weinig te beteekenen. De overledene behoorde bovendien tot een gezin, waarin zich reeds een drie weken geleden de ziekte openbaarde. Uit Ootmarsum wordt van 14 Maart aan de Zw. Ct. gemeld Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand werd voor esnige dagen aangifte gedaan van het overljjden van esn kind door een persoon uit Borger, thans daar rondtrekkende. Nadat het lijkje gisteren ter aarde besteld was, gaf zich gisterenavond de moeder als moordeuares van haar kind bij de politie aan. Ze hadden den nacht doorgebracht in een schuur van een boer, hier in de buurt. Het kiodje, dat reeds eenige dagen iets van streek was, was ook dezen nacht zeer lastig en toen zou de moeder, het door mond •n neus dicht te houden, hebben doen stikken. Van een en ander is procea-verbaal opgemaakt, en heden werd op last van den officier van justitie te Almelo het lijkje opgegraven en na confrontatie met de daderes, naar Almelo overgebracht. Beide personen, de man en de vrouw, zijn door de politie aan den officier van justitie overgeleverd. Vrijdagmiddag werd te Tilburg de vrouw van J. de R., wonende op den Bosscheu weg, door den commissaris van politie gearresteerd, daar zij zich schuldig had gemaakt aan poging tot brandstichting. Donderdagmiddag n. 1. goot zij, in staat van dronkenschap verkeerende, petroleum op den zolder barer woning en poogde vervolgens met lucifers den zolder in brand te steken, wat mislukte. Een Millingsche visacher heeft een winterzalm buit gemaakt van niet minder dan 50 pond. Het prachtige dier is 136 c. M. lang en heeft een omvang van 80 c. M. De visch heeft, gerookt, een waarde van f 150 h f 200. Een agent, die op het Waterlooplein, te Amsterdam, zijn plicht deed door een paar vech- tenden le acheiden, is van een koude kermis thuisgekomen. Hij kreeg een klap op zijn neus, waardoor deze hevig begou te bloedeu. Niettemin wilde hij den dader arresteeren, doch hij werd door het publiek bemoeilijkt en de dader ontkwam. Daama werd hij door eeDigen uit het publiek tegen de beenen getrapt en hij zou het nog kwaad te verantwoorden hebben gehad als niet eenige collega's hem te hulp waren gesneld. Men trok de sabel, doch gelukkig werd het publiek toen verstandiger en droop af. De man, die den agent had geilagen, is later ingerekend. Brutaalweg is Woensdagavond een bewoon- ster der Huidekoperstraat te Amsterdam in haar eigen huis aangerand. De dame, een tachtigjarige, was alleen thuis, daar de heer des huizes voor zaken afwezig was, terwijl de dienstmaagd wegge- lokt was door het valsche berieht, dat een harer verwanten in het gasthuis lag en haar wilde spreken. Een man meldt zich nu aan om mijnheer wat mede te deelen en krijgt vergunning in den gang te wachten. Hij laat echter een makker binnen, en gaat met dezen de dame te lijf. Zij trachtten haar hoofd in een vloerkleedje te wikkelen, doch zij verweerde zich krachtig en riep zoo luid om hulp, dat de bovenburen door de deur, welke het bovenhuis met het benedenhuis verbindt en welke het dienstmeisje alvorens te vertrekken had opengemaakt, toesnelden. Toen poetsten de aanvallers de plaat. De oude dame is gelukkig vrijgekomen met den schrik. Uit Winlerswijk wordt van 13 Maart aan N. A. Ct. gemeld Hoe handig de dieven soma te werk kunnen gaan, ondervond hedenmorgen een re'ziger aan het station der H. S. M. Van Duitschland komende had hij 2 koffertjes bij zich. Terwijl hij het eene in deu waggon bracht, had zich een handige dRf in dien korten tijl meester gemaakt van zijn ander kofferfjj. Van den daler was nit'.s meer te bemerkeu doch hedenmiJJag vond men het kcffertje opengesneden op een uur af- stand van de plaats terwijl er slechts eenige oude prullen in waren gelaten. Het zestienjarig meisje te Haarlem, dat hevige brandwonden kreeg bij het aanmaken van een kachel met petroleum, is gestorven. In de fabriek van den heer Keverling, te Joure, is een treurig ongeval geschied. De 35jarige kopergieter H. B. was aan het kopersmelten, toen plotseling de smeltkroes sprong. B. kreeg de heete massa in het aangezichl en over de handen. In deeruiswaardigen toestaud werd hij huiswaarts gebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. Maandag van de vorige week verloor een rijken fabrikant te Vilvoorden door den dood een prachtigen St. Bernhardshond, waaraan hij zeer was gehecht, en besloot het dier zocf plechtig mogelijk te laten begraven. Hij liet een kostbare lijkkist maken en gaf 200 van zijn ondergaschikten bevel, dat zij aan de begrafenis moesten deeluemen. Dinsdagmorgen om 11 uur had de begrafenis plaats. De 200 mannen kwamen aan de villa van den fabrikant bijeen en defileerden in optocht langs hit stoffelijk ovsrschot van den bond. Daama werd de kist dichtgeschroefd en vier werklieden namen ze op hun schouder. De stoet verliet vervolgens het sterfhuis en bewoog zich langzaam voort, voorafgegaan door den fabrikant in zwaren rouw, naar het einde van den tuin, waar een graf was gedolven. Tijdens de begrafenis stond den fabrikant hevig te snikken. Als een teeken van algemeenen rouw kregen al zijn werklieden een dag vrij met behoud van loon, het eenige verstandige besluit, in deze gekken- vertooning. Op het graf van den hond zal een prachtig marmeren gedenkteeken worden opgericht. Uit Parijs De menschen die gisterenavond voor de lokettea van het postkantoor stonden hebben zich, zegt de Figaro, niet weinig vermaakt met dit tooneeltje t Eene joDge, mooie en zeer elegant gekleede Engelsche, in gezelschap van haar kamermeisje, had postzegels gekocht, en begon ze op een aan tal brieven te plakken, die zij in de hand had. Toen zij het eerste zegeltje heeft afgescheurd, wendt zij zich tot het meisje z/Pull out your tongue En de gedienstige steekt zonder blikken of blozen een half el tong uit, waarover haar meesteres handig den gegomden kant van het postzegeltje strijkt. „Pul out your tongue again Het bevel werd vijf of zes keer herhaald, en slaafs opgevolgd, totdat al de postzegels op de brieven geplakt zaten. Uit Brussel wordt aan het Hbl. van Ant- werpen geschreven In het Marolenkwartier zat een vrouwke, wier echtgenoot voor 27 jaren, na een huiselijken twist, naar Amerika vertrokkeu was, rustig aan haar huiswerk, toen er onverwacht geklopt werd. Een heer kwam binnen, deftig gekleed, met hoogen hoed en een stok met gouden knop in de hand 't was haar man, die schatrijk terugkeerde. Zij kende hem in 't eerst niet. Toen volgde een tooneeltje, dat zich beter laat inbeelden dan be- schrijven. Te Warschan is een geval van spioenage ontdekt. Twee dames, die voortdurend tusschen Rusland, Duitschland en Zuid-Franknjk heen en weer reisden trokken de aandacht van de politie. Deze kwam aldus tot de ontdekking, dat zij in relatie stonden tot een officiereen hniszGeking bracht diens schuld aan het licht. Gedurende 7 jaren had hij aan meerdere West- Europeesche mogendheden vesting- en mobilisatie plannen verkocht en daarvoor zeer groote sommen ontvangen. De schuldige, Grim geheeten, had verscheiden medeplichtigen. Hij is voor den krijgs- raad gedaagd, ter dood veroordeeld, en twee uren na het vonnis gefusileerd. Achttien andere officieren zijn tot dwangarbeid veroordeeld, varieerende tusschen 10 en 20 jaren. De chef van den generalen staf te Warschau, die in het buitenland vertoefde, is telegrafisch ontboden en heeft ontslag gekregen. De politie te Semarang heeft een treurigen toestand tot klaarheid gebracht. Sedert geruimen tijd kwamen diefstallen van uurwerken en muurversierselen voor, en thans is de dader gesnapt. Bij een hniszoeking bij een Europeesche weduwe met twee kinderen, op Blakang- Kebon, bij de politie bekende, arme lieden, werden in dat huis verscheiden horloges en een aantal muurversierselen gevo*den, en van detweekindertjes bekende toen het jongetje, dat al die goederen afkomstig wares van door hem bij verschillende personen gepleegde diefstallen. Het knaapje, van circa twaalf jaar, werd zoo goed als op heeterdaad betrapt, toea hij ten huize van den heer G. te Randoesarie een sigarenkoker wegnam. De controleur van politie wist hem aan het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2