A1 g e m e e a Hieuws* en Admtentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. eene arme .yervolgde. No 4202. Dinsdag 18 Ma art 1902. 42s Jaargang. Engeland en de Z.-A. RepnbM, abonnement Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave FEUILLETON. Bij den heer A. H. Donze, de eerste particulier die werd aangesloten, heeft zich ook het eerste ongeval voorgedaan. Ongeveer 4 ure in den morgen kwam een zijner dochters uit hare slaapkamer, om hulp roepende, wijl hare kamer in brand Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven bushouders. COBRA ADVHRRTRN7 I in Van 1 tot 4 regeis 0,40, Voor elken regal maer 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. OH Mad rer.rl.lj.il jBasnJag-. Woeo.dag- en ¥riJd.»g»von«t. .ItgetonrierJ op Feestdagen, bij de Firms Mess.es,. Generaal Methuen is door De la Rej vrijge- lateu en Donderdag te Klerksdorp binnengebracht. Brodrick zei daaromtrent in 't Lagerhuis »Ik verneem, dat generaal Methuen en kolonel 1 own- send vandaag om twee uur te Klerksdorp werden verwacht. Een officier van gezondheid rappor- teert, dat beiden het goed maken. Ik vermoed dat ze los zijn gelaten, ofschoon het niet bepaald in het telegram staat vermeld." (Toejuichingeu.) Healy vroeg, of de regeering even grootmoedig zou zijn en Kritzinger zou vrijlaten. (Toe- juichingen bij de nationalistische Ieren.) Geen antwoord. De Daily Telegraph" bespreekt de vrijlating van lord Methuen en zegt, dat De la Rey met groote gematigdheid en hoffelijkheid handelde zijn daad is er een, die wij op prijs zullen stellen; wij zullen de middelen trachten te vinden om die te reciproceeren. Het blad brengt hulde aan de schitterende ridderlijkheid en menschlievendheid, door de Boeren in de laatste maanden aan den dag gelegd. De //Standard" schrijftDe la Rey toonde zich zijn reputatie van menschlievendheid en edel- moedigheid waardighet geeft eenigen troost te denkeD, dat men bij de eindbeslissing te doen zal hebben met mannen als De la Rey en Botha. De //Daily Mail" verwacht, dat of Cronje of Ben Viljoen in vrijheid zullen worden gesteld als antwoord op de edelmoedige daad van De la Rey. De „Times" zegtDe la Rey plaatste meuseh- lievendheid en ridderlijkheid voor andere over- wegingen. De imperialistischa //Daily Chronicle" gelooft, dat de in-vrijheid-stelling te danken is aan de edelmoedigheid van De la Rey, en niet aan het niet in staat zijn der Boeren om gevangenen te houden. Weer is in 't gebied om Heilbron een groote drijfjacht g»houden, de derde nu al, in korten tijd en zoo e6n, dan is deze wel van zeer geringe waarde. Totaal een 50 menschsn werden gevangen geraaakt, en men vrage niet, hoeveel vrouwen, kinderen en non-combattanten daarbij zullen zijn. En niet omdat 't terrein al door de Boeren verlaten was, is 't resultaat ditnaaal zoo extra schraal maar omdat de Boeren't verlieten, toen ze kans liepen, ingerekend te zullen wordeu. Zoo ontkwam De Wet. den 9 in de richting van Wolvehoek, zoo ontkwam Mentz een dag later, jets zuidelijker, en beiden trokken westwaarta, ieder omstuwd door een belangrijke Boerenmacht, van wie maar een enkele bij 't forceereu van de^j linie 't leven liet. De Engelschen zullen't moeten bekennen juist die Boeren om wie 't te doen is, ze zijn niet te vangen. t Bericht van de //Rappel", dat Grenfell's kolonne in de pan gehakt zou zijn, wordt met nader bevestigd. De waarschijnlijkheid is er daarmee heelendal af. Maar dat we van de kolonne nog wel een en ander binnenkort zullen hooren, daar kunnen we zeker op gaan. Zij heeft nu De la Rey's macht in 't westen,/die van De Wet en Mentz in 't oosten, en als Kitchener De Wet en Mentz nu niet heel handig in (len rug bezig houdt, dan kunnen er slagen ,/vallerf. De 0Central News"-corres'ponde£t te Pretoria babbelt nog een beetje na over de. nederlaag bij Tweefontein. Volgens hem hadden de Boeren nooit met hun buit knnnen weg komen, als een Britsch telegrafist maar zijn plicht had gedaan, nl. om veisterking uit Elaudsrivier had geseind. De man was 30 uren aaneen in tlienst geweest. Hij kon niet meer en weigerde langef dienst te doen. Het bericht werd toen per ordonbans verzonden en de telegrafist werd later door een krijgsraad tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. 't Engel- sche leger kan geen telegrafiiten gebruiken, die geen drie etmalen, desnoods aan een stuk door, kunnen werken. Generaal Bruce Hamilton is 8 Maart te Vaal- bank aangekomen. Denzelfden dag zijn vele Boeren op de heuvel* gezien, die de hoeve van Louis Botha, te waterval beheerschen. Zij verklaarden, dat Botha reeds ver weg was en van plan, zich tegen den opmarsch der Engelschen te verzetteu. r»- D-'»is met 652 invalieden en 123 van art. 134 der Militiewet, over bij de Landweer. Zijn dus de menschen van 't zevende jaar, dat indertijd alleen maar bij den militiedienst werd gevoegd zoo heette 't toen om in tijd van nood over nog een lichting te kunnen be- schikken. 't Was dus zoo vernamen we toen een- voudig een verzwaring van den dienstplicht op papier, meer niets En nu komt (als 't gerucht juist is) deze minister een 8000 menschen van 27 a 28 jaar uit bun werk halen om ze een paar weken te aten exerceeren En met wat 'n kosten 6ok voqr't Rijk Want wel weiuigen van die lichting zullen nu nog de kleeren kunnen dragen, die hun in 1896 werden verstrekt. (H. C.). Een stemming onder de leden van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft tot resultaat opgeleverd, dat met groote mnederheid o. a. aan- genomen zijn de volgende punten De Bond spreke als zijn oordeel uit, dat het aan den onderwijzer verbiedeu lichamelijke straffen toe te dieneD, onpaedagogisch is, en nadeelig voor de tucht, zoowel in, ais buiten schooluren. De algem. vergadering drage het hoofdbestuur op, in de afdeelingen aan de orde te stellen de vraag, of het in 't belang van het onderwijs en de onderwijzers is, dat in de onderwijswet het recht van den onderwijzer gewaarborgd worde, lichamelijke straf toe te dienen. Zuid-Afrika te Southampton De //Britannic'1 uitgedienden uit aangekomen. De verlieslijst bevat eenige verbeteringen op de lijst over Klipdrift (Tweebosch) en voorts Oranje- rivier, 9 Maart, 1 gewonde Germiston, 11 Maart, 1 luiter.ant zwaar, 1 mindere licbt gewond; Villiersdorp, 10 Maart, 1 mindere gewond; bij Klerksdorp, 25 Febr., 1 korporaal gedood. Naar de N. R. Ct. verneemt zou bij den Minister van Oorlog het voornemen bestaan, de miliciens der lichting 1895 van de onbereden korpsen dit jaar, geheel of gedeeltelijk, voor her- halingsoefeniugen onder de wapenen te roepen. Deze lichting gaat het volgend jaar, op grond 16) Uw geheim is bij mij in veilige handen, toolang gij met mij medewerkt, zeide zij eindelijk, maar zoolang Myrtle Blake leeft, zijn owe millioeneu in gevaar. Zij moet dadelijk worden weggeja8?'1 Zij had zich hoog opgericht, hare lippen waren eaamgekneld, hare "oogen verriedeu een doode- lijken haat jegens hun arm en onschuldig slacht- °ffDe oude man, die gevoelde, dat hij wel aan haren eisch gevolg zou moeten geven antwoordde op waarschuwenden toon Hoe zullen we haar verwijderen Vergeet toch niet, dat mijn neef een onverzettelijken wil heeft, Hij zou in staat zijn voor dat meisje alles op te offeren. Ik durf hem thaus niet tegen werken. .in Laat dan alles aan mij over. Ansel Grey ons verdrag is gesloten. Wee u, als ik mijn gedeelte van het werk heb verncht, en alt gij dan aarzelt in de nitvoering van het owe. Vrees daarvoor niet, haastte Grey zich te antwoordden. Zorg, dat die twee van elkander gescheideu worden. Zorg, dat ik dat meisje mm mer meer zie of ontmoet, verdrijf haar, jaag haar weg, zoover, dat zij nimmer iets van mijn kostbaar ge- geheim kan vernemen. Dan zal ik doen wat gij verlangt. Dat zweer ik Zeer veldaan, eu overtuigd van haar zege- TER NEUZEN, 17 Mnart 190t. In den naeht van Vrijdag op Zaterdag deed zich alhier een omstandigheid voor die de electrische verlichting alhier, welke zich toch al niet in groote populariteit mag verheugen, allermiust bevorderlijk zal zijn. Werd een en ander bij de aanlegging van het net met een wantrouwend oog beschouwd, verschillende deskundigen trachtten de vrees voor gevaren weg te nemen, de heer Van de Volkere, die als spreker over de elec- triciteit alhier optrad, verzekerde zelfs dat allee z/kinderachtig seeuur" was aangelegd, men staat. thaus voor het feit dat de electrische geleiding brand heeft doen ontstaan. - praal, verliet Blanche Vansant het vertrek. £ij ging dadelijk naar haar eigen kamer, deed de deur op slot, ging aan het veDster zitten, en bleef een uur lang in somber gepeins ver- zonkeu. Eindelijk stond zij op. Van de twee doeumenten, die de stervende John Blake haar had gegeven, las zij het kleinste nog eens aandachtig over, toen ging zq er mede de kamer uit en bleef in de gang staan luiiteren. Het was stil in huis, de lichten waren laag gedraaid. Zij ging de trappen af, liep zonder net minste geraas te maken de beuedengang door en bleef eindelijk voor een open deur staan. Hier was het slaapvertrek van de huishoudster. Haar diepe regelmatige ademhaling bewees dat zij sliep. Blanche trad binnen en wierp een blik in het naaste vertrek. Een half neergedraaide lamp stond op een klein tafeltje en wierp haar fiauw licbt op het sneeuw- witte linnen van een bed. Daar lag Myrtle Blake, gerust te slapen, op haar onschuldig kinderlijk gelaat, omkranst door de gouden lokken, was geen spoor meer te ontdekken van het doorgestane leed. Doodstil sloop Blanche de kamer binnen, en bleef toen staan om een blik te werpen op hare gehate mededingster. Zelfs te midden barer droomen lag er een zacbts en vreedzame glimlach op Myrtle's schoons trekken. Blanche scheen haar met de oogen te willen verslinden, krampachtig bewogen zich hare vingers hare geheele houding en gelaatsuitdrukking verried, dat een oogenblik zelfs de gedachte aan moord bij haar begon op te komen. Doch spoedig was aij weer meesteres over zichzelve, zij bukte zich over de slapende heen en legde iets op haar bed. Het was het medaillon en de ketting, die Bryce Williard haar had gegeven, beneveus een der doeumenten die John Blake haar in zijn stervensuur had ter hand gesteld. Toen wierp zij nog een laatsten, ijverzuchtigen blik op de slapende Cinderella, waarna zij onlaoorbaar de kamer verliet, terwijl zij zacht en triomfeerend prevelde Morgenochtend zal zij verdwenen zijnala zij dat sink heeft gelezen, zal zij zoo spoedig mo.'elijk dit huis verlaten en Percey Grey ont- vluchten, alsof hij haar doodsvijand was VI. Nauwelijks had Blanche Vansant de kamer verlaten of Myrtle ontwaakte met een diepen zncht uit hare sluimering. Verbaaad en nieuwsgierig dwaalden Cinderella's blikken rond in het zwak verlichte vertrek. Waar ben ik stamelde zij, en onderzoekend rondziende, prevelde zij vol verwondering eenige onverstaanbare woorden. Langzamerhand echter begon het haar helder te wordeu, en kwam al het voorgevallene haar weder voor den geest. Opnieuw huiverde zij bij de ge dachte aan het gebeurde in het hotel, en aan hare ontvluchtingdoch haar pole begon sneller te kloppen, bij de herinnering aan hetgeen er was geschied in den corridor van dit heerenhnis en als zij dacht aan de onverwachte verschijning van den man, dien ze lief had, en aan de vrien- delijke halpvaardigheid van de bejaarde huis houdster. Dit alles gaf haar een aangenaam gevoel van rust eu kalmte, en met de bemoedigende gedachte, stond. In een minimum tijd waren de huis" genooten op de been, en zageu dat de slnpk„ ar vol rook stond, een groot gat in het behai:g - van den wand was gebrand en een zolderbalk smeulde, terwijl bet scheen alsof de brand nog steeds door den electrischpn stroom gevoed werd. Dit laatste hield op toen de heer Donze' de hoofdgeleiding afsloot, waarna de brand ook spoedig geblusoht werd. Het mag een geluk genoemd worden dat de jonge dame wakker is geworden en wegens het benauwende gevoel door den reeds dikken rook uit 't bed stapte om te gaan drinken, en toen eerst het gezaar bemerkte waarin zij in de met rook gevulde, gealoten kamer verkeerde. In den voormiddag van Zaterdag, toen door montenrs van de centrale de huisleiding weer met de hoofdleiding was in contact gesteld, begon het weer in een andere kasier te smeulen, terwijl voorts het ombulsel van de draden op verschil lende plaatsen verschroeid blijkt ta ziju. Aan de centrale is door vorenstaande een ijverig propagandist ontvallen. - De St. ct. van Zaterdag bevat de statuten van de naamlooze vennootschap stoomtram Hulst Walsoorden te Hnlst. Het doel is het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg van Hulst naar Walsoorden. Zij is bevoegd andere tramlijnen aan te leggen en te exploiteeren of in eigendom over te nemen, en deel te nemen in andere ondernemingen, doch alleen met machtiging van de aigemeene vergade ring van aandeelhouders en na verkregen goed- keuring van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. De vennootschap is niet bevoegd haren tram weg te verkoopen of eenigerlei verband of last op dien tramweg of op de onroerende of roerende, veor de exploitatie van den tramweg gebruikt wordende goederen te legge^, dan met toestemming van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het kapitaal bedraagt 180,000, verdeeld in 720 aandeelen van 250. Voor de eerste maal zijn tot leden van den Raad van bestnur benoemd de heeren A. van den Broeck, voorzitter van commissarissen van den spoorweg MechelenTer Neuzen K. J. A. G. baron Collot d'Eseury, rentmeester van het Kroon- domein en burgemeester van HonteaisseV. Lamquet, ingenieur-directeur-gerant van den spoor weg MechelenTer Neuzen L. J. M. van Wats- berghe-Janssens, lid van Gedeputeerde Staten van ZeelandJ. Vogelvanger, voorzitter van de af- deeliug Hulst der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. dat Percey Grey van het begin tot het einde ecu eerlijk en oprecht vriend voor haar was geweest, sloot zij de oogen weder. Wat is dat? Terwijl zij werktuiglijk met de hand over het laken street, kwam deze in aanraking met een hard voorwerp. Zij greep er naar. Onmiddellijk richtte zij zich in haar bed op om te zien, wat het was. Vol verwondering staarde zij de xoo onverwachte vondst aan. Mijn haliketting, stamelde zij, die kostbare gedachtenis aan Mijn goeden vader, die ik verloren heb op denzelfden dag toen mijn lieve moeder stierf. Hoe is die hier gekomen Wat moet dit alles beteekenen Zij bedekte het geliefde kleinood met tranen en kussen, opende het medaillon en keek naar de portretten en naar de woorden daaronder geschre- door haar vader, van wieu zij nog een fiauwe herinnering had. Zij was nog te veel onder den indruk van de aangrijpende gebeurtenissen der laatste week, om met kalmte naar de oplossing van dit Taadsel te zoeken. Doch een nieuwe verrassing wachtte haar. Daar vond zij het toegevouwen papier, dat al haar aandacht in beslag nam. Het handschrift mijus vaders, zeide zij ontroerd, hetzelfde, dat ik in mijn medaillon heb. O, ik kan mij hierin niet vergissen. En het is aan mij geadresseerd. Hoe komt het hier Wat- is dit alles raadselachtig (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1