Ter Neuzensche Courant. 15 Maart 1902, No. 4201. 42e Jaargang. Birmenland. Telegrafisehe barichlen. Gemengde berichten. TWIEIElZDIEi RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de vergadering der Tweede Kamer van gisteren werd bij de voortgezette beraadslaging over het ontwerp Militaire Pensioenwet voor de Landmacht op artikel 24 (verhooging van het pensioen wegens een bepaald aantal dienstjaren in bepaalde rangen doorgebracht) een amende- meutStaalman, om pensioensverhooging te ver- leenen wegens den laatstbekleeden rang door den Minister van Oorlog bestreden, oindat men slechts aauspraak heeft te aaaken op een werkelijk ver- diend pensioen en de pensioenen bovendien reeds voldoeude hoeg zijn, bij welke bestrijding de Com- missie van Rapporteurs zich aansloot. Het amen- dement werd alsnu verworpen met 49 tegen 22 stem men evenals (met 50 tegen 22 stemmen) een tweede amendementStaalman, om bij de bereke- ning ran den diensttijd, een deel ran een jaar grooter dau d« helft voor een geheei jaar te rekenen. De Minister van Oorlog bestreed voorts, als leidend tot omslachtige administratie en zonder- linge gevolgen, een amendementStaalman op art. 25 (bedrag der pens oensverhoogingsn voor elken rang bij dienst buiten het Rijk), strekkende om deze verhoogingen meer evenredig vast te stellen op een vast deel van het pansioenbedrag. Ook de Minister van Marine bestreed het amen dement dat ecbter door den heer Van Dedem namens de Commissie van Rapporteurs werd ver- dedigd, als bebbende een vasten grondslag, dieu het Regeeringsartikel miste. De Vaorzitter deelde mede dat vanwege den Minister van Binnenlandsche zaken zijn ingekomen de stukken betrekking hebbende op de uitkomsten van het ingesteld onderzoek naar de werkloosheid hier te lande en ter griffie nedergelegd. De stukken zullen worden gedrukt en rondgedeeld. Daarmede is aan het verzoek van den heer Melchers voldaan. Bij art. 25, bepaleude het bedrag der verhooging in elkeu rang voor diensten buiten het Rijk, stelde de heer Staalman bij amendement voor, om die verhooging meer evenredig vast te stellen op een vast percentage van het pensioensbedrag. De heer B .rgesius lichtte zijn amendement toe om voor elk jaar dienst buiten het Rijk het pensioen van opzichters en hoofdopzichters van fortification te verhoogen met 28, voor de overige onderofficiereu met 21 en voor de minderen met 7,50 (artikel 25 noemt cijfers van 25, 12,50 en 7,50). De Minister van Oorlog bestreed het amen dementStaalman en liet over het amendement Borgesius de beslissing aan de Kamer over. Naar men verneemt, is door den technischen dienst van de rijkstelegraaf een plan nitgewerkt en reeds goedgekeurd, om de telegrafisehe berichton- wisseling te decentralisseren. Terwijl tot nu nagenoeg alls telegraaflijnen geconcentreerd waren te Amsterdam en Rotterdam, zullen meerdare plaatsen is het laud ceutra worden van telegraaf lijnen. Op deze nieuwe centra zullen dan uit- monden alle telegraaflijnen, komende van plaatsen in een bepaalden kring. Verder is de bedoeling deze nieuwe centra, waar dus het verkeer van een bepaald gedeelte des lands wordt opgehoopt, met snelwerkende telegraaftoest.e.llen (Hughes-toestellen) te verbiuden met Amsterdam en Rotterdam. Daar onllasten zich de aangekomen telegrammen voor andere plaatsen weer op andere centra van verkeer, die dan op huu beurt de telegrammen aan de plaatsen iu hun kring per gewoon Morse- telegraaftoestel doen toekomen. Behalve voordeelen voor den dienat, hoop! men door het nieuwe stelstel te verkrijgea bespoediging in het telegrafisch ver keer. Reeds in den loop van dit jaar zal het stelsel zooveel mogelijk worden ingevoerd. In de Belgische Kamer heeft Van Brussel de regeering geinterpelleerd ovtr de wiilckeurige maatregelen die bij den invoer van Nederlandsch vee in Belgie genomen worden. De stallen voor de quarantaiue verkeeren in slechten staat, de rijksveeartseu gaan te streng te werk en maken de beesten aiek door ze met serum in te spuiteu. De veefokkers, die daardoor nadeel lijden, ver- dienden schadeloos gesteld te worden. Van Brussel inaakte nog de opu.erking dat Nederlandsche vee- houders naar Belgie beesten zendeu die voor de gclegenheid worden //opgeknapt". De Minister van landbouw, Van der Breggen, antwoordde dat de zaak, wegens de tegeastrijdige belangen die er bij betrokken zijn, zeer moeilijk tot aller tevredenheid op te losses zou zijn. Maar de Belgische veefokkerij gaat snel vooruit, en het tijdstip i«, volgens den Minister, niet ver ineer, dat Bdgie in dit opzicht in zijn eigeu behoefte zal kunnen voorzien. En waar de eisch gesteld vrordt dat vet vee als tnager vee behandeld zal worden, antwoordt de Minister, dat hij thaus geen ingrijpende wijzigingen wil brengen. Het debat wordt Dinsdag voortgezet. TER NEUZEN, 14 Maart 1902. Door den Minister van Financien is afwijzend beschikt op het verzoek der schippersvereeniging //Schuttev«er" om voor uit Belgie komende sehepen de gelegenheid open te stellen in tijd van nood te Walsoorden in te klaren. In de schuur van den landbouwer F. D., in den Capellepolder onder de gemeente Axel, vermaakten zich dezer dagen twee kinderen met aan den snijmolen te draaien. Een der kinderen geraakte met de hand daartusschen met het gevolg dat haar twee vingers der linkerhand werden afgesnedeu, die door een geneeskundige weer zijn gehecht. Voor de te houden akte-examens hebben zicb uit het district Middelburg aangemeld 44 mannelijke en 20 vrouwelijke candidaten, totaal 64uit het district Goes 22 mannelijke en 8 vrouwelijke can didaten, totaal 30 uit de arrendissementen Bergen op Zoom en Rozendaal 33 mannelijke en 28 vrouwelijke candidaten, totaal 61. In het geheei hebbeu zich dus aangegeven om te Middelburg examen af te leggen 155 candidaten, nl. 99 marnelijke en 56 vrouwelijke. Het schriftelijk gedeelte ran het examen zal worden gehouden op 1 April, terwijl de mondeliDge examens den 9 April een aanvang zullen nemen. De deskundigen moeten nog worden benoemd. Hoek, 13 Maart. Hedenavond gaf de muziek- vereeniging »Elk naar zijn krachten" alhier haar tweede concert voor een zeer talrijk publiek, hoofdzakelijk hestaande uit donateurs en hunne huisgenooten, doch waaronder ook enkelen waren die van de thans opengestelde gelegenheid gebruik gemaakt badden, om //tegen entree" te kunneu profiteeren van muziek en voordracht, die beiden zeer gewaardeerd werden. Na afloop gaven eenige werkende leden nog verschillende vroolijke deuntjes ten beste, die de van het zitten stijve leden van zelf in beweging brachten en waarmede deze muzi- kanten den dank van het //draaiend" publiek wel verdiend hebben. De vereeniging //Elk naar zijn krachten" heeft weder getoond den steuu harer leden ten voile waardig te ziju. Koewaclit. Voor eenigen tijd had in de nabijheid der Nederlandsche grens, op Belgiseh grondgebied, eerie vechtpartij plaats, waarbij zekere D. M. gewond werd. Een zekere J., sigarenmaker alhier en wonende onder de Belgische gemeente Stekene werd als dader aangewezen. Deze week werd de zaak voor de rechtbank van Gent be handeld J. werd tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Daar er gevaar bestond, dat hij, een Neder- lander, over de grenzen zou vluchten, werd hij oamiddellijk in hechtenis genomen. 's Gravenhage, 14 Maart. Tweede Kamer. Het debat over de militaire pensioenwetten is voort gezet. Door de aanneming van het amendement- Borgesius op art,. 25 is bepaald, dat voor ieder jaar dienst in Indie de bijslag voor pensioen zal bedragen voor opzichters van fortificatien 28, voor andere onderoflficieren f 21, voor korporaals en minderen 12,50. Bij de overgangsbepalingen verklaarde de Minister oaaaunemelijk de amendementen om de wet terug- werkende kracht te geven. De heeren Van Vlijmen en Idenburg stelden voor om eene jaarlijkscbe gratificatie te verleenen aan hen die wegens lichaams- of zielsgebreken zonder pen sioen zijn ontslagen en volgens de aanhangige wet wel pensioen zouden krijgen. Zierikzee, 14 Maart. De rechtbank alhier veroordeelde heden den evangelist A. W., ter zake van de bekende brandstichting, tot vierjaren gevangenisstraf. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Maart de volprende voonissen uitgesproken 1". Ch. L. C. d'H., oud 21 j., 2". C. L. 'dH., oud 23 j., timmermansknechts te St. Jansteen, zijn wegens mishandeling de 1° vrijgespreken, de 2® veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. 1°. M. I/., oud 19 j., 2°. J. J. D., oud 21 j., schippersknechts te Ter Neuzen, zijn, de 1® wegens wederspannigheid, de 2e wegens wederspaunigheid en het opzettelijk storen eener geoorloofde gods- dienstige bijeenkomst, veroord. tot eene maand gevang. W. A. v. H., oud 34 j.. werkman te Zaamslag, is wegens diefstal vrijgesproken. P. J. B. V., oud 35 j., zonder beroep te Ossenisse, is wegens het als ambtenaar van eene openbare installing van vervoer opzettelijk en wederrechtelijk openen van eenen aan zoodanige instelling toevertrouwden brief, tweemalen gepleegd, veroord. tot eene maand gevang. Bij bevelsohrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting verwezen H. d. V., oud 42 j., onderwijzer, geboren te Ellemeet, wonende te Zoutelande, gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij 1° tussohen 1 Mei 1899 en 12 Jauuari 1902, terwijl hij corres pondent was van de Onderlinge Brand waarborgmaat- schappij van Woudsend, een bedrag van ongeveer 370,04 toebehoorende aan eveagenoemde maat- schappij heeft verduisterd, 2° in April 1900 ter zijde van acht, door hem onderteekende accepten van betaling ter voldoening van door hem van de Rotterdamsche LeveBsverzekering- en Voorschot- bauk te Rotterdam te leenen geldea, valschelijk en te kwader treuw valsehe handteekeningen voor //aval" te plaatsen, alles breeder bij voormeld bevelsohrift omschreven. Aan den beklaagde is Mr. A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Naar wij vernemen dreigt ook thans binnen onze veste een staking uit te breken, schrijft het *Utr. Dagbl.," en wel een zeer omvangrijke. In een der straten te Utrecht bevindt zicb een cafi, dat, eerst een tamelijk verloopen affaire, door den tegenwoordigen gerant in het tijdsverloop van een jaar tot een bloeiende en goed beklante zaak is gemaakt. Dit werd met leede oogen hierom aangezien door de directie der Aachener Exportbier Brauerei, waarvan dit caf£ een filiaal is, en die als zoodanig liever een landgenoot aan het hoofd van deze thans goede winsten afwerpeude zaak geplaatst wilde zien. Tot haar schade evenwel moest de directie al spoedig ondervinden, dat een omstandigheid door haar over het hoofd was gezien. De tegenwoordige gerant n.l., een Fries, kon steeds op groote populariteit bij zijn talrijke bezoekers, hoofdzakelijk uit F/iezen bestaande, bogen, en dezen besloten hem met raad en daad ter zijde staan. Een manifest werd opgesteld en daarin de directie gedreigd met boycotten van het cafe, wanDeer dit besluit van kracht bleef. Zonder succes echter en nu zullen 250 Friezen een nieuw, evengoed beklant koffiehuis in de nabijheid van het eersle oprichten en daarin den verdrevene aan het hoofd plaatsen. En daar Friezen doortastende lieden zijn, durven wlj wel aannemen, dat dit plan zal gelukken. Het bewuste cafe staat inmiddels leeg en is in zijn verloopen" staat van weleer teruggekeerd. De bezoekers hebben gestaakt Een executie De poppenkastheerlijk genot voor de straatjeugd. 't Hindert volstrekt niet, dat Jan Klaassen en Trijn er scheel en be- rooid uitzien, dat de duivel geflatteerd is en de beul een aanvailig blozeud kleurtje als eeu maag- delijn heeft. Dat is traditie denken de jongens. Anders wordt 't als de man met de poppenkast de kopstukken van den dag erbij gaat betrekken. Te Arnhem is tegenwoordig een poppenkast, die de figuur van Paul Kruger laat »meewerken"; maar dat is dan toch zoo'n gemeen gezicht, dat 't den jongens in het hart heeft getastMaandag hebben ze de kast gebombardeerd met allerlei vuil, zoodat de man in allerijl het hazenpad heeft moeten kiezen. Te Tilburg is eene Sljarige weduwe be- graven, die de laatste jaren haars levens in be- hoeftige omstandigheden had doorgebracht, ten laste van weldadige vereenigingeu. Na haren dood voud men in hare woniug ongeveer vier- duizend gulden. Het is der Amsterdamsche politic gelukt de valsehe munters, die zoovele waardelooze gul dens in omloop brachten, te arresteeren. Twee Engelsche negers zijn gevaugen genomen, in wier woning men materiaal als zuren, gips vormen, enz. dat bij de fabricatie van het valsehe geld moest dienst doen,gevonden is. Ge- deeltelijk was dit materiaal na de fabricatie van 't geld vernietigd. Valsehe munten werden in de woning nietge- vonden, wel een bedrag van omstreeks 15 gulden aan gangbare munten. De daders zijn rondgeleid en herkend door verschillende winkeliers, bij wie valsehe guldens in betaling gegeven waren. Ook de apotheker bij wien de ingredienten voor het valsehe munten waren gekecht, heeft de daders herkend, als da koopers Het schijnt dat ook eenig ralsch Engelsch geld door de heeren vervaardigd is, althans een valsch 2-shillingsstuk werd ook in beslag genomen. Men mag zich van harte verheugen over de arrestatie van de Valsehe munters. Er waren al vrijwat waardelooze guldens in omloop. In de magazijnen van een linoleum-maat- schappij, op den hoek van de straten Uzes en Montmartre, heeft te Parijs een hevige brand gewoed. De uitgangen werden door het vuur afgasueden en verschillende bewoners vluchtten op de balkons, van waar zij naar beneden sprengen, en ovar de daken, zoo ook de oud-minister Mesurier, vice- president van de kamer. Het vuur breidde zich zoe sael uit, dat weldra ook de belendende perceelen, in 't geheei vier huizen, in vlammen stonden. Van Maandag- avond kwart over negen tot 's nachts half een heeft de brand gewoed. De vier huizen zijn totaal vernield, de muren zijn alleen nog staande gebleven. De schade werd ruw geschat op 10 millioen gulden. Dinsdagmorgen is Let lijk gevonden van een dame Lemoine, die op haar vlucht blijkbaar terecht kwam in een klein kabinet zonder uitgang en daar levend verbrand is. I egen twaalf uur des middags was het laatste spoor van vuur eerst gebluscht. Nu Belgie voor de speelbank verloren raakt, wordt getracht een plaats voor een bank ta vinden in Servie. Dat is wel ver weg, maar de spelers zouden toch wel volgen. Een Belgische maatschappij heeft bij de Servische regeering een coucessie aangevraagd tot oprichting van een speelbank in het Topdschiderdal, op tien minuten afstands van Belgrado gelegen. De maatschappij biedt aan jaarlijks aan den staat een millioen francs te betalen benevens 25 pet. van de zuivere winst, terwijl zij zich voorts verbindt 5 millioen frcs. te besteden aan gebouwen en parken. De concessie zou voor 50 jaar gelden en na afloop daarvan zouden alle terreinen met aanleg, aan den staat vervallen. Voor nieuwsgierig- heid van de staatsoverheid zou echter een schotje worden geschoveo zij zou geen toegang hebbeu. De correspondent van de Frankfurter Zeit. zegt dat er weinig kans op is, dat de concessie wordt gegsven. Te Bremen heeft een vrouw twee van haar kinderen door verstikking van het leven beroofd en de ljjken vervolgens verbraid. Zij is gearres- teerd. Te Nisjni Novgorod was een sergeant veroordeeld tot gevangenisstraf wegens misdrijf tegen de krijgstucht. De man, die vroeger ook reeds teekenen van verstandsverbijsteriBg had ge geven, kreeg een aanval.van woede. Hij nam een geweer op, en voor men hem kon tegenhouden, school hij het op de anderen af, zonder hen echter te raken. Daarna maakte hij zich measter van een doos patronen, en zich voor een der vensters van de kazerne plaatsend, begon hij te schieten op de voorbijgangers en op de huizen aan den overkant. Hij doode eerst een vrouw en verwondde een jongen en eem vrouw. Niemand durfde zich vertoonen, en de bewoners van da overzijde durfden niet op de voorkamers komen. Er werd geprobeerd de man te ontwapenen door een straal van een brandspuit op hem te richten, maar het hielp niet. Hij bleef doorschieten, en loste in het geheei wel 100 schoten. Eiudelijk, toen hij zag dat zijn am muni tie opraakte, richtte hij het geweer op zich zelf en schoot zich dood. Dezer dagen wordt te Rijssel 't jaarlijks volksfeest gevierd, waarvan de hoofdpersonen de bekende reuzen Lyderic en Pbynacrt zijn. Deze reuzen, die men nu zoo vreedzaam naast elkaar laat optreden, waren lang geleden verwoede vijan- den. Phynaert, koning van Kamerijk, handelde als eeu gewoon roover want hij doodde Salvaert, vorst van Dyon, wiens gemalin Emelga'ide echter wist te vluchten en door een kluizenaar werd opgenomen in diens hut schonk zij het leven aan een zoon Lyderic. Dit kind groeide op tot reus en doodde Phynaert in een tweegeveeht. Een nog romantischer verhaal wordt van den reus Jan van Calais verteld. Hij was een vermetel zeevaarder, die de kust van roovers zuiverde. Eens bevrijdde hij in een gevecht een meisje met wie hij later trouwde. Daar hij zijn vrouw uiet steeds kon meenemen, liet hij haar beeltenis ep dea voorsteven van zijn schip aanbrengen. Toen hij eens in de haven van Lissabon 't anker vallen liet, herkende de koning van Portugal in de beeltenis op 't schip zijne door roovers weggevoerde dochter. Jan van Calais nam hij als schoonzoon aan. Vlaanderen en het Noorden van Frankrijk hebben steeds menschen van buitengemeene lichaamskracht en grootte opgeleverd. De reuzenbeelden, soma twee verdiepingen hoog die men nu ia de straten ziet, zijn helden uit de volkslegenden en geen scheppiugen van den laatsten tijd. Te Douai woont nu nog een reuzenfamilie, Gayanst, waarbij drie mooie en goedgevormde kin deren, die evenals de reus Reuze uit Duinkerken bij 't te geveu feest een rol zullen spelen. Die uit Brussel zijn Jenneke eu Miecke, uit Yperen komt //Goliath". Ook Antwerpen heeft zijn naam aan een reus te danken, een onaangenaam heerschap, Druon Antigon geheeten. Hij vestigde zich aan de kust hield de kooplieden aan, hakte hun de rechter arm af en wierp ze in zee, waarna hij zich van de lading meestcr maakte. Zoo kreeg Antwerpen zijn naam Ant (hand) en werpen (werpen), welke legende ons nog iu herinnering wordt gebracht door 't fraaie gedenk- teeken op de Groote Markt in deze "Vlaamsche koopstad. Een redevoeringenfabriek. De Gemeeute- raad van Karlsruhe, die zich voorbereidt tot viering van het vijftig jarig bestaanvanhetGroot-Hertogdom heeft zeer curieuse aanbiedingen ontvangen van een Brunswijksche uitgeversfirma. Deze stelt voor de redevoeriugen te leveren, die de burgemeester van het Groot-Hertogdom ter gelegenheid van d ubileums-plechtighedeu moeten uitspreken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5