A 1 g 8 a s e a lieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaacdoren. No. 4201. Zaterda^ 15 Maart 1902. 42e Jaartran^. Engeland en de Z.-A. Republiek. EENE ARME'.YERVOLGDE. ^icrnengde berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave EEP.STE ZBZDJLIZD. FEUILLETON. TER HfEU/iESSCHE COllRAJfT. Per drie maanden binnen Ter Nenzen 1,Franco per post; Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£„ Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDTEBTBHliS Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor eiken regel meei 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteniie wordt if pry* slechts t w e e in a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. hi..? r-.r >»sr-.'leiimU*- en Vrydaaaroad, Of i»i; fir B'armjt) 4 IMOI - hWij dienen onze illusie, dat de onderwerping der Boeren nabij is, prijs te geven. De Engelsche regeering moet de hersenschim, dat de oorlog feitelijk teneinde is, loslaten. Stelselmatig moet zij eenigen tijd achtereen flinke versterkingen zenden, maar geoefende troepen, geen zwakke rekruten, gelijk die van Tweebosch." Zoo de //Daily Mail" in een nabeschouwing over 't gevecht bij Tweebosch. En inderdaad schijnt De la Rry bij zijn laatste overwinning tegenovgr een vijand te hebben gestaan, die niet op de hoogte was van de vechtmanier der Boeren, en mogen we er aan toevoegen, een volstrekt bedwingbaar genoegen had, daarmee kenuis te maken. Zoo heeft nog de //Daily Telegraph" een onderhoud gehad met een Britsch officier, die De la Rev heeft bevochten indertijd, en ook deze schrijft 't succes der Boeren voernamelijk toe aan de waarschijnlijke omstandigheid, dat Methueu grootendeels nieuwe yeomen bij zich had. Hij rekent daartoe in de eerste plaats de 550 man, die bij den aanvang van het gevecht zijn gevlucht naar Kraaipan en Maribogo. De officier merkte verder op, dat De la Rey nu baas is over geheel westelijk Transvaal, van den spoorweg naar Mafeking tot de blokhuizenlinie van Klerksdorp naar Venter9dorp, en noordelijk tot de Magaliesbergen en het land ten noordea van Rustenburg. Hij zou, wanneer hij dit wilde, Mafeking kunnen afsnijden en zelfs deze plaats of Vrijburg kunnen netnen, doch de officier ver- wacht zelf niet, dat de Boeren daartoe zullen overgaan. De zegsman van de //Daily Telegraph" neemt aan, dat Methuen voorraden voor Grenfell en Kekewich bij zich had, en is deze onderstelling juist, dan vermoedt hij dat Grenfell terug zal moeten trekken naar Lichtenburg, dat vrij goed versterkt is. Waar Kekewich zich bevindt, weet hij niet. Mocht deze dicht bij Grenfell zijn, dan acht hij het niet onwaarschijnlijk, dat beidea zullen trachten aan De la Rey slag te leveren, maar hij gelooft dat Kitchener, in ongerustbeid over den vermoedelijken uitslag van het gevecht hun zal gelasten terug te trekken, totdat hij hun versterkingen heeft gezonden. Wij gelooveD, als we zoo eens een ander bericht dat inkwam nagaan, dat Kitchener daar dubbel goed aan zal doen. Eerstens tocli is 't heel II.Ill II .HIM. Percey bemint haar, hij zou in staat zijn naar te trouwen. Maar zelfs al vermoedde zij nooit iets van de waarheid, dan zou ik het be- sterven, als ik haar dagelijks voor my moest zien. Neen, neen. Kom, Ansel Grey, gij hebt zoo lang moed gehouden, thans moet ge niet zwak zijn. Dit meisje heeft tot haar ougeluk miin weg gekruist weg met haar. Die twee moeten gescheiden worden. Percey Grey mag zijn dwaze joDgensdroosBen niet ten uitvoer brengen, zelfs al moest een misdaad dit beletten. Mijn geheim het geheim van John Blake dat verschrikkelijk verleden is het nog wel een geheim of heeft het noedlot het, na zooveel jaren, weer uit het graf doen verrijzen Ramp- zalig meisje, wat beteekent uw plotselinge ver- schijning in mijn huis? Op dit oogenblik werden plotseling de dra- peneen opengeslagen en tot zijn groote ontstelteuis trad Blanche Vansant de bibliotheek binnen. Op haar schoon gelaat lag een uitdrukking, waarvan hij zich geen verklaring kon geven. Doch met een enkelen blik ovsrtuigde hij zich, dat haar onverwachte komst een zeer buitengewone reden moest hebben. Er lag iets in hare oogen, dat hem angst aanjoeg. Doch hij froaste het voorhoofd en zag haar koel verwijtend aan, terwyl hij op wreveligen loon zeide begrijpelijk, dat hij Grenfell en K.kewich zal aanraden zich voorloopig niet bloot te geven aan een vijand, die pas overwinnend, d. i vol opge- frischten moed uit 't st'ijdperk komt en die zijn macht natuurlijk bij den dag ziet aangroeien, begeesterd als de non-eombattanten zullen zijn door zijn succes. In de tweede plaats zal Kitchener denkelijk niet eens in staat zijn, z'n generaals in 't Westen versterkingen te zenden, en zijn macht wel noodig hebben om De Wet te keeren, die, afkomende op de gunstige berichten in westelijk Transvaal, ijlings derwaarts is vertrokken. Voor een paar dagen reeds moet hij den spoorweg BloemfonteinPretoria, nabij de Natalsche grens, d. i. op een 50 kilometers zuidelijk van Johannes burg, zijn overgetrokken aldoor westwaarts gaande. Bedenkt men hierbij, dat De la Rey zich op een 250 kilometers van dit gedeelte van de Natalsche grens bevindt, dan zijn vele combinaties mogelijk. In elk geval vindt De Wet aan gene zijde van den spoorweg een terrein, waar hij veel vrijer in zijn bewegingen zal zijn dan op't gebied tusschen KroonstadFrankfort. Hij zal er uit kunnen rusten van de vermoeienissen, bij de groote drijfjachten doorstaan, als hij dat wil. En binnenkort zullen we nog wel nader van hem hooren. De verliezen bij Tweebosch worden in de officieele verlieslijst voorloopig aldus opgegeven Gesneuveld luit.-kolonel Wilson (eerst als ge- wond opgegeven), 3 luitenants en 38 onderofficieren en mindereu. Ernstig gewond 5 officieren 1 kapitein en 4 luitenants. Gewond kolonel Townsend, 1 luitenant en 72 onderofficieren en minderen. Vermist 200 onderofficieren en minderen; 1 luitenant is door de Boeren losgelaten. Lord Methuen is gevaarlijk gewond aan de rechterdij. Maandag werd echter gemeld, dat zijn toestand naar omstandigheden bevredigend was. De //Assaye" heeft te Southampton 18 officieren en 555 man van het 3d6 Middlesex regiment ingescheept, die naar St.-Helena gaan voorts 32 officieren en 637 man van het 4d® Yorkshire, die met een aantal losse aanvullingen het totaal der aan boord genomen troepen op 95 officieren en 1258 onderofficieren en mindereu brengen. Roberts zal het Bulford-kamp op de Salisbury- vlakte morgen bezoeken, om een inspectie te houden over de 3de Lincolnshire en de 3de Oost- Yorkshire militie-bataljons, die Zaterdag naar Zuid-Afrika gaan. Wat beteekent dit? Waaraan heb ik dit ongevraagd bezoek te danken De vrouw zag hem vast in de oogen. Bedaard ging zij. naar een stoel, schoof die naar de schrijftafel, liet er haar van juweelen fonkelende hand op rusten en zei toen, laagzaam en dreigend Het beteekent, dat hij moet afzien van uw voornemen om raij als uw particuliere secretaris te ontslaau. Het beteekent, dat ik ben gekomen om luide te herhalen wat gij zoo heiuaelijk en innig wenscht Pereey Grey moet nooit de echtgenoote worden van Myrtle Blake. Dat meisje moet uit uw huis gejaagd worden en dadelijk. Blanche Vansant, die zich bewnst was, dat zij het in haar macht had dien oaden man voor zich te doen beven, sloeg geenszins de oogen neer voor zijn verbaasde en vertoornde blikkeu. Zijt gij krankzinnig? riep hij, toornig. Vrouw, gij vergeet uwe positie hier in huis hoe durft gij nog toespelingen maken op het- geen gq hebt gezien en afgeluisterd, hoe durft gij u opdringen als mijn vertrouwde, als mijn ge- lijke Ansel Grey, antwoordde zij, bedaard en met nadruk, ik haat alle geheimzinnigheid. Het uur is gekomen, dat gij een vertrouwde noodig hebt. Schande en armoede rijzen als dreigeude spoken voor u op. Misschien kan die vertrouwde u helptn, om het duiater verleden te verbergen, dat a op dit oogenblik zwaar op de ziel drukt. Hare woorden hadden de gewenschte uitwer- kiDg. Ansel Grey's gelaat verried zijn bevigen angst en ontsteltenis. In zijn onbestemde vrees en verbijstering trachtte hij te spreken, doch scheen geen woord te kunnen uitbrengen. Aanvoer dus gcnoeg. Het stoomschip //Hellene" is van New-Orleans naar Kaapstad vertrokken met 1015 muildieren aan boord. Die kunnen weer verwarring gaan stichten in de Engelsche gelederen. Maandag is in het Academisch ziekenhuis te Leiden overleden de man uit Koudekerk, die een maand geleden ter verpleging van uit zijn ge- meente naar Leiden overgebracht werd, nadat hij uit minnennijd ernstig in de zijde met een mes werd gestoken, toen hij als kuecht ep een der stoombooten van de Volharding voer. Het lijk is door de politie in beslag genomen en door haar verzegeld, ter inwendige gerechtelijke schouwing. Onder Woensdreclit is een wethouder dier gemeente door een automobiel aangeredeu en aan het hoofd ernstig verwond. Men vond hem bebloed en geheel bewusteloos op den weg liggen. De bestuurder van de automobiel had zich, zonder naar den aangeredene oaa te zien, ijlings uit de voeten gemaakt. De toestand van den wethouder is niet zonder gevaar. Het aanmaken van kachels met petroleum heeft te Haarlem Woensdagochtend nog eens een slachtoffer gemaakt in de 16jarige J. J., in de Lange Poellaan, die, doordat de vlam ineens zoowal van boven als onder uit de kachel sloeg, plotseling in lichte laaie stond. Wel werden de vlammen gebluscht en is zij naar het gasthuis gebracht, doch de toestand is zeer ernstig. Te Ouddorp (Flakkee) zijn bij 't omzetten van grond gevonden twee fraaie Frankische en twee grovere Germaansche potten. Verder is te voorschijn gebracht een gedeelte van een malien- kolder, waaraan zich een netwerk van fijne koperen ringetjes bevindt. Fijn bewerkte vierkante plaatjes bedekken die ringetjes. De plaatjes schijnen eertijds verguld te zijn geweest. Naar wordt beweerd, moet deze malienkolder afkomstig zijn uit den tijd der Merovingers, dus voor de tweede helft der achtste eeuw. Bij een kleinen binnenbrand op de Noorder- markt te Amsterdam is Woensdagmorgen een Sljarige vrouw omgekomen. Zij was hjdende aan toevallen en werd, alleen thuis zijnde, ongelukkiger- wijze door een aanval harer kwaal getroffen, terwijl Eenmaal zult gij den dag zegenen, waarop gij mij hebt leeren kennen, vervolgde Blanche Vansant nu op gemeenzamen, vertrouwelijken toon. Zie, Ansel Grey, uw eogen zijn niet zoo kortzichtig, en uw geheugen is niet zoo verzwakt dat gij het handschrift niet zoudt berkennen van dit kostbaar document. Plotseling had zij een opgerold papier uit haren s*k te voorschijn gehaald, dat zij outrolde en h«m een oogenblik dicht onder de oogen hield. Doch, alsof zij vreesde, dat hij het haar met ge- weld zou ontrukken, trok zij onmiddellijk terug en stak het weder bij zich. Als bewegingloas en verglaasd hadden de oogen van den grijsaard het kloeke eigenaardige haad- schrift aangestaard. Zijn gelaat werd aichgrauw en met bevende lippen stapelde hij Genadige hemel Het schrift van Joh Blake. Vrouw, vrouw, martel mij niet langer. Wat weet gij welkeu prijs eischt gij voor uw stil- zwijgen Hare donkere oogen flikkerden triomfantelijk. Ik wset alles, antwoordde zij, ik zou a van elken dollar van uw onrechtmatig verworven schatten kunnen berooven, ik kan u in de ge- vangenis laten werpen. De prijs voor mijn stil- zwijgen Uw vriendschap, uw hulp om den dierbaarsten wenach rnijns harten iu vervulling te brengen ik wensch, dat Percey Grey en Myrtle Blake voor altijd zullen gescheiden zijn, ik wensch, dat dit meisje ons nimmermeer op ons levenapad zal ontmoeten, Hij had de vreeselijkste bedreigingen van haar verwacht en waande zich reeda den ondergang zij in de keuken bezig was met een brandend petroleumtoestel. Men vond haar met brandwonden overdekt en bracht haar naar het gasthuis, waar echter slechts de dood geconstateerd kon worden. Mevr. Abrahams, geb. Wijnberg, wonende met haar thans bijna 76jarige dochter in de Hofstraat te Kampen, mocht Woensdag haar 103en verjaardag beleven. Hoewel nagenoeg blind en doof, is het oudje toch nog vrij goed van geestvermogens. De oude dame ontviug druk bezoek en van vele zij den, ook van elders, ge- lukwenschen. Dezer dagen keken de bewoners van een stille straat te Parijs, raar op, toen zij voor een woniug een gorilla als sehiidwacht zagen staan, die parmantig op en neer marcheerde. Na eenigen tijd toegekeken te hebben, wilde men het dier pakken, maar de gorilla liet zijn tanden zien en wierp met harde hand aardappels van een groetenkar, die daar stond, naar zijn aanvallers. Twee agenten belden daarop aan bij de woning om te vragen of de eigenaar van het dier in het huis woonde en of hij zijn zonderliugen sehiidwacht wilde laten atlossen, maar men wist er niet van wien de gorilla behoorde. De agenten namen toen het dier tusschen zich in en brachten hem als arrestant naar het politiebureau, waar de commissaris in afwachting, dat de eigenaar zich zou voordoen, de gorilla in het arrestantenhok liet opsluiten. Zondagmiddag zou een acrobaat, Luglia genaamd, te Setif, iu Frankrijk, een zeer ge- vaarlijken toer uitvoeren. Hij had een lang ijzerdraad gespannen van den kerktoren naar een schooldak over een lengte van 50 meter. In tegenwoordigheid van 1000 personen klom de acrobaat op den toren, ging met de tanden aan een katrolletje aan den draad hangen en gleed naar beneden. Halverwege brak de draad Luglia viel op straat en zijn schedel werd verpletterd. Hij was dadelijk dood. In Londen heeft een onaangenaam voorval het laatste bedrijf van een bruiloftspartij verstoord. Het feest was afgeloopen en het jongehnwde paartje stapte in het rijtuig, dat het naar het station zou brengen, toen alle gasten zich naar het balkon spoedden om den afscheidsgroet te wuiven. Maar eensklaps zakte het heele balkon in en stortten alien, die er op stonden, naar beneden. Twee der bruiloftsgasten zijn vrij ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen de andefen liepen ook alien kwetsuren op, doch minder ernstig. nabij, doch hare laatste woorden gaven hem weder hoop, hij slaakte een zucht van verlichting. Dus gij alleen begon hij. Ik alleen weet uw geheim. John Blake is dood. En op de gansche wereld heeft Myrtle Blake, die nog niet weet welk leed en onrecht gij haren vader hebt aangedaan, geen enkelen vriend, behalve den man, dien gij uw neef noemt. Ik bemin dien neef. Uw fortuin is mij onver- schillig, maar ik wensch zijn vrouw te worden. Kies in dit uur des gevaars. Geef mij uw woord, dat gij in dit opzicht aan mijne wenschen zult tegemoet kotnen, en het geheim, dat gij tien jaren lang dood hebt gewaand, zal dood en be- graven blijven. Met vrijmoedigheid bekeude zij hem hare liefde voor zijn neef, omdat zij zich zeer wel bewust was, dat zij den grijsaard in hare macht had. Het was altijd zijn vurige wensch geweest, dat ziju neef en erfgenaam eenmaal een hooge maatschappelijke positie zou lsekleedeu. De oude man zag haar in het sprekend gelaat, dat van zooveel wilskracht en hartstocht getuigdeals hij daarbij overwoog, dat zij zeer schoon en verstandelijk ontwikkeld was, dan behoefde hij niet te twijfelen of deze eerzuchtige vrouw zou de stand en de waardigheid van haren eehtgeneot weten op te houden. Langzaam boog hij het hoofd en luisterde aan- dachtig, terwijl zij hem zeer bedaard en op iudrukwekkenden toon mededeelde wat zij wist van John Blake's geheim. Zij zeide hem echter niet rneer dan zij in haar eigen belang noodig achtte. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1