BGRGKRLIJKE STAND? Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Nenzen. \dvertenlien. 1 DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 11 Maart 2.34 2.52 Woensdag 12 n 3.10 3.29 Donderdag 13 3.47 4.7 Vrijdag 14 u 4.26 4.47 Zaterdag 15 n 5.8 5.31 Zondag 16 5.57 6.25 Maand&g 17 6.58 7.35 POLITIE. Jongstleden Zondag deelde de met de verpleging belaste zuster den vader mede, dat met den naam van het kind eene vergissing moest hebben plaats gehad, aangezien het als jongetje aangegeven wicht een meisje was De zuster voegde hierbij, dat zij het kind ook als meisje ontvangen had, doch eerst later het naambriefje had ingezien en toen de vergissing bemerkt bad. De vader hield vol, dat de vroedvrouw en eenige buren onmiddellijk de geboorte van een jongen geconstateerd hadden en dat hij dus ver- moedde, dat er eene verwisseling met een der andere patientjes had plaats gegrepen. Hij wilde niet anders dan een jongen als zijn kind erkennen. De polit:e werd er bijgehaald, deze nam de vroedvrouw en de buren in verhoor, en hoewel deze laatsten niet zoo pertiuent in hare ver- klaringen waren als de vader beweerd had, de vroedvrouw betuigde er een eed op te darven doen, dat zij een kind van het mannelijk geslacht had helpen ter wereld brengen. Uit Hellendoorn schrijft men aan de Zw. Ct. In den berg wordt nog steeds ijverig gegraven. Waar men ook ziet, aan alle kanten van de directiekeet vertoonen zich de opgeworpen zand- hoopen, hier weer grooter, daar weer kleiner in omvang en in kleur zich afwisselend van zuiver wit tot donker bruin, vooral het eerste scherp afstekend tegen den met heide en deunen begroeiden bod em. De gaten, thans van een nummer voorzien, vaiieeren in diepte van 3 tot 7 M., terwijl in lengte en breedte zij ongeveer dezelfde afmetingen hebben. Een der uitgravingen heeft echter wel een lengte van pi. m. 60 M. Tot voor eenige dagen werd met met 22 man gewerkt, doch, naar men zegt, wegens gebrek aan terrein, is dit getal met 5 verminderd. ,/Wat betreft de werkzaamheden, alles moet zich tot „een zien" bepalengeregeld worden zakjes met de verschillende soorten zand gevuld, die waarschijnlijk worden opgezonden en overigens hoort men niets, noch van den stand van het wcik noch van de verkregen resultaten. ffZoekt toch niet langer" zagen we dezer dagen in een der gaten geschreven, maar dat de onder- nemers toch nog niet voornemens zijn zich hiernaar te gedragen, blijkt wel hieruit, dat onlangt onder- handelingen over meerderen aankoop van groud werden gevoerd. Voor een klein aantal toeschouwers is Zon- dagmiddag de vaster Papuss te Rotterdam in zijn glazen kist gekropen, waar hij 8 dagen en 7 nachten zonder eten en drinken zal vertoeven. Wel moge het hem bekomen Om zich te overtuigen dat de man uit zijn kist niet kornt, kan men hem dag en nacht een bezoek brengen, maar tegen een entrde van 25 en 50 cents. Te Rotterdam is een persoon die zoogenaamde bankbiljetten verkocht waarop heel ongalant ge- drukt stond dat de Nederlandsche Maagd een zeker aantal kussen aan toonder betaalt zonder dat hij daarvoor recht heeft, veroordeeld tot 20 boete of 5 dagen hechtenis. Vrijdag is bij den burgemeester van Sloten bij Amsterdam, door den arts R. Folmer aangifte gcdaan van een geval van vlektyphus bij een 63jarige behoeftige vrouw woneude in het dorp. De inspecteur van het Geneeskundig Staatstoe- zicht is er lelegrafisch van in kennis gesteld. Ook een bericht uit Aahmeer vermeld een ge val maar misschien is hier wel hetzelfde bedoeld. Uit Krommenie meldt men, dat daar Donderdag een meisje, dat aan typhus leed, in een rijtuig uit de gemeente Velsen werd aangebracht. Terecht is men er niet mede ingeuomen, dat dit vervoer door de autariteiten te Velsen werd gelast of toegestaan te minder omdatde woning van't meisje te Velsen is en niet te Krommenie. Tamelijk veeleischend. De heer Derksema, gewezen directeur der Cooperatieve Landbouw-Vereeniging teGroningen, heeft tegen de 60 aandeelhouders, landbouwers, een actie van schadeloosstelling ingesteld ten bedrage van.... 300,000, nl. 200,000 voor zijn aandeel in den omzet en het overige voor het wederrechtelijk schorsen. Te Rome hebben ernstige standjes plaats gehad tusschen republikeinsch- en monarchaal- gezinde studenten. Eerstgenoemden waren ge- noodigd op een feest der koningsgezinden en maakten van de verleende gastvrijheid misbruik door de in de zaal opgehangen portretren van koning Victor Emmanuel III te verscheuren. Toen de monarchaien na het vertrek der republikeiuen de gepleegde wandaad ontdekten, liepen ze hun op weg naar huis bevindende gasten achterop en vielen dezen aan. Er kwamen revolvers aan te pas, met het ongelukkig gevolg dat een der monarchaien er het leven bij inschoot De politie had de grootste moeite den student, die het uoodlottige schot gevuurd had, tegen lynchen door de opgewonden menigtete beschermen. Wie Ostende bezocht, kent den weg, met zeer hooge kosten langs het strand aaugelegd, tusschen die stad en Middelkerke. Dit merkwaar- dige bouwwerk loopt groot gevaar. Tijdens de stormeu der laatste weken heeft de zee over een uitgestrektheid van 2 kilometers den weg voor ■wielrijders weggeslagen en de elektrische spoorlijn wordt ernstig bedreigtals er niet spoedig stevig rijswerk wordt aangebracht, zal de lijn stellig geheel vernield worden. Te Familleureux, bij Charleroi, had een heer de bewaking van zijn kasteel toevertrouwd aan een FransGhen knecht en een dienstmeisje. Toen hij van de reis terugkeerde waren de twee trouwe dienaars verdwenen, en met hen al de meubelen, zilverwerk, kunststukken enz. De eerste proeven zijn genomen met de nieuwe staatsie-koets die bij de Engelsche kronings- feesten zal dienst doen. Zij zal geheel afwijken van die welke tot nn to« gebruikt werd. In plaats van overdekt te zijn, en van glasruiten voorzien, is ze in den vorm van een landdaner gebouwd, zoodat de vorsten niet alleen gezien zullen kunnen worden door do toeschouwers op straat maar ook door de toeschouwers in de hoogere ramen van de huizen. Ook elders is men druk aan 't voorbereiden. Er zal voor ongeveer 10,000 pond sterling aan timmerhout worden gebrnikt in de Westminster Abdij, en als deze na Paschen gesloten wordt, zal daarin een leger werklieden, bezig worden ge- houden, om plaatsen te maken voor 7000 personen. De ceiemonie van het aantrekken en uittrekken van de staatsiegewaden door den koning zal ge- schieden in een kapel en alleen zichtbaar zijn voor de personen in de koninklijke loge. Tijdens een tooneelvoorstelling, door studen ten in de Liederhalle te Stuttgart gegeven ten voordeele van de oprichting van een Bismarck- zuil, ontstond Donderdagavond brand op het tooneel. Het scherm vlamde plotseling op en stak de coullissen in brand. In het eerste oogenblik heerschte een groote paniek onder de aanwezigen, doch ten slotte werd de zaal in goede orde ontruimd. De brandweer wist het vuur tot het tooneel te beperken. De vrees voor een overstrooming van de Guadalquivir heeft zich bewaarheidde rivier is gedurende de laatste dagen sterk gewassen en op 't oogenblik is geheel Sevilla overstroomd. In Portugal doen de voortdurende regens de rivieren aanmerkelijk wassen en veroorzaken zeer ernstige verwoeslingen. In sommige straten te Antarem staat het water anderhalven meter hoog. In de provincie Beira is de geheele oogst ver- loren gegaan vele huizen zijn ingestort, geheele kudden vee zijn omgekomen en tal van menschen- levens zijn te betreuren. Van Lissabon tot Santarem krijgt men een tooneel van de grootste ellende te aanschouwen, de Taag vormt een enorm meer, dat eene uitge strektheid heeft van bijna S Kilometers, waarboven slechts hier en daar het dak van een huis of de top van een boom nitkomt. De maritieme krijgsraad te Brest heeft vonnis gewezen in een proces tegen de z. g. //zwarte bende der marine," waarin 10 matrozen van de oorlogsschepen //Iena", //Suffren" en //Bruix" waren betrokken. Deze zeelieden waren de schrik der overige matrozen. 's Nachts vielen zij in de straten van Brest late voorbijgangers aan en be- roofden hen. Een matroos van de //Suffren" werd veroordeeld tot 7 jaar dwangarbeid, een kanonnier tot 5 jaar gevangenisstraf, een stoker tot 8 jaar dwangarbeid en de anderen kregen 31/, jaar en 5 jaar. De hotel-booten //Kaiser Wilhelm der Grosse" en ,/Uucania", die varen tusschen Hamburg en New-York, hebben onlangs drie dagen lang door middel van Marconi's toestellen seinen kunnen wisselen, terwijl zij op afstanden van 85 k 180 KM. van elkaar verwijderd waren. Passagiers van de //Lucania" seinden telegrammen naar de Kaiser", met 't verzoek, deze over te brengen naar het draadlooze telegraaf-station te Lizard. Toen zij ongeveer 100 KM. uit elkaar waren, stoomde de //Kaiser" door een zwaren mist; daarna werd 't weer helder en seinde hij //40 kilometers ten oosten van de Banks helder". De z/Lucania" antwoordde//Dank u; ik ben nog in den mist." Men ziet hieruit, welk een waarde Marconi's toestel kan hebben, juist bij mist, als de schepen elkaar op grooten afstand kunnen meedeelen, waar en onder welke omstandigheden zij zich bevinden. Op de terugreis ontmoette de //Kaiser" de z/Kronprinz Wilhelm" midden in den oceaan. Hoewel zij elkaar niet in zicht kregen, wisselden zij teekens en ©vertuigden zich, dat ze 75 K. M. van elkaar waren verwijderd. Zij bleven twee uren //in couversatie" en de passagiers maakten van de gelegenheid gebruik om elkaar eenige noodige en onnoodige opmerkingen te maken. Door het draadlooze station te Lizard kunnen stoombooten, welke Marconi-toestellen aan boord hebben, thans 225 K.M. uit zee hun aankomst aankondigen. Met een variant op een bekenden regel, zal men voortaan moeten zeggen Komende schepen werpen huu electrische seinen vooruit". De Pruisische minister voor het verkeers- wezen heeft belangwekkende voorschriften gegeven voor het nemen van maatregelen bij spoorweg- ougelukkeu. Voortaan zal in de 75 grootste stations van Pruisen een trein voor hulpverleening altijd gereed staan, om op het eerste sein te vertrekken. Deze treinen omvatten een hospitaal en een operatiewaggon. Miustens tweemaal per jaar moet gealarmeerd worden, om de goede werking dier treinen te ouderzoekeu. Binnenkort zullen voor een Amerikaanschen krijgsraad te Manilla twee zeeofficieren der Ver- eeuigde Staten terecht staan, die beschuldigd worden eenige inlanders te Samar te hebben dood gemarteld. Een van de slachtoffers werd aan een boom gebonden en in de dij geschoten. Een dag later de man bleef vastgebonden dienden zijn armen den pijnigers tot schijfden derden dag zijn lichaam en eerst den vierden dag werd hij doodgeschoten. Vrieuden van de officieren schrijven het misdrijf toe aan tijaelijken waanzin tengevolge van doorge- stane ellende. Dezer dagen dineerde in den tuin van het restaurant Kratowski te St. Petersburg, de luitenaut Davidoff van de lijfwacht der czarina in gezelschap van eenige dames. Aan een naburig tafeltje zat een zekere Schukow met eenige opzichtig gekleede vrouwen. Daar dezebuurschap den gezellinnen vanluitenant Davidoff mishaagde, zocht deze twist met Schukow, trok ten slotte zijn sabel en bracht zijn tegen- stander daarmee zulk een hevigen houw toe, dat Schukow in zijn bloed badend ineenzakte. De luitenant wondde nog drie andere personen, v66r men er in slaagde, hem te outwapenen. Aangezien Davidoff tot de hoogste kringen van St. Petersburg behoort, is de zaak in den doofpot gegaan en geen enkel plaatselijk blad heeft melding durven maken van het gebeurde. In een Fransch dorp moest een krankzinnige naar het gesticht van de naburige stad worden gebracht. Door den burgemeester werd de veld- wachter met die taak belast, en de bakker, die toch naar de stad moest, zou een handje helpen. Onderweg merkte de veldwachter, dat de krank zinnige dien dag bijzonder helder was en vreezeude dat de man niet goedschiks zich zou laten opsluiten, besloot hij hem dronken te maken. Maar hij zelf en de bakker namen ook een stevigen borrel, zoodat toen het drietal in het gesticht aankwam, de directeur er niet uit wijs kon worden en naar den burgemeester moest seinen//Wie van de drie is de krankzinnige De burgemeester haastte zich te antwoorden //Legrand," maar de telegrafist seinde over //Le grand" (de groote). En daar de veldwachter de grootste was, liet de directeur hem opsluiten. Hij spartelde duchtig tegen en beweerde//Ik ben niet de krankzinnige, ik ben de veldwachter," maar de directeur hield dat voor grootheidswaanzin en liet hem het dwangbuis aandoen. Eerst drie dagen later kwam de vergissing uit, toen de werkelijke krankzinnige in het dorp was teruggekeerd en aan de vrouw van den veld wachter had gezegd //Ik wist niet dat je man gek was; ik heb hem zelf naar 't gesticht gebracht." Ter leuzrn. I]nwelijks-aangiftea. 7 Maart. Jan van Herp, oud 25 j., jm. en Pieternella Elisabeth Meulen- berg oud 21 j., jd. Simon Petrns van der Hooft, oud 22 j., jm. en Johanna Helena de Smidt, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Maart. Jacobus Jan Huijssen, oud 25 j., jm. en Neeltje de Koeijer.oud 25 j.,jd. Adrianus Jacobus van Hertum, ond 24 j., jm. en Helena Huijssen, oud 23 j., jd. Willem Riemens, oud 25 j., jm. en Janneke Elisabeth Wieland, oud 22 j., jd. Pieter Cornelia Plansoen, oud 25 j., jm. en Leijntje Cornelia Levina Riemeni, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Digna Reinharda Emma, d. van Lambertus Jan van der Moer en van Willemina van Rooijen. 3 Maart. Jan Rokus, z. van Janna Snzanua Harms. M erg jo Adriana, d. van Arij Murk en van Janna Adriana Ruth. Krijn Jan, z. van Cornelis Johanmes Jacobus van Dixlioorn en van Jacoba Cornelia Hamelink. 4 Maarl. Charles, z. van Franciscus Ludovicus Cogen en van Josephina Catharina Paijlaert. Elisabeth Janna Adriana, d. van Jacob Gilles de Meyer en van Elisabeth Snzanna Provoost. 6 Maart. Jacoba Elisabeth, d. van Jacobus Frans Verlinde en van Sara Maria Reigel. 7 Maart. Mathilda Johanna Maria, d. van Theophilus vaa de Winckel en van Maria Tanneke Huijssen. Johannes Jozias, z. van Abraham Pieter Aalbregtse en van Catharina Cornelia de Kraker Overiyden. 4 Maart. Berbera Stouthamer, ond 21 j., d. van Passchier en van Johanna de Doelder. 5 Maart. Helena Susanna Meijer, ond 6 m., d. van Marinus en van Cornelia de Smidt. Rotterdam, 10 Maart 1902. Binnenl. Granen. Er was heden ter, beurze vrij wat handel. Boonen en erwten tot vorige prijzen. Men noteert: Puike Tarwe f 6,50 k 7,mindere en goede 5,50 k 6,Rogge 4,80 a 5,40 Gerst f 4,25 a f 5,50Gerst per 100 kilo 7,h 8,40 Haver 3,60 h 4,25 Paardebooneu /6,50 a 6,75; Witte Boonen 9,50 a /ll,Bruine Boonen 5,75 a 7,50 Kookerwten 8,25 st 9,mindere soorten 7,k f 7,50 Kanariezaad 6, h f 7,75, alles per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo /185; Rogge per 2100 kilo dito Donau /135 h f 136 Gerst Odessa126 A f 127 Amerik. Mais 146 a /152; Odessa 121 Turksche 129 per 2000 kilo; Boekweit 184,Boek- weitgrutten f 260 per 2100 kilo; Russische Haver f 8,25 per 100 kilo. Me el. Prima inlandsch f 11,25 a 11,75; I® soort 10,25 a 10,75; Zeeuwsche Tarwe- bloem 11,50 k f 12,prima Belgisch 11,50 a 12,25 1® soort f 10,50 a 11,1® soort Eransch 9,75 a f 10,25extra puik Hong. 16,17,goede soorten 13, 14,prima Duitsch 11,50 it 12,50 1® soort f 10,25 A 10,75; prima Amerik. 11,75 it 12,75 1®soort 10,50 a 11,50 soort 9,25 it 10,25; Inl. Roggebloem f 10,a f 10,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 56 h66; Stieren 30 A 50; Kalveren 70 A 85; Schapen 30 h 46 Varkens 44 a 50 cent per kilo. Melk- en Kalfkoeien 120 a /210; Stieren f 70 k f 120; Vaarzen 60,— k /110; Pinken 30 a 50 Graskalveren 25 a 30Fokkalveren 17 it ./20; nuchtere 6,h 12,Biggen 7,k /13, alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche jam men 2,80 k f 3,10 Flakkeesche f 2,a f 2,50 Over- maassche f 3,20 it 3,40 Brielsche kralen 3,30 h /3,50 Geldersche 2,30 it f 2,40 Eigenheimers 2,30 it 2,50Wadden en Magnumbonus als voren Poters 1,50 it 1,75 per mud Boterprijzen in vaten gemiddeld 56 en stukken van een half kilo 70 a 75 cent. Zoetemelkschekaas 25,per 50 kilo. Zeeuwsche eieren 3,50 k f 4, en Buitenlandsche f 2,50 per 100 stuks. Zeeuwsche ajuin 3,25 per 60 kilo. V 1 a s. Blauw Hollandsch 1,40 it 2,40 Wit Zeeuwsch 1,40 a 1,50 per steen. Lijnzaad 12,a 12,50 per hect. Karwijzaad 11,a 11,25 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo, 9,20 it f 9,85 en 6 it 6 cent per kan. Java-koffie in balen gcwone soorten 35 cent en dito Santos 19 cent per half kilo. VEEHANDEL in BELG1E. Veeprijzen weinig veranderd. Op de markt van Kortrijk golden, per kilo, op voet Vaarzen 1® kwal. fr. 0,74 2® kw. 0,63 3® kw. 0,52 Ossen 0,75 0,64 n 0,52 Koeien ,t 0,70 0,60 0,50 Stieren 0,70 0,62 u 0,50 Vette varkens 95 c. tot 1 fr. 05. ZEET1JDIISGEN. Van 7 tot en met 9 Maart. E o VEAG. NAAM. M'. Vanenunar Lading. Vuor Tea Weaien i 7 Eng. a. s. Cattersty 1459 Skinningrove ijzer 8 Eng. sch. Harmony 472.Par pijpaarde Eng. s.s. Ann Webster 1 2241 Londen stukg. Van Ter k'eateni 8 Eng. s.s. Cattersty 1459 Skinningrove ledig Voor (•east t 7 Fra. bark G'arioca 2264 Antofagasta nitrate Eng. a.s. Truro 3366 Hull stnkg. idem Don 2658 Goole idem Belg. s.s. Belgica 345 Ostende ledig 8 Bug. s.s. Resceu 2011 Amble kolen I tal. bark Raglan Castle 3573 Cape Cross gnano Eng. s.s. Baines Hawkins 1990 Londen stnkg. 9 Noor. 8.8. Ilagbjorg 1090 New-Castle kolen Libau Deens. s.s. Rusland 2452 Rotterdam vlas Belg. s.s. Rupel 2561 Antwerpen ledig Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. Van Kent i 8 Deens. s.s. Amalien'oorg 3803 Grangemouth ledig Eng. s.s. Tudor 3150 Manchester stukg. idem Anglia 2570 Leith idem 9 idem Don 2653 Goole idem idem Truro 3366 Hull idem Voor Selzaeie i 8 Eng. s.s. Alchymist 1079 Rotterdam creosoot Van 7 tot en met 9 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 24 binneuvaartuigen op- en 37 afgeschutdoor de Westsl. 13 op- en 2 afgeschut. Aan het bureau van politie alhier, is als ge- vonden gedepineerd een bril. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Zoo de Heere wil en zij leeft, hoopt op a. s. Donderdag, 13 Maart, mijn geliefde tante LEVINA OPPENEER, haar 60,teB geboortedag te herdenken dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van mij. Uit aller naam, DANIEL MAAS Dz., Ter Neuzen. Donderdag 13 Maart a. s. hoopt CHRISTIAAN OLLEBEK Dz., met groote geestdrift zijn 20,tel1 geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van ZIJNE VRIENDINNEN. Ter Neuzen, 10 Maart 1902.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 3