Ter Neuzensche Courant. 8 Maart 1902. No. 4198. 42e Jaargang. PU B LI SAT I E. Binnenland. Landbou wberichten Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. TWEBDB BLAD. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. J)e Burgemeester van TER NEUZEN Gezien eene kennisgeving van den Conimiasarig der Koningin in deze provincie, dd. 5 Maart 1902, A no. 693, 3» afdeeling, maakt aan belanghebbenden bekend dat volgens bericht van den Gezant van Zweden on Noorwegen, het vice-consulaat van dat Rijk in deze gemeente is opgeheven. Ter Neuzen, 7 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Men schrijft uit Delft In verband met de door Ged. Staten gehechte goedkeuring aan het raadsbesluit van den Delftschen gemeenteraad, waarbij de heer Ter Laan eervol ontslagen werd als hoofd eener o. 1. school, vroegen wij den heer Ter Laan, wat hij thans dacht te doen. De heer Ter Laan antwoorddedat hij zeker van deze beslissing in beroep gaat bij de Kroon. Hij (de heer Ter Ltan) blijft van meening, dat eene regeling als door hem gewenscht, niet onmogelijk en allerminst onwettig is. De voor- beelden 2ijn voor het grijpen, dat ambtenaren zich de regeering ter wille zagen en waarom zou men te zijnen opzichte een uitzondering maken De heer Ter Lain aeht zich, echter afgescheiden van dit alles, tegenover zijne kiezers en tegenover den onderwijzersstand in 't algemeen niet verant- woord, als hij niet tot in de hoogste instantie eene beslissing uitlokt. Immers in de toekomst kunnen meerdere onderwijzers tot het Kamer- lidmaatschap geroepen worden en daarom acht hij het nu reeds goed te trachten een afdoend ant- woord te verkrijgen op de vraag of een school- hoofd Kamerlid kan zijn zonder buiten het onder- wijs geplaatst te worden. B. en W. van Delft dragen kennis van het plan van den Ter Laan om de Kroon te raad- plegen. Indertijd vroeg de heer Ter Laan hoe het gaan zou bij eene eventneele outruiming van de ambstwoningtegelijk mededeelende dat hij van eene, het raadsbesluit goedkeurende beslissing van Ged. States bij de Kroon in cassatie zou gaan. B. en W. antwoordden daarop dat de ontruiming een kwestie van nadere regeling was en verband hield met het tijdstip waarop de goedkeuring van het raadsbesluit bekend zou zijn. B. en W. lieten blijkbaar in het midden of de goedkeuring van Ged. Staten, dan wel van de Kroon noodig was. TER NEUZEN, 7 Maart 1902. In de gisteren alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Mosselpolder werd benoemd tot ontvauger-griffier, de heer P. Rammeloo te Philippine. Verder werd besloten dat de vergaderingen voortaan te Philippine zullen worden gehouden. In de gisteren alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingslanden van den Kanaalpolder werd benoemd tot ontvauger-griffier de heer J. M. Dregmans, te Hoek. Besloten werd dat de vergaderingen van inge landen te Ter Neuzen zullen worden gehouden. Bij Kon. besluit is met ingang van 17 Mei 1902, aan den directeur van het post- en telegraaf- kantoor te Enkhuizen, J. Spaanstra, vroeger alhier, op zijn verzoek, eervol onlslag verleend uit 'g rijks dienst. Woensdagavond werd door het fanfarencorps ((De Vereenigde Werklieden" op de bovenzaal van het hotel *La belle vue" een concert gegeven ten voordeele van het alhier te stichten ziekenhuis. De opkomst van het publiek was malig. Aan ds uitvoering der verschillende muziek- nummers bleek van goeden vooruitgang van het corps. Voor afwisseling werd opgevoerd het iooueelspel in een bedrijfDe duivenmelker. Door den hear J. Heijblom, werd namens het comite tot stichting van een ziekenhuis, een woord van dank gericht zoowel aan de vereeniging die zich de moeite had geiroost dezen avond te orga- niseeren, ala aan het publiek dat door daaraau zijn ateun te verleenen het doel van het comite weer een stap nader gebracht had. De uitvoering werd met een bal besloten. Gisteravond werd op de bovenzaal vau het jHotel de Commerce" eene soiree gegeven, door de gjmnastiek en schermvereeniging //Sparta." Ook hier wai de opkomst niet groot. In aaamerking nemende dat het aantal werkende leden door versch'llende omstandigheden is af- genomen, en er eveneens door bijzondere omstandig heden de gymnasten maar een korten tijd van voorbereiding hebben gehad, werd nog flink werken te zien gegeven, zoowel in vrije- en staafoefeningen, ala aan de ringen en den reistok, en verdienden de uitvoerders ten voile het applaus waarmede zij werden beloond. Dit was ook het geval met het voor afwisseling nitgevoerde kluchtspel //Eene gezellige kamer," en de komische scenes //Ketelmuziek" en »De brandweer van Gribbelhuizen," 'twas jammer dat die spuit aan 't zelfde euvel leed als een bekende motorspuit. Met eeuige luid toegejuichte groepen werd de soiree besloten, of neen, er volgde nog een nummer, zonder welk numnisr een uitvoering alhier ook maar weinig kans vau welslagen heefteen bal, dat geauimeerd was. Omtrent den Zondag alhier gearresteerde wordt uit 's Gravenhage gemeld Een van de onlangs uit het krankzinnigen- gesticht alhier ontsnapte verpleegden, was daar in observatie in verband met het feit, dat hij verdacht werd van het opzettelijk als echt en onvervalscht uitgeven van muntspecie, waarvan de valschbeid of vervalsching hem, toen hij ze ontving, bekend was. Deze persoon is thans te Ter Neuzen aangehouden en onder justitieel geleide naar hier overgebracht, en heeft een verhoor van den rechter-commissaris ondergaan. Er is een bevel tot zijne voorloopige gevangenhouding uit- gevaardigd. De man moet, naar men meldt, in het tijdsverloop tnsschen zijne ontvluchting uit het krankzinuigen- gesticht alhier en zijne aanhouding te Ter Neuzen zich nog aan verschillende oplichterijen hebben schnldig gemaakt. In den nacht van 2 op 3 dezer is te Hulst door onbekende daders, door middel van braak, een rijwiel ontvreemd ten nadeele van J. Fricol, ter waarde van f 400. Axel, 5 Maart. Gisteravond bracht het muziek- gezelschap „Concordia" een serenade aan haren Directeur, den heer C. P. M., bij gelegenheid van zijn 408ten verjaardag. Koewacllt. Het vrouwtje van Lokeren, dat dezer dageii met zooveel luister haar 100sten verjaardag vierde (zie ons blad van 25 Febr.), is overleden. Het schijnt, dat de verschillende aan- doeningen welke zij toen ondervond, voor haar nadeelig geweest zijn. In alle geval heeft zij haar eeuwfeest maar een tiental dagen overleefd. 's Gravenhage, 7 Maart. De voorzitter der Eerste Kamer, de heer Mr. A. van Naatnen van Eemues, is hedeu morgen 10 ure overleden. Tweede Kamsr. Bij den aanvang der zitting huldigde de Voorzitter en namens de Regeering de Minister van Waterstaat, nog geheel onder den indruk van het zooeven ontvangen doodsbericht van den voorzitter der Eersta Kamer, Mr. Van Naamen van Eemnes als kundig staatsman en onpartijdig leider der Eerste Kamer, in wien de natia een kundig volksvertegenwoordiger en de Vorstin een trouw onderdaan verliezen. Bij het debat over de motien van de heeren Helsdingen en Pastoors, betreffende de jacht, stelde de heer Okma eene motie voor tot herziening der jachtwet en in afwachting daarvan mildere toepassing van art. 26, dat thans de grondeigenaren belemmert in het dooden van schadelijk wild. De heer Kolkman stelde eveneens eene motie voor tot wetswijziging en het maken van voor- schriften tot vergoeding van door wild aangerichte schade. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Maart de volgende vonnissen nitgesproken 1°. W. D. v. W., oud 23 j., en 2°. J. C. D., oud 22 j., schippersknechts te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot eene gevangeuisstraf van eene maand. Bij den Hoogeu Raad concludeerde mr. Orttot cassatie in het belang der wet van het ontslag van rechtsvervolging, door den Middelbnrgschen kantonrechter uitgesproken ter zake van de ver- ▼olging van een substituut-offieier van justitie bij de rechtbank te Zierikzee, wegens het als dienst- plichtige bij de brandweer wegblijven bij de be- proeviug van een spuit. De adv-gen. was van oordeel dat de kanton rechter zich bad scknldig gemaakt aan overschrij- ding van rechtsmacht. Uitspraak 1 April. Bij de behandeling van het proces tegen den evangelist te Zierikzee deed zich Maandag een incident voor. Onder zijn verhoor begon de beklaagde plotseling hevig te weenen. Hij be- schuldigde een ander, dien hij met name aanwees. De president raaaude beklaagde aan, liever te bekennen dan anderen te beschuldigen. De vrouw van beklaagde, die haar man her- haaldelijk tot kalmte aanmaande, werd uit de zaal weggeleid. Beklaagde zeide, dat zijn naam onteerd was, en sloeg met de vuisten op de tafel. Met hevige gebaren betuigde hij dat hij onschuldig is. //Gij kunt me naar het schavot brengen, maar ik ben niet schuldig", zeide hij. Hij ging daarop op den grond liggen en begon luidkeels te schreeuwen wat groote beweging in de rechtszaal gaf. Door een aantal veldwachters, werd de man met groote moeite de zaal uitgedragen, waarop de president de zitting schorste. Ook na de heropen'ng der zitting bleef beklaagde ontkennen. De president maande beklaagde ernstig aan, te bekennen. /Ieder mensch kan struikelen". Een man, die het Evangelic verkondigd heeft, moet de waarheid zeggen. In uw bijeenkomsten is het gewoonte, opeulijk zijn schuld te belijden, zeide hij. Beklaagde roept God tot getuige aan, dat hij het niet gedaan heeft. PresidentAls u schuld hebt, dan is het voor uw geweten beter, dat u bekent. Nu is het nog tijd, nu het onderzoek nog niet gesloten is. Beklaagde, hoogst opgewonden, blijft bij zijn ontkentenis, zegt zelfs dat zijn geweten zoo rein is als dat van den president, en roept God tot getuige aan. De presidentDat is niet noodig. De officier van justitie vorderde zijne veroor- deeling tot 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. A. J. Eokker, vroeg vrijspraak. Men schrijft aan de WN. R. Ct." van de Belgische grenzen Reeds meermalen is er van verschillende zijden op gewezen, hoe gevaarlijk het is koeien te koopen, welke, als verdacht van tuberculose, aan de Bel gische grenzen zijn teruggezonden. De commissie van veefokkerij in Zeeland wees er in haar ver- slag van 1900 reeds op, dat de tuberculeuze koeien meestal het eigendom worden van personen die niet weten of begrijpen aan welk gevaar zij hun en ander vee blootstellen en op die wijze een niet te berekenen schade aan den veestapel toebrengen. Elke maand worden er hier aan de grenskan- toren, een 75 koeien terruggezonden, die tot teeken, dat zij verdacht vau tuberculose ziju, een paar gaatjes in het oor ontvangen, en telkens vinden de dicren koopers. Dezer dagen onlmoetten wij een veekoopman, die handel in dergelijke koeien dreef en die bij hoog en laag beweerde, dat deze afgekeurde koeien onder de beste moeten gerekend worden en vooral voor den kweek bijzouder geschikt zijn. Door deze en dergelijke praatjes en ook door den goedkooperen prijs laten vele landbouwers zich verleiden, deze verdachte dieren iu hunne staileu te brengen. Dat tuberculose onder het rundvee meer voor- komt dan velen wel meenen, bewijzen de statis- tieke opgaven, welke geregeld in de Belgische landbouwbladen kornen en die vanwege het minis- terie van landbouw worden gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat gemiddeld iedere maand in Belgie een 500 koeien wegens tuberculose worden afgemaakt. Daar hier van regeeringswege nog niets gedaan wordt om de tuberculose een ziekte gevaar lijk voor mensch en dier te keeren, is een weinig voorzichtigheid bij het aankoopen van runderen wel aan te bevelen. Gevaarlijk blijft het altijd koeien met gaatjes in het oor met audere in aanraking te brengen. Ons laud heeft bezoek gekregen van vier hoogst gevaarlijke inbrekers, nl. R. H., eeu 32jarige veehandelaar, A. H., een 25jarige hnisknecht, C. F. H., een 29jarige schoenmaker, en de 25jarige arbeider O. B. Zij zijn uit Duitschlaud gekomen om hier hun slag te slaan. Zij zijn gewoon, zich speciaal toe te leggen op het openbrekeu van brandkasten. Zij hebben een net voorkomen en maken zich onkeubaar met valsche snorren en baarden. In de Rampelaan onder Overveen was Donderdag een tuinman aan het werk in het riet. Hij wilde zijn pijp opsteken en daarbij viel een voDkje in het riet dat vlam vatte. De man wilde het blusschen, maar geraakte daarbij zelf in brand. Eer dat hulp nabij was, was hij deerlijk gekwetst. In een draagbaar werd hij door vijf man en een veldwachter naar het Gasth'uis te Haarlem ver- voerd. Een ergerlijk staaltje van Duitsche politie- drijverij wordt gemeld uit Lotharingen. Een oud Lotharinger nit Dieuze, vadar van vier kinderen, sedert langen tijd wonende te Parijs, braeht het lijk van zijn vrouw naar zijn geboorteland om het daar te begraven, en werd toen op het kerk- hof gearresteerd als deserteur. Hij had wel zijn militairen dienst in Duitschland vervuld, maar was toen te Parijs gaan wontn. In zijn afwezig- heid werd hij voor ean oefeningsperiode opge- roepen, doeh de oproeping heeft hem nooit be- reikt, hij kwam niet op en werd als deserteur tot 300 mark of zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij nu ter begrafenis van zijn vrouw in Dieuze kwam, werd hij nog voor de groeve ge sloten was, gearresteerd, en in weerwil van de protesten der overige begrafenisgangers werd hij naar de militaire strafgevangenis gevoerd. Hij zal nu zijn diensttijd moeten volbrengen. Voortaan zullen alle brieven, aan Russische soldaten gericht, een censuur moeten passeeren. Een tot nu onbekend gebleveu man te Bazel, hitste drie groote honden, waaronder e6n St. Bernhardshond, op drie in 't open veld spelende jongens van zes en zeven jaar. Een der knapen werd door de honden geheel verscheurd en hoofd en hals werden dermate ontvleescht, dat het jongetje geheel onkenbaar is. Den tweeden knaap takelden de hon leu zoo toe, dat hij in eeu hopeloozen toestand in 't gasthuis ligt. Het derde kind kon, met verscheurde kleeren en met bijtwonden aan 't been ontkomen. De politic zoekt den dader. Te Schaarbeek is een goederentrein die uit Antwerpen kwam, gebotst op een waggon, waarin vier gevangenen zaten, die naar Leuven moesten worden gevoerd. De schok was zoo hevig dat alle vier de mannen ernstig gekwetst werdeu. Een diner bij Vanderbill. Over 't groote diner, dat de //New-Yorker Staatscourant" 26 Febr. in 't Hotel Waldorf-Astoria ter cere van Prius Heinrich gaf, heeft de //New-York Herald" niet minder dan 25 kolommen volgeschreven. 't Couvert kostte 25 dollars en de menu's waren op gouden tabletten geschilderd. Hierna volgde een bal dat 100,000 dollars kostte; in de kenken gebruikte men 12000 eieren, 1100 pond vleesch, 400 kippen, 55 liter portwijn, madera en claret. In den loop van den nacht dronk men 1750 fles- schen champagne, 90 flesschen sherry, 1225 fles- schen Rijnwijn, 1300 flesschen rooden"wijn en 670 flesschen anderen wijn. De bloemen, die tot ver- siering gebruikt werden, vertegenwoordigden eeu waarde van 20,000 dollars, 't tafelgoed een van 15000 dollars. Ook de toiletten der dames wa ren niterst kostbaar, maar meestal overdreven. Onder de heeren scheen er een wedstrijd te zijn wie de grootste diamanten hemdsknoopjes had. Wel heel Amerikaansch Volgens het Handelsbl. van Antwerpen zullen in de onmiddellijke nabijheid van de stad opzoekingen en boringen naar steeukeol worden gedaan. Vroegere studien van den grond moeten het vermoeden hebben doen rijzen, dat de grond hier ook steenkoolhondend asoet zijn, en dat het bekken van de Roer zich onder de Maas dwars door de Limburgsche en Autwerpsche Kewpen sou uitstrekken. Wederom hebben twee Antwerpsche diamant- handelaars hun betalingen gestaakt. De eene biedt 80 pet., de andere 60 pet. aan. Bovendien is een aanklacbt wegens bedriegelijke bankbreuk ingediend tegen twee broers N. die echter beiden reeds eenigen tijd uit Antwerpen verdwenen zijn en waarschijnlijk in New-York vertoevenf ook met een aanzienlijke partij diamanten bij zich. De politie te Berlijn heeft Zaterdag een einde gemaakt aan de afzettenjen van een zeoge- naamd spiritistisch medinm, Anna Rothe, en haar impressario, den leeraar Jeutseh. De politie hield sedert lang hun voorstellingen in het oog zij was overtuigd dat het publiek door hen werd opgelicht. Maar het was mosilijk in den kring waarvoor de seances gegeven werden, door te dringen. Zaterdag is het evenwel twee recherchenrs gelukt. Er waren zestien personen aanwezig die om een lange met zwart goed bedekte tafel zaten met de handen een keten vormend. Juffr. Rothe zat op een canape er naast. Zij werd op haar verzoek door een dame gefouilleerd en deze ver- klaarde dat zij niets verdaehts bij zich had. Toen begon na een voordracht van den heer Jeutseh over het spiritisme de seance. Er kwam een //klopgeest" die naar het zeggen van juffr. Rothe van zeer var kwam en voor zware zonden boete moest doen. Toen kwam het spel der bloemengeesten. Uit het plafond vielen narcissen en hyacinten op de aanwezigen. Op dit oogenblik grepen plotseling de beide rechercheurs het medium vast. Een hunner floot en daarop stormden meer politiebeambteu naar binnen en namen het medium en haar impressario gevangen. Het medium verweerde zich hevig met handen en voeten tegen een onderzoek aan den lijve, dat een vronwelijke politiebeambte instelde; zij had onder haar kleedersn hyacinthen, narcissen en sinaasappelen verborgen. De beide gearresteerden zullen wegens bedrog vervolgd worden. Het medium is de vrouw van een wever uit Chemnitz, 52 jaar oud. Zij is sedert 15 jaar in //het vak." Ieder deelnemer betaalde 10 mark per seance. Herhaaldelijk was tegen deze seances gewaarschuwcl, maar zonder eenig effect, altijd waren er menschen, die er in liepen. Een groot deel van de Vereenigde Staten is door een storm geteisterd die vele menschen- levens moet hebben geeischt en ontzettende ver- woestingen aanrichtte. De wind was van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan gericht, een ongewoon verschijnsel. Er vielen hevige stortregens die hier en daar overstroomingen veroorzaakten, nog verergerd door bijkomende ongelukken. Zoo sprong er bij v. een waterreservoir in het Cumber- land-dal, in Pennsylvania en een buizenleiding van de Standard Oil Comp. te Famarendzoo zijn bijna alle mijnen van de Reading-maatschappij overstroomd. Het spoorwegverkeer is in het dal geheel gestaakt. In Cleveland werden de daken van een aantal huizen weggeslagen. De telegraaf- gemeenschap met New-York was tot Maandag in het geheele gebied ten oosten van de Mississippi gestoord. Het geheele Schuylkill-dal is cverstroomd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5