A1 g e m e e a Hieiiws* sa Advertentieblad voor 2eeuwsch*71aaads?ia, HINDERWET. ef.ne arme vervolgde. Eagelaod en de Z.-A. Republiek. No 4197. Donderdag 6 Maart 1902. 428 Jaar^ang. Binnenland. A.BONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. TER HEIIZEISCHE COHRAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Vooi Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTtfcN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meet 0,10. B^j directs opgaaf van driemaal plaataing derzeifde advartentie vrorrO de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Uit biad verMkljnt Sl*»n«l»Mr-, Woenndag- en V.iJdaaavonJ, nttgeannderd op Feeitdagen, blj rte Firnia P. J. Pit »*IB« te fer Me»aea. Burgemeester en Wethouders ran TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 ran 1896), maken bekend dat op heden ter gcmeente-secretarie ter visie is gelegd eeu rerzoek van AUGUSTINUS DHAEZE, smid, om vergnnning tot het oprichten eener d.rofsmederij op liet perceel kadaitraal sectie C no. 2148 en dat dp Oinsdag, 18 Maart 190S, des namid- dags ran 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer geraecnte, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inriehting bezwaten in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 4 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders roornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Uit Pretoria wordt gemeld, dat De Wet en Steyn uit de Britscbe omsingeling ontsnapt zijn tijdens den aanval op de Nieuw-Zeelauders. Lerd Kitchener was bij 't slot-tafereel aanwezig. De grond om Harrismith lag toen zwart ran de ge- doode en slervende runderen. Een verhtffend gezicht. Maar Kitchener ktin tegen 'n stootje. De Matin" verneemt uit Louden, dat er on- eeuigheid ontstaan schijnt te zijn tusschen de autoriteiten in Zuid-Afrika en het miniaterie van Oorlog over de grootte van het bezettingsleger, dat in de Kaapkolonie bij het einde der vijaudelijk- heden zou blijven. Kitchener meent, dat het bezettingsleger ten minste een 50,000 a 70,000 man zal tnoeten bedragen. Het ministerie van Oorlog, wetende, dat het alle beschikbare mannen noodig zal hebben voor het vortnen van nieuwe legerkorpsen, vraagt of hij niet a a n't vierde deel genoeg heeft. En de kolouiale autoriteiten zien in dit voorstel nu een nieuw bewijs van het noodlottig optimisme, dat sedert bet begin der vijandelijkheden de regeeringsambtenaren kenmerkt. Denkt men in de Kaapkolonie waar de opstand eigenlijk pa* begint aan 't einde van de vijandelijkheden (gedachten zijn tolvrij), in Eugeland hoort men ook hier en ginds vredes- klokjes luiden. Niet dat er op vrede aangedrongen wordt. Men is 'tslachten van mensch en dier nog lang niet nioede. Maar, redeneert nu b. v. de Daily Mail", als er nu vrede is, wat dan? Wat moet er dan b. v. met de krijgsgevangen Boeren gedaaii worden? Twee dingen ziju hier allermeest noodig, zegt het blad schifting en blijvende verwijdering. Blijvend moeten verwijderd ||M|||||t||, ..ni■I'JWLI'H-jW' *T worden uit Zuid-Afrika de vvreemde huurlingen, zooals de gewezen Duitsche onderofficier Schiel". Zij hebben geen recht om naar Zuid-Afrika terug te keeren, en het is waarschijnlijk dat een groot gedeelte van degenen, die nog in het veld staan, verdacht worden van tot deze klasse te behooren Schifting moet verder gemaakt worden tusschen de Boeren, die zich nu reeds iu krijgsgevangenschap bereid hebben verklaard om den eed van trouw af te leggen, en de onverzettelijken. De ewsten hebben het recht om voor de anderen terug te keeren. Voor het gros van de gevangenen moet het een of andere stelsel van terugzendiug bij gedeelten worden aangenomen, zoowel in het belang van henzelven als van Engelaud. De toestaud van het land, waarover de krijgaverrichtiugen zich hebben uitgestrekt, laat uiet toe dat er een groote bevolkfng terugkeert. Verder zal het verscbeidene jareu duren, eer bet land weer voldoende voorzien is van vee, dat nu in uitgestrekte gebieden feitelijk verdwenen is. De onvermijdelijke vertraging in de terugzending van een groot getal gevangenen zal uatuurlijk voorstellen ten gevolge hebben, strekkende om hen elders dan in Zuid-Afrika neer te zetten. Men moet geen dwang in deze zaak gebruiken maar welwillende voorstellen betreffeude over- brenging, naar Zuid-Amerika b.v., zouden door de gevangenen zelven in overweging kunnen genouaea worden. Het is waarschijnlijk, gelooft bet blad dat de ouhandelbaarste Boeren zulk een aanbod zouden aannemen, en hun vertrek zou de taak van de Engelschen verlichten en de gevoelens van minder vijandige elemenlen, die door hen kunnen opgestookt worden, verzachten. Intusschen't Britsche gouvernement laat de »Daily Mail" rustig vredesstelsels bouwen en zelf zorgt 't voor een geregelde plaatsvervanging van de dooden en invaiiedeu in Zuid-Afrika. De Montrose" is Zaterdagmiddag met 21 officieren en 521 man van het 3« North Staffordshire regiment, 106 man Derbyshires, 100 man van het Ruyal Medical Corps en 48 man genietroepeu vertrokken. Te Gibraltar zullen 2 officieren en 200 man zich inschepen naar Zuid-Afrika en in bun plaats een aantal manschappen van de Royal Garrison Artillery aan wal worden gezet. De nieuwe wekelijksche doodenlijst van de ver- schillende refugee kampenin Transvaal is verschenen zij geeft op 55 sterfgevallen, op meer dan personen. Niet weiuig nog zou men Dat is toch meer dan 47 per mille en 10) Nadat hij den koetsier zijn orders had gegeven, nam hij ook plaats in het rijtuig. Juffrouw Blake, zeide hij nu, zacht en vriendelijk, ik begrijp, dat gij op 't oogeublik weerzin, ja zelfs afschuw jegeus mij moet gevoelen, want ik heb wreed jegeus u gehandeld. Ik gevoel thans innig medelijden met bet leed, dat gij hebt ondervor.den. Wilt gij vertrouwen in u.ij stellen en mij als een vriend bescbouwen? Zij gaf geen antwoord. Slechts een snik ont- snapte de arme Myrtle. Nadenkend over alles wat er was gebeurd, gevoelde zij zich niet meer in staat te oordeeleu wie baar vriend, wie haar vijand was. Houdt gij nog altijd Percey Grey voor een eerlijk en recbtschapen man vervolgde hij. Vergis ik mij niet, dan is de vrouw, die wij zoo juist hebben verlaten, een vriendiu van hem zelfs in uw eigen huis zijt gij niet veilig meer. Indien gij op mij wilt vertrouwen als op een vriend, vergun mij dan u ergens te brengen waar bij volkomen gerust kunt zijn en kalm kunt overdenken, wat u te doen staat. Ik vraag u dit als een gunst, otn boete te doen voor al het leed, dat ik heb u aangedaan. Ilij zeide dit op een toon van voorgewende ontroering, en er was een trilling in zijn stem, die de argelooze Myrtle deed gelooven, dat hij op dit oogeublik aan zijn ware gevoelens lucht gaf. en 60,000 zeggen. En zeker hij had haar wel kwaad gedaan, maar wat beteekende dit in vergelijking met hetgeen haar thans was overkomeu. En naar alien schijn was het toch Percey Grey die haar dieu vreeselijken strik had gespannen. Williard zag haar zwijgend aan en Myrtle ge voelde zich niet in staat om te antwoorden, maar gaf den vrijen loop aan hare tranen. Toen het rijtuig stilhield voor een helder verlichten ingang van een gebouw, dat een klein hotel scheen te zijn, bemerkte de snoodaard tot zijn groote vol- doeniug, dat zij zich, zouder verder iets te vragen, naar binnen liet geleiden. Ik moet tijd hebben om over alles na te denken, en alle3 gocd te begrijpen; zeide Myrtle, nog geheel onder den iudruk van al het ge- beurde. Uwe wenschen zullen geeerbiedigd worden, mompelde de valschaard, terwijl hij haar voorging op de met een looper bedekte trap. Ik ben bevriend met de vrouw des huizes. Ah mevrouw Wardem, hebt gij een kamer voor deze jonge dame Deze laatste woorden zeide hij tot een vrouw, die aan de deur van een der kamers verscheen, en met wie hij eeu blik van verstandhouding wisselde. De vrouw trad op hem toe, ging hun voor, bleef staan voor een deur, die zij ontsloot, en verzocht Myrtle het vertrek binnen te treden Gij zijt zeer vriendelijk voor mij geweest, zeide zij tot Williard, die voor de deur bleef staan. O, moedermoederkon zjj zich niet weerhoudeu uit te roepen, terwijl zij zich in een stoel liet nedervallen, was ik toch met gestorven dan was ik voor al dezen angst, al deze ellende gespaard gebleven. per jaar. Maar de /Times" en de //Standard" gen dat dit gunstig is, in vergelijk met de sterfte in de meest gezonde plaatsen ginds. En wie zou de /.Times" en de ^Standard" un deze niet gaarne willen gelooven. Blijkens eene circulaire van den heer Th. .loersch, kolonel-commandant van het koloniaal- werfdepot te Harderwijk, zijn a. door de in 1901 bij het depot in dienst getreden militairen, door tusschenkomst van de administratie van dat rorps en door bemiddeling van heeren burge- meesters of van plaatselijke-commandanten van bunne handgelden ten behoeve huuner familien overgemaakt f 50,973, b. aan verschillende credi- teuren uitbetaald f 24,627, c. aan de detache- ments-commandanten medegegeven, om bij aan- comst in Indie nit te betalen de door de militairen van hun haudgeld bespaarde sotnmen f 6108, d. vrijwillige bijdragen aan het Nationaal fonds f 965, e. idem aan het fonds van gepensioneerde militairen te Harderwijk 68, totaal f 82,736, aan welk bedrag van het handgeld dus door de bemoeiingen der administratie eene nuttige be- stemming werd gegeven. Iu 1901 werd aan landgelden uitbetaald f 178,600. TER NEUZEN, 5 Maart 1903. De vereeniging „De Vereenigde Handwerks- ieden" alhier, hield gisteravond in haar lokaal in de Donze-Visserstraat hare feestelijke jaarver- gadering, die druk bezocht waa. De zaegafdeeling ^Geduld Overwint" opende let programma door het zingen van een lied, waarua het verslag over het afgeloopen jaar, bij afwezigheid van den heer M. Eijke, werd uitge- bracht door den heer Adr. H. Donze, eere-voorzitter van de zangafdeeling. Hieruit vernamen we, dat de vereeniging in den aanvang van het vorig jaar bestond nit 61 leden en 61 donateurs, aan het begin van 1902 waren deze cijfers resp. 79 en 75, terwijl de vereeniging 4 eere-leden telt. De ontvangsten bedroegeu f 2646,lh1^ en de uitgaven 2783,47, alzoo een nadeelig saldo van 13 7,3 2 Vs. Hierbij kan worden opgemerkt dat de totale uitgaven, behoorende tot het vergrooten van het gebouw met inriehting van het tooneel enz., hebben bedragen f 2083,15, waartoe feitelijk werd ontvangen J 1682. Behalve het nadeelig slot van 1901 heeft de vereeniging eene schuldenlast van f 2880, doch bezit thans een voor hare behoeften voidoend ge bouw. Voor salaris aan de onderwijzers van den reken- en teekencursus werd uitgegeven f 141,15 terwijl de helft der contribution van de gewone ledeo, een bedrag van f 184,05, werd uitgekeerd aan het tot de vereeniging behoorende ziekenfonds, dat afzonderlijk wordt beheerd. Dit moest wegens ziekengeld aan 6 leden f 47,80 uitkeeren. De zangafdeeling //Geduld Overwint" telde in 1901 gemiddeld 50 werkende leden, en 60 dona teurs. Zij ontving f 311,69 en gaf 312,08 uit, alzoo een nadeelig slot van 39 cent. Door de uitbreiding van het gebouw kan het onderwijs in het rekenen en handteekenen en het bouwkundig teekenen beter tot zijn recht komen. Om dat onderwijs evenwel te laten voldoen aan hetgeen men er zich van heeft voorgesteld, dat het n. 1. worden zou ambachts-onderwijs, ook eenigs- zins op practisch terrein, zou veel meer geld beschikbaar moeten gesteld worden dan waartoe de vereeniging in staat is of ooit in staat zal zijn. Wanneer dat onderwijs, (dat bij gebreke eener Hoogere Burgerschool, niet kan ingericht worden als op eene ambachtsschool) werd ingericht als h. v. te Tholen, zouden de kosten bij be- scheiden eischen circa f 550 'sjaars bedragen, waarvan de vereeniging een 100 kan betalen. Men zal trachten het tekortkomende als subsidie voor deze nuttige inriehting van gemeente, rijk en provincie te verkrijgen. Het verslag eindigt met de beste wenschen voor de vereeniging. Daarna gaven de zangafdeeling en verschillende leden daarvan verschillende zang- en tooneelstuk- ken ton beste die de opgekomenen nog lang bijeen- hield, welke zich met een eu ander goed amu- geerden. Aan de wanden der zaal waren verschillende teekeningen tentoongesteld, vervaardigd door de leerlingen van den teekencursus, en bleek daaruit voldoende van hunne vordering. Moge de vereeniging slagen in hare pogiDgvtot het verkrijgen van deu noodigen steun voor het geven van voidoend onderwijs, Doodig voor de op- leiding van vaklui. Hulst, 3 Maart. Bij den heer F., uabij 't station alhier, is in den nacht van Zoudag op Maandag j.l. door iusluiping, uit diens wouing ■WWjjWUW III II Jk JI'W.piljiMjU^ Gij zult hier volkomen op uw gemak zijn en niema.id zal u lastig vallen, liave, zeide de vrouw zacht, terwijl zij een lamp aanstak, waarna zij de kamer verliet. Toen zij de deur aehter zich sloot, bekroop Myrtle plotseling een angstig gevoel van ver- latenheid. Doch schrik en ontstelteuis overmees- terden haar, toen zij de stem van Bryce Williard buiten in de gang hoorde. Doe de denr op slot en houd den sleulel bij u. Ah, gij wilt haar dus gevangen houden Zonder dat zij het weet, natuurlijk, en zoo lang tot ik haar ergens anders kan brengen. Ja, ik zal haar behoorlijk op de nachtlijst inschrijven, zoodat ge in geen moeilijkheden koint. Ziehier, houd haar goed in het oog, totdat ik terugkom. Zij hoorde het gerammel van geldstnkken. Bleek als marmer sprong Myrtle uit haar stoel op. Hij bedriegt mij, riep zij. Alles is leugen en misleiding. Barmhartige Vader, waar is hier de waarheid waar het bedrog Williard rneende, dat ziju slachtoffer geheel opging in haar eigen leed en niets vernam van hetgeen er om haar heen gebeurde, anders was hij zeker meer op zijn hoede geweest, toen hij ep zoo luiden toon met de vrouw des huizes sprak. Hij ging naar beneden, waar de hotel- houder, een man met een terugstootend voor- komen, achter zijn lessenaar zat. Met een gemeenzaam knikje reikte hij Williard een pen aan en schoof hem een vail en gescheurd nachtregister toe. Ik beu niet van plan lang te blijven, merkle Williard op. Dat spelletje is waarlijk gosd gelukt. Doch welk een schrik overmeesterde hem, toen hij toevallig een blik op straat wierp. Het rijtuig, dat Williard en Myrtle Blake naar het hotel had gebracht, stond nog voor de deur, eu de koetsier was in gesprek met een man, die Williard, tot zijn hevige ontsteltenis, maar al te goed herkende. Het was Percey Grey. Het licht der straat- lantaarn bescheen zijn bleek eu niet goeds voor- spellend gelaat, ziju oogen schoteu vlammen van woede en verontwaardiging, zoodat Williard, die van nature lafhartig was, het eerste oogenblik op het punt stond ijlings de vlucht te nemen. Doch eeu plotseliuge duive'.achtige ingeving bracht hern weer tot andere gedachten, hij greep het register en schreefn Bryce Williard eu dame." De hotelhouder schreef het nommer van de kamer er achterop hetzelfde oogenblik stond Percey voor den lessenaar. Met een heftigen ruk draaide hij Bryce Williard met het gelaat naar zich toe en beide mannen zagen elkauder in de oogen. Ellendelingriep hij, met bleeke lippen. Schurk, die gij zijt. Ik heb u dan toch gevonden. Waar is Myrtle Blake? Waar is het meisje, dat gij van huis hebt gelokt, door middel van mijn brief, valschelijk met mijn naam onderteekend Bryce Williard wist zich los te rukken en be- hendig een stoel tusschen hen in te plaatsen. Hij vreesffe de kracht van dezen man, maar uit innigen haat jegens zijn tegenstander, kon hij niet nalaten hem te kwellen, nu zich de gelegenheid daartoe aanbood. (Wnrdt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1