Ter Neuzensche Courant. 1 Maart 1902. Geinengde berichten. No. 4195. 42° Jaargang. Binnenland. a j Telegraflsche barich en. TWE1EDB BLAD. RECHTSZAKEN. Arrondlssements-rechtbnnk te Middelhurg. TER NEUZEN, 28 Februari 1902. Aantal stemmen in district Totaal. Aantal kiezers 7 '31 170 311 1212 Uitgebracht 616 142 265 1023 Van onwaarde 12 1 13 Geldige stemmen 604 142 264 1010 P. J. Versluijs 369 75 122 566 D. E. Wolfert 235 67 142 444 - In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde het opmaken eener voordracht van drie candidaten ter vervulling van een vaea- ture in de Rekenkamer, ontstaan door het overlijden van jhr. Six van Oterleek. Eerste candidaatM. De Ras, lid der Tweede Kamer, met 45 stemmen van de 85, tegen 24 op jhr. mr. M. De Jonge, 9 op A. Bonman, 8 op jhr. mr. Repelaer van Molenaarsgraaf, 1 op J. W. van den Broek d'Obrenan, 1 op Van der Been en 2 bianco. Tweede candidaat: J. F. Heemskerk, betaalmees- ter te Assen, met 46 van de 85 stemmen. Derde candidaatJhr. M. De Jonge, referen- daris bij financfen, bij tweede stemming gekozen met 39 van de 78 stemmen. De voordracht sal II.M. de Konmgiu door een commissie worden aangeboden. Alsnu werd voorgezet de behandeling van het wetsontwerp betreffende de bevordering, het ont- slag en het op pensioen stellen der ofFicieren bij de landmacht. Een gewijzigd amendement-Fokker op artikel 51 volgens hetwelk bij reglement zal bepaald worden, wat ten aanzien van den bekl. en de ge- tuigen zal worden in acht genomen, werd door den Minister van Oorlog overgenomen.^ Een amendement-Fock op artikel 53, hiertoe strekkende dat alle ofFicieren, ouder en hooger in rang dan de beklaagde, tot de zittingen zullen worden toegelaten, werd ingetrokken na toezeg- ging van den Minister, bij de samenstelling van het reglement op den wensch van den heerFock te zullen letten. Overgeuomen werd een amendement-1 okker op artikel 53, strekkende om te zorgen dat de bekl. kennis zal krijgen van alle stnkken en van zijn meening daarover kan doen blijken. Op artikel 54 waren voorgesteld 1® een amen- dement-Idenburg c. s„ strekkende om te bepalen dat de president als vraag zal stellen of er op grond van de ten laste gelegde bewezen feiten, termen zijn tot niet-eervol ontslag. I' twee ameudementen-Fokker, strekkende om te bepalen dat er zal zijn een raadkamer, en wel geheim, met verplichting, om den leden gelegen- heiJ te geven tot beraadslaging en mondelinge, niet geheime stemming. De amendementen-Fokker worden bestreden door den heer Van Dedem, den Minister van Oorlog en den heer Willinge, die de mondelinge stem ming afkeurden, waardoor op de jongere ufficieren pressie zou worden uitgeoefend en bovendien de officier die tegengestemd had, bij vrijspraak van den beklaagde er op zou worden aangezien en wellicht in zijn promotie nadeel zou ondervinden. De heer Willinge wilde de beraadslaging echter behouden. In "het amendement-Edenburg werden door den Minister en den heer Willinge afgekeurd de woorden „bewezen feiten," terwijl de heer Lohmau zich v66r het amendement verklaarde, evenals de heer Heemskerk en de heer Tydeman, die op- kwameu tegen de ministrieele verklanng, dat de officiercn bij hun uitspraak niet gebonden zouden «jn aan het al of niet bewezene der feiten. Na langdurige discussie nam de Minister van Oorlog over het gewijzigd amendement-Verheij c. s. strekkende om een uitspraak niet slechts te doen afhangen van het bevestigend beantwoorden der mag of er termen zijn tot het verleeuen van met e rvol ontslag, maar te bepalen, dat die termen <rfgrond moeten zijn op naar de overtu.ging der raadsleden bewezen feiten. Verworpen werden de amendementen-Fokker, voorstellende de instelling eener Raadkamer met bevoegdheid der leden tot beraadslagen onder verplichting van geheimhouding. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan ingelijfden bij de militie te land geen groot verlof zal worden verleend op de verjaar- dagen van HH. MM. de Koningin en de Komngin Moeder en van Z. K. H. den Prins der Neder- landen de Zondagen, de algemeen erkende Christ, feestdagen, den Goeden Vrijdag, den 6 Jan., den tweeden Donderdag na Pinksteren, den 15 Au gustus den 15 November en den Nieuwjaarsdag. Zoo op een van die dagen recht op het groot verlof zijn verkregen, dan wordt dat verlof op den naastvoorgaanden werkdag bepaald. Voor de Israelitische miliciens wordt het vertrek met groot verlof zoo noodig zooveel vervroegd, dat zij niet op een Zaterdag of op een hunner kerkelijke feestdagen hebben te reizen. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Febr. de volgende vomiissen uitgesproken A. v. C., oud 38 jaar, jager te Axel, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot /10 boete of 10 dagen hecht. D. d. K., oud 23 jaar, boerenknecht te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot een maand gevangenis>traf. P. L. L., oud 22 jaar, werkman te Hulst, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. UITSLAG der stemming voor een lid van deu Gemeenteraad te Ter Neuzen (vacature Van lJsselsleijn) op 28 Februari 1902. 00 1-4 S i—i *—4 rt as i QO Alzoo gekozen den heer P. J. Vereluijs. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 12 dezer is aan den le luitenant G. J. P. A. Thomson, districts-commandant der Kon. mare- chaussee te Sas van Gent, bijzondere tevredeuheid betuigd, wegens diens beleidvol oplreden bij de in Dec. jl. plaats gehad hebbende werkstaking te Westkapelle, waardoor die officier groote on- geregeldheden heeft weten te voorkomen. De beperking vervoer over alle kunstwegen is opgeheven te beginnen met middernaeht tusscben 28 Februari en 1 Maart 1902. Hoek. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier den WelEerwaarden heer Ds. Weeda, predi- kaut bij die gemeente te Kadzand. lloek, 25 Febr. Heden avond gaf de tooneel- vereeniging //Al doende leert men" eene uitvoering, die naar wensch en verwachting geslaagd mag heeten. //Henri Burton, de vadermoorder" tooneel- spel in 5 bedrijven en een grappiger nastukje z/de Kwakzalvera" werden op het nieuwe geschil- derde tooneel met succes opgevoerd. De warme bijval der rustende leden en van het belangstellend publiek getuigde, dat alles in den smaak vie), (uitgezonderd de weinige ruimte in de zaal). Eenige werkende leden der muziekvereeniging ,/Elk naar zijn krachten" verkortten op aange- name wijze de kleinere en grootere pauzeu tusschen de verschillende bedrijven en openden na de voor- stelling het gezellig samenzijn, waar de dans eene hoofdrol speelde en opnienw bleek, hoe verre het genoegen in zoo'n vereeniging gaat beven ver- maak van minder gehalte. Geen enkele wanklauk verstoorde de schoone harmonie en toen om onge- veer twee uur de taptoe geblazen werd, keetden alien in de prettigste stemming huiswaarts, hopendedat de vereeniging hun nog caenig dergelijk avondje moge bereiden. Hoek, 27 Febr. Bij de heden gehoudeu her- etemming van een lid voor den gemeenteraad tusschen de heeren P. de Feijter Josz. (anti-rev.) en A. Jurrij (lib.) werden uitgebracht 327 stemmen, waaronder 5 van onwaarde, 175 voor den heer P. de Feijter en 147 voor den heer A. Jurrij, zoodat de eerste gekozen werd. Evenals bij vorige gelegenheden gaf de muziekvereeniging //Elk naar zijn krachten eenige stukjes ten beste ter eere vau het nieuw gekozen lid van den gemeenteraad, den heer P. de Feijter Josz. Daar de groote afstand, het regenachtige weder, de duisternis, doch vooral de slechte weg het bezwaarlijk maakten naar de woning van den heer d. F. zelf te gaan, werd (hetgeen ook meer in overeenstemimng was met den wensch van den gehuldigde) de serenade in de kom der gemeente gebracht, waaraan de regen echter spoedig een eind maakte. Hoek, 28 Febr. Heden werd in de herberg van F. Dieleman, op het gehucht //de Kuol, aan- besteed het- afbreken van de bestaande en het bouwen van een nieuwe landbouwschuur met bij- levering van bouwstoffen, voor den heer A. Wolfert, burgemeester alhier. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren F. van der Peijl te Ter Neuzen voor^ 9400, H. Kaijser te Ter Neuzen voor 9325, W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen voor 8870, P. J. de Bree te Ter Neuzen voor f 8865, C. Wisse Jz. te Sluiskil voor 7414, Jac. de Feqter te Hoek voor 7300 en D. W. F. Kaijser te Zaamslag voor J 6928. Zasiinslug, 27 Febr. In een der naburige gemeeuten vermoedelijk onder de gemeente S. zijn dezer dagen, terwijl men aldaar op een hofstede tegen diefstal waakte, bij nacht 60 kippen ont- vreemd. Axel, 27 Febr. Gisteravond werd op de bovenzsal bij den heer Koole alhier de 5<le algemeene vergadering gehouden van de vereeniging „Steunt Elkander." Een 28tal buitengewone en 57 gewone leden waren tegenwoordig. De heeren D. J. Oggel en Dr. R. P. Offringa Hz. werden herkoien als voorzitter en 2e penningweester, terwijl als commissarissen werden herkozen de heeren F. Dekker Fz., W. Dieleman Petrz., F. Harinck, J. M. Oggel en J. Verpoortenog werd door de gewone leden tot lid der commissie van toezicht gekozen P. J. Wiest in de plaats van J. van Beudegem die bedaukt had. Uit de door den len penniugmeester gedane rekening eii verantwoording over het verloopen vereeniaingsjaar bleek, datdeontvangsten bedroegen f 1252,49, waaronder 920,80 aan contributie van gewone leden, de uitgaven bedroegen f 925,14 waaronder f 900 aan uitkeeringen wegens ziekte. Het batig saldo bedroeg dus voor dit jaar 327,35 en van vorige jaren was er _/"1859,614 overgebleven, zoodat het kapitaal der vereeniging bedraagt 2186,96$. Uit het jaarverslag bleek, dat er 126 buiten gewone en 183 gewone leden zijn. Pogingen zullen worden aangewend om het aantal buitengewone leden nog uit te breiden. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor de getoonde belangstelliug werd de ver gadering door den voorzitter gesloten, nadat door ZKd. de belangen der vereeniging met een warm woord in aller aandenketi waren aanbevolen. Hulst. Door wijlen Mej. O A» de Nijs wed. L. J. Blemel is gelegateerd f 3000 aan het R. K. kerkbestuur, f 1000 aan het R. K. arm- bestuur, f 4000 aan het R. K. Liefdehuis en 2000 aan de Vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo, alien alhier. Koewacllt. Woensdagmiddag reed een voerman met een kar met 5 honden bespannen op het Belgische gedeelte dezer gemeente. De kar was beladen met 6 varkens, welke frauduleus over de grenzen gevoerd waren. Op de l.oogte van de wijk //Het Nieuwedorp" ontmoette onze man een tweetal ambtenaren, die daar verscholeu iagen. De man had nog juist den tijd een der honden los te trekken en bet hazenpnd te kiezen. De 4 andere honden, alsmede de kar met de varkens werden door de ambtenaren in beslag genomen en naar het kantoor der invoerrechten vervoerd. Donderdag werden de varkens naar Selzaete overgebracht om daar ten voordeele van den staat verkocht te worden. Zniddorpe. Met iogang van 1 Maart is hier tot postbode benoemd voor de bestelling op de wijken Molenhoek, Ster, Oudenpolder en Rat de heer E. Steel mandenmaker alhier. IJzendijke, 27 Februari. De voorbereidende oefeningeu in de wapenhandel zijn gistereriavond alhier besloteu met eene prijssehietiug onder de 30 deelnemers aan de oefening. Door contri- bueering onderling van 2 cent per week door de leden en een menigte geschenken van de voor- naainste ingezetenen, waren een 30tal mooie prijzen beschikbaar. De leider van het onderricht de 1* Luitenant- Adjudant Geill, de Burgemeester en vele ingezetenen waren bij de prijsschieting tegenwoordig. Na de schieting bedaukte luitenant Geill de jongelingen voor hunne trouwe opkomst bij de oefening en de goede verstandhoading tusschen hun en de onderwijzers. Hij constateerde met genoegen dat, evenals vorige jaren IJzend^ke's jongelingen weer een bewijs hebben gegeven van kunnen en willen. Ook den veldwachter Loof bracht hij een woord van dank voor zijne belange- looze medewerking. Daarna werden de prijzen door den Burgemeester aan de respectieve winners met een hartelijke toespraak uitgereikt. Nadat deze de luitenant Geill en de onder wijzers had bedankt voor hun uitstekend onder richt sprak zijn Ed.Achtb. de hoop uit dat de jongelingschap partij zou weten te trekken uit het geleerde, wanneer het noodig mocht lijn voor Koningin en Vaderland. Ounoodig te zeggen dat dit met een //leve de Koningin" werd begroet. De deelnemiug, zooals tneu ziet, is hier zeer groot. Door den leider, deu luitenant Geill wordt veel gedaan om het deelnemen te bevorderen. Tot slot een prijsschieting verhoogd de lust niet minder. Er is dan ook weer flink geschoten alle punten op te geven is niet wel mogehjk. Borsele, 26 Febr. Dezsn morgen had een jongen van twaalf jaar den treurigen moed, zich te wagen op het brooze ijs van de Vast, een diepen put midden in de kom van het dorp. Halverwege gekomeu, zakte hij er door en zou stellig verdronken zijn, iridien de heer H. de Priester zich niet te water had begeven, wien het met groote krachtsinspanning, gspaard met levens- gevasr, mocht gelukken den onvoerzichtigen knaap van een wissen dood te redden. 'b Graveohage, 28 Febr. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling der militaire be- vorderings- en peusioenwetten werd met 48 tegen 17 stemmen verworpen het amendement-Fokker, om niet als gnnst, maar imperatief als recht in de wet voor te schrijven, dat een eventueel on- rechtmatig entslagen officier in eer en rang hersteld wordt. Door den Minister van Oorlog werd overge- nomen het voorstel-Fock, dat de zitting van den raad van appM ook kan bijgewoond worden door een officier met de verdediging belast. Bepaald werd dat de bepalingen omtrent leeftijds- grens eerst 4 jaren na de invoering der wet in werking zullen treden. De beraadslaging over het ontwerp betreffende bevordering van de officieren der landmacht is ge- eindigd. De stemming zal later plaats hebben. Dinsdag is aan de orde het ontwerp betreffende de zeemacht. De heer Fransen van de Putte, lid der Eerste Kamer, is ernstig ziek, tengevolge van longontstekingheden ochtend was de toestand zeer zorgelijk. Middelburg, 28 Febr. De officier van Justitie alhier verzoekt opsporing, aanhouding en over- brenging van den 41jarigen onderwijzer uit Eede, Gerrit Scheper, thans voortvlachtig, ter zake van het plegen van ontuchtige handelingen met min- derjarigen. Men schrijft uit Zaandam Het aantal ziektegevallen is hier de laatste dagen niet vermeerderd. De burgemeester heeft per publicatie bekend gemaakt, dat de ziekte zeer gevaarlijk en besmettelijk is en dat een der beste voorzorgsmaatregelen is groote reinheid op lichaam en kleeding en in huis. Het grootste gevaar voor besmetting beataat bij aanraking van patienteu, terwijl de ziekte ook wordt overgebracht door ongedierten. Dat de vrees voor overbrenging der ziekte groot is, blijkt hieruit, dat men te Alkmaar in beslag heeft genomen een drietal kisten met besmet beddegoed en Irjfgoed, afkomstig nit Zaandam en bestemd voor den ontsmettingsoven te Alkmaar. Toen men echter zekerbeid verkreeg, dat deze goederen waren verzonden in hermetisch gesloten dubbele kisten, volgens voorschriften bij de wet bepaald, werden zij ter verdere expeditie door- gelaten. Onlangs overleed te Haarlem iernand, die bij testament een zijuer neven tot erfgenaam had benoemd. Maar nu bleek, dat er twee ueven zijn van denzelfden naam en voornaam, beiden zoons van broeders van den overledene. Ofschoon uit verschillende omstaudigheden is »p te maken„ wie van de twee bedoeld werd, wordt dit door den tweeden neef betwist. De rechtbank zal nu moeten beslissen, want de neven willen niet tot een schikking komen. De echteiieden G. B. en G. H. te Beilen, die reeds eenige dagen gescheiden leefden, ont- moetten elkaar in de woning van de vrouw's moeder, bij wie ze te voren inwoonden. De ont- moeting scheen aiet naar den zin van moeder de vrouw te zijn,. althans de man werd door haar met een scheermes zoodanig toegetakeid, dat on- middellijk geoeeskuudige hulp moest worden ingeroepen. Toch bezat hij de kracht nog om een 25tal ruiten in de woning van zijn sehoon- mama in te gooien. T« Landau, in de Palts, is weer een wijm- handelaar, zeksre Wamhsgansz uit Rhodt, tot twee maanden uevangenisstraf en 1000 mk. boett veroordeeld. Hi; hereidde zijn product door auikerwater te gieten op uitgepcrste druiven en wijugist en er dan allerlei zuren vooral het hoogst vergiftige oxaalzuur, bij te voegen. Een van zijn klanten had in nog geen jaar tijd 170,000 liters van dit brouwseltje van hem ge- kocht. Het was dan ook spotgoedkoop101/8 t. den liter. Te Door, nabij Mons, heeft deze week een 33jarige doofstomme k leer maker, Charles Bendez genaamd, zonder eenige aanleiding de vrouw ran een logementhouder, bij wien hij inwoonde, met een revolversehot gedood. De logementhouder, die te hulp kwam, kreeg S revolverkogels in de borst en is sedert overleden, terwijl zijn oudste dochter, een 18jarig doofstom meisje, door den kleermaker in de borst werd geschoten. Haar toestand is hopeloos. De moerdenaar, die waarschijulijk in een aan- val van krankzinnigheid heeft gehaudeld, is ge- vlucht en nog niet gevonden. De Frausche bladen vertellen van een akelig huwelijksreisje van een jong getrouwd paar uit Antwerpen. In den trein waarmee ze naar Parijs gingen schoot zich iernand met een revolver doodin het hotel waarin ze hun intrek namen, werd een reiziger verpletterd door de lift. Den volgenden dag gingen ze een kennis opzoeken, maar vonden daar alles in opschudding omdat men de kindermeid dood in de badkamer had gevonden. Ze hebben toen han reis opgegeven, en zijn dadelijk naar Antwerpen terruggekeerd. Bij een brand te Dinkelsbiihl in Beieren is een gevelmuur ingestort. Vijftien personen, meest alien vrijwillige brandweermannen werden onder het puin bedolven. Men begon onmiddelijk met het wegruimen van het puiu, doch alien bleken om het leven gekomeu te zijn. Dezer dagen ontwaarde te Parijs in de z/Rue de la R^publique" een automobilist een vrouw die zeer moeilijk giug en scheen te lijden hij nam haar in zijn rijtnig op om haar naar huis te breugeu. Terwijl hij haar onderweg een hart- versterking ging halen, zag hij bij zijn terugkomst tot zijn groote verwondering, dat het gezelschap met een derden passagier vermeerderd was en wel met een pasgeboreu tliuken jongeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5