A1 g e m e e a Hieuws- ea Adverteatieblad root Zeeuwsch-Vlaaaderea, No. 4195. Zaterdag 1 Maart 1902. 42e Jaar^ang. Eageland en de Z.-A. Republiek. ERNE ARME VERV0LGDE. Gemengde berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave EERSTE IBXj-A-IP. FEUILLETON. TER SEUZESSCHE COERAHT. ABONNEMEN T VoOT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post; Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTJfiji- Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor alken regal ineer 0,10. Bij directs opgaaf Tan driemaa! plaatsing derzelfde advertenti* word* da prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dlt bind verschljnl llnBnditg., Woensdag- en Vrljdnifnvond, ■Haetonileril op I emtdaseD, bij de Firina P. J. Dt Mini tor Tew leair' Van de gecombineerde drijfjacht tegen De Wet, die na de Engelsche nederlaag bij Tweefontein (Kerstnacht) was op touw gezet, en op den 6 en 7 Februari ten einde heette gebracht, geeft de ,zCorrespondent Nederland" eeu alleszins rnerk- waardige lezing. Allerlei bijzouderheden werden destijds tnede- gedeeld omtrent de wijze, waarop De Wet, of op den 6 of op den 7 Februari door de hem omringende Engelsche linies was heengebroken, zegt de nC. N." En echter was het reeds op den 25 Jauuari te Johannesburg algemeen bekend, dat ook deze laatste en grootste pogiug van lord Kitchener •chipbreuk had geleden, dat De Wet toen al ontsnapt was. Op Zaterdag, 25 Januari, werd door Engelsche officieren te Pretoria aan een feestmaal met leed- vermaak een dronk uitgebracht op Kitcheners echecook de soldaten toonden, op hun manier, hoe bespottelijk zij het vondeD, dat de opper- bevelhebber, die in hoogst eigen persoon en met 40,000 man troepen De Wet had willen vangen on zijn generaals hun onbekwaamheid eens goed in te prenten, zelf zoo jammerlijk schipbreuk had gsleden. Reeds Woensdag 29 Januari keerde Kitchener met ziju staf van de mislukte jacht op De Wet, terug naar Pretoria. En dat wel, zooals wij (de WC. N." is nog altooi aan 't woord), autenthiek kunnen mee- deelen, op de volgende wijze Hij verrastte een afdeeling ^Kitcheners Scouts," die bijna geheel door zijn commando werd vernietigd, en rnaakte 4 kanonnen buit. Engelsche soldaten beweren zelfs van 14. Eenmaal buiten het Engelsche cordon, trok de wet achter de Engelsche kolonnes on langs de Liebenberg-vlei, in noordelijke rich ting. De „C. N." zegt dlt authenliek mede te kun nen deelen. En er is ook gsen reden om aan de waarheid van 't bericht te twijfelen. Er voor scbijnt werkelijk wel te pleiten de bijzonderheid over de buitgemaakte kanonneu in een slag, die dan maar geheel door de Engelschen zou ver- zwegen zijn. Wij herinneren ons toch dat curieuze telegram, dat een dag of twee na de groote ontsnapping van den Boeren-generaal inkwam, en waarin werd verteld, dat hij ook nog kanonnen had weten mee te nemen, of ze ergens, eenmaal Binnen een paar dagen kom ik nog eens by u aan of ik zend u een boodschap, zeide Percey, toen hij afscheid nam. Binnenkort moet ik uit de stad, maar ik blijf niet lang weg. Op mijn vriendschap kunt gij rekenen, en voor ellen- delingen als Bryce Williard behoeft ge niet te vreezen, want ik ben in uwe nabijheid, juffrouw Blake. Myrtle beefda van ontroering, toen hij haar hartelijk de hand drukte, toen zijn oogen de hare ontmoetten, en haar verrieden, dat hij wel ieta meer voor haar gevoelde dan stil medelijden. Hoe vriendelijk, hoe edelmoedig, zeide zij in zich zelve, en blozende over hare eigen ge- dachten. Zou hij werkelijk terugkomen, of is zijn belangstelling voor mij slechts het medelijden van een braaf man met een arm meisje, dat in nood verkeert? Met tranen van dankbaarheid kon zij haar eigen hart niet misleiden. Gedurende dien ge- heelen dag en ook den claaropvolgenden, schenen de uren met ongekende langzaamheid voort te kruipen. Arme, argelooze Cinderella weinig kon zij vermoeden, dat er op de datzelfde oogenblik duistere plannen tegen haar werden gesmeed, en dat Percey Grey afwezig was, omdat zijn oom hem op reis had gezouden voor zaken, ingevolge den raad, dien Blansche Vansant den ouden man niet zonder geheime bedoeling had gegeven. buiten de vijandelijke linie, opgegraveu had. Inderdaad, 't is dan wel waarschijnlijker, dat De Wet ze meegenomen heeft, na ze eerst buitge- maakt te hebben. Een onnoozel bericht seinde Kitchener Maandag uit Pretoria. De Boeren zouden bij Wolmarans- stad een ledig konvooi van Donop's colonne aangevallen en na een kevig gevecht vermeesterd hebben. Ons dunktde Boeren zullen niet z/hevig" hun kruit verschieten op „ledige" con- vooien. Of ze moesteu er een ander voordeeltje bij in 't zicht hebben. Daarvau vertelt Kitchener echter niets. Hij besluit alleen zijn telegram met de dolzinnige opnaerkiugde Boeren kwamen blijkbaar ver weg en worden achtervolgd. Kolonel Williams nam Zondag 28 Boeren ten noorden van Middelburg (Tr.) gevangen. De Times" verneemt uit Eruselo, dat kolonel Mackenzie in deu avond van den 22 in den om- trek van het Chrissie-meer, het kleiue lager van Hans Grobelaar overvallen heeft. Veldkornet Stephanus Grobelaar, korporaal van de Merwe, Schalk Meyer en 4 andere Boeren werden gevangen genomen, maar Hans en Thijs Grobelaar en 0 andere Boeren wisteu in de duisternis te ontsnappen. Deze vangst, hoewel klein, is belangrijk, voegt de correspondent hier bij, want de twee Grobe- laars en Meyer zijn invloedrijke Boeren, die veel gedaau hebben om het verzet in het district Ermelo aan den gang te houden. Vlissings Mannenkoor zal ter gelegenheid van zijn 25jarig bestaan, in Juni een festival van zangvereenigingen en muziekgezelschappen geven. Zeven gemengde zangvereenigingen, van Walcheren en Noord-en Zuidbeveland, hebben reeds loezegging gedaan, ten deele in nalionaal kostuum tegenwoordig te zijn. Beschuldigd van de aanranding te Doetinchem gepleegd op den lltrechtachen reiziger zijn gistereu- morgen geboeid en onder sterk geleide naar Anthem overgebracht een zoon en een dochter van G. en een zekere J., uit Kilder, gem. Berg. In den Bacht van 24 op 25 dezer is er te de Steeg ingebroken in het hotel de Engel. De dieven zijn door den stal in het hotel gekomen, alwaar zij zich van een wapenrek en dubbelloops jaoht- geweer, een flobertgeweer, drie pistolen, eeu revolver eu een tweetal messen toeeigenden, om vervolgens uit de linnenkamer, die vermoedelijk Niet zonder angst vernam Myrtle van de buren dat Brice Williard hun dien morgen een heime- lijk bezoek had gebracht. Bij sommigeu hunner had hij onderzoek gedaan naar hetgeen er was gebeurd, sedert hij als zaakgelastigde was ont- slagen maar bij Myrtle had hij niet durven binnen- komen en zij vertrouwde, dat hij het, niet zou wagen haar weder lastig te vallen nu zij in Percey Grey zulk een kloeken beschermer had gevonden. Toen zij, laat in den middag, terugkwam van een boodschap in de buurt, werd zij aangesproken door een onbekende dame. Juffrouw Blake, nietwaar? Myrlte knikte toestemmend en zag de vreemds dame, die haar een toegevouwen briefje overreikte verwonderd aan. Een briefje voor mij, prevelde Myrtle, min of meer verbaasd. Dat moet van de fabriek zijn, Een verradelijk blosje kwam haar op de waugeu, toen zij het briefje had geopend. Zij had hst eerst naar de onderteekening gszien. Van Percey Grey, fluisterde zij, terwijl zij het duidelijke loopende handschrift bekeek. Wat kan hij mij te schrijven hebben? Het korte briefje lnidde als volgt Mejuffrouw Blake. Als gij met brengster dezes vanmiddag of heden avond een bezoek wilt brengen aan mijn vriendin, mejuffrouw Helen Delroy, dan zal zij u aan een aangename en voordeelige betrekking kunnen helpen. De schrijver gaf het adres op der bedoelde dame. Myrtle had Percey's handschrift nooit gezieu maar geen oogenblik twijfelde zij aan de echtheid van het briefje. In blijde opgewondeuheid zeide zij opgetogen met een valschen sleutel is geopend, zich van twaalf hemden, rokken, sehorten en handdoeken meester te maken. Een paar waterlaarzen werden des morgens op eenigen afstand van het hotel teruggevonden. Bij een hardrijderij van mannen en vrouwen (in paren) te Oldeberkoop werd de prijs gewonnen door W. van Goinga, die reed met zijn moeder De 104jarige wed. Bakker, te Nieuw Am sterdam, het oudste vrouwtje in Nederland slijt haar laatste levensdagen op treurige wijze. Haar woning is akelig, geen andere uitweg voor den rook is mogelijk dan door dak en openstaan- de dearde deur kan ook niet meer gesloten worden, daar de oude keet geheel in elkaar zakt. Veeltijds is geen vuur aan, daar, als er vuur aan is, de een den ander niet kan zien vanwege den rook. Er moet echter vuur aan, opdat er koleu zijn, waardoor de oude vrouw en haar niet jeug- dige dochter, die zich geheel aan haar oude moe- wijdt, door een stoof verwarmd worden. De oude vrouw heeft steeds eeu doek voor de oogen, ter beschutting voor den rook. Ze ontvangt 2 onderstand van de gemeente Emmen, haar eenige inkomsten. Als bron van de besmetting met vlektyphus te Zaandam en te Koog aan de Zaan meent men te moeten aanwijzen microben in een lading lijn- zaad uit Baltimore. Een zestal arbeiders in de fabriek, waar het zaad is opgeslagen, werden asn- getast en velen hunner bezochten het gezin dat nu als brandpunt van besmetting kan beschouwd worden. Ougeveer de helft der aangetasten sterft. De vlektyphus kornt in ons laud zelden voor, echter vrij veel in Engeland. Men schrijft ons nit Frieslaud Men vindt dezen winter laat, men verbaast er zich over in het begin van Maart een halven meter dik ijs te zien in vaarten en meren, en dat men nog ziet schaatsenrijden. In het jaar 1740 vond men in het Tjenkermeer nog in het begin van Maart een halve meter dik ijs en in de maand Mei had nog geen enkele boom een blad. In dien winter begon het eerst 4 Januari te vriezen en wel zoo fel, dat men- schen van koude bezweken. Den 14 Januari was de koudste dag, het vroor toen 32 graden. Denzelfden dag sloeg het weer om, doch later begon het weder te vriezen en wel zoo hard als men in Januari beleefd had. Door die vorst was Ik krijg eeu betrekking hoe zal ik den heer Grey zijn goedheid vergelden. Een onbestemde angst kwam bij Myrtle op, toen de brengster van het briefje met haar door de armoedige straten giBg en haar bij het bewuste huis alleen liet. Het was een sierlijk gebouw met marmereu frontalle venslers waren zorgvuldig met blinden gesloten. Zy belde met bevende hand en stamelde werktuigelijk mevrouw Delroy's naam, toen een opzichtig gekleede dienstbode haar binnenliet. De caudelabres werden ontstoken, terwijl zij in een weelderig gemeubeld vertrek werd binnen- gelaten. Een vrouw van schitterende schoon- heid verliet juist de kamer en trad een aan- grenzend salon binnen van waar een zeer levendig gesprek tot haar doordrong. Met een beklemd gemoed stond zij op, toen een groote, gezette dame, schftterend van juweelen en verder zeer in 't oogvallend gekleed, de kamer binneutrad. Onder het poeder en blanketsel was een valsche glimlach merkbaar, die de onschuldige Myrtle, zonder dat zij nog recht wist waarom, een huivering aanjoeg. Juffrouw Myrtle Blake, niet waar prevelde de vrouw op zachtcn, zalvenden toon. De heer Grey heeft mij veel van u verteld. Een vrien delijk en edelmoedig aaensch niet waar? En bij zal nog beter eu edelmoediger voor u kunnen zijn mijn kind, indien gij u slechts aan mijne zorgen wilt toevertrouwen. De slangachtige oogen sloegen Myrtle opmerkzaam gide, toen zij bleef zwijgen. Het jonge en edelmoe- dige meisje gevoelde een onbestemde vrees in't bij zijn van deze vrouwonwillekeurig rnaakte zij een het eten zeer daar vooral het voeder voor de beesten, dat heel krap werd. Voor 1000 kilo hooi werd tot f115 betaald. In de kazerne te Arlon, in Belgie, stond dezer dagen een sergeant met een anderen soldaat te praten. De sergeant, die een revolver gekocht had liet die zien en legde den soldaat het mechanisme uit. Plotseling echter ging het geladen wapeu af en het schot trof den soldaat in het onderlijf. Ernstig verwond werd de man naar het militair hospitaal gebracht, doch het mocht niet gelukken hem in 't leven te houden. Eenige uren, na een vergeefsche poging om den kogel te verwijderen, stierf de ongelukkige. In het Fransche plaatsje Ivry-sur-Seine had dezer dagen een niet alledaagsche trouwerij plaats. Twee inwoners van het oudeliedengesticht aldaar, te zamen 150 jaar tellend, traden in 't huwelijk. De bruid telde 73, de bruidegom 77 jaar. De bij de pleclitigheid betrokken getuigen waren respectievelyk 67, 73, 74 en 81 jaar, terwijl de maire van 't plaatsje 65 jaar was. Het heele span telde te samen 510 jaar, een respectabel cijfer voor waar. De onschuldig veroordeelden behooren helaas nog altijd niet uitsluitend thuis in sensatie- romans. Nu is te Palermo laatst weer een man ontslagen, die ten onrechte beschuldigd van moord, twintig jaar in de gevangenis had doorgebracht daar gedurende zijn gevangenschap zijn geheele familie overleden is, staat hij alleen op de wereld. Op het tooneel in het Italiaansche stadje Bari heeft een acteur een zijner collega's dood- geschoten door, geheel zooals zijn rol dat voorschreef, op hem een revolver af te vuren. Ongelukkiger- wijze had de tooneelknecht deze bij vergissing met een scherpe in plaats van met een losse patroon geladen, zoodat de getroffene dood neerviel. Moordenaar en tooneelknecht zijn beiden in hech- tenis genomen. De drie voornaamste stierenvechters Mazzan- tini, Reverte en Querrita verdiendeu in 6ea seizoen 396,000, 276,000 en 486,000 frs. met 66, 71 en 76 gevechten. Een slimme streek. Een diamanthandelaar te Parijs verstrekte aan een koopman te Londen de volgende opdraoht„Ik verzoek u mij twee fraaie steenen te bezorgen." Nadat hij hem daarna de noodige aanwijzingen —H—— gebaar van hevigen schrik, toen zij een uitbundig gelach en het klinken van glazen hoorde achter de draperien, die voor den ingang der andere kamer hingen en toen haar oogen in die richting afdwaalden, zag zij een gezelschap heeren eu dames rondom een tafel zitten, waarvan de eersten rookten en de laatsten gekleed waren op een wijze, die hare aangeboren zedigheid kwetste. De betrekking, die gij voor mij hebt, me vrouw, waagde zij vriendelijk te zeggen. Kunt n mij daaromtrent iets nadsrs zeggen Ik schrijf een zeer goede hand' De hemel beware mij, kind, het werk zal u niet te zwaar vallen. Gij zijt er voor geknipt om een goed en vroolijk leven te leiden, en het zal u niet ontbreken aan fraaie japonnen en juweelen en aan aangenaam gezelschap. Kom eeus met mij mede naar mijn kamer, dan zullen wij eens zien of we die sombere kleeding niet kunnen verwisselen met iets, dat er aantrekkelijker uitziet. Zij kon zich niet meer in de bedoeling dezer vrouw vergissen, evenmin als in het luidruchtig gezelschap in de uaaste kamer. Hoe weinig ondervinding zij ook had, besefte zij vol ontzetting in welk een toestand zij verkeerde. Mevrouw, riep ze, terwijl zij een paar schreden nadertrad, u wilt toch zeker niet zeggen, dat mijnheer Grey u heeft opgedragen mij, onder welke voorwaarden dan ook, een plaats in uw huis aan te bieden Als zijn beschermelinge, onder mijn toezicht, juist lieve. Hij bewoudert uwe schoonheid en wil niet, dat gij uwe teedere vingers met een of anderen arbeid vuil zult maken. (Werdt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1