BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Donderdag 27 Februari 1902. No. 4194. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 26 Februari 1602. Denkt er aan dat de stemming van heden beslissend isditmaal bestaat er green uitzicht op herstemming. Komt dus thans op, en stemt den candidaat van de Liberale en van de Roomsch-Katholieke kiesvereenigingen, den heer VAN DE VAN Uit de Roomsch-Katholieken alhier heeft zich een comit6 gevormd, bestaande uit de heeren F. Werps, J. D. Thielman, J. de Leeuw en H. W. R. Kramer, om bij de parochianen van Ter Neuzen te collecteeren voor Z. H. den Paus, bij gelegenheid van diens 25jarig jubi!6. Ook is er sprake van het oprichten eener St. Vinceutiusvereeniging, die niet alleen de nood- iijdenden zal bijstaan, maar onk voor de katholieken vanTerNeezen eene leesbibliotheek zal openstellen. Mej. C. C. Duijvestein onderwijzeres aan de openbare school te Othene, heeft tegen 1 April a. s. eervol ontslag gevraagd. Heden werd naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht D. C. W., directeur der cooperatieve boterfabriek te Axel (Sassing), tegen wien door den rechter-commissaris te Middelburg wegens valschheid in geschrifte bevel in de volgende vergadering, op Zondag 16 Maart a. s. zoo noodig artikelsgewijze te behandelen en te wijzigen. Spreker dankte de opgekomenen voor hun welwillende aandachl en verzocht trouwe opkomst voor de volgende vergadering. Een al- gemeen applaus viel hem ten deel. Wij hopen met den heer Van Halst dat velen zijne goede beginselen door ruime bijdragen zullen steunen om hem zoodoende in staat te stellen op 16 Maart a. s. de kroon op zijn werk te zetten. Koewacllt. Maandag namiddag werden door den brigadier en twee beambten der alhier ge- stalionneerde Belgische douanen bij A. d. V. een viertal varkens aangeslagen en bij E. d. B. een tweetal. De brigadier beweerde, dat hij gezien had, dat de varkens fraudaleus over de grenzen gevoerd waren. De V. verklaarde echter, dat zijne varkens niet uit Nederland afkomstig waren en dat hij daarvan bewijzen had. Hij verzette zich zoo hevig tegen de inbeslagnemiug, dat de ambteuaren niet met geweld durfden optreden voor het oordeel hunner autoriteiten te hebben inge- wonnen. Den brigadier reed daarom naar Selzaete. In dien tusschentijd werden de varkens door eenige ambteuaren bewaakt. Dinsdagvoormiddag arriveerde de controleur uit Selzaete, die aanstonds een nauwkeurig onderzoek instelde. Het gevolg was, dat de ambtenaren in het ongelijk werden gesteld en de eigenaars hunne varkens mochten cTCiezers! P. J. VERS1D1JS. duo luivaa legd, met het doel op te richten een werkmans- bond te Sas van Gent onder de zinspreuk //Helpt Elkander," tot onderlinge verstrekking van ge- ncesku idige hulp bij ziekte en ondersteuniug bij werkeloosheid. Spreker sprak zijn leedwezen uit dat in deze vergadering niet tegenwoordig kon zijn de heer Heuvelmans uit Wetteren, met wie hij een 20 jaren geleden in Belgie een dergelijken thans bloeiendeu bond atichtte, en wiens mede- werking hij in deze ook verzocht had. In duidelijke bewoordingeu werd den aandachtige toeboorders uiteengezet, hoe zoodanige bond tot stand kon komen en blijven. Allereerst was daarvoor noodig een reaervefonda en hierbij rekende spreker op de medewerking en financieelen steun der gegoede ingezetenen (door velen was hem dit reeds toegezegd), om als eereleden en donateurs door vrijwillige bijdiageu een zoodanig fonds te verkrijgen, waarom deze week met een inteekenlijst zal worden rondgegaan. Een concept reglemeut werd voorgelezeD, om cu utio^stcua mvvv opr. per gemet u. teveren. Beetwortelen beneden 18 percent suikerge- halte kunnen geweigerd worden. Het land mag in het voorjaar niet met stal- mest bemest worden en moet uiterlijk v66r 15 April voor bezaaiing gereed zijn. De landbouwer moet het benoodigJe zaad bij de vUnion" koopen tegen 0,50 per K.G. Er moet minstens 5 K.G. per gecontracteerd gemet gebruikt worden. Zoo de landbouwer dit verlangt wordt hem als voorschot op den koopprijs 47 per gemet verstrekt, in welk geval echter de pr\js van 1000 K.G. beetwortelen met 15 ct. vermiuderd wordt. Zoo de verkooper het verlangt, kan hem ook een voorschot verieend worden tegen een interest van 5 percent per jaar, in welk geval de ver- minderiug met 15 cent per 1000 K.G. niet wordt tuegepast. Van den koopprijs staat in het beetwortel- contract niets vermeld en zal dus geregeld moeten worden met de verschilleude agenten, welre door de //Union" in eukele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- deren en Belgie zijn aangesteld. Het grondgebied van elkan agent is in de circulaire zeer nauwkeurig omschreven. Te Heinkenszand werden een paar Belgische klompenmakerskuechts door den jachtopziener W. driemaal bekeurd wegens strooperij. Ten slotte narnen zij de politie nog beet door te schieten op een dood speenvarken, waarmede zij wegliepen. Toen de politie, meenende dat zij een haas mee- voerden, hen had ingehaald, hielden zij deze het varkentje voor. Het gerechtshof te Leeu warden heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank aldaar, waarbij J. H., te Ecstrum, wegens mishandeling van de weduwe Posthuma dien hij steeds vsrvolgde met aanzoeken tot verkeering en haar o. a. niet minder dan een tachtig //minnebrieven" heeft geschreven is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De heer B., die in een der in aanbouw zijnde huizen in de Valeriusatraat te Amsterdam het werkloon van zijn werklieden, tot een bedrag van ongeveer f 125, had geborgen om dit ter goeder tijd uit te betalen, bemerkte op het oogen- blik, dat hij daartoe wilde overgaan dat men hem dat bedrag had ontstolen. Een onmiddellijk iugesteld onderzoek heeft tot geen resultaat geleid. Een waarlijk oolijke inbreker is te Amers- foort aan 't werk geweest. Door een raampje aan den achterkant van het door de bewoners tijdelijk verlaten huis binnengeklommen, heeft hij zich naar de slaapkamer van den heer des huizes begeven en zich de arme drommel had zeker in langen tijd niet zoo'n goed bed gehad in de beide jumeaux te slapen gelegd. Vooraf schijnt hij de kleerkast van den heer des huizes eens te hebben geinspecteerd, althans een laken pautalon lag op den grond naast de oude plunje van den onwelkomen gast, die zich ouder meer voorzag van chemise, jaeger- pantalon en borstrok, enz. Wellicht uit dankbaarheid heeft de vriend overigens niets ontvreemd. Maandagochtend is in de Govert Flink- straat bij de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam een vrouw uit de derde verdieping van een huis op straat gevallen zij bleek toen zij opgenomen werd, reeds overleden te zijn. Een niet alledaagsche rijtoer. Een vee- houder te Kolderveen, in Meppel's nabijheid, heeft dezer dagen een eigenaardigen rijtoer gemaakt. Hij wilde een varken van verblijfplaats doen ver- wisselen, tot welk doel hij de deur van 't hok opende. Nauwelijks echter zag de krulstaart daar buiten de zon op de sneeuw schitteren, of hij kreeg onweerstaanbaren lust eens een kijkje te nemen en holde de deur uit tusschen de beenen van den boer door, die door den schrik neerviel, en boven op 't zwijn terecht kwam. Met beide handen hield hij zich aan 't beest vast, waarop een dolle rit begon. Het varken scheen plotseling trek in de ijspret te krijgen, zoodat het 't erf en 't land overrende, en over 'tijs van een zoogenaamde eendenbijt wilde loopeu, waarvan 't natuurlijk gevolg was, dat varken en berijder iu een oogenblik in 't koude bad spartelden. Luidkeels riep de boer om hulp, hetwelk, geaecompagneerd door 't vreeselijk geknor van 't varken, door eenige buren werd gehoord, die toesnelden om beiden uit hun netelige positie te verlossen, hetgeen slechts met groote moeite gelukte. Uit Amsterdam meldt men De Zondag is de dag van ongelukken geweest. Twee kinderen van zekeren Rnest, in de Korte Houtstraat, knaapjes van 3 en 6 jaar, werden 's nachts wakker en zagen hun ouders niet in de woonkamer. Zij schijnen e n nachtlichtje in bed genomen te hebbenalthans, toen de ouders thuis kwamen, vonden zij het bed der kinderen smeulende de kinderen waren in den rook gestikt. Zondagmiddag zijn twee knapen van 10 en 11 jaar, S. en v. d. L. genaamd, die zich in het Loozingskanaal op te zwak ijs hadden gewaagd, verdronken. En 'savonds omstreeks 6 uur is een oude vrouw bij een binnenbrand in de Groote Kattenburgerstraat omgekomeu. De brandweer vond haar bewusteloos, met brandwonden over- dekt, en vervoerde haar naar het ziekenhuis, waar slechts de dood geconstateerd kon worden. Omtrent de oorzaak van den braud is men in het onzekere geblevende vrouw leefde alleen, gescheiden van haar man. Een boete van f 6 is door het O. M. bij het kantongerecht te Hilversum gevraagd voor een melkboer uit Naarden, die aan zijn kar, door een hond getrokken, om het dier steeds hard te laten loopen, een tak hulst zoo had aangebracht, dat de scherpe puaten den hond steeds staken. De ambtenaar van het O. M. vond dat men bekl. zoo 66k eens een half uur moest laten loopen. Wat een wederzien 1 Na een verblijf van ongeveer 3 jaren in de tropische gewesten was zekere N. dezer dagen in het vaderland teruggekeerd en had hij gisteren verlof bekomen zijn in de Bloemstraat te Utrecht wonende moeder te bezoeken. Onder de vele veranderingen, welke er gedurende ziin afwezigheid hadden plaats gevonden en meer hem persoenlijk aangingen, waren er twee, die hem in het bij- zonder hadden getroffen, uamelijk den dood van zijn vader en de ondertrouw van zijn meisje. Beide zaken werden natuurlijk breedvoerig be- sproken, doch toen het meisje aan de beurt kwam, ontstond er weldra tusschen hem en zijn een paar jaren ouderen broeder Manus een hevige twist. De reden hiervau was, dat Manus de hoofdoor- zaak zou zijn geweest, dat het meisje den ander ontrouw was geworden om hem te kunnen nemen. Tevergeefs poogde de moeder de gemoederen tot bedaren te brengen, het maakte Manus, die bo- vendien een flinken borrel op had, nog driftiger zoodat deze dan ook om zijn woede te koelen, opeens alles kort en klein begon te slaan. Toen zijn broeder hem dit wilde beletten, geraakten zij handgemeen, totdat Manus zich moest onderwerpen en gedwongen werd de wooing te verlaten. Zieh hierover willende wreken, sloeg hij met de beide handen al de glasruiten stuk, waarmede hij nog bezig was, toen een paar politieagenten hem inre- kenden. Aan het politiebureau gekomen, was de man onherkenbaar van het bloed en geen wonder, want de ijlings oatboden geneesheer coustateerde dat behalve een 5-tal op zichzelf reeds ernstige verwondingen aan hoofd en handen, de slagader van den rechterpols was doorgesneden. Na voor- loopig te zijn verbonden, werd M., uitgepnt door bloedverlies, onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. De verwondingen van de rechterhand zijn van dien aard, dat men vreest, dat deze in het vervolg wel stijf zal blijven. Aan een bewoonster van de Quellijnstraat te Amsterdam zekere weduwe De Groot werd Maandag een leeljjk koopje geleverd. Het goede mensch was even uitgeweest en weer thuis komende bemerkte zij dat haar inboedeltje op een erge manier geplunderd was. Uit een ongesloten kast op haar kamer vermiste zij een gouden dames- horloge met gouden ketting, een gouden damesring, zes zilveren theelepeltjes, voorts een aantal klee- dingstukken, als een zwarte japon, een paar lairsjes, verscheiden rokken, eu dan nog onder- goed, eenige linnen lakens, en een tafelkleed. Zelfs de regulateurklok was van penantkastje verdwenen. Zij verdacht van dezen diefstal een bij haar inwonenden kleermaker, een 40jarig man, die door de politie werd opgespoord en door den commissaria in de 5e sectie in verhoor werd ge nomen. Te Miinster, waar men nog steeds zoekt naar de moordenaars van een melkmeisje is alweer een afgrijselijke gewelddaad gepleegd. Een vrouw van een muzikant is 's avonds om 7 uur tusschen de Diergaarde en de Aegidi-poort door drie woes- telingen overvallen en onder gemeene scheldwoor- den en dreigemeuten mishandeld. Eerst toen voorbijgangers op de hulpkreten aan kwamen loopen, kozeu de drie het hazenpad. De arme vrouw stierf op weg naar het gastbuis. Zij had de afschuwlijkste wonden, o.a. was haar een oog uit het hoofd gestoken. De inwoners van Miin ster verkeeren in groote opgewondenheid. Een misplaatste grap met ernstige gevolgen. Bij een prachtigen optocht te Lissabon bevond zich ouder de lange file rijtuigen, gevuld met deelnemers in allerlei travesti's, ook een equipage met heeren, die zich gekleed hadden als oude harden. Sneeuwwitte baardeu hingen tot op hunne gordels. Iemand uit het publiek, die helaas niet bekend is geworden, had de aardigheid op de treeplank te springen en de baarden der oude heeren met een braudende waslucifer iu brand te steken. Onmiddellijk vaite de droge stof, waaruitde baar den vervaardigd waren, vuur. Men slaagde er in de vlammen uit te dooven maar verscheidene harden hebben zware brandwonden bekomen en een hunner is reeds in het hospitaal aan zijne wonden overleden. Paus Leo XIII, die Donderdag zijn zilveren jubil6 vierde, ontving dien dag natuurlijk bergen schriftelijke gelukwenschen. Donderdag-middag werd in de St. Pieter een mis gevierd. Zeventig- duizend menschen woonden die plechtigheid bij. Toen de paus zich na afloop voor een veuster vertoonde, werd hem een treifend huldebetoon bereid door de buitenstaande menigte. Sedert een week zijn in Engeland honder- den valsche bankbiljetten van 5 pond sterling in omloop, die prachtig zijn nagemaakt enbijnaniet te onderscheiden zijn van echte. De Eugelsche Bank heeft er reeds 300 in haar bezit. De politie heeft nog geen spoor van de vervaardigers kunnen ontdekken. Midden in den nacht is te Moskou brand uitgebroken in een houten huis van twee ver- diepingen. De bewoners der eerste verdieping konden zich tijdig redden en ook een werkman, die op de tweede verdieping woonde, kon zich in veiligheid stellen. In zijn angst liet hij zijn vrouw met 4 kinderen in het brandende huis achter. De vrouw wierp haar joDgste kind uit het raam op straat, waar de val door de hoog liggende sneeuw gebroken werd. Onmiddellijk daarna stortte het plafond in en begroef de moeder en haar drie kinderen. Later werden hun verkoolde lijken gevonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6