Ter Neuzensche Courant. 22 Februari 1902 No. 4102. 42'' Jaargang. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TWICBDE1 BXj-A-TD. TER NEUZEN, 21 Februari 1902. Hij verhaalde dat in het begin van den oorlog verschilleude liedeu geen lust haddeu er aan deel te nemen, doch hoe die lauweu in den loop der omstandigheden ook de wapenen hebben opgevat, en hoe thans alien zij aan zij strijden voor hunne vrijheid. De vaders strijden om hunne zoneu dat kostbaar kleinood achter te lateu en de zonen achten het hun plicht te vechten voor de zaak waarvoor hunne vaders en broeders goed n bloed hebben veil gehad, om te strijden voor het be- houd der heilige erfenis, terwijl alien vertrouwen op God. Zij hebben dus een vasteu, onwrikbaren grond om te strijden en zullen nooit buigen. RECHTSZAKEfi Arrondisseracnts-rechtbank te Middelburg. De gisteravond door het Transvaal-comite alhier belrgde openbare vergadering in de Geref. kerk, waarin als sprekers zouden optreden de heer Meijer, nit Transvaal, eu Breed, uit de Kaapkolonie, was druk bezocht. Het kerkgebouw was geheel met belangstellenden gevuld. De bije-nkomst werd geopend door het zingen van psalm 68 1, terwijl daarna, op uitnoodiging van het comite, Ds. R. W. de Jong na gebeden te hebben de sprekers inleidde en in de eerste plaats het woord gsf aan den heer Meijer. Deze ving aau met xicb te 7erontscliuldigen, waar het hem niet mogelijk zou zijn eene goede ingekleede rede te houden, doch de Boereu zijn wel ,/Schieters," maar geen sprekers. De oorlog alleen is oorzaak d.»t. hij hier stond, de oorlog, die ook oorzaak was dat hij (wat hij vrorger nooit had kunnen vermoeden) gevangene werd der Portugeezen te Lorenzo-Marques, dat hij zich daar naar eeu groote stoomboot begaf om naai Europa te worden overgebracht, dat hij bijna geheel Europa doorreisde, zander een cent in den zak en dat hij in Holland is aangekomen. En thans stond hij hier om eenige mededeelingen te doen van hetgeen hij in den worstelstrijd der Boeren tegen het inachtige Engelsche rijk heeft beleefd. Hij deelde mede gestreden te hebben in Natal, in den slag van Colenso, Spionkop, Potchefsdrift, eu bij het ontzet van Ladysmitb, waarna zijn commando eenigeu tijd werkeloos bleef. Hij maakte daarna deel uit van het vrijwilligeis cavalleriecorps ouder Malan en verhaalde van den strijd bij de Vetrivier in deu Oranje-Vrijstaat die de Boereu de Engelschen wilden beletten over te trekken, opdat generaal De Wet met zijn manschappen niet zouden worden afgesneden, doch waar de Boeren door eene afdeeling Engelschen waren omgetrokken en moesten vluchten, eu waarbij het aan de meesten huuner ook gelukte te ontkouien. Hij verhaalde ook vau de daarna gevolgde vervolgingen waaraan zijn commando bloot stond en de gevechten die zij daarbij moesten leveren. Hij verhaalde ook nog dat een Nederlander, die in Delagoabaai van een stoomboot was gevlucht en zich in Transvaal bij het Boerenleger aaumelddp, als oud-cavalarist bij hun corps was ingedeeld juist een dag voordat het bovenvermeld gevecht plaats greep en in den strijd om door de Engelschen heeu te breken, viel. Hij bereed een niet te best paard, kon de hem vervolgende Engelschen niet voor blijven, wierp zijn karabijn weg, eu stak de handen op. De eerste vervolger, die zag dat hij zich wilde over- geven liet zijn sabel zakken en wilde den Hollander gevangen nemen, doch een volgende Engelschman scheidde hem met zijn sabel bijna 't hoofd van 't lichaam, zoodat hij dood van 't psard stortte. Spreker eindigde zijue mededeelingen met de ver- klaring, dat, zoolang de Boerenvrouwen en kinderen in de concentratiekampen het kunnen uithouden, de Boeren te velde zullen blijven vechlen. De Engelschman krijgt het nooit klaar gespeeld, om de Boeren aan banden te leggen. Daarna trad op de heer Breed, een geboren Vrijstater, doch die tal van jaren in de Kaapkolonie heeft gewoond en vrouw en 12 kiuderen, beneveus al wat hij bezat heeft achtergelaten, om zijne strijdende broeders te gaan helpen in hun recht- vaardigen strijd, en die tengevolge daarvan hier voor de hoorders stond. Hij schetste den toestand in Zuid-Afrika en hoe de Kaapkolonisteu al het naogelijke haddeu gedaan om den oorlog, die gericht is tegen het Hollandsche element in Zuid- Afrika, te verhoeden. Eugeland heeft op barbaarsche wijze oorlog ge- voerd en is, omdat het de mannen niet kon overwinnen, gaan vechten tegen de vrouwen en kindereB, die nu in kampen worden opgesloten. Spreker had daaromtrent vbd mevroow Eloff ge- hoord dat het leven in de kampen niet zoo slecht was, maar dat de overbrenging daarheen met onmenschelijkheden gepaard giug. Het is in de kampen met de moeders evenals met Rachel „zij beweende hare kinderen en kon niet vertroost worden," vele moeders weten niet wat er van bunne kinderen geworden is. De hoeven worden in brand gestoken, de moeders op wagens weg- gevoerd en van de kinderen trekt men zich niets aan, die vallen weer in handen van andere pa- trouille's en worden naar elders vervoerd. Dank zij da zorgen der Hollanders en andere Europe- anen worden de vrouwen en kinderen voor gebrek gevrijwaard en zjj alien weten het waar de harten kloppen die bun van 't noodige voorzien. De toestand der Boeren te velde acht spreker niet ongunstig. Men krijgt den waren toestand hier niet te lezen, daar alle berichten langs Engelsche kabels moeten komen. De gevangenen die gemaakt worden zijn meest grijsaards en kinderen, terwijl Engeland toeh nog steeds moet aanvullen wat de Boeren doodschieten. Een te Amsterdam verblijvend Transvaalsche uitgewekeue had met zijne nog aldaar verblijvende moeder afgesproken, dat zij, wanneer 't slecht met de broeders ging, zou melden //ins kindje is mager", als 't daarentegen goed ging zou zij schrijven /,0ns kindje is vet", opdat de onschuldige mede- deeliug niet de aandacht van den censor zou trekken. Nu ontving hij onlangs een brief, meldende //ons kindje is zoo vet, dat 't bijna niet uit de oogen zien kan", een bewijs dus, dat toestand nog niet wanhopig is. De commando's hebben aan niets gebrek. Zij zijn importeurs geworden, daarvoor zorgt Engeland, zij nemen wat zij noodig hebben en moeten zich onthouden om meer voorraden te nemen, daar zij, wanneer er geen treinen naar Pretoria konden passeeren, oorzaak zouden worden dat hunne vrouwen en kinderen in de kampen gebrek moesten lijden. Iedere strijder is thans een held eu ieder legt er zich op toe om Engelschen dood te scbieten, alien zullen volhouden, vertrouwend dat het Opperwezen te zijuer tijd zal onderzoekeu en voor- komen dat een volk wordt uitgemoord, omdat het woont in een land waar de bodem goud, zilver en diamanten bevat. Ook denkt men aan het voorbeeld der vaderen, die 80 jarcn voor hunne vrijheid streden, terwijl deze oorlog nog maar 2 jaar eu 5 maanden duurt. Daarop wees ook generaal De Wet eenige Boeren toen men hem vroeg of de oorlog nog lang zoo duren, de dappers generaal De Wet, die de strijders door zijn daad bij Sannak'spost een riem onder 't hart wist te te stekep, toen door de gevangenneming van Cronje en de inname van Bloemfontein, zoo velen moedeloos waren geworden. Spreker dankte ten slotte de hoorders voor de belangstelling hem en zijn vriend betoond, waaruit bleek dat ook hier warine harten voor de Boereu kloppen, terwijl ook hier reeds meermalen blijk is gegeven dat men door zijne gaven wilde helpen om trai.en te drogen en kinderen van den honger- dood te redden. De volken waren vervreemd, doch door dezen oorlog zijn ze weer tot elkaar gebracht, de Zuid-Afrikaners weten dat de Hollandsche broeders hen helpen, en ieder kind vraagt zijne moeder of er voor hem nog niet eeu stukje brood is dat uit Holland komt, of een dekeu om hem toe te dekken voor de koude. Spreker dankte ook deu predikant eu den kerkeraad voor de welwillend geschonken gelegeu- heid om hier te spreken en het comite' dat daar voor het initiatief nam. Hij verzecht de vergadering nog met hem te zingen Psalm 27 7. Ds. De Jong dankte hierna de sprekers, voor hnnne belangrijke mededeelingen, en maakte bekend dat bij het uitgaan eene collecte zou worden ge- houden ten bate vau de leeniging van alien uood door deu oorlog ontstaan en sloot de vergadering met dankzegging doch verzoekt alvorens te zin gen Psalm 74 20. De gehouden collecte heeft, naar wij vernemen, opgebracht 159,28. Koewacht. In sommige bladen o. a. in wHet Centrum" lezen wij, dat er ernstige pogingen in het werk gesteld worden om op het Zand een nieuwe katholieke kerk te bouwen. Van deze ^ernstige pogingen" hebben wij tot nog toe weinig gemerkt. Wel wordt in gezelschappen en op kransjes gesproken over de wenschelijkheid eeu eigen kerkgebouw te bezittendoch verder dan die gesprekken is het nog niet gekomen. Het bouwen van eene nieuwe katholieke kerk met pastorie voor eene gemeente van circa 2400 zielen kost in de eerste plaats veel geld en ten tweede zouden de tneeste bewoners van de kom der ge meente, die in de onmiddellijke nabijheid der kerk ligt, er volstrekt niet mede i genomen zijn, als er een nieuwe kerk op het Zand kwam. Daardoor zouden velen in hun bedrijf en handel schade lijden. Het bezitten vau een eigen kerkgebouw zal daarom naar onze meeuing nog lang tot de vrome wenschen behooren. Wij weten wel, dat er door samenwerking veel kan verkregen worden, maar tot nog toe heeft niemand den moed gehad de eerste stap te doen. Als iets merkwaardigs op het gebied van kippenteelt valt te melden, dat hier in de gemeente bij Ch. R. een kip gedurende den vorst uit 18 eieren 13 kuikens heeft gebroed. Van deze 13 kuikens zijn er nog 9 in Let leven en zij liepen dezer dagen bij het eenigszins zachte weder met de klokhen buiten. Het dier had met al dieu kouden wind in de schuur zitten broeden. Velen komen naar de kraamvrouw en haar kroost kijken. Clinge (Waes). Eene indrukwekkende plech- tigheid had alhier Donderdag veel menschen bijeen- gebracht. Het gold de teraardebestelling van den op 27jarigen leefiijd alhier overh-den sous-lieutenant van het 3« liniregiment, vroeger in garnizoen te Autwerpen, den heer Rillars Jr. Aan de groeve werd door een paar offieieren, alsook door den heer P. van de Putte, het woord irevoerd. Allen betreurden het, dat de vroegtijdige dood, voorafgegaan door eene jareiilang durende kwaal, den begaafden jongeling belet had om zich eenen hoogen rang in het leger te verwerven. Onze geachte hoofdonderwijzer, de vader van den overledene, dankte diep bewogen voor de groote belangstelling door het leger en de burgerij betoond. 's Gravenhage, 21 Febr. Tweede Kamer. De heer Schaper verkreeg verlof later de Re- geering te interpelleeren over de arrestatie in Zwitserland vau rouselaars van kolonialen en omtrent de werving in 't algemeen voor dit doel. Daarna is aangevangen de behandeling der militaire bevorderings- en pensioenswetteu, waar- over het algemeen debat werd gesloten na ver- zekering van den Minister van Oorlog, dat de Regeering bereid is te aanvaarden voorstellen der Kamer die werkelijk billijke verbeteringen daar- stellen. Verworpen werd met 34 tegen 21 stemmen het amendementVerhey, om bij alge- meenen bestuuramaatrege] vast te stellen eischen om voor bevordering in aanmerking te komen. RegelingwerkzaamhedenDonderdagvoormiddag opmaken van de voordracht voor een lid der Rekenkamerna afloop van de militaire wetten behandeling van de motie Helsdingen inzake de jachlwet en daarna de interpellatie van deu heer Schaper omtrent de werving. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Febr., de volgende vounissen uitgesproken J. S., oud 29 j., boerenknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. J. J. J., oud 30 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage veroor- deelde Donderdag A. B., werkman te Klooster- terzande, door de rechtbank te Middelburg wegens mishandeling veroordeeld tot drie maanden hech- tenis, tot f 100 boete, subs. 1 maand hechtenis. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de catechisatiekamer, onmiddellijk grenzende aan de Groote of St. Janskerk te Gouda, ingebroken. De dieven hebben de dear met een valschen sleutel geopend, en na een andere deur met een scherp voorwerp te hebben geforceerd, zich mees- ter gemaakt van de collectebussen en den in- houd geledigd. Na nog vergeefsche pogingen te hebben aangewend om nog andere deuren te ope- nen zijn ze denzelfden weg gegaan als zij gekomen waren. Omstreeks de maand Juli van het vorige jaar heeft te Groniugen eene bejaarde vrouw duizend gulden aan papiergeld gedeponeerd, naar zij vermeent in de Nutsspaarbank. Eerst kort geleden is gebleken dat zij dat geld daar niet heeft gebracht, waardoor 't vermoeden bestaat dat zij ouwetend op een ander kantoor is terecht gekomen. Men meldt uit Drongelen Dinsdag waren alhier op de Nieuwe Maas meer dan duizend schaatsenrijders, toen van het ijs, dat door het opkomende water was losgeraakt, een groote schots afbrak, die metongeveer vijf honderd menschen suel afdreef. Een hevige paniek ontstond onder de menigte gegil en gekerm verdoofden het oor. De kapitein der stoompont wist zwemmende den oever te bereiken, van waar hij, door andere personen geholpen, met drie booten naar de schots'roeide. Hier verdrong men elkander om het eerst in de booten te zijn, zoodat de wakkere kapitein alle middelen moest aanwenden om de menigte tegen te gaan en de booten voor ziuken te bewaren. Die in 't water gedrongen waren, werden het eerst gered. Na lang heen en weer varen waren eindelijk alien behouden aan wal. Wonder boven wonder, zijn er geen menschen bij dit ongeluk omgekomeD. De N. R. Ct. meldt Schamel maar zindelijk gekleed liepen Dins- dagavoud in de Schoterboschstraat te Rotterdam twee zusjes van 5 en 7 jaar te dwalen. Van koade verkleumd en hongerig, trokken zij daar de aandacht van eeu voorbijgauger, die voor ieder van hen een broodje kocht, dat met graagte werd opge- geten. Toen bracht hij de kleinen op het politie- bureau in de Vijverhofstraat, waar hij den iuspec- teur zijn wedervaren meedeelde. Deze stelde terstond een onderzoek in en kwam tot de weten- schap dat de zusjes behoorsn tot een oppassend, net werkmansgezin, in de Wilhelminastraat woon- achtig. De vader is al geruimen tijd zonder werkin het gezin, uit man, vrouw en zes kleine kinderen bestaande, heerscht niet alleen gebrek aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften, maar ook vuur en licht wordt er gemist. Te vergeefsch wenden de ouders zich tot lief arm- besluur; daar achtte men hen te jong om ouder- steund te worden, en ook de diacomie tot welke men ten laatste zijn toevlucht nam, wist geen hulp te verschaffen. De politie ontbood de moeder em verleende voorloopig voor een dag hulp. De //Soerabaya Ct." bevat de volgende //onthullingen," welke wij onder de noodige reserve overnemen Met groote nauwgezetheid hebben de regeeringen in het moederland en de kolonien tot dusvereen geheim weten te bewaren, dat de lotgevallen van bet pantserdekscbip //Gelderland" betreft op zijn wereldvermaarde reis van de Delagoabaai naar Nederland, toen het den grijzen Boerenpresideut naar veiliger oord overvoerde. Nog voordat de //Gelderland" in voile zee was, had het een verraseende ontmoeting met een paar Engelsche oorlogsschepen. Zonder dat van den kant vau de //Gelderland" daartoe aanleiding was gegeven openden zeer plotseling de bedoelde Eugelsche schepen eeu salvo op onzen oorlogsbodem, dat gelukkig geen kwaad deed. Doch even on- verwacht en zonder u tatel srhoot de //Gelderland" zijn projectielen op den verraderlijken tegenstauder af met zooveel juislheid, dat het succes sorteprde. Het optreden van onze marine scheen zoo'n indruk te maken op de helden, wier broeders in Zuid- Afrika vrouwen en kinderen mirtelen en dood schieten, dat aan de //Gelderland" gevraagd werd wal dat scbieten beteekende. Trouw aan de ongerepte glorie onzer zeehelden van voorheen, was het korte antwoord //voor elken kogel dien gij me zendt, krijgt ge er een terug." Intusschen zag de //Gelderland" zijn p isitie gaandeweg kritieker worden, waarom het de gevechtsstelling innam, vooral met het oog op de mogelijke torpedo's. Vier en twiutig uur is het in die positie gebleven, toen kon het de reis vervolgen, waartoe de komst van twee Fransche oorlogsschepen heeft bijgedragen. Deze zagen uamelijk destellingdoorde //Gelderland" ingenomen en informeerden naar de aanleiding die genoemd werd, eu de Franschen bleven in de buurt en op hun qui vive. Dat boezemde onlzag iu met het reeds bekend gevolg voor de //Gelderland." De aanvaring van het logge Engelsche kolrn- schip met de //Gelderland" is niet aau een toeval toe te schrijven. Met opzet en blijkbaar gemeen toeleg werd ons schip aangevaren, want was het in zijn zwakste flank getroffen, de gevolgen waren zeker niet te overzien geweest. Na de aanvaring stoomde het koleuschip met volls kracht achteruit en maakte zich toen gereed voor een tweeden aanval. Een zwaar projectiel echter in zijn machinekamer ge- worpen stelde het buiten gevecht. Onmiddellijk roeide toen eeu oflicier van de //Gelderland" met een detachement naar het kolenschip en eischte de papieren op. Wat wij hier schreven, is het resultaat van serieus ondervragen en raadplegen van gegevens, zoo eindigi de //Soer. Ct." Uit een brief van een krijgsgevangene Wij waren met het commando nabij Lindleys- poort. Ik lig onder den wagen te lezen. Daar komt eene jonge Boer. //Dokter," zegt hij, »het dokter nie altemet voor mij een paar spelden nie //Neen," zeg ik, //wat wil jij er mede doen z/Oh, ek gaan trouw eu mij bruid het nie garen nie om die bruidskleed te werk nie, nou mot ons horn zoo maar met spelde vaststeek, dokter moet toch ook op die bruiloft kom." Ik antwoord //Ja, ou vriend, ik zal daar wezen" en geef hem een dozijn veiligheidsspelden die ik nog had. Die bruiloft moest u gezien hebben. Wij komen in een half afgebrand huis bij elkaar. Daar zitten de jonggetrouwden. Zij iu een witte Japon, van boven tot onder met spelden aan elkaar gehechtzonder hoed, maar met een wit kapje en een paar groote veldschoeneu. Hij met een oud zwart pak, waarvan de broek ongeveer 15 cM. te kort was, alsook de mouwen van de jas, verder een paar dansschoeuen en een roode das. Maar nu het feest. Het diner bestond uit een gebradeu varken met mieliespap en kafferbier en werd opgeluisterd door muziek van een har monica. Fijn was het. Het mooiste was echter dat men op ongeveer 3 K.M. afstand hard aan het vechten was en de orde kwamAlles uit tot versterkiug. Daar giug de bruidegom heen. Toen hij den volgenden morgeu terugkwam, was zijn jonge schoone verdwenen. De Engelschen waren er 's avonds geweest en hadden de familie kalmpjes meegenomen. In het grensdorp Griethausen ging de kindermeid van den wethouder Pitz met eeo tweejarig kind op den arm een wandelingetje doen op het ijs eener ondergeloopen weide. Ongelukkig kwam zij ook over een toshtsloot, welke zij blijkbaar niet had opgemerkt; zij viel door het ijs en is met het kind verdronken. In het eerste jaar van haar bestaan heeft de Amerikaansche staaltrust 107,000,000 dollars verdiend de netto winst bedraagt 85 millioen dollars.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5