A1 g e a e e a Nieuws* ea Advertentieblad voor 2seawsch»VUandoiea. Kermis te Ter Neuzen. No. 4192. Zalerdajs 22 Februari 1902. Engeland en de Z.-A. fiepabliek. Gemengde beriehten. EENE ARME VERVOLGDE. 42e Jaaryrang*. abonnement op Inzending van advertentien v6or 3 uren den dag der uitgave BBS/STB BLAD. FEUILLETON. gy1 TER 5EIIZEJSCHE COIIRAST. To i Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Iranco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Hit bl»a »er.»hynl Woen.d.if en Vrljdagavon.l, ,ltge»on<ierd op Feertdaaen, bt| de Firing P. ADVEITlKTlfiN: Van 1 tot 4 regele f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentia wordt de prd slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend lis Uk «AkU» t. *e> lernm Burftemeeater en Wethouders van TER NEUZEN, maken aan belanghebbenden bekend, dat bij de aanstaande kermis, die gehouden zal worden van 15 tot en met 20 September 1902, aldaar op het Marktplein, beschikbare ruimte zal zijn voor bet plaataen van inrichtingen van groote afmeting, bijv. een stoomearoussel, wafelkraam enz. Hen wordt gelegenheid gegeven tot den 17 Maart a. s. des namiddags H nnr op gezegeld papier te doen blijken voor welken prijs, boven de verschuldigde belasting op staan- plaatsen, zij over het betrokken terrein wenschen tebeschikkken. Grootte en vorm van die inrichtingen moeten daarbjj nanwkenrig worden opgegeven. De inschrijvingen moeten door belanghebbenden gedurende SO dagf-u gestand worden gedaan. Wanneer eene inschrijving wordt aangenomen, moet de betaling der ingeschreven som hebben plaats gehad voor den 1 Juli a. s. Ter Nenzen, 17 Februari 1902. Bnrgemeester en Wethondera voornoemd, J. A. P. GEILL, Bnrgemeester. J. L. OOSTEKHOFF. Secretaris. De correspondent van de Daily Telegraph seiude Maandag uit Pretoria Een aantal van De Wet's burgers, die door de lastste gecoinbineerde beweging van deEngelschen oostwaarts waren gedreven, hebben getracbt noord- waarts te ontsnappen over den spoorweg bij Grev- lingstad. Gisternacht hebben de patrouilleerende gepantserde treineu den vijand aangevalleu en te- ruggedreven. Gedureude de afgeloopen week hebben zich uieer dan 80 Boeren overgegeven aan het nieuwe korps gewezen burgers en Nationale Vetkenners. De bewoners vau de concentratie-kampen te Pietersburg en Heilbron zijn per spoor vervoerd naar nieuwe kwartieren aat. de zeekust te Durban. Men meld, dat De la Rey zich weer bij Kemp aansluit. Ook deelt men mede, dat er alle drie maanden brieves van den heer Kruger bij de kommando's komen. Nieuwe aanhangers uit de Kaapkolenie nemsn de plaats in van de meeste Boeren die gevangen worden geuomen. Een Boer, behoorende tot De Wet's strijdmacht en die vandaag gevangen is gemaakt, heeft aan- geboden de geheime voorraadplautsen met geweren en schietvoorraad van de Boeren aan te wijzru. Tot zoo ver de correspondent. Nieuws deelde hij niet mede, of 't moest dan zijn dat er elk verreljaars brieveu van den president bij de kommando's inkomen. Dat de gevangengenomen Boeren toch weer worden vervangen door gere- cruteerden in de Kaapkolonie hij deelde t mee of 't zoo maar niets was De Daily Mail" zegt de ceusuur in Zuid- Afrika strenger is dan ooit te vor n. Alle tele gram men worden eerst nauwkeurig in het hoofd- kwartier gewikt en gewogen. Die van particu- lieren in overeengekomen schrift, gaan natuurlijk direct de prullenmand in. Maar nu die schiju- baar allergewoonste taal, maar waarin een geheim- taaltje ligt verborgen Die gaan even jatuur- lijk door en zoo kan vt niet verwonderen, dat de Boeren-gedelegeerden hierop de hoogte blijven van de ware toestanden op 't oorlogsvel^. Git Graaf Reifcstt is weer bericht ontvangen van de veroordeeling van twee broers, tereclit- staaude onder beschuldiging van hoogverraad en poging tot moord, de oudste ter dood en de tweede tot levenslange gevangenisstraf. In het district Cradock is op 9 Februari de rebel" Gert Malan gevangen genomen. Te Jp- hannesburg kwamen zeven Boeren zich on'dev- werpen. Fouche en Odendaal bevinden zich met onge- veer 100 man ten westen van Barkly-Oost (Kaap- Fouche moet invalide wonden, hetzij door zijn, hetzij ten een val vau zijn kolonie). gevolge van paard. Kitchener seint uit Pretoria, dd. 19 dezer Generaal Gilbert Hamilton meldt, dat hij bij 't trekken naar Nigel den vijand bij Klippen ontmoette, waar toen een gedeelte van het tweede bataljon dragonders omsingeld en afgesneden werd, 2 officieren werden ernstig gewond, 2 man gedood, 46 gevangen, die echter weer vrijgelaten werden. Kolonel Mackenzie nam benoorden 't meer Banagher 10 Boeren gevangen. Op de druk bezochte vergadering van het algemeen bestuur van den Nationalen Liberalen Bond werd door het bestuur een motie voor- gesteld, waarbij de politiek vau onvoorwaardelijke overgave van de Zuid-Afrikaners veroordeeld en verklaard werd, dat eeu op regelmatige wijze tot stand gebrachte vrede noodzakelijk was voor de toekomstige bevrediging en veiligheid van het land. Hulde werd gebracht aan den machtigen stoot, dien lord Rosebery aan zoodanige politiek heeft gegeveven en een beroep wordt gedaan op alle liberale parlemeutsleden om Campbell Ban- t finaii bij de verdedeging van deze politiek te steunen. De motie werd ten slotte, te midden van een zeer geestdriftige manifestatie, aangenomen. Uit Nijmegen meldt men Woensdagochtend is uit de Waal nabij de spoorbrug opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind, gewikkeld in doeken, waaromheen een grauw papier. Om den hals had het kind een touw, waarmee het klaarblijkelijk geworgd was. Toen Dinsdagavond een opzichter van de ijsbanen van den heer Dommering te Winschoten een niet van een toeganskaart voorzieu persoon van de banen wilde verwijderen, werd hem door dezen, een zekereu R., een gevaarlijke messteek in de borst toegebracht. De opzichter is niet buiten gevaar. R. werd onmiddellijk in arrest gesteld. Te Meedbuizen (Gr.) is de 12jarige G. de V. bij het schaatsenrijden tegen een jongen aangereden, tengevolge waarvan zij op het ijs viel en eerie hersenschudding kreeg. Het meisje is kort daarua overleden. In het Friesche dorp Drogeham is een man overleden, die met een neef in eene bekrompen wooing leefde en maar twee stoelen bezat, zoodat, wanneer hij bezoek kreeg, de neef zoolang staan moest. Hij was zoo gierig, dat hij, zichzelf noch zijn neef behoorlijk kleedde. Evenwel heeft hij een vermogen van circa 40,000 nagelateu. Dinsdagavond werd door den laatsten trein in Heerenveen naar Drachten circa half elf - in het Meer de venter J. V. uit Terband, die beschonken op een hondenkar zat, aangereden. De man werd circa 3 meter weggeslingerd tegen een boom, waar men hem vreeselijk kermende over pijn in de linkerzijde vond. Per as werd hij naar zijne woning gebracht en geneeskundige hulp werd verleend. De man heeft nog veel pijn in de linkerzijde. De honden met kar, die aan de andere zijde van de tramlijn gevonden werden, bleken ongedeerd. Een voorbijganger heeft in den nacht vi Zaterdag op Zondag op een stoep aan den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam een stel mansklee- ren gevonden, en dit bij de politie gebracht. In vau Gij knot wel naar huis rijden, als gi; wilt, juffrouw Vansant, zeide hij aaugedaau. De elleude in dat huis vereischt mijn bijzondere xorg. Wees zoo goed aan mijn ooin te zeggeu, dat ik hier wel eeuigen tijd zal worden opgehouden. Zij knikte zwijgend, maar haar oogen gloeiden m wraakzncht en toorn. Hij bemint dat meisje, dat zij Myrtle Blake noemen. Hij stelt tenminste bijzonder veel belang in haar, mompelde zij, vol ijverzucht. O, Percey, Percey, voor e'dn teedere omhelzing, zooals haar te beurt viel, zou ik mijn gansche ziel willen geven. Nu zette zij de vurige paarden aan tot een spoed, die in overeeustnmming was met haren opgewonden toestand. De snijdende wind, het sneile rijden verhitten haar het bloed en waren zeker niet bevorderlijk haar tot meerdere kalmte te stemmen. Zij beminde Percey Grey. Toen zij twee maan den geleden, tot secretaresse was aangesteld, bij zijn bejaardeu oom, had bet groote heerenhuis niets aantrekkelijks voor haar, wanneer Percey afwezig was. Hij had haar altijd met gewoue beleefdheid en hofftdijkheid bejegeud, toch had zij gehoopt, dat de rijtoertjes, waarbij hij haar nu en dan nitnoodigde, tot een inniger verstandhoudiug zouden leiden, want zij mecnde, dat zijn hart nog vrij was. Tot hedenThans ried zij, met vronwelijke scherpzinDigheid, wat de reden was van zijn afge- trokkeuheid gedurende de laatste dagen. Zij ge- voelde, dat de rijkdom kon afdaleu tot de armoede ter wille van de liefde, en vol hoop en ongeduld dacht zij aan haar afgesproken samenkomst met Williard. Reeds vroeger hadden zij elkander ge holpen en te zamen plannen gesmeed, en hij had zijn tegenwoordige positie aan haar te danken. Duistere geheimen van vervlogen jaren waren oorzaak van hunne vriendschappelijke verhouding. Ea zij geloofde, dat zij nog wel haar doel zou bereiken, als zij een gepast gebruik wist te makeu in Williard's liefde en wraakzucht. Bij hare terugkomst aan het fraaie heerenhuis giug zij eerst naar hare kamer om een eenvoudiger, costuum aan te doen; toen begaf zij zich naar de bibliotheek. Het magere, koele gelaat van Ansel Grey verried niet de minste belaugstelling toen zij hem zeide, waarom Percey nog niet terug was. Toch ontstelde zij eenigszins, toen hij eindelijk op kouden, afgemeten toon zeide Ga zitten. Hij had eenige papieren doorgezien, die voor hem lagen. Op de brieven, die gij aan mijn agenten te Chiucinatie hebt geschreven, zijn geen voldoende antwoorden gekomen, vervolgde 'hij. Die heeren moeten persoonlijk bezocht worden. Plotseling v„rhelderde Blanche's gelaat. Indien u den heer Grey, uw neef er eens been zondt zeide zij, niet zonder bijbedoeling, want tijdens zijn afwezigheid zou Williard mis- schieu gelegenheid hebben zijn plannen ten uit- voer te brengen. Dat is geen kwaad idee. Ik zal er Percey heen zendeu. Wat u zelf betreft, juffrouw Yansaut, het spijt tnij, dat ik het n zeggeu moet, maar ik zal u uit uwe betrekking moeten ontslaan. Blanche ontstelde. Mij ontslaan vroeg zij, byna onhoorbaar. Ja, zoodra wij ons zullen heengewerkt heb ben door de onafgedane papieren, die ik hier nog heb liggen, wat waarschijnlijk niet linger dan een week zal duren. Ik ben voornemens voor mijne gezondheid op reis te gaan en Percey kan gedurende mijn afwezigheid de zaken waarnemen. Blanche prevelde eenige onverstaanbare woor- den en stond op. Zij was geheel ontmoedigd en terneergeslagen. Als zij thans dit huis moest verlaten, zou al haar hoop vernietigd zijn. Was zij eens vau Percey Grey gescheideu, dan zou zelf de zwakke kans op gewone vriendschap voor altijd uitgesloten zijn. Met een droeven zucht sloot zij de deur der bibliotheek. Juist wilde zij een andere kamer binnengaan, toen Percey Grey in de gang verscheen, op weg naar zijn kamers. Met een Snellen blik overtuigde zij zich, dat Bryce Williard haar de waarheid had gezegd, want zij las in zqu eerlijke oogen, in zijn peinzend gelaat, met welke ge- dachten van teederen aard hij zich bezig hield. Zij bleef staan, toen hij haar aansprak om zich beleefd te verontschuldigen, dat hij haar alleen naar huis had laten rijden. Met haren meest betooverenden glimlach luis- terde zij naar hem, doch loodra hij, als in ge- dachteu verdiept, zich naar zijn vertrekken begaf, was die glimlach verdwenen en staarde zij somber v66r zich. Zij heeft hem betooverd met haar mooi gezicht en hare onschnldige manieren, zeide zij verachtelgk. Maar ik mag deze schoone ge- de z&kken vond men een sigarenkokc, een zakje tabak, een verguld zilveren horloge met gouden ketting, een knipmes en wat geid. Daar de mo- gelijkheid van misdaad niet is buitengesloten, houdt de politie zich met een nauwkeurig onder- zoek bezig. - Een landbouwer te Rouveen bestreek een paar zijner koeien met petroleum, ten einde deze te bevrijden van ongedierte. Terwijl hij's avonds eens goed met het licht wilde zien of zijn middel ook baat vond, geraakte plotseling een der beesten in voile vlam. Gelukkig rukte het dier zich los en geraakte in een mestput, waar de vlam werd gesmoord zoodat de woning voor brand bleef bewaard. Id het museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam is lijdelijk ten toou gesteld een verzameling van voerwerpen die in den loop van jaren in de werkplaatsen van de firma H. E. van IJsendijk Jr. bij het sorteeren en zuiveren in de aangevoerde koffie is gevonden. Dat is inderdaad een wonderbaarlijke collectie. De meeste van deze diugen zijn van Portugeeschen oorsprong, omdat zjj komen uit de koffie in het Portugeesch gebied vau den Congo. Allereerst vele tientallen Portu- geesche mnnten, met ook enkele Oost-Indischt en Chineesche exemplaren, ja, zelfs een Belgisch geldstukje een zilveren 20 centime-stuk met den beeldeuaar van Leopold I. Wat al bijzonder opmerkelijk istwee Portugeesche loterijbriefjes. Een aantal socialistische Portugeesche ge- schriften, ook in de koffie meegekomen, zijn niet bewaard gebleven. Wel een massa Chineesche en op Java gebruikte speelkaarten, tal van kralen halskettingen, armbanden en andere aieraden;een lOtal geweerpatronen en vele geweerstukken, zooals een haan, vuursteenen, enz., eenige ge- wichten, gedroogde vischjes, een gedeelte van een vischnet, vele zakmessen, een eetbord met kinder- lijk kleurige versieringen, verscheiden houten en vischbeen-naalden, pijpen, vruchteu, een heele ma'iskolf, groote stukken hout en steen, tabaks- bladeren, sleutels, en zelfs een paar flinke sloffen. Door de verbetering van de werktuigen in de tropen, worden er tegeuwoordig veel minder dan vroeger verrassingen in de koffie gevonden. Lichtgas had tot dusver een goede eigen- schap verbonden aan een slechte 't is vergiftig, maar verried zich al in kleine hoeveelheden door den kenmerkenden reuk. Nu heeft de gasuijverheid eeu goedkooper sur- legenheid om bemind en rijk te worden, niet laten voorbijgaan. Acht uur, vervolgde zq, met een blik op haar horloge. Williard zal reeds op mij wachten. Hij moet mij helpen om dat meisje van miju pad te verwijderen, zoodat ik mijn schoone droomen kan verwezeulijken. Door een zijdeur verliet zij het huis, gehuld in een langen mantel, terwijl een dichte sluier haar gelaat verborg. De afgesproken plaats was op een mijl afstands. Maar zij liep haastig voort. Het was eeu druk bezocht restanraut eu Williard zat in een donkeren hoek, aan een tafel, reeds ongeduldig op haar te wachten. Hij begroette haar met eeu glimlach van innige zelfvoldoening op zijn onheilspellend gelaat. Het is goed, dat gij gekomen zijt, zeide hij. Er is geen tijd te verliezen, Blanche, ik heb beloofd u te helpen, als gij wederkeerig mijn plannen bevordert. Wij hebbeu thans de ge legenheid om een goeden slag te slaan. Wat bedoelt Dat Myrtle Blake en Percey Grey elkander beminnen, want zijn houding van hedeuavond bewijst voldoende, dat hij innig belang in haar stelt. Blanche's lippen trilden zichtbaar. Heeft hij zich met bijzondere vriendelijkheid jegens haar gedrageu vroeg zij op heeschen toon. Hij heeft haar weder de oude kamers laten betrekken, voorzag haar van alles, wat zij noodig had, en nam de zorg voor de begrafenis barer moeder ap zich. Hij bemiut haar; hij is dwaas genoeg om haar tot zijn vrouw te rnalten. Dat zal nooit gebeuren Williard lachte luide. (Wordt vervolgdjv

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1