Telegrafische berichten. Geiiiengde berichten. TER NEUZEN, 19 Febrnari 1902. bedrag op een begrooting uittrekken, sluit nog jiiet uit een grooler bedrag later op een aanvul- lingsbegrooting te zetten. En die methode brengt zijn voordeelen mee. Niet alles tegelijk. Pro- beeren bij beetjes. Dat komt meestal goed nit. Zaterdag zijn met de ^Cowdor Castle" van Southampton naar Zuid-Afrika 3 officieren en 113 man van de vrijwilligers-compagnie der Ar gyll- en Sutherland-Honglanders, 1 officier en 55 man van de vrijwilligers-compagnie van het Bed ford regiment, en nog eenige aanvullingstroepen vertrokken. Hoeveleu zullen er van gewond en ongedeerd weerkeeren Bij Kon. besluit is bevorderd tot ingenieur van 's Rijks Waterstaat eerste klasse de heer J. Nelemans, te Ter Neuzen, thans ingenieur tweede klasse. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren P. J. Versluijs en D. E. Wolfert. Gisterenavond gaf de zangafdeeling »Geduld Overwint" der „Vereenigde Handwerkslieden" alhier, inhetlokaal der vereeniging, eene uitvoering voor leden en donateurs, die, als altijd, druk bezocht was. Dit verdienden de uitvoerders dan ook ten voile. De verschillende nummers voor gemengd koor werden goed gezongen en ook de voor afwisseling opgevoerde tooueelstukjes liepen flink van stapel. Zoowel »Een muzikale huis- knecht" als »De Rooverhoofdman" deden de hoorders hartelijk lachen, terwijl ook ,/Eeo nare dienst en dito meid" hen aangenaam bezig hield. De bezoekers waren dan ook, hoogst voldaan, niet karig met hun applaus, en namen ook druk deel aan het laatste num mer van het programma Bal. Heden namiddag geraakten in de Noordstraat ter hoogte van de Geref. kerk twee voor een wagen gespannen paarden van den landbouwer A. Franse op hoi, renden den z.g. Schotschen hoek door en liepen tegen het rasterwerk van het kogelpark, dat werd beschadigd en waarbij een der paarden, die nu in hunne vaart werden gestuit, kwetsuren bekwam. Nadat de dieren wat tot kalmte waren gekomen en het tuig in orde was gebracht, werd de weg vervolgd. De heer P. F. Fruijtier te Hontenisse is in de Zaterdag te 's Gravenhage gehouden alge- meene vergadering van het Koninklijk instituut van de taal-, land-en volkenkunde van Ned-Indie benoemd tot lid van het instituut. Voor de tijdelijke waarneming van het vacante ontvangerskantoor der directe belastingen enz. te Hontenisse is tegen 1 Maart a. s. aange- wezen de heer J. Broeder, surnumerair bij de directie Middelburg. Ten overstaan van den notaris A. M. van Rijsoort va i Meurs te Hulst is aldaar de acte ge- passeerd tot oprichting der naamlooze Vennoot- schap #Stoomtramweg HulstWalsoorden". De Vennootschap is gevestigd te Hulst en wordt aangegaan voor den tijd van 50 achtereenvolgen- de jaren te rekeneu van den dag van het verlijden der akte. Het boekjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 180,000 verdeeld in 720 aandeelen van f 250 alle aan- deelen zijn geplaatst terwijl eene 4 obligatie- leening w.ordt aangegaan groot f 120,000 ver deeld in 800 obligaties it 125 ieder. De gewone vergadering van aandeelhouders heeft telken jare in de maand April plaats. Hoek, 18 Febr. Bij de heden gehouden stem ming voor een lid van den gemeenteraad alhier, brachten van de 365 kiezers 292 hun stem uit. Van onwaarde 10, geldig uitgebracht 282, volstrekte meerderheid 142. Hiervan verkregen de heeren P. de Feijter Joz.z. 140, A. Jurrij 117 en J. de Feijter Mz, 25 stemmen. Alzoo herstemmiug op Donderdag 27 Februari tusschen de heeren P. de Feijter Joz.z. en A. Jurrij. Zaamslag, 18 Febr. Langzamerhand krijgen we de zekerheid, dat de kippen en konijnendieven ook de driestheid bezitten om allerlei soort vee en zelfs uit de stallen maar weg te nemen, wat hun goed dunkt. Nn weer is dezer dagen bij een landbouwer alhier, uit het varkenshok bij nacht ontvreemd ren varken van ongeveer drie maanden oud, terwijl als zeker kan worden aangeuomen, dat alle dief- stallen niet eens openbaar worden gemaakt, en dat gewoonlijk wordt gezegd, wat zeker niet minder waar is ;/dat weg is blijft weg." Axel (Spni). Alhier is onlangs, onder de zinspreuk ,/Eendracht maakt macht", opgericht eene vereeniging voor onderlinge uitkeering bij verlies van een varken door sterfte. Het nut eener zoodanige vereeniging is in omliggende gemeenten reeds ruimschoots gebleken, zoodat het overbodig is dat hier aan te tooren, en drukken wij de hoop uit, dat deze vereeniging, waarvoor een uit 9 personen bestaand bestuur is verkozen en die thans reeds 49 leden en dona teurs telt, voortdurend in bloei moge toenemen. Sas van Gent, 19 Febr. De onderhandelingen van den burgemeester met den directeur der Cooperatieve Suikerfabriek, op verlangeu der werk- loozen, hebben niets gebaat, daar de directeur de arbeiders die hem reeds lang trouw dienden niet wil ontslaan. De geheele beslissing berust in handen van den directeur en velen alhier zouden gaarne zien dat deze aan den toestand een eind maakte door over te gaan tot een wel is waar voor hem moeilijken maar toch niet onmogelijken stap n.l. de Belgische werklieden ontslaan en deze alleen nemen wanneer er voor de Sassenaren te veel werk is. Er zijn ten alien tijde genoeg Belgische werkkrachten te krijgen. Met dezen maatregel zou, naar men meent, de maatschappij niet geschaad worden en onze ge- meente voorzeker een grooten dienst worden bewezen. Hiermee zou dan ook den naam der fabriek eer worden aangedaan vEerste Neder- landsche Cooperatieve Suikerfabriek." Door de onderlinge besprekingen, deze week gehouden, is men alhier tot het plan gekomen een werkmansbond op te richten. Deze week nog zullen de werklieden worden opgeroepen om in eerste vergadering op te komen tot stichting. Daar meermalen hiervoor pogingen werden aan- gewend zien wij voor de zooveelste maal thans ooi geen heil daarin. Hulst. J. 1. Zaterdag had alhier de openbare aanbesteding plaats voor de levering van dwars- liggers en wisselhout voor den stoomtramweg, „Hu]stWalsoorden." Minste inschrijvers waren a voor grenen liggers breed 20 C. Gips Dord recht 1,26 b voor eiken liggers vierkant, Oost- Pruississhe commandit-gesellschaft Koningsbergen a f 1,44; c voor wisselhout firma B. A. Clercx te Bokstel f 38,90 per Ms. Koewacht. In het afgeloopen najaar is er al meer dan eens gesproken over de groote rup- senplaag, welke wij te wachten hebben, als niet door alien medegewerkt wordt lot het veruielen der millioenen poppen, kladden en ringen, welke in onze beomen, heggen en struiken zitten. In het aaburige Belgie is van regeeringswege op vele plaatsen het verbranden dezer poppen ge- boden, doch in ons land is op vele plaatsen nog weinig gedaan om die plaag te vermijden. In deze gameente echter zijn door de poldcr- besturen en ook door eenige particulieren de handen aan het werk geslagen en het is oDge- loofelijk hoeveel poppen en kladden soms uit £enen boom komen. Deze worden in een mand verzameld en daarna verbrand. Dezer dagen deden wij eens een paar dezer kladden of beurzen open en het trof ons, hoe warm het kleine goedje door de onde lui ingepakt is. Dat volkje wacht na- tuurlijk op het warme weder en het ontspruiten van blad en knop om hun rooftocht te beginner. Bovendien komen op de twijgen onzer vrucht- boomen ringen en halfriugen voor, welke niet zoo goed op te merken zijn, doch die ook noodzake- lijk moeten verwijderd worden, want ook deze ringen en halfringen zullen medewerken tot ver- menigvuldiging van een geslacht schadelijke dieren, die door hunne groote hoeveelheid ontzag zullen inboezemen. Overslag, 11 Febr. Tot lid van den gemeente raad (vacature Waelput) is heden gekozen de heer A. van Laere, de eenige candidaat. 's Gravenhage, 19 Febr. Jhr. Verspijck ont- ving op zijn tachtigsten verjaardag van Koningin Wilhelmina een fraai bloemstuk in kristallen vaas, van de Koningin-Moeder het portret van wijlen Koning Willem III, naar de schilderij van Josselin de Jong, met een eigenhandig bijschrift en hare handteekening. Prins Hendrik bracht een per- soonlijk bezoek aan den jarige, die van alle kanten bewijzen van hulde ontving. Te Vlissingen is Dinsdagochtend een 25jarige ongehuwde werkman in aanraking gekomen met een drijfriem in de machineloods van de maat schappij De Schelde. Hij was onmiddellijk dood. Nu er tegenwoordig zes vuurlichten branden, om het vNauw van Bath" ook gedurende den nacht veilig te kunnen bevaren, gebeurt het niet zoo vaak meer, dat stoombooten op den oever vast loopen. Soms wordt nog wel eens een sleep- boot voor meerd<-re veiligheid aan den hoek van Bath gestationneerd, als zeer groote booten's nachts moeten passeeren. Een 86jarige op schaatsen. De heer Jan G. H. uit Lippenhuizen, oud 86 jaar, deed Maandagnamiddag, toen het vrij hard woei, nog per schaats een tocht naar Gorredijk en weer terug naar zijne woonplaats. De krasse oude heer was vergezeld van een 80 jaar jougere kleindochter. Eenigen tijd geleden werd te Maastricht een meisje van 8 jaar dronken in de goot gevonden. Het kind had de gewone Maastrichtsche smokkelmanier voor een slijter in een branderij jenever gehaald en daarvan onderweg een gedeelte opgedronken. Zaterdag diende die zaak voor het kantongerecht te Maastricht. Drie kinderen, onder wie het bewuste meisje, alien rondbrengers van jenever, waren getuigen. Het O. M. ver- oordeelde ten zeerste de handeling van den brander en van den slijter, die ongelukkig niet konden gestraft worden, daar de verkoop aan de kinderen was geschied door een bediende, die den ver- kooper verving. De eisch tegen dezen laatste was f 50 boete. Te Beesel, in Limburg, ontdekte een jager een wild zwijn. Dadelijk gingen met hem een achttal jagers er op uit en kort daarna was het beest er geweest. Het woog 150 kilo. Bij het dorp Bovenknijpe, in Friesland, is in een molshoop een zilveren geldstuk gevonden, grooter dan een rijksdaalder, van 1638, uit de Spaansche Nederlanden. Het borstbeeld is van Philips IV, koning van Spanje, hertog van Bourgondie en Brabant. Maandagmorgen is te Amsterdam een 16jarig meisje per ongeluk met hare kleeren in aanraking gekomen met de brandende kachel, ten gevolge waarvan hare kleeding in brand geraakte. Zij vluchtte de straat op alwaar eenige voorbijgangers de brandende kleeding spoedig hadden gebluscht, zoodat het meisje met den schrik viij kwarn. Men meldt uit Elburg van 16 Februari Gisteren zijn eenige visschers, zoo van hier als uit Harderwijk, aan een groot gevaar ontkomen. Het ijs in zee ten westen van deze plaats, waarop zij bezig waren spiering te kloppen, zette af, zoo dat de gemeenschap met den vasten wal verbroken was. Men besloot toen van het ijs waarop zij wegdreven een stuk uit te hakken, dat als vlet te gebruiken, en daarmede het nog vaste ijs te berijken, hetgeen na veel inspanning gelukte. Allen kwamt-n behouden aan wal doch sommigen lie- pen bij het overspringen een nat pak op. V rijdagmiddag, begaf de 60jarige schoenmaker R. Tuin van Ou^e Pekela zich naar Veendam, om een erfeais in ontvangst te nemen. Voor de behuizing van den schoenfabrikant R. E. Dik gevoelde hij zich plotseling onwel. Hij zakte ineen, werd in de woning binnengedragen, waar dr. Brongers slechts den dood kon constateeren. Den volgenden dag is het lijk naar Oude Pekela vervoerd. Te Rotterdam had voor drie jaren een ongehuwde moeder haar kind bij een vrouw uitbesteed, ondsr bepaling, dat, als zij later haar kind mocht opeischen, zij voor elke week 10 zou moeten betalen. Dezer dagen heeft de moeder, die inlusschen getrouwd is, haar kind teruggevraagd, maar zij was niet in staat de som van f 1560 te betalen. De commissaris van politie, de heer Vuijk, heeft de kwestie thans aldus beslist. Het kind zal naar d« wettige moeder terugkeeren, zonder dat deze de groote som van het verschuldigde kostgeld zal hebben te betalen. In plaats daarvan is evenwel de bepaling gemaakt, dat het meisje twee dagen per week bij de kinderlooze pieegmoeder zal moeten doorbrengen. Het op de Werstermarkt te Amsterdam ge vonden knaapje is een kind van een te 's Hage wonende vrouw, die gescheiden leeft van haar man* die in Amsterdam woont. De vrouw kreeg van haar man geen ondersteuning voor haar kind en heeft ten slotte het bij hem doen bezorgen, wijl zij niet in staat was in het onderhoud te voorzien. De vader had bovendien reeds vroeger den wensch te kennen gegeven het kind te hebben. Te Breda zakte in de Veemarktstraat plot seling zekere vrouw De J. ineen. Zij werd ergens binnengedragen waar men vruchteloos pogingen aanwendde de levensgeesten op te wekken. De ontboden geneesheer kon slechts den dood consta teeren. Aan het Castelsch veer, (bij Rozendaal) stonden Maandagmorgen eenige vrouwen te wachtsn op den tram naar Rozendaal. Toen die einde- lijk kwarn, wilden zij er reeds opstappen voor de tram stopte. Een der vrouwen, vrouw v. M., viel daar- door, bleef met de voeten tusschen de tredplank steken en werd zoo een eind meegesleept voor de tram tot staan was gebracht. Zwaarinwendig gekneusd werd zij toen opgenomen zij kon niet verder vervoerd worden. Maandagmorgen werd te Amsterdam een brutale looddief op heeterdaad betrapt. 't Wekte argwaan bij eenige voorbijgangers, dat op een van de daken van den bouwvalligen hoek naast het cafe De Kroon, op het Rembrandtplein, iemand bezig was stukken lood van de dakgoot af te snijden, terwijl daar toch niet gewerkt wordt. De politie werd hiermede in kennis gesteld. Dadelijk begaven zich eenige ageuten naar de aangeduide plaats, waar het terrein tusschen de Balk-in-'t-Oogsteeg, Rembrandtplein, Paardenstraat en Binnen-Amstel door hen werd afgezet. De dief, die zich nu iu 't nauw gebracht zag, trachtte over de daken te ontvluchtten. Tweemaal sprung hij zelfs over de twee meter breede Balk- in-'t-Oogsteeg. Bij een van zijne gevaarlijke sprongen struikelde hij echter en werd, zwaar gekneusd, door eenige politieagenten opgenomen. Per raderbaar werd hij naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De hoeveelheid lood en compositiepijpen werden in het politieposthuis aan het Rembrandtplein gedeponeerd. Een Boerenvriend De landbouwer B. Schoppers t.e Winterswijk deed j.l. Donderdag ten gemeentehnize aangifte van de geboorte van een zoon en verzocht dien jongen te willen inschrijven onder de voornamen van Paul Marfinius Theunis Louis Christiaan, naar de heeren Kruger, Stevn, Botha en De Wet. Aan zijn verzoek is voldaan. Te Hilversum is Maandagnacht bij aankomst van den goederentreiu van Amsterdam, vlak voor het station een losse remmer, vermoedelijk ten gevolge der koude, van den trein gevallen, met het gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Zaterdag ochtend viel een ertswerker, toen hij per roeiboot naar een aan een boei te Rotterdam liggend vaartuig gebracht werd, over boord, doordat hij zijn pet, die afwoei, grijpen wilde. Pogingen om den ongelukkige te redden, mislukten; hij zonk in de diepte weg. Hij laat een weduwe met 7 kinderen na. Op een stuk weiland aan den Bergweg, onder de gemeente Hilligersberg, is gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, met een, naar vermoed wordt, afgesneden halsje. Het lijkje is ter beschikking van den burgemeester van Hilligersberg gesteld. De justitie uit Rotterdam is vertrokken tot het instellen van een nader onderzoek. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft - t Is spijtig, 'tis door en door jammer maar we moeten erkennendat we leelijk den bal misgeslagen hebben. Op die ontsnapping van De Wet, in den donkeren nacht, onder het vuur van talrijke batterijen artillerie, met behulp van eene krijgslist, die als ontleend was aan de helden van Homeros, hadden wij een artikel gesponnen, dat onze confrater De Nieuwe Rotterd. Courant als een staaltje van Vlaamsche geestdrift, die goed deed aan ieder Hollandsch hart, ovemam. En nu komt het uit, dat we er aan zijn voor onze kosten van verbeelding en dat De Wet hoegenaamd niet op zulke fantastische wijze moest ontsnappen, aangezien volgens de laatste telegram- aen uit Pretoria, bijua de geheele krijgsmacht van De Wet lang uit het beruchte vierkant was, toen de Engelschen het beschoten en dat het grootelijks te betwijfelen valt ofDe Wet zelf er nog in was Wij zijn er aan voor onze verbeelding maar de Engelschen zijn er aan voor iets dat, naar de bekentenis van de geheele Engelsche pers, de reusachtigste beweging was, ooit gedurende dezen oorlog uitgevoerd. Zoo iets had men nog nooit gezien, 23 kolonnes namen er deel aan. Gepantserde treinen, honder- den blokhuizen beschoten onophoudelijk het veld, Eene onafgebroken lijn troepen, 80 kilometers lang, dreef de Boeren in eene engte, uit dewelke ontsnappen niet meer mogelijk was. Een krater kon zooveel vuur niet spuwen als het vuur dat tegelijk uit honderd kanonnen uit tienduizenden geweren losbrak, op Ja, waarop ze geschoten hebben, daar zitten ze tegenwoordig in het War Office gelijk op te studeeren. In alle geval, niet op de Boeren want die wa ren, naar de Standard nu verneemt, reeds lang weg en bevonden zich te Reitz, dus achter den rug der Engelschen, die hen kwamen insluiten. Wat De Wet betreft, men geeft vijf verschil- lige lezingen op over zijne ontsnapping, wel het beste bewijs dat men niet eens weet, of hij wer- kelijk nog in het vierkant was, op het oogenblik der beschieting. Zekere brave Engelschen beginnen zich in te beelden dat De Wet een bovennatnurlijk wezen is wij twijfelen er niet aan of, na deze kolos- aale tijding, de brave Djekken De Wet zullen aanzien voor den duivel in persoon. John Cooper, een millionnair te Saint- Louis Vereenigde Staten), die, na als loopjongen in een klein handelskantoor begonnen te zijn, een vermogen van 15 millioen had vergaard, is het slachtoffer geworden van zijn rijkdom. Hij liet zich masseeren in een hem toebe- hoorend badhuis, toen zijn neger-masseur, die belust was op een diamanten ring, welken Cooper aan den vinger droeg, even wegging onder het een of ander voorwendsel en spoedig terugkwam met een zwaren hamer. Hiermee verpletterde hij den niets kwaads vermoedenden millionnair, die op het bed lag, met e<;n slag den schedel. De moordenaar is gearresteerd en heeft vol- 1 Jig bekend. Maandagmorgen vroeg heeft in het station Hal, ten zuiden van Brussel, een vreeselijke gasontploffing plaats gehad. Een bureauknecht, Walravens geheeten, trad met een brandenden lucifer de wachtkamer van het station binuen, en was daardoor de oorzaak van een geweldige ont- ploffing, daar het vertrek door de een of andere reden met gas was gevuld. De vensters werden stuk geslagen, de deuren uit de posten gerukt, de muren stortten in, de zolder kwarn naar beneden. Walravens werd een eind ver weggeslingerd en was overdekt met kwetsuren en brandwonden. De beambte, die belast was met den verkoop van plaatsbiljetten, werd onder de puinhoopen begraven. Men had langen tijd werk, hem te voorschijn te halen. Beide slachtoffers Jeefden gistermorgen nog, maar hun toestand is zeer ernstig. De ruiten der naastbij zijude huizen zijn ook alle verbrijzeld. Nader blijkt, dat het ongeluk aan nalatigheid moet toegeschreven worden. De gasmeter was slechts ten halve gesloten, terwijl de kranen open stonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2