A 1 g e m e s n Hieuws* en Advsrteatieblad root Zeeuwsch-Vlaandersa, No. 4190. Dinsdas: 18 Februari 1902. Kermis is Ter Keuzen, Mittheilung. Engeland en de Z.-A. Republiek. EENE AKME YERY0LGDE. 42e Jaargan^r. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave FEUILLETON. TER NEUZEN, 17 Februari 1902. SEUZEM1HE COURAJfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen /l,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meer 0,10 Bf directe opgaaf van driemaaj plaatsing derzelfri* advertenti* -o/di 4e on siechts tweemaal berekend. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekem ■»it bind versefcljnt M.bdiU*-. Wnenadaa- en Vrljdavavonit, .ligeiondi .d op FeeitdaVea, blj de Firms P. MA9 (AID* We* Ifai Burgemeester en Welhouders van TER NEUZEN, maken aan belanghebbenden bekend, dat bij de aanstaande kermis, die gehouden zal worden van 15 tot en met 20 September 1902, aldaar op het Marktplein, beschikbare ruimte zal zijn voor het plaatsen van inrichtingen van groote afmeting, bij v. een stoomearousse], wafelkraam enz. Hen wordt gelegenheid gegeven tot den 17 Maart a. a. des namiddags unr op gezegeld papier te doen blijken voor welken prija, boven de verachuldigde belasling op staan- plaatsen, zij over het belrokken terrein wenachen tebeachikkken. Grootte en vorm van die inrichtingen moeten daarbij nauwkeurig worden opgegeven. De inschrijvingen moeten door belanghebbenden gedurende SO dagen gestand worden gedaan. Wanneer eene inschrijving wordt aangenomen, raoet de betaling der ingeschreven sorn hebben plaats gehad voor den 1 Jnli a. 8. Ter Nenzen, 17 Februari 1902. Burgemeester en Wethonders roornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Der haven von Etnden, nahe der Miindungder Ems in die Nordsee in der Preuszischen Provinz Hannover gelegen, ist neuerdings zu einetn See- hafen fiir die grbszten Seeschiffe ausgebaut worden. Der Binnenhafen, der Schiffe von reichlich 6 m Tiefgang aufnehmen kann, ift erheblich vergroszert und in alien seinen Theilen vervollkomunnet. Der neue offene Anszenhafen hat eine Tiefe von 11,5 m unter Mittelhochwasser erhalten, die es gestattet, dasz die groszen Seeschiffe bis zu 8,2 m Tiefgang stets flolt bleiben. Das Fahrwasser der Unterems wird von Emden abwiirts auf 10 m vertieft. Der Auszenhafen und die Unterems bleiben auch im Winter fiir die Scbiffahrt offen. Der Auszen hafen ist mit einen ausgedehnten Kai, groszen Seegiiterschuppen, mit elektrischeu Krahnanlagen, Kohlenschiittkrahn, Hafenbahn und alien aonstigen Erfordernissen eiues groszen Seehafens ausgeriistet. Im Auszenhafen ist ein Freibezirk errichtet, der Anfaug August 1901 zollamtlich eroffuet worden ist. Der Freibezirk wird zollamtlich als Ausland behandelt, demzufolge der Schiffsvercehr, die Ein- und Ausladung sowie die Lagerung und Behandlung aller Waareu im Wesentlichen von Zollcontrole befreit sind. Der Kaiserliche Vize-Konsul, SCHALK. Een vrouw, bleek en ontsteld, hield haar slaande op de eersle verdieping. Uwe moeder is bij mij, mejuffrouw, en zij sellijnt seer ziek te zijn. O, die wreede en har- teloozs Williard Hij is een duivel in meuschen- gedaante. De vrouw g'ng haar voor naar haar eigen kamers en wees naar het rustbed der lijderes. Hare vermagerde vingers omklemdeu angstig Myrtle's bevende hand, zoodra deze uaast haar bed was nedergeknield. Haar oogen gloeiden kbortsachtig een onnatuurlijke gloed lag op haar bleeke wangeu. Myrtle, fluisterde zij bijna onlioorbaar, luister naar mijn woorden, want ik gevoel dat ik bterven ga. Eindelijk Is er eenig spoor van uw vader, die verdween toen gij nog een kind waart en van wien wij sedert dien tijd niets gehoord hebben. O, die vreeselijke pijn Water, water Naar adem hijgende, zweeg zij eenige oogen- %likken. Myrtle luisterde in eerbiedige en gespannen aandacht. Dikwijls had zij hare moeder hooren spreken over de geheimzinnige verdwijning haars vaders, toen zij nog een kind was maar behalve een vage herinnerirg van liaar vaders liefde voor baar en een kleine gouden halsketting met medaillon, waarin twee portretten en de datum van haar ge- bporte door haars vaders hand geschreven wist 7ij Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de meisjes die verlangen deel te nemen aan het HER- HALINGSONDERWIJS, hetwelk zal aanvangen op 3 Maart a. 8., zich daartoe voor 28 (lezer bij het hoofd der school kunnen aanmelden. Hoek, 12 Februari 1902. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Toen Chamberlain Donderdag het Londensche Gildenhuis betrad, om daar een van z'n sluwe politieke redevoeringen te houden, een van die redevoeringen, die voor 'toogenblik nog in staat zijn de publieke meening van't verblinde Engelsche volk te beheerschen toen wachtte hem daar een gloeiende ovatie van de aanwezigen en een officieele van Londen's raad. De burgemeester sprak hem toe; prees zijn gevoel voor gerechtigheid, zijn moed, zijn geduld. In een gouden kistje werd hem nu een adres aangeboden, dat luidde tfWij bieden u de uitdrukking van onze oprechte achting en hooge bewondering aan voor uw groote eigenschappen en zelfopofferende diensten, den lande bewezeu," waarop volgde een uiteenzetting van, en een hulde aan zijn onverzettelijken ijver, zijn vastheid van wil. Toen Chamberlain zijn rede gesproken had, voor de zooveelste maal nog's had verteld (of ge- logen), dat de Zuid-Afrikaansche oorlog Engeland opgedrongen was, en hij "t gebouw verliet, wachtte hem buiten een schitterende ovatie. 't Volk stond langs de straten opgepakt en overal ging een donderend gejuich voor den mau op, wiens politiek geheel overig Europa met afschuw vervult. Chamberlain toonde zich dankbaar getroffen, allicht 00k ontroerd. Hij kan voorloopig nog gerust zijn, den oorlog nog wat rekken. De legerbegrooting voor 1908 beloopt 09,310,000 pond sterling. Zij is berekend op het onderhoud van 420,000 man, van wie 219,700 voor den gewonen en 200,000 voor den oorlogsdienst. De uitgaven zijn met 23,230,000 pond lager geraamd dan voor 1902, wat den oorlogsdienst, en met 875,000 pond lager, wat den gewonen diensj betreft. Er is voorzieuing gemaakt om het leger te velde in Zuid-Afrika gedurende acht of negen maanden van het nieuwe financieele jaar op zijn tegenwoordige sterkte te handhaven. van die droevige geschiedenis siechts zeer weinig. Tijdens uwe afwezigheid he'o ik een brief ontvangen, vervolgde mevrouw Blake, wie het spreken zeer moeilijk viel. Maar ik was door het voorgevallene te hevig ontsteld om het u te kuinen vertellen. Hij was van John Blake, uw vader; hij is zeer zwaarmoedig en lijdende, en weuschte u te spreken om u een gewichtig geheim toe te vertrouwen barmhartigen hemel de brief is verdwenen Haar bleek gelaat verried droevige teleurstel- ling, terwijl zij met de vermagerde hand tusschen hare kleederen naar het voor haar kind aoo ge- wichtige document zocht. Verdwenen riep Myrtle. Hebt gij hem verloren, maar wat stond er in? Een kreet van wanhoop ontsnapte aan de lippen der zirke. Hij heeft hem Zelfs daarvan heeft Bryce Williard mij durven berooven. Zuek den boos- wicht op, noodzaak hem tot teruggave, anders zal hij ons nog dieper in het ongeluk storten. Klaag hem aan wegens diefstal, als hij weigert. In hare hevige opgewondenheid had zij zich in zitteude houding opgericht. Maar zij had te veel van hare zwakke krachten gevergd; inachteloos en buiten adem zonk zij achterover, toen Myrtle heenging om te doen wat zij haar had opgedragen. Een onderdrukte snik ontsnapte aan de bleeke lippen van het ongelukkige meisje, toen zij op de kleine plaats kwam, die achter het huis was gelegen. Daar lagen de meubelen hunner nederige woning ordeloos dooreen en de onbarmhartige Williard hield er de wacht over. Mel wrevel, doch zwijgend, stouden de menschen Brodrick verklaarde, dat niets mevrouw De Wet, die zich nu in Natal bevindt, belet, om Zuid-Afrika te "erlaten, en te gaan waarheen zij wil, met uitzondering alleen van de Kaapkolonie. Reuter wil maar, dat Duitsche kolonisten in Zuid-Afrika, mede protesteeren tegen de lasteringen op t Engelsche leger, hier en elders uitgebracht. Nu moeten de Duitschers te Durban't weer hebben gedaan. Maar Durban ligt zoo ver weg en 'tis dus moeilijk 11a te gaan, wat voor soort Germanen zich daar zoo anglophiel lieten hooren. ^Central News" seint uit Ladysmith, dat het district Harrismith van Boeren gezuiverd is en gehruikt wordt om, binnen de blokhuislinies, reus- achtige kudden vee te weiden. Op de prachtweide van den Kloofsberg wordt aan vermoeide paarden rust gegeven. Hoeven zijn weer bewoond en de akkerbouw gaat zijn gang. Nu, dat kan 00k den Boeren geen kwaad, zouden we denken. Uit Pretoria wordt gemeld, dat den 10 dezer 23 Boeren zich te Middelburg hebben overgegeven ffmet uitrusting en kudden", 7 Boeren hebben zich overgegeven te Balmoral. Dinsdag verraste een afdeeling bereden infanterie, door Kekewich uitgezonden, een klein lager bij Koffiefontein. Tien Boeren, onder wie luitenant Jan Barnard, werden gevangen genomen. Zij deelden mee, dat De la Rey een proclamatie uitgevaardigd had, om groote Britsche troepen te ontwijken en geen ammuuitie te verspillen, W'.jl de voorraad gering was. De ^Standard" verneemt uit Pretoria, dat naar men geloofde siechts 600 Boeren tegenover de Engelsche kolonnes in den Vrijstaat stonden, toen de insluitingslinie tot HeilbronWolvehoek was genaderd. Het overige deel der Boerenmacht, 1400 man sterk, was al reeds ternggetrokken in oostelijke richting, en bevindt zich thans in den omtrek van Reitz. De Wet is niet door de Thabanchu blokhuizen- linie doorgedrongen, en zal waarschijnlijk trachten nogmaals naar het noorden door te breken, om het commando over de verspreide macht bij Reitz weder op zich te nemen. Uit 's Gravenhage meldt men Ofschoon de toestand van den Minister van Kolonien in den laatsten tijd eenigszins vooruit- gaande was, heeft een niauwe consultatie van den hoogleeraar der geneeskundige facnlteit, die jhr. W—W—mm— in de geopende deuren het droevig tooneel aan te staren. Zij vreesden de bedreigingen van Bryce Williard, den gehaten zaakwaarnemer, die met een enkel woord hen uit hun huis kon verjagen. Oprecht medelijden met de ongelukkigen stond op meer dan £en gelaat te lezen. Myrtle Blake trad onmiddellijk op Williard toe. Gij hebt ons op straat gezet, zeide zij met half verschrikte stem. Maar gij hebt ons hovendien bestolen. Bryce Williard, ik eisch van u den brief terug, dien mijn moeder had ontvangen, maar dien men haar heeft ontnomen toen zij in zwijm lag. De schnrk zag het schoone verontwaardigde meisje spottend aan. Een brief! Welke brief? vroeg hij. Dat weet gij zeer goed. De waarheid staat op uw gelaat te lezen. De brief, Bryce Williard, of ik zal u doen arresteeren Eenige oogenblikken bewaarde hij het stilzwijgen. Al zijn slechte hoedanighedeu hartstocht, wraakzucht, haat schenen bij hem om den voorrang te strijden, terwijl hij een vreeselijken blik op haar wierp. Gij wilt mij laten arresteeren, riep hij woedend. Neem u in acht, meisje. Gij hebt mijne eerlijke aanbiedingen van de hand gewezen maar ik heb gezworen u te dwingen ze aan te nemen, en ik zal mijn doel bereiken. Een brief voor u heb ik niet. En gij znlt op staauden voet worden wrggejaagd, zonder huis en zonder vrienden, tenzij gij er in toestemt de mijue te worden. Het meisje huiverde en een uitdrukking van fgrijzen kwam op haar schoon en trotsch ge, laat, terwijl zij zich vau hem afwendde. Van Asch van Wijck behandelt, tot de slotsom geleid, dat de Minister vermoedelijk in de eerste drie maanden niet zal knnnen herstellen. Het is daarom noodzakelijk geoordeeld dat hij, hoewel steeds helder van hoofd, zich van alle, 00k lichte ambtsbezigheden welke den terugkeer van de ver- schijnselen aan zijn maag, die een verontrustende lichaamszwakte veroorzaken, zouden kunnen be- vorderen. Dientengevolge heeft, naar wij met zekerheid vernemen, de Minister zich genoopt gezieti zijn ontslag aan de Koningin aan te vragen, welk verzoek \rijdag door H. M. in handen is gesteld van den ministerraad om advies. Men verwacht dat althaus in den eersteu tijd het tijdelijk beheer van het departement van kolonien aan een der andere ministers zal worden opgedragen. D« heer Ter Laan is ter zake van het Vrijdag door den gemeenteraad te Delft te zijnen opzichte genomen besluit, bij Gedeputeerde Staten in hooger beroep gegaan. Zaterdag had te Rotterdam de Rijkskeuring plaats van dekhengsten uit de provincie Zuid- Holland. Er waren opgekomen 40 paarden van welke er 12 werden goedgekeurd. De algemeene indrak was niet zeer gunstig. De jacht op houtsnippen wordt gesloten in- gaande 1 Maart, dis op waterwild 1 April en die op Watersnippen 16 April, terwijl de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart: met kruisnet en hengel tot 15 April, met sleepnet tot 31 Mei en met overige vischtuigen tot 15 Mei. Vrijdag slaagden te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken de dames K. M. E. Scheffelaar Klots van Sluiskil en R. L. Bosschem van Westdorpe. Met ingang van 1 Maart e. k. is benoemd tot poslbode te Dreischor A. de Vries te Hontenisse. Voor de rijkskeuring van hengsten, die Donderdag te Hulst plaats had, waren aangegeven 24, werden voorgebracht 18 en goedgekeurd 13 paarden. Bij de keuring op Vrijdag te Kattendijke waren aangegeven 18, werden voorgebracht 12 en goed gekeurd 6 dieren. 4 hengsten werden afgekeurd voor cornage. Bij den hemel, gij zult met mij medegaan, schreeuwde hij, terwijl hij haar bij den arm greep, en hierbij kwam zijn hand in aanraking met den kleinen gouden ketting, dien zij om den hals droeg eu dien hij onder het spreken afrukte. Myrtle lette er uiet op, maar worstelde met de kracht der wanhoop, om zich los te rukken, terwijl hij zijn anderen arm om haar middel sloeg. Bartels, het rijtuig, staat het nog te wach- ten vroeg hij. Ja. Hij sleurde haar de plaats over, ondanks haar hevig verzet eu haar kreten. Geen van beiden had bemerkt, dat er iemand naderde geen van beiden had het gerinkel eener arreslede gehoord. Laat mij los, ellendeling, monster; gij zult er voor gestraft worden. Help, help Bryce Williard drnkte zijn hand op haar mond sleepte haar met zich voort naar de poort. Plotseling slaakte hij een kreet van schrik en liet haar los, terwijl hij waggelde onder een ge- weldigen slag, dien hem uitgestrekt op den grond deed tuimelen. Een oogenblik zag hij hoe een jeugdig manlijk gelaat zich vol verontwaardiging over hem been boogtoen nam de jonge man de halfbezwymde Myrtle Blake beschcrmend in zijn armen. Lig daar, deugniet, riep hij vol verachting, als dit arme meisje er niet bij tegenwoordig was, zou ik u een kastijding toedienen, die u lang zou heugen. Vanaf dit oogenblik zijt gij niet meer de zaakgelastigde van mijn 00m. Ga, v6or ik u naar verdienste straf. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1