Telegrafische barichten. Gemerigde berichten. slechts weinig leaen opgekomen. De secretaris deed voorlezing van een schrijven van het hoofd- bestuur, waarin werd medegedeeld, dat, mede op verzoek der afdeeling, een adres naar de regeering zal worden gezonden tot het verkrijgen van eene betere regeling der wachtgelden, onderteekend door de hoofdbesturen van het Nederl. onderwijzers- genootschap, den Bond en de Hoofden-vereeniging. Daarna werd het jaarverslag vastgesteld. Uit de rekening van den jnenningmeester bleek, dat in 1901 ontvangen was de sora van/" 31,92 en uitgegeven 32,775; zoodat er een te kort was van f 0,855. Na onderzoek der rekening werd deze goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Geerards van Koewacht en M. van Vessem van Axel. Nadat de coutributie voor 1902 geind was, sloot de voorzitter de vergadering. Koewacht. Bij den landbouwer De M., wonende op de wijk „de Driehoek" (gem. Stekene), in de nabijheid van de Nederlandsche grens, zijn Vrijdag- middag door de alhier gestationeerde Belgische douanen een viertal vette varkens uit den stal gehaald. Deze dieren moeten, volgens verklaring der ambtenaren, uit Nederland frauduleus in Belgie gevoerd zijn. De eigenaar protesteerde echter tegen deze inbeslagneming en beweert, dat zijne varkens niet uit Nederland afkomstig waren. Ondanks dit protest werden de varkens naar het kantoor der invoerrechten vervoerd en vandaar naar Selzaete overgebracht. Zaterdag was de heer Fr. van Brussel, lid der Kamer van volksver- tegenwoordigers, wiens tusschenkomst door den eigenaar was ingeroepen, alsmede de coutroleur uit Selzaete naar deze gemeente gekomen om een onderz ;ek ter plaatse in te stellen. Zooals wij de vorige week meldden, werden op 31 Januari onder de gemeente Stekene, niet ver van de Nederlandsche grens, een tweetal koeien door de douai en in beslag genomen, welke uit den stal van een landbouwer uit deze gemeente ontvreemd waren. De eigenaar der koeien doet natuurlijk alle moeite om zijne dieren terug te krygen doch het schijnt, dat de Belgische amb tenaren geen geloof slaan aan de verklaring van den veekoopman, welke de koeien van den land bouwer gekocht had. Zij meenen, dat de koopman slechts voorgeeft, dat de koeien gestolen zijn om op die wijze zijne aangeslagen dieren terug te krijgen. De koeien, welke naar de quarautainestallen van Selzaete vervoerd zijn, zullen, naar wij ver- nemen, dezer dagen ten voordeele van het Rijk verkocht worden, zoodat men mag aannemen, dat de koopman zijn koeien als verloren mag beschouwen. Groot was, zooals men denken kan, de vreugde onder de veesmokkelaars, toen het bekend werd, dat hunne kameraden door de rechtbank van Dendermonde in vrijheid gesteld waren. Het schijnt, dat de tegenstrijdige verklaring van vele getuigen en de flinke verdediging hunner advocaten aanleiding gegeven hebben tot dit, voor de be- schuldigden zoo gunstig vonnis. Zaterdag echter was de blijdschap minder groot, toen de tijding kwam, dat de procureur des konings tegen het vonnis in hooger beroep was gegaan. De zaak zal dan voor de rechtbank van Gent behandeld moeten worden. 's Gravenhage, 10 Febr. De heer Geertsema zal zich bij de periodieke aftreding wegens hoogen leeftijd niet herkiesbaar stellen als lid der Eerste Kamer voor Groningen. De bijeenkomst der Tweede Kamer op 18 dezer strekt tot regeling der werkzaamheden. Geruchten omtrent een minder goede verhouding tusschen President Kruger en de Boerendeputatie, een verzoek van dezen om een vrijgeleide naar Zuid-Afrika en over eene verhuizing van President Kruger naar Geneve, zijn gebleken van alien grond ontbloot te zijn. De slap tot gratieverleening aan Marten Hoger- huis is genomen door het regenteu-college der strafgevangenis te Leeuwarden, op advies van den geneeshrer van het gescicht, na een consult met een krankzinnigen-irispecteur, die het verder verblijf in de gevangenis van dezen hoogst nadeelig achtte. De Koningin vereenigde zich met het advies van den Hoogen Raad tot kwijtschelding der slraf. Te Snakkeburen (Gr.) is een 12jarige jongen door het ijs geraakt en verdronken. Te omstreeks 3 uur vond men hem, staande onder het water, de voeten op den grond, de schaatsen nog in de hand. Uit deze houding leidt men af, dat toen het ongeluk plaits greep, de dood onmiddellijk moel zijn ingetreden. Door zijn hond gered. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur ontwaakte de 20jarige A. van Yliet, wonende in de Mauritsdwarsstraat te Rot terdam, doordat zijn hondje op bed sprong en kefte. Het bleek toen dat het slaapvertrek dat aan de straat uitkomt, geheel vol rook stond en er brand was in een kleerkast tusschen twee bed- steden. De vader van A. van Vliet, die apot- hekersbediende is en met zijn doofstommen zoon plleen samenwoont, had kort te voren de woning verlaten en de kamerdeur, zooals gewoonlijk, afge- sloten. De zoon kon door den verstikkenden rook de kamerdeur niet. vinden, en sloeg een vensterruit stuk, waarop drie mannen de reddende hand toe- staken en den jongen door de ruit op straat trokken. Door de inmiddels aangerukte brandweer werden de bovenbewoners uit het perceel gehaald en de brand, die zich tot het uitbranden van de kleer kast en de twee bedsteden bepaalde, gebluscht. Bij Kwadijk zijn Vrijdagavond twee goederen- treinen op elkaar geloopen. Er werd belangrijke materieele schade aangericht. Van het trein- personeel werden de hoofdconducteur en de remmer gewond. Voor eeuigen tijd werd gemeld dat bij eene bewoonster van perceel 72 in de Spuistraat te Amsterdam iemand eene kamer had gehuurd en eeuige weken huur vooruit had betaald met een bankbiljet van 25 #kussen", waarvoor de ver- huurster hem f 16 in goed geld in ruil gaf. De vrouw liet Donderdagavoiid bij de politie aan- gifte doen, daar zijzelve stokdoof is en zich moei- lijk verstaanbaar maakt, dat vermoedelijk dezelfde man liaar weder een bezoek had gebracht en ongeveer 10 bij haar uit een kastje had gestolen. Een briefje, haar per post bezorgd, meldde haar in bijna onleesbaar schnft, dat de diefstal door den vorigen oplichter is gepleegd. Eerst toen ont- dekte zij, dat zij het geld kwijt was. De politie doet onderzoek. Een kind van vier maanden te Osch zat te spelen in een kinderstoel, waaronder vuur was aangebracht (een ouderwetsehen zoogenaamden »bakstoel"). Waarschijnlijk zijn de kleeren van het kind in aanraking gekomen met het vuur onder den stoel. Het kind heeft ernstige brandwonden bekomen, de dokter vreest voor het leven. De brand breidde zich uit en richtte groote materieele schade aan. Alleen het huis was verzekerd. Te Bergen op Zoom heeft Carnaval de rij der feesten geopend met een gemaskerd en onge- maskerd bal in de societeit Thalia, door de vereeniging Casino. Aangezien stadgenooten konden ge'introduceerd worden, was de zaal in den voor- avond overvol. Er heerschte alom een vroolijke stemming. Het bestuur had prijzen beschikbaar gesteld voor het mooiste dames- en heeren-kostuum voor het grappigste dames- en heeren-kostuum en voor het best gekostumeerde gezelschap. Eerste prijs werd behaald door 2 dames jockej's eene Spaansche danseres en eene Zweedsche boerin verwierven den 2en en den 8en prijs. Voor heeren was een toreador de eerst bekroonde, terwijl een neger, aankondigende de Barnum Bailj" show, dien voor het grappigste kostuum verwierf. De show, getrouw alle wondermenschen voorstellende, ontving den eere-prijs voor het gezelschap dat het meest bijdroeg tot opluistering van den avond. De moord te Tilburg. In verband met den moord in den Noordhoek komt indeNieuwe Tilburgsche Courant van 8 dezer de volgende oproeping voor: ^De schrijver van de brieven, onderteekend ffEen Koetsier", wordt beleefd ver- zocht zich persionlijk te vervoegen bij de justitie of politie om nadere mededeeling te doen. Wanneer die mededeeling van belang is, zal hem eene groote belooniug worden toegekend." Verder bevat hetzelfde blad deze advertentie Vrouw Bijnen weet alles van de gruweldaad. Zulks is in handeu van de politie, doch zij doen er niets voor. Een Koetsier. Een man stak dezer dagen te Amsterdam aardappelmesjes in verschillende brievenbussen met een verzoeker bij deze te koopen. Een leepert meende, dat hij daaruit wel een voordeeltje kon kloppen en schelde eenigen tijd later aan de huizen waar de mcsjes waren bezorgd aan en verzocht ze terug. De meeste menschen, blij dat ze er weer van af waren gaven ze maar later bleek dat de man die ze terug had gevraagd, daartoe niet gerechtigd was. Op den Hooidijk, onder de gemeente Steenbergen, had Zaterdag een droevig ongeluk plaats. Bij het rooien van boomen brak, terwijl men een gekapten boom naar boven op den dijk w;lde trekken, de ketting, waardoor de boom naar beneden rolde, en den 27jarigen v. d. Br. uit Wouw, die onderaan den dijk stond, verpletterde zoodat v. d. Br. na eenige oogenblikken overleed. D8 moeder van het te Bussum verslagen rneisje werd bij het vernemen van de vree3elijke tijding zoodanig geschokt, dat zij door een hevige bloedspuwing getroffen werd; haar toestand wekt ernstige bezorgdheid. Het cafe van Sp°ller is op last der justitie voorloopig gesloten. Hoe men zijn horloge kan verliezen en weer terugvinden Een bezoeker van een dtr bovenrangen van den circus Carre te Amsterdam bemerkte, nadat hjj zich even te voren over de balustrade had gebogen, om naar beneden te zien, dat hij zijn gouden horloge kwijt was. Hij zocht en zocht, maar 't was nergens te vinden. Na afloop van de voorstelling, toen het publiek heenging, bleef de man, om nog eens goed onder de banken te zoeken, hetgeen door een btdiende van den circus werd opgemerkt, die naderbijkomende en vernemende wat er aan de hand was, meedeelde, dat er beneden een horloge met ketting was gedeponeerd. Een be zoeker, een kruier bij het verlaten van den circus achter zijn vrouw ioopende, had nl. bemerkt, dat deze een gouden horloge op den rug had hangen en had dit beneden aan het circuspersoneel ter hand gesteld. De eigenaar kwam zoo weer in het bezit van zijn kleinood, dat waarschijnlijk bij het voorover- buigen over de balustrade uit zijn zak gevallen en zoo merkwaardig tereeht gekomen was. Eenige knapen, Vrijdagavoud te ongeveer zes uur profiteerende van de gladheid, vermaakten zich aan de Chaterijnekade te Utrecht met baantje glijden. De plaats, daarvoor echter door hen uitgekozen, was niet bijzouder geschikt en zelfs zeer gevaarlijk voor dit oud-Hollandscbe vermaak, want bij eenigszins groote vaart moest men onvermijdelijk van de steile kade te water storten. Het jonge volkje bekommerde zich echter al heel weinig om dit hen dreigende gevaar, tot dat een hunner, overmoediger dan de anderen en alle voorzichtigheid uit het oog verliezende, de te verwachten buiteliug maakte en onmiddellijk in de diepte zonk. Voor zijn kameraadjes een ontzettend schouwspel, toen men eenigen tijd later het lijk van den roekeloozen knaap ophaalde. Bij het hoofd eener school te Amsterdam kwam Donderdag een doodelijk ontstelde moeder informeeren naar haar zoontje, dat 's nachts met thuis was geweest, en vernam, dat de kuaap, ofschoon erg verkleumd, op de schoolbank zat. Den vorigen avond was hij door het ijs gezakt bang voor een pak slaag, had hij den nacht doorgebracht in een portiek, en was daarinslaap gevallentoen hij wakker werd, gevoeldehij zich door de Leerplichtwet gedrongen, niet naar huis maar rechtstreeks naar school te gaan. Een onderwijzer vraagt in *de Vacature", wat hij doen moet om kiezer te worden En een ander toont, blij kens een andere vraag, niet te weten, dat Hoe dankbaar is mijn kleine hond" een gedichtje is van Van Alphen 't Is inderdaad merkwaardig, zooveel als de menschen tegenwooriig niet weten. Een dievegge van de ergste soort, Grietje L. geheeten, is slechts een dag als dienstbode bij de familie Hammerson in de kleine Hout- straat te Amsterdam in betrekking geweest en in dat korte tijdsbestek zag zij haar kans om te steien een gouden heeren-remotoir met gouden ketting en medaillon, een gouden dames-remoutoir, een zoogenaamde bedelketting, met verschillende gouden en zilveren voorwerpen een antiek gouden dameshorloge mat dubbele gegraveerde kast, waar- aan een zilveren ketting, twee gouden manchet- knoopen, een zilveren broche, waarin een groote diamant door vele kleine diamanten omzet, en een platten antieken gouden heerenketting. De politie heeft haar reeds weten te vinden en zit ze thans in hechtenis eveuals een man, die een deel der gestolen voorwerpen in ziju bezit had. Te Nieuwersluis heeft een treurig ongeval plaats gehad. Dinsdagmorgen jl., des morgens om 6 uur, werden in de sloot naast den straat- weg, dicht bij het tweede hek van ^Over-Holland", een koetsier met rijtuig en paarden gevouden, die er den heelen nacht hadden ingezeten. Den vorigen avond om half twaalf was bedoelde koet sier van Loenen vertrokken, zoodat men veronder- stelt dat hij ongeveer twaalf uur te water is geraakt. Hij zat tot aan de borst in het water en lag met het hoofd op deu kant met het rijtuig op zich, zoodat hij zoodanig beklemd zat, dat hij zich niet kon loswerken. In dien toe- stand werd hij nog levend gevonden, doch een klein half uur later gaf hij den geest. De paarden stonden naast elkaar in de sloot en zijn behouden gebleven. De koetsier was een knecht van den heer v. d. L., te Utrecht, en had 28 jaar op denzelfden stal gediend. Naar men ver- moedt, moet de man reeds eenigszins ongesteld zijn geweest toen hij uit Utrecht vertrok. Men schrijft uit Veendam De directie van de Nutsspaarbank hier staat thans voor een eigenaardig geval. Voor eenigen tijd stierf een oude vrouw, die lang in een al- leenstaand huisje in 't veld heeft gewoond. Zij leefde heel zuinig en spaarde zoodoende een aar- dig du'tje voor hare verre bloedverwanten op. Even voor haar dood moet zij een spaarbank- boekje, groot pi. m. f 1900, aan een vriendin die niet vau aardsche goederen is misdeeid, en haar zoo nu en dan een versnapering bracht, ge- schonken hebben, die nu na den dood der vrouw overschrijving op haar naarn vroeg. De directie kon aan dat verzoek niet voldoen, wijl de sta- tuten van de Nutsspaarbank luiden, dat bij overdracht de inlegger (ster) het verzoek moet doen in bijwezen van twee directeuren. Voor de be- zitster van het boekje is het jammer, dat zij geen eukele getuige kan aanwijzen. De verre erfge- namen zullen nu hun best wel doen om het be- drag in veilige haven te brengen. Eenige voorbijgangers aan den N. Z. Voor- burgwal te Amsterdam zagen Vrijdag een man geheimzinnig heen en weer loopen in den omtrek van het Burgerweeshuis, loerende naar de ramen in den achtergevel van bedosld gesticht, terwijl hij allerlei voorwerpen opraapte die bij het hek op straat lagen. Zelfs zagen zij den man op een oogenblik over het hek klimmen en werd een aanslag ge- vreesd op het Burgerweeshuis. Het bleek echter dat er voor deze toevlucht voor weezen geen gevaar bestond. De man die daar zocht en over het kek klom was een beambte van de recherche, die sporen naging van een gepleegd misdrijf. Hierover het volgende De 16jarige bediende op een der bankinstellingen was, omdat ir vermoedens tegen hem bestonden van minder juiste handelingen Donderdag ont- slagen. Hij ging Vrijdagoehtend echter naar het Postkantoor, vertelde dat hij den sleutel van da #box" had vergeten, en eigende zich, toen de bus voor hem ontsloten was, de brieven voor de firma, toe. Aan het loket voor aangeteekende stukken vroeg hij ook deze in ontvangst te mogen nemen, maar, niettegenstaande hij een formule teekende, werden ze hem niet uitgereikt, Toen de looper van de firma later aan het postkantoor kwam om de brieven af te halen, bleek wat geschied was. Politie werd gewaar- schuwd, en de jongen gearresteerd in zijne woning in de Govert Flinckstraat. Hij bekende de brieven te hebben afgehaald en te bebben verscheurd en weggeworpen achter het Burgerweeshuis. Vandaar het zoeken door de recherche. Door de politie ondervraagd, bekende hij dat wraak over zijn ontslag hem tot dit misdrijf had geleid. De jongen blijft in voorloopige hechtenis, omdat in zake den opzet om geldswaardige papieren, of aangeteekende stukken machtig te worden, nog ernstige vermoedens tegen hem bestaan. Door Let verscheuren van de brieven is stoornis in de correspondence van de firma gebracht, en men had heel wat werk, om de zorgvuldig opgezochte snippers van de brieven tot een geheel te brengen. Sedert geruimen tijd bezigeu de landbouwers Gebr. D. te Uithuizen (Gr.) een hond als couranten- bezorger. 's Avonds gaat de hoDd geregeld naar de woning van den eeuen broeder, die de courant in een taschje doet, dat de houd aan den hals draagt, waarop de viervoeter terstond de terugreis onderneemt. Zoodra hij aankomt, gaat gij naar de deur, haalt een versnapering uit een daarvoor bestemd bakje en brengt vervolgens een schelletje in beweging, dat de bewoners waarschuwt dat de krautenbesteller aangekomen is. Een medewerker van de ,/Telegraaf" heeft Marten Hogerhuis gesproken in de woning zijner moeder in de Schrans bij Leeuwarden. De ge- gratieeerde ziet er goed uit, zegt hij, is opgewekt, maar is door zijn langdurig verblijf in de gevan genis en zijn sukkelen van den laatsten tijd natuur lijk wel wat verzwakt. De gelukkige wending kwam geheel onverwacht. Woeusdagavond ontving de familie Hogerhuis een telegram van de familie Valk, wier hoofd de bekende anti-revolutionaire Hogerhuis-spreker if, oud-hoofdonderwijzer en thans eigenaar van het Fegetarisch Restaurant ,/Pomona" alhier; deze depeche bevatte een gelukwensch met de gratie, aan Marten Hoogerhuis verleend. Onmiddellijk daarna kwam een der bewaarders van de Leeuwarder gevangenis aan de familie meedeelen, dat Marten direct in vrijheid gesteld zou worden, en dat men daarom uilgenoodigd werd, een pak kleeren te brengen ter vervanging van het gevangenispak, dat Marten nu zes jaren gedragen had. De vreugde der familie kende natuurlijk geen grenzen door deze geheel onver- wachte tijding. Onmiddellijk toog men op weg om Marten met een rijtuig af te halen. Voor de oude moeder was het een vreugde- volle avond, dien zij zich bijna niet meer had durven hopen. De weduwe Hogerhuis is voor haar 73 jaar nog een krasse vrouw. Keimpe, die met groenten vent, heeft onlangs in 'topenbaar op de markt te Stieus Haitsma van meineed beschuldigd, hem tartende tot't uitlokken van een vervolging. Maar Haitsma geeft ook daar- aan maar liever geen gcvolg, naar 't schijnt. Marten heeft in de gevangenis kleerniaken ge- leerd. Donderdagmiddag is tijdens de zitting van de Fransche kamer door een vrouw op de galerij, onder 'tgeroep van: ,/Dieven! Weg met de dieven!" een pakje in de vergaderzaal gegooid. 't Pakje spatte uiteen, maar 't was gelukkig geen bom. 't Waren eieren, en verscheidene leden, die in de buurt zaten, zagen er vies uit. De vrouw werd verwijderd. Zij bleek krankzinnig te zijn. Iemand te St. Gillis (Brussel) was met vier vrienden per automobiel naar het Ter Kameren- bosch gereden. Aan den viersprong der rijtuigen reed de auto mobiel tegen eene bank en werd toen verbrijzeld tegen een boom. De vijf personen werdeu met geweld tegen den grond geworpen. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd, en een van hen kon na eerste verzorging naar huis worden gebracht, maar twee anderen hebben wonden aan het hoofd, gebroken armen en beenen en klagen bovendien over inwendige pijn. Van een hunner moet een been worden afgezet. Boomenfeest. Een bericht uit Rome meldt, dat de Italiaansche regeering besloten heeft aan de goedkeuring des konings voor te leggen een besluit, waarbij een e^ndaags feest wordt ingesteld en de Italianen worden uitgenoodigd op dien dag zooveel mogelijk boomen te planten, om de ver- woesting der bosschen in Italie te compenseeren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2