A 1 g e m e e a Hieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*Vlaanderen, No. 4187. Dinsdag 11 Februari 1902. 42e Jaargam*. BBMEE3JTEBAAB. Personeela Belasting. Engeland en de I-A. Repnbliek. aanbesteden: EEN VAN DE DRIE. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave V Het onderhouden van en het doen van heretellingen aan de gebouwen en andere gemeente- eigendommen gedurende 1902. FEUILLETON. 4) TER VEI 7,K\N< HE (MRAAT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Ainerika f 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADUSTESTliN Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel mee. 0,10. Bij directe opgaaf van driemsal plaatsing derzelfde ad.ertentie wordt de pre slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend ■Sit hi nil tera.hijBi flaitntlas-, Woeniilag- en Vrijdaaatoad, Hitgeionderd op Feestdagen, bij de Firms P. J. til D* IAIDV tr Trr Memsen. De Burgemeester der gemeente TEH NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Uouderdng den AS Februari l!MI2, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 10 Febrnari 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag 24 Februari a. s., des namiddags 8 uren, ten gemeeutehuize, in het openbaar bij enkele inschrijving, in 6 perceelen Het bestek ligt van af Vrijdag, 14 Februari a. s. ter gemeente-secretarie ter inzage en wordt aldaar verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 25 cent. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden in de kom der gemeente op den 18 Februari a. s., des voormiddags 9 uren, te beginnen aan het Gemeentehuis en te Slaiskil op den 19 Februari a. g., des voormiddags 11 uren. Ter Neuzen, 10 Februari 1902. J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 6 Febrnari 1902 invorderbaar verklaarde kohieren der perso- neele belasting dezer gemeente, over het jaar 1901, Nos. 9 en 10, op heden aan des Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaaldm voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 7 Febrnari 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Door MARK TWAIN. Hield u heel, heel veel van haar Nu oordeel zelf maarzij beval en ik ge- hoorzaamde. Ik vind u vreeselijk lief, wil u mij een zoeu geven Graag en ik beschouw het zelfsalseen voorrecht. Daar, dat is er een voor jouen daar is er een voor liaar. Je vroeg er otn, en je kon het bevolen hebben, want je stelt baar voor en wat jij beveelt, moet ik gehoorzamen. Het kind klapte in haar handen van pleizier bij de gedachte aan deze promotie toen viugeu haar ooren een naderend geluid op het regel- inatig marcheeren van soldaten Soldaten soldaten, lord-generaal Abby wil ze zien Dat zul je ook, maar wacht even ik heb een boodschap voor je Een officier kwa-n bhinen, boog diep en zeide Ze zijn er uw hoogheid, boog weer en vertrok. Het hoofd der natie gaf Abby drie kleine schijfjes lak twee witte en een vuurroode. Want de bestemmiug van 't laatste was de doodstijding te biengeu aan den kolonel, die dat kreeg. O, wat een mooie roode Zijn ze voor mij Neen, Leveling, ze zijn voor anderen. Licht de slip van dit gordiju op, dat voor die open deur hangtga daar door en je zult drie mannen »p een rij zien staan, met hun rug naar je toe In de latere dagen vielen er nog al wat neder- laagjes aan Boerenzijde te vermelden. Achteraf doet dan een uitspraak van een man die 't weten kan, van Dr. Leyds, goed, wanneer wij dien hooren verklaren, dat hij liiets geen waarde hecht aan die ffuederlagen"dat ze blijkbaar bericbten zijn over onbelangrijke schermutselingen, die 't Brit- sche ministerie van Oorlog wel gaarne tracht voor te stellen als aanzienlijke veldslagen, waaruit de Engelscheu overwinnend naar voren traden. Dr. Leyds kon aan die mededeeling, die hij aan den correspondent van de //Petit Bleu" verstrekte, nog iets extra-bemoedigends toevoegen. 'tLuidt: »Wij hebben nog zeer onlangs van het oorlogs- tooned berichten ontvangen, die ons volkomen geruststellen." De „Petit-Bleu"-man hoorde ook nog van den gezant, dat de Boeren-gedelegeerden alle moeite zouden doen om de Boeren-aanvoerders te velde over de juiste beteekenis van de uitwisseling van nota's tusschen Nederland en Engeland in te lichten. Niet alzoo tusschen Zuid-Afrika en Nederland, maar ook tusschen Nederland en Zuid-Afrika schijnt er alzoo nog directe gemeenschap tusschen Boeren onderling, te bestaan. Uit Matjesfontein werd verleden Zondag ge- meld Kolonel Crabbe is gister te Rietfontein, tusschen Beaufort West en Fraserburg, slaags geweest met twee kommandos onder Smith en Hugo. De Boeren trokken terug in noordwestelijke richting. De Engelschen hadden 2 gewondenhet verlies van de Boeren is onbekend. 't Gevechtje zou nauwelijks der vermelding waard zijn, als 't den Boerenkommandaut Smith niet noemde. Men kan zich van dezen Smith iets merkwaardigs herinneren we deelden 't vroeger al eens mee. Hij is moeilijk ter been, 't gevolg van een verwonding, die hij in 't begin van den oorlog bekwam. Maar dat was hem geen beletsel om zich voor zijn land en volk verdienstelijk te blijven maken. Als 't er op aankwam liet hij zich in 't zadel hijschen, en dan weerstond hij den beste. Daar schijnt hij nu tegenwoordig 6ok weer druk bezig mee te zijn. De Boertjes zullen nog wel eens lachen, hoe benard of ze er ook vaak aan toe zijn, als ze daar weer een versche Britsche troepenmacht voor zich krijgen. Zoo schreef iemand uit het Eugelsche leger in Zuid-Afrika aan de yTimes", dat er onlangs nieuwe troepen, frisch van Aldershot, waren aau- en bun banden op den rug, zoo, ieder met een hand open als een bakje. Leg in ieder van die handen een van dczedingen enk om dan weer bij mii. Abby verdween achter het gordijn en de pro tector was alleen. Hij zei eerbiedigZeker kwam die goede gedachte in mijn verslagenheid bij mij op door Hem, die een eeuwige hulp is voor hen, die twijfelen en zijn steun zoeken. Hij weet op wien de keus zal vallen en heeft Ziju onschuldige bode gezonden om Zijn wil te vol- brengen. Een ander zou dwalen, maar ik kan niet dwalen. Waarschijnlijk zijn Zijn wegen en wijs gezegend zij Zijn heilige naain De kleine liet het gordijn achter zich vallen en stond een oogenblik met levendige nieuwsgierig- heid te kijken naar de kamer der veroordeelden en de slijve figuren der soldaten en gevangenen toen werd haar gezicht weer vroolijk en ze zei tegen zichzelfc H&, een er van is papa Ik ken zijn rug. Hij moet de mooiste hebben. Ze trippelde vroolijk voorwaarts en legde de schijfjes in de geopende handen keek onder haars vaders arm door, hief haar lacbende gezichtje op en riep uitPapa, papa kijk eens, wat u gekregen heeft. Ik heb het u gegeven Hij keek naar het noodlottig geschenk, zonk op zijn knieen en drukte zijn onschuldigen kleinen beul aan zijn borst, overstelpt door liefde en medelijden. Soldaten, officieren, vrijgelaten ge>- vangenen, alien stonden als verlamd voor een oogen blik door bet overweldigende van dit treurspel, toen trof het droevig tooneel hun hart, bun oogen vulden zich met tranen en zij sclireidden, zouder er zich over te schamen. Er heerschte een diepe en eerbiedige stilte voor eenige minuten, toen gekomen. De manscbappen zagen er keurig uit, maar de meesten konden niet met het vizier van hun geweer overweg en wisten niet, hoe je achter een bedekking schieten moesten. Dat kan den Boeren niet anders dan zeer aan- genaam zijn. Uit de officieele maandelijksche verliezenlijst blijkt, dat in de afgeloopen maand ziekten wederom bijzonder hevig hebben gewoed onder de Britsche troepen. Tien officieren en 526 man zijn aan ziekte, meest ingewands-ontsteking, bezweken. Voor December bedroeg het totaal 351, en voor Januari 1901, van dat jaar de ongunstigste maand, 608. Verder zijn gesneuveld 6 officieren en 82 man, aan verwondingen bezweken 5 officieren en 62 man, tengevolge van een ongeluk om het leven gekomen 1 officier en 35 man, terwijl vermist worden 21 man, en 67 officieren en 1937 man als invalide naar Engeland zijn ternggekeerd. Het totale verliescijfer voor Januari bedrasgt alzoo 87 officieren en 2663 man, waarbij nog gevoegd moeten worden 32 officieren en 387 man, die ge- wond zijn. Het totaal der gesnenvelden of gestorvenen, vermisten, gevangenen en invaliden, die ongeschikt zijn verklaard voor verderen dienst, bedraagt nu voor den geheelen veldtocht 25,305. Bij Tafelkop sneuvelde 1 Februari 1 man en 1 werd gewond bij Yaalbank werden 2 Februari 3 soldaten gewond. Het bekenae Delftsche raadsbesluit van den 24 Januari op het request van den heer Ter Laan is Vrijdag door den gemeenteraad ingetrokken. Burg, en Wetb. zullen een nienw voorstel indienen, gegrond op de wet van het Lager Onderwijs. Het raadslid de heer Schelling heeft een voorstel aangekoudigd in den geest van bet ingetrokken besluit. Vrijdagavond heeft de heer Ter Laan een schrijven van Burg, en Weth. ontvangen, waarin hij onder mededeeling van het gevallen raadsbesluit, uit- genoodigd wordt vdor 11 dezer 's morgens 10 J uur zijn eervol ontslag als hoofd der school en van den Handelscursug aan te vragen of bewijs over te leggen, dat hij voor zijn Kamerlidmaatsch&p heeft bedankt. Komt 6ea van beide stukken op bedoeld uur niet in, dan zullen Burg, en Weth. hem voor gewoon ontslag voordragen. ging de officier van de wacht aarzelend naar voren en tikte den gevangene op den schouder, terwijl hij zacht zeide Het spijt mij, maar mijn plicht gebied. Gebiedt wat vroeg het kind. Ik moet hem meenemen. Het spijt me erg. Meenemen? Waarheen? Naar naar God sta me bij naar een ander deel van de vesting. Maar dat mag u niet. Mijn mama is ziek, en ik neem hem mee naar huis. Zij maakte zich vrij en klom op haars vaders rag en sloeg haar armen om zijn nek. Nu is Abby klaar, papa kom mee. Mijn arm kind, ik kan niet. Ik moet met hen meegaan. Het kind sprong op den grond, keek rond, verwouderd. Toen liep ze weg en ging voor den officier staan, stampte met haar voetje verontwaardigd op den grond en riep uit Ik heb u al gezegd, dat mijn mama ziek is en a had kunnen luisteren. Laat hem gaan u moet Och, arm kind, God gave dat ik kon, maar heusch, ik moet hem meenemen. Geeft acht In het gelid schouder 't geweer Abby was weg als een bliksemstraal. In een oogenblik was zij terug, den protector aan de hand met zich meetrekkende. Bij deze geduchte verschijning gingen alien rechtop staan, de offi cieren salueerdeu en de soldaten presenteerden het geweer. Houdt ze tegen, mijnheer, mijn mama is ziek en zij heeft mijn papa noodig en ik heb 't hun gezegd, maar ze wilden heelemaal niet naar mij luiateren en ze nemen hem mee. Men schrijft aan f,N; v. d. D." T De //Rotterdamsche Vereeniging van Fruit- en Groenten-exporteurs" heeft aan verscbillende land- bouwers en andere belanghebbenden een circulaire verzotfdeu, waarin zij den landbouwers, zoowel in hun eigen belang als in dat van den export- handel van zaaiajuin, aanraadt op grond van de verkregen uitkomsten vooral het uit Duitschland ingevoerd Zittauer ajuinzaad te verbouwen. Het is geblekeu, dat de Zittauer ajuin even gaarne genomen wordt in die streken, waar bruine ajuin gevraagd wordt, als in die, waar aan witte de voorkeur wordt gegeven. Voorts trekt West- falen groote hoeveelheden daarvan en aldus zouden ook onze verbouwers en kooplieden daarvan partij kunnen trekken. In duurzaamheid wedijvert zij met d& bruine, en ook de kleine worden gemakkelijker verkocht dan die uit de bruine. Het beschot is niet zoo groot als dat van de stroogelen, doch de prijs zal dit verschil ruim goedmakeu. Men moet echter zorg dragen echt geimporteert Duitsch zaad te gebruiken met name z/Echte gele Zittauer Reuzen." TER NEUZEN, 10 Februari 1902. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenwijziging gemeentebe- grooting voor 1901. Mejuffrouw L. M. Polderman, geboren te Graauw, wonende te Serooskerke, is als vroed- vrouw benoemd te Vorden in Gelderland. Op 15 Februari a. s. wordt op de Belgische spoorwegen een maatregel ingevoerd, die veel zal bijdragen tot het geregeld treinverkeer. Br zullen aparte rijtnigen worden beschikbaar gesteld voor de werklieden, die week-abonnementen hebben. Deze rijtuigen kunnen aan de stations worden afgehaakt en toegevoegd, naar gelang er behoefte is aan meer rollend materieel. Het veel tijd roovend openenen en sluiten van alle coupe's en het overal plaats zoeken zal daardoor voorkomen worden. Hoek, 8 Febr. Heden werd bij den heer Jac. Drabbe eene vergadering gehouden met het doel, (zooals in andere gemeenten in deze streek) op gezamenlijke kosten zich eenen dekhengst aan te schaffen. Men kon het echter niet eens worden, zoodat er dienaangaaude niets besloten is. Axel. Zaterdag werd ten huize van den heer Koole alhier eene vergadering gehouden van de afdeeling »Axel en omstreken" van het Neder- landsch onderwijzersgenootschap. Door het zeer ongunstige weder en de slechte wegen waren De lord-generaal stond verbijsterd. Jou papa, kind Is hij jou papa Ja, natuurlijk hij is het altijd geweest. Zou ik dat mooie, roode dingetje aan iemand anders gegeven hebben en n'et aan papa, terwijl ik toch zooveel van hem houd? Welneen De "protector stond getroffen en zeide God helpe mij door de listen van Satan heb ik het wreedste gedaan, dat ooit een man gedaan heeft en er is geen Hitkomst geen uitkomstWat moet ik doen Abby riep bedroefd en ongeduldig Och, n kunt zeggen, dat ze hem laten gaan, en zij begon te schreien. Zeg hun, dat ze het doen U hebt gezegd, dat ik bevelen mocht en den eersten keer, dat ik u zeg iets te doen, doet u het niet. Een teedere uitdrukking kwam er op het ver- weerde gezicht en de lord-generaal legde zijn hand op het hoofdje van zijn kleine dwingeland en zeiGod zij gedankt voor Zijn beschikking, dat ik zonder er bij te denken, die belofte deed en jou dank ik, dat jij door een ingeving van Hem me herinnerd hebt, dat ik mijn woord ge geven had. O, eenig kind Luitenant, gehoor- zaam haar bevel zij spreekt door mij. Dq gevangene heeft gratie laat hem vrij E I N D E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1