Landbouwberichten. Afschuwelijke moord te Bussum. O v e i* bemesting. VI. bonden ftas, bad losgemaakt. Gelukkig deed de koude nachtlucht het meisje ontwaken voor dat er een trein gepasseerd was. Een onderzoek in deze geheiinziunige zaak is reeds ingesteld. Een van de krijgsgevangenen in Portugal, Eilip Pienaar, vroeger telegrafist in Transvaal schen dienst, heeft in de lange dagen van zijn gevangen- schap een relaaa geschreven over zijn wederwaardig- heden in den oorlog. Ziehier wat hij in zijn boekje van zijn eersle ontmoeting met De Wet zegt Men stelde mij voor aan De Wet. Bij Louis Botha, of eenigen anderen Boeren-overste verge- leken, bood De Wet geen verheffenden indruk. Zijn manieren zijn boersch, en zijn kleeding laat heel wat te wenschen. Zijn taktloosheid, zijn kortafheid, de gewoonte, welke hij heeft, om telkens zijn tong tegen zijn verhemelte te drukken, stTekken met, om zijn onloochenbare aautrekkelijk- heid te temperen. Maar De Wet is in mime mate schrander, als hij al onbesehaafd is. En nu en dan heeft hij zijn waardigheid. Ik ben ook overtuigd, dat, zonder De Wet en Steyn, met den val vau Pretoria de oorlog gedaau zon ge- weest zijn. Wat is het geheim van De Wet's succes Wei dithij heeft slechts den gedaehte de onafhankelijkheid van zijn land? Zeg tot hem ja maar als de Eugelschen winnen dan antwoordt hij, in de rede vallend ja, maar als de hemel valt Zijn officieren kiest hij alleen op den grondslag van hun welslagen, en op hen kan hij rekenen. Als een zijner officieren een onjuist verslag op- maakt, dan krijgl de ongelukkige aanstonds met den krijgsiaad te doen. Pienaar houdt zich overtuigd, dat, als De Wet gevangen genomen werd de een of ander onder zijn officieren bereid en bekwaam zou zijn om zijn plaats in te ne-men. De Boeren voelen zich alien in staat tot wat hun aanvoerders kunnen wWij zijn alien gelijk," zeggen zij *en ieder ander had het even ver alst(b. v.) Joubert kunnen brengen." Maar tevens begrepen zij, dnt letterlijk niets zoo kwaad kan, als twee of meer komman- danten opeenschip. En daarregelen zij zich naar. Een tragisch incident 'heeft zich te Loiret in Frankrijk voorgedaan. Er was een gala-diner op het historisch kasteel van Sully, waar de graaf en de gravin Maximili- aan van Bethune talrijte vriesden ontvangen. Op het menu kwam vich voor met een saus, waarin, door een nooldottige vergissing, de kok, die niet bekend was op het kasteel, arsenicum gedaan had, welke best em d wae om er ratten- vergif van te ma-ken. Alle gasten werden ongesteld en gebruikten als tegeogif melk. Allen fcehalvede heer Bethune, die, geea melk willende gebruiken, zich bepaalde tot het drinken van lauw water. Dit rniddel bleek onvoldoende en de ongeluk- kige graaf overleed tengevolge van do vergiftiging. De graaf van 'Bethune Sully was d-ertig jaar oud en eerst onlangs in het h>uwelijk gelreden met M"c de Lacarelle. Een zeer iingewikkeid process over het recht op Jsiuderen, dat de vraag, aan koning Salomo ter oplosskig gegeven, in 't geheugen terugroept, is aan de rechtbank te Bern voor- gelegd. Een kleermaker, Meier, die .-drie jaar geleden met eene Zwitserscbe trouwde, wilde zich, aldus .stelt een Engelsch blad den stand der zaken voor, van zijne vrouw laten seheiden, daar zij geen kinderen kregen. In het laatst van ihet vorige jaar gieg hij voor zaken naar Duitsehland en ontving eenige maanden later een brief van zijne vrouw. die de vreugdevolle tijding behelsde van de geboorte •van een kind. De vader gevoelde zich ower- gelukkig en maa&te aanstalten oan terng te keeren. Het kind stierf .echter spoedig na de geboorte en de arme vrouw durfde dit niet aae baar man te zeggen. Zij plaatste dientengevcdge eene .annonce, waarin zij om een pas gefboren kind vroeg twee dagen later verscheen eene vron.w met j een kind de koop werd gesloten en he*, kind zou doorgaan voor dat van Frau Meier. De man bracht aan zijne vrouw eenvluchtig betoek, zag de jonggeborene en keerde in gelukkige stemming naar Duitsehland terng. Kort ge leden verscheen echter de ware moeder, betaalde het vroeger ontvangen geld terug en eischte haar kind weer. In deze moeilijkheid geraakt, vroeg Frau Meier in een advertentie weer naar een meisje van zes maanden, waarbij zij precies aangaf hoe dat er zou moeten uitzien. Tot haar groote vreugde verscheen een vrouw met een kind, dat zoo sprekend geleek op haar eigen kind, dat men de beide kinderen voor tweelingen zou liebben kunnen houden. Weer werd de koop gesloten en Frau Meier had juist alle regelingen getroffen, opdat haar eerste adoptief-kind naar zijn moeder zou kunnen terugkeeren, toen dit kind kou vatte en stierf. De werkelijke moeder (no. 1) wilde dit echter niet gelooven, hoewel men haar de doodacte vertoonde. Zij maakte aanspraak op kind no. 2 en zwoer, dat dit haar eigen kind was. Om het geval nog ingewikkelder te maken, eischte nu ook de moeder van kind no. 2 haar kind terug. Beloften noch bedreigingen werkten iets uit, heiden maakten aanspraak op hetzelfde kind. In haar vertwijfeling schreef Frau Meier aan haar maan, biechtte alles op en vertelde hem in welken vreeselijken toestand zij zich bevond. De echtgenoot kwam den volgenden dag terug, sloeg geen geloof aan de geschiedenis, die zijn vrouw hem vertelde en nam vrouw en kind mee naar Duitsehland. Op aandringen van haar man heeft Frau Meier nu ook aan spraak gemaakt op het kind, en de rechter moet thans beslissen aan wie der drie moeders het kind toehehoort. Aan het politiebureau te Madrid vervoegde zich dezer dagen een jonge vrouw die met een klagende stem een droevig verhaal deed. Zij vertelde 25 jaar oud te zijn. Ze was op 15jarigen leeftijd in een uaburig plaatsje gehuwd met zekeren Murcie, en daarna in Madrid komen wonen. Maar al die 10 jaar was zij door haar man opgesloten gehouden. Ze moest steeds verblijf houden in een vertrek dat op een binnenplaats uitkwam, en mocht nooit uitgaan. Wanneer ze klaagde, sloeg hij haar, tot ze jn zwijm viel. Zij en baar drie kinderen waren gekleed als bedelaars en kregen juist geno g te eten om niet om te komen. Hij had altijd den sleutel van het vertrek bij zich, maar dien dag was hij in slaap geval lea, en zij had toen den sleutel weg- genomen, en was naar buiten, naar't politiebureau geloopen. Een onderzoek heeft de waarheid van haar verhaal vastgesteld. De man is in hechtenis gebraeht. Kuitenfabriek. Nauwaluitende zijden kousen maken alleen effect, als men iets heeft, oar er in te doen en zoo komt het, dat de fabrikanten van valsche kuicen te Louden, in verbaad met de aanataande kroningsfeesten van koaing Edward, op het oogenblik schittereude zaken maken. Het beroep van valsche-kuitenfabrikant is in Rngeland toch al winstgevend. Er wordt over gezegd ,vVooral bij de nadering der vacanties gaan de zeken goed. Alpenreizigere, jagers, golifapelerg, wielrijders, antomohilisten, alien laten zichetevige beenen maken, die de natuur geweigerd heeft, bun te geven. Onder de goede klanten Hehooren ook kamerdienaars, lakeien en koetsiers van veornamen huize. Een paar mooie kuiten wordt goed betaald." Wreemde geneesmiddelen. •Vreemde geneesmiddelen worden in Samoa •gebruikt. Een man, die gedurende vele jaren Jjiderule was geweest aan rheumatiek, Het een hond des nachts dwars over zijn bed liggen, wat tot resultaat had, dat de patient herstelde en de hond stierf. Een prieater die door koorts geteisterd werd, .werd genezen door een kat als .bedgenoot. Flussy nam de .koorts over, maar "werd er niet minder op. Ernstige hoofdpjjnen raakte men kwijt door een fox-terrier aan het hoolileind te laten liggen terwijl een sparre- tak aan het hoofdeinde gezegd .wordt een zelker geneesmiddel te zijn voor pijn in den rug. Op Samoa ten miaste schijnen feovengenoemde geneesmiddelen te ihelpen. Hiei noemt men dat kwakzalverij. Een leepe vogeL Een ma^, die te Berlijn op kamers woonde boven een juwelierswinkel, heeft, -op hoi gebracfel door de scbatten in zijn nabijheid, een handige poging gewaagd om zich meester te maken van een deel dier koetbaarheden. Hij heeft in den vloer wan xijn kamer een luik geuiRakt, groot genoeg om hem door te laten. Op zekeren nacht toe« heeft hij de kalk van 't winkelplafond afgestooten en is langs een tonw in den juweliersafgedaaltj, waar hij aiterst op zijn gemak de kostbaarste .zaken, tot een waarde van 300,iGft0 Mark bijeenzoeht en in een valies pakte. Hij i« vervolgens lange het touw weer naar zijn kamer geklommen en heeft daarop met het noodige reisgeki de vlucht genomen. Hoe goed echter het plan overlegd wae, het had den zwakke zijde, en die werd zijn ongeluk. Door den weg, langs welke hjj >ifl den winkel gekomen was, wist tnen n.l. onmiddellijk wie de dief was, en't nanw- ieurig signalenafttrL dat zijn hoe-pita van hem gaf, deed hem in de val loopen. In Hamburg, van waaruit hij zich naar Ame- rika had willeu begeven, werd h«j gearresteerd. ,/Hebt gij een onderkomen vroeg Maandag een Parijsche commieearis van politic aan een in arrest genomen iudividu, dat door de agenten op het bureau gebraeht werd. ,/Ja," antwoordde hij gliinlachend. ^Ik woon gewoonlijk iri de gevangenis." Hij verklaarde Jules Auguste d'Hairant te heeten en geboren te zijn in het deparfcement van deSomme. ffIk ben slechts 54 jaar oud," vervolgde hij, ,/maar ik heb reeds 78 veroordeelingen aehter den rug, waarvan 3 wegens diefstal, dus meer dan een veroordeeling per jaar. Ik ben een philosoof. Waarom werken, zeg ik, als men zeker is dat de justitie steeds gereed is u te eten te geven en een onderkoinen te verschaffen." En de justitie zond hem weder naar de gevangenis in afwachting van de 74ste veroordeeling. Een oude landlooper is dezer dagen in het gasthuis te Avignon na afschuwelijk lijden be- zweken. Met nog drie andere zwervers bewoonde hij een hut in een bosch nabij genoemde stad, in welke hut zij 's avonds een houtvuur brandden, om er vervolgens den nacht door te brengen. Het schijnt nu, dat hel lichte houtwerk van de hut, tijdens hun slaap met het vuur is in aanraking gekomen, want op zekeren nacht ontwaakten de mannen in een vlammenzee. De drie jongeren wisten zich spoedig te redden en kwamen er met lichte wonden af, de oude echter wisten zij eerst na veel moeite uit de vlammen te redden, zoodat hij bij zijn aankomst in het hospitaal al stervende was. Dokter Resal te Dompaire in Frankrijk, hoorde op een avond toen hij zich met zijn echt- genoote reeds ter ruste had begeven, leven in de vestibule van zijn huis. Ongewapend begaf hij zicb naar beneden om te zien wat de oorzaak van 't geraas was. In de vestibule werd hij toen aangevallen door twee inbrekers en met bijlslagen en messteken gedood. De schurken schijnen na hun gruwelstuk de woning niet verder binnen te hebben durven dringen, althans, zij hebben onmiddellijk de vlucht genomen. De vrouw van den dokter, die toen haar man niet terugkeerde ook naar omlaag kwam, vond zijn in bloed badend lijk. De politie zocht de misdadigers, smtrent wie geen enkele aanwijziging bestaat, vergeefs. Woensdagnacht is te Bussum een meisje, nauwelijks 15 jaar oud, Mina de Leeuw geheeten, op laaghartige wijze vermoord. De kastelein Speller, die eene herberg houdt in de Kapelstraat, begaf zich Dinsdagavond met zijne vrouw naar Laren, deels voor zaken, deels om bloedverwanten te bezoeken. Hij liet in zijne woning zijne drie jonge kinderen, vau welke het oudste ongeveer 6 jaar kan zijn, achter onder de hoede van zijn nichtje Mina de Leeuw. Buiten- dien kwam een vriend, Van Someren, een oog houden op de zaak. In de woning bevond zich ook een zekere J. v. d. Heisteeg, een SOjarige vrijgezel, die bij Speller in den kost lag, nu en dan in de zaak hielp, maar overigens niet veel anders deed dan zich bedrinken. Van Someren ging omstreeks middernacht naar huis, na de zaak gesloten te hebben. Een half uur later meldde v. d. Heisteeg, de commensaal, zich bij de politie aan, zeggende dat hij Mina de Leeuw vermoord had. Eerst meende men dat hij in dronkenschap raaskalde, maar spoedig bleek het misdrijf maar al te waar te zijn. Men vond het meisje in de slaapkamer der drie kinderen, onder wier oogen de moord dus is gepleegd, voorover op de knieen liggen met eene diepe wonde achter in den nek. Het bebloede mes waarmede de misdaad is gepleegd lag op den vloer bij het lijk. Het hoofd van het arme meisje is zoo goed als van den romp gescheiden. V. d. Heisteeg is natuurlijk in arrest gehouden. 's Nachts omstreeks half e'en hoorde de lan- taarnopsteker, toen hij het cafe passeerde, luid kindergeschrei, doch meende dat het een kind was, dat een berisping had ontvangen. Het oudste kind wijst V. d. Heisteeg als de dader aan, en voor zooveel men uit het voorloopig verhoor kou opmaken, moet sexueele drift den verdachte tot het afschuweljjke misdrijf hebben geleid. Nader wordt gemeld Nadat omstreeks een uur de rechtercominissaris, belast met de instructie van strafzaken, Mr. C. van der Zweep, en de substituut-griffier Mr. D. Frees te Bussum waren aangekomen, werd het gerechtelijk onderzoek aangevangen en de verdachte Heisteeg weder in verhoor genomen. Tegen kwart over drie uur verliet de moordenaar, geboeid, bet bureau van politie in de Raadhuisstraat, be- geleid door tien dienaren van politie, om naar de woning van Speller gebraeht te worden, ten einde met het lijk te worden gecoufronteerd. Natuurlijk waren er massa's menschen op de been en keek Heisteeg- met een angstig gezicht in het rozid. Om vier uur kwam een tentwagen met twee paarden bespannen voor de woning in de Kapel straat en werd het lijk van het vermoorde meisje, dat inmiddels was gekist, door twee politieagenten daarin gedragen. Het stoffelijk overschot werd ]>er as naar Amsterdam vervoerd, om in het Wilhel- mina-Gasthuie gerechtelijk te worden geschouwd. Om de menscheD, die zich bij honderden in de Kapelstraat bewogen, gedurende den tijd dat Heisteeg zich met het parket in de tapperij be vond, op een dwaalspoor te brengen, verliet men omstreeks kwart voor vijf uur het huis aan de achterzijde, om, over een bouwterrein gaande, zich weder naar het politiebureau te begeven. Niet zoodra oemerkte het publiek dit, of alle toeschouwers liepen zoo hard mogelijk de Raad huisstraat in men gilde, joelde, schreeuwde, er werd ontzettend opgedrongen, steminen verhieven zich /./slaat hem dood", er werd van uit het pu bliek met steenen gegooid en het scheelde maar heel weinig of de moordenaar was door het volk uit de handen van de politie ontrukt, gelukkig was men juist voor het politiebureau gekomen en werden onmiddellijk de hekken gesloten. Op den terugweg liep de moordenaar met ter neer gestagen oogen, blijkbaar zeer onder den indruk en was bizonder bleek. Verschillende goederen zijn nog door de politie in beslag genomen, die in de woning van Speller werden gevonden. Ook heeft Heisteeg zich in het politiebureiu, nadat hij zich had aangegeven, moeten verklee- den, omdat op verschillende kleedingstukken die hij aan had bloedsporen waren. Aangaaude den moord kan nog worden mede- gedeeld, dat het misdrijf heeft plaats gehad in de kamer achter de tapperij en niet zooals aan- vankelijk gemeld is, op een der bovenkamers. Toen tegen twaalf uur zekere P. J. van Someren, die vanaf des avonds zeven uur in de tapperij had bediend, het voornemen te kennen gaf aan Heisteeg om te sluiten, gaf de laatste hem ten antwoord ^Nu dan ga ik ook maar naar bed", en verzocht aan Wilhelraina de Leeuw of zij eeu boterham voor hem wilde klaar maken. Van Someren is kort daarop vertrokken en al zeer spoedig na zijn vertrek moet het vreeselijke drama zijn afgespeeld. Het blijkt thans, dat de beide kindertjes van Speller de geheele treurige geschiedenis hebben medegemaakt, vooral het zevenjarig zoontje moet een kordaat kereltje zijn. Op zijn verhaal afgaande moeten Heisteeg en het meisje eerst gestoeid hebben Mina is toSh de kamer uitgeloopen naar de tapperij en vervolgens de ktuken binnengegaan. Aldaar heeft hij haar aan de rokken naar de slaapkamer getrokken, tegen den grond geworpeu en met het broodmes, waar het arme wicht nog even te voren voor haar belager een boterham had gesneden, de doodelijke wond aan de rechterzijde van den hals toegebracht. Het meisje dat nog korte rokken droeg en het haar los op de schouders liet hangen, moet met voorbedachten rade, althans niet bout portant",, zijn gedood. In de wonde is geen enkel haar gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de moordenaar eerst het hoofdha&r uit den hals heeft weggestreken, alvoreus tot den moord over te gaan. Het zevenjarig venfje heeft nog een »t,ok ge nomen en daarmede naar Heisteeg geslagen het Gjarig meisje moet erbarmelijk gehuild hebben (dit zal waarschijnlijk op het oogenblik geweest zijn toen de lantaarnopstoker voorbij kwam), beide kinderen zijn door den moordenaar, na het vol- brengen var. zijn misdrijf, nog in bed gelegd, het knaapje had bloedsporen aan de beentjes, veroor- zaakt doordat hij met bebloede handen was aan- gepakt. Meermalen kwam het vermoorde meisje ten huize van Speller en heeft aldaar dan ook Heisteeg vroeger wel meer geziennooit moet er echter sprake van geweest zijn dat hij zich tegenover haar met minder goede bednelingen heeft uit- gelaten. Volgens verklaring van verschillende personen, die hem in den laten avond gezien hebben, was hij volstrekt niet dronken, al mag niet ontkend worden dat hij een borrel op had, 't geen trouwens schier elken dag het geval was. Op order van de politie is de tapperij den geheelen dag gesloten geweest, ook al omdat in den loop van den middag op last der justitie door d n fotograaf Heyller, eene fotografie moest worden genomen van de verslagene. De houding van den verdachte is sedert dat hij door het parket in verhoor is genomen uiterst brutaal. Thans ontkent hij alle schuld, en geeft voor, dat hij thuiskomende het meisje vond, badende in haar bloed, en toen onmiddellijk naar het politiebureau is geloopen om aangitie van zijn bevinding te doen. Hij wil het thans doen voorkomen alsof Van Someren den moord zon hebben gepleegd, doch en door zijne aanvankelijke bekentenis, en door de verklaring van de beide kindertjes en uit het feit, dat de lantaarncpsteker omstreeks half een heeft hooren schreeuwen, en op dat tijdstip wel Heisteeg, maar Van Someren niet in het huis was, zal zijn momenteele houding hem weinig baten. De baeterien vervormen de stikstofverbindingen tot zoogenaamde salpeterstikstof en maken ze dus gereed voor het gebruik. Maar bedoelde bac- terien moeten voor bare moeite ook iets hebben. Ook zij leven en hebbeu voor hare levensver- richtingen natuurlijk voedsel noodig. En grooten- deels wordt dit onttrokken aan de door haar zelf te verwerken stikstofverbindingen. Zoo komt het dat de hoeveelheid stikstof, die in de een of andere meststof wordt aaogetroffen na de omzetting in salpeterstikstof niet meer in haar geheel zal worden teruggevonden. Laten we aannemen, dat er in eene hoeveelheid van 1000 K.G. stalmest 5,2 K.G. stikstof zit. Wordt nu die mest ondergeploegd, dan zal die 5,2 K.G. nooit in haar geheel aan de planten ten goede runnen komen. Want voor ze opneembaar is, moeten de 'oacterien aan 't werk en deze gebruiken een deel voor zich. Dit geldt natuurlijk voor alle stikstofhoudende meststoffen, behalve voor chili- sal peter. Want hierin behoeft de stikstof niet gewijzigd te worden. Maar met zwavelzure ammoniak is't niet anders dan met stalmest en hoorumeel en guano of wat dan ook. Bij geen van alle kan de aanwezige stikstof geheel en al ter beschikking van de planten komen. Daafom is het ook niet goed, op de aangegeven percenten stikstof in deze of gene meststof al te veel te blijven staren, want waar 'top de resultaten van de gebruikte mest aankomt, is het de stikstof, die overschiet na de omzetting in salpetermest, waarmee we moeten rekeneii.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6