Gemengde berichten. Nederlandsch Tooneel van Gent. Landbouwberichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. Ter gelegenheid van het Karneval. Van 5 Febr. tot en met 6 Febr. a dard zegt, dat sommige regeeringspersonen het iu Engeland's antwoord afkeuren, dat de regeering te keuneu heeft gegeven, een verzoek om vrijge- leide, door de Boereuleiders in Nederland tot haar gericht, te zullen oveiwegen, ofschoon iedereen overtuigd is dat de Engelsche regeeriDg hun reis naar Zuid-Afrika slechts onder zekere streng afge- bakende voorwaarden zou goedkeurende voor- naamste daarvan moet zijn dat zij alleen zouden gaan teneinde de in Zuid-Afrika nog strijdende Boeren over te halen, zich over te geven op de door Engeland gestelde voorwaarden. De Daily News is niet teleurgesteld door het Engelsche antwoord, dat in elk geval een anderen toon aanslaat, dan Chamberlain's hatelijke uitvallen in de laatste twee jaar. Het blad wenscht Lans- downe geluk met zijn terugkeer tot de oude Engelsche diplomatieke manieren. Ook bevalt de Daily News in het antwoord de verklaring (welke goede verwachtingen opwekt) dat de Brit- sche regeering bereid is, in Zuid-Afrika verder over deu vrede te onderhandelen. In lijnrechte tegenstelling met bijna alle overige Berlijnsche krauten, die de Engelsche nota be- schouwen als een afwijzing die geen twijfel overlaat, schrijft de Lokal-Anzeiger, die dikwijls gebezigd wordt voor het uitspreken van zeer officieuze oordeelvelliugen het volgende #Een ding blijkt uit deze vrisseling van nota's duidelijk dat Engeland de door Nederland begonnen vrede- lievende poging volstrekt niet vierkant afwijst. Reeds wat deu vorm alleen betreft, is het antwoord van Eugeland geen weigering, maar een toestemming. Het voorbeeldig voorzichtig gestelde voorstel van de Nederlandsche regeering moge er de hand toe hieden dat de in Europa vertoevende afgevaardigden van de Boeren zich met de aanvoerders van de Boeren in Zuid-Afrika in verbinding kunnen stellen. Van de middelen hiertoe die de Nederlandsche regeering voorsteltvrijgeleide voor een reis van de Boeren-afgevaardigden naar Zuid-Afrika en het toestaan van telegrafische gedachtenwisseling, stemt de Engelsche regeering in het laatste middel toe, vermoedelijk met de beperking dat de telegrammen niet in overeengekomen taal mogen gesteld worden. Zij slaat echter ook een reis van de Boeren-afgevaardigden naar Zuid-Afrika niet zonder meer af, maar behoud zich hare beslissing over een daartoe strekkend verzoek van de gedelegeerden zelf voor. Vooral is echter de laatste zinsnede van de Engelsche nota zeer opmerkelijk. Zij laat uitkomen dat een reis van de afgevaardigden wegens haren langen duur de vijandelijkheden ounoodig verlengen zon, waaruit blijkt dat Engeland eene anellere uitkomsl ver- wacht van telegrafisch verkeer, of dat eeu dergelijk verkeer het (Engeland) zeer gewenscht zou zijn. Naast deze uiting hebhen de van Engelschen kant gehandhaafde bezwaren tegen de volmachten van de Boerendeputatie in Europa slechts een geringe beteekenis. Ze zijn een concessie voor den vorm aan de totdusver in acht genomen houding en aan de openbare meening iu Engeland. Hetzelfde geldt van het opnienw uitgesproken besluit om geen tusschenkomst van een vreemde mogendheid te dulden. In het algemeen zou de indruk dien de wisseling van nota's bij de vrienden van den vrede zal maken, niet onguustig zijn. De deur tot verdere stappen tot den vrede is geopend." De rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 7 Febr. het volgende vonnis uitgesproken P. A., oud 70 j., landbouwer te Middelburg, wegens meineed vrijgesproken. Door het Openbaar Ministerie was zes maanden gevangeuisstraf ge- vorderd. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is namens P. N., oud 18 j., werkman te IJzendijke, hooger beroep aangeteekend, tegen het vonnis dier rechtbank van 24 Januari 1902 waarbij hij ter zake van meineed werd veroordeeld tot een jaar gevangnisstraf, ook de heer officier van justitie is in hooger beroep gekomen. Zitting ran 6 Februari 1902. Veroordeeld zijn: N. W., directenr van den spoor- weg GentTer Neuzen te Marialmd, ter zake van spoorweg- overtreding, tot eene boete van f 25, subsidiair 10 dagen hechtenis. V. D. M., arbeider te Sas van Gent ter zake van het openen van een portier van een spoorwegrijtuig vddr het stilstaan van den trein, tot eene boete van f 2. subs. 2 dagen hecht. C. J. d. C.. landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der jachtwet, tot eene boete vail 2, snbs. 1 dag hecht. met verbeurdverkiaring en vernieling van het in beslag genomen geweer en patronen en met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegd. C. d. R., bootwerker te Ter NeuzenI. d. P. arbeider t? Axel, ter zake van overtrading der leerpliehtwet ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. W., arbeider te Axel, ter zake als vorentot eeno boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. F. M., P S., T. L., A. v. d. B., winkeliers te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der ijkwet, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. G. K., koopman aldaar, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. A. D., winkelier te Hoek, ter zake als vorentot eene koete van f 0,50 sobs. 1 dag hecht. met verbeurdverkiaring der maten en gewichten W. B., bierhuLhoudster en P. B., bierhuishouder te I'er Neuzen, ter zake van verwekken van rumoer waardoor de ■achtmst kan worden rerstoord, ieder tot eeao boete van f 1, subs. 1 dag hecht. D. v. H booiwerker aldaar, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. I. K., bootwerker aldaar, ter zake als vorea en openbare dronkenschaptot 2 boeten elk vaa f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. H. K„ voermansknecht Ter Nenzen, ter zake van straat- schenderij, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. J. d. B., aannemer, P. K., kleermaker, J. K., slachter, C. v. W., sloeproeier, W. R., tainman, J. d. F., bierhuis houder, J. J., aannemer, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der Brandweerverordening, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. v. W., landbouwer te Axel, E. d. D., koopman te Philippine, I. J. L., bakkersknecht, A. I. v. d. L., schipper, beiden te Biervliet, ter zake van het rijden op een velo cipede zonder lantaarn, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. I. G., winkelier te Ter Neuzen, T. d. R., koopman te Hengstdijk, T. E., schipper te Bouchante, ter zake van rijden met honden zonder muilkorven, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. G. V., A. W., F. V., J. E. d. W., E. E. d. M., schippers, alien te Philippine, ter zake van het varan zonder licht, ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. d. B.. I. B. d. M., E. v. H., I. L. P., J. F. v. W., P. G. d. K., N. R., schippers te Philippine, P. S., schipper te Bouchaute, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. T. W., visscher te Philippine, ter zake van le het varen zonder licht en 2e het bevisschen der Schelde zonder concent t ot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. en tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. P. P., schipperskneeht te Philippine. J. V., werkman te Hoek, ter zake van het bevisschen der -cheldo zonder concent, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. v. d. K. en W. A. B., schippers te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch zonder concent, ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. Vrijgesproken E. M. d. W., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van overtrading der drankwet. A. d. L., P. L.. P. R., J. F. R., N. A. v. H., schippers, alien te Philippine, ter zake van het varen zonder licht. Het volgende is ontleend aan het verslag der Onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voor- uialig IVe district, over het jaar 1901. Het afgeloopen jaar was voor de Maatschappij zeer gunstig, aangezien de geleden hagelschade slechts 495,29 bedroeg tegen 5492,01 in het daaraan voorafgaande jaar. Het aant.al leden nam nog toe met 9 en bedraagt thans 405, terwijl het aantal verzekerde gemeten vermeerderde met 513 en daardoor klom tot ongeveer 1675(3. Van deze 16756 gemeten zijn er 15750 verzekerd door de 386 deelgenooten mededeelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal (art. 22b rgt), bestaande uit 19000, 3°/„ obligation Amsterdam 1895 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens 570,32 gede- poneerd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat afzonderlijk beheerd kapitaal, op 31 December jl. f 1,13 per gemet bedroeg: Gezamenlijk bezitten al de deelgenooten (art. 25 rgt) bovendien f 3000 3 obligation Amsterdam 1895 in bewaring bij de Neder landsche Bank, zoomede 510,22s gedeponeerd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit f 0,19 per gemet bedraagt. In de algemeene vergadering van 23 Maart 1901 werden de artikelen 6, 13, 19, 21 en 23 gewijzigd zooals die thans voorkomen in het laatst gedrukt reglement. Wegens wijziging van het reglement werd het gewenscht geacht een nieuw Bestuur te kiezen, waartoe werden gekozen de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Klooster- zande, Cam. van Waes te Westdorpe, C. van Esbroeck te Hengstdijk, J. A. Pateer Ez. te Hontenisse, E. B. Plasschaert te St. Jansteen, L' van Waesberghe-Janssens te Hulst en-Alph. Staal te Graauw. Bij de benoeming eener commissie van drie personen en hunne plaatsvervangersdie in 1902, 1903 en 1904 de rekening zullen nazien, werden benoemd tot leden de heeren Vit. Cortvriendt te Hoek, Edm. Buijsse te Westdorpe en Ch8IJsebaert te St Jansteen en tot plaatsvervangers de heeren Al. Govaert te Westdorpe, Jos. van Wesemaal te Hengstdijk, thans te Hulst en J. F. de Maat te Axel, thans te Stoppeldijk. In eene 9 April 1901 gehouden Bestuurs- vergadering werd een Dagelijksch Bestuur (art. 6 rgt.) gekozen. Bij stemming werden de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury tot Voorzitter, Cam. van Waes tot Onder-Voorzitter en C. van Esbroek tot Derde Lid benoemd. De heer Francois van Waesberghe te Hulst werd herbenoemd tot Secretaris-Penningmeester. De gekozenen hebben alien zich hunne ver- kiezing laten welgevallen. De gehouden loting tot het regelen van den rooster van aftreding der Bestuursleden gaf tot uitslag, dat overeenkomstig de bepaling in art. 6 van het reglement aftreden met den lsten Maart 1902, de heeren Alph. Staal te Graauw en Cam van Waes te Westdorpe; den lsten Maart 1904, de heeren C. van Es broeck te Hengstdijk en L' van Waesberghe- Janssens te Hulst; den lsten Maart 1906, de heeren E. B. Plas schaert te St. Jansteen en J. A. Pateer Ez. te Hontenisse en den l8ten Maart 1908, de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. Dat deze vereeniging begonnen zonder kapitaal tijdens haar kort bestaan reeds voor ruim twintig duizend gulden 20376,27) schade heeft vergoed, toont als van zelf haar groot nut aan zoodat wij overbodig achten, haar nogmaals in de welwillende aandacht van de landbouwers aan te bevelen. Burg, en Weth. van Vlissingen stellen aan den gemeenteraad voor, naar aanleiding van de bekende adrtssen, van voor- en tegenstanders van de oprichting eener Hoogere Burgerschool in die gemeente niet tot de stichting eener zoodauige school te besluiten hoewel ook B. en W. het nut en de noodzakelijkheid er van ten voile inzien wegens de onoverkomelijke financieele bezwaren voor de gemeente. Zij adviseeren daarentegen om in een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken de oprichting eener Rijks H. B. school met 5jarigen cursus te bevorderen. Woensdagochtend was te Vedo het geheele zijspoor der Staatsspoorwegen bezet met een goederentrein, geformeerd door Oostenrijksche veewagens, beladen met paarden, voor Eugeland bestemd. De rechtbank in den Haag veroordeelde gisteren de beide koetsiers Hanevelt en Schildknegt, die terecht stonden wegens berooving van den Delft- schen kellner Van der Kamp, ieder tot 5 jaar ge- vangenisstraf De eisch van het opeabaar ministerie was 8 jaar. Te Huizum zakte een lOjarig meisje door het ijs, waarop zij met andere kinderen speelde, en verdronk. Bij Oldeboorn is een 14jarig meisje, dat het gewaagd had op het zeer broose ijs van het water de Zwette te gaan schaatsenrijden er. door gezakt en verdronken. In de gemeente Opsterland zijn gisteren twee zusjes, dochtertjes van den heer De B., die uit de school kwamen, door het ijs gezakt en verdronken. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf zag zekere Vos te Groningen, terwijl hij naar zijn woning ging, een eigenaardige lichtflikkering iu de ramen van het huis, bewoond door zijn ouders en staande in de Menneslaan. Hij begaf zich met zijn broer naar bedoeld huis en vond de deur gesloteu. Door opschuiving van een raam wist men binnen te komen. Daar vonden ze hun moeder, de ruim veertigjarige Antje Dijkstra, verkoold tot een lijk. De kleeren brandden nog. Men vermoedt dat de vrouw die alleen thuis was waarschijnlijk in abnormalen toestand te dicht bij de lamp is gekomen, dat haar kleeren vlam gevat hebben en zij aldus een treurigen dood heeft gevonden. Een 6jarig meisje te Kruisland bij Rozendaal had het ongeluk in aanraking met vuur te komen terwijl zij alleen te huis was. Een geneesheer die juist voorbij ging, hoorde het meisje gillen drong in huis en doofde de vlammen die het kind omringden. De hulp kwam echter te laat, na twee uren van vreeselijk lijden is het meisje aan hare brandwonden overleden. Maandagavond bevond zich op de Volharding VII, varende tusschen Leiden en Nieuwveen, een bruidje, dat te Koudekerk zou afstappen. Ze werd daar aan den steiger gewacht door haar bruidegom. Bij het ontladen nu van eenige meubeltjes, voor het aan te vangen jong huis- houdentje, verleende de dekknecht der boot aan het bruidje de hulpzame hand. Of het daardij nu tusschen die beide wat te vertrouwelijk is toegegaan Genoeg de bruide gom ergerde zich aan beider gedrag, sprong aan boord, trok het mes en in minder dan geen tijd lag de dekknecht zwaar verwond in de zijde neer. De ongelukkige is, na de eerste hulp, naar Leiden vervoerd en in het Ziekenhuis opgenomen waar hem de laatste sacramenten werden toegediend. De dader, die aanvankelijk was gevlucht, is later aangehouden en heeft bekentenis van zijn daad afge- legd. Door den rijksveldwachter J. A. van Apel- doorn, te Kootwijk, is proces-verbaal opgemaakt tegen een 17jarigen boerenzoon, die bekend heeft heide te Kootwijk in brand gestoken te hebben, tengevolge waarvan ongeveer 180 H. A. is afgebrand. Deze heide behoort voor het grootste gedeelte aan den Staat der Nederlanden. De watermolenaar J. M. te Slochteren, was bezig het ijs bij de schroef stuk te kappen, toen de molen begon te malen en M. met een been tusschen de schroef en het schot van de uitlater- bak geraakte, met gevolg, dat het been werd stuk gekuepen. Door zijne vrouw en de buren werd de molenaar uit zijne benarde positie ver iest. De bediende in den tapijtwinkel van de firma Meddens te Groningen, de 20jarige P. K., die een paar weken geleden beweerde een som van ruim f 200, welke hem door genoemde firma ter bezorging was toevertrouwd, op straat te hebben verloren, vertrok dezer dagen naar Den Haag. De commissaris van politie te Groningen de zaak niet vertrouwende zond een rechercheur naar Den Haag, ten einde in vereeniging met de politie al daar een onderzoek in te stellen. Het gevolg van een en ander was dat genoemde K., die te voren bediende was in een winkel van heeren artikelen in Deu Haag, in het bezit werd gevonden van een vrij groote partij heeren dassen, handschoenen slobkousen, enz., welke zooals thans is gebleken, door hem uit genoemdeu winkel zijn ontvreemd Hij is naar Groningen overgebracht en ter be- schikking van de justitie gesteld. De Figaro deelt mede dat de luchtreiziger Santus-Dumont, die met een luchtschip proeven neemt op de kust van de Middellandsche zee, een poging zal doen om ten bewijze der nauw- keurige be9tuurbaarheid van zijn toestel in voile zee neer te dalen op het jacht Princesse Alice, waarmede de vorst van Monaco daartoe zal uitstroomen. Uit Rijsel wordt meldig geaaaakt van een vreeselijk ongeluk op de jacht. Graaf de Pas had te Pas-en-Artois een klop- jacht op wilde zwijnen ingericht, in de bosschen rondom zijn kasteel. Eensklaps overschreed een wild zwijn de lijn der jagers. De Pas schoot op een afstand van tien meters. De kogel trof het dier in den kop, maar door een toeval vloog hij den anderen kant uit en trof gravin de Pas, die een 50tal meters van den jager stond, in de voile borst. Het slachtofifer van dit ongeluk stierf kort daarna. Zij was slechts 35 jaar. De spin wordt een gevaarlijke mededinger van de zijdeworm. Tot dusver had men slechts kunstzijde, uit hout vervaardigd, waar Zwitserland heel sterk in is. Nu brengt Amerika „natuurkunstzijde," door spinnekoppen vervaardigd, in den handel. Er is een Afrikaansche spin, die gele draden maakt, welke zooxeer op die van de zijdeworm gelijken, dat zij daarvan bijna niet zijn te onder- scheiden en sommige spinnen maken webben van 21'5 d 3V3 M. middellijn, in eveuveel minuten als een zijdeworm maanden noodig heeft om haar pop te spinnen. Die groote fabrikanteu van spinzijde behooren thuis in Afrika en Brazilie, maar hebben zich a] aan 't klimaat der Ver. Staten gewenden te New-York is nu na- tuurlijk een syndicaat gevormd, om die insecten te exploiteeren. De rijke Amerikanen dragen nu, #haut chic," handschoenen van spinnenzijde 125 a j 250 't paar. Professor Leyden te Berlijn deelt mede, dat hij een serum tegen roodvonk heeft ontdekt. Hij ging uit van de wetenschap, dat personen, die eenmaal roodvonk hebben gehad, in het vervolg onaantastbaar worden voor die ziekte, waaruit hij opmaakte, dat de een of andere beschermende stof ontstaat in het bloed. Het serum wordt ver- kregen door aderlating van patienten, die beterende zijn van roodvonk, een paar dagen na de crisis. Tot dusver hebben alle gevallen waarbij dit serum is gebruikt, een gunstig verloop gehad. Op Zondag 9 Februari a. s., om 2 ure, op- voering van SURCOUF DE ZEESCHUIMER, lustig zangspel in 3 bedrijven en een voorspel, muziek van R. Planquette 's avonds te 7 ure DOOR TANTES OPGEVOED, blijspel in vier bedrijven door Roderich Benedix, gevolgd door HET OFFERLAM, blijspel in drie bedrijven van Oscar Walther en Leo Stein. Op Maandag 10 Februari a. s., om 2 ure op- voering van de AANGEBRANDE HQTSPOT, blijspel met zang in vijf bedrijven door August Hendrickx; 's avonds te 7 ure: DE V1CE- ADM1RAAL, operette in 3 bedrijven (4 tafereelen), muziek van Carl Millocker. Op Dinsdag 11 Februari a. s., om 2 ure, op- voering van DE VICE-ADMIRAAL, operette in 3 bedrijven (4 tafereelen), muziek van Carl Millocker's avonds te 7 ure TRIOONIE k CIB, bekroond blijspel in drie bedrijven van Aug. Hendrickx, voorafgegaan door DE GEVOLGEN VAN EEN LEUGEN, blijspel in vier bedrijven naar het Duitsch door Rodolph Kneisel. KK T Kir*. 5 VLAG. NAAM. M Vail en naar Lading. I 6 Eng. fi.s idem idem Eng. 8.s idem 5 Etflg. 8 8. idem idem Eng. s.s. idem Dnit8. s.s. idem Eng. s.s. Voor Ter Wenxen i 2979 Leith 6766 Philadelphia I 2211 Londen Abbotsford Kara Ann Webster Vaa Te r K'enzeii! River Lagan Golfer Voui Rescue Sea Gull Point Clair Van Ouse Sea Serpent Egeria Coin Ousel 2272 JLonden 1 1066 idem (.em I 2011 |Amble 2762 Londen 1434 ;Caon (wenl i 2158 Goole 2553 Londen 1777 Grangemouth 3237 Stettin 3633 j Liverpool atnkg. petroleum stukg. stukg. macadam kolen stukg. ledig stukg. idem ijzergrond phosph. stukg. Van 5 Febr. tot en met 6 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 23 binneuvaartuigen op- en 30 afgeschut; door de Westsl. 11 op-3 en afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2