BCJRGKRLIJKE STAND. Ciemengde berichten. TEll NEUZEN, 5 Februari 1902. verkUring der Nederlandsche Regeering hebben zij geen geloofsbrieven of instruction van latere dagteekening dan van Maart 1900. Aan den andereu kant bad Zijner Majesteits Regeering be- grepen, dat alls Regeeringsbevoegdheden, die tot onderhandelen inbegrepen, thans uitsluitend be- rusten bij den heer Steyn voor de Boeren van de Oranje-Rivier kolonie en bij den heer Schalk Burger voor die van de Transvaal. Is dit zoo dan ware het biijkbaar het snelste en meest afdoende iniddel oin tot een schikking te geraken dat de aanvoerders der Boeren in Zuid-Afrika zich in rechtstreeksche verbinding stelden met den opperbevelhebber van Zijner Majesteits troepen die reeds last heeft bekomen, elk voorstel dat hij rnocht ontvangeu, onmiddellijk ter overweging aan Zijner Majesteits Regeering op te zenden. //Onder deze omstandigheden is Zijner Majesteits Regeering tot het besluit gekomen, dat, indien de Boerenleiders in onderhandeling mochten wen- schen te treden met het doel out den oorlog te te doen eiudigen, de onderhandelingen niet in Europa, maar in Zuid-Afrika moeten plaats hebben. z/Bovendien mag niet nit het oog verloren worden, dat, inden aan de gedelegeerden der Boeren den tijd moet worden gelaten om naar Zuid-Afrika te gaan, aldaar met de leiders der Boeren te velde overleg te plegen en naar Europa terug te keeren om den uitslag hunner zending mede te deelen, er tenrninste drie maanden zouden verloopen, gedurende welke de vijandelijkheden zouden voortduren en wellicht noodeloos veel mensehelijk lijden zoa worden veroorzaakt. //Ik heb, enz. (w.g.) Landsdowne." Bij kon. besluit zijn, zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is mede- gedeeld, beuoemd in het bestuur van den Kanaal- polder, onder Philippine en Hoek, tot dijkgraaf E. C. Dumoleyn, te Sas van Gent, en tot plaats- vervangend dijkgraaf J. van Cadsand te TerNeuzen; in het bestuur van den Mosselpolder, onder Phi lippine en Hoek, tot dijkgraaf P. H. de Jouge van den Broeke, te Ter Neuzen, en tot plaats- vervangend dijkgraaf E. C. Dumoleyn, te Sas van Gent. Bij de heden door het bestuur van den polder Loveu- en Willemskerke gehouden aanbesteding van de levering van 290 M3. grind werd inge- schreven door de heeren P. Meeuwsen voor 2,09, Van Koppeuhagen Co. voor f 2,05 en wed. J. de Lege voor f 1,98 per M8. Gegund aan de wed. De Lege. Heden werd adhier door het b stuur der vereeniging //Door eendracht sterk" aanbesteed de levering van a. 274000 Kg. ammoniak superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door P. J. v. d. Aardenne te Dordrecht voor f 6,98 P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 6.86Maatschappij tot verkoop van mestsloffen te Dordrecht voor f 6,88^; P. Iloste te St. Laureins voor f 6,77; Weijck- manSchippers te Breskens voor f 6,72J en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 6.72$. Bij loting gegund aan den heer Weijckmau Schippers. b. 45000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven doo0 A. Wieland en M. Verbrugge te TerNeuzen voor f 12,19; P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,06 J. van Arenthals te Hansweert voor 12,04; P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 12,02 en P. Hoste te St. Laureins voor f 11,93 Gegund aan den heer Hoste. c. 6600 Kg. zwavelzuur-ammoniak. Hiervoor werd ingeschreven door Maatschappij tot verkoop van meststoffen te Dordrecht voor f 14,60P. J. v. d. Aardenne te Dordrecht voor 14,45 P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 14,45 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 14,45, alles per 100 Kg. Bij loting gegund aan den heer Van den Aardenne. Heden werd aan het gebouw van het Provin- ciaal Bestuur te Middelburg aanbesteed het maken en herstellen van steenglooiingen langs het havenkanaal van Philippine. (Raining f 4920). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. L. Geluk te Tholen voor f 4990, J. Simons le Ter Neuzen voor f 4950, A. Tholens Danz. te Ter Neuzen voor yr 4675, K. de Vos te Ter Neuzen voor f 4490, M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 4245 en Abr. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor y4100. Nadere berichten bevestigen het vermoeden dat de timmerman De Kort van Hengstdijk, wiens lijk de vorige week Vrijdag op een stuk land onder die gemeente naast een sloot is gevonden, door de duisternis te water geraakt is en ziehzelf er heeft weten uit te werken, doch daarna is neergezegen en van koude verstijfd. Enkele verwondingen deden eerst het vermoeden van geweld- pleging rijzen, doch de omstandigheid da, de ge- heele som geld, die hij in Hulst ontvangen had nog in zijn bezit was, schonk de overtuiging dat daarvan geen sprake kon zijn. Zijn horloge is op f> uur blijven stilstaan. Door de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland zijn benoemd tot j leden der provinciale keBringseoinmissie dc heeren M. Lucieer, geexamineerd veearts te Oostburg, M. v. d. Vliet, id. te Kruiningen, A. Govaert, landbouwer te Westdorpe, Job v. d. Have, id. te Ouwerkerk en H. J. Dorst, id. te St. Anualand. Tot plaatsvervangers zijn benoemd de heeren J. A. de Graaff, geexamineerd veearts te Scherpe- nisse, D. J. van Mederveen, id. te Serooskerke (W.), en M. J. de Muijnck, landbouwer te Aardenburg. 23 en 7 hengsten zijn aangegeven voor de Rijkshengstenkeuringen te Hulst en te Kattendijke op 13 en 14 Pebr. e. k. Axel, 5 Febr. Gisteren gaf de zangvereeniging //Excelsior'' eene uitvoering, met medewerking der rederijkerskamer //De Herleving" ten huize van J. Blansaart alhier. Wat de zangvereeniging na zulk een korten oefeuingstijd presteerde, was de moeite waard te hooren, en alle stukken, die de rederijkerskamer ten gehoore bracht, werden, ondanks de jeugdige krachten, correct uitgevoerd. Recht plezierig was het voor de executanten voor een stampvolle zaal te spelen, en na de uitvoering was iedereen tot de overtuiging gekomen dat er door samenwerking in Axel nog wel iets goeds ten gehoore kan gebiacht worden. Sas van Gent, 5 Febr. Gisterennacht is bij het raadslid den heer Hamelijnck, de waaier boven de winkeldeur op baldadige wijze verbrijzeld, door er een met zand gevulde fiesch door te gooien. Bij den herbergier Willaert was het uithang- bord verdwenen, op dit bord stond onder rnevr een paard geschilderd, als symbool van Willaerts bedrijf, deze is paardenkoopman. De verdwijning heeft thans aanleiding gegeven tot het vermake- lijke gezegde //Willaerts paard is op den loop." Wij hopen, dat de bedrijvers dezer baldadighe- den voorbeeldig gestraft mogen worden. Koewacht. Dinsdagnamiddag, is er na het uitgaan der school op het gehucht St. Andries onder deze gemeente, bijna een groot ongeluk gebeurd. Eenige schoolkinderen waagden zich nog op het ijs. Een drietal zakt,en er door en verdwenen in de diepte. Een wist zich zelf te redden, doch de twee anderen, twee broera van 6 en 8 jaar verkeerden weldra in levensgevaar. Door het geroep van de kinderen kwam spoedig hulp opdageu. Een was weldra gered, doch de andere had de kracht niet meer het hem toegeworpen touw te grijpen. Gelukkig kwam men met een langen ladder aandragen en daarmee werd de drenkeling op het droge gebracht. Naar wij veruemen, zijn de kinderen door kou en schrik ziek geworden en liggen te bed. Zaterdagmorgen ongeveer elf uur sprong of viel er van een der booten van Antwerpen op Amerika een persoon in de Schelde, ter hoogte van Hoedekenskerke. Er werd door het personeel heel wat moeite gedaan om den drenkeling te redden, doch zonder gevolg. Des middags om een uur spoelde aan het havenhoofd een lijk aan, dat vertnoedelijk dat van bovengenoemden drenkeling zijn zal. Uit de op het lijk gevonden papieren bleek de aangespoelde persoon te zijn Violanyr Sajos, 41 jaar, geboren te Budapest. Hij was srnid en het laatst werkzaam in Duitsch- and. Zijn lijk is naar het lijkenhuisje over- gebracht. Volgen3 een nader bericht schijnt er met den gulhartigen gever van bankpapier aan een juffroaw te Haarlem toch iets niet in het reine te wezen. Hij bood haar bankbiljetten aar, in ruil voor eenig zilvergeld, en toen de vrouw daar niet op inging, stak hij het papier weer bij zich. Hij ging toen heen en zeide den volgenden dag terug te zullen kornen, wat hij echter niet deed. Zou het bankpapier niet nagemaakt zijn geweest en zijn geheel optreden een true om wat goed geld machtig worden Te Amsterdam moet iedereen die een honden- belastingbiljet ontvangt dat ten stadhuize terug doen bezorger. Ook al heeft de betrokkene geen hond. Wie wel een hond heeft, moet het dier aangeven, wie er geen heeft, verklaart dat schriftelijk op het biljet. Dezer dagen ontving nu het A mst. gemeentebestuur zulk een biljet van een juffroaw terug. Ze verklaarde heel uitvoerig dat ze eerst eens een Keessie had gehad, toen een doesie, toen een zwartkop, vervolgens een fikkie en dat ze was geeindigd met een schipper. Dat diertje had ze nog, dat moest ze eerlijk verklaren, maar het beestje wasopgezet. Daar zij uit het biljet niet had kunnen opmaken of enkel levende honden aangegeven moesten worden, had zij zich verplicht gezien, van haar bezit aan B. en W. kenriis te geven. De juffrouw wacht nu gelaten haar //aauslag in de belasting" af. Te Nijmegen heeft zekere weduwe S een zonderling woonachtig in ven achterbuurt, het lijk van haar op Maaudag voor acht dagen overleden man tot verleden Zaterd igmiddag verborgen weten te houden, toen zij e^n straatveger vroeg om een kist. De politie, door hem gewaarschuwd, kreeg Za- terdag geen toegang tot de wouing; doen begra- ven wilde de vroaw haar man niet. Eerst Zondagochtend, toeu zij een geestelqke uitliet, wist d» politie binnen te komen. De vrouw werd op het hoofdbureau van politie ge bracht en daar gehouden tot het lijk gekist en begraven was. be Venlo zijn Maandag de gebroeders S., jongens van 14 en 16 jaar, door het ijs gezakt en verdrouken. Hun lijken zijn later opgehaald. De politie te Haarlem heeft een man aan- gehouden, die van een meisje een ring en een gouden remontoir afhandig had gemaakt, met het doel om deze voorwerpen aan een ander meisje ten geschenke aan te bieden. Een zevenjarig jongetje te Haarlem werd dezer dagen door een opgeschoten knaap met een catapult in het oog geschoten. De steen kwam met zulk een kracht aan dat het jongetje ter verpleging in het gasthuis moest worden opge- nomen. Thans ontvingen de ouders de mededeeling dat de knaap het oog voor altijd zal moeten missen. Een ingezefene van Winterswijk, die met den directeur van 't aldaar vertoevend circus Roberti de weddenschap had aangegaan, zoo goed als diens artisten te kunnen rijden, sprong onder het rijden van het paard, kwam verkeerd neer en brak een been le Utrecht maakte Zaterdag een agent van politie proces-verbaal op tegen een vrouw, die nog levende kippen plakte. Zij gaf voor dit te doen op grond daarvan, dat de dieren oud waren en anders het vleesch vermoedelijk voor de consumptie ongeschikt zoude zijn. Maandagnacht kwam een man aan het Ge- meente-Ziekenhuis te 's Gravenhage om zijn vrouw te sprekeu en toen hem dit werd geweigerd, trachtte hij zich met een scheermes te dooden. De portier ontnam hem evenwel het mes, zoodat hij zich enkel een onbeduidend wondje aan den hals kon toebreugen. De man liet zich toen verbinden aan het politie- bureau. Er worden nog altijd dwazen gevonden, die kunststukken van eetlust willeu vertoonen. Zoo had op het teerfeest van de schuttersgilde //St. S«bastiaan" te Ossendrecht een der gildebroeders gewed, dat hij twaalf halfponds-worstenbroodenen even zooveel kruiken oier zou gebruiken. Hij won de weddenschap, doch plotseling werd hij ongesteld en stierf onmiddellijk daarop. Bij de Amsterdamsche politie zijn de nummers opgegeven en is opsporing en aanhouding verzocht van ruim honderd horloges, waaronder zeer kostbare gouden exemplaren. Deze zijn in het begin der vorige week bij een der eerste firma's te Hamburg door middel van braak gestolen, en er bestaat vermoeden dat dit partijtje naar Amsterdam is opgezonden. Zaterdagavond heeft de president der Re- publiek een besluit onderteekend, waarbij de over Brierre uitgesproken doodstraf wordt verauderd in levenslangen dwangarbeid. Het heet, dat in verband met deze gratie- verleening een afgevaardigde in de Fransche Kamer een voorstel zal doen tot afschaffing van de doodstraf. Twee ter dood veroordeelden, die uit de gevangenis te Pittsburg waren losgebroken, dank zij der medpplichtigheid van de vrouw van den gevangenis-directeur, zijn achterhaald. De beide bandieten en de vrouw zaten in een slede en de vrouw was half dood van koude. ISen der vluchtelingen werd met een geweerschot gedood, de tweede is sterveude aan zijn wonden en de cheriff, die hen achtervolgde, is ernstig gekwetst. Het beroemde circus van Barnum Baily zal een paar vermaarde medewerkers verliezen het dubbele nummer, de twee aan elkaargegroeide zusters Radica en Doodica. Radica is ernstig ziek, maar Doodica kan, volgens de doctoren, behouden blijven door het membraam weg te nemen, dat de beide zusters vereenigt. Zij zijn naar een Parijsch hospitaal gebracht en over een paar dagen zal de operatie plaats vinden. De Barnum-show te Parijs wordt 16 Maart a.8. gesloten en gaat dan naar andere steden in Frankrijk. Het weder, dat zich ook in ons land de aatste weken van ongunstige zijde deed kennen, was ook in het buitenland guur en ruw. De verwachtingen van vroeg voorjaar (sommige roekeloozen hadden hun demi-tje al te voorschijn g- haald en met lentegeuren-in-den-neus gedrageir) zijn althans voor het oogenblik wreedelijk verstoord. Het stormt en het regent en het vriest, alsof nu pas de winter begon. Zaterdag en Zondag heeft het over het geheele westelijk deel van Europa gestormd met ijzigen wind. Te Brussel woei een koetsier van den hok de man werd ernstig gewond naar een ziekenhuis gedragen. Verscheidene personen werden min of meer ernstig gekwetst door afgewaaide dakpannen, uithangborden enz., terwijl de boomen veel te lijden hadden. Het hevigst was de storm in het Kanaal. De stoombooten die het verkeer tusschen Engeland, Belgie en Frankrijk bezorgen, ondervonden bij een afschuwelijken overtocht groote, vertraging. Het stoomschip //Marie-Henriette," dat Vrijdag- middag uit Dover naar Ostende vertrokkeu is, wordt vermist. Boven de Azuurkost heeft een onweer gewoed, dat gevolgd werd door een sneeuwstorm. Tegen den avond begon een fijne regen te vallen, die de sneeuw deed smelten. Tusschen het station Le Mans en Parijs is de machinist van een goederentrein door de koude bevangen en op de locomotief overleden. Over geheel l rankrijk heeft het hevig gesneeuwd en gestormd. Te Aix, in Provence, ligt de sneeuw 20 c. M. hoog en de thermometer wijst ruim 5 graden Fahrenheit vorst. Nabij La Bourboule is een goederentrein ingesneeuwd en een sneeuwploeg, die te hulp werd gezonden, onderging hetzelfde lot. Geen enkel schip heeft de haven van Cherbourgh kunnen verlater. of bereiken door den krachtigen noordoostenstorm ie 1 arijs is een kind op straat doodgebleven vau koude. Een groentenkoopmau werd bevroren gevonden in zijn kar, waarmee hij naar de Halles op weg was en een kautoorbediende is op straat bevroren. Ook in andere plaatsen in Frankrijk zijn menschen door de koude om het leven gekomen. Ie Madrid wees de thermometer Zaterdag ruim 16 graden vorst, te Avilo 23 graden. Sedert Zondag valt te Madrid veel sneeuw. Over geheel Spanje is de koude buitengewoon. In het noorden zijn verscheidene treinen ingesneeuwd. In den Taunus vriest het geducht van 11 tot 15 graden. De sneeuw ligt er 15 c. M. hoog. In W urtemberg woedde Zaterdag een sterke sneeuwstorm, waardoor het spoorwegverkeer ge- deeltelijk werd gestremd. Zaterdagochtend waren kapiteiu Tartsch von Siegfeld, van de militaire luchtschippersafdeeling, en Dr. Linke, van den topografischen dienst, te Berlijn in een luchtballon opgestegen met het voornemen om slechts korten tijd iu de lucht te blijven; de stormwind voerde hen echter met zulk een duizelingwekkende vaart mee dat zij in vijf uren te Antwerpen aankwamen. Nauwelijks waren zij de Schelde over, of de ballon sloeg om de reizigers sprongen er uit op een weide langs den oever van de rivier. Dr. Linke viel en kreeg eenige lichte kneuzingen, terwijl kapitein Von Siegfeld met zijn voet in het tuig bleef hangeu en met zijn hoofd op deu grond neerkwam. Hij werd ongeveer vijftig meters meegesleurd en werd toen met verpletterd hoofd gevonden. Sedert rijdagnacht woedt over Triest en de omstreken een hevige bora. Het verkeer staat geheel stil en de schepen kunnen geen zee kiezen. I al van personen zijn gewond. In het zuiden van Dalmatie heerscht een sirocco. Te New-York sneeuwde het Zaterdag al maar door bij krachtigea wind. Daarop is regen gevalleu, zoodat de sneeuw reeds van de straten verdwenen is Een landbouwer te Privas had in zijn* kippenhok een val gezet tegen vossen, waarvan hij veel last had. Den volgenden morgen vond hij er 4 menschen vingers in, die door de val waren afgesneden. Gemeenteraad van Hoek. Vergadering van 1 Februari 1902. Aanwezig alle leden behalve de heer J. Riemens. Voorzitter de heer A. Wolfert, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Benoeming 2 leden der commissie tot wering ran school- verzuim. Uit de beide dubbeltallen J. Jan,sen en P. de Fo*w, L. Kiel en J. Waeijhaert, worden met algemeene stemmen gekozen de heeren J. Jansen en L. Kiel. Vaststelling der kohieren van den hoofdelijken omslag, schoolgeld en de hondenbelasting. Dit geschiedt in een geheime vergadering. Het cohier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld op 3431,89$, dat van het schoolgeld op f 186,57 en dat der hondenbelasting op 136, Ingekomen is de goedkenring van Ged Stalen van de pro- vincie Zeeland op de regeling van het herhalingsonderwijs. Hierna slult de Voorzitter de vergaderiitg. II ii 1st. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Jan. Carolus Francis - cua Reijns, oud 41 j., jm. en Rosalia Cornelia de Gucht, oud 30 j., jd. Geboorten. 17 Jan. Maria Joaephina Johanna, d. van Augustus Theodorus van der Vlies en van Louisa Petronella Puijmbroeck. Christina Johanna, d. van Wou terius Lamber- tus de Koning en van Angelica van Cr lenenbroeck. 26 Jan. Anna Maria, d. van Alphonsus Maes en van Christina van btevendaal. 29 Jan. Emile Victor Marie, z. van Augustimi Alexander Kramers en van Leonia Lucia de Bruijn. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Wauterius Augustinus Blommaert en van Colela Wiliemsens. Overlijden. 19 Jan. .Jacobus Ber ing, oud 57 j., z. van Petrus en van Cornelia de Poorter (beiden overt) 21 Jan Maria Victoria van den Bossche. ond 10 m., d. van Petrus Joannes en van Sophia Maria Heijman. 23 Jan. Maria Cornelia Beugels, ond 55 j.. echtg. van Pieter Johannes Lossie 25 Jan. Maria de Bruijn, oud 2 j., d. van Gregoriits en van Maria Judoca de Zaegher. 28 Jan. Elisa Maria Coraij, oud 3 m., d, van Jacobus Antonius Maria (avert) en van Johanna Stohverk (van Bergen op Zoom). Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 17 Jan. Eduard Jos. van Dommelen, oud 34 j., jm. en Maria Xaveria Neve, oud 24 j.. jd. Ludovicus Hon. van Jole, oud 23 j.. jm. en Louisa Cath. Willems. oud 24 j., jd. Gillis Lavoir (van Hengstdijk), oud 56 j., weduwn. en Anna Cath. Roeland, ond 52 j., wed. Petrus van de Velde, ond 27 j., jm. en Maria Louisa van Overmeeren, oud 30 j., jd. Desire Ver- schuren, oud 27 j., jm. en Ros. Verschuren. oud 22 j., jd. 18 Jan. Alph. van Damme, oud 26 j., jm. en Elisab. van Laar, ond 28 j., jd. Hnwelijks-voltrekkingeu. 18 Jan. Jos. Fr. Voet, oud 23 j., jm. en Cath. de Bakker, ond32j.,jd. 25 Jan. Pieter van Schcfendom (van St. Gillis), oud 31 j„ jm. en PliiL Pauwels, ond 29 j., jd. Geboorten. 16 Jan. Antonia Mathilda, d. van Jan Franc. Cappendijk en van Anna Cath. van Laar. 18 Jan. Leendert Michiel, z. van Leendert van Dommelen en van Maria Cli. de Zwart. 2S Jan. Alouisins Mphonsus, z. van J ad. Duerinck en van Philom. Goossen. Alphonsus Joseph, z. van Petres Joh. van Waterschoot en van Apot Heijman. 29 Jan. Elisabeth Maria, d. van Cornells Sponsciee en van A. M. v d. Walle. 30 Jan. Petrus Alouisins, t. van Jan Fr. de Waal en van Virg. de Vijlder. 31 Jan. Alonisius, z. van Franc. Neve ea van Maria Duerinck. Overljjdea. 17 Jaa Maria de Klerk, oh4 5 m., d van Adriaan van Maria L. Buijs. Anlhonij Bun, oad 6S j weduwn van Celestina Sponselee. 19 Jan. Petrus Krieckaarr,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2