Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. gevaardigrlen 25 afdeelirgen, waaronder ook de afdeeling Ter Neuzen. De agenda bevatte niet minder dan 122 bij het hoofdbestuur ingekomen voorstellen. Van de voorstellen der afdeeling Ter Neuzen werden aangenomen Dat om de Regeering te wijzen op de zware concurrentie die de binnenvaart van hare buiten- landsche collega's ondervindt en de ongelijke toestand waarin men'ten deze verkeert, daar de buitenlandsche schippers hier vrij zijn van belasting, terwijl daarentegen onze schippers ook al komen zij er maar een enkele reis, en in Belgie en in Duitschland belasting moeten betalen. Die on- gelijkheid spruit voort uit de bepalingen der bednjfsbelasting dat een buitenlander 8 maanden hier te lande zaken moet drijven alvorens belasting- plichtig te zijn. Dat is met die vreemde schippers hoogst zelden het geval. Mede werd aangenomen dat om te verzoeken vergrooting van de tramhaven te Zijpe, (wat met betrekkelijk geringe kosten zou kunnen geschieden), opdat deze voldoende ruimte zou bieaen om ook te dienen als vluchthaven. Veider het voorstel om een onderzoek in te stellen naar het al of niet mogelijke van een langere openingstijd van de spoorwegbrug te Derdrecht. Het voorstel om te verzoeken plaatsing van bolbakens op drie blinde bermen aan de westzijde van het einde der Dordtsche kil, beneden de Kleine Wacht kon vervallen, daar werd mede- gedeeld dat de bakens er reeds zijn. Op voorstel der afdeeling Middelburg werd besloten bij vernieuwing aan den Minister vau Financien te verzoeken om te Walzoorden een een rijkshulpstation te doen vestigen, ten einde aan uit Belgie komende schepen de gelegenheid te versehaffen, in tijd van nood aldaar te kunnen inklaren. Op voorstel vau de afdeeling Sliedrecht werd besloten om te verzoeken een gasboei te doen plaatsen op of tegen den hoek van de Ballasfplaat in het Nauw van Bath en om te verzoeken remmingswerken te doen plaatsen voor de kleine schutsluizen te Hansweert en te Wemeldinge. Bergen op Zoom wenschte dat nogmaals werd verzocht roode lichten te doen plaatsen aan den oostkant op de bermen te Hansweert en Wemeldinge en dat andermaal zou worden aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen het laden en lossen van zeebooten in het Mallegat bij Dordrecht. Door de afdeeling Schouwen en Duiveland was een gelijk voorstel gedaan. Beide voorstellen werden aangenomen. Ook werd aangenomen een voorstel van dezelfde afdeeling om nogmaals aan den Minister van Marine te verzoeken een lichtboei te doen plaatsen op de Zandkreek. Daaromtrent waren door de afdeeling Middelburg en Schouwen en Duiveland voorstellen gedaan van dezelfde strekking. De afdeeling 's Gravenhage stelde voor aan den Minister van Financien te verzoeken een regeling te maken waarvan het gevolg is dat de uitslag der scheepsmeting overal dezelfde zij, wat ook werd aangenomen. Tot Voorzitter werd met algemeene ste.i men herkozen de heer Mr. Smeenge. Voor vervulling der vacature in het bestuur ontstaan door het overlijden van den heer Varenkamp werd gekozen de heer K. van der Linden te Brouwershaven. TER NEUZEN, 31 Januari 1902. Door de R. K. kiesvereeniging is voor de a. s. raads- verkiezing candidaat gesteld de heer P. J. Yersluijs. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot betaal- meesters te Tiel, de heer 0. G. Lotsy Jr., thans in die betrekking te Ter Neuzen en te Ter Neuzen, de heer J. II. van Gonggrijp Bungenberg, surnu- merair bij den dienst van 's Rijks schatkist. De heer D. Galle te Axel is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Spui (gem. Axel.) Zaamslag, 30 Januari. Nu de gemeente lang- zaam aan bevolking toeneemt, bestaat er bij voort- during gebrek aan bouwgrond, zoodat ODgehoorde prijzen worden besteed voor grond en huizen. Tuinen b. v. die vroeger werden verkocht voor 4U0 it 500 gaan thans gretig van de hand voor f 2400 en meer, terwijl van de huizen hetzelfde kail gezegd worden. Dat verhuurders van huizen hiervan partij trekken oudervinden zij het best, welke in hunne handen moeten vallen daar de huur maar altijd hooger wordt o; gedreven. Voor dezen is het echter gelukkig dat thans eenige ingezetenen de handen hebben ineengeslagen en zijn overgegaan tot het aankoopen van een perceel bouwgrond van den heer K. de Kraker, grenzende zuidelijk aan den Neuzenschen weg en tegen de kom van het dorp. Door het be«chikbaar stellen van dezen grond is voor vele jaren in eene ware behoefte aan bouwgrond voorzien. Tot verfra tii'ng van het dorp heeft in de laatste jaren veel bijgedragen, de sloopiug van vele houw- vallige perceeleu welke thans meer naar de eischen des tijds zijn ingericht. Indien men nu eens over- ging tot het opruimen van den muur, die de Ned. Herv. kerk omringd en het aldaar plaatsen van een ijzeren hek, dan zou dit werk veel bij - dragen om het dorp in aanzien te doen stijgen. Het brandspuithuis daarnevens kon even goed ®ls een antiquiteit behouden blijven. 's Grftvenhage, 31 Jan. Eerste Kamer. Goed- gekeurd is het wetsontwerp betreffende de over- breaging van de afdeelingen landbouw en arbeid naar andere departementen. Bij het debat over hoofdstuk Binnenlandsche zaken werd van verschillende zijden gewezen op de urgentie eener definitieve drankwetregeling, staatscontrole op verzekeringsbedrijf, onderwijzers- pensioneering, gelijkstelling van politiecommis- sarissen met burgerlijke ambtenaren en meerdere plaatsing van krankzinnigen in gestichten. Op een vraag van den heer Godin de Beaufort zijn door den Mii.ister medegedeeld de resultaten der enquete omtrent de werkeloosheid. Daarbij is gebleken dat in Limburg in 104 gemeenten geen werkeloosheid heerschte en in 18 gemeenten geringe seizoen-werkeloosheid. Voor Friesland zijn deze cijfers respectivelijk 23 en 14, voor Groningen 85 en 12, voor Overijsel 45 en 15, voor Utrecht 52 en 19, voor Gelderland 75 en 41, voor Zuid-Holland 152 en 32, voor Zeeland 70 en 17, waaronder in 6 gemeenten veel. Van Noord-Brabant, Noord-Hnlland en Drenthe zijn nog geen bernhten ingekomen. Deze resul taten wekken een gevoel van bevrediging. Voorts verdedigde de Minister zijne begrooting. Uit Amsterdam meldt men De politie heeft Dinsdag de hand gelegd op twee dieven, die in den afgeloopen nacht met lange haken een aantal kleedingstukken wisten machtig te worden uit het kleerenmagazijn van den heer B. Mackem, op de Rozengracht. Zij klommen daarbij tegen de deur van het perceel op, openden het tuimelraam en trokken met de haken eenige kleedingstukken uit de uitstalkast naar zich to°. Bij hunne arrestatie was de een in een splinternieuw pak gekleed, en de andere had eeD nieuwe overjas aan, welke kleedingstukken door den heer Mackem als uit zijn winkel af- komstig zijn herkend. Des nachts was hij wakker geworden, doordien de dieven met hun haak de huisbel hadden aangeraakt. De heer Mackem snelde naar den winkel, zag de dieven vlnchten en vond de uitstalkast overhoop. Dinsdagavond hebben dieven te Amsterdam zich met een valschen sleutel toegang verschaft tot de eerste verdieping van perceel 13 der Noordermarkt aldaar, hewoond door bejaarde lieden het echtpaar Brons. Man en vrouw waren om 7 uur de deur uitgegaan en vonden om 11 uur thuiskomende, alle kasten opengebroken en hun inboedel overhoop. Zij missen al hun goud en zilver en nog een bedrag van f 32 in geld. De bovenburen hebben in den loop van den avond wel eerst hooren bellen en vervolgens gestommel gehoord, maar zij dachten dat Brons en zijn vrouw thuis waren. Dinsdag morgen heeft Santos Dumont te Monaco zijn eersten proeftocht gemaakt met zijn ballon. Vergezeld door den heer Aimd, den secretaris van de automobielen club, steeg de luchtreiziger tot op een hoogt# van twiutig meter en liet zijn ballon draaien, stijgen en dalen met een verrassende zekerheid en gemak. De proef- neming slaagde naar wensch en zal spoedig door ernstiger proeftochten gevolgd worden. Een bende Macedonische roovers heeft een Turkschen officier en 6 soldaten gevangen genomen nabij Koritza. De officier en twee der soldaten werden onthoofd, terwijl de overigen vreeselijk gemarteld wtrden. Er zijn troepen tegen de roovers uitgezonden. In een legerorder heeft de bevelhebber-van het vijfde Fransche legerkorps, met het oog op 't nadeelige van het gebruik van alcohol op de nuch- tere maag, in de kantinesden verkoop vddrdemorgen- soep verboden van alle gegiste dranken en alcohol. Daarentegen wordt aan de manschappen aan- bevolen voor drank op nuchtere maag melk, zwarte koffie, koffie met melk, thee, bouillon, en cho- colade. Alle offlcieren worden uitgenoodigd te waken voor de opvolging van dit voorschrift, om op die wijze, door een nieuwen vooruitgang, mee te helpen ,/in den aangevangen strijd tegen den verschrikkelijken geesel van het alcoholisme". Vorstelijke bruidsgeschenken. Keizer Frans Jozef heeft zijn kleindochter, aartshertoein Eliza beth, ter gelegenheid vau haar aanstaand huwelijk met vorst Otto Windischgriitz, 't volgeude ten geschenke gegeven Een bruidschat ter waarde van 4 millioen gulden aan roerende goedereneen jaarlijksche lijfrente van 600,000 gulden een kasteeleu 20,000 aren grond een paleis te Weenen een diamanten halsnoer met 32 groote brillanten een diamanten diadeem broches, oorhangers, ringen een gouden servies van 36 couverts, en nog tal van kleinere geschenken. De waarde der juweelen wordt ge- schat op 2,5 millioen gulden. Bij een tuiufeest dat de vice-koning van Indie in Benares heeft gegeven, droeg een der dames een toilet, dat algemeen bewonderd werd. Het kleed scheen nit blauwe vlammen met strepen van bliksemend licht op een grond van vloeiend vuur gemaakt te zijn. De aanblik was telkens verschilleud soms leek het alsof de draagster in vlammen stond. Men merkte op, dat zij in het gehcel niet ging zitten maar zich voortdurend bewoog. Men vroeg haar, waarvan haar toilet gemaakt was, en zij vertelde, dat het eenvoudig van zwaar brokaat ge maakt was en bezet metkevertjes. In een net waren 535 van deze aardige diertjes op de japon vastgemaakt. In de laaste oorlogen, en vooral in die in Zuid-Afrika, is gebleken, dat de verwondingen door het klein kaliber geweer veroorzaakt, niet die verwoestende gevolgeu hebben, welke men, op grond der groote aanvangssnelheid, er van verwachtte, natuurlijk uitgezonderd de dum-dum kogels en dergelijke. De wouden genezen spoedigervooral borst- wonden zijn minder aan intectie onderhevig en die in de zachte deelen zijn minder pijnlijk. Bij beenverwondingen houdt de splintering al op binnen een afstand van 2000 M. sommigen nemen voor den maximum afstand van splintering zelfs 500 M. aan, wat echter te klein is. Ook schedelwonden genezen nu beter, tenzij de hersenen zwaar beleedigd zijn. In 1870 stierven nog 78 pCt. van de gewonden aan den schedel. In Zuid-Afrika zijn vele buikwonden ge nezen, zonder dat operatie noodig was. Merkwaardig is echter, dat de nieuwe projec- tielen op het zenuwgestel een grooten, soms zeer ernstigen invloed hebben. Een 60tal soldaten, niet ernstig gewond, sommigen zelfs zeer lichten zonder dat de wonden diffortniteit achterlieten, vertoonden nerveuse verschijnselen, waaruit blij- vende invaliditeit volgde. De zenuwachtigheid, gepaard aan groote lichamelijke zwakte, geleek veel op die, voorkomende na een spoorwegongeluk of andere groote ramp. Wonden aan hoofd en beenen geven het meest aanleiding tot dezen toestand. Een herstellingstijdperk van zes maan den met de meest zorgvuldige behandeling bracht. niet de minste verbetering. Vele Engelsche geneesheeren meenen echter dat de nieuwere vechtwijze (en dus niet alleen de klein kaliber-projectielen) daarbij van invloed is. Een moeilijk oogenblik beleefden voor korten tijd de posterijen van de Fransche bezitting aan de Roode Zee Dsjiboeti. De postzegelroorraad raakte uitgeput. Men wist echter raad. De nog voorhanden zegels werden doorgeknipt en iedere helft tegen de vastgestelde waarde uitgegeven. Maar ook aan dezen voorraad kwam een eind. Nu herinnerde men zich een voorraad postzegels van de vroegere, maar nu reeds lang opgeheven bezitting Obock. Ook deze werden doorgeknipt en de bepaling gemaakt, dat eerst de helft, waarop de 2 voorkomt, zou uitgegeven worden en, zoo noodig, later de helft met de 5. Men hoopte echter, voor het zoover kwam, een nieuwen voor raad uit Frankrijk te krijgen. Natuurlijk ontstoud, zoodra dit bekend werd, een ware woede onder de verzamelaars, om exemplaren machtig te worden. Bij de halve Dsjiboeti-zegels wordt er naar ge- streefd, beide helften te bekomen, om zoodoende een heel exemplaar samen te stellen. De halve Obockzegel zal daarentegen niet gecompleteerd kunnen worden, indien de nieuwe voorraad tijdig aankomt. Reeds nu worden voor beide zegels mooie prijzen betaald. Vrij algemeen meent men, dat't kenmerkende van de Mormonen is de veelwijverij. Dit is om twee redenen onjuist vooreerst is 't maar een bijzaak in hun leer, en ten tweede doen zij er niet meer aan. Een Mormoonsch meisje, dat sinds twee jaren zangles neemt bij een leermeesteres te Berlijn, om na volbrachte studie naar Saltlake-city terug te keeren en daar de kerk der ,/IIeiligen van de laatste dagen" te dienen met haar gaven, deelde omtrent de polvgamie het volgende mede in een gesprek met Geertruida Carelsen, onze laudgenoote te Berlijn Zij was grootgebracht in de opvatting, dat de gewettigde polygamie harer kerk veel minder onzedelijk was dan de ongewettigde van andere natien Zij vertdde, dat, ip beginsel, een meervoudig huwelijk alleen werd toegestaan aan de beste individuen, ;/van wie men mocht verwachten, dat zij vrede zouden houden onder elkander, zonder haat en jalouzie." Dat sommigen in den loop der tijden niet aan die gunstige verwachtingen beantwoordden, dat was dan teleurstelling. Overi- gens worden in de laatste jaren zulke huwelijken niet meer gesloten dit was de voorwaarde voor Utah, om onder de Vereenigde Staten te worden. opgenomen. En dat de Mormonen in die voor waarde toegestemd hebben, is wel eeu bewijs, dat de polygamie volstrekt niet een hoofdbeginsel van hun geloof is, maar slechts een bijkomende zaak, ontstaan in een tijd dat er onder hun Jeden belangnjk meer vrouwen dan mannen waren. Tegen den Portugeeschen zucht naar titels. De Portugees doet alles in het groot. Zoo be- zit hij als hij eenige guldens bijeen heeft, dadelijk millioenen Reis, nummert zijn straten niet naar de huizen, maar telt alle deuren en venslers mee, zoodat een hais vierentwintig en meer nummers hebben kan en een korte straat dadelijk honder- den nummers telt. Nog sterker is de toeuemende zucht naar titels. Alle menschen zijn excellences, elk veertienjarig bakvischje mag men niet eens met raejufrouw aan- spreken, zij is een //excellentissima Senhora", met wie men slechts in den derden persoon spreken mag. Jonge studenten spreken elkaar, als zij niet overeeu gekomen zijn je te zeggen, met Excellence aan of hoogstens spreken zij tot elkaar in den derden persoon; b.v. Mil mijuheer mij vergezellen In haudelskringen zegt men „Iilustere Leer" en de hoog geplaatste spreekt zijn ondergeschikte, d. w. z. zijn vroegeren „bediende" aan met I we genade (vos mereed). Evenzoo heeten alle knechten en bedienden kortweg ,/Uwe genade". Verscbeidene personen van invloed hebben nu eindelijk hun stem tegen dezen zucht naar titels verheveu en een groot dagblad trackt in een reeks artikelen er tegen op te komen. Het ge volg zal voorloopig wel niet merkbaar zijn; het is echter goed, dat de Portugeezen op het be- lachelijke van de gewoonte worden gewezen. Vergadering van Donderdag 80 Jan. 1902. Voorzitter de heer J. A. van Rompu, vice- voorzitter. Met den Voorzitter aanwezig de heeren Tholens, Kolijn, Van de Velde en Nolson. De Voorzitter opent de eerste vergadering in dit jaar met een woord van welkorn en drukt zijn spijt uit dat dit woord niet meer door den voorzitter Van IJsselsteijn kan worden gesproken, daar deze is overleden. Spreker hoopt dat de leden daarvoor nog lang mogen gespaard blijven, en dat het hen en hem moge gegeven zijn om met ijver het werk voort te zetten in het belang van de Kamer in het gewest. Hierna worden gelezen de nolulen der voorgaande vergadering, die worden goedgekeurd. Alsnu wordt overgegaan tot het benoemen van een voorzitter, waartoe met 4 stem men wordt benoemd de heer Van Rompu. De heer Tholens verkreeg 1 stem. De heer Van Rompu verklaart de benoeming aan te nemen. Hij dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen, hoopt zich dit waardig te maken, en met de leden samen te werken voor den handel van Ter Neuzen en het gewest dat de Kamer vertegenwoordigd. Daarna wordt als vice-voorzitter benoemd de heer Van de Velde met 3 stemmen. De heer Nolson verkreeg 2 stemmen. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van een schrijven van de directie van de spoorwegmaat- schappij MechelenTer Neuzen, in antwoord op dat der Kamer van 15 Oct. j.l., waarin naar aanleiding van de ter kennis gebrachte klachten wordt bericht, dat thans op het spoorwegemplace ment aanwezig is een loopbrug op wielen, voor het lossen en laden van vee en dat aan de administratie der invoerrechten is voorgesteld de remise der rijtuigen links van het station voor loopig in te richten voor opslagplaats der per spoor aangevoerde en alhier afgehaald wordende goederen. Verder zijn ontvangen van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerknijverheid in Nederlaud eenige exem plaren eener nota over de oprichting vau een bureau voor technische adviezen in Nederland, welke aan de leden worden uitgereikt. Op voorstel van den Voorzitter wordt verder besloten adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer te Tilburg, waarbij aan den Minister van Watersfaat, Handel en Nijverheid wordt verzocht het maximum gewicht der postpakketten te ver- hoogen tot 6 Kg., desnoods met verhooging van het port. De verdere ingekomen stukken worden aan genomen voor kennisgeving. De Voorzitter benoemt in eene commissie de heeren Van de Velde, Nolson en zichzelf, om met den secretaris het jaarverslag samen te stellen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Heden vonden wij vermeld dat op dit adres van den Minister reeds antwoord is ontvangen. De minister (d. w z. de hoofddirecteur) schrijft dat de behoelte aan verzending per post vau zwaardere pakketten dan 5 KG. door hem niet erkend wordt. En daarbij komt dan nog, dat. verhooging van het maximum - gewicht bezwaar zou opleveren met 'toog op de beatelling in kleinere plaatsen. GEMEENTER A A D VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 28 Januari 1902. Aanwezig de heeren Wolfert, Van Hoeve, Dregmans, Dielemun, Van Fraaijenhove, F. Dekker, Jansen van Roscn- daal, Smies, Lamaitre en Oggel, leden en Van Vessetn. secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer P. Dekker Fz. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Brief van den heer P. Dekker Fz. d.d. 28 J inuari jl., houdende kennisgeving dat hij de vergadering van heden met bij kan wonen wegens ongesteldheid. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie d.d. 24 Dec. jl., dat de beslissing op do begrooting dezer gemeento is verdaagd tot I April en het gemeentebestuur gemachtigd wordt te beschikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen, voor zoover die op het loopende jaar voorkomen, alsmede om te ontvangen de goedgekeurde belastingen en heffingen, toegekendo subsidicn en inkomsten nit hezittingen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Missive van Ged. Staten dezer provincie d d. 24 Dec. jl. hondsnde toezending van een afdruk van hunne beschikking waarbij vergnnning wordt verleead tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg HontenisseSelzaete. De Voorzitter deelt mede dat door Buig en Weth. aan Ged. Staten is medegedeeld dat tegen de richting van den ontwarpen stoomtramweg zooals die in de beschikking o. a. voor de gemeente Axel is aangewezen door de Lange Noord- strast, Hoogstraat, Korte Weststraat en Zuiddam bezwaar bestaat. Volgens eene vroeger plaats gehad hebbende op meting was de aangewezen richting Lange Dreve, Korte Dreve, Kraising Lange Westraat en verder door het smaile

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6