A 1 g e m e 3 n Hiouws* ea Advortentieblad Zeeuwsch-Vlaandsroa. No. 4183* Zalerdag; 1 Februari 1902. 7 0 0? De 42e Jaara: ang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TWBBDE TER SEIIZEISCHE COURAST. Per drie maanden hitmen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b^j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADV ERTENTIEN: Van 1 tot regels 0,40. Vcor elken regel meer f 0,10. Rxj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^e slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaalsroimts berekend. Hit hl»<l rerachljnt kmiiiInm-Uuen.ilHit- eo V rij<1*omlait(eioDilerd op FeertdaaeB, bij de Door de vereeniging van Beetwortelsuiker- fabrikanten in Nederland is aan het Landbouw- Comite, de Maastchappijen van Landbouw in Nederland en hare Afdeelingen, de Vereeniging Schuttevaer, den Bond van Bietenverbouwers, de betrokken Kamers van Koophandel, de algemeene Werkliedenvereenigirgen en verdere belanghebben- den, de volgende circulaire gericht Wij vertrouwen dat u niet onbekend zult zijn met de ernstige crisis die de Beetwortelsuiker- Industrie in de laatste mamdeu door maakt, maar wij hebben redsn te veronderstcllen, zonder te kort te wiilen doen aan uw doorzicht, dat gij minder op de hoogte zijt van de oorzaken der crisisdeze zijn voor Nederland van hoogst bedenkeltjken aard en terwijl elders met kalmte betere tijden kutinen worden afgewacht, rijst voor ons land de vraag zal het ouder deze omstandig- heden mogelijk zijn „den strijd om 't bestaan vol te houden." Wij aarzelen niet, die vraag ontkennend te be- antwoorden en ten einde deze ramp voor ons Vaderland, voor den Landbouw en de Nijverheid, voor Neringdoenden en Werknemers af te wendeu, zijn wij te rade geworden ons te wenden tot de Hooge Regeering, met dringend verzoek om haren steun, tegenover onbillijke en onrechtvaardige mededinging van het Buitealand. Wij bedoelen met deze u uiteen te zetten de oorzaken van den neteligen toestand en vertrouweu dat u, na kennisname, u zult willen opmaken, om met ons er naar te streven, dat de Landbouw- industrie welke zooveel welvaart en bloei heeft verspreid, niet door fiscale bepalingen van het Buitenland worde doodgedrukt. Laat ons voorop zetten, dat wij niet aan de Regeering gaan vragen bescherming in de slechte beteekenis van het woord, dat is toegemo-t- koming in ongenoegzame iunerlijke kracht; neen, met bescheidenheid, maar ook met fierbeid durveu wij beweren, dat de Nederlandsche landbouwers en fabrikanten niets wat op hun weg lag, hebben verzuimd. De kwaliteit der beetwortelen en de inrichting der fabrieken in Nederland kunnen wedijveren met de besten in het Buitenland en op grond daarvan, meenen wij vrijheid te hebben aan de Regeering te vragenwij dedeu wat mogelijk was, wil ons steunen en behoeden tegen ourecht- matige coucurrentie uit den vreemde. In de laatste jaren is er in Europa een streven bemerkbaar geweest om de directe premieu te verlagen en al werd daaraan niet overal gevolg gegeven, in de mate en op de duidelijke wijze als in Nederland bij de Suikerwet van 1897, er was toch overal vermindering waar te nemen, zij het dan hoofdzakelijk door de uitbreiding der productie bij gelijk totaal premiebedrag. Al was Nederland onder dat opzicht verre van de meest bevoorrechtte, wij twijfelen niet of van de zijde der directe premie zou geen gevaar hebben gedreigd, dank de goede inrichting en de de grootere capaciteit onzer fabrieken. Maar de groote exportlanden Oosteurijk en Duitschlaud hebben behendig gebruik weten te maken van de hooge invoerrechten welke ten hunuent op suiker worden geheven. Drie jaar geleden werd in Oostenrijk opgericht, een cartell tusschen raffiua- deurs en ruwfabrikanten, met het doel den binnenlaudscheu prijs te regelen en daardoor geheel ouafhankelijk te worden van den wereldprijs. De werking van dit cartell beantwoordde vol- komen aan de verwachting en zijn nabuur Duitsch laud haastte zich dat voorbeeld te volgen en kwam ook daar twee jaar geleden, een ongeveer gelijke overeenkomst in de suiker-industrie tot stand. Rusland, waar alles nog met vaderlijke zorg door de regeering zelf wordt ter hand ge- nomen, richtte reeds vroeger iets gelijksoortigs in Verbetering der iulandsche prijzen om op de -wereldmarkt, daar waar geene belemmeringen be- staan door surtaxes tot zeer lage prijzen te kunneu seikoopen." Rusland had daarbij hoofdzakelijk het oog gericht op Azi§Oostenrijk en Duitscb- land op Nederland en Eugeland, terwijl dit laatste rijk gelijk bekend is, het voornaamste afzetgebied is onzer raffinadeurs. Als men nu weet dat de surtaxe in Oostenrijk bedraagt florijn 11,00 in goud op 100 kilo geraffineerd, 6,00 nun 100 ruw suiker en in Duitschland respectievelijk 20 en 15 mark, en in beide landen de binnenlandsche consumptie vertegenwoordigd ongeveer een derde der productie, a in Duitschland meer nog, dan is het niet te verwonderen, dat westelijk Europa werd over- stroomd door suiker uit beide rijken beneden kostenden prijs in het trimestre Sept./Nov. dezer campagne werd door Duitschland alleen naar westelijk Europa geexporteerd ruira 200 millioen kilogram (maandbericht Licht Januari 1902); ge- steund door de hoogere binnenlandsche prijzen welke dus vooral in den vorm van geraffineerd kunnen en worden opgevoerd met verscheidene guldens per 100 kilo, konden zij voortdurend meer produceeren en al gaf de prijs van het buitenland hun verlies, zij verlaagden daardoor lunne algemeene onkosten en kregen tevens de kans sommige suikervoortbrengende landen den genadeslag toe te brengen, terwijl als gezegd de binnenlandsche prijs er voor zorgde, dat de door hen verkregen middenprijs goed was. Het kan misschien zijn nut hebben dat onder deze omstandigheden de suikerconferentie te Brussel weder bijeenkwam, waarvan het echter sterk betwijfeld wordt dat zij tot onderwerp heeft Afschaffing niet alleen der directe premien, maar ook der indirecte, dat zijn de voordeeleu voort- spruitende uit de. carte'ils mogelijk gemaakt door de surtaxes. Men had mogen verwachten dat de Belgische Regeering, die het initiatief tot hare bijeenroeping nam, zelfs op den voorgrond had geplaatst afschaffing der indirecte premien, dewijl toch daaruit de crisis voortspruit en niet uit de directe premien deze hebben tientallen van jaren bestaan en waren vroeger het viervoudige van than*, zonder dat dit een kunstmatige overproductie teugevolge had, dewijl de premien vrijwel relatief gelijk waren en eene natuurlijke overproductie overal werd gevoeld en zich zelf corrigeerde, gelijk in elke andere Industrie. Van alle kanlen verheffen zich dan ook stemmen tegen het vermoedde eenzijdige doel dier conference en men kau er zeker van zijn dat Frankrijk, Belgie en, laat ons hopen, ook ons laud zich verzetten zullen tegen elke overeenkomst, welke niet in de eerste plaats ten doel heeft de onbillijke concurrentie der cartells te fuuiken. In Frankrijk en Belgie hebben vereenigingen van suikerfabrikanteu en landbouwers welke ginds een stem in den staat zijn, met algemeene stemmen moties aangenomeu, bedoelende de Regeeringen er op te wijzen, dat afschaffing der directe premie met behoud der tegenwoordige cartells gelijk zou staan met zelfmoord. Maar de kans op reussite dier conference, vooral voor zooveel betreft het vervallen der cartells, is zeer ger'iig. Rusland verkoos aan de couferentie geen deel te nemen N.-Amerika evenmin, om niet te spreken van kleinere suikerprocudeerende landen welke niet eens vertegenwoordigd zijn, maar welke laatsten juist dewijl aldaar de premieu gehandhaafd zouden blijven, spoedig van invoerende, suikeruitvoerende landen zouden kunnen worden. En ieder vakman zal zich bewust zijn dat nog het grootste gevaar wel gaat dreigen uit Noord Amerika, dat een surtaxe heft van 20, per 100 KG., tengevolge waarvan de inlandsche Riet- en Bietfabricage met reuzentchreden vooruit gaat, terwijl de wiugewesten Portorico en de Hawai eilauden reeds vrijdom van het invoerreoht geuieten en onderhaudelingen gaande zijn om ditzelfde voorrecht geheel of gedeeltelijk ook te schenken aan Cuba, waar de suikerindustrie als 't ware ongelimiteerd kan worden uitgebreid. Da tijd is niet verre dat Noord-Amerika van import- exportlaud zal worden, maar waartoe ons te verdiepen in de toekomst, er is genoegzaam dadelijk gevaar aanwezig en wij die den toestam aandachtig hebben nagegaan, kunnen zonder over drijving de overtuiging uitspreken de Beetwortel suikerindustrie is gedoemd in Nederland met uitzondering van een paar zeer guustig gelegen fabrieken bij het voortbestaan der Cartells te verdwijuen, tenzij de Regeering wat wij haar vragen zullen en wat wij stellig vertrouwen dat zij doeu zal, ons helpe met de invoering van een surtaxe (invoerrecht) waardoor het mageliik zal worden, de bovengeschetste onrechtmatige mede dinging der cartells te keereu. Een natuurlijk gevolg daarvan zal wezen dat de suiker in Nederland relatief iets hooger in prijs wordt, stel 1 h 2 centen per 1/, kilo, maar niet hooger dan den kostenden prijs plus een winst, waarvoor de concurrentie zorgen zal dat zij bescheiden blijftde bewering is wel eeu* vernomen, dat wanneer de vreemdeling ons zijne coopwaar levert beneden den kostenden prijs, wij daartegen geene belemmering moeten opwerpen, maar economisch verstandig handelen di*n lagen prijs te begunstigen. Dat moge waar zijn, voor een artikel dat in het land waar ingevoerd wordt, niet wordt voortgebracht of geen kans tot die voortbrenging oplevert, maar vooral in den tegen- woordigeu tijd van streven naar sociale recht- vaardigheid zal toch in Nederland niemand er aan denken, suiker te willen blijven koopen beneden den kostenden prijs, om zijn huishoudelijk budget met eenige kwart- of halve guldens te willen verlichten; wat hij op die wijze spaarde, zou er op neerkomen, dat hij ia Nederland aan den werkman zijn brood, aan den landbouwer zijn welvaart, aan den schipperzijn vrachtpenningen, aan de nijverheid haar middel van bestaan ontnam, om zelf ietwat goedkooper te kunnen leven. De regeeering van Belgie moge aan onze regeering daarbij ten voorbeeld strekken welke eerste zich leeft gehaast, terwijl de conferentie binnen lirussel beraadslaagde over de afschaffing der premies, hare industrie, 't grenst iuderdaad aan ironie, te verblijden met 2 francs extra preaaie, welke Belgie voor den ondergang harer suiker-industrie zal behoeden, gesteund als zij reeds is door een premie van ongeveer 5 francs dus te zamen 7 francs per 100 kilo. Middelerwijl zal er naar gestreefd moeten worden, dat de accijns der suiker in alle landen gaandeweg of beter nog spoedig, moge worden afgeschaft, niet alleen opdat de consumptie dezer lcveusbehoefte zich aanmerkelijk uitbreide en het afzetgebied dus vergroot worde, maar ook dewijl dat de eenige weg is, om overal directe en indirecte premien te doeu vervallenkon het eenmaal zoover komen, dan vreezen wij den strijd niet, want onder gelijke omstandigheden voelen wij ons sterk genoeg om den strijd om het bestaan met eere en met succes te strijden. Wij hopen dat u met ons overtoigd zult zijn van den ernst van het oogenblik dat men zich niet in slaap late sussen door het hanale gezegde z/cr is overproductie en 't zal wel weder in orde komen." Er is inderdaad overproductie en eene natuur lijke heeft steeds, als gezegd, zelf de correctie aaugebracht, maar hier bestaat een kunstmatige, die niet of niet genoegzaam gevoeld wordt, door de Cartells gesteunde landen em waarorn op een natuurlijke verbetering, dat is geooegzame in. krimping der productie, niet te Tekeneu valt. Helpt ons daarom de Regeering en de publieke opinie voor te lichten, opdat ons vaderland behoed worde voor een ramp, die voor den Landbouw, den arbeideuden stand, de schipperij en de nijver heid onoverkomelijk zou zijn. In. de zitting der Eerste Kamer van gisteren deelde de Voorzitter mede, dat de Minister van Kolonieu door ongesteldheid verhinderd is in dezelKamerde koloniale begrootingen te verdedigen; de Minister van Oorlog zal dit in zijn plaats doen. Bij lloofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) bracht de heer Rahusen ter sprake de zaak der tweede Nederlandsche Ambulance. Het ware zijns inziens alleszins gewenscht ge weest, dat door onze Regeering een zelfstandig onderzoek ware ingesteld, en zulks ware evenmin onmogelijk geweest. De heer Von Zinnicq Bergmauu vroeg welke landen we], welke niet wettelijke goedkeuring noodig achtten om het tractaat van 1896 omtrent het internationaal privaatrecht in werking te doen treden. De Minister van Buitenlandsche Zaken ant- woordde, dat Zweden, Noorwegen en Denemarken wetswijziging hiertoe noodig achtten, Duitschland, Frankrijk, Belgie,Luxemburg, Rumenie, Zwitserland, Rusland, Oostenrijk-Hongarije, Italie, Portugal en Spanje niet. Wat de gevangenneming der 2de Nederlandsche ambulance betreft, deze geschiedde een jaar voor 's Ministers optreden en deze Regeering diende te dien aazien te blijven in de lijn van het vorig Kabinet, daar zekere continuiteit door opvolgende Kabinetten in de buitenlandsche betrekkiugen dient in acht geuomen. Erkend moet worden, dat de oorzaak van het gebeurde zoo niet schuld, aan den kant der ambulance, dan toch onvoor- zichtigheid was. De bepalingen der Conventie van Geneve zijn overigens niet op particuliere ver eenigingen toepasselijk. Het overbrengen van berichten van de eene zijde naar de andere wordt algemeen beschouwd als eeu zeer ernstig zwaar te straffen feit. Het staat gelijk met spiounage. Het Engelsch legerbestuur heeft echter van te- reohtstelling der ambulance afgezien, aannemende dat haar leden waren te goeder trouw, doch door haar daden daden had de ambulance haar onzij- digheid opgegeven. Voor een zelfstandig onderzoeken van Neder landsche zijde waren niet voldoende gegevens voorhanden zonder eonlradietoir onderzoek konden wij niet tegen Engeland optreden en zulk een onderzoek was ons onmogelijk. Aan het verzoek voor invrijheidstelling der leden op parool heeft de Engelsche regeering nog geen gevolg gegeven. Na re- en dupliek werd Hoofdstuk III zonder stemming goedgekeurd. Bij Boofdstak IV, (Justitie) bracht de heer Dijckmeester hulde aan de werkkracht en het ini tiatief van den Minister wees op de gebrekkige regeling van art. 266, Strafvordering omtrent het rechl van verzet, de lage tractementen der recht- terlijke ambtenaren, en wilde voorts een commissie van deskundigen, ter onderzoek voor verbeteringen, in de Rijkswerkinrichlingen brengen. De heer Kist wees den Minister, als hoofd der politic, op het gewicht eener regeling van het politiewezen, in het belang der veiligheid en om de onzekerheid van het optreden der politiebeambten tegenover het publiek weg te nemen door een algemeene nauwkeurige omschrijving van hun taak en van de beperkingen in de ver- vulling daarvan. Een bepaalde toezegging ver- langde spr. echter niet. Ook een feitelijke ver betering in den toestand van het personeel der Rijksveldwacht, verstrekking van rijwielen en oprichling van bereden brigades werd door spr. bepleit. De door de heeren Hovy en an Velzen ge- wenschte weder-invoering der doodstraf werd bestre- den door de heer Van Lier, het afkeurende de goddelijke maeht te stellen in de hand van den dwalenden mensch. Voorts werd aaugedrougen door den heer Hovy op spoedige en afdoende beteugeliug van het spel op de Pier te Scheveniugen. Woensdag is te Zierikzee gehoudeu de 89* algemeene vergadering der schippersvereeniging „Schuttevaer." Reeds Dinsdag bewees de vlaggen- tooi dat Zierikzee het bezoek van Schuttevaer" op prijs stelde. Des avouds werden de leden en genoodigden door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen en verwelkomd, eu na afloop daarvan werden de afgevaardigden door de afdeeling Schouwen en Duiveland ontvangen in de societeit /Concordia," waarbij het aan de noodige toespraak niet ontbrak. Woensdagvoormiddag begon de vergadering onder voorzitterschap van den heer Mr. Smeenge, die een waardeerend woord wijdde aan de uagedachtenis van den overleden secretaris J. Vareukamp, die met zooveel ijver voor de vereeniging is werkzaam geweest. Op de vergadering vertegenwoordigden 37 af-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5