A1 g e m e e a Hieuws- en Advertentieblad 7 o o r Zeeuwsch-VUanderea. No. 4183, Zalerdaa: 1 Februari 1902. 42® JaargaoK- PUBLICATIS. Engeland en de Z.-A. Repnbliek, BE BIKIITEHIS. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Van dit nummer zal een tweede blad verschijnen, dat morgen aan onze abonne's zal worden toegezonden. FffTJILLETON 2) TER \EI ZEVXCHE COIIRAST Per drie maanden binDen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bq alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTEETOTliN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,1th Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenti* wordt de prjjs slechts teemaal berekend. v Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Mli bind vemeliljnt rlaamlAff-, Woen.daK- en VriJd««r»vond, altaexonilerd op Fee8l<l»*eB^b^^i^KirmaJPj^N^AI^BII^AMD^^*ei^SeBieii. Burgemeester en Wethouders van TER JEEUZEN maken bekend, dat heden is afgekondigd .eene verordening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren," welke verordening van af heden gednrende drie maanden, op de secreturio dexer gemeente voor een ieder ter lezing i» ncdergelcgd. Ter Neuzen, 30 Jaauari 1S02. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Bnrgemeester. J. L. OOSTERHOEF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid zal worden gegeven tot vaccinatie Alleen voor kiuderen op Woensdag 12 Februari aanstaande voor de bewouers van het dorp Mauritsfort en Hasjesstraat. Op Donderdag 14 Februari voor hen, die wonen op het Boerengat en het Paradijs. Voorts wordt aan eeu ieder gelegenheid ge geven tot kostelooze revaccinatie op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Februari a. s., telkens van des namiddags een tot twee ure ten huize van den gemeentegeneesheer. Hoek, 81 Januari 1902. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Nieuws is er van het oorlogsveld niet, doch des te meer wordt nu de daad van de Nederlandsche regeering besproken. De Times, sprekende over Balfour's mededeeling, zegtEr is geen aanleiding om aan te nemeu, dat de mededeeling van de Nederlandsche regeering wat baar inhoud betreft van meer gewicht is dan andere ongemachtigde voorstellen op hetzelfde stuk. Zij komt natuurlijk van een bevriende re geering, een regeering, tegenover welke wij ge- lijk wij herhaaldelijk zeer duidelijk getoond hebben geneigd zijn in betrekking tot den strijd in Zuid-Afrika een vrijheid te guunen die wij stellig nooit zouden toestaau aan andere. Het antwoord van de ministers zal, verirouwen wij, even duide lijk en fliuk als hoffelijk en vriendschappelijk wezeu. De Standard merkt op Balfour's mededeeling was in bewoordiugen van weloverwogen soberheid vervat. I let zou voorbarig zijn van onderhande- lingen te spreken, voor wij weten wat de ware aard is van de stukken, uit den Haag overgezonden. De gevluchte Krugerieten nu te erkennen zou een onvergeeflijke dwaasheid en zwakheid wezen De Daily News zegtHet is niet mogelijk uit Balfour's bestudeerd officieele taal op te maken of het kabinet op de Nederlandsche nota heeft geantwoord, maar de natuurlijke gevolgtrekking is, dat het dat gedaan heeft. En zoo ja, dan is het vooruitzicht op den vrede nog ver, want de ge- dachtenwisseling zou niet zoo plotseling gesloten worden, als zij stof leverde voor verdere diploma tieke handeling. De jingo-biaden bereiden, betreffende Balfour's mededeeling nopens het vermeende Nederlandsche vredesvoorstel, het pupliek voor dat de Engelsche regeering het zal afwijzen, gelijk de Times schrijft, hoffelijk en welwillend maar tevens fiink en ferm, zooals indertijd Mac Kinly's aanbod van bemidde- ling afgewezen is. De Times zegt, dat de regee ring met de gedachtenwisseling niet verder kan gaan, anders zouden andere mogendheden naderhand een poging tot bemiddeling op dit voorbeeld van de Nederlandsche kunnen gronden. Als de Boeren- leiders door tusschenkomst van de Nederlandsche regeering Engeland de onderwerping van de Boeren willen aaubieden, behnort de Engelsche regeering over den vorm heen te stappen, maar de onder werping rnoet aan de ouderhandelingen voorafgaan. Die onderwerping, meent de Times, is eerlang trouwens onvermijdelijk en een kwestie van korten tijd, gelijk blijkt uit Kitchener's krijgsvoor- deelen. De Standard verklaart, dat alle onderhandelingen met de Boeren-leiders in Nederland, met de Kruger- eu Leyds-kliek onmogelijk is. Engeland kan alleen onderhandelen met de aanvoerders der oorlogvoeren- de Boeren in Zuid-Afrika, zonder ruggespraak met de Boerenleiders in Europa. Daarentegen zegt de Daily News Engelands lichtvaardige verwerping van een Nederlandsch vredevoorstel ware misdadig. Het blad verteld dan breedvoerig welke stappen tot den vrede het onlangs zelf deed, overeenkomstig Rosebery's program van Chesterfield. Het vaardigde mr. Rooeegaarde Bisschop naar Nederland af, om de Boerenlijders te polsen over het openen van vre- desonderhandelingen,op denavolgendegrordslagen ten eerste zouden Tranvaal en Vrijstaat zelfstandig worden uaar het voorbeeld van Canada vervolgens zou de militaire bezetting door Engeland niet onredelijk gerekt wordenten derde volledige amnestie voor de republikeinen en de rebellen ten vierde, subsidie van Engeland voor den her- bouw der hoeven en de hervattiDg ran het boeren- bedrijf. Roosegaarde Bisschop sprak met de voornaamste Boeren-leiders in Nederland, uitgezouderd president Kruger, dien zij het overbodig vonden te gaan sprekeu aangezien de president machteloos is. De Boeren-leiders overwogen de voorstellen, maar de Daily News verklaart de uitkomst van hun overwegingen niet te kunnen meedeelen. Lord Landsdowne, minister van buitenlaudsche zaken, ontviug ettelijke gezauten in bizonder ge- hoor. De Internationale Arbritragebond heeft aan de Engelsche regeering geseind, om het Nederlandsche vredevoorstel te steunen. Er openbaarde zich Woensdag aanzienlijke be- langstelling in de voorzalen van het Lagerhuis, met het oog op de stappen der Nederlandsche regeering, tengevolge van een bezoek van Salis bury en Landsdowne aan dit parlementsgebouw, waar zij een geheim-officieuse bijeenkomst hadden met verscheidene ministerieele collega's in een der commissiekamers van het Huis. De St. Jame's Gazette verneemt, dat de Neder landsche nota gesteld was in een zeer vriendelijke, eerbiedige taal. Zij sprak de oprechte droefheid uit, waarmede de verlenging van de vijandelijk- heden in Znid-Afrika door het Nederlandsche volk wordt waargenomen en den oprechten wensch van dat volk, dat de vrede apoedig rnoge ge sloten zijn. De Nederlandsche regeering gaf te kennen dat zij bereid was, elke mogelijke wijze om nader te brengen tot eene oplossing te ver- gemakkelijken. Het document besloot met het stellen van de Nederlandsche diensten ter be- schikking van de Engelsche regeering, voor het dat de gelegenheid mocht komen, waarin de Nederlandsche regeering de rol van vriend schappelijk bemiddelaar mocht knunen ver- vullen. Volgens een nota van Reuter'a Agentschap heeft de Nederlandsche regeering geen vredes- voorstellen aan het onderzoek der Engelsche regeering ouderworpen. Veeleer heeft zij aan de Engelsche regeering zekere inblazingen gedaan, die ten doel hebben de middelen te vergemakke- lijken om te geraken tot een beeindiging van den oorlog. Men beschouwt het nochthans als twijfel- De buurman ging naar binneu en vaderTardu ging in plaats van naar zijn werk, naar de stad. Verwonderd zagen eenige burgers, dat hij bij den officier van justitie aanschelde, met wien hij eeu erustig onderhoud had. De officier liet hem een uur later zelf uit en zeide op den drempel zachtjes Dus vanavond tegen tien uur, niet waar Er viel niet meer aan te twijfelen, het parket zou aan het sterfbed van Pierre Baux bijeenkomen om Tardu te rechtvaardigen. Het sloeg tien uur, toen er bij Pierre Baux werd gescbeld. Een meisje deed open, maar sprong bij het zien van de gerechtspersonen verschrikt achteruit. Hoe is het nu met uw meesterr vroeg de officier. Hij scbijnt te slapen, maar Kunt gij ons in zijn kamer brengen, zonder dat hij er iets van merkt, of in een kamer, die er aan grenst? Maar mijnheer, waarom, mompelde zij. In naam der wetzcide de officier, antwoord Ja, dat kan wel. Ga ons dan voor, maar geen woord, hoor, iaat ons handelen. De overheidspersonen, voorafgegaan door het dienstmeisje die eeu brandende^ kaars in haar bevende hand hield, gingen naar een kamer, die grensde aan die van den sterveude. Blijf bij ons en houd je stil. Vader Tardu, die met de gerechtspersonen was meegekomen, trad de ziekenkamer binnen, terwijl de anderen ongemerkt tot in de nabijheid van den stervende sloopen en zich achter 't gordijn vethorgen. Pierre Baux zag vader Tardu, die voor zijn bed stond en een zonderlinge schrik scheen zich van hem meester te maken. Pierre Baux, ik ben het. Zie je me en versta je me Ja, ja, antwoordde de ongelukkige met bevende stem. Ja, je bent vader Tardu, de moordeDaar van het „oudje met de katten." Je weet dat je liegt, Pierre Baux. Je zult weldra sterven, dus het uur om de waarheid te spreken is nu voor je gekomen. Herinner je je niet, dat je hard wegliep, omdat je meendet iemand te hooren loopen Dat was ik, ik heb je herkend, Pierre Baux, jij hebt, het oudje gedood. De officier schoof voorzichtig het gordijn weg en keek naar de stervende. Baux had zich halverwege opgericht en riep met zonderlinge stem Ha ha ha en waarom heb je dat niet voor de rechtbank gezegd, moordenaar Waarom Omdat jij mijn jongen, mijn Victor het leven hebt gered. Begrijp je Ja, als men mij veroordeeld had, zou ik gesproken hebben, want mijn zoon zou dan een bezoedelden naam hebben gehad. Maar men heeft mij vrijge- sproken en ik heb gezwegen, niettegenstaande iedereen mij voor den moordenaar hield om jou te redden, zooals jij mijn zoon hebt gered omdat Victor mij niet voor schuldig hield. Dat was voldoeude Maar nu ga je sterven, de menschen kunnen niets meer tegen je doen, her stel mij in mijne eer, ik smeek het je. Neen Neen, jij bent de moordenaar. Moorde naar Moordenaar. Bleek en bevend bleef Tardu staan. Plotseling weerklonk door den stillen nacht een zacht gemiauw Pierre Baux richte zich angstig op, luisterend De kat miauwde uog steeds, lang, zachtjes en klagend. De oogen puilden den stervende uit de kassen en ondanks zich zelf zeide hij Ja, jaHet »oudje met de katten." Dat is ;een oude heksZq heeft geld, veel gdd. Het was nacht, een kat miauwde j dat was ik. Dat was een list. Ik had mijn plan gemaakt het houweel van vader Tardu. men zou den- ken dat hij de moordenaar was, want hij werkte in de buurt. Maar hoe zou zij in den nacht de deer openen. En mijn plan was niet slecht bedacht. Als ik eens een kat nabootste. Een kat, die naar binDen wil... Miauw!... een kat die verdwaald is en erg laat thuis komt Miauw Miauw Ja, stil maar kleintje, ja, poesje, wacht even, riep het oudje. Ja, ja, het is zeker Grand-Mus- seau, het ia zijn stem, stil maar deugnietje. Miauw zeide de kat. Zij opeut de deur Dan het houweelDaar ligt zij dood. En ik achtig dat een wezenlijike vooru'tgang in dieu zin mogelijk zij, zoolang de oorlogvoereude Boeren zelf geen duidelijken stap gedaan hebben om hun wensch te doen blijken tot het beginnen van vredesonderhandelingen. Dit is de eenige gedrags- lijn die hun altoos geoorloofd is te volgen. Op het oogenblik dat hij aan de Gare du Nord den trein naar Brussel zou nemen, ver- klaarde Dr. Leyds Woensdag aan een redacteur van de Patrie Ik ben gehouden tot een diplo- matiek stilzwijgen, maar ik kan u verklaren, dat het onjuist is, dat de gedelegeerden van de Trans- vaalsche en Vrijstaatsche regeering de bemiddeling zouden gevraagd hebben van de Nederlandsche regeering ten opzichte van den Zuid-Afnkaanschen oorlogdat het onjuist is, dat zij Dr. Kuyper zouden hebben belast met het doen van vredes- voorstellen. Men heeft gesproken van voorwaardeu, aan het onderzoek der Engelsche regeering ouder worpen, om den vrede to verkrijsjen. Dat kan niet zijn. Er zijn niet verscheidene voowaarden. Er is er maar eene, waarop de oorlog zou eindigen en die eene kent de Engelsche regeering voldoende. De vredesgeruchten hebben een guustigen in- vloed geoefend op de beurs te New York en Londen, vooral op de consols en KafFermarkt. Intusschen verluid niets authenthieks over den aard van het Nederlandsche vredesvoorstel. De overwegende meening schijnt te zijn, dat de Neder landsche regeering alleen de Engelsehe regeering heeft willen polsen of zij Nederlandsch bemiddeling zon aannemen. Tot Woensdagmiddag waren er in de officieele kringen te Berlijn geen bijzonderheden bekend betreffende pogingen tot bemiddeling van Neder- landschen kant in de Zuid-Afrikaansche zaak. Dienovereenkomstig wordt verder verzekerd, dat de Duitsche regeering noch van tevoren haar in- stemming betuigd heeft met een daad van den Nederlandschen minister, noch zich daarbij aan- sluit. In de pers aldaar overweegt weliswaar voor- loopig nog de twijfel aan een spoedig te voor- zienen vrede, maar wordt de Nederlandsche poging tot bemiddeling toch met de meest mogelijke symphathie besproken en de wensch geuit, dat zij eenig gevolg moge hebben. De Matin verneemt uit Londen Iemand, die goed op de hoogte is met al wat er in de hooge regeeringskringen gebeurt, zegt dat de minister- raid de nota uit den Haag waardeloos acht. Er wordt niets in medegedeeld, geen voorstel in gedaan, niets in gevraagd. Zij be vat alleen eenigs opmerkingen, en het kabinet van St. James heeft daarop iu zeer hoffelijke bewoordiugen geantwoord. In het geval de Nederlandsche regeering, door de afgezanten der Boeren daartoe gemachtigd, de Engelsche regeering vredesvoorstellen doet, zal deze ze in neer ernstige overwegiug nemen. De Eclair verneemt uit Londen In het alge- meen kau men zeggen, dat de openbare meening in Engeland met groote voldoeniug de bemidde ling, door Nederland aaugeboden, heeft opge- nomen. De wensch om de vijandelijkheden zoo spoedig mogelijk geeindigd te zien, wordt hoe langer hoe levendiger bij het volk. heb het geld, al het geld. De moordenaar wel, dat is vader Tardu. Ha, ha, ha Plotseling trad de officier achter het gordijn te voorschijn. Ah De ellendelingen, riep Pierre Baux zijn vuist ballend. De officier legde zijne hand op den schouder van den ongelukkige. Wij hebben u gehoord, ge hebt bekend. Gq zijt de moordenaar. Ja, ja, ik ben hetIk ben het, verstaat gij Maar, maar... Hij bracht zijn hand aan zijn keel. Hq voelde dat hij ging sterven. Maargij suitme niethebben. Plotseling viel hij achterover, zijne handen vielen slap langs zijne zijde. De moordenaar van »het oudje met de katten was niet meer, EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1