(iemengde beriehten. TeSegrafische barichten. TER NEUZEN, 29 Januari 1902. een tijdelijke verhooging van suiker-, graan- en tabaksrechten ware wenscheliik zoolang de prijzen gedrukt zijn hier te lande. De kreet //duur brood" is niet meer dan een partijleus. Een in- voerrecht van 2 op de 100 K. G. tarwe zou den broodprijs slechts met 1 cent per verhoogen. Spreker stelde voor tariefsherziening het grootste vertrouwen in dit ministerie en hoopte dat dit niet slechts den koophandel, doch ook de nijver- heid en den landbouw zou steunen. De heer Rutgers van Rozenburg gaf als zijn gevoelen te kenuen omtrent den oorsprong van dit Kabinet (welks exploitatie op wereldsch terrein bij de verkiezingen van godsdienst en geloof hij in lijnrechten strijd achtte met het goddelijk gebod ,/Gij zult Mijn naain niet ijdelijk ge- bruiken dat de vorige Regeering de baan voor de tegenwoordige heeft geeffend door hare toe- nadering tot de clericalen en democraten in verband met de werking van een nitgebreider kiesrecht. Dit Kabinet btdenke dat zijn optreden is te dankeu aan oorzaken van tijdelijken aard. De samen- stelling der Regeering uit twee heterogene deelen geeft eveneens reden tot gerustheid. Spreker zag overigens in de Troonrede veel aantrekkelijks. De Slaatsloterij wilde hij echter behoudeu als tegenwicht tegeu de veel verderfelijker binnen- en buitenlandsche loterijen. Gaarne zag hij de administratie7e rechtspraak defimtief ge- regeld van een algemeene volksweerbaarheid, een volksleger, verwachtte spreker niets, evenmiu als van een landsstorm. De fiscaliteit, aan een hooger tarief vastgeknoopt, maakt spreker er van afkeerig. Wil men door een hooger tarief geld slaan, dan kau men zich later niet meer van die belasting losmaken. Intusschen is het aliengs zoover ge- komen, dat wij verplicht zijn tegenover het buiten- land tot represeille-maatregclen over te gaan, waarin spreker al betreurt hij ze, geen inbreuk op freetrade ziet. Met genoegen zag spreker de Regeeringsverklaringen dat de invaliditeifs- en ouderdomsverzekering niet uitsluitend ten bate der handwerkslieden dient voorgesteld. Spreker hoopte dat het gezond verstand en de practische zin der Katholieke Ministers on» zal bewaren voor de at'schaffing van den vaccinedwang die hij een nationale ramp zou achten. Het bestaan van een scheiding tusschen de Nederlandsche en Indische fiuancien werd door spreker ontkend er is slechts een scheiding van boekhouding. De heer Reekers beschouwde het optreden eener Christelijke regeering niet alleen gerechtvaardigd als resultaat der verkiezingen, naaar tevens als eisch des tijds. De heer Hovy bepleitte bespoediging der vrij- making van het onderwijs en betoogde het groote belang van de droogleggiug der Zuiderzee. Huldigende den moed der vorige Regeering om een voorstel daartoe te doen, hoopte spreker dat het loopende onderzoek zou leiden tot de tot stand brenging van dit grootsche werk. De heer Regout wilde het systeem van heffen van invoerrecht naar de waarde vervaugen door specifieke rechten. Krachtens de nieuwe Militiewet vervallen de bepalingen omtrent het opnemen der signale- menten van lotelingen der n ilitie. De Minist r van Oorlog heeft nu het oordeel derleger-autori- teiten gevraagd over zijn plan om ook voor de vrijwilligers dezen maatregel te doen vervallen. Aanleiding hiertoe wordt gevonden in de om- standigheid, dat de man naar het opgenomen signalement toch zelden of nooit is te herkennen wat inderdaad een tamelijk afdoende //aanleiding" voor 't afschaffen van noodeloozen omhaal is te achten. Gisteravond werd alhier in de bovenzaal van het j/Nederlandsch Logement" een soirae gegeven door de muziekvereenigiug vDe Volharding," waarvoor thans het dames-commite voor het te stichten ziekeuhuis met de uitvoerders der operette ;/De Tooverring" wederkeerig medewerking ver- Jeenden. De opvoering der operette liep uit- muntend van stapel en werden de verschillende tafereelen, zoowel alsde dcor het orkest uitgevoerde muziekstukken, met daverend applaus der talrijk opgekomen leden en geintroduceerden begroet. Na afloop der uitvoering richtte de voorzitter der vereeniging een woord van dank tot de opge- komenen voor hunne betoonde belangstelling, bracht hulde aan den heer Heijblom, die als regisseur onvermoeid was werkzaam geweesl voor het wel- slagen der uitvoering, aan de kinderen die zoovele uren van studie voor deze uitvoering hadden opgeofferd en aan de ouders, die hunne kinderen voor dit doel hadden afgestaan en in de gelegen- heid gesteldvoor hunne costumes te zorgen, terwijl hij ten slotte een woord van dank uitte tot de werkende leden van de Volharding en't bizonder aan den directeur, de heer Andrews, die zoo krachtig hebben bijgedragen aan het welslagen der uitvoering, Voor de aanstaande verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, (vacature ontstaan door het overlijden van den heer II. C. E. van IJsselsteijn) is door de Uberale kiesvereeniging z/De Vrijheid" alhier, candidaat gesteld de heer P. J. Versluijs. Heden middag bevonden zich eenige school- kinderen die huiswaarts keerden op de buitenste vestingbrug aan den Axelschen weg, toen daarover juist een landboawer uit Zaamslag met een tilbury van tegenovergestelde zijde stapvoets kwam aan- gereden. Eensklaps steigerde het paard, de kinderen schijnen niet spoedig genoeg te hebben kunnen uitwijken, althans een 8jarig jongetje geraakte onder het paard en schijnt van het dier een slag te hebben ontvangen, daar het een vrij diepe wond aan de kin had. De gemeentepolitie was juist in de nabijheid, en zorgde voor vervoer van Let knaapje met het rijtuig naar een geneesheer. Deze verbond de wonde en kon constateeren dat geen levensgevaar bleek te bestaan. Gisteren werd ter kennis van de gemeente politie gebracht dat op het terrein der heeren Van Cantfort Koch aan't spoor, hont ontvreemd was. Na een onderzoek, dat bijna den geheelen dag in beslag nam, werd het hout ontdekt bij een bewoner der Kerkhoflaan, zekere L. P., in den regenbak onder het gewelf verstopt. Ge- noemde persoon was inmiddels gevlucht en is vermoedelijk naar Frankrijk uitgeweken, daar hij ook in Belgie nog eene gevangenisstraf van 18 maanden tegoed heeft. Heden werd alhier door het bestuur van den Piersenspolder aanbesteed de levering van 360 M3 grind. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: A. H. de Vos voor /1,95, Van Koppenbagen Co. voor /1,88, P. A. Dolk voor /1,87, P. Meeusen voor /1,81, J. Adri- aansen voor J. T. Boerboom voor/1,79 en A. de Jonge Dz. voor /1,78. Gegund aan den heer A. de Jonge. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer ten verzoeke van mej. M. G. Heijblom in het openbaar geveild een woonhuis met toe- behooren en erf, aan de Noordstraat te Ter Neuzen, sectie C no. 3640, groot 65 centiaren, waaronder 50 centiaren erfpachtsgrond van de gemeente, kooper hiervan werd da heer K. de Smidt Cz. voor f 4450. Maandag werd alhier door den bouwkundige L. de Bruijne aanbesteed het verbouwen van een vleeschhouwerij in de Noordstraat C n°. 69. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. A. Rijnberg voor f 2045,J. P. Oaste- lijn voor f 1825,J. v. d. Velden voor 1819,H. v. d. Velden voor 1760, H. Kaijser voor f 1759,W. P. Nieuwelink voor 1725,P. L. Boogaard voor 1695, J. Kolijn voor f 1695,E. C. Herrebout voor 1688, Alle inschrijvers wonen alhier. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Men schrijft aan de N. R. C. het volgende, dat we heden ook in andere bladen vermeld vanden Het plan om het kanaal GentTer Neuzen zoodanig te veranderen, dat schepen van 9 M. diepgang zonder moeilijkheden kunuen doorvaren, zal uitgevoerd worden. Daardoor zullen de sluizen van den nieuwen kanaalarm te Sas van Gent veel breeder worden dan het asnvankelijke plan geweest is. De nieuwe brug zal pi. m. 10 M. langer worden dan in het bestek i* opgenomen. Door deze wijzigingen zullen bijna alle reeds gemaakte planteekeuingen vervallen, waardoor de uitvoering der nieuwe sluis- werken wel eenige vertraging zal ondervinden. Dit bericht komt ons miust genomen voor'oarig voor. De onderhandelingen om daartoe te geraken zijn wel door de Belgische Rpgeering met de ouze geopend, en nu laat het zich wel niet voorzien dat er van Nederlandsche zijde bezwaren zullen worden geopperd, doch, alvorens die wijziging in de plannen als een vaststaand feit kan vermeld worden, moet toch eerst een wetsontwerp tot wijziging van de conventie bij de Siaten-Generaal worden ingedieud en door de Kamers aangenomen. Axel, 28 Jan. Heden werd alhier door burg, en weth. aanbesteed I. Het afbreken van de bestaande woning van het hoofd der o. 1. s. en het ter plaatse bouwen van een nieuwe woning met bijlevering van materialen. Ingeschreven werd door de heeren C. Everaard te St. Jansteen voor f 8350, C. Bleijenbergh te St. Jansteen voor f 8330, J. van der Velden te Ter Neuzen voor /8125, II. van der Hof te Vlissingen voor 7880, C. P. Melis, J. C. Hariot en M. Vader te Vlissingen voor 7864, A. Kooman te Ter Neuzen voor 7640, H. van Luijk en A. van 't Hoff te Axel voor 7600, J. A. van Hoeve te Axel voor 7587, A. J. Cornelisse en J. K. Vink te Axel f 7534 en C. van den Broeke te Axel voor f 7392. De raming was f 7497,34. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. II. Het bouwen van een houten hulpschool met bijlevering van een gedeelte der bouwstoffen. Ingeschreven werd door de heeren C. P. Melis, J. C. Hariot en M. Vader te Vlissingen voor f 1592, J. K. Vink te Axel voor 1389, C. van den Broeke te Axel voor 1316 en H. van Luijk en A. van 't Hoff te Axel voor 1240. Een inschrijvingsbiljet werd van on- waarde verklaard. De raming was f 1626,02. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Koewacht. De Eerwaarde heer E. J. van Rompu, gedurende vele jaren kapelaan in deze gemeente en thans werkzaam te Etten, is door den Bisschop van Breda, benoemd tot rector aan het R.-K. gasthuis te Breda. 's Gravenhage, 29 Jan. Eerste Kamer. In den aanvang der zitting bevestigde Minister Kuijper, naar aanleiding eener desbetreffend door den heer Pijnacker Hordijk gestelde vraag, de gisteren in het Engelsche Parlement door den Minister Balfour gedane mededeeling dat in zake den Zuid-Afrikaanschen oorlog van de Neder landsche Regeering eene nota was ontvangen. Omtrent den inhoud kan de Minister op dit oogenblik niets mededeelen. Daarna werden de algemeene besehouwingen over de staatsbegrooting voortgezet. De Minister Kuijper verdedigde in zijn antwoord uitvoerig, tegenover den aanval van den heer Fransen van de Putte, de wijziging in het reglement van orde van den Ministerraad, die geen college van staat is. In zake de droogmaking van de Zuiderzee, wil de Regeering zelfstandig overwegen of deze zaak mogelijk is, ook uit financieel oogpunt. De vaccine-questie liet de Minister rusten, bij het voornemen over eenigen tijd daaromtrent een voorstel in te dienen. Wat protectie betreft, zonder het dogma van de noodzakelijkheid daarvan te aanvaarden, is toch verandering van den beslaanden toestand in het landsbelang dringend noodig. Vele iuwoners van Goes en van de dorpen op dit eiland hebben een paar onrustige nachten doorgebracht. Zaterdagmorgen toch kreeg de com- missaris van politie alhier van de recherche te Rotterdam de mededeeling, dat vier inbrekers het voornemen hadden in of nabij Goes hun slag te slaan. De commissaris, de heer Holsheimer, had de goede gedachte verscheidene ingezetenen van Goes, houders van kantoren, te laten waarschuwen en tot waakzaamheid aan te sporen. Ook zond hij telegrammen aan de burgemeesters der ver schillende gemeenten, tevens verzoekende, dat dezen de boeren mochten aanzetten om waakzaam te zijn. H t spreekt van zelf, dat de politie zelve ook niet stil zat. Zij werd versterkt met een iuspec- teur en twee agenten der recherche uit Rotterdam, terwijl de burgemeester van Goes ook de hulp- ageuten in dienst had geroepen. Men was dus goed voorbereid, maar niettemin brachten heel wat meuschen een onrustigen nacht door. Maandagnacht betoonde de politie in de gemeente Kapelle dezelfde waakzaamheid. Toen de veld- wachters uit Kapelle en Biezelinge met twee onbezoldigd-rijksveldwachters op den dijk langs den Willem-Annapolder surveilleerden, outmoetten zij om drie uren ter hoogte van de hofstede van den heer Vereeke vier personen, dien hun ver- dacht voorkwamen en die ze aanhielden. Voor den aldaar wonenden Kantonrechter van Goes, den heer Pompe van Meerdervoort, gebracht, liet deze hen wegens landlooperij naar Middelburg brengen, waar de Officier van Justitie termen schijnt te hebben gevonden om hen in verzekerde bewaring te houden. Op hen werden bij onderzoek gevonden dolken en scherpsnijdende voorwerpen. Of men hier te doen heeft met het in den aanhef van dit bericht bedoelde viertal, kunnen wij nog niet melden, evenmin of deze aanhouding in verband staat met een in den voornacht ge- pleegde inbraak in de R. K. kerk te Kwadendamme, waarvan sprake is. Een Maandag te Goes bij de politie ontvangen bericht, als zouden de vier personen inbraak hebben gepleegd op de hofstede van den heer Vereeke, is dus onjuist. (G. C.) Te Haarlem is een zesjarig knaapje, dat met twee broertjes al spelende van school naar huis ging, bij ongeluk aangereden door het paard van een postkar en wel bij het Kenaupark. Het kind kreeg het wiel over borst en hals en over- leed eenige oogenblikken daarna. Verleden week werd te Wageningen een huisgezin, man, vrouw en zeven kinderen, het jongste een zuigeling, wegens niet betalen der hnur op straat gezet. Eenige dagen heeft het gezin vertoefd onder het politiebureau, doch dit verblijf mag slechts van tijdelijken aard zijn en zoo stond de familie spoedig weder onder den blooten hemel. Het diaconie-armbestuur der Herv. Kerk weigerde hulp, omdat de man te Barneveld is geboren Het ougelukkige gezin heeft nu enkele nachten door gebracht in eenijskelder, onder aan den Wageningschen berg, een ruimte van den vier- kanten meter, waar men geknield tegen elkander leuude. Toen is echter de burgemeester tusschen- beide gekomen en door diens zorg is nu de familie in een logement onder dak gebracht. Het diaconie-armbestuur heeft zich eindelijk laten bewegen iets te doen en 15 ineens afge staan, terwijl het comite van weldadigheid een woning heeft gehuurd. Volgens de N. Ct. zijn de ouders meestentijds te lui tot eenigen arbeid. De politie te Haarlem is de inbrekersbende, die de laatste weken daar werkzaan is geweest, op het spoor. Er zijn er weder twee gearresteerd.. Zondagmorgeu is in de Scheepsmakershaven te Rotterdam een der beidereizeudammen doorgebro- welke aldaar waren opgeworpen door een aan- nemer uit Dordrecht, die de Reederijbrug naar de Boompjes bouwt. De doorbraak is ougeveer 10 meter, waar doorheen het water met kracht binnenstroomde en het geheele werk onder water zette. Aldaar bevonden zich twee heimachines enz. die geheel onder water staan. Beidedammen hebben ontzetlend veel geleden. De schade is nog niet te ramen doch bedraagt minstens dui- zenden guldens hoofdzakelijk aan arbeidsloou. In Friesland begint de influenza weer te heersehen. In sommige scholen is een groot gedeelte van het onderwijzerspersoneel ziek. In het dorp Eernewoude ligt bijna de helft der bevolking ziek, ook door influenza. Twee Duitschers boden Vrijdag aan het Centraal-station te Amsterdam aan een loket een Amerikaansch bankbiljet van 100 dollars aan, en de juffrouw, die daar dienst deed, betaalde f 235 uitmaar na onderzoek bleek, dat het biljet waar- deloos was. De personen, die bij het aanbieden tegenwoordig waren, hadden opgemerkt dat de heeren niet per spoor waren vertrokken, maar de stad waren in- gegaan onmiddellijk werd de politie met 't ge- val in kennis gesteld en spoedig werden de Duit schers in de Warmoesstraat aangehouden, in't be- zit van een voorraad Hollandsch en Duitsch geld. Er moet gebleken zijn, dat zij zelven ook niet wisten, dat het biljet waardeloos was. Nabij het Koninginnedok te Amsterdam is- de tjalk »Nooit gedachl" door een stoomboot in deu voorboeg aangevaren, zoodat het schip zonk. Schipper, vronw, knecht en S kinderen werden gered door de bemanning der boot, doch het jongste kind, een meisje van 3 jaar verdronk. Zaterdag is de gearresteerde vroedvrouw v. V., uit Meppel, na verhoor voor den rechter van instructie te Assen, weer in vrijheid gesteld. De agent G. moet volgens de verklaringen der getuigen bebloed zijn geweest en zijn handen hebben afgewasschen, waarna hij een kistje en touw heeft gevraagd. Hij blijft echter ontkennen. In deu laatsten tijd werden op het Centraal- station te Utrecht uit de kas van het publiek telefoonvertrekje, herhaaldelijk de daarin door de gebruikers geworpen dubbeltjes gemist. Ten einde den dief te betrapjien werd vanwege de telefoonmaatschappij een inrichting gemaakt waardoor bij het openen van het deurtje der kas, een electrisch schelletje overging in het bureau van den restaurateur, van waar men het gezicht op het telefoonvertrekje heeft. Reeds den eersten dag werd de restaurateur door het seiu gewaarschuwd en snelde hij met een paar anderen naar het bureau, waar zij tijdig aankwamen om het vertrekje te zien verlaten door een bedtende van de telefoonmaatschappij, voor wien blijkbaar de gemaakte iurichting, geheim gebleven was. De man ontkent echter het geld uit de kas ontvreemd te hebben. De zaak is in handen der politie. Bij een twist te Groningen tusschen een paar jougens aangekomen omdat de een den ander een sigarette uit de hand rukte, trok de aange- rande, een veertienjarige loopjongen, zijn raes en stak dat zijn tegenstander in den strot. Een slagader werd getroffen en de gewonde is naar het academisch ziekeuhuis overgebracht. Eenige schoolleerlingen te Steenbergen kregen bij het Daar huis gaan twist, welke zoo hoog liep, dat zij een 8jarigen jongen met het hoofd naar beneden in een moddersloot plaatsten Was de joDgen niet door een naastbijwonenden man gered, dan zou de dood spoedig zijn inge- treden. Te Sloten (bij Amsterdam) kwamen in den laatsten tijd herhaaldelijk klachten wegens aan- randingen van meisjes op den weg. De chef- veldwachter aldaar, is thans erin geslaagd drie personen op heeterdaad te betrappen tegen hen is procea-verbaal opgemaakt. Men schrijft uit Zutphen In aansluiting met ons bericht betreffende den moord op den vijfjarigen Bensink te Wilp, kunnen we mededeelen, dat de 21jarige half broeder van den vermoorde thans bekend heeft de misdaad gepleegd te hebben, terwijl hij ook nog meege- deeld heeft indertijd een hooischelf van zijn vader in brand gestoken te hebben. Naar den dader dezer braudstichting heeft men toen tevergeefs gezocht. In deu loop der instructie, waarbij negen per sonen gehoord werden, bleef de misdadige hals- starrig zijne onsehuld volhouden. Aangezien echter veel tegen hem getuigde, werd hij dadelijk in arrest gehouden en konden de overige acht naar huis gaan. Eerst later heeft hij bekend. Door deze bekentenis zijn de lasterlijke praatjes tegen de buurvrouw N?ussiuk gelogenstraft, die sommigen uit den den omtrek, waar de moord heeft plaats gehad, geheel ten onrechte voor de schuldige hidden. Zooals we reeds meedeelden, twijfelt men aan de toerekenbaarheid van den dader.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2