I A 1 g e ffi e e n Nieuws* on Advertentieblad o o r Sseuwsch-VUanderen, No 4182. VACCI KATIE. GEMESHTRRAAD, DE BE1EBTENIS. Engeland en de Z.-A. Republiek. Donderdag 30 Januari 1902. 42e Jaargang. den heer H. C. E. van IJsselsteijn, FEUILLETON Openbare Vergadering Binnenianri ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. "V^ElKjKIEIZXISrG- opgaven van Candidaten, Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. SEUKEMSCHE C0IIRA5T. Per drie maanden binnea Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b\j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievan- bushouders. i ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel mear f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derxelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Uit bind versebljnt iluanitaa-, WwenHdaff- en Vrljdajtavond, mtti^ezonilerd np Feesfdaiten, bij de Firms I*. J AW DE IASDF te ler leuea. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door D. BUIJZE, gemeentegeneesheer aldaar. xal bestaan in de kom der gemeente op Donderdag 30 Jannari 1902, in het ziekenhuis, *8 namiddags 1 uur, en te SIuiskil op Zaterdag 1 Februari 1902, in een der lokalen van de openbare school, s namiddags 3 unr. Ter Neuzen, 27 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Diniidag den 18 Februari aans(aande9 zal plaats hebben de verkiozing van een lid van den Gemeente- raad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des na middags vier uren, bij hem ter Secretarie der gemeente kunnen worden ingeleverd als bedocld in art. 51 der Kieswet en art. 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhonden den naam, de voorletters en de woonplaats van den eandidaat en onderteekend zijn door ten minute vijf- en twintig kiezers, bevoegd tot deel- ncming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door den of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. lie eandidaat kan daarbij tegonwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van onivangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos vcrkrijgbaar. van den 29ett Januari 1902 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel lil der Kieswet luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelncming aau de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou ovcrblijven, wordt gestraft mi t gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste hondcrd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft by, die wctenae dat hij niet bevoegd is tot deelneming aau de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij arlikel 51, beeft onderteekend. Ter Neuzen, den 28 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Reeds een half uur lang was de jury in een andere zaal aan het beraadslagen en het publiek, wien het wachten verveelde, begon hardop te babbelen. Tusschen twee gendarmen stoud de beschuldigde onbewegelijk. Hij was de vijftig al gepasseerd, een weinig gebogen, mager en zijn goedig, door de zon gebruind gezicht boezemde vertrouwen in. Er waren dan ook verscheidene personen in de zaal, die niet aan zijne schuld konden gelooven. Vader Tardu schuldig! hij zou zelfs geen vlieg kwaad doen Och wat Alles is tegen hem. Hij houdt veel van zijn zoon, hebt gij gezegd. Ja, ja, dat is een soort ziekte van hem. Gij weet iturners wel dat de arme jongen verleden jaar door een omgevallen grooten populier bijna gedood was Men geloofde toen, dat vader Tardu van verdriet zijn verstaud zou verliezen. Maar dat alles be- wijst niets. lemand die zoo gevoelt is geen misdadiger. Opmerkelijk is het wel dat hij zooveel vriendschap betoont voor Pierre Baux, want ik geloof niet dat dat een goed mensch is, maar Pierre heeft zijn zoon gered, door den boom in zijn val een ai.dere richting te geven. Ik geloof, dat hij zal worden vrijgesproken. Bijna alien hadden het slachtoffer gekend, eene weduwc van twee-en-zeventig jaar, Elise Mardre geheeten, bijgenaamd //het oudje met de katten op Donderdag den 30 Jannari 1902, namiddag 7 uur. De loco Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. Dat de Engelschen nu niet altijd precies overseinen hoe de gang van zaken op 't oorlogs- veld is, is reeds meermalen gebleken. Dat ze 't weleens zoo onvolledig doen als nu dezer dagen gebleken is, dat wisten we minder en vermag bemoedigend te werken. 't Gevecht van Treua- fontein (lees Treurfontein) waarvan Kitchener eu Methuen maar zwegen, biijkt nu vooraf te zijn gegaan door nog 2 gevechten, evenzoo verzwegeu, omdat ook ddariu de Engelschen klop hebben gehad. Aldus schijneu de zaken te hebben geloopen 13 Januari verliet lord Methuen Vrijburg en trok hij in de richting van Ventersdorp, en leed o. a. het 5de bataljon yeomanry zware verliezen op 14 Januari bij Mooiplaats 19 Januari werd hij daarop bij Rooirantjesfontein, 25 KM. ten zuiden van de stad Lichtenburg, naar het zuiden gejaagd tot Boschspruit, dat 50 KM. ten zuiden van Lichtenburg ligt. Bij een nieuwe poging on bij Lichtenburg te komen, werd lord Methuen ditmaal tegengehouden bij Treurfontein, 18 KM. ten zuiden van Lichten burg hier vochten vier bataljons yeomanry, en moeten zij de vroeger genoemde verliezen geleden hebben, 't geen er op schijnt te wijzen, dat de poging om Lichtenburg te bereiken, andermaal verijdeld is. Aan de andere zijde van den spoorweg Kroon- stadJohannesburg, zetten Eugelsche ruiterij eu linie-infantcrie De Wet achterua. Een koloune, die De Wet trachtte te snappen in 't dorpje Reitz, vond er geen Boereumacht, maar werd er met dat al door onzichtbare vijandeu bescholen. De Wet zelf was met een 1000 man verder ge- trokken, eu wisselt nu voortdurend van koers, zoodat de vier kolonnes van den vijand nooit weten, waarheen hij gaat en waarheen hij gaan Zij bewoonde een klein huisje, dat midden op het land stond, twee honderd meters van den grooten weg af. Zij had bloedverwanten noch vrienden, en ofschoon zij zeer gierig was zoowel voor zich- zelven als voor anderen was zij toch zeer rijk Zij had slechts een hartstocht n.l. voor katten. Zij nam alle katten, die zij zwerveude vond, op, en verzorgde ze met liefde. Haar huis was er vol van, en de menschen hadden haar daarorn den bij naam ffhet oudje met de katten" gegeven. 0»erdag liepen zij in de velden, maar's avonds riep moeder Mardre ze en liet ze in huis. Op een morgen in de rnaaud Mei, twee maanden geleden, had een voorbijganger, die vroeg in den morgen langs hare wouiug gegaan was, een zonderling gemiauw gehoord. Hij had gezien, dat de deur van de woning openstond en dat het oudje met verpletterden schedel op den vloer lag uitgestrekt. Alle kasten waren geopend, hetgeeu ten duide- lijkste bewees, dat diefstal de aanleiding tot den moord was geweest. Bij het onderzoek, dat ter plaatse werd ingesteld vond men een houweel, dat behoorde aan vader Tardu, die op den weg bij het huisje der oude vrouw werkte. Ook hij herkende zijn gereedschap, maar ontkende de moordenaar te zijn. Hij werd echter gevangen geuomen en stond nu terecht wegens moord. Eindelijk werd er gescheld. De jury trad biunen het werd doodstil in de zaal. De be- slissende woordeu zoudeu gesproken worden. //Het antwoord van de jury is neen. De beschuldigde is niet schuldig Een oorverdoovend handgeklap werd gehoord en zal. Zijn bewegingeu worden eenigermate door de blokhuizen-linie die, beginnende van Heilbron, naar Vrede loopt, en noordwaarts van Frankfort naar Standerton, beperkt. Zuidelijker strekt een nieuwe linie zich van Winburg in oostelijke richting uit, terwijl iu alle richtingen andere linies snel worden doorgetrokken. De generaal wordt zoodoende omringd door een gordel van kleine posten, waar- tusschen sterke patrouilles en soms kleine kolonnes voortdurend heen- en weertrekken, maar, moet de correspondent van de u Daily Mail," aan wien wij bovenstaande ontleenden, opmerken Tot dusver zijn de operaties tegen De Wet beleminerd door de onmogelijkheid om zijn be wegingeu tot bepaalde streken te beperken, en de Boeren-generaal had het voordeel van een ruime reserve paarden-, om uit te putten. Kitchener seinde Zondag uit Johannesburg, dat Plumer in samenwerking met de kolonnes van Pulteney en Colville, een kordou had getrokken rondom eeu kloof tusschen Spitskop en Kastrolsnek. Zarerdag bij het aanbrekeu van den dag moet hij vervolgeus, na een langen marsch door moeilijk terrein in de richting van de blokhuislinie, 30 gevangeneu hebben gemaakt. Uit Middelburg in de Kaapkolonie werd den 25 geseiud, dat een afdeeling Boeren onder Louis Wessels 's morgeus den spoorweg naar Graaf- Rsinet overgestoken was. Men meldt, dat zij eenige schade hebben toegebracht aan het spoor- statiou te Bethesda-weg, maar de vernieling kan niet groot geweest zijn, daar eeu kolonne hun dicht op de hielen zat. Hoe groot ze nu echter geweest is, dat meldt de Engelschman maar niet. Eeu soldaat van Nesbitt's ruiterij, die naar Kritzinger's kommando was overgeloopen, doch bij Wepener in Engelsche handen viel, is te Somerset-Oost dood geschoten. In het Lagerhuis heeft Balfour gisteren gezegd, dat er geen voorstel tot vredesonderhandelingen ont- vangen was van iernand, die gemachtigd was uit naam der Boeren te spreken. Maar Zaterdagavond laat was er een mededeeling ingekomen van de Nederlandsche regeering. Die mededeeling werd nu overwogen. Zoo spoedig mogelijk stelde de regeering zich voor een afschrift van die mede deeling en het antwoord van de Engelsche regeering ter tafel te leggeu. De Petit Bjeu schrijft De mededeeling van Balfour iu het Lagerhuis wordt te Londen uitgelegd als de aankondiging van vredesvoor8tellen, door de Nederlandsche het werd zoo rumoerig, dat de president dreigde de zaal te zullen doen ontruimeu, als men niet ophield. Wat vader Tardu betreft, bleek en bevend hooide hij zijne vrijspraak aan, terwijl de trauen hem over de wangen liepen. Vijftien jaren waren voorbijgegaan. Ofschoon vader Tatdu werd vrijgesproken, was hij uit zijne betrekking ontslagen en heette hij onder zijne buren nog steeds de moordenaar van het //oudje met de katten." Ja, zelfs het gerecht scheen zoo weinig van zijn onschuld overtuigd, dat het een nieuw onderzoek instelde. Vader Tardu leidde, langen tijd openlijk ver- dacht, een ellendig leven. Zij die van zijn on schuld overtuigd waren, durfden het niet bekennen. Wat hun wel vreemd toescheen, was, dat vader Tardu, die zich vroeger zooveel met Pierre Baux opgehouden had, hem nu links liet liggen, terwijl deze hem telkens kwam opzoeken. Zijn zoon, die in dienst was, geloofde niet aan zijne schuld en dit scheen voor den armen man een groote troost te zijn. Door den tijd, die over de geschiedenis heen gegaan was, had men haar bijna vergeten, maar toch bleef op vader Tardu de uaam //moordenaar altijd rusten. Vader Tardu o, ja, dat is Ja, de moordenaar van het *oudje met de katten." Ja, men heeft het hem niet kunnen bewijzen, hij is vrijgesproken. Maar Het was op een ochtend in de maand Augustus regeering uit naam der Boeren aan Engeland gedaan. Deze uitleggiug, aldus zegt de P. tit Bleu in staat te zijn te verklaren, is verkeerd. De afge- vaardigden der Boeren in Europa hebben geen vredesvoorstel gedaan. Zij hebben niemand opge- dragen het voor hen te doen. Zij weten niet welke mededeeling de Nederlandsche regeering aan de Engelsche heeft kunnen doen. Het is niet onmogelijk, voegt het blad er bij, dat de Nederlandsche regeering in vriendschappelijk gevoel edelmoedig op zich genomen heeft het Engelsche kabinet te polsen. Ook is het mogelijk dat haar mededeeling Nederlandsche belangen betreft. Maar in elk geval zijn de afgevaardigden der Boeren aan dezen stap volkomen vreemd. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren waren aan de orde de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting voor 1902. De heer Gleichman verklaarde door de uitvoerige Memorie van Antwoord niet wijzer te zijn geworden omtrent de maatregelen, waarop we ons hebben voor te bereiden wat de loepassing der zoogenaamde Christelijke beginselen betreft en deed hieromtrent der regeering verschillende vragen, om meer licht te verkrijgen. De heer Van Velzen begroette het optreden van dit Kabinet met vertrouwen op grond van de gedane toezeggiugen waaruit biijkt, dat het een open oog heeft voor de geestelijke en stoffelijke eischen des volks die het wenscht te bevredigen op Christelijken grondslag. Minder doeltreffend achtte spreker het thans een onderzoek iu te stellen naar de wijze, waarop de regeering haar beginselen in wetsontwerpen zal belichamen. Spreker vertrouwde dat de tot stand te komen wetten zullen blijken duurzaam en vruchtdragend voor het heden en de toekomst, en dat de ver schillende bronnen der volks wel vaart door tariefs- herzieuing evenredig zullen worden belast zonder stelselmatige bevoorrechting van den handel ten nadeele van andere takken der volkswelvaart. De heer Van den Biesen, bestreed het vrijhan- delstelsel als verderfelijk en dwaas omdat andere landen voor ons land hun grenzen door hooge invoerrechten als 't ware met een Ghineesche muur omgeven. Landbouw en nij verheid, zelfs de groot- handel, zullen door bescherming tot hooger bloei geraken. Het tegenwoordig stelsel leidt tot achter- uitgang, werkloosheid en armoede, verzwaring van belastingen wat spreker met cijfers trachtte aan te toonen. De landbouw verkwijnt, de fabrieken gaan ten gronde door den invoer in ons land, vrij van alle recht, van landbouw- en nijverheids- producten. Zelfs een verstokt vrijhandelaar als Mr. Pierson, achtte tariefsverhooging noodig. Engeland keert het vrijhandelsstelsel den rug toe en heeft zware rechten gelijk ook het overig buitenland. De bedrijven die ten onzet nog bloeien, danken zulks nog aan de nog bescher- mende rechten. Spreker bepleitte hierna eene verhoogiug van invoerrechl voor die artikelen, die hier te lande even goedkoop en in voldoende mate geproduceerd kunnen worden. Een matig recht op tarwemeel ware wenschelijk om van Amerika betere tariefs-voorwaarden te bedingen Vader Tardu verliet zijne wouiug om zich naar zijn werk te begeven. Mooi weer vaudaag, vader Tardu Ga je nu al uit? Ja zeker Wat voor uieuws is er? Niets. Of Als je het nog niet weet Pierre Baux ligt op sterven. Hij zal misschieu den avond nog halen, maar langer zal hij het ook niet maken. Pierre Baux Dien heb ik eergisteren nog gezien. He, maar weet je 't dan nog niet, Baux is eergisteren door een wesp gestoken Hij heeft er niet opgelet eu zijn hoofd is nu vreeselijk op- gezwollen. Hij is verloren Dat is vreeselijk. En gij zegt dat hij den nacht niet meer zal halen Misschien wel, misschien niet. Dat kan ik niet zeggen. Tot weerziens vader Tardu. (Slot volgt),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1