A1 g e u e o a Nieuws* ea Adverteatiefclad voor 2esuwsch*Vlaander§a. No. 4181. Dinsdag; 28 Januari 1902. 42e tJaargan^' ~6 BMBEITTEBAAD. V AE0INATI3. Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. mum Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADV EBTENTIlK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaa) plaatsing derzelfde advertsntie wordt da prjjs slechts tweemaal berekead. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Hit bind verstliijut flaand Woennrtag- en VrijdasrAvond, nitj^ezonderd op Fee§tdag;en, bij de Firma I*. J- A MO if. te *fr Heaaeiu jjl ihh wiifc aaMa«nMsaaHM»muu*'- bmbmbb—mbmm——— wamabnx** ip— De Burgemeester der geraeente TER NEUZEN maakt bckend, dat Openb are Vergadering van den Genieenteraad is belegd tegen Blondertlag den SO Januari 19Q3* des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 27 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A P. GEILL. Burgemeester en Wethouders ran TEE NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door D. BUIJZE, gemeentegeneesheer aldaar. zal bestaan in de kom der gemeente op Donderdag 30 Januari 1902, in het ziekenhuis, 's namiddags 1 uur, en to SI uiskil op Zaterdag 1 Februari 1902, in een der lokalen van de openbare school, 'z namiddags 3 nur. Ter Neuzen, 27 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeeatcr. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Thans heeft de gemeeuteraad van Delft een voor den heer Ter Laan bevredigende oploising gevonden, om hem de waarneming van hetKamer- lidmaatschap mogelijk te maken, zonder dat hij ophoudt onderwijzer te zijn. Tot die schikkingkwam men op de volgende wijze Mr. L. W. C. van den Berg, 't geheel eens met B. en W. en van oordeel dat de genieenteraad gesn verlof kon geven, omdat en Gedep. Staten, en in hooger beroep de Koningin hehben geweigerd, toestemming te verleenen tot het tegelijk waarnemen van de belrekking van schoolhoofd en Kamerlid, had echter met 't oog op het recht op pensioen van den heer Ter Laan, een oplossing trachten te vinden, en deed nu het voorstel, den heer Ter Laan van 1 Februari tot het einde van zijn Kamermandaat op non-activiteit te stellen buiten bezwaar der gemeente, geen tijdelijk maar een blijvend hoofd aan school 3 te benoemen, en, mocht de beer Ter Laan bij het onderwijs terug- keeren, hern dan bij de eerste vacature in aan- merking te doen komen voor hoofd of klasse- onderwijzer. Daarop deelde de voorzitter inede, dat B. en W. bun voorstel introkken. De heer Witte deed een ander voorstel, nl. dat geen blijvend, doch een tijdelijk hoofd zou worden beuoemd. De wethouder Lans maakte een eind aan het debat door voor te stellen, dat de heer Ter Laan na afloop van zijn non-activiteit zal worden ge- plaatst in een betrekking bij het lager onderwijs, met behoud van zijn tegenwoordig salaris. De heer Witte trok toen zijn voorstel in, waarna het voorstel-Vau den Berg, gewijzigd door het voorstel-Lans, met algemeene stemmen werd aan- genomen. TEK NEUZEN, 27 Januari 1902. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; voorziening vacature onder wijzer Faasverzoek om vernieuwing van een erfpachtscontractbenoeming van stembureaux. Heden werd alhier door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteed de levering van; a. Schoolboeken en andere schoolbehoeften. Uiervoor werd ingeschrcven door den heer M. de Jonge voor school A 335,95, voor school B 500, voor school C 110,05, voor school D f 160, totaal f 1106, en door de firma P. J. van de Sande voor school A/309,16, voor school B/493,381/2, voor school C 108,577s en voor school D f 141,851/3 en voor de massa f 1050. Gegund aan de firma Van de Sande. b. voorwerpen voor het onderwijs in de hand- werken voor meisjes voor de openbare scholen. Hiervoor werd ingeschreven door mej. A. E. van der Heijden voor school A f 25,60, voor school B 24,30, voor school C 26,39 en voor school D J 27,40. Gegund aan mej. Van der Heijden. Door den burgemeester van Zaamslag is het initiatief genomen om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen eener hoogere burgerschool in dit district, waarvoor hij den steun zijner ambt- genooten in de omgeving heeft ingeroepen. Zaamslag, 25 Jan. Hedenavond had alhier in de herberg van den heer J. Piatteeuw, eene vergadering plaals van landbouwers, ten einde overeenstemming te verkrijgen, tot het aanschaffen van een geschikten dekhengst, van middelmatigen prijs en vai. Brabantsch ras. De vergadering was goed bezocht. Ofschoon aanvankelijk het plan was om de aandeelen op f 40 te bepalen, werd na eenige beraadslaging besloten, om deze terug te brengen op f 25, desnoods op 35. Staande de vergadering werden 60 aandeelen toegezegd. Besloten werd, zoo dit plan tot uitvoering komt, den kengst met het oog op de keuring, zoo spoedig mogelijk aan te koopen, terwijl een tweede verga dering spoedig zal plaats hebben, waarin het een en ander nader zal worden vastgesteld. Het voorloopig bestuur bestaat ait de heeren J. J. Hujjssen, A. Dees Jacz. en E. Dekker. Heden sloeg een paard, voor een tilbury gespannen, op hoi, en kwam met de twee passagiers en rijtuig terecht in de sloot nabij de twee molens in den Axelschen weg. Ofschoon men eerst voor ongelukken vreesde, bleek, bij het op den weg halen van paard en rijtuig, dat geen ongelukken hadden plaats gehad, en liep alles zonder noemens- waardige averij af, terwijl den tocht daarna werd voortgezet. Het gerucht dat reeds in omloop is, nl. dat zich alhier een of meer gevallen van pokken hebben voorgedaan, kan gelukkig beslist worden tegengesproken. Nu er echter in het naburige Axel een geval van pokken zich heeft voorgedaan, maken zij, die het nut van de inenting inzien, hiervan gebruik. Philippine. Zondagnamiddag bereikte de vloed eene hoogte dat gebruik moest gemaakt worden niet alleen van vloedbalken, maar zelfs van zakken aarde, om het binnendringende zeewater te stuiten. Op een oogenblik begon het water wel twee voet te dalen en daarna nam de vloed weer toe, waarom veronderatelt werd dat een der omliggeude polders kon doorgebroken zijn. Zooals gewoonlijk was bijna de gansche bevolking getuige van dit schouwspel. Hulst. Binnenkort hoopt het muziekgezelschap ^Harmonie" zijn houderdjarig bestaan te herdenken. De viering van dit zeldzaam feest zal echter uit- gesteld worden tot in de maand Juli a. s., wanneer bij genoegzame deelneming een luisterrijk festival zal gehouden worden voor muziek- en zanggezel- schappen. Bij dit festival zullen groote geld- premien verloot worden. Alle harmonie-, fanfaren- en zanggezelschappen uit het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, alsmede uit vele andere plaatsen uit ons land en Belgie, zijn tot deelneming uitgenoodigd. Wij verwachten, dat vele muziekgezelschappen volgaarne zullen medewerkeu om het feest van ^Harmonie" met de noodige luister te vieren. Zuiddorpe. In vele jaren heeft men in deze streken niet van zooveel diefstallen vernomen als in den loop van dezen wiuter. Geen eukel dorp laugs de grens, of het wordt nu en dan door ongeuoodigde gasten bezocht, die medenemen, wat zij krijgen kuunen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn hier zelfs twee jonge varkens uit het hok gehaald. De landbouwer Fr. de Munck had Donderdag een achttal schoone biggen ver- kocht. Den volgenden dag zouden zij geleverd worden doch zie, toen de landbouwer des morgens ontwaakte, bemerkte hij het hek open en kwam tot de outdekkiug, dat twee zijner beste biggens uit het hok waren gehaald. In denzelfden nacht werden te Overslag bij een paar personen enkele voorwerpen onlvreemd. De politie was dadelijk in de weer. Vrijdag werd in Sas van Gent door den brigadier der marechaussees een Belg ge- arresteerd. Eerst meende men den biggendief in handen te hebben en het werd reeds naar ffZelandia" geseind. Later bleek echter dat de gearresteerde zich wel in Belgie, doch niet in ons land aan diefstal had plicbtig gemaakt. Daarom werd hij over de grenzen gezet. Koewaeht. In de vergadering van den gemeente raad, waarin alle leden aanwezig waren, werden na het voorlezen van eenige ingekomen stukken, de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer C. A. de Blieck, onderzocht. In de volgende vergadering zal de beeediging plaats hebben. Ter sprake kwam het uieuwe reglement op de herbergen binnen de gemeente. Naar aanleiding dezer besprekingen zal een concept-reglement worden vastgesteld en in da volgende vergadering behandeld. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten een nieuwe speelplaats aan te leggen voor de school aan den Ouden Molen en het terrein om de school door een haag geheel af te sluiten. Den heer E. Plasschaert werd opgedragen met het hoofd der school daarover te spreken en eene begrooting der kosten op te maken. In de herberg van de wed. Van Rumste had Zondag weder eene vergadering plaats van landbouwers uit deze gemeente om de besprekingen voort te zetten omtrent den gezamelijken aankoop van een uitmuntenden dekhengst. Door het buitengewoon ongunstig weder was de opkomst niet zoo talrijk, als men verwacht had en vooral miste men personen, wier tegenwoordigheid voor de oprichting noodzakelijk was. De heer E. Plasschaert leidde weer de vergadering en deze gaf na eene korte inleiding het woord aan den heer A. Geerards ter voorlezing van het regelement, zooals dat door de voorloopige sommissie was vastgesteld. De verschillende artikelen werden uitvoerig besproken en toegelicht. Hier en daar werd eene wijziging aangebracht. Na goedkeuring van het veranderde reglement deed de voorzitter verslag van de reizen, in de afgeloopen week verricht, tot het opsporen van geschikte dek- hengsten. Een tweetal personen waren in de proviucien Brabant en Namen geweest en hadden prachtige dieren ontmoetdoch beneden de ff. 7000 zou men daar niet slaags raken. De heeren, die in Oost-Vlaanderen hier en daar een kijkje waren gaan neman, hadden een bruine hengst gezien van 30 maanden, hoog 1,63 M., doch overigens een flink gebouwd dier. Deze was te koop voor fr. 2700. Daar viel de vergadering in. Men ging daarom over tot het plaatsen der overige aandeelendoch daar de groote landbouwers ontbraken, werden er slechts 11 aandeelen meer geplaatst; zoodat er in 't geheel maar 62 van de 100 genomen waren. De voorloopige commissie vond dit te weinig om mede te beginnen en daar den 13 Februari te Hulst de voorjaarskeuring reeds plaats heeft en de hengst bijtijds moet worden aangegeven, was het te laat om nog eene vergadering uit te schrijven. Daarom wordt besloten de saak te verschuiven en te wachten tot de volgende keuring. Tijdig zullen de belaugstellenden dan tot eene nieuwe vergadering worden opgeroepen. Rotterdam, 27 Jan. Aan den Hoek van Holland is gestrand het Spaansche stoomschip Bakio. De uit 25 koppen bestaande bemanning is gered en naar Rotterdam overgebracht. Het stoomschip is gezonken. Twee personen uit Sluis, die gewoon zijn met paarden om te gaan, reden Vrijdag met het paard en rijtuig van den heer Br. naar Houcke. Bij het terugkeeren des avonds schijnt het paard verschrokken te zijn en rende het kanaal in met het gevolg, dat het beest dood uit de vaart ge haald werd. Het rijtuig is erg beschadigd. Een der personen, G. genaamd, sprong op den dijk, maar zijn kameraad de J. is met veel moeite uit het water gered. Dat er veel volk op de been kwam, toen het ongeluk bekend werd, laat zich gemakkelijk begrijpen. Een koopman uit Breda verkocht verleden week Maandag een stier aan een slager te's Graven- hage. Den volgenden dag kreeg hij een telegram van den volgenden inhoud //L)e stier hangt voor je rekeniag, moet ik den stier opruimen of kom zelf." De koopman reist weer naar den Haag en ontdekt hier dat de keurmeester van geen afkeu ring bij den slager weet. De keurmeester gaat daarom met hem mee, om den slager te zoeken, en deze was erg teleurgesteld, toen hij beiden voor z'ch zag. Want nu er geen afkeuring was in rekening te brengen, moest de voile koopprijs betaald worden en nog een zes gulden voor reiskosten er bij. Tegen ruim 6 uur brak gisteravond te Veendam een felle brand uit in het stroo bij de stroostoffabriek ^Phoenix" te Ommelanderwijk. Aangewakkerd door den hevigen wind stonden weldra een drietal loodsen, waarvan 2 gevuld met ettelijke duizende kilo's stroo, de andere ten deele met papier, in lichte laaie. De be- lendende fabriek liep door den gunstigen wind geen groot gevaar. Aan de overzijde der vaart raakte het huis van den arbeider Zweep in brand. Men wist het vnur te blusschen voor het veel onheil had aangericht, maar daar dit perceel zeer gevaarlijk staat, heeft het veel waterschade. Niet minder dan 8 spuiten waren op het terrein, waarvan er te 10 uur nog zes werkten. Van heinde en verre was een groote menigte saamgestroomd, die van den grootschen en fan- tastischen aanblik, die deze brand opleverde, ge- noot. Stroo en papier zijn bij beurspolis ver- zekerdook het perceel van den arbeider Zweep is geassureed. In den laten avond van 11 Augustus was er ongeregeldheid te Roermond de burger J. H. de Bock was aan 't worstelen met een boeren- jongenenz. De marechaussee te voet K. H. kwam er bij en trachtte aan 't gevecht een eind te maken; maar in overdreven dienstijver trok hij daartoe zijn zwaard en sloeg op de amateur- worstelaars in, met 't gevolg dat hij aan de Bock een bloedende hoofdwond toebracht. Deze, daarmede niet gediend, bracht den marechaussee voor den krijgsraad in den Bosch. Doch deze militaire rechtbank oordeelde, dat H. met zijn sabel had geslagen in de rechtmatige uitoefeuing van zijn functie, en sprak hem van de aanklacht van mishandeling vrij. Het Hoog Militair Gerechtshof echter heeft nu anders geoordeeld. Het nam den ^overdreven dienstijver" als verzachtende omstandigheid aan; maar het oordeelde toch, dat voor een zoo ge- welddadig optreden geen redelijke aanleiding bestond en dat H.'s opzet was gericht op het toebrengen van leed aan den persoon, dien hij trof. In verband met zijn goed gedrag in den dienst, dat aanleiding gaf om hem een lichte straf op te leggen en hem niet het recht te ontzeggen, een ambt bij de politie te bekleeden, werd H. schuldig verklaard aan mishandeling, gepleegd door een tot de gewapende macht behoorend persoon, met gebruikmaking van een middel, hem door zijn ambt geschonken, en veroordteld tot 25 boete. Uit Zutphen wordt gemeld Het getuigenverhoor voor den rechtercommis- saris aldaar, gehonden in zake d-n moord op den Sjarigen Hermanus Bensifik, die achter het huis zijner ouders te Wilp geworgd is gevonden, heeft aanleiding gegeven tot voorloopige gtvangen- houding van den 21jarigen halfbroeder van het vermoorde knaapje, die aanvankelijk gezegd had, dat hij zich in den stal bij de koeien bevond op het oogenblik dat de moord moest hehben plaats gelxad. De vermoedelijke dader is niet in het voile bezit zijner geestvermogens. De rechtbank te Breda heeft onmiddellijke invrijheidstelling gelast van L. Hupsel, te Ooster- hout, verdacht van mishandeling met doodelijken afloop op Vermeulen, aangezien hij hi eft gehandeld in wettige verdediging van eigen lijf. Hupsel is weer in zooverre hersteld dat hij weer kan gaan. Hij weigerde dan ook per rijtuig naar Oosterhout te worden teruggebracht. De man durft er trouwens niet komen, omdat hij nog altijd vreest voor de bevolking. Hupsel geeft deze leziDg van 'tgebeurde. Ir

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1