Ter Neuzensche Courant. 25 Januari 1902. H0S9MLABTIVB. No. 4180. 42e Jaargang. Gemengde berichten. TYfEEDE BX-.A-XD. TEtt NEUZEN, 25 Januari 1902. FFTTTl JaETON LAURA'S HUWELIJK. De Barsemecster van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebberden, dat bet door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburfden 21 Januari 1002 invorderbaar verklaard kohier der grond- belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendoramen dezer gemeente, over het jaar 1002 N". 1. op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordenng, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 24 Jannari 1902. De Burgemeester voornoeind, J. A. P. GEILL. Dinsdagavond hield de vereeniging /Eigen Hulp" onderliugverzekeringfonds van varkens tegen sterfte, hare jaarlijksche algemeene ver gadering ten hnize van den heer M. Adriannsen, ,'s Land* Welvaren," alhier. Na opening der vergadering werd door den secretaris-penningmeester rekeniug en verantwoor- ding gedaan over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de ontvangsteu, waarbij gevoegd het voor- deelig saldo over 1900, bedragen 134,005. De uitgaven beliepen f 40,60, onder welk bedrag is begrepen 21,60 wegens geldelijke uitkeering voor twee gestorven varkens, resp. aan A. Aalbregtse en J. C. Huijssen, zoodat het batig saldo than* is geklommen tot 93,40s. De uitkeering werd evenals het vorige jaar weer vastgesteld op 0,30 per Kg.roor jonge var kens, welke nog geen 3 maanden oud zijn, is de uitkeering f 0,10 hooger gesteld. Voor inschrijving van uieuwe leden bestaat thans weder gelegenhtid. Aaumelding bij het bestuur. De contribute bedraagt J 0,25 per maand voor elk varken. Tnleggeld 1,25. Het bestuur bestaat uit de heereu J. U J. Kolijn, voorzitter, F. Roienga, secr-penningmeester, Joris Kolqn, A. Scheele en J. W.llemsen, com- missarissen en W. Roth keurmeeater-bode. Of.choon deze nuttige vereeniging reeds ge- noegzaam bekend is, sporen wij een ieder die belang bij deze vereeniging heeft aan om als lid toe te treden. Mocht ook deze vereeniging den sleuu en medewerking ondervinden van de ineer gegoede ingezetenen dezer gemeente door het verleenen eener kleine jaarlijksche bijdrage. Deze zouden de bloei der vereeniging zeer helpen bevorderen. Met ingang van 1 Februari a. s. zijn ver- plaatst de kommiezen 4e klasse bij s Rijks Belas tingen J. Hamerlinck van Zuiddorpe (tijd.), ge- detacheerd te Hulst, naar Locht en A. J. van de Wiel van Aardenburg (tijd gedetacheerd te Oostburg, naar Well. 4xel 24 Jan. In het laatst van de maand December 1.1. hoorde een lmdbouwer alhier des nachts iets verdachts op zijne hofatede, waaroui hii zich met een geweer gewapend naar buiten begaf en dit afschoot. Des morgens ondekte hi] dat hem 30 kippen waren afhandig Kemaakt- Dezer dagen kwam te Stekene aan het licht, dat zich een persoon reeds eenige dagen er met een schot in zijn been in zijn huis berond. Daar geneeskundige hulp noodzakelijk was geworden werd hij naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. Ofschoon deze persoon de ware toedracht omtrent zijne verwonding wel niet zal vertellen heeft hjj echter toch bekend omtrent dien tqd op Hollandsch gebied te zijn aangeechoten. Het vermoeden, dat Vrif bewerkt door A mo. Eindelijk sloeg zij doodmoe de oogen op. Zij keek recht voor zich uit, bracht de handen aan de slapen, en toen was het, alsof de bleeke lippen zich bewogen, haar gelaat werd snel achter elkaar nu rood dan bleek, alsof het bloed naar het hart terugkeerde, om dan met kracht weer zijn loop te hervatten. Zij richtte zioh op om adem te scheppen, streek het haar, dat haar over het voorhoofd viel, terug, keek met de koortsachtig glinsterende oogen rond en scheen het bewustzijn terug te krijgen. ,,Niet meer bij hem I" hijgde zij verlicht. f/Neen, nooit meerMaar Ook wat er verder voorgevallen was, scheen zij zich langzamerhand te herinneren. Hare oogen stonden strak, hare armen en handen beefden. Klaus, aan het hoofdeinde van het bed zittend, wilde zijn arm om haar hals slaan. Zij schrikte van deze aanraking en kromp ineen. Zij zag hem nog steeda niet. Uit zijn gelaat week ook bijna geheel dekleur toen hij de zennwtrekkingen in haar gelaat zag Hij wilde spreken maar waagde het niet. Daar trad bijna onhoorbaar de dokter weer binnen. Zij hoorde evenwel toch, dat er zich jets in de kamer bewoog, en kromp ineen van sellrik toen het matte schijnsel van de lamp de schaduw van den binnentredende voor haar hij op voormelde hofatede door een schot is getroffen, is echter nog niet bevestigd. Zaamslag, 23 Jan. Heden vierde het ecbtpaar Cornelia Herrebout en Jozina Kempe hunne vijftig- jarige echtvereeniging. Vele stoffelijke blijken vail belaugstelliug vielen deze oude luidjes ten deel, zoodat dezen dag wel een der onvergetelijkste huns levens zijn zal. Het muziekgezelschap /De Volhardiug" bracht hun een serenade, wat hun, naar men hen kon aanzien, zeer welkom was. Inderdaad kan van dit echtpaar worden gezegd, dat zij een reeks van jareu met eere door veld- arbeid hun brood hebben verdiend, terwijl zij in tegenstelling van zooveel anderen, nooit iermnd lastig vielen om onderstand. Mogen deze menschen, welke velen tot voorbeeld kunnen strekken, hun verdere dagen, waarin het hun aan de noodige krachten om te werken zal ontbreken, niet vergeten worden, dan werd daarmede voorzeker de wensch van velen vervuld. Door eenige landbouwers is het plan gevormd om aan den dijk van den Eendragtpolder eene weeg- brug te plaatsen. Het wegen met de kleine bascule zal dan dus ook aldaar tot het rerledene behooren. Evenwel zal verbetering van den weg daarheen alsdau ook dringend noodig worden. Philippine, 23 Jan. Woensdagavond kwamen een paar jongens ieder met een paard in gestrekten draf het dorp inrijden. Eene oude vrouw, die niet tijdig genoeg weg kon komen werd overreden. Zij klaagt van inweudige pijnen, misschien ook wel door den schrik. Van een en ander is proces- verbaal opgemaakt. St. Jansteen, 23 Jan. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd de nieuwe verordening op het lager onderwijs in overeen- stemming met de wenschen van Ged. Staten nog eenigszins gewijzigd en de jaarmarkt vastgesteld op den eersten Dinsdag van Maart en op dezelfde wijze als vroeger. Aan den heer A. T. Rottier werd tegen 1 Maart eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente. De burgemeester dankte den scheidenden ambtenaar voor de vele goede diensten, gedurend.e zijn 32jarig secretarisschap aan de gemeente be- wezen. De heer Rottier dankte eenigszins bewogen voor de waardeerende woorden des voorzitters en de Hangename dagen hem steeds door het ge- meentebestuur bezorgd als het vergadering was zoowel als anders. Hij beval zijn zoon als zijn opvolger aan, die al reeds eenige jareu ter secretarie werkzaam is. Koewacht. Donderdag had ten huize van Al. van Rumste en ten overstaan van notaris P. Dregmans te Axel, de herveiling plaats van een woonhuis, verdere gebouwen en aanhoorigheden, alsmede het recht van erfpacht tot 30 April 1906, allea groot 4 aren en 70 centiaren. Bij de eerste veiling was de hoogste bieder Th. de Smet alhier met de som van 315, thans werd dezelfde persoon kooper voor de som van f 400. Onze gemeente wordt in den laatsteu tijd druk bezocht door Belgische zoogenaamde bedelaars, die zouder schroom of angst het erf oploopen en brutaalweg om een aalmoes vragen. Meestal zijn het twee gezonde kerels of een paar opgeschoten knapen, die er wel naar uitzien om, zoo noodig, aan hun verzoek kracht bij te zetten. Allen geven dan ook niet uit medelijden, maar uit vrees. Vooral voor alleenwonende menschen ziju deze bezoeken, die soms onder den avond plaats hebben, alles behalve aangenaam. Donderdag bracht een landbouwer uit St. Jansteen eenige nieuwjaarswenschers uaarZuiddorpe. Op de hoogte van den Nieuwen Molen onder deze gemeente, wilde de voerman een grooten geladen wagen voorbijrijden. De wagen kwam echter in aanraking met het rijtuig, dat aanstonds omversloeg, terwijl het paard viel. Het rijtuig bekwam nog al eenige schadedoch de reizigers kwameu met den schrik vrij. Ook het paard had zich niet emstig bezeerd. Kloosterzande. De Oranje-Vereeuiging alhier, wier doel is, het verstrekken van kleederen aan de ar[nen presidente mej. Koopmans van Boekeren, secretaresse freule S. Collot d'Escury gaf Zaterdag en Maandag j.l. in de school in de Molenstraat haar derde jaarlijksche weldadigheidsvoorstelling. Het programma bevatte muziek voor piano, zaug, 2 comediestukjes en het zangspel /Roza de schoone slaapster." Werden de stukken voor piano, ook a 4 en 8 mains eu met mandoline, met medewerking van de dames Spree, uit^den Haag en Van Waesberghe uit Hulst, uitstekend uitgevoerd, niet minder was dit het geval met de beide comediestukjes (alien vrouwen-rollen) /de oude Nicht' en /De kleereu maken den man." Men kon aan alles zien, dat er fliuk gestudeerd en gerepeteerd was allemedewerksters, waaronder ook mej. Van der Valk uit den Haag, waren goed in hun rol, en vooral het laatste vond veel bijval. De 16 boerinneu daarin waren typisch in hare kleeding. Men zag ze uit alle deelen onzer provincie, Holland, Eriesland enz. tot zelfs Zwitsersch. Dit alles met een passend decor, verhoogde zeer het effect. Het slotstuk, het zangspel, bewees dat men het moeiste voor het laatst bewaard had. Het zou mij te ver voeren al de tooneelen (8) te beschrijven. Laat ik slechts zeggen, dat de uitvoering geschiedde door kinderen (30) van 6—15 jaren, en dat zoowel de koning, de kouingin en de prinses, als de hofbeambten, feeen enz. goed in hun rol waren. Men kon het huu aanzien dat ze geheel in hun spel opgingen. Zoowel de actie als de zaug viel waarlijk te prijzen. De toeschouwers gaven dan ook na ieder tooneel blijken van goedkeuring, en aan het eind een daverend applaus. Tot 3 maal moest het gordijn gehaald worden, een bewijs hoe lief en uitstekend men de uitvoering vond. Passende costumes en decors, waarvan veel werk was gemaakt, verhoogden het effect van het stuk. Algemeen was men dan ook vol bewondering voor den moed en het geduld dat de presidente en hare helpsters moet bezield hebben bij het instudeeren van het zangspel. Door de presidente werd, voor het slot der voorstelling, dank gezegd aan hare jonge mede- speelsters, aan de ouders omdat zy hunne kinderen voor het goede doel aan haar hadden willen afstaan, en aan het talrijke publiek voor de opkomst en den steun daardoor aan de vereeniging gegeven. Maaudagavond werd door een der aanwezigen, de heer V. nit H., hulde gebracht aan bestuur en uitvoerders en dank gezegd voor den genoege- lijken avond. Te Meppel waren Woensdagavond de straten erg rumoerig, een gevolg van het feit, dat door den wachtmeester der marechaussee in arrest waren genomeu de politiebediende G. en de vroed- vrouw v. V., beiden aldaar. Naar men hoort, zou dit in verband staan met het vinden op 10 December nabij de brug over den Rijn bij (Joster- beek, van het lijk van een pasgeboren kind op gruwelijke wijze gedood. Uit Zutphen meldt men daaromtrent het volgende Geen twijfel, of de jnstitie heeft den moorde- naar van het kind, waarvan het iijkje gevonden werd op 10 December 1901 bij den spoorweg- brug te Oosterbeek, in handen. Door de mare chaussee te Meppel is gisterenochtend gearres- teerd en gevankelijk naar Assen overgebracht zekere G., politieagent, eene vroedvrouw en hare pleegdochter, alien te Meppel. G., ecu gehuwd man, had omgang met deze pleegdochter. Door het merk op de plankjes van het sigaren- kistje, bij het Iijkje gevonden, kwam de justitie er toe te Meppel onderzoek te doen, waar het bleek dat soortgelijke kistjes in het huis van de vroed vrouw aanwezig waren. Ook de voorletters op de bijl, op het Iijkje gebonden, dat in deu Rijn had geworpen moeten worden, stem men overeen met de namen van het gezin der vroedvrouw. Daags voor dat het Iijkje gevonden werd had G. verlof gevraagd en gekregen om naar zijn zieke moeder in Limburg te mogen gaan. Hij is het dus waarschijnlijk geweest die het Iijkje uit den trein heeft geworpen. Ingebroken is nu weer in den nacht vau Dinsdag op Woensdag, in een cafe aan het Groot Heiligland te Haarlem en wel door inklimming door een bovenraam. Een bedrag van ongeveer 2 is uit de ongesloten toonbanklade ontvreemd, alsmede 3/4 fiesch advocaaten wat boerenjongens. Tevens is men doorgedroDgen tot de slaapkamer en heeft men getracht weg te namen een sigaren- kistje, waarin eenige voorwerpen. 't Kistje stond op een stoel voor de bedstede, doch op het gegii der tapster is men gevlucht, het kistje latende staan. Maandagmorgen is, tussehen Boskoop eu Gouda, de postwagen te water geraakt. De coi- ducteur en de koetsier kwamen met de paarden geheel onder water, doch wisten zich te redden. Op het hulpgescbreeuw schoten een twintigtal per- sonen toe en brachten de paarden en deu wagen op het droge. Natuurlijk werd de dienst door dit alles aaumerkelijk vertraagd. Meu denkt dat de pairden geschrikt zijn voor eenige takken- bosschen, die langs den weg lagen. Ala eene bijdrage tot de kennis van de courtoisie in de eerst^halft der 19e eeuw, viidt men in den Groningichen Volksalmanak het volgende, ontleend aan een atuk, dat gevonden is in de archieven van ket ministerie van financien Waarschuwing. De Weledele Gestrenge Heer k Mr. Bernard Wichers, Advocaat bij het geregtshof van de Provinoie Groningen, Ontfanger van de Directe belastingen en accijnzen in de gemeente Baflo, vind zich verplicht om aan de ingezetenen bekead te maken Navolgende bepalingen ten zijnen kantore. Is. Het zal niemand geoorloofd zijn om het Kantoor binnen to treden, alvorens aan de deur geklopt te hebben en van binnen hoorende roepen met luider slemme Binnen. 2s. Zal men de deur mogen openen en met ongedekte Hoofde binnen treden zonder te rooken of op eenige andere wijze tabak te gebruiken, op den mmur wierp, uitte zij een kreet en stak de handen afwerend voor zich uit. „Hu Wil je ook mij laten gevaugennemen Mij? En ik heb toch nooit kwaad gedaan En wat deed mijn arme, ongelukkige vader hem, dat hij hem liet wegbrengen, die onmensch, die mij ook zoo ongelukkig gemaakt heeft Opnieuw begon zij hevig te ijlen, terwijl Klaus bij hare woorden terugdeinsde en, op een wenk van den geneesheer, opstond, om hem ruimte te geven met de hand bedekte hij zijue oogen eu met afgewend gelaat trad hij in het duister terug. Het was vreeselijk voor hem, het ijlen van de ongelukkige aan te hoorenhare woorden ver- klaarden hem nu alles, alles! Zien kon hij haar niet, maar hevig ontsteld tuimelde hij terug, toen zij hare handen heftig losrnkte en zich tegen het voorhoofd sloeg, hoe de dokter ook zijn best deed haar tot kalmte te brengen. ffIk word waanzinnigIk ben het al riep zij uit, toen ook het ergste, het laatste haar in het geheugen kwam. //Hij de zoon van mijn moeder, en ik zijn vrouw Zij zonk achterover. De dokter boog zich over haar heen. Hij greep hare hand opnienw. Een bloedgolf kleurde hare lippen. Eenige se- conden stond hij nog over haar heen gebogen met hare hand in de zijne. Toen richtte hij zich op en wendde den blik naar Klaus. tfZij is dood sprak hij en verliet het bed. Reeds bij ziju eerste bezoek had hij aan het ijlen vau de ongelukkige haar zielstoestaud herkend. Klaus snelde naar het bed, zonk op de kniren, staarde op het levenslooze gelaat, in de wijd ge- opende, uitgebluschte oogen, drukte hare hand aan zijne lippen en liet toen zijn gelaat op haar koud geworden arm rusten. De dokter legde vol deelneming de hand op zijn sehouder. #Gods barmhartigheid bewaarde haar ten minste voor ongeneeslijke krankzinnigheid," sprak hij met diep bewogen stem en verliet he®, om aau de bloedverwauten de treurige boodschap mede te deelen. Van Klaus hoorde men gedurende het overige van den nacht niets meer. Toen 's morgens de eerste zonnestralen in de woonkamer doordrongen lag Robert aangekleed op de canape. Bij de akelige stemming in huis, had hij, ter wille van de dames, zijn afgelegen kamer niet opgezocht, om bij de hand te zijn wanneer men hem mocht noodig hebben, en Otto had beloofd, reeds bij het aaubreken van den dag terug te komen. Vermoeid als hij nog was door al degebeurte- nissen van den vorigen avond, sloeg hg de oogen op en keek slaperig rond. Daar bemerkte hij, bij de open deur van de voorkamer, op het tapijt een onbeduidend voorwerp. Hij richtte zich op en nog op de canape zittend verzamelde hij zijne gedachten. Jnist toen zijne tante op den drempel verscheen, sprong hij plotseling op, en op deur wijzend, riep hij „Daar Daar ligt de oplossing van het raadsel Nu wordt mij alles duidelijk Ben vrouwenhoed met rood lint en een witte veer Tante Polda, die gedurende den nacht geen oog geloken had, keek ontsteld eerst naar hem, toen naar den hoed, en raapte die van den vloer op. u Die hoed behoort am de arme Laura," zei zij trenrig, »en ligt hier nog van gisteravond* toen zij bewusteloos in elkaar zakte juist oP die plaats De ineid heeft er nog niet aan kunnen denken, hier op te ruimen." „Met rood lint en een witte veerRobert keek met groote oogen naar den hoed, dien zijn tante in de hand hield, en dien zij ter zijde wilde leggen. #Wat bedoel je. vroeg zij, daar zij hem niet begreep. t ,Dat zult u hooren! Is Fransje al op Otto al hier?" Hij keek op zijn horlogehet was afgeloopen. /Ik wil wachten tot hij komt, en Fransje moet er ook bij zijn... Ik wilde het gisteravond reeds zeggener is mij dezen morgen eeu licht opgegaan, eeu zeer treurig licht maar het heldert mij alles op." Jnist verscheen Otto, met Fransje, die zich nauwelijha staande kon houden. #Geef mij maar het een of ander," vroeg hij. ,/Er is nog geen restaurant open en ik gevoel me zoo nuchter Polda reikte hem een kop opgewarmde koffie toe. Robert was te opgewonden om er behoefte aan te voelen. (/Ik ben er gisteravond niet toe gekomen, jullie te vertellen, dat de verderfengel van Otto met de aanbrekende duisternis gegrepen is," begon hij. /Toen ik ons restaurant biunenstapte om de kameraden van mijn redding mededeeling te doen vond ik Otto, die daar met zijn oom en nog een beja&rd heer zat. De oom stelde mij, na eene hartelijke begroetiug, aan dezen heer, een schooi- vriend van hem, voor. Hij had dien heer in ht t lokaal ontmoet, toen hij van het station koine.id/

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5