Gemengde berichten. Nederlandsch Tooneef van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Telegrafische barichten. RECHTSZAKEN. K OERS VAN HET G E l7)7 a 11 qI DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 23 Januari 1— 1.25 Vrijdag 24 a 1.49 2.12 Zaterdag 25 2.34 2.55 Zondag 26 3.16 3.36 Maandag 27 3.56 4.15 Dinsdag 28 4.35 4.53 Woensdag 29 5.12 5.31 in bonte mengeling over de grond te kruipen. De een greep naar zijn hoed, de ander naar haar muts of doek, doch de smokkelaar hield zich kalm hij was te goed gebonden. Nadat alien van den schrik een weinig bekomen waren en men elkander wat had „afgekuischt," werd het wiel weder in de as gestoken en zou ,/het plezierreisje" worden voortgezet. Thans ging alles naar wensch, tot men aan het station te Moerbeke kwam. Daar brak, tot overmaat vau smart de as van het rij- tuig en het gemengd gezelschap ging opnieuw met de straatsteenen kennis maken. Gelukkig voor de lui, dat het paard bij al die weder- waardigheden zijn zinuen niet verloor en kalm de dingen bleef afwachten, die komen zouden anders zou het #zonderling pleiziertochtje" heel wat tragischer zijn afgeloopen. Hoofdplaat. Maandag werden de ruim 20 hectaren poldergronden voor zeven jaren publiek ver- pacht, en onder de grootste belangstelling. A.lie plaatsen in de herberg van Maes waren goed bezet van pachtlustigen en belangstellendenbij de varige verpachting voir 7 jaar werd erternauwer- nood notitie van genomen en kon men moeilijk gegadigden vinden. De prijzen zijn enorm gerezen. Een perceel weideland, waarvan de pachtsom f 98 bedroeg, liep nu tot f 248, dat is f 150 meer. Bouwland van pi. m. f 20 per gemet, kon men niet pachten, dan bij een bod van f 40, f 50 en daarboven. Retranchement. De Quaestor van het Cla- sikaal Bestuur van IJzendijke heeft in het afge loopen jaar ontvangen, voor de Generale Kas uit Hoek 49,65, Ter Neuzen 24, Sluiskil f 10, Hontenisse 11,85, Hulst f 68,50, IJzen dijke f 29,60, Waterlandkerkje 1,75, Schoon- dijke f 13,40, Breskens f 10,95, Groede f 11,50, Nieuwvliet 6,75, Sluis 52,75, Sint Anna ter Muiden 11,25, Sint Kruis 11,25, Aardenburg f 49,01 Oostburg f 26, Zuidzande f 9,85, Retranchement 6,75 en Cadzand f 20,25. Samen f 425,06^. Voor de Synodale weduwen- en weezenbeurs van de Kerkvoogdijen te Ter Neuzen f 5, Hulst f 10 en Aardenburg f 5. Voor het fonds ter verbetering der schraalste Predikants-tractamenten van de Kerkvoogdijen te Breskens 6, Greede 1, en Zuidzande 2. Voor het Studiefonds uit Oostburg f 3,50. Voor het fonds ter voorzieuing in de geestelijke behoeften kerkcollecte te Sluiskil f 5,20. Voor het hulppensioenfonds voor Emerites-pre- dikauten van Ter Neuzen, Zaamslag, Hulst, Sas van Gent, IJzendijke, Schooudijke, Groede, Sluis, Sint Anna ter Muiden en Aardenburg, elk f 10. Samen f 100. Voor het fonds voor noodlijdende kerken en per- sonen collecten te Axel 12,70, Ter Neuzen 7,75, Zaamslag 18,50, Hontenisse 6,314, Hoek 6,69, IJzendijke 4, Biervliet 1,65, Hoofdplaat 1,60, Waterlandkerkje 2,50, Schoondijke 7,50, Breskens 6,78£, Groede 3,75, Sluis f 12,50, Sint Anna ter Muiden 2,50, Sint Kruis 2,72, Oostburg 3,75, Zuidzande 4, Cadzand 5,50 en Retranche ment f 4. Nagekomen over 1900 collecte te Nieuwvliet 1,83. Giften van keikvoogdijen Ter Neuzen 5, Schoondijke 5, Oostburg 10, en Aardenburg f 5, bijzondere gift uit Zaamslag f 1, in het geheel 142,22. Rotterdam, 22 Jan. Het opeubaar ministerie bij de arrondissemeuts-rechtbank alhier, eischte heden in zake de gruwelijke Brielsche kindermoord (zie ons vorig nummer), tegen de weduwe Vlaspolder 4 jaren en tegen de dochter 8 maanden gevangenis- straf. De beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Door den officier vau justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg is verzet aange- teekend tegen de buiten vervolging stelling van den veldwachter R. te Graauw, beklaagd van het aannemen eener gift en van meineed. Bij den arbeider L., te Rijen, is Maandag- nacht een waakhond gestolen In den laatsten tijd is het te Amsterdam gewoonte geworden dat de dames in trams en lungs den wtg portemonnaie in de hand houdeu. Dit mag elegant staan, maar het is ook gevaarlijk. Verschillende aangiften over het ontrukken van beir jes en portemonnaies werden reeds bij de politie gedaan. Zoo ook Maandagmiddag. Eene dame wandelde in hit Hortu8plantsoen, toen iemand haar hard achterop kwam loopen, tegen het lijf liep en bet- zelfde oogenblik de portemonnaie, inhoudende ongeveer f 40 uit de hand rukte, waarmede hij in de richting van den Hortus verdween. De dame was zoo onthutst dat zij niet de minite opgave kon doen van het signalement van den straatroover. Ook een leuteverschijnsel. In de gemeente Tietjerksteradeel heeft een kip reeds gebroed. De kuikens trippelen naast de moeder in de schuur. Trouwen met hindernissen Kon Woens- dag de voltrekking van het voorgenomen huwelijk tusschen een der burgeressen te Rossum en een jonkman uit Gameren niet plaats hebben wegens afwezigheid van den vader des bruidegoms, den volgenden dag werd dat minnend paartje ander- maal in zijn zoete verwachtingen teleurgesteld, door dat bruidje's vader de toestemming tot het huwelijk niet verkoos te geven. In de gemeente Opsterland is tegen eene onderwijzeres proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal ten nadeele der gemeente. Siuds eenigen tijd werd hier en daar verteld, dat deze onderwijzeres geregeld twee en drie turven uit de school naedenam, onder haren mantel ver- borgen. Nadat dit de politie ter oore was ge- komen, wachtte deze de juffrouw, toen zij uit de school kwam, op, noodigde haar binnen en het bleek dat zij ook nu een paar turven mede- gedragen had, onder haar opperkleed verstopt. Zij bekende, dat het turven waren uit de school medegenomen. Wat de aauleiding tot deze dieverij zijn kan, ligt in 't duister, van noodruft is geen sprake. Het zeker zeldzame en interessante schouw- spel van dieven aan het werk te zien heeft een weduwe te Santpoort gehad. Bij haar heeft een iobraak plaats gehad, die van het begin tot het einde door de bejaarde vrouw werd afgegluurd uit angst echter durfde zij geen beweging maken of schreeuwen. Omstreeks half 2 zag zij twee mannen het huis binneukomen door een raam, dat zij met een beitel geopend hadden. Zij slopen langs de toon- bank, ontgrendelden de voordeur en openden deze, waarbij de bel overging. Daarna lichtten zij de toonbanklade, doorzochten de gelagkamer en gingen toen naar het slaapvertrek der weduwe, die uit angst de bedsteedeuren had toegetrokken. Zij openden een klein schrijfbureau, waaruit ze uit een houten napje eenig klein geld ont- vreemden en uit een busje een muntbiljet van 10. Zelfs de bedsteedeuren deden ze open, doch merkten blijkbaar de vrouw niet op. De slaap- kamer van den zoon werd nu nog doorzocht en toen zijn ze heengegaan, na nog een pakje en een kistje sigaren te hebben ontvreemd. In 't geheel hebben zij voor 40 gestolen. Men meldt Een geheimzinnige misdaad is Vrijdagmorgen bij Wilp, gemeente Voorst, gepleegd. Terwijl de landbouwer H. Benssink en zijn vrouw naar de markt te Deventer waren vond hun zoontje van 7 jaren achter de hoeve liggen zijn broertje van 5 jaren. Hij ging den 21jarigen broeder, die aan het melkeu was, waarschuwen het bleek dat het knaapje, Hendrik, geheeten, dood was. Het bleek dr. De Roock, die na thuiskomst der ouders om half een geroepen werd, dat het kind met geweld van 't leven was beroofd. Zaterdagmiddag kwam de justitie uit Zstphen eeD onderzoek instellen. Door het publiek wordt een gehuwde buurvrouw, die op 't oogenblik ziek te bed ligt, vau de mis daad verdacht. De justitie echter zette haar onderzork ook in andere richting voort. Het geval is echter nog vrij duister. Vreemd wordt het gevonden, dat de klompjes een meter van het lijkje af in een plas gier drijvende werden gevonden. Ookt wekt het algemeen verwondering, dat niemand van de buren iets vau de misdaad, b. v. hulpgeroep, heeft vernomeu. Sedert een paar dagen wordt door de politie te Amsterdam eene ware ^razzia" gehouden op zakkenrollers. In de buurt van den Vijgendam is een soort kijkspel gevestigd, en, daar er buiten voortdurend veel publiek is, zijn daar natuurlijk de zakken rollers sterk vertegenwoordigd. Hier treedt de polilie zeer beslist op. Telkens als er verdachte personen zich bevinden te midden van de menigte, begeven de daar surveilleerende agenten zich onder het publiek en roepen, goed hoorbaar, ^past op de zakkenrollers, burgers Zondagmiddag zag men vier van de verdachten zich haastig in veiligheid stellen in eene naburige bar. Maar ook hier ging de politie hen na. Ook hier klonk het,/past op mijneheeren, er zijn zakkenrollers." Spoedig waren de verdachten verdwenen, en buiten waren zij ook weldra door de politie verjaagd. Waarschijnlijk heeft toch een hunner nog een slag kunnen slaan. Omstreeks halfvijf stond de bekende zonderling, die zoo nu en dan op straat verzen schrijft, door middel van zandstrooien, zijne kunst te vertoonen in de Raadhuisstraat voor perceel 15, het gebouw van de Vereeaiging voor den Koffiehandel." Zooals gewoonlijk had deze straatartist in wijden kring veel bekijks. Een van de toeschouwers, de heer D. v. H., wonende aan de Keizersgracht, vermiste, toen hij enkele minuten later thuis kwam, zijne porte monnaie, waarin ongeveer f 90 specie en een coupon groot 1,2s1/,. Uit Oosterhout schrijft men aan het Wbl. van Nbr. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag hebben eenige jongelui, die teerdag hunner vereeniging hadden gehouden, weer eens de beest gespeeld- Eerst wierpen zij bij verschillende bewoners de ruiten in; men zegt zelfs dat er voor een waarde van vijfhonderd gulden vernield is. Toen de burgemeester op het lawaai afkwam, werden hij en de veldwachter met steenworpen ontvangen, zoodat ze beiden de vlucht moesten nemen. Reeds zijn de vermoedelijke aanstokers vau 't relletje waaronder de van ouds beruchte B. achter slot en grendel gebracht. Nader meldt men Hedennacht hebben alhier eenige belhamels, waaronder ook Jde beruchte B. B., op ergerlijke wijze huisgehouden en de nachtrust der ingezetenen verstoord. Bij verschillende bewoners zijn de ruiten ver- brijztld. Zoo moest het o. a. de groote vitrine ontgelden in het magazijn van den heer Ramiug op de Markt, in het cafe van de gezusters van Riel op den Leijsenhoek werden eveneeus ruiten stuk gegooid en werd zelfs het paneel der deur geforceerd, ook op andere plaatsen werden ruiten ingeworpen, zelfs voorbijgangers werden niet met rust gelaten en mishandeld. De broodbakker W. J. H. werd reeds in het vroege van den avond door de onverlaten op de Voorheide, alwaar hij brood b*zorgde, aangevallen en lichamelijk letsel toegebracht. Te middernacht nog werd de hulp ingeroepen van de marechaussees te Raamsdonkveer, die spoedig aankwamen en de onu iddellijk alle pogingen in het werk stelden om de schuldigen op te sporen. Zij mochten er in slagen de twee voor- uaamste daders uit het bed te lichten en hen naar het politiebureau over te brengen. Yoormelde B. en nog een persoon werden voorloopig in arrest gesteld. De burgemeester was overal bij tegenwoordig en trad by de verschillende schermutselingen kracht- dadig op. Z.E.achtb. werd door een der belhamels met een steen geraakt. Omstreeks 2 uur was de ruat weder hersteld. Te Vilamora, in de nabijheid vau Barcelona, in Spanje, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. De stoomketel van een weverij, die blijkbaar in een slechten toestand verkeerde, is uit elkander gesprongen. Het gebouw was op het oogenblik van de catastrophe gevuld met arbeiders velen met hun vrouwen en kinderen die hun avond- maal juist hadden gebruikt en hun nachtwerk zouden beginnen. Het gebouw werd eenvoudig met den giond gelijk gemaakt. De muren stortten in, de zoldering kwam naar beneden en groote stukken staal van den ketel en de machine vlogen in iedere richting, en wondden niet alleen op verschrikkelijke wijae de arbeiders in het gebouw zelf maar ook de menschen in de straat. Van een nabijliggende fabriek werd het dak vernield, terwijl de stukken daarvan tereGht kwamen op eene groep vrouwen, die hun avondmaal gebrmikten. Ook vele andere huizen hadden schade geleden. Het halve gehucht Vilamora ligt tegen den grond. Het lichaam van den chef werd door de lucht geslingerd, en viel op de markt neer; de andere werklieden lagen bijua alien onder het puin be- dolven. De chef was juist bezig een brief te lezen van 66nt der ondergeschikten, die hem mede- deelde, dat hij ging trouwen. Naar schatting waren er ongeveer 100 menschen in het gebouw, terwijl vele anderen gewond buiten in de straten lagen. Van de aangrenzende fabriek waren meerdere vrouwen en kinderen gedood. Twee jonge meisjes, zusters, werden gevonden, elkander voor het laatst omarmende. Er kwam terstoud hulp opdagen van het naburige Manresa. Overal onder het puin werden de verminkte over- blijfselen van menschelijke lichamen gevonden. Het neddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de duisternis. Een lange rij wagens bracht de ge- wonden naar het hospitaal te Manresa. Vijftien dooden zijn gevonden, die men niet meer kon her- kennen, en men gelooft, dat er nog veertig onder moeten liggen. Van de 100 gewonden bestaat bij 30 weinig kans op behoud. De dood schijnt velen plotse- ling overvallen te hebben. Zoo werd eene vrouw gevonden met een broodmes in de hand, een ander, die klaarblijkelijk bezig was met eten. Het schouwspel den volgenden dag was vreeselijk de families zwierven om de puinhoopen heen en trachtten de lijken van hunne betrekkingen en vrienden te vinden. Het geween der achterblij- venden en het gekreun der gewonden was hart- verscheurend. Voor de nabestaanden worden inzamelingen gehouden. Voor de kroning van koning Edward van Engeland in Juni a. s. zijn nu reeds vele plaatsen besproken op de transatiantische stoomschepen. Duizenden Amerikanen zijn voornemens de kro- ningspracht te gaan zien en de uittocht uit de Vereenigde Staten zal reeds in Maart a. s. be ginnen. De prins-regent te Koburg heeft besloten dezen winter geen bals ten paleize te geven en het geld, dat deze zouden gekost hebben, te verdeelen onder de werkloozen in de stad. Te Kolberg, in Pommeren, heeft een jongetje van 12 jaar zich met zijn znsje van 14 jaar verdronken uit vrees voor straf. Te Belfast is Maandag de zijmuur van een vlasspiuuerij ingestort. De vloeren in twee ver- diepingen gingen mee de diepte in. Vele werk lieden en werksters uit de haspel-zalen liggen onder het puin. Bij de afzending van het bericht waren er reeds tien lijken voor den dag gehaald. Er heerscht in Engeland groote ongerust- heid over het lot van het oorlogsschip de Condor, dat onlangs vertrokken is van Victoria (Vancouver, de Oostkust van Canada). Er hebben in den laatsten tijd hevige stormen in dat deel van de Atlantische Oceaan gewoed. Een ander sehip is uitgezonden om te trachten het lot van het vaartuig vast te stellen. Er zijn stukken van een roeiboot aangespoeld, die wel geen merk dragen maar die behooren tot een boot zooals ge woonlijk oorlogsschepen hebben. De politie in Roemenie is er eindelijk in geslaagd, den bekenden bandiet Babeanu, wien 'n 520 moorden, 1000 aanrandiugen en 4000 diefstallen worden ten laste gelegd, gevangen te nemen. De mau was volkomen heer en meester in menige boschrijke streek langs den Donau, en de volkslegenden, die over hem gaan, spreken van reusachtige vechtpartijen van he*n alleen tegen een geheel leger gendarmen, van stoutmoedige outvluchtingen en van zijn liefdadigheid tegenover arme menschen. Gemeenteraad van Hoek. Vergadering van Dinsdag 21 Jannari 1902. Aanwezig alle leden en de secretaris. Voorzitter de Burgemeester. Een vacature. De notulen van de vergadering van 24 December 1901 worden gelezeo en goedgekeurd. Naar aanleiding eener missive van Ged. Staten wordt vastgesteld eene verordening op de heffmg en op de invorde- ring van schoolgeld voor het herhalingsonderwijs. Het schoolgeld wordt vastgesteld voor jongens, naar gelang van het inkomen der ouders op 0,30. f 0,40, 0,50 0,60 en f 0,70 per maand. Voor de meisjes op 0,20, 0,27, 0,34, 0,40 en /0,48 per maand. Tot leden van het stembnreau voor de stemming van een lid van den gemeen'eraad worden benoemd de heeren J. de Feijter en E. Kaan, tot hunne plaatsvervangers de heeren M. de Regt en W. G. Dieleman. Aan de heeren E. T. K. Steller en F. Kaan werd op hun verzoek eervol ontslag verleend als leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Eene af en overschrijving in de begrooting voor 1901 werd goedgekeurd Als ingekomen stukken werden medegedeald. Een schrijven van Ged. Staten dat de goedkeuring der begrooting voor 1902 is verdaagd tot 1 April a. 8. Als voren houdende goedkeuring van een raadsbesluit tot beschikking over onvoorziene nitgaven in de begrooting voor 1901. Idem, dat het raadsbesluit tot het aangaan eener geld- leening groot 2400 wordt goedgekeurd. Idem, houdende toezending van een uittreksel nit het Kon. Besluit van 28 December 1901 waarbij de jaarwedde van den gemeente-ontvanger wordt vastgesteld op 300, (I)« vorige jaarwedde bedroeg f 225). Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Belgisch per 100 fr. 47,97£ a 48,— Engelsch per 12,— 12,10 Zondag 26 Jan. a. s., ten 2 ure, opvoering van SURCOUF DE ZEESCHUIMER, lustig zaDgspel in 3 bedrijven en een voorspel, muziek van R. Planquette. 5C fas ETIJ UlN GrK Van 20 tot en met 21 Jan. VLAG. NAAM. ftp*. Van en naar Voor Ter Kenien i 20 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen idem Ousel 3633 Liverpool Eng. barge Dunkerque 230 London Vmu Ter Meuiten, 21 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen idem River Lagan 2272 idem Voor <4en« i 20 Bns. s.s. Peterburg 1842 Methil idem Marij 2714 Riga Zweed. s.s. Dana 2374 Stutskar Noor. s.s. Westwood 4532 Huelva Eng. s.s. Demitian 3136 Methil idem Tudor 3150 Manchester 21 Duits. zeel. Correspondent 1176 Dantzig Eng. s.s. Ouse 2158 Goole idem Abbotsford .2979 Leith idem Riltswood 5185 Wilmington Van »ent t 20 Eng. barge Mystery 203 Londen Belg. zandz. Viaanderen II 350 Ostende 21 Noor. s.s. Dagbjorg 1090 New-Castle Eng. s.s. Gal tee 1597 Cardiff Belg. s.s. Augusta 452 Ostende Noor. s.s. Solheirn 1890 Plymouth Van Selzaete i 21 Eng. s.s. Commercial 321 IDjeppe stnkg. idem ijzer macadam stukg. kolen stukg. hout kopererts kolen stukg. hout stukg. idem katoen phosph. iedig idem aardapp. Iedig aardapp. hout Van 20 tot en met 21 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 12 binneuvaartuigen op-en 19 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 3 afgeschut. if 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2