A 1 g e m e e n Niouws* ea Adrerteatieblad voor Zeeuwsch-VUaadirea. No. 4179. Donderdag 23 Januari 1902. PUBLICATIE. Engeland en de Z.-A. Republiek. 42e Jaargang. LAURA'S HUWELIJK. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FFUni UTI O N TER NEUZEN, 22 Januari 1902. TER \KIZIi\SrilE COURAAT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$, Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adrertentie wordt de pr^ slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. 1»U bltnl veraehljnt Maandag-, Woenwrtag- en VriJJanavond, ■Haexonderd op Feefltdngen, bij de Firms I". J. V MW DE liana t*~ Ter Meases Burgemeester en Wcthoudere van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, <lat met ingang van 1 Februari a. s. het telephoonkantoor te SLUISK1L op Zon- en feestdagen, voor het publiek zal zijn opengesteld des voormiddags van 9,30W.;tO spoortijd. Ter Neuzan, 22 Jannari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. b. OOSTERHOFF, Secretaris. Blijkens een telegram staat Botha met een tamelijk sterke legermacht in de nabijheid van de samenvloeiing van de Vaalrivier en de Rietspruit, op een 20 mijlen oostelijk van de blokhuislinie naar Ermelo. De Wet bevindt zich, eveneens met eeu groote troepenmacht, 17 mijlen zuidooste- lijk van Reitz. In rechte lijn bedraagt de afsland tusschen die beiden 225 KM., een 37 uren gaans met den spoorweg JohannesburgLadysmith net halverwege. Zijn de kommandanten voornemens zich daar te vereenigen Zij naderen elkaar in elk geval al meer en meer. Uit Ma9eroe wordt geseind, dat de aanvoerders van Engelsche kolonnes het op hun zuiveriogs- tochten in de noordelijke streken van den Vrijstaat noodig geoordeeld hebben, al de hutten en het graan van de inboorlingen te verbranden en zich van hun vee meester te maken. De kommandanten van de kolonnes gaveu den kaffers ontvangbewijzen voor de waarde van al het vernielde en zonden hen zelf naar de concentratie-kampen. In 't uiterste zuiden van de Kaapkolonie weert Wessels zich thans 00k. Zijn kommando onge- veer 200 man sterk, heeft eenige dagen tusschen Cradock en Maraiaburg rondgezworven. Verleden Zoudag verlieten 50 van de stadawacht Tarka- stadweg en werden toen 's morgens vroeg verraat. Een gewonde en enkele andertn kwamen in de atad terug, de overigen worden vermist. Zoo doet daar een handjevol maunen een maaaa kwaad en laat 't geen gelegenheid, om den Engelachen ver- raasingen te bereiden, voorbijgaan. Te Pretoria ia een nieuwe lijst openbaar ge- maakt met de narnen van 23 Boerenaanvoerder9, die voor altoos uit Zuid-Afrika verbanneu worden, omdat zij zich niet voor den 15 September hebben overgegeven. En uit Worcester wordt gemeld, dat een Boer daar veroordeeld ia tot een maand gevangenisstraf en 200 pond boete, omdat hij de Vrij bewerkt door Amo. Voorwaarts klonk de barsche stem van den politiebeambte. En toen Klaus Laura's hand wilde vatten, greep de angst haar opnieuw aau. Met een uitroep van afschuw snelde zij de slraat in naar het wachtende rijtuig, waarvan het portier nog open8tond, wenkte haaatig den koetsier om weg te rijden, en Klaus, die voorbijgangers zag aan- komer., die haar zoo verraat nakeek, durfde geen opzien wekken. Hij liet het rijtuig wegrijden en bleef ala dan aan den groud genageld staan. .Ik zal het wel te weten komen sprak hij kalm en liep langzaasn naar de Brandenburger Poort. .Hedeuavond zal mevrouw wel anders zijn, wanneer zij moet opbiechten wat dit nu weer te beduiden heeft. Alleen om een aalmoes te geven rijdt een fatsoenlijke vrouw niet des avonds naar de Diergaarde De meid, die hem op de binnenplaats voorbij- snelde, versterkte hem in het vermoeden, dat Laura in dit huia gevlucht waswat hij hier te weten kwam, bezorgde hem een onverklaarbaar gevoel, dat hem zwaar drukte. XXV. Het was al ver over tienen, toen Robert en Otto arm in arm door den tuin aankwamen. Zij vonden de huisdeur niet gesloten, daar de dokter beloofd had voor middernacht nog eena te komen. Engelsche troepen niet bijtijds verwittigd had van de aanwezigheid van Boeren in de buurt. Krause's veroordeeling heeft naar te ver- wachteu was de jingo-pers zeer bevredigd. Wat nog al komiek klinkt; ze eiet in zijn ver oordeeling een bewijs van de eerlijkheid der Engelsche justitie Den 17 seinde Reuter uit Cradock, dat B. J. Roode, uit Elandakraal, wegens hoogverraad ter dood veroordeeld was, maar de straf werd in levenalang veranderd. De .Times" verneemt uit Pretoria, dat de Engelachen 25 Boeren, onder wie voorname mannen, die op weg waren naar Botha om er bij dezen op aan te dringen dat hij zich zou overgeven, hebben gevangen gemaakt. Den Engelachen vie) ook een brief van Trichardt aan Botha in handen, waariu hij Botha vraagt, zijn mannen te komen toespreken, daar hij, Trichardt, hen niet langer in toom kan houden, terwijl zij weigeren door te vechten. Toch gelooft de correspondent niet, dat een algemeene overgaaf van de Boeren ophanden is. De Engelachen moeten voort vechten, maar daartoe is het zeer noodig, dat er meer bereden manschappen komen. Kitchener seint uit Johannesburg van Maandag dat de aanhoudende regens de krijgsoperaties gedurende de afgeloopen week allerwege hebben gestremd. Reuter meldt uit Melbourne en Wellington, dat Chamberlain geseind heeft, dat de Rijks- regeering gaarne verdere Australische en Nieuw- Zeelandache contingenten van duizend man ieder zon aannemen. Dr. Kuyper heeft de geruchten omtrent zijn tusschen-beiden-treden tuaschen Eugeland en de Boeren-republieken in een telegram aan de .Times" volgenderwijs tegengesproken .Ik heb diep respect voor de rerbeeldiugskracht van uw Brusselschen correspondent, maar wees zoo goed aan uw lezers mede te deelen, dat ik niet in Ostende ben geweest; dat ik geen con ference heb gehad met de Boeren afgevaardigden, en dat ik geen poging kon doen om hen te over- reden of te bewegen vredesvoorwaarden op testellen, wetende, dat hun mandaat hun dit niet veroor- loofde." Het .Hbl." meldt verder nog, uit .gezaghebbende" bron .Naar aanleiding van de voortdurende uit- .Blijf hier in den corridor," verzocht Robert aan zijn vriend. .Zij zijn nog niet te bed, dat zie ik aan de helder verlichte vensters. Ik heb vergeten, Fransje iets van je telegram te zeggen. Zij is in ieder geval nog op. Ik zal haar op je komst voorbereiden." Hij trad de woonkamer binnen en vond zijne zuster, in het door de lampekap gedempte licht, op eeu canape uitgestrekt. Zij was bleek en scbeen zeer vermoeid. .Ik ben al dien tijd met Laura bezig geweest. Zij is nu ten minste bijgekomen," zeide Fransje, met den zakdoek over de vermoeide oogen strij- kend. .Tante Polda is nog bij haarer moet haar iets ongewoons overkomeu zijn, want zij praat zoo vreemd, zoo onbegrijpelijkzij ligt in een koorts, die mij bezorgd voor haar maakt. Ik verlang naar rust want ik ben zeer opgewonden door alles, wat hier dezen avond gebeurd is." .En toch zul je nog niet aan rust kunnen denken, want ik heb aangenaam bezoek meege- bracht," zei Robert geheimzinnig. .Otto staat buiten Fransje sloeg verschrikt den doek weer voor hare oogen. .Schrik maar niet," zei Robert lachend .hij brengt goede tijding daarom wilde hij je volstrekt dezen avond nog zien." Het meisje sprong op en keek hem met groote oogen aan. .Zijn oom is ook meegekomen, de oude heer laat je groetenhij kan je helaas morgen eerst zien. Otto, kom binnen riep hij, zich naar de deur wendende en het volgende oogenblik omhelsde de jonge Schimmelpfennig zijn geliefde strooisels over vredesonderhandelingen, die heeten gaande te zijn en die, ondanks alle tegenspraken, door Reuter voortdurend verder worden verbreid, en die alleen ten doel hebben, Engelands belangen te dienen en de Boerenzaak te schaden, hen ik uitdrukkelijk gemachtigd, al die herichten met de meeste klem tegen te gaan en tegen te spreken. Er zijn geen vredesonderhandelingen gaande veel- min gaande geweest, zelfs geen enkele inleidende bespreking of wat ook met eenig officieel persoon. Van een dusdanige sameuspreking, overleg of hoe men het noemen wil, tusschen dr. Leyds of het Driemanschap met dr. Kuyper of eenig ander lid onzer Regeering, is geen syllabe waar. Alles wat de .Pester Lloyd," de Weener bladen, de Brussel- sche Reuter correspondent te dezar zake vertellen van de bereidwilligheid der Boeren om hun twee hoofdvoorwaarden volledige onafhankelijkheid en amnestie voor de Kaapkolonisten, prijs te geven, is eenvoudig puur verzinsel en zonder eenigen zweem van waarheid". Gisterenavond had alhier ten huize van mej. de wed. Susijn de 2" opvoering plaats van de Tooverring, ten voordeele van een te stichten ziekenhuis te dezer stede. Weder was de zaal eivol en werd goed gespeeld, terwijl na afloop van het 9pel den heer Heijblom, regisseur der operette, eerie zeer verdiende hulde werd gebracht. De operette komt nu nog voor op het program ma van het op a. s. Dinsdag te geven concert van de symphonie-vereeniging .de Volharding." Bij de heden alhier door het bestuur van den Goesschenpolder gehouden aanbesteding van de levering van 180 M'. grind, werd ingeschreven door de heeren M. H. Korporaal te Ter Neuzen voor /2,14, A. H. de Vos te Ter Neuzen voor 1,98, Van Koppenhagen en Co. te Utrecht voor f 1,97, Joh. Th. Boerboom te Alkmaar voor f 1,95, P. A. Dolk te Dordrecht voor f 1,84 en J. Wieland Wz. te Ter Neuzen voor f 1,88. De levering is aan den minsten inschrijver gegand. Bij de gisteren door de Landbouwers- vereeniging .Onderlinge Samenwerking" te Hoofd- plaat gehouden aanbesteding van de levering van 90,000 Kg. Superphosphaat is aannemer geworden de lieer P. J. Versluijs alhier, voor /2,39'/v en vertelde haar in groote haast, dat alles in orde was, hoe, dat zou zy wel te weten komen. Hij had met groote vreugde gehoord hoe gunstig ook hier dezen avond de zaken veranderd waren. .En nog meer hebben wij gehoord Kom jullie beiden eerst eens tot kalmte. Tante moet er ook by zijn riep Robert. Deze trad juist doodsbleek binnen. .God in den hemel," riep zij, .het ergste is voor haar te vreezen. Ik heb Klaus reeds laten roepen hij is bij haar. Den dokter heb ik ook laten waarschuwen. Zij ijlt voortdurend, en spreekt telkens van haar vaderzij heeft alles gehoord, wat wij spraken. Er moet haar iets ergs over- komen zijn. Ik heb Klaus hij haar alleen gelaten die was ook heelemaal veranderd, maar ik vrees, dat zijn berouw te laat komt." Verschrikt zwegen alien. Tante Polda stond met gevouwen handen, luisterend naar het geringste gedruisoh. Otto en Fransje zaten bij elkander, geen woord sprekend in baDge stemmingRobert kon zijn opgewondenheid nog niet meester worden en liep heen en weer. Intnsschen had er in het achterste deel van het huis een treurig tooneel plaats. Men had Laura iu de logeerkamer te bed ge- legd, haar een gemakkelijke, witte huisjapou aan- gedaan, en daar vond Klaus haar, toen hij zeer outroerd de mat verlichte kamer binnentrad. Met koortsachtig verhit gelaat en gesloten oogen lag zij benauwd te hijgen. Heur haar was los- geraakt en omgaf het gezicht, hare handen lagen uitgestrekt en waren krampachtig gesloten. .Laura, ik ben het Met deze zacht uitgesproken woorden trad Uit de vergunning door Ged. Staten van Zeeland aan den heer P. F. Fruijtier te Hontenisse als voorzitter van het tramcomite Hontenisse Selzaete, verleend, tot het aanleggen vau die tram, blijkt dat de volgende gemeenten in dit tramnet zullen worden opgenomen Hontenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Boschkapelle, Zaamslag, Axel, Zuid- dorpe en den weg naar Selzaete. De vergunning wordt verleend voor 50 jaar en voor 1906 moet de exploitatie van den stoomtramweg aange- vangeu zijn. Bij kon. besluit is beaoemd tot notaris te Sluis, de heer L. G. James, candidaat notaris te Maarssen. Axel, 21 Jan. Heden deed zich ia deze ge- meente een geval van pokken voor. Sedert 1892 kwam geen enkel geval van die ziekte voor. Hulst. Heden had alhier namens Gedeputeerde Staten van Zeeland door den burgemeester de herverpachting plaats van 2 der tollen op den Provincialen weg Hulst—Walzoorden, n.l. die te Rustwat en die bij Walzoorden en wel voor den tijd van jaar. Die te Rustwat werd gepacht door A. van Campen voor 2900 en die by Walzoorden door P. J. Kuijpers voor 8500, beiden te Hontenisse. Bij de verpachting in December j.l., toen die geschiedde voor 3 jaren, werd voor jaarpacht geboden respectievelijk f 2000 en f 1910, terwijl de nog tot 1 Mei a. s. loopende pacht bedraagt f 2740 en /3110. Koewacht. Zooals wij in ons vorig nummer mededeeldeu, maakten Zondag een 5tal Belgische ambtenaren jacht op eene bende smokkelaars, die op klaarlichten dag en langs den publiekeu weg een 3000 sigaren over de grenzen wilden brengen. Nu kunnen smokkelaars over het algemeen hard loopendoch onze ambtenaren hadden er ook verstand vanzoodat een der smokkelaars leelijk in de val geraakte. Deze was zooals te denken is met die arrestatie alles behalve in zijn schik en nu hij het met loopen niet had kunnen winnen, meende hij door zijn lichaams- kracht los te komen. Doch onze smokkelaar was geen Transvaalsche Boer en de ambtenaren lang geen Engelscheu, die voor een man op de vlucht gaan. Ondanks zijn verzet werd onze .Simson" naar het kantoor der invoerrechten vervoerd. Hier bleek hij zijn naam en woonplaats vergeten te hebben en daarom besloot men hem naar Moerbeke te vervoeren, waar de politie een en ander wel zou uitvisschen. Doch, o wonder, kon straks onze smokkelaar loopen als een haas thans kon hij niet meer vooruit. Goede raad was duur. Een voerman uit de buurt moest toevallig met een paar vrouwen naar Moerbeke en men kwam overeen den .vermoeiden" smokkelaar mede te voeren. Goed geboeid werd hij onder geleide van drie ambtenaren op het voertuig geplaatst en nu .hard gaat het O neeu, het paard, dat op dit extra vrachtje niet gerekend had, kon slechts op een kippendrafje loopen. Met moeite was men een eindje voortgesukkeld, toen eensklaps het wiel uit de as geraakte en in een oogwenk lag het goed ingepakte gezelschap voerman, vrouwen, ambtenaren en smokkelaar, Klaus aan het bed. Ook zijn borst hijgde naar adem, want vreeselijk was hem de gedachte, haar leven in gevaar te zien en haar te kunuen ver- liezen, de beminde vrouw, die hij toch met zoo weinig verscbooning behandeld had. Zijn gelaat verried, wat er in hem omging. Zonder eenig gedruisch nam hij plaats hij het bed, op den stoel dien Polda verlaten had, en legde, zoo zacht hij kon, zijn hand op de hare hij schrikte er van, zoo heet was die lieve kleine hand Hij voelde den hamerenden pols, terwijl zij, aangenaam aangedaan door de koelte van de vreemde hand, de vingers uitstrekte. Zij hoorde hem niet, zij scheen verdoofd. Maar het geluid van een stem was tot haar oor door- gedrongeu en wekte haar uit de verdooving, die gevolgd was op de hevige aandoeningen. Ook haar borst begou heviger te werken, haar adem werd korter, alsof zij pijn in de borst gevoelde. (Wordt vervolgd),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1